AKKERTJES No. 47 Vrijdag 19 November 1937 51e Jaargang WEEKBLAD VOOR DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND. TWEEDE BLAD. OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. 'f? Nas komen de ~r/ rheumatische pijnen Akker.cachets Fa. PAUL VAN SLIIIIS ZEEUWSCHE KERKBODE REDACTIEDs. A. C. HEIJ en Ds. A. H. OUSSOREN. MEDEWERKERSD.D. W. M. LE COENTRE, F. J. v. d. ENDE, A. B. W. M. KOK, F. STAAL Pzn., A. SCHEELE, R. J. VAN DER VEEN en W. H. v. d. VEGT. ABONNEMENTSPRIJS: per halfjaar bij vooruitbetaling 2. Afzonderlijke nummers 8 cent. ADVERTENTIEPRIJS 15 cent per regelbij jaarabonnement van minstens 500 regels belangrijke reductie. UITGAVE VAN DE PERSVEREENIGÏNG ZEEUWSCHE KERKBODE ADRES VAN DE ADMINISTRATIE FIRMA LITTOOIJ OLTHOFF, MIDDELBURG Berichten, Opgaven Predikbeurten en Advertentiën tot Vrijdagmorgen 9 uur te zenden aan de Drukkers LITTOOIJ OLTHOFF, Spanjaardstraat, Middelburg. TELEFOON 238. GIRONUMMER 42280 VERGADERING der Classis Middelburg 10 November 1937. Ds. Scholing opent namens de roepende kerk de vergadering door Schriftlezing en gebed. Art. 1. De afgevaardigden van Domburg zien de credentiebrieven na, waaruit blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zijn, wanneer aan twee diakenen van Westkapelle keurstem kan worden verleend, 't welk geschiedt. De kerk van Westkapelle heeft instructie. Art. 2. De vergadering constitueert zich door zitting-nemen van 't ModeramenDs. Plomp, Praeses Ds. Oussoren, Assessor, Ds. Linde boom, le Scriba, Ds. Koning, 2e Scriba. Art. 3. De Praeses memoreert bij den aanvang allereerst het heugelijk feit van den lOOen ge boortedag van Dr. Kuyper, wiens groote beteeke- nis ook door de Kerk des Heeren dankbaar dient te worden gedacht. Voorts wenscht hij de kerk van Oostkapelle geluk met het voorspoedige beroepingswerk en spreekt de hoop uit, dat Cand. Hofland spoedig als Dienaar des Woords de gemeente zal mogen dienen. Art. 4. Nadat gebleken is, dat de stukken, betreffende het afleggen van 't peremptoir exa men in orde zijn, wordt overgegaan tot het on derzoek van Cand. A. B. C. Hofland, om toe gelaten te kunnen worden tot den Dienst des Woords en der Sacramenten. De examinandus houdt een preekvoorstel over Coll. 3:1—4. Wijl geen bezwaar bestaat om met 't examen voort te gaan, wordt in de verschillende vakken 't onderzoek ingesteld Exegese O. T. Jes. 40 door Ds. Oussoren. Exegese N. T. Efeze 1 door Ds. Lindeboom. Dogmatiek door Ds. Heij. Symboliek door Ds. Vreugdenhil. Ethiek door Ds. Scholing. Kerkgeschiedenis door Ds. v. d. Guchte. Kerkrecht door Ds. Bavinck. Ambtelijke vakken door Ds. Bremmer. Inhoud H. S. door Ds. Plomp. Dit examen verliep met het gevolg, dat ge noemde Candidaat kon worden toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten. Nadat 't onderteekeningsformulier is onder schreven, wordt hem de zegebede van Ps. 134:9 door de vergadering toegezongen. Hierna wordt gepauzeerd. Art. 5. Na 't zingen van Ps. 89 8 wordt de vergadering voortgezet en wel allereerst door br. Pouwer, de quaestor der Classis, gelegenheid te geven de begrooting voor 1938 betreffende de Classicale onkosten in te dienen. De begrooting wordt vastgesteld op 550. Br. Pouwer wordt dankgezegd. Art. 6. De notulen der vorige vergadering wordt gelezen en goedgekeurd. Art. 7. Ingekomen Stukken a. Schrijven van br. F. van Vrouwenpolder, waarin hij dank zegt voor de medewerking der Classis bij zijn studie. b. Schrijven Verband van Evangel. Comm. der Geref. Kerken in Nederland. c. Een schrijven van de Classis Dordrecht, hetwelk, evenals 't vorige, voor kennisgeving wordt aangenomen. d. Het Moderamen der laatstgehouden Gen. Synode richt zich tot de Classis met een aanspo rend schrijven om toe te zien, dat in alle Kerken voor de Theol. School wordt gecollecteerd en dat plaatselijke en classicale correspondenten zullen worden benoemd, indien dit nog niet plaats had. Waar deze zaak in de Classis de aandacht heeft, wordt dit schrijven voor kennisgeving aan genomen. e. Twee verzoekschriften betreffende grens regeling tusschen de gemeente Koudekerke en Vlissingen. Het eerste bezwaarschrift zal worden beant woord in dien zin, dat het geopperde bezwaar niet geldig is. Het tweede verzoekschrift blijkt niet den Ker- keraad van Koudekerke te zijn gepasseerd en dus onontvankelijk voor verdere behandeling. Art. 8. Rapporten Br. J. F. Heemskerk doet verslag van den ar beid van de Commissie, benoemd het grensgeschil Arnemuiden-Veere te bestudeeren. De conclusies der Commissie worden, zonder hoofdelijke stemming, aanvaard. De Commissie wordt voor haar arbeid met dank gedechargeerd. Art. 9. Instructies De kerk van Westkapelle vraagt liefdebeurten. Worden toegestaan. Art. 10. Benoeming Dep.en huishoud. Rege ling Art. 10 Na verkiezing worden benoemd tot Kerkvisi- tatoren PrimiDs. Heij en Ds. Koning. Secun di Ds. Visser en Ds. Vreugdenhil. Voor examinatoren in dogmatiek Ds. Heij en Ds. Vreugdenhil. Verder komen er geen mutaties in de benoe mingen voor Art. 11. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. Kerk van Oostkapelle dankt voor ontvangen hulp en vraagt vertegenwoordiging der Classis bij de intrede van haar beroepen predikant op 9 Januari a.s. Art. 12. Roepende kerk voor de vergadering van 9 Febr. zal zijn de kerk van Domburg. Als dan zal 't Moderamen bestaan uitDs. Scholing, Praeses Ds. Plomp, Assessor Ds. Oussoren, le Scriba Ds. Lindeboom, 2e Scriba. Art. 13. Persoonlijke rondvraag Ds. Heij doet mededeeling omtrent de Zen- dingsbijdragen, die nog mogen worden verwacht. Uitgesproken wordt, dat de Classis verwacht, dat iedere kerk aan haar aanslag zal voldoen. Ds. Oussoren doet melding van een schrijven van Prof. Honig over 't Idenburgfonds. De be hartiging van dit fonds wordt aan de plaatse lijke kerken overgelaten. Ds. Bavinck maakt de opmerking, dat vele broeders niet op tijd ter vergadering zijn, wat storend is voor de opening. Oud. Huynink van Veere vraagt of de Classis 't wenschelijk acht, dat een bepaalde kerk wordt aangewezen voor de verzorging van de ver strooide Gereformeerden in Londen. De Classis oordeelt, dat deze zaak aan de Commissie a h. kan worden overgelaten. Art. 14. Kort verslag wordt gelezen en vast gesteld. Art. 16. Ds. Plomp sluit met dankzegging. Op last der Classis, A. KONING, 2e Scriba h.t. Gereformeerde Kerk, Middelburg. Ingekomen met attestatie vanAmsterdam, Douwe van Swigchem, Dwarskaai 18 Haarlem, Jacoba P. Boone, Oostkerkstraat 2 St. Laurens, David Koole en gezin, Langeviele 26 Oegst- geest, Hendrik de Heer, Lombardstraat 21 Se- rooskerke (W.), Leuntje Boone, L. Noordstraat 68 Souburg, Adrianus Vos en gezin, Seisweg 190 Vlissingen, Jacob A. Stroo, N. Vliss. weg E 324 Westervoort, Catharina J. de Vos, Mid- delb. Wegje 4. Ingekomen met doopattest vanGrijpskerke, Jan Schout, Spanjaardstraat 34 Nieuw Helvoet, Grietje Wiegel, Langeviele 76 Ter Neuzen, Sara C. v. Wijck, Molenwater 81 Oostkapelle, Martina Jobse, Lond. Kade 45; Zierikzee, Antho- nie C. Fey, Lange Burg. GedooptChristiaan Alewijnse, Bleek 24 Cornelis J. Baan, Winterstraat 1 Nicolaas van den Berg, O Vliss. Weg 35 Cornelis Corne- lisse, Oostkerkstraat 11 Jacoba E. Dingemanse, Schroeweg 57 Willem A. Goedhart, Lage Weg E 279 Boudewijn Goudswaard, K. Noordstraat 6 Elizabeth P. Huybregtse, Kinderdijk 40 Ca tharina A. Janse, Segeersingel 46 Theunis en Paulina G. Kamermans, Seissingel 78 Anton Kosters, Rctterd. Kaai 1 Maatje Onderdijk, Veersche Weg 128 Antonia L. K. Riemens, N. Oosterschestraat 28 Jozias Schout, Zusterstraat 23 Gabriël Sinke, Breeweg D 228 Bas Vroon, Noordstraat 23 Johanna M. Wattel, Seisweg 129 Willem Willeboordse, Noordweg 43. Gehuwd Cornelis Franse en Maatje A. Va der, Seisweg 206a Johannes Wiegel en Pieter- nella Boone, Hillegersberg Jacobus C. de Wolff en Janneke M. Geense, L. Burg 39 Johannes de Poorte en Elizabeth Wattel, Spanjaardstraat 38 Pieter J van Iren en Jozina M. Wieland, Vlasmarkt. Onder het opzicht van den Kerlceraad gesteld Johanna P. DavidseVerschuure, Noordweg 19; Gerard Louwerse, Dam 29 Catharina F. PleyteRemijn, Penninghoek 8. Vertrokken met attestatie naarAmsterdam (Z.), Dorothea de Kam, Bree 21 Anna Jacoba- polder, Elizabeth F. Frangoys, KI. Vlaanderen 5 Breda, Arend A. Winter, Singelstraat 8 Dordrecht, Adriaan J. v. d. Welle, Noordweg 157 Groningen, Adriana Dijke, Langeviele 76 Kruiningen, Jasperina Versluys, Houtkaai 9 Soerabaja, Willem K. P. Graafhuis, Bogardstraat 6 Souburg, Jacob Pouwer en echtgenoote, Seis weg R 130 Vlissingen, Maria Baan, Lond. Kaai; Zeist, Laurina Joosse, Breestraat 15 Zwolle, Cornelis J. Booster en gezin, Stationstraat 4. Vertrokken met doopattest naarAmsterdam (Z.), Maria J. de Dreu, L. Delft 125 Bruinisse, Leendert Haeck, Jacob Catsstraat 18 Arnemui- den, Johanna Marijs, Rouaansche Kade 3 Sou burg, Cornelis Aarnoutse, Segeersweg 20 Vlaar- dingen, Hendrik Zwaneveld, Bogardstraat 13. OverledenLaurina C. Alewijnse, Veersche Weg 4 Wed. J. FrangoisBakker, Arn. Voet pad 121 Wed. ten Boschde Jonge, Bogard straat 1 Maatje J. Koster, Korendijk 44 Adri aan Stroo, Seisweg 250 Gilles Midavaine, Ko ningstraat 2 Cornelis Vijgenboom, Rusthuis. Verhuisd W. Adriaanse van Hoogstraat naar Kerklaan, 't Zand, D 275 P. D. Berkeveld van Bree 8 naar Arnem. Schuitvlot 4 W. Boone, van Seisweg B 64 naar Lambrechtstraat 13 Wed. C. Ce vaal van L. Giststraat naar Noord weg 79 Mej. N. Davidse van L. Burg 50 naar Houtkade 9 J. Geldof van Klein Vlaanderen naar Bree 8 W. Kleinepier van Pottenbakkers singel naar Heerengracht 112 W. J. Laman van Langeviele 21 naar Gortstraat 71 A. van Mal- degem van Langeviele naar Gortstraat 71 Mej. J. Provoost van Tramsingel E 4 naar Molen berg 1. DANKDAG. En nu nog iets over den Dankdag. Het is niet gemakkelijk om tegenwoordig goed dankdag te houden. Aan den eenen kant is er groote reden tot dankbaarheid. God heeft ook dit jaar weer overvloedig ge zegend. Een aardigen zomer hadden wij mooi weer en een goeden oogst. Er is overvloedig gegroeid. De groote moeilijkheid is echter, dat niet ieder de hand kan leggen op dat deel van de van God gegeven overvloed, dat hij noodig heeft. Dat is een onevenwichtigheid in het leven in deze bedeeling, die wij, vooral tegenwoordig zoo sterk gevoelen. Overvloed en toch nood en gebrek. Voor hen, die van deze onevenwichtigheid het slachtoffer zijn, is het niet gemakkelijk met een blijmoedig hart te danken. Toch vraagt de Heere dat. Zij ook hebben te danken voor dezen over- vloedigen oogst. Want o, als God ook nog eens kwam met misgewas, hoe geheel anders zou het er in de wereld uitzien. Bovendien, ook het weinige, dat zij ontvangen, al is het nog zoo weinig, is verbeurd en louter gave van Gods genade. Ook daarom past hun dankbaarheid. Laten wij, die het nog zoo goed hebben, op dezen dankdag maar voor Gods aangezicht be loven, dat wij die broeders en zusters, die tegen over de van God gegeven overvloed met ledige handen staan, zullen helpen, zooveel in ons ver mogen is. Laten wij ze helpen, door, als 't maar eenigs- zins mogelijk is, hun werk te geven. Allicht kun nen wij nog wel iets te doen vinden. Laten wij ze, als 't maar eenigszins kan, niet te schraal beloonen. Niet alléén rekenen met ,,voor hoeveel kan ik ze krijgen maar ook be denken „hoeveel hebben zij noodig Laten wij in de derde plaats de barmhartig heid niet vergeten. Als God ons van Zijn over vloed meer geeft, dan wij noodig hebben, laten wij, met een blijmoedig hart, daarmee het „te kort" van anderen zoeken aan te vullen. Wij moeten elkander helpen om door deze wereld met zijn moeilijkheden en nooden heen te komen. Eens komen wij in het Nieuwe Jeruzalem. Daar is overvloed en van die overvloed krijgt ieder zijn deel. Productie en consumptie is daar in evenwicht. Daar is de hof met de stad één geworden. Dat is vrucht van Christus' arbeid. Laat op dezen dankdag ons uitzien zijn naar die toe komst door de geopende poort, inblikkende in de heerlijkheid van het Nieuwe Jeruzalem. Maar dan ook, bij de gedachte aan die nade rende heerlijkheid doen wat wij doen kunnen om iets van de rijkdom dier toekomst in deze bedeeling reeds te verwerkelijken. God geve, dat de tijden haast anders mochten worden. Maar bovenal, God geve, dat ook door den nood en de duisternis van dezen tijd Zijn ko ninkrijk kome. Zijn volk leere weer aan Zijn Hand te wandelen en zich te verheugen in het feit, dat zij, ondanks alle nood en armoede, Zijn kinderen zijn, wien alle dingen moeten mede werken ten goede. Ik weet wel, ik, die het goed heb, heb gemak kelijk praten, en toch mijn arme broeder en zus ter, de mogelijkheid bestaat (en die mogelijkheid moet werkelijkheid worden), dat gij deze don kere dagen doorgaat, met in uw hart het lied „Als ik omringd door tegenspoed, Bezwijken moet, Schenkt Gij mij leven". (Gron. Kerkb.) Bijbel. Uitgave Brandt en Zoon, Amsterdam. Bij de bekende Firma Brandt te Amsterdam is een Bijbel verschenen, die in elk opzicht schitterend te noemen is. Zoodra men de flinke omslag openslaat, ziet men een Familieregister, dat keurig is van uit voering. Dan treft onmiddellijk de pericopenverdeeling (onderverdeeling van de hoofdstukken), terwijl niet minder dan 600 illustraties in twee kleuren tusschen de text de Bijbel versieren. Dit is werkelijk niet maar een plaatje zooals men wel eens plaatjes gezet heeft in den Bijbel, neen, archeologisch is deze uitvoering te verantwoorden. En met resultaten van de opgravin gen is rekening gehouden, b.v. bij de illustratie van den toren van Babel. Voorts vindt ge er nog een concordantie in, d.w.z. een register, waarin zoo goed als alle woorden van den Bijbel alfabethisch in voorkomen. Tenslotte vindt men zoowel achter Oud- en Nieuw - Testament een woordverklaring en een lijst van bijbel gedeelten voor bizondere tijden. Ik weet zeker, dat velen deze mooie bijbel zullen willen aanschaffen. Deze Bijbel staat bekend onder No. 700 bij genoemden Firma. Bij de Firma Kok te Kampen zijn voor eenigen tijd weer 5 prachtige deeltjes uitgekomen, ieder tegen zeer geringe prijs, die handelen over Kerk en wereld. De uitvoering is gelijk aan de eerste vijf, met dit verschil, dat de nummers 510 nu op de rugzijde van nummers zijn voorzien. Wie de eerste vijf in zijn bezit heeft, wil de vol gende ook bezitten. No. 6 is geschreven door Ds. J. Overduin „Hoe moeten we huisbezoek doen". De titel is wat mislei dend. Het gaat hier over huisbezoek van werkers voor de Evangelisatie. Ds. Overduin is Evangelisatie predikant bij uitstek. Dit boekje zal de aandacht trek ken niet alleen van een ieder, die werkzaam is bij den Evangelisatie-arbeid, maar ook daarbuiten. Het is vlot geschreven. Een mooie handleiding. No. 7 is van Dr. G. Brillenburg Wurts „Verkondi ging en Zielszorg". In een helder betoog zet de schrij ver uiteen, op welk element in de prediking de nadruk moet vallen op de verkondiging of op de zielszorg. No. 8 is van Dr. R. van Deemter over „Heiligma king". Wat is dat een mooi boekje. Wat is dat een leerrijk boekje voor al die menschen, die weten wat heiligmaking is en er niets van weten, laat staan in practijk brengen. Verschillende vragen worden kort, maar krachtig beantwoord. Van harte aanbevolen. No. 9 is van Ir. B. ter Brugge „Discipelschap in de fabriek". De schrijver kent de textiel- en machine fabrieken. En hij is denker. Hij geeft blijk van veel kennis. Een prachtig boekje voor al diegenen, die in de fabriek staan, maar ook die daarbuiten staan. No. 10 is van Ds. H. Veldkamp „Leven uit het ge loof". De pen van Ds. Veldkamp is een vaardige pen. Raak, kort, krachtig zegt hij de dingen. Dit boekje zal u verrijken. A. H. OUSSOREN. en dergelijke kwaaltjes, die het gevolg zijn van kou en vochtigheid. Neem daarvoor "AKKERTJES", die snel en zeker Uw rheumatische pij nen, Uw spierpijn of spit in den rug zullen verdrijven, maar bovendien ook de oorzaak daarvan wegnemen. Qederiandsch Ongeëvenaard bij ge Product Griepf rheumatische evatte kou e pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont Bovenstaande artikelen altijd verkrijg baar in de DROGISTERIJ „DE STER". Vlasmarkt 17 - Tclcf. 641 - Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 5