QFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN. liefde en meeleven zullen worden ontvangen. Een gansche rij van sprekers bracht vervolgens nog gelukwenschen over, namens het ziekenhuis en het schoolbestuur, namens de Zendingsarbeiders op Java door Dr. van Andel, namens goeroe's en goeroe's indjii, namens andere kerken enz. enz. 't Geheel werd afgewisseld met Javaansch gezang door broeders der Javaansche gemeente en door de zusters van het Zendingsziekenhuis. Dr. Bakker sprak in het Javaansch nog een bijzonder woord tot de Javaansche broeders en zusters. Aan het eind sprak Ds. Merkelijn zijn dank woorden voor al die goede wenschen en blijde woorden van zoovele zijden ontvangen. Hij wilde het jubileum graag zien als een jubi leum van de Zending. Daarna dankte hij ook zeer hartelijk, omdat er zoovele menschen waren die zich zoo van harte verheugden in den zegen, die God op den arbeid geschonken had, omdat er zoovele waren, die nu ook nog weer duidelijk door hun geschen ken hadden laten zien, hoe zij de Zending lief hadden. En bovenal dankte hij en Mevr. Merkelijn onzen God, die hen het voorrecht had geschon ken 25 jaar ongestoord te arbeiden en die hen ook zooveel wasdom had laten zien. C. VAN NES. Magelang, 15 September 1937. VERSLAG VAN DE JAARVERGADERING VAN DE EVANGELISATIE COMMISSIE TE MIDDELBURG. VERSLAG van de jaarvergadering van de Evangelisatie Commissie te Middelburg. Op Maandag 20 Sept. 1937 hield de Geref. Evangelisatie Commissie te Middelburg haar jaarlijksche vergadering met haar medewerkers en vele belangstellenden. Ook twee afgevaar digden van den kerkeraad waren aanwezig, n.l. de broeders Heemskerk en Hoek. De Voorzitter Ds. D. Bremmer opende de vergadering op gebruikelijke wijze. In z'n ope ningswoord sprak hij den wensch uit, dat deze avond mede mocht dienen de arbeiders en ar beidsters nieuwe kracht en bezieling te geven voor het komende winterseizoen, opdat weer veel arbeid in Gods Koninkrijk verricht kan worden. Na enkele berichten van absentie te hebben voorgelezen, las de Secretaris de notulen der vorige jaarvergadering. In het jaarverslag memoreerde de Heer P. de Jonge o.a. 1. Wat op de verschillende vergaderingen (5 in getal) der Centrale Commissie behandeld is. 2. Aan den kerkeraad zijn de volgende nieu we medewerkers voorgesteld de heeren Florus- se (Schipperscomm.)Looyse (Huisbez. comm.), Ernst (idem) en Goote (idem), welke allen door den kerkeraad zijn toegelaten. 3. De gehouden filmavond in de Hofplein- kerk, tot meerdere bekendmaking van het werk der Autozending in Nederland (leider dhr. Schot vanger) 4. De Straatprediking in 1937. Drie op de Groenmarkt en twee op het Oostkerkplein. Als sprekers traden op de heeren Ds. D. Bremmer, P. de Jonge, J. van Dalen, J. Tevel, A. Schot vanger en Cand. Vermeer. Over belangstelling is niet te klagen. Gemid deld 200 personen scharen zich onder het ge hoor van de sprekers. 5. Het aantal abonnée's op de Goede Tijding is gebracht op 500, waardoor we recht hebben gekregen op een kolom op de achterpagina, om hier allerlei mededeelingen voor de objecten te plaatsen, o.a. de kerkdiensten, plaats en tijd van Zondagsschool, Lydia, Naaiklas, Werk- en Vervolgklas enz. 6. Vier abonnementen zijn genomen op het apologetisch-thetisch tijdschrift „Horizon", om die te leggen in de leeraarskamers van verschil lende onderwijs inrichtingen. 7. Dat Ds. D. Bremmer op de laatst gehou den gemeentevergadering een referaat heeft ge houden met het doel de Evangelisatie aan te bevelen in de liefde van de gemeente. 8. Dat bij alle 10 de Commissies het werk regelmatig voortgang heeft. De Penningmeester (dhr. P. Korteknie) bracht daarna z'n jaarverslag uit over het financieele beheer. (Reeds opgenomen in de Rekening en Verantwoording der Geref. Kerk van Middel burg.) Op een vraag van dhr. Goote deelt de pen ningmeester mede, dat we, wat de Goede Tijding betreft, aangewezen zijn op de gemeente, hoe meer betaalde abonnementen genomen worden, hoe meer we er onder de objecten kunnen ver spreiden. Hierna kwam aan de orde het onderwerp van den heer J. den Boeft, oud-hoofd eener Chr. M.U.L.O. School te Gorcum, dat tot titel droeg „Luctor et Emergo". Op zeer aangename en onderhoudende wijze vertelde deze oude broeder over z'n rijk ge- zegenden arbeid in Gods Koninkrijk op het Evangelisatieterrein. Als grondwet voor arbeiders en de gemeente t.o.v. de Evangelisatie noemde hij Ezechiël 3:18 en 19. „Als ik tot den goddelooze zeg Gij zult den dood! sterven, en gij waarschuwt hem niet, en spreekt niet, om de goddelooze van zijn godde- loozen weg te waarschuwen, opdat gij hem in het leven behoudt, die goddelooze zal in zijn ongerechtigheid sterven, maar zijn bloed zal ik van Uw hand eischen. Doch als gij den goddelooze waarschuwt en hij zich van zijn goddeloosheid en van zijn god- deloozen weg niet bekeert, hij zal in zijn on gerechtigheid sterven, maar gij hebt Uw ziel bevrijd." Van af den grondslag behandelde spreker de arbeid in de gezinnen en in de woonwagens, hetgeen hij illustreerde met vele pakkende voor beelden uit z'n eigen arbeid. Bovenal wees spre ker op de kracht van het gebed, ook het woord- looze gebed (Neh. 2 4b). Wat de vrucht betreft, die velen willen zien, hiervoor geldtGod eischt van ons het zaaien, aan Hèm is het maaien. Eenige vragen werden gesteld over het onder werp van den heer den Boeft, die aanleiding gaven tot een aangename discussie. Hierna gaf de heer J. Tevel eenige nummers voordrachtskunst ten beste. De voorzitter van de Zondagsschoolvereen. vraagt de broeders en zusters huisbezoekers (sters) bij hun bezoeken de aandacht te willen vestigen op de Zondagsschool. De heer Heemskerk spreekt een woord namens den kerkeraad. Na dankgebed door den heer J. S. Hoek, sloot Ds. Bremmer deze mooie vergadering. M. J. TWEETALLEN TE Leiden J. Weggemans te Beetgum en Dr. H. J. Westerink te Tienhoven H. de Valk te Stellendam en H. Veldkamp te Sneek. AANGENOMEN NAAR Echten (Fr.): Cand. Joh. Blaauw, hulppred. te Papendrecht. Zaandam (3e pr.pl.): R. J. v. d. Meulen te IJmuiden. KORT VERSLAG van de vergadering der Geref. Kerken in de Classis Zierikzee, gehouden op Woensdag 6 October te Zierikzee. Art. 1. Namens de roepende kerk van Kam perland opent Ds. F. J. v. d. Ende de vergade ring. Hij laat zingen Ps. 87 1, leest Ps. 87 en gaat voor in gebed. Art. 2. De afgevaardigden van Oosterland zien de credentiebrieven na. Ds. Unger is wegens huiselijke omstandigheden afwezig. De kerken van Brouwershaven en Nieuwerkerk hebben een instructie. Art. 3. Het Moderamen neemt zitting. Prae- ses Dr. J. van Lonkhuijzen Scriba Ds. W. H. van Zuijlen Assessor Ds. F. J. v. d. Ende. Art. 4. De notulen worden ongewijzigd goed gekeurd. Naar aanleiding der notulen wordt ge sproken over het vervullen van spreekbeurten te Ouwerkerk door predikanten der Classis. De kerkeraad van Nieuwerkerk zal dit regelen. Art. 5. Ingekomen Stukken a. Bericht van afzetting van een predikant. Wordt met droefheid aangehoord. b. Opwekking namens de Gen. Synode tot offervaardigheid voor de Theologische School. In verband hiermede wordt gesproken over het aanstellen van plaatselijke correspondenten in enkele gemeenten, die er nog geen bezitten. c. Schrijven van den Bond van drukkerspa troons en van den Chr. Typografenbond, met verzoek geen drukwerk van de Classis bij on georganiseerde patroons te laten vervaardigen. Wordt aangehouden. d. Schrijven namens deputaten voor den ar beid in Rijn-Pruisen, waarin wordt aangedron gen op aanstelling van een Classicalen corres pondent voor deze zaak en op meerdere offer vaardigheid der kerken. Er is reeds lang een cor respondent t.w. Dr. J. van Lonkhuijzen, die ook meermalen de kerken opwekte besloten wordt, dat alle kerken zullen trachten iets te geven voor deze zaak. e. Acta der Provinciale Synode van Zeeland. Verzoek van Cand. Vis tot verlenging van het recht tot proponeeren. Wordt toegestaan. g. Verslag van de correspondentie van den Scriba der vorige vergadering met het Comité- Grosheide-Schouten. Art. 6. Rapporten a. De begrooting der Classis wordt vastge steld op 100. b. Rapport over Art. 13. De percentagecijfers zijn voor enkele kerken iets gewijzigd. Van de kerken der Classis is dit jaar te ontvangen 2900.—. c. Rapport over de kerkvisitatie, gehouden te Kamperland op 12 Juli door Dr. van Lonk huijzen en Ds. Vogelaar te Geersdijk op 12 Juli, te Colijnsplaat en Wissekerke op 13 Juli door Ds. v. d. Ende en Dr. van Lonkhuijzen. Naar aanleiding van het visitatierapport over Geers dijk wordt breed gesproken over eenige aange legenheden. Ds. Veenstra wordt benoemd tot deputaat voor kerkvisitatie. d. Rapport Zending. Er zijn brieven ingeko men van Ds. Merkelijn, waarin hij spreekt over een voordeeligen verkoop van gronden, tot dus ver in eigendom van de Zending. Dr. Dreckmeier zond een brief, waarin gesproken wordt over het bouwen van een woning voor het werk van Mej. Baarbé, welke bouw zal worden uitgevoerd buiten bezwaar van de Zendingskas. Naar aan leiding van dit rapport wordt gesproken over opbrengst gedenkboek en jubileumcollecte, over de oorzaken van het tekort op de begrooting van den hoofddienst, over 't percentage, dat de Clas sis moet bijdragen voor den medischen dienst, over het tekort voor den medischen dienst, en enkele andere punten. De Classis besluit, dat het recht en billijk is, dat elke kerk 't zelfde percen tage voor den medischen- als voor den hoofd dienst opbrengt. e. Rapport van de afgevaardigden ter Parti culiere Synode. Rapport over de samenspreking van Ds. Unger met den kerkeraad van Nieuwerkerk over 't beroepingswerk aldaar. Oosterland en Nieuwerkerk zullen over combi natie spreken. g. Rapport hulpbehoevende kerken. h. Rapport van Ds. Meester, die de Classis vertegenwoordigde bij de intrede van Ds. van Sluijs te Zonnemaire. i. Rapport van de Commissie tot bestudee ring van het voorstel Zierikzee inzake „leerge- schillen". Er is een meerderheids- en een min derheidsrapport. Na breede discussie wordt be sloten, de beide rapporten aan alle kerken toe te zenden en op de volgende vergadering de bespreking voort te zetten. Art. 7. De behandeling van de instructies van Nieuwerkerk en van Brouwershaven wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Art. 8. De rondvraag naar Art. 41 levert niets bijzonders op. Art. 9. Regeling vacaturebeurten. Geersdijk 1, Oosterland 3, Nieuwerkerk 1. Art. 10. Benoeming deputaten. Wordt tot de volgende vergadering uitgesteld. Art. 11. De persoonlijke rondvraag levert niets op. Art. 12. Vaststelling tijd der volgende verga dering op 11 Januari 1938. Roepende kerk is Nieuwerkerk. Art. 13. Het persverslag zal door het Mo deramen worden vastgesteld. Art. 14. De praeses sluit de vergadering na dankgebed. Op last der Classis, F. J. v. d. ENDE, Assessor. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad, gehou den op Vrijdag 8 October 1937. Afwezig met kennisgeving br. K. Melis. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken: 1. Verzoek van het Co mité voor Chr. Wmterlezingen om gebruik van het kerkgebouw te mogen maken op 3 Dec. en 3 Maart a.s. toegestaan. 2. Steunaanvraag van de Johannastichting voor gebrekkige kinderen in handen van de Commissie ad hoe. 3. Enkele ex. van „De Elisabethbode" ter kennisneming. Kerkelijke stand. Overleden Pieternella Jobse de Later. Attestatie aangevraagd naar Oostka- pelle door Marie Coppoolse doopattest naar Oostkapelle door Neeltje Wettel Pd. naar Veere door Jannes Jakobsen. Op een desbetref fend verzoek zullen de doopattesten van Lein Adriaanse en Adriaan Wattel naar St. Laurens verzonden worden. Rapporten. Br. Meyers doet verslag van zijn bezoek aan de J.V. afd. B. Gerapporteerd wordt over het huisbezoek in 2 gezinnen. Diaconale zaken. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. Regeling der vacaturebeurten in de Classis Zierikzee, voor de maanden November, December en Januari. Geersdijk 5 December Ds. van Sluijs. Nieuwerkerk 7 November Ds. Unger. Oosterland 14 November Ds. Veenstra. 12 December Ds. Mulder. 16 Januari Ds. Vogelaar. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN KERSTFEEST 1937. Met hartelijken dank ontvangen van Mej. J. 1. Zuster J. 0.50, Jongejuffr. C. uit Souburg, Mej. P. Middelburg 1.—, Zend. Comm. Geref. Kerk Vlis- singen 2.50, via Mej. Pouwer 1.van N.N. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie Koudekerke. Gironummer 169757 Ds. A. C. Heij. Telefoon 20. SerooskerkeMet hartelijken dank ontvangen van een zuster, die niet met de gemeente kan opgaan, 1.voor de Kerktelefoon. W. F. M. LINDEBOOM. ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen uit de Zendingsbusjes van Jans de Bree 4.48 van Jan Riemens 4.65 van Ko Janse 6.53 van Piet San- derse 3.90 van Hendrik Hillebrand 3.16. Samen 22.72. Namens de Zendingscommissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. M. V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. N. T. Schets 14. „Jezus' wonderen" door Jo Harpe. K. G. Schets 34. „Nunia" door Jans Vader. Memoriseeren C. Verhage. Reciteeren J. Verhage. M.V. Het ontluikend leven" te St. Laurens. Kerkgesch. „Stadhouder Willem II door C. Davidse. Memoriseeren door M. Vogel. Reciteeren door J. Willemse. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. 21 October. O. T. Schets 16. „Jozef", M. Poppe. Vad. Gesch. Schets 8. „Het Ned. volk wordt ge leidelijk een staatk. eenheid", E. Vogel. Memoriseeren G. Boon. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. N. T. „De volheid des tijds", No. 38 van den 17den jaarg., S. Wattel. Letterkunde. „De kunst om de kunst", No. 38 van den 17den jaargang, D. Ie Cointre. Bijdrage P. Davidse. Afdeeling B. Donderdagavond 8 uur consistorie Hofpleinkerk. O. T. „Mirjam" (15e j. no. 39) door Nel Drost. Na de pauze vrije werkzaamheden. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukecl". N. T. II. „De volheid des tijds" door vr. A. Louws. M. O. 20. „Openbare zedelijkheid en drankmisbruik" door vr. Joh. de Rijke. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling 1. Bijb. Gesch. „Jonathan", 1 Sam. 14, Joes Verstraate. Na de pauze reciteeren door Janny Cornelissen en Paulien Vereist. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Jerobeam", 1 Koningen 13 en 14. Reciteeren door Willy Diermanse, Corry Meeuw- se en Lena Bijl. Afdeeling III A. Bijb. Gesch. „De eereweg" door Wul de Wolff. Na de pauze vrije werkzaamheden. Afd. Ill B. Bijb. Gesch. „Eli en Samuël", Meisjesblad Dec. 1936 door Paulien Ingelse. Na d epauze voorlezen uit „De kloof zonder brug". RING SEROOSKERKE. Vergadering op Donderdag 21 October te Serooskerke in de Chr. School (niet in de consistorie). Aanvang 7.45 uur. 1. Calvinisme als levens- en wereldbeschouwing. 2. Modellnl. Schriftstudie. Les 10. „Het beeld Gods". 3. Stemming voor Ringvoorz. De Geref. J.V. te St. Laurens vergadert op Zondag 17 October des avonds 7 uur. G. G. 27. „De ondergang van het tienstammenrijk" door vr. L. Davidse. V. G. 10. „Kerkhervorming in ons land" door vr. A. Wattel. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. G. G. 33 2b. „Daniël", M. de Vos. M. O. 9. „Opkomst der moderne vakbeweging", M. Pouwelse. Gereformeerde Knapcnvcrgadcring „Samuël", M'burg. Afdeeling 11. Bijb. Gesch. „Van Josafat tot Joas" door vriend J. Heuseveldt. Kerkgesch. „Dr. Kuyper" door den leider. Nieuwe leden hartelijk welkom. Afdeeling III. B. G. „Elisa en de Syriërs", vr. B. Davidse. V. G. „De Doleantie" door den Voorzitter. Sch. st. „Historie", C. Antheunisse. „De Renaisence in de Nederlandsche Letterkunde", J. de Kam. Bijdragen door de vrienden P. Vader, Looise, Krij ger, Cornelisse e.a. ZONDAG 17 OCTOBER 1937. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Geestel. arbeid onder Zuiderzeewerkers. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Bremmer Ds. J. v. d. Guchte Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Ds. H. Scholing J. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. S. S. Schets 66. „De brieven van Paulus gekarakte riseerd" I van D. Verstraate. Na de pauze Huishoudelijk. Vrienden komt allen Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 en 2 uur Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskcrke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Cand. Maan te 's-Gravenzande. Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Voorber. H. Av. Westkapelle 9.30 en 2 uur CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veensttra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. v. Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9.30 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 uur Leesdienst 6 uur Ds. G. W. van Houte Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok NAGEKOMEN ADVERTENTIËN Heden overleed, tot. onze diepe droefheid, onze geliefde Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer DAVID DAVIDSE, in den ouderdom van bijna 84 jaar. Uit aller naam, WED. D. DAVIDSE— GIDEONSE. Middelburg, 15 October 1937. Eigenhaardstraat 5.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3