KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. PREDIKBEURTEN* zooals het goud uit de erts. Maar wie zal be palen wat erts en wat goud is in dit geval Wat Woord Gods en wat woord der menschen is Een modern theoloog zegt „vorm" als Paulus schrijft dat Christus' bloed reinigt van alle zon den, een vinding van Paulus zelf. Een ander zegt „vorm" als Johannes in het begin van zijn evan gelie schrijft, dat het Woord is vleesch gewor den, en dat dat Woord bij God was en God was. Men komt er nooit uit, de willekeur komt op den troon, de mensch zelf gaat met zijn overtui ging oordeelen over de Schrift, in plaats dat hij al zijn gedachten leert gevangen geven onder het Woord. Daarom schreven wij de vorige keer, dat wij op deze ethische manier, het Woord Gods kwijt raken. En dat is geen woord te veel gezegd. Brouwershaven. J. MEESTER. 1) De citaten in dit artikel zijn ontleend aan J. v. d. Sluis De ethische richting, 82, 88, 86. TWEETAL TE Groningen (vac. Oranje): S. Hoekstra te Naaldwijk. E. G. van Teylingen te IJmuiden-Oost. BEROEPEN TE Strijen Cand. D. S. A. Hagenbeek, hulppred. te Groote Lindt. Bij het begin van den nieuwen cursus. „De nieuwe cursus van onze Theologische School is weer begonnen. Prof. Schilder heeft met een christelijk-gezou- ten woord, en dan gezouten in den zin van Mark. 9 50, of duidelijker uitgedrukt met een gedach ten-rijke rede naar aanleiding van Kuypers Scholastika I en II, de openingsplechtigheid ver richt en de „academische" wagen, welke in de zomermaanden z'n rust genoot, rolt weer. De colleges zijn deze week weer gehouden reeds is er een candidaats-examen afgelegd enkele tentamina vonden plaats de studenten hebben, na wekenlang elkaar en de jolijt en warmte van deze gemeenschap ontbeerd te hebben, elkander in hartelijk weerzien teruggevonden en de nieuw- aangekomen met een welkom, speciaal voor no vieten bestemd, begroet, en zoo is onze theolo gische universitas docentium et discentium, onze gemeenschap van onderwijzenden en onderweze- nen, van docenten en discipelen, weer een nieuw werkjaar begonnen, en dat in den naam van Hem, Die de Vader der lichten, ook van het licht der wetenschap is, en in Wiens licht wij alleen het licht zien. Achttien studenten werden voor het eerst in geschreven, onder wie vijftien uit ons eigen vaderland. Het is altijd een vreugde na den rusttijd elkaar weer te zien, en vooral een voorrecht, wanneer de opening niet door rouw en droefheid over schaduwd wordt. Het is zelfs genade weer aan den „gewonen" School-arbeid te mogen gaan, en ik meen te mo gen zeggen, dat op Vrijdagavond 24 September de dankbaarheid over die gunst Gods onze stem ming beheerschte. Prof. Schilder, om op zijn rede even terug te komen, zette ons werk op de hem eigen wijze kloek en principieel in. Hij heeft ons, zich aansluitende aan Kuypers Scholastika, scherp de beteekenis van dezen Leidsman laten zien tegen velerlei dwalingen van vroeger en later, en ons met nadruk gewezen op de antithese, welke er ook op het gebied van de wetenschap ligt tusschen allen, die levende uit de openbaring Gods in Jezus Christus door het geloof de kennis zoeken, en zij, die in welken vorm dan ook deze geloofswerkzaamheid ver werpen of verzwakken. Het deed mij goed, dat hij, terwijl in Italië Augustus' geboortedag, dronken van machtswel lust, gevierd wordt, ons tot Kuyper terugleidde, en den studenten voorhield wat het geheim van echte studie, niet het minst voor den theoloog, is. Met deze opscherping der liefde zijn wij den cursus 19371938 ingegaan. God zegene den arbeid van onze Hoogeschool en Hij vermenigvuldige ons gebed voor haar leven en werken. Dit bidden kunnen wij geen oogenblik ont beren, en onze Kerken zullen dan pas in getrouw heid aan den oproep om meerdere belangstelling en offervaardigheid kunnen voldoen, indien de belangen van haar Theologische School een breede plaats hebben in haar gebed. Bidders zijn ook altijd gevers." (De Bazuin) Staatssubsidies aan kerken. De cijfers der staatssubsidies aan de kerken zijn de volgende „Tractementen Nederlandsche Hervormde Kerk 1.190.108,Evangelisch Luthersche Kerk 37.536,Hersteld Luther- sche Kerk 4325,Doopsgezinde Kerk 11.850,Remonstrantsche Kerk 20.000, voorts nog aan kinder- en studiegelden 82.000,-, pensioenbijdragen 292.966,en andere bijdra gen (bestuursinrichting enz. enz.) 32.413,- te zamen 1.817.189,Voor de tractementen van Roomsch-Katholieke geestelijken 549.215,-, pensioenen 120.229,kerkbestuur ƒ21.000, onveranderlijke compensatie 21.568,diver sen 6885,Te zamen 718.895,Voor de oud-Roomschen is het totaal bedrag 17.995, voor de Israëlitische gemeenten 16.200,Dat is te zamen meer dan 2.500.000,Zooals men weet begeeren onze kerken geen staatssubsidie. K. B. S. Aan de kerken in de Classis Middelburg. De eerstvolgende vergadering der Classis zal D.V. gehouden worden op 10 November a.s. Stukken voor het agendum worden vóór 20 Oct. e.k. ingewacht bij den eerstondergeteekende. Namens de roepende kerk van Arnemuiden, H. SCHOLING, Praeses. P. VAN BELZEN, Scriba. Collecte Vertrooide Gereformeerden in Indië. Ontvangen van de kerk vanArnemuiden 23.353^2 Domburg 5.Grijpskerke 19.94; Koudekerke 21.20; Middelburg 112.36; Oostkapelle 13.40 Sint Laurens 17.10 Veere 9.50 Vlissingen 66.82 Vrouwenpol der i4.62 Westkapelle 5.94. Van de kerken van Gapinge, Meliskerke, Se- rooskerke en Souburg ontving ik deze collecte nog niet. Mag ik storting dezer collecte tegemoet zien op mijn gironummer 197307 Ds. H. SCHOLING, deputaat ad hoe. VERGADERING van den kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 4 October 1937. De Voorzitter opent de vergadering op gebrui kelijke wijze. Notulen worden gelezen en geteekend. Ingekomen Stukken a. De Evangelisatie Z.O. hoek van Friesland verzoekt steun, wordt aan voldaan. b. Aanbieding boekwerkje „Gemengde Hu welijk". c. Verzoek tot het houden van een filmavond van de Batakzending op Sumatra zal nader worden overwogen. Rapporten a. Ziekenbezoek. b. Br. Weeda doet verslag van bezoek aan de J. V. Diaconale zaken. Worden besproken en ge regeld. D.V. 24 Oct. Voorbereiding. 31 Oct. Heilig Avondmaal. Kerkelijke stand. Vertrokken met doopattest naar Goes Ch. Volkers. Rondvraag. Lezen Persverslag. De vergadering wordt voortgezet met de leden der Zendingscommissie. Sluiting. Neuzen, 7 October 1937. Ontvangen van de kerken in de Classis Axel, de collecten voor de Hulpbehoevende Kerken in de Provincie, en de collecten voor de verstrooide Geref. in Frankrijk. Aardenburg 9.33 9.61 Axel 29.72 17.68 Hoek 11.05 7.48 Neuzen 38.17 51.98 Oostburg 14.57 5.28 Schoondijke 25.42 15.51 Zaamslag 23.62 23.64 Totaal 151.88 131.18 L. MICHIELSEN, Correspondent. Ondergeteekende zal D.V. op Donderdag 14 Oct. van 1112 uur zitting houden in de con sistoriekamer van de Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Theol. School en voor de collecte Prov. Kas ondersteuning Diaconieën. Hij verzoekt dringend alsdan het bedrag der collecte af te dragen of, bij verhindering, dit te storten op zijn postrekening No. 71284 ot over te maken per postwissel, opdat in tijds de af rekening kan plaats vinden ter plaatse waar dit behoort. De Correspondent, Middelburg. J. A. VERTREGT. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Breed op Donderdag 7 Oct. 1937, des avonds 8 uur. Praeses Ds. Bremmer. Aanwezig 42 broeders. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken Dankbetuiging voor betoond medeleven. 2 verzoeken om steun worden in handen gesteld van de Commissie ad hoe. De Zondagsschool vraagt gebruik te mogen maken van een kerkgebouw en de Zangver. Sur- sum Corda" evenzoo voor een uitvoering op 21 Dec. a.s. Wordt in handen gesteld van de Com missie van Beheer met gunstig advies. De Zendingscommissie deelt mede, dat er een tekort is van ruim 750 gulden voor de Hoofd zending en de Medische Zending. Zij vraagt wat te doen. Een collecte wordt toegestaan. Van de Generale Synode kwam een geschrift, houdende om verhoogde offervaardigheid voor de Theologische School. Besloten wordt meer dere correspondenten aan te stellen, opdat inten siever de gemeente hiervoor kan worden be arbeid. De Commissie voor Doopaanvragen, enz. rap porteert 5 doopattesten worden aangevraagd, 2 doopaanvragen worden toegestaan, 1 huwe lijksbevestiging wordt aangevraagd en toegestaan, 1 doopattest is ingekomen. Br. Heemskerk rapporteert over de gehouden vergadering der Classis van 8 Sept. 1.1. De archivaris rapporteert over gevraagde boe ken door den Prov. archivaris. De boeken, die gevonden zijn, zullen worden gezonden. Hierna worden gesteld voor candidaat-ouder- ling de brs J. Duyvekot, Simpelhuisstraat 2, J. H. F. Heuseveldt, Bogardstraat 25, L. de Jonge, Nadorstweg 21, L. Joosse, O. Vliss. Weg, P. Loof, Julianastraat 3, C. Louwerse, Seisweg 62, P. van den Ouden, Julianastraat 15, C. J. Pol derman, Hofplein 20, P. van Sluijs, Noordsingel 36, P. B. Tazelaar, Brakstraat 32, J. Tevel, Seis- straat 3, A. Volmer, Penninghoek 7. Voor candidaat-diaken de brs. J. Abrahamse, Veersche Weg 16, J. W. Kögeler, Koepoortstraat 3, J. J. Ornée, Veersche Singel 224 J. de Poor- te, Spanjaardstraat 38 J. P. Poppe, Lange Geere 36 L. A. Tange, Domburgsch Schuitvlot 17, I. Timmermans, St. Janstraat 21, C. Willeboordse, Blindenhoek 16. De Gemeentevergadering, waarop de stemming zal plaats hebben op 18 Oct., des avonds 8.15 uur in de Hofpleinkerk. Zij, die des avonds ver hinderd zijn, kunnen des middags van 12 hun stem uitbrengen. 14 Oct. Breed. 21 Oct. Sectie. 28 Oct. Smal. DE KERKERAAD. (Duiten verantwoordelijkheid der Redactie) Maandag 27 Sept. 1.1. was het voor de bekende Middelburgsche Zang ver. „Soli Deo Gloria" een zeer belangrijken dag. Op dien datum mocht ze n.l. gedenken, dat ze vóór 40 jaren werd opge richt, onder leiding van het toenmalig hoofd der Gravenstraatschool wijlen den Heer C. Weeda. Het zal ongetwijfeld bij zeer velen oude her inneringen oproepen en hen in gedachten ver plaatsen in dien tijd, toen ze zich b.v. in de school Gravenstraat, schaarden onder de leiding van de heeren Weeda of van der Duyn Schouten. En hoewel het Bestuur besloten heeft dit ju bileum in het komende seizoen op gepaste wijze eenigszins feestelijk te herdenken, op zulk een wijze, dat ook de oud-leden ruimschoots gelegen heid zullen hebben van belangstelling blijk te geven (o.a. wil ze een jubileum-uitvoering geven van het Oratorium „Ruth" met medewerking van orkest en solisten), wilde ze toch het feit op den juisten datum niet geheel onopgemerkt laten voorbijgaan. Op de gewone repetitie-avond van 29 Sept. 1.1. hield de heer J. J. Ornee, Voorzitter der jubileerende vereeniging, een toespraak, waarin hij wees op Gods trouw in de afgeloopen periode. Daarna sprak hij den tegenwoordigen direc teur, den heer J. C. F. van Kamer toe, hem dan kend voor de uitnemende leiding in de laatste jaren, terwijl hij de wensch uitsprak, dat hij nog lang de dirigeerstok over Soli mag voeren. Nadat Ps. 75 1 was gezongen en de Voor zitter was voorgegaan in gebed, verkreeg de heer v. Kamer het woord, om als eerste z'n ge- lukwensch uit te spreken. Het was 'n geslaagde avond. (Verkort weergegeven wegens ruimtegebrek. Red.) VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. 50 stuivers voor de Zending, 50 voor de Diaconie, 50 voor den Zeeuwschen beker. Ik zal geen naam van den gever noemen. Het zijn trouwens maar twee kleine geefstertjes. Maar die van vader en moeder leeren telkens iets weg te leggen voor Kerk en Zending enz. Mag ik dit eens aan ouders ten voor beeld stellen, om zóó bij hun kinderen liefde te kwee ken voor Gods Koninkrijk Door zulke daden bereikt men veel meer dan door duizend mooie woorden „dat de Zending, dat de Kerk toch zoo iets moois is enz.". Ik hoop, dat er veel jonge recruten gevormd worden voor het Leger van Koning Jezus en vader en moeder hierbij helpen. Wie volgt dus Ontvangen van een broeder voor het tekort van de Zending 2.50. Vriendelijk dank. Ds. A. H. OUSSOREN. Serooskerke. Zondag j.l. in de collecte gevonden 2.50 van een zuster uit dankbaarheid voor de tele foon. Met dank. DE BOEKHOUDER. Middelburg. Getelde collecten Zendingscollecte 209.52 Collecte Doleantieherdenking 41.04 Collecte voor de Kerk 130.14 Collecte Aflossing 139.25 Kerkbussen 62.56 Huwelijkscollecte 24 September 2.29 Huwelijkscollecte 1 October 8.64 De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. Middelburg. Diaconaal Hulpbetoon werd deze week verrast, door het ontvangen van een pak ge maakte Flanellen. Hiervoor zeer hartelijk dank. KERSTFEEST 1937. Met hartelijken dank ontvangen van J. J. de K. te Grijpskerke 2.van 't Dames Zend. Comité te Maastricht, gez. door Mej. J. G. Molendijk, 5. voorts ontving Mej. Pouwer 1.van N.N. te Mid delburg. Met dringende aanbeveling. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie Koudekerke. Gironummer 169757 Ds. A. C. Heij. Telefoon 20. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling 1. Bijb. Gesch. „Samuël en Saul", 1 Sam. 11, 12 en 13 door Annie Jonkheer. Na de pauze reciteeren door Jopie Kingmans en Jeanne Damen. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De scheuring des rijks", 1 Koningen 12 door Koos de Rijke. Na de pauze vrije werkzaamheden. Afdeeling III A. Bijb. Gesch. „Samuël" door Nellie van As. Na de pauze reciteeren door Tiny Graaf huis en Janna Wattel. Afd. Ill B. Bijb. Gesch. „Ruth", Meisjesblad December 1936 door Mien de Rijke. Na de pauze reciteeren doorAnna Vader, To Bolier, Nel de Voogd, Paulien Ingelse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. 14 October Propagandavergadering. Bijbelbespreking Ps. 85. Anti Rev. beg. „Gods Woord en de overheid", B. en B. No. 17 v. d. 17n jaargang, T. Cornelisse. Vrije bijdragen door verschillende leden. Afdeeling B. N. T. „De volheid des tijds" (17e j. no. 38) door Tity van Sluys. Na de pauze M.O. „Geld en Banken" (17e j. nos 4 en 15) door Corry Midavaine. Bijdrage van Rie de Schipper. Geref. jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". S. S. 8. „De schepping van den mensch" door vr. A. Wattel. A. R. 40. „Het A. R. beginsel" door vr. W. Ver- straate. RING VLISSINGEN. Vergadering op Donderdag 21 October, des avonds 8 uur, Vereenigingsgebouw Koudekerke. „De beteekenis van het Geref. beginsel voor het maatschappelijk leven" door Souburg afd. B. Zie voor schets J. B. jaarg. 48 no. 46. 2. „Beginselstudie en feitenkennis" door Biggekerke. Zie voor schets Vraagbaak. Geref. Knapcnver. ..Benjamin" te St. Laurens. Gew. Gesch. „De verspieders" (Num. 13 en 14) door vr. J. Boon. Vad. Gesch. „Stadhouder Willem II" door vr. A. Simonse. De Geref. J. V. te St. Laurens vergadert op Zondag 10 October des avonds 7 uur. S.S. 23. „Het Noachitisch verbond", vr. L. Gideonse A.R. 18. „Monarchie of republiek", vr. S. Simonse. Geref. Jongelingsver. Sola-FidcMiddelburg. Ethiek. Schets 6, P. Wisse. K. G. Schets 6. „Paus Gregorius en zijn tijd (1073)" M. Verspoor. Varia J. H. Louwerse. Ledenvergadering der Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck" in de consistorie der Hofpleinkerk op Vrijdag 15 October om 8 uur. Onderwerp „Christus in zijn verhooging" door den heer Commenée. V. „Dr. Liitzen Wagenaar"Middelburg. S.S. 34. „De ceremonie U wet", C. Geuze. V. G. 20. „Stadhouder Koning Willem III", H. Kingmans. J. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. Zaterdag half acht beginnen. Ethiek. Schets 9. „Het derde gebod" II, P. Huson. V. G. „De stempeling van ons volkskarakter", P. Arendse. Gereformeerde Knapcnvergadcring „Samuël", M'burg. Afdeeling I. B. G. „De Aartsvaders", M. de Bruin. Vrij opstel door J. Vereist. Vergadert elke Zaterdagavond van half zeven tot half acht in de consistorie Hofplein. Afdeeling 11. Bijb. Gesch. „Jehu" door vr. C. de Boks. Vervolg „Dr. Kuyper" door den leider. Afdeeling 111. B. G. „Naaman", vr. Vermeulen. V. G. „Dr. A. Kuyper", vr. Ton. ZONDAG 10 OCTOBER 1937. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Evangelisatie eigen stad. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. A. H. Oussoren Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. D. Bremmer Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Ds. A. Koning 2 uur Leesdienst Meliskerke 9.30 uur Leesdienst 2 uur Oostkapelle 9.30 en 2 u. Cand. A. A. v. d. Hoorn te Amersfoort. Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. A. Koning Westkapelle 9.30 en 2 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veensttra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. H. D. Drenth te Nunspeet. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. v. Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9.30 en 2 uur Ds. M. Ros Bed. H. Av. en Dankz. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. S. Kamper te Meerkerk. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. W. H. J. den Boer Voorber. H. Av. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Voorber. H. Av. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok ADVERTENTIEN. Voor de vele blijken van belangstelling op den dag van gisteren, zegt ondergetee kende zeer hartelijk dank. W. F. M. LINDEBOOM. Serooskerke (W.), 8 October 1937.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3