KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. ZENDING. PREDIKBEURTEN* Jezus verwacht. Ze had nog zoo veie en velerlei middelen, waarvan ze heil had gehoopt. O zeker, op zich zelf goede middelen zelfs. Maar ze had toch ook nog zoo veel vertrouwen in haar moe derliefde, in haar moederwijsheid, in haar goede bedoelingen, in haar geduld en voorzichtigheid, in haar goede woorden en haar goede voorbeeld. En toch Gods genade in Christus alleen kon het doen. Die alleen. Door Zijn Woord en door Zijn Geest alleen kon die jongen eigen schuld en zonde leeren zien en beweenen. Daardoor alleen kon hij schuldenaar worden en tot Jezus gaan vluchten om redding en behoudenis en van Hem alleen kon hij ontvangen genade en kracht om Hem te zoeken en in Zijn wegen te gaan. Jezus alleen kon het doen Zoo is het En dan verinnigt en verdiept zich het gebed van zulk een moeder. Dan wordt het een smee- ken, dat Jezus zich ontfermen moge. O ja, op het gebed, maar niet om het gebed Met onze middelen, biddend gebruikt maar niet om onze middelen. Met onze ziele-inspanning, maar niet daarom. Naar Jezus toe Ouders, denkt daaraan Van W. te W. BIJZONDERHEDEN UIT HET LEVEN VAN Dr. KUYPER. Na alles, wat wij reeds over Dr. Kuyper ge hoord of gelezen hebben in de laatste dagen, is het interessant nog het volgende te lezen, dat Ds. Veldkamp in ,,Friesch Kerkblad" aanhaalt uit het boekje van dr. Gooyervan Reest over bijzonderheden uit het persoonlijk leven van Dr. Kuyper „Wij kennen Kuyper meenen dat althans vaak van alle kanten, maar wie kent hem als de professor, die zoo ontdaan was over den plot- selingen dood van een zijner studenten, dat hij zich een geheelen dag in de binnenkamer op sloot, en niet in staat was college te geven Of wie kent hem als den man, die van zijn gast heer waar hij logeerde liefst zestig postzegels noodig had, omdat hij aan niet minder dan 60 Ned. Herv. predikanten persoonlijk een brief ge schreven had in verband met de komende Ka merverkiezingen En alweer, wie kent hem in zijn brillanten humor die uitkwam in een advies, gegeven aan een gemeentelid, die zich beklaagde dat hij niet mocht kerken in een naburige ge meente, waarvan de kerk veel dichterbij was. Dr. Kuyper vroeg hem ,,Voor wien ben jij Voor Pelagius of voor Augustinus „Voor Augustinus natuurlijk, professor", zei de man. „Nu, Pelagius was voor de vrije wil, maar Augustinus voor de gebonden wil. Als je nu voor Augustinus bent, moet je je ook gebonden achten door de besluiten van den kerkeraad, waar je bij hoort In z'n meestal vaderlijke adviezen, was hij trouwens gewoonlijk zeer raak. Tot de a.s. do mineesvrouw, die vreesde dat ze straks in de pastorie met haar man zoowat alle tuchtzaakjes moest opknappen, zei hij „Juffrouw, hier in Den Haag wordt in de ka zerne steeds controle gehouden door de officie ren over de wachthebbende soldaten. Hoe zoudt u het vinden, wanneer een der officieren op een avond tegen z'n vrouwtje zei„Vrouw, nu moet jij maar eens de wacht inspecteeren, ik blijf eens lekker thuis „Ik zou zeggen, die officier deugt niet voor zijn werk, professor." „Juist, zoo is het, zorg nu maar straks in de pastorie, dat uw man altijd een gezellig huis heeft, dat u hem fit houdt voor zijn moeilijke werk, een rustige sfeer, dan helpt u de gemeente het beste En wederkeerig tot de a.s. dominees klonk zijn vermaan „Wanneer jullie later ooit je vrouw boven je ambt stelt, bloos dan voor iederen pas toor of kapelaan, die je op straat tegenkomt." Dat Dr. Kuyper ook wel eens in een samen komst van het Leger des Heils op het zondaars bankje heeft geknield en naïef vroeg „Waarom zou ik dat niet evengoed kunnen doen als an deren", zal niet iedereen achter hem vermoed hebben en zal waarschijnlijk ook niet iedereen tot navolging prikkelen. Wat echter wel navolgenswaardig is, is zijn ie ven met God ook in de „kleine dingen" van het leven. Het „nabij God te zijn" was niet al leen de theorie maar ook de practijk van zijn leven. Is dat niet een bewijs van het „nabij God te zijn", dat toen na vele slapelooze nachten ein delijk de slaap terugkeerde zijn huisgenooten hem 's morgens hoorden zingen Ik lag en sliep gerust Van 's Heeren trouw bewust Tot ik verfrischt ontwaakte Want God was aan mijn zij Hij ondersteunde mij Voor 't leed dat mij genaakte". Of dat hij, toen de Vrije Universiteit haar jus promovendi gekregen had, met zijn dochter en enkele vriendinnen, die hem in de studeerkamer opwachtten, neerknielde en zijn hart uitstortte, „in een nooit te vergeten dankgebed" TWEETAL TE Deventer (vac. Dr. Kunst): H. Mulder te Hornhuizen-Kloosterburen. A. C. van Nood te Ouderkerk a. d. Amstel. Schiebroek-Hillegersberg-Centrum Jac. Jonker te Zuidbroek. H. Mulder te Hornhuizen-Kloosterburen. AANGENOMEN NAAR Amersfoort (3e predikantsplaats): G. Lugtigheid te Amstelveen. BEROEPEN TE Groningen S. Hoekstra te Naaldwijk. Uit het kerkeraadsverslag van Bergen op Zoom „Een schrijven van het Moderamen van de laatstgehouden Generale Synode over de gelde lijke aangelegenheden van de Theol. School, be nevens een opwekking tot vermeerderde activi teit in het werven van contribuanten en het aan stellen van een correspondent, indien die niet reeds is benoemd. Tevens wordt verzocht dit schrijven aan de gemeente bekend te maken. Door den Kerkeraad zijn reeds voor jaren 2 cor respondenten benoemd, deze werken ijverig. In de Kerkbode zal bij bespreking van de Handelin gen der curatoren met dit schrijven rekening worden gehouden. Besloten wordt aan het Mode- ramen voornoemd mede te deelen, dat onzerzijds al het mogelijke zal worden gedaan het aantal contribuanten op te voeren, maar tevens zal wor den gevraagd, of het geen overweging verdient in het bijzonder die kerken ernstig op hun ver plichtingen te wijzen, welke blijkens de pas ont vangen Handelingen geen enkele contribuant hebben, waaronder zelfs heel groote stadskerken." Cryptogrammen van het „Onze Vader". Bij opgravingen te Pompeji heeft men thans een merkwaardige ontdekking gedaan. Er wer den n.l. twee cryptogrammen gevonden (geheim schriften) in welke beide in Latijnsche bewoor dingen het „Onze Vader" bewaard bleek te zijn. Daar de stad in het jaar 79 na Christus bedolven werd, moet dus het „Onze Vader" in Latijnsche vertaling reeds vóór 79 bekend zijn geweest. Een andere merkwaardigheid der vondst is, dat de begin- en de slotletter, de alpha en de omega, in het Grieksch zijn. De maker der cryptogram men kan zulks niet aan de Openbaring van Jo hannes ontleend hebben, daar dit boek eerst later geschreven werd. Het omgekeerde is echter mo gelijk, n.l. dat Johannes in zijn Openbaring bouwt op een spreekwijze over de alpha en de omega, welke reeds lang in de gemeente bestond. Overgenomen uit de „Rotterdammer" d.d. 3-11- 37. Rijn-Pruisen. In de vergadering van de classis Arnhem werden door Ds. J. Douma eenige mededeelingen gedaan omtrent den arbeid in Rijn-Pruisen. „Tot heden toe heeft, Gode zij dank, het werk van onze Kerken in Duitschland ongehinderd kunnen voortgaan. Ds. Boer en Cand. Lafeber verrichten hun werk met opgewektheid en mogen gewagen van den zegen Gods daarop. Nogmaals wordt er op aangedrongen, dat vooral de ouders of kerkeraden, wier kinderen of leden naar Duitschland vertrekken, bericht daarvan zenden aan de kerk van Ruhrort of aan Cand. J. Lafeber te Lobith." K. B. S. Middelburg, Catechisatie voor gehuwden consistoriekamer Hofpleinkerk boven Woens dagavond 9 uur. Catechisatie voor militairen consistoriekamer Noorderkerk beneden Dinsdagavond 9 uur. Broeders en Zusters der Geref. Kerk van Middelburg Wij hebben nog dringend behoefte aan ge dragen bovenkleeding. Voornamelijk winterjasjes voor jongens van 812 jaar en wintermanteltjes voor meisjes van 610 jaar. Zij die genegen zijn, deze aan onze Diaconie af te staan, gelieven dit even bij hun wijkdiaken te melden. De Diaconie der Geref. Kerk van Middelburg, J. TERPSTRA, Voorzitter. P. IZEBOUD, Secretaris. Ondergeteekende zal D.V. op Donderdag 18 Nov. van 1112 uur zitting houden in de con sistoriekamer van de Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecte voor den Geestelijken arbeid onder de Zuiderzeewerkers. Hij verzoekt dringend alsdan het bedrag der collecte af te dragen of, bij verhindering, dit te storten op zijn postrekening No, 71284 of over te maken per postwissel, opdat in tijds de af rekening kan plaats vinden ter plaatse waar dit behoort. De Correspondent, Middelburg. J. A. VERTREGT. Catalogus van A. Voorhoeve v.h. J. M. Bredée's llitg. Mij N.V., Rotterdam. Deze catalogus bevat de titels en prijzen van een groot aantal boeken en boekjes op 't gebied van de protestantsch-christelijke j eugdlectuur Aanbevolen aan allen, die geschikte lectuur zoeken. HEIJ. Ontvangen voor kerkbouw op ons Zendingsveld sinds de laatste verantwoording, uitBorssele 7.40 Bruinisse (le storting?) 10.50; Arnemuiden (le storting) 22.50 Roosendaal 4.55 O. en W. Sou burg (2e storting) totaal 107.75 19.Tilburg (5e storting) totaal 183.52, 4.57Driewegen f 9.Diaconie Scharendijke 5.Terneuzen (2e storting) totaal 134.20, 9.20; 's-Gravenmoer 20.25; Bergen op Zoom totaal 115.105. Oostkapelle 38.20; Goes (3e storting) totaal ƒ419.- 350.verder van den heer P. Lok voor een spreek beurt te R'dam 20.J. v. H. te Werkendam 15. N. N. te M. 5.J. K. te Aalten 0.50. In totaal thans reeds uit Holland ontvangen een bedrag van 3091.55. Vooral de laatste week kregen wij enkele prachtige giften. Alle broeders en zusters zeer hartelijk dank. Een bijzonder woord van dank verdienen wel de kerken van Goes en Tilburg, die veel meer inzamelden dan werd gevraagd. Het geld voor Blondo's kerk is reeds bij elkaar. In Indië zelf werd circa 1800.bijeen gebracht. In Holland na aftrek van de onkosten van het gedenkboek 1300.waarvan plm. 300.niet uit de drie Zuidelijke Provinciën Wij hopen, dat ook Temanggoeng het volgend jaar nog z'n kerk zal kunnen krijgen, want dat is zeer noodig. Voor de kerk te Parakan ontbreekt ook nog een bedrag van ruim 1000.Misschien dat dit bedrag nog wel bij elkaar komt. Dan is het resultaat van de Jubileum-inzameling toch, dat niet alleen het Gedenkboek is verschenen, maar ook twee nieuwe kerkgebouwen op ons Zen dingsveld zullen verrijzen. Maar de gaven, die daarvoor nu nog noodig zijn, zullen wel alle uit Holland moeten komen. Het is niet te verwachten, dat de broeders in Indië die verhoudingsgewijs bijna honderdmaal zooveel voor kerkbouw bijeen brachten als de broeders in Hol land nog meer zullen doen Uit Holland echter hopen wij nog een en ander te ontvangen. Verschillende kerken zonden nog niets. Andere zonden nog slechts een eerste storting en be loofden meer. Nog andere zonden tot op heden slechts een bedrag voor ontvangen Gedenkboek De bouwplannen voor Blondo's kerkje zijn reeds gereed. Het wordt een aardig solied gebouwtje, dat zoo noodig aan 500 menschen plaats zal kunnen bieden. Nog dit jaar hopen we met de bouw te kunnen beginnen De bouwkosten zullen niet veel meer dan 3000.beloopen C. VAN NES. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. KERSTFEEST 1937. Zeer velen zonden deze week een gave, zoodat we verrast en verblijd werden. Door Mej. Pouwer, Klein Vlaanderen, Middelburg, werd ontvangen van de fam. V. 3.—, Mej. D. 1.—, Mevr. K. 1.50, N. N. 1.allen te Middelburg. Voorts ontving ik van Mevr. de Putter uit Ter Neuzen namens de Zendings- krans 2.50. In mijn brievenbus van N.N. 100 halve centen, N.N. 1.dan „van 5 kinderen die hopen, dat 't Kerstfeest op 't Zendingsterrein kan doorgaan" 5 kwartjes. Verder van Mevr. S. te Kapelle 2.50, de R. te Vlissingen 0.50, uit 't collectezakje te Vrou wenpolder 1.uit het busje der fam. B. te Koude- kerke 1.75. Allen hartelijk dank. We hopen, dat het zoo nog wat doorgaan zal, dan komt het bedrag er wel weer. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie Koudekerke. Gironummer 169757 Ds. A. C. Heij. Telefoon 20. Middelburg. Ontvangen 1.van een zuster voor de Diaconie. Van twee zusters der gemeente 2.voor het Zendingstekort van de Gereformeerde Kerk van Middelburg. Vriendelijk dank. Ds. A. H. OUSSOREN. Middelburg. Ontvangen van een zuster ƒ1. voor het tekort der Zending en 1.50 van N.N. voor hetzelfde doel. Hartelijk dank. D. BREMMER. Serooskerlce. Gevonden in mijn brievenbus 6. voor de Zending. Hartelijk dank. W. F. M. LINDEBOOM. Middelburg. Voor de van br. O. door bemiddeling van br. Terpstra ontvangen gift van vijf en twintig gulden zeggen brs diakenen hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. ZENDING. Middelburg. Ontvangen uit catechisatiebusjes 17.39 winkelbusje van dhr. A. LI. le Cointre 3.62J4. De gehouden.collecte voor het tekort 483.47, waaronder een gouden tientje, dat ik verkocht heb voor 12.25, dus totaal ontvangen 495.72. Namens de Commissie onzen hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Middelburg. Getelde collecten Collecte Geest, arbeid onder de Zuiderzeew. 123.98 Collecte Evangelisatie in eigen stad 134.55 Collecte Classicale bijdragen 114.75 Collecte voor de Kerk 146.54 Kerkbussen 58.57 Zendingscollecte 493.47 Huwelijkscollecte 29 October 10.38 De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. VEREENIGINGSLEVEN. M.V. „Het ontluikend leven" te St. Laurens. Vad. Gesch. „Stadhouder Willem III" door Marie Huisman. Memoriseeren door Jans de Bree. Reciteeren door Mien de Visser en Tan Dingemanse. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. 18 November. N. T. Schets 21. „De lijdensweek", A. Willemse. M. O. „Gezamenlijk optrekken der arbeiders", B. en Bew. 30 Juli 1937, C. Sanderse. PoëzieF. Hillebrand. Geref. M. V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. N. T. Schets 15. „Jezus en Johannes de Dooper", Jaan Verhage. Maatsch. onderw. Schets 6. „Ons recht op eigen dom", B. en B. van 22 Fevr. '35 No. 43, M. A. Harpe. Vrije bijdrage door C. Verhage Kd. Reciteeren door J. Vader. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling 1. Bijb. Gesch. „Davids omzwervingen", 1 Sam. 19 en 20 door Adri de Jonge. Afdeeling 11. Bijb. Gesch. „Achabs dood" door Leintje de Boks. Na de pauze reciteeren doorSaar Maas, Leni Barendsen, Jo Ingelse. Afdeeling III A. Bijb. Gesch. „Saul voor goed verworpen" door Matty v. d. Ouden. Na de pauze bespreking voor het jaarfeest. Afd. Ill B. Bijb. Gesch. „Jonathan" door Tanny de Rijke. Meisjesblad Januari 1937. Na de pauze voorlezen uit„De kloof zonder brug". Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. O. T. „Het priesterschap" (No. 43, 15 de jaarg.), J. Geldof. Vad. Gesch. (No. 31, 16de jaarg.) „Gekerstend", P. Davidse. Bijdrage M. den Boeft. Afdeeling B. O. T. „Het priesterschap" (15e j. no. 43) door Trude Wentink. Opvoedkunde. „Het gat in de heg", van W. G. v. d. Hulst door Mies Harinck. Bijdrage Bets Volkers. RING SEROOSKERKE. Vergadering op Donderdag 18 November a.s. te Oostkapelle in de Geref. Kerk. Aanvang 7.45 uur. 1. „Onze roeping t.o.v. het Verbond." 2. „De beteekenis van Dr. A. Kuyper." Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling 1. B. G. Hishia 15 door vr. Sanderse. K. G. „Iets uit de Staatsinrichting", vr. G. Kögeler. Afdeeling III. B. G. „Het huis Jehu", vr. S. Ton. V. G. „Vooruitgang op allerlei gebied" door den Voorzitter. De Geref. J.V. te St. Laurens vergadert op Zondag 14 November des avonds 7 uur. G. B. 23. „Dat onze rechtvaardigmaking bestaat in de vergeving der zonden" door vr. J. Boon. A. R. 19. „De grondwet" door vr. W. de Visser. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. S. S. Schets 67. „De brieven van Paulus gekarakte riseerd" II door J. de Groot. K. G. Schets 101 en II „De Geref. Reformatie" (Melanchton en Zwingli) door P. J. Arendse. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fidc"Middelburg. Schriftstudie. Sch. 26. i,Het verbond met Abraham", C. Antheunisse. K. G. Sch. 7. „Monniken, Orden en Godgeleerden wetenschap in de middeleeuwen", P. Walraven. Varia M. Verspoort. ZONDAG 14 NOVEMBER 1937. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Hulpbeh. Kerken in de Provincie. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. D. Bremmer Openbare Belijdenis. Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. Visser te Roosendaal. Souburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. D. Bremmer Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Hulpbeh. Kerken in de Provincie. Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veensttra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. v. Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9.30 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. W. H. J. den Boer Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok ADVERTENTIE N. VOOR DEN ZONDAG: Spritsletters 16 cent per onsGevuld 16 cent per ons Fijne Cake van 5. 6 en 25 cent per stuk Groote sorteering Gebakjes a 6 cent. Beleefd aanbevelend, J. J. SUKKEL. VLASMARKT, MIDDELBURG.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3