ZENDING. OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. Als contra-revolutionair misdrijf gold reeds het enkele behooren tot de burgerlijke klasse, zoodat de Tsjeka een uitgebreid veld van werkzaamheid had. Een van de voornaamste leiders van de Tsjeka schreef „Zoek bij het verhoor niet naar bewijzen, of de beklaagde in woord of daad tegen de Sovjet macht gestreden heeft. De eerste vraag, die ge hem voorleggen moet, is die naar afkomst, ont wikkeling en beroep. Het antwoord daarop is voor het lot van den betreffende beslissend." Deze strafrechterlijke „methode" heeft uitge werkt, dat in de jaren 1917 tot 1923 werden ge dood de keizerlijke familie; 28 bisschoppen; 8.115 priesters 6.575 prof. en onderw. 8.800 genees- heeren 54.834 officieren 260.000 soldaten 105.000 politie-officieren 48.000 gendarmen 12.850 functionarissen 350.000 intellectueelen 192.000 arbeiders 815.000 boeren. De vele executies van Trotzkisten in den laat- sten tijd, bewijzen, dat men sedert 1923 niet van deze afschuwelijke praktijken is terug gekeerd. De geest uit den afgrond verloochent zichzelf niet. Vooral als hij de handen vrij heeft (Bazuin) De Diaconie der Geref. Kerk van Aalten ontving een gift van 1000. K. B. S. Verantwoording van Jubileumgaven voor kerkbouw op het Zendingsveld. Uit Oostburg (75 ex. Gedenkboeken) 15.50 uit Wissekerke (35 ex. Gedenkboeken) 2e stor ting 4.69 uit 's-Gravenmoer (100 ex. Gedenk boeken) 2e storting 15.09 uit Wolfaartsdijk (107 ex. Gedenkboeken) 2e storting 7.50; uit Middelburg (100 ex. Gedenkboeken) 2e storting 20.uit Colijnsplaat (90 ex. Gedenkboeken) 13.80; uit Arnemuiden (150 ex. Gedenkboe ken) 2e storting 18.06 uit 's-Hertogenbosch (150 ex. Gedenkboeken) 2e storting 8.50; uit Öud-Vossemeer( 150 ex. Gedenkboeken) 19.35; uit Sleeswijk (180 ex. Gedenkboeken) 2e stor ting 4.50uit Willemstad (60 ex. Gedenk boeken) 28.15 uit Goes (390 ex. Gedenkboe ken) 4e storting, totaal nu 433.61, 29.61 uit Meliskerke (160 ex. Gedenkboeken) ƒ30. Verder uit Harderwijk door den Heer P. J. Schuil een 3e gift 2.Mevr. de Wed. S. te G. 0.50 Boekencentrum te Den Haag 0.30. In totaal met de vorige verantwoordingen uit Holland ontvangen 3323.95, waarvan 1800. voor 't Gedenkboek en 1523.95 voor kerkbouw op Blondo. Waar blijven de 15 kerken, die nooit Gedenk boeken verspreiden en ook geen gaven zonden voor kerkbouw En waar blijven de 15 andere kerken, die wel Gedenkboeken verspreidden, maar die nog nooit gaven voor kerkbouw zonden Het bedrag in Indië ontvangen is in z'n geheel bestemd voor kerkbouw (plm. 1800.We wilden daarvan graag een kerkje bouwen in Grabak, waar dit jaar een gemeente ontstond, die snel groeit. Zeer graag zouden we dus willen, dat de nagiften die uit Holland komen, toerei kend zouden zijn voor de bouw van het kerkje in Blondo. Een bedrag van plm. 1500.ont breekt nog. Maar vele kerken zonden ook nog niets. De Zendingsarbeid laat niet toe ook maar één cent te leenen voor kerkbouw. Temanggoeng wacht ook nog steeds op een kerkgebouw en er is eenige hoop, dat ook dat kerkje spoedig met hulp van de broeders in Indië zal kunnen verrijzen. Het zou ons echter zeer teleurstellen als de broeders en zusters in Holland, die 50 maal meer in aantal zijn dan de broeders en zusters in Indië, ons nog niet eens in staat stelden één kerkgebouw te laten bouwen, terwijl de weinige broeders in Indië er twee voor hun rekening namen. Wij hopen zeer, dat onze verwachting niet beschaamd worden mag. Drie kerkgebouwen is nog maar zeer weinig in dit land met zijn honderden dorpen en steden en z'n millioenen bevolking. Maar 't is toch een belangrijke aanwinst. En de ervaring leert, dat van een mooi kerk gebouw ook een aantrekkingskracht uitgaat op de schuchtere bevolking. God moge zoo die nieuwe gebouwen gebruiken voor de uitbreiding van Zijn Rijk en daarmee al de gevers en hun gaven zegenen. C. VAN NES. Magelang, 13 December 1937. P.S. Met heel veel dank ontving ik van Mevr. Heij een bedrag van 127.98 voor de Kerstfeest vieringen. De Commissie van Beheer van de Gerefor meerde Kerk te Middelburg, verzoekt bij deze aan de Broeders en Zusters, die het hun toege zonden inschrijvingsbiijet voor de Vrijwillige Bijdragen, nog niet invulden en aan het opge geven adres bezorgden, dit alsnog te doen door aan dit verzoek gevolg te geven verlicht U ons werk belangrijk. Namens de Commissie van Beheer, M. B. FANOY, Secretaris. Middelburg, 30 December 1937. Ter neuzen, 4 Januari 1938. Ontvangen de col lecten voor de Evangelisatie in de Prov. van de Kerken in de Classis Axel Aardenburg 8.01 Axel 30.65 Hoek 7.76; Neuzen 46.52; Oostburg 15.80; Schoondijke 25.68 Zaamslag 29.96. Totaal 164.38. L. MICHIELSEN, Correspondent. AGENDUM van de vergadering van de Classis Goes van de Gereformeerde Kerken, te houden op Donderdag 13 Januari 1938 in het lokaal achter de Gereformeerde Kerk te Goes. Aanvang 1.30 uur. 1Opening door de roepende kerk van Nieuwdorp. 2. Onderzoek der credentiebrieven en instruc ties. 3. Institueering van het Moderamen. Praeses Ds. G. Leene Assessor Ds. A. Scheele Scriba Ds. G. van Heiningen. 4. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 5. Lezing van gehouden correspondentie. 6. Ingekomen stukken en instructies, o.a. van de kerk van Nieuwdorp over het besluit der vorige Classis aangaande den steun aan de Dia conie van W. 7. Rapporten a. Commissie Zuidertentzending. b. Regeling der visitatie. c. Verantwoording van het financieel beheer der deputaten. 8. Storting der gelden. 9. Onderzoek naar art. 41 D.K.O. 10. Aanwijzing van de roepende kerk en Moderamen voor de e.v. vergadering. 11. Vaststelling der korte notulen. 12. Rondvraag. 13. Sluiting. Namens den Raad der roepende Kerk van Nieuwdorp, Ds. E. BEUKEMA, Praeses. NIC. BALJÉ, Scriba. Te storten collecten en bijdragenTheol. School, Zending onder de Joden, Generale Kas Hulpbehoevende Kerken, Arbeid onder Geref. Verstrooiden in Frankrijk, Gift Rijn-Pruisen. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Breed, gehouden 6 Januari 1938. Praeses Ds. Oussoren, opent de vergadering. Aanwezig 39 brs. Gezongen Ps. 133 1, leest Ps. 100, gebed. De Praeses spreekt een woord van welkom tot alle broeders en wenscht hen 's Heeren bijstand voor den arbeid in het nieuwe jaar. Notulen gelezen en goedgekeurd. Benoemd tot Scribabr. B. H. Lavooij 2e Scriba A. Coumou. Tot lid van de Commissie voor aanvragen om steun br. Boucherie en Vroon. Archivaris br. P. Tazelaar en Hoek, sec. Ingekomen Stukken Schrijven van „Sursum Corda" met 28.45 voor de Diaconie (opbrengst Kerstuitvoering). Schrijven van Cand. A. A. v. d. Hoorn, die zijn benoeming tot hulppred. aanneemt. 1 bericht van overlijden. Van de Commissie van Beheer a. Voorstel om een obligatie van 500. af te lossen. Goedgevonden. b. Als reserve-hulpkoster is benoemd L. v. d. Berge. c. Wegens aftreding in de Commissie van Beheer worden benoemdde brs. Hoonhoud, Mandemaker en M. Wagenaar. Uitnoodiging jaarvergadering Mannenvereeni- ging 21 Jan. in de Singelstraat. Vertegenwoordi gers br. Van Swigchem en Tazelaar. 5 steunaanvragen naar de Comm. ad hoe. In 1938 zal een collecte gehouden voor de Rudolfstichting en één voor de Vrije Universiteit. 1 doopaanvrage, 1 attestatie, 1 huwelijksaan- vrage toegestaan. Rondvraag. Namens den Kerkeraad spreekt br. Van Swigchem den Praeses een woord toe bij het begin van het jaar, hem sterkte wenschend en de hoop, dat Ds. Bremmer weldra weer zal mo gen terugkeeren. Sluiting. Vergadering Smal. Vastgesteld wordt Sectie Iwijk 1 Van Dalen, Davidse wijk 2 Van Dijk, Meliefste wijk 3 Coumou, v. d. Ouden wijk 4 Goedbloed, v. Moolenbroek; wijk 5 L. de Jonge, Heemskerk wijk 6 Boucherie, Le Cointre. Praeses Ds. Oussoren. LezersLavooij, sec. Boucherie Winter, sec. Van Dalen. Sectie II wijk 7: Fey, Tazelaar; wijk 8 Geuze, Korteknie wijk 9 Jobse, Heuseveldt wijk 10 Loof, Van Sluijs wijk 11: P. de Jonge, Suurmond wijk 12Labruyère, Vroon. PraesesDs. Bremmer. Lezers Van Sluijs, sec. Looff Geuze, sec. P. de Jonge. Commissie uitnoodiging predikanten le en 2e Scriba. Commissie van doopaanvragen L. de Jonge, sec. Tazelaar. ZendingscomitéLavooij, Goedbloed. Ingekomen 1 attest. Sluiting. Middelburg. De Diaconie der Gereformeerde Kerk van Middelburg bericht hiermede, dat Wijk no. 2 van br. J. Terpstra is overgedra gen aan br. J. W. Kögeler, Koepoortstraat 3. Wijk no. 8 van br. A. de Kam is overgedragen aan br. J. J. Ornee, Veersche Singel 224. Wijk no. 11 van br. C. A. Kabboord is over gedragen aan br. J. de Poorte, Spanjaardstraat 38. Wijk no. 12 van br. I. de Wolff is overgedra gen aan br. C. Willeboordse, Blindenhoek 16. De Diaconie voornoemd, L. JANSE, Voorzitter. I. DE WOLFF, Scriba. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 30 Dec. 1937. De Voorzitter opent de vergadering op ge bruikelijke wijze. Notulen worden gelezen en geteekend. Ingekomen Stukken 1. Verzoek om steun door Ned. Zeeman- Centrale. 2. Idem van de Nederl. Middernachtzending. 3. Idem van het Comité Geref. Oekraine. Aan deze verzoeken wordt voldaan. 4. Idem van de Chr. School te Gentwordt verwezen naar Evangelisatie-Commissie. 5. V.U. verzoekt extra collecte in 1938 zal in Mei worden gehouden. 7. Uitnoodiging tot bijwonen jaarvergadering door de A.R. Kiesvereeniging N. en O. Afgev. Br. Hillebrand. Rapporten a. Ziekenbezoek. b. Br. Sanderse rapporteert over bezoek aan de catechisaties. c. Br. Gideonse over jaarvergadering Geref. Mannenvereeniging. Diaconale zaken. De Brs diakenen doen ver slag van hun arbeid andere zaken worden be sproken en geregeld. Besloten wordt de a.s. blijde gebeurtenis in het Kon. Huis, gezamenlijk met de Ned. Herv. Gemeente te herdenken. Tot lid Fin Commissie wordt benoemd Br. P. Boon. Br. Willemse neemt afscheid, onder dank aan de Br. voor de aangename samenwerking en broederliefde door hem ondervonden. Dit wordt door den Praeses beantwoord. Kerkelijke stand. Gehuwd G. de Regt en A. v. d. Broeke. Ingekomen uit Veere Br. G. de Regt. Vertrokken naar Rilland-Bath Nellie van Dort. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. Het wezen van het Christendom door Dr. B. Wielenga. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. Hoewel we dit boek, van ongeveer 300 blad zijden, nog niet geheel gelezen hebben, willen we niet langer wachten om het aan te kondigen en warm aan te bevelen. Wie misschien al aanstonds bezwaar zou voe len oprijzzen tegen den titel, leze wat de schrijver daarover zegt. Hij koos dien niet omdat de uit drukking hemzelf absoluut voldoet, maar om de bekendheid daarvan. En dadelijk geeft hij dan ook aan hoe hij dien titel wil verstaan zien. Dr. Wielenga hield voor studenten aan de Technische Hoogeschool te Delft een serie lezin gen. Daaruit is dit boek ontstaan. Dit is dus niet wat men gewoonlijk populaire lectuur noemt. De lezing daarvan onderstelt eenige ontwikkeling. Maar de schrijver heeft zich dan wel beijverd om zoo eenvoudig mogelijk te schrijven. Daarin is hij o.i. goed geslaagd en zijn boek is uitermate leerzaam en opbouwend in het geloof. Na een inleiding, komt als eerste hoofdstuk „Luister en ellende van den modernen mensch", als tweede „De moderne mensch en het Chris tendom", dan volgt „De historische verschijning van het Christendom", voorts „Beschouwingen over het wezen van het Christendom" en de vol gende gaan over Christendom en openbaring, de Bijbel, de leer van God, de leer van Christus, de kerk en de cultuur. Dat hij een uitnemend stylist is, blijkt ook uit deze verhandelingen. Deze studie zij velen tot zegen. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. L1NNENKAST-COMITE VOOR MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van de M. V. „Ta- bitha" te Borssele 2.50, Mej. Pouwer van N. N. te Middelburg 1.Dames Zend. Comité te Maas tricht 2.90 en 2.80 voor Blondo, Geref. Meisjes- bond te Oostkapelle 6.37. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie Koudekerke. Gironummer 169757 Ds. A. C. Heij, Koudekerke. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt 33, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Bogardstraat, koster Noorderkerk, Middelburg SchoolzendingMet hartelijken dank ontvangen uit het busje op de school te Koudekerke (hoofd de heer Ruitenbeek) 17.50. Ds. HEIJ. Serooskerke. Gevonden in de collecte 1.voor den nood in Rusland. DE BOEKHOUDER. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte een gift van 2.50 voor de Wintercollecte. Namens brs Diakenen hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen uit de Zendingsbusjesvan Jans de Bree 3.78 van Ko Janse 4.64 van Jan Riemens 3.95 van Hen drik Hillebrand 2.95 van Piet Sanderse 2.80. Samen 16.12. En van Jan Riemens 100 halve centen. Namens de Zendingscommissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. Arnemuiden. In de vergadering der Meisjesver. „Wees een Zegen", gehouden op Dinsdag 21 Dec. 1.1., werden aan onze Diaconie afgedragen 190 stuks ge maakte kleedingstukken, zijnde het eindresultaat van de afgeloopen periode. Dit belangrijk werk werd door de aanwezige brs Diakenen dankbaard aanvaard. Br. A. Klaasse bracht aan de Vereeniging den dank der Diaconie over, tevens zijn waardeering uitspreken de over het groot aantal kleedingstukken, dat ver vaardigd werd. Spr. wekte op tot toewijding en trouw ook in de toekomst, om met liefde de deugd der barm hartigheid te beoefenen en wenschte Gods zegen in ruime mate toe op den arbeid der Ver. in dienst der barmhartigheid. Deze vergadering stond onder leiding van Ds. H. Scholing en werd door br. F. H. Baaijens met dank gebed beëindigd. Namens de Diaconie der Geref. Kerk voornoemd, K. J. STEKETEE, Scriba. VEREENIGINGSLEVEN. De Meisjesvereeniging „Doet wel aan allen" enz. te Middelburg, hoopt Maandag 10 Januari haar ver gadering weer te hervatten. (Nieuwe leden zijn harte lijk welkom.) Het Bestuur. Gere/. Meisjesvergadering BlandinaKoudekerke. Bijb. Gesch. „Ruth" door Krina Wielemaker. Kerkgesch. „Ansgar" door Jaantje Aarnoutse Jd. VoordrachtLene Alewijnse. Bespreking jaarfeest. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling II. Vrij onderwerp door Leni Suurmond. Na de pauze repeteeren voor het jaarfeest. Afdeeling III B. Repetitie jaarfeest. DIACONAAL HULPBETOON hoopt a.s. Maandag 10 Januari haar werkzaamheden te hervatten. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping". M'burg. Afdeeling A. Gel. leer. Art. I. „Dat er een eenig God is", No. 11 van den 18en jaargang, J. Maas. Anti Rev. beg. Art. 5. „Bij de gratie Gods", No. 24 van den 17en jaargang, M. den Boeft. Bijdrage J. den Hollander. Afdeeling B. N. T. „De verzoeking in de woestijn" (17e j. no. 47) door Gré Janse de Jonge. Vad. Gesch. „Gekerstend" (16e j. no. 31) door Cor Geldof. Bijdrage Tanny Kooman. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling III. B. G. „Daniël en zijn vrienden te Babel" door vr. B. Davidse. V. G. „De wereldoorlog" door den Voorzitter. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". G. B. Art. 16. „Van de eeuwige verkiezing Gods" door vr. A. Jonkheer. M.O. 22. „Het verzekeringswezen" door vr. J. Joosse J. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. G. B. Art. 2. „Door wat middel oGd van ons ge kend wordt" door H. Vos. Bondsbezoek door vr. J. A. Prins. De Geref. Mannenver. Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 9 Januari 's avonds zeven uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Gezinsleven Kinderlectuur. Zie M. B. Oct. '36, in te leiden door br. K. Otte. Het Bestuur. ZONDAG 9 JANUARI 1938. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Hulpbeh. Kerken in Nederland. Hofpleinkerk 9.30 u. Cand. A. A. van den Hoorn 6 uur Ds. A. H. Oussoren Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Cand. A. A. van den Hoorn Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Bevestiging Ambtsdragers. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Cand. R. W. Popma te Rotterdam. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Bevestiging. 2 uur Ds. A. B. C. Hofland Intrede. Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. B. Visser te Noordwijk-Binnen. Souburg 9.30 en 2 uur Cand. G. J. Grafe Veere 9.30 en 2 uur Leesdienst Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Voorber. H. Av. Collecte Emeriti. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veensttra Geersdijk 9.30. 2 en 5.30 uur Ds. de Kruyk te Kamerik. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Cand. J. v. d. Schaft te Vlaardingen. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. v. Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30. 2 en 6 uur Ds. C. Steenblok te Rotterdam. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Cand. W. H. J. den Boer 's-Gravenpolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Cand. W. H. J. den Boer Voorber. H. Av. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Bevestiging Ambtsdragers. Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. Th. P. Potma

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1938 | | pagina 3