INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. porteert, dat 2 attestaties zijn aangevraagd, toe gestaan 1 attestatie en 2 doopattesten ingeko men, welke worden aanvaard. Een daarvoor ingestelde Commissie stelt voor een andere indeeling van de wijken der ouderlin gen. In het verloop der jaren heeft de eene wijk veel meer gezinnen gekregen dan de andere. Dit is nu weer ongeveer gelijk gemaakt. Deze nieuwe wijkindeeling wordt aanvaard en zal in het jaar boekje worden opgenomen. 25 Nov. en 2 Dec. geen vergadering. 9 Dec. Breed, 16 Dec. Sectie, Dinsdag 21 Dec. Smal. DE KERKERAAD. De Diaconie der Gereformeerde Kerk van Middelburg bericht hiermede, dat gemeenteleden, die in aanmerking wenschen te komen voor het ontvangen van onderkleeding, hiervan opgave kunnen doen bij hun wijkdiaken, vóór 6 Decem ber a.s, HET MODERAMEN. Neuzen, 16-11 '37. Ontvangen van de Kerken in de Classis Axel, de collecten voor de Theol. Fac. aan de V.U. Aardenburg 9.26 Axel 36.Hoek 10.87; Neuzen 41.46; Oostburg 13.42; Schoondijke 24.72 Zaamslag 35.96. Totaal 171.69. L. MICHIELSEN, Correspondent. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Tholen, 10 November 1937 te Bergen op Zoom. Praeses Ds. Spoelstra Assessor Ds. Ros Scriba Ds. van Herwijnen. 1. De Praeses opent de vergadering, laat zingen Ps. 102 14, leest Hosea 11 en gaat voor in gebed. 2. De credentiebrieven worden nagezien alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. 3. De notulen worden gelezen en vastgesteld. 4. Naar aanleiding der notulen worden en kele zaken besproken. 5. Ingekomen Stukken Een schrijven van het Moderamen van de Generale Synode van 1936, met een opwekking tot meerdere offervaardigheid voor de Theolo gische School. Na eenige discussie wordt deze opwekking aan de kerken doorgegeven. 6. Ds. Spoelstra rapporteert over het onder zoek naar de financieele toestand van de kerk van O. V. De beslissing ten aanzien van steun- vermeerdering wordt uitgesteld. 7. De rondvraag naar Art. 41 levert niets op. 8. Algemeene rondvraag wordt gehouden. Het spreken van een stichtelijk woord door een daartoe onbevoegd persoon in één der ker ken van de classis, wordt zeer betreurd en streng afgekeurd. Aan de betrokken kerk zal een schrij ven gezonden worden. Enkele Zendingsaangelegenheden worden be sproken. 9. De volgende classisvergadering zal D.V. gehouden worden 2 Febr. 1938. Het Moderamen zal dan zijn Praeses Dr. Veltenaar Assessor: Ds. Spoelstra Scriba Ds. van Herwijnen. 10. De Assessor gaat voor in dankgebed de Praeses sluit de vergadering. Op last der Classis, Ds. M. ROS, h.t. Assessor. De volgende collecten en giften werden geïnd Theol. Hulpbeh. Evang. School K. Prov. N. B.. L. Anna Jacoba Polder 12.34 9.55 7.32 Bergen op Zoom 24.78 25.55 23.12 Krabbendijke 17.35 15.69 2.50 Oud-Vossemeer 7.64 6.87 5. Poortvliet 6.3.50 2. Rilland Bath 14.07 12.49 11.58 Tholen 6.40 4.80 2.50 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) L. S. In de Zeeuwsche Kerkbode van 29 Oct. 1.1. plaatste onze Hooggeachte Ds. Bremmer een in gezonden stukje, inhoudende een opwekking tot steun aan de Rudolphstichting te Achterveld U. Wat hij Dolf had met aandacht en veront waardiging de verslagen gelezen in de Kamer te berde had gebracht, was eenvoudig het pre diken van de revolutie. De man, die beweerde afkeer van het geweld te hebben en vóór 1914 hartstochtelijk betoogde, dat een oorlog verhinderd worden zou, predik teden burgeroorlog. Hij plofte van zijn voetstuk. Dolf zag ten dui delijkste het vooze. En hij begaf zich, met mede studenten, naar de groote volksvergadering in het Concertgebouw, waar sprekers van verschil lende richting het heilloos voornemen van Mr. Troelstra in het juiste licht stelden. Zij wekten krachtig op, den troon van de Koningin te schragen. Het „Wilhelmus" golfde door de zaal. Ontroering was op aller gezicht te lezen. Man nen hadden tranen in de oogen. De manifesten vlogen door het land. Van het Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond, van het Christelijk Nationaal Vakverbond, van de Re geering een proclamatie van de Koningin een oproep voor vrijwilligers, om zich te scharen om den troon van Oranje. Het antwoord kwam. Met onweerstaanbare kracht. Van allen kant snelden de vrijwillgers toe. De Landstorm, tot steun van het wettig ge zag, werd gevormd. Honderden pas met groot verlof, gezondenen, spoedden zich naar Den Haag. (Slot volgt) „Deze stichting", aldus Z.W.Eerw., „bedoelt de verzorging van verwaarloosde Geref. kinderen. Zij wil deze kinderen op den duur brengen in een echt huiselijken Geref. kring, waar zij ont vangen wat hun eigenlijke ouders hen onthouden hebben." Onder verwijzing naar achterstaande adver tentie, deelen wij U mede, dat de afd. Middel burg der Geref. Ver. voor Drankbestrijding, den Heer Directeur der Rudolphstichting in een open bare vergadering D.V. 23 Nov. a.s., 's avonds 8 uur, in de gelegenheid stelt om iets te laten hooren en te laten zien (lichtbeelden) van het zegenrijke werk (wat de ouders behoorden te doen o.i.) op de stichting in 's Heeren kracht verricht. Toegangsprijs is 10 cent. Leden der afd. vrij. Plaats van samenkomst Bogardzaal (ingang poort). Onderwerp: „Kinderbescherming en Drankbestrijding". De Secr. der afdeeling, P. LOOF. Oproep aan de oud-leden der Jong. Ver. op G.G, inzake 50-jarig jubileum van den Nederlandschen 1888 Bond van J. V. op G. G. 1938 Zooals li niet onbekend zal zijn, is het in 1938 vijftig jaar geleden, dat de Ned. Bond van J.V. op G.G. met een 8-tal vereenigingen werd opge richt. Thans telt deze Bond ruim 1100 vereeni gingen met ongeveer 25000 leden. Al dien tijd heeft de Bond zich beijverd om den in- en uit- wendigen bloei der Jong. Ver. op G.G. te be vorderen wat ongetwijfeld door Gods goedheid van gunstigen invloed is geweest op ons kerke lijk, staatkundig en maatschappelijk leven. Im mers hebben duizenden en duizenden jongeren in den loop dier jaren den zegenrijken invloed van hun Jong. Ver. en van haar Bond ondervonden, zoodat er alleszins aanleiding ook voor al die oud-leden bestaat om dit gouden feest van den Bond niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Er heeft zich dan ook reeds gevormd een „Nationaal Comité uit oud-leden" met een „Uit voerende commissie" om den Bond bij zijn ju bileum namens zooveel mogelijk oud-leden een nog nader in overleg met het Bondsbestuur te bepalen blijk van dankbaarheid en medeleven aan te bieden. Het is ons Comité niet in de eerste plaats om groote giften te doen, maar wel om een zoo breed mogelijke deelname, waarom we vertrou wen, dat zeer vele oud-leden onder de lezers ons comité met een bijdrage zullen willen verblijden. Nog kan worden medegedeeld, dat bij het Bondsbestuur het plan bestaat om alle deelne mers aan dit huldeblijk in de gelegenheid te stel len, voor zoover de plaatsruimte zulks toelaat, de D.V. op Woensdag 25 en Donderdag 26 Mei 1938 (Hemelvaartsdag) te houden feestvergade- ringen van den Bond in het R.A.I. gebouw te Amsterdam bij te wonen. Voor deze oud-leden zullen dan, gelijk ook voor de leden, t.z.t. op aanvrage toegangskaar ten door het Bondsbestuur verkrijgbaar worden gesteld a 20 cent per stuk. Op een dezer ver gaderingen zal dan het cadeau der oud-leden worden aangeboden. Voor een goede controle is het daarom van belang om bij toezending van een gift duidelijk uw naam en adres te vermelden. Bij het 25-jarig bestaan van den Bond kon in het toen uitgegeven Gedenkboek onder meer worden vermeld omtrent de ontvangen giften, dat honderden en honderden postwissels, alsmede eenige chèques, postzegels en contanten werden ontvangen, uit alle oorden van ons land, ja zelfs uit België, Duitschland, Noorwegen, Ned.-Indië en Zuid-Afrika. Vele bijdragen waren vergezeld van allerhartelijkste sympathiebetuigingen met het plan van het toenmalig comité. En dit was juist het mooie, dat van daglooner tot Gouver neur-Generaal, van ambachtsman tot Minister van Staat, ja uit alle klassen der Maatschappij de giften toevloeiden, variëerende van een stui ver tot anderhalf honderd gulden. Moge de spontane deelname thans niet minder zijn, nu het aantal oud-leden zooveel grooter is dan 25 jaar geleden. Stel daarom niet uit tot morgen wat ge heden doen kunt, maar zend van daag nog een bijdrage aan ondergenoemden pen ningmeester van de Uitvoerende Commissie, bij voorkeur door storting of overschrijving op zijn giro-rekening 116144, den Haag. Zoowel kleine als groote bijdragen zijn dus welkom. Hoe spoe diger de giften binnenkomen, des te eerder kan ook over het aan te bieden cadeau een nadere beslissing worden genomen. Het Nationaal Comité GroningenP. J. Rozendal, Winschoten J. J. Maathuis Jr., Zuidbroek. FrieslandD. Jaarsma, Anjum D. v. d. Neut, Lemmer. DrentheH. Bouwmeester Bzn., Hoogeveen W. E. P. Bertram, Assen. OverijsselE. H. Timmerman, Ommen W. Beekman J.Wzn., Zwolle. GelderlandE. van Galen, Voorthuizen H. Kersenberg, Neede. UtrechtC. D. Combee Jr., Zeist Ds. W. Schouten, Westbroek. Noord-HollandC. H. v. d. Berg, Hilversum S. Dompeling, Amsterdam. Zuid-HollandDs. F. C. Meijster, Rotterdam T. Hartsuiker, Den Haag. ZeelandC. Haverhoek, Krabbendijke J. de Visser, Serooskerke. Noord-Brabant-Limburg H. Knook, Klundert G. v. d. Ploeg, Eindhoven. De Uitvoerende Commissie Johs van den Berg, Rotterdam, Voorzitter. Ds. B. Wentsel, Ridderkerk, Secretaris. R. Coulander, Den Haag, Penningmeester, Laan van Eik en Duinen 114, postgiro 116144. CORRESPONDENTIE. Ds. v. S. te Z. De circulaire, waarop U doelt is niet in de pers gepubliceerd, en dus gaat het niet aan die in de Kerkbode te bespreken. Redactie. Eenheid der Kerk door W. F. C. van Helsdingen, Geref. pred. Bos Keuning, Baarn. In de bekende en zeer mooie libellenserie is Nr 248-249 verschenen, welk deeltje handelt over de eenheid der kerk. Dat is een stof, die in het middel punt der belangstelling staat. En naar onze indruk is het Ds. van Helsdingen toevertrouwd hierover te schrijven. Opmerkelijk is, dat niet alleen maar hier een Gereformeerd predikant aan het woord is, maar ook anderen als Ds. Bakker (Hervormd), Dr. J. G. Geelkerken, J. W. Geels (Chr. Geref.), Ds. Knapp en Dr. Kromsigt. Ds. van Helsdingen ziet het optreden van Willem I als één dder oorzaken van de scheuringen in de Oude Gereformeerde Kerk. Er is alle reden om de gedachte van Kuyper met alle ernst te overwegen, n.l. ,,of niet de pluriformiteit der Kerken historisch op een wijze is tot stand gekomen, die het eenheidsbesef beleedigt", om dan te jagen naar Die Eenheidal kan die eenheid niet dan federatief gevonden worden". We willen het laten bij deze aankondiging. Over den inhoud zullen we in een redactieartikel ter zijner tijd iets zeggen. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. KERSTFEEST 1937. Met hartelijken dank ontvingen we van groot en klein milde gaven. Het blijkt wel, dat er velen zijn, die niet graag zouden willen dat het Kerstfeest niet door zou gaan. Mej. Pouwer, Klein Vlaanderen 1 te Middelburg ontving van Wed. D. 0.50 verder van N.N. te W. 2.50 Knapenvergadering „Timotheus" te Souburg hield een collecte met opbrengst 2. N.N. te St. Laurens 1.50; M.V. „Dient elkander door de liefde" te St. Laurens 1.10; J. J. de K. te Grijpskerke .2.50 Geref. Kerk Roermond f 9.39 N.N. te Koudekerke 0.50 Vlissingen 2 maal 0.50 N.N. te Koudekerke 1.-De inzameling kan nog enkele dagen doorgaan. De volgende week hopen we het geld naar Magelang te zenden. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie Koudekerke. Gironummer 169757 Ds. A. C. Heij. Telefoon 20. ZENDING. Middelburg. Ontvangen door tusschenkomst van Mevr. Kryswijk 10.van N.N. voor het tekort. Namens de Commissie mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Blandina", Koudekerke. Bijb. Gesch. „Jeftha" door Keetje Janse. Vad. Gesch. „De Stadhouder-Koning", Gré Filius. VoordrachtKoosje Boogaard. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. Gel. leer. „De belijdenisschriften", Nos 6 en 9 van den 18den Jaargang, G. Jobse. Letterkunde. „Hekeldichten van Vondel", J. Verhage Bijdrage T. Walraven. Afdeeling B. Bijbelbespreking. „Prediker 11 en 12" door Laura de Vos. Sprokkelingenwedstrijd door vijf meisjes. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Davids omzwervingen", 1 Sam. 21 en 22 door Willy Kraak. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Goddelijk recht tegenover vorstelijk onrecht", 1 Koningen 22 door Rie Knieriem. Reciteeren door Leintje Barentsen en voorlezen. Afd. Ill B. Bijb. Gesch. „Saul voor goed verworpen" door Koos Suurmond. Meisjesblad Jan. '37. Na de pauze bespreking Jaarfeest. Geref. Knapenvcr. „Benjamin" te St. Laurens. Gew. Gesch. „De dood van Mozes, de nieuwe lei der toebereidselen voor den intocht" (Deut. 3134, Jozua 12) door vr. H. Hillebrand. Vad. Gesch. „Stadhouder Willem III" vr. L. Boon. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". N. T. 21. „Christus' geboorte", vr. L. Willeboordse. K. G. Vrij onderwerp. „De Synode van Assen 1926" door vr. A. Wattel. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. G. B. Art. 31. „Van de dienaren, ouderlingen en diakenen", J. de Kam. M. O. Deel 1. Art. 8. „De plaats der vrouw in het sociale leven", J. Drost. VariaP. Walraven. Ledenvergadering der Geref. Mannenvereeniging „Dr. Herman Bavinck" op Vrijdag 26 Nov. des avonds om 8 uur in de consistorie der Hofpleinkerk. Onderwerp „Het Réveil" door Dr. K. Huizenga. Allen welkom J. V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. S. S. 36. „Het Richterschap", A. Kabboord. K. G. 11. „In Nederland tot plm. 1581", L. Janse de Jonge. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling III. B. G. „De ondergang van het tienstammenrijk", vr. C. Tange. V. G. „Vooruitgang op allerlei gebied", vr. G. Sinke De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. op Zondag 21 Nov. des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding over Geref. Ethiek „Het menschelijk le ven", in te leiden door br. E. P. Davidse. Zie Man nenblad Mei 1936. Trouwe opkomst gewenscht, be langrijke vergadering. ZONDAG 21 EN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937. CLASSE MIDDELBURG. Zondag Collecte Emeritusfonds. Woensdag Dankdagcollecte. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur W. 9.30 uur 2 uur 7 uur V. 10.30 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Ds. C. B. Bavinck Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Huwelijksbevestiging Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Bremmer Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing W. 9.30 uur Geen dienst 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom 7 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser Voorber. H. Av. 2 uur Leesdienst W. 9.30 uur Ds. A. van Egmond 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman W. 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Ds. F. den Boeft te Rotterdam. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp W. 9.30 uur Ds. A. Koning 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij W. 9.30 uur Ds. A. C. Heij 2 uur Ds. M. Vreugdenhil St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning W. 9.30 uur Ds. J. Plomp 7 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil W. 9.30 uur Ds. M. Vreugdenhil 2 uur Ds. A. C. Heij Oostkapelle 9.30 en 2 uur Cand. den Boer te Goes's-Gravenpolder. W. 9.30 en 2 uur Dr. H. B. Visser te Noordwijk-Binnen. Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Voorber. H. Av. W. 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom 2 uur Ds. H. Scholing 7 uur Dr. H. B. Visser Rede Jeugdver. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck W. 9.30 uur Ds. J. E. Visser 7 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte W. 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. Wiersinga te Leiden. Collecte Hulpbeh. Kerken in de Classis. W. 8 uur Ds. G. Smeenk Collecte voor de Kerk. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst W. 9.30 uur Ds. F. den Boeft 2 uur Ds. J. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser W. 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veensttra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. H. D. Drenth te Nunspeet. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. v. Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9.30 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. M. B. van 't Veer te Groningen. W. 9.30 uur Cand. W. H. J. de Boer 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema W. 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen W. 9.30 en 2 uur Ds. G. van Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Dankuur voor het gewas. Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte D. 2 en 6.30 uur Ds. G. W. van Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3