MIDDELBURG KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN* TWEETAL TE Zaandam (3e pred. plaats): R. J. v. d. Meulen te IJmuiden. J. H. Mulder te Giessen-Oud- en Nieuwkerk. BEROEPEN TE Nijverdal (als 2e miss. pred. voor West Soemba- West): H. Bergema, benoemd docent te Karoeni, met verlof hier te lande. Strijen Cand. A. B. C. Hofland, hulppred. te Naaldwijk. BEDANKT VOOR Zalt-BommelO. v. Noort te Schoonrewoerd. Steenwijk H. J. Riphagen te Schoonebeek (Dr.) Vrije Universiteit. Programma 28 October. Het voorloopige programma voor de op 28 October des voormiddags te ÏOJ^ uur te houden ledenvergadering der Vereenigir.g voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag, die speciaal is belegd in verband met de aanbieding van het kapitaal, door onze christenvrouwen voor de honderdste gedenkdag van Dr. A. Kuy- pers geboorte bijeengebracht, is als volgt Opening door den President-Directeur ZEx. Dr. H. Colijn. Aanbieding van het gespaarde bedrag, door de Presidente van het Vrouwencomité, Mevrouw S. VerdamOkma. Aanbieding van het in Indië gespaarde bedrag door de Presidente van het Vrouwencomité „V.U. plan Indië 1937", Mevrouw S. M. J. Idenburgv. d. Poll. Toespraak namens de Zuid-Afrikaansche vrouwen door Mevrouw J. PotgieterOlivier. Toespraak van ZEx. Dr. H. Colijn. „Décharge" van het Moderamen van het V rouwencomité. Toespraak van den President-Curator, Mr. Dr. S. de Vries Czn. Toespraak namens den Senaat der Vrije Uni versiteit. Toespraak namens de exacte faculteiten. De solisten To van der Sluis, Suze Luger, Louis van Tulder en Willem Ravelli zullen eenige liederen zingen. Openbare Senaatszitting. In den middag is er, gelijk reeds gemeld, D.V. een openbare zitting van den Senaat, waarin Prof. Dr. F. W. Gros heide een rede hoopt te houden over „Kuypers geloofsstuk". Ontmoetingssamenkomst. Voor den avond van 28 October wordt een ontmoetingsavond ge organiseerd met een gevarieerd programma, waaronder vertooning van een film der morgen vergadering. Toegangskaarten. De door honderden belang stellenden reeds gevraagde toegangskaarten, die alleen recht geven op de vergadering van 28 Oc tober, zullen te zijner tijd gelijk met het volledige programma worden toegezonden. Wij vestigen er de aandacht op, dat men zonder toegangs bewijs de ledenvergadering niet kan bijwonen. Comité „Overvloed van werk en werk krachten in de Geref. Kerken". (Plan „GrosheideSchouten".) Belangrijke mededeelingen en een dringende oproep. Er zijn op 't oogenblik 41 Kerken, die steun ontvangen van het Comité „Overvloed van werk en werkkrachten in de Geref. Kerken" voor den tijd van 1 jaar, tot een gezamelijk bedrag van 23.465. Door deze Kerken werden 42 Candi daten te werk gesteld voor hulp bij de verzorging der gemeente en (of uitsluitend) voor het werk der evangelisatie. Er konden van deze Candidaten zes tot die naar des Woords worden beroepen, al zullen de Kerken, welke zij dienen, de eerste jaren nog in afloopende termijnen steun van het Comité moeten ontvangen. Voorts zijn er 8 kerken, die toezegging van steun ontvingen tot een bedrag van 3700. maar de benoeming van een Candidaat nog in beraad hebben. Zoo zal het getal Candidaten, dat met steun van het Comité te werk werd ge steld, wel spoedig klimmen tot 50. Maar ook daarbij zal het niet blijven, gelet op de hulp- aanvragen, die nog in behandeling zijn en waar door het bedrag, hetwelk van het Comité wordt gevraagd, binnen korten tijd tot 30.000 zal sttijgen. De vrucht van den arbeid der hulppredikers geeft reden tot tevredenheid, wat uit de rappor ten duidelijk naar voren treedt. Het getal kerk gangers neemt toe, het catechetisch onderwijs komt beter tot zijn recht, de zieken worden meer geregeld bezocht en het jeugdwerk bloeit op. Op een dorp in Frieslands Z.O.-hoek, waar een hulpprediker nog niet een vol jaar had ge werkt, konden zeven jonge mannen, die verstrikt hadden gezeten in de leugens van het Commu nisme, tot de openbare belijdenis des geloofs worden toegelaten. Op een kleine plaats in Gelderland verdub belde het aantal kerkleden zich sedert de komst van den hulpprediker einde 1935, die inmiddels door deze kerk als dienaar des Woords kon worden beroepen. Er zouden zoo meer plaatsen te noemen zijn, waar de komst van de jeugdige werkers in 's Heeren wijngaard het kerkelijk leven zeer ten goede is gekomen. Op tal van plaatsen kon bo vendien het Evangelisatie-werk krachtiger ter hand worden genomen en ontving het betere re geling en leiding. Met name het werk in de schippershavens te Lobith en Roermond was niet tevergeefsch, wat zich op beide plaatsen afspiegelt in het kerkbezoek en in de belangstel ling voor de jeugdsamenkomsten. Te Lobith werd een nieuw Kerkje in gebruik genomen, dat op den groei werd gebouwd, maar nu reeds eiken Zondag geheel bezet is. Ook te Roermond kwam van de zijde der schippers toenemende belang stelling, niet. alleen des Zondags voor de kerk diensten maar ook in de week voor de jeugd samenkomsten. En zoowel te Lobith als te Roermond werken de schippers, die door het werk der hulppredikers een meer geregelde geestelijke verzorging ontvangen, op hun beurt mee om onder de schippersgezinnen propaganda te maken voor wat er in genoemde plaatsen ge daan wordt in het geestelijk belang van volwas senen en kinderen. Aan het bovenstaande zou heel wat zijn toe te voegen. De ingekomen rapporten bevatten daarvoor ruimschoots stof, maar uit den aard der zaak zijn de mededeelingen van de onder scheidene Kerken van gelijke strekking en ook wordt er onder gevonden wat nu eenmaal niet vatbaar is voor publicatie. Maar al wat gerap porteerd werd kort saamvattende, mogen we, met dank aan onzen God, spreken van een rijk gezegenden arbeid van het Comité bovenge noemd, dat aan zoo groot getal Kerken steun kon bieden in het belang van het zwakke en kwijnende kerkelijk leven, ook tot versterking van de pogingen om de vervreemden van God en die zonder hoop in de wereld zijn, te winnen voor het Evangelie van onzen Heere en Zalig maker, Jezus Christus. Het Comité mag zich verblijden over veel steun, welken het sedert zijn oprichting in 1935 mocht ontvangen. Vele predikanten zegden een jaarlijksche bijdrage toe en zij werden daarin gevolgd door broeders en zusters uit alle deelen van ons land, die voor een grooter of kleiner bedrag met groote gewilligheid inteekenden. Op tal van plaatsen en in onderscheidene classes werden hulp-comité's opgericht tot het winnen van contribuanten en deze actie mag algemeene sympathie vinden, tot zelfs in Oost- en West- Indië. Uit de collecte, welke bij de herdenking van de Doleantie werd gehouden, vloeide in den loop van 1936 in de kas van het Comité een bedrag, dat wel verre achterbleef bij de Af scheidingscollecte, maar dat toch het Comité tot het doen van zijne vele toezeggingen in staat heeft gesteld. Door de gunstige beschikking van het herdenkingscomité der Doleantie werd aan den penningmeester van ons Comité afgedragen 32.597.77. In den loop van 1936 werd aan contributies en giften ontvangen 3.895.43, of bijna 1000.meer dan in het voorafgaande jaar. Het thans loopende jaar 1937 zal, dank zij de actie tot het winnen van contribuanten en de ontvangst van belangrijke giften, wel boven 15.000.uitkomen, wat deze beide bronnen aangaat. Maar dat laat tegelijkertijd zien, dat de financieele basis van het Comité nog krachtige versteviging behoeft. Deze publicatie wil daarom niet alleen het werk van het Comité nog eens voor het voetlicht brengen, maar ook een krach- tigen oproep doen uitgaan om sympathie en steun. De Generale Synode van Amsterdam 1936 heeft een hartelijke aanbeveling gegeven. Namens de Synode deelde het moderamen ons mede „dat zij heeft besloten den arbeid van uw „Comité in de belangstelling van de Kerken „aan te bevelen, en een krachtige opwekking „te doen uitgaan om het Comité den noodigen „steun niet te onthouden het Comité hartelijk „dank te zeggen voor zijn bemoeiïngen". Namens het Comité voornoemd. Het Moderamen Prof. Dr. F. W. GROSHEIDE, Voorz. Ds. J. L. SCHOUTEN, Vice-Voorz. Ds. A. SCHWEITZER, Secr.-Penningm., Post-giro 31245. J. W. BONDA, Oegstgeest. 13 September 1937 is plotseling overleden Ds. A. M. Donner, em. pred. van de Geref. Kerk te Amersfoort, de laatste jaren wonende te Zeist. Een zeer bekende persoonlijkheid in de Geref. Kerken is in hem heengegaan. Geboren 20 Mei 1859 deed hij candidaatsexamen aan de Theol. School in 1884 en deed intrede te Genemuiden 9 Nov. 1884 Assen 12 Mei 1889 en Amersfoort 20 Juni 1897. Deze kerk diende hij tot 15 Nov. 1924, toen hij eervol emeritaat verkreeg, wat voor hem niet wilde zeggen rusten, want hij heeft op verschillend terrein voortgearbeid tot aan zijn onverwacht sterven toe en allen weten nog wel, dat hij tot Juli 1937 toe was de vol ijverige penningmeester der Theol. School, wel ken arbeid hij slechts noode heeft neergelegd. 31 jaar heeft hij die functie vervuld en wie hem daarin heeft leeren kennen, was steeds getroffen door zijn zorg en liefde. Veel is de School aan hem verschuldigd en in de Kerken zal ook aan dien arbeid zijne ge dachtenis blijven voortleven. Ds. Donner is nu afgelost van elke taak hier beneden, maar het loon van dezen getrouwen dienaar des Woords is ook groot in de hemelen. De Heere sterke en trooste zijne kinderen. K. B.S_ Middelburg. De catechisaties van Ds. Bremmer zullen worden gehouden Dinsdag 56 meisjes uit de stad beneden 16 jaar. 89 meisjes van 1618 jaar. 910 meisjes van 18 jaar en ouder. Plaats Consistoriekamer Hofpleinkerk. Woensdag 78 jongens beneden 16 jaar. 89 jongens van 1618 jaar. Plaats Consistoriekamer Noorderkerk. 910 jongens van 18 jaar en ouder. Plaats Consistoriekamer Hofpleinkerk. Woensdag 78 jongens tot 18 jaar. 89 jongens boven 18 jaar. Plaats Consistoriekamer beneden Hofpleinkerk. 9.1010 militairen. Plaats Consistoriekamer Noorderkerk. Classis Goes. De eerstvolgende vergadering van de Classis Goes zal D.V. gehouden worden op Donderdag 14 October a.s. Punten voor het agendum worden ingewacht vóór 1 October bij eerstondergeteekende. Namens de roepende kerk van Kruiningen, Ds. J. KOOLSTRA, Praeses. A. DIELEMAN, Scriba. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op Donderdag 16 Sept. 1937, des avonds half acht, in de con sistoriekamer Hofpleinkerk. De Praeses, Ds. Oussoren, laat zingen Ps. 113:1, leest Romeinen 5:111 en gaat voor in gebed. Aanwezig 29 broeders. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken 3 stukken om steun worden gesteld in handen van de Commissie ad hoe. Naar de Jaarvergadering van de Centrale Commissie voor Evangelisatie worden aangewe zen de brs Heemskerk en Hoek. Een schrijven van de kerk te Grijpskerke over een naar onze gemeente vertrokken dooplid en idem van de kerk te Vlissingen over een dooplid. Naar de vergadering van garnizoenskerken te Utrecht worden Ds. Oussoren en br. Hoek af gevaardigd. De Commissie van doopaanvragen, enz. rap porteert, dat 1 attestatie is ingekomen, 1 doop- attest is aangevraagd en 2 doopattesten zijn in gekomen. Sectie I en II brengen verschillende rapporten uit, waarna nog onderscheidene rapporten volgen van verschillende ouderlingen. Br. van Swichgem doet mededeelingen van zijn arbeid als Jeugdouderling. De Voorzitter deelt mede, dat volgende week de catechisaties weder aanvangen. 7 Oct. Breed. 14 Oct. Sectie. 21 Oct. Smal. DE KERKERAAD. „De Wandelaar" van Augustus. Daaruit zij het volgende vermeld K. Hulsbos en zijn vrienden brachten een snik- heeten Junidag door op een kale zandvlakte tus- schen de Horst en Onrust. Een bar en trooste loos oord voor gewone stervelingen, maar het clubje vergat de heele omgeving bij het vanuit de schuilhut gadeslaan van het gezinsleven der dwergsterntjes. En dat is maar gelukkig, want „De Wandelaar" is er een fraai geïllustreerd artikel over Texel's vogelleven rijker door ge worden. „Het roode paradijs" heet een artikel van A. Stollc. Het gaat slechts over een sloot met zwanebloemen, maar „het leven bruist er in, als in een bergstroom". Jul. Terlingen schrijft (bij eigen teekeningen) een en ander over „een stervend beroep", daarbij doelende op den krui denzoeker Kees Wingelaar te Loosdrecht. 's Is weer een mooie afleverinq. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Met hartelijken dank ontvangen voor de School- zending door Mej. I. Fros te Vlissingen, uit de busjes der scholen een bedrag van 23.90. Ds. HEIJ. ZENDING, HOSPITAAL MAGELANG. Middelburg. In dank ontvangen van Mej. A. 1.van de kinderen der Geref. School 't Zand bij Middelburg een groot pak zilverpapier en van den Kassier der kerk de collecte van 4 Sept. 142.25. Namens de Commissie, L. A. TANGE, Penningmeester. Middelburg. Uit liefde voor 's Heeren huis ont vangen door tusschenkomst van br. Geuze 2.50 voor de Kerk van een zuster, die niet met de ge meente kan opgaan. Hartelijk dank. A. DE POORTE. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte een gift van f 5.„Voor de herdenking van den lOOsten geboortedag van Dr. Kuyper voor de Vrije Universiteit", alsmede een gift van ƒ1.van een zuster voor den Zeeuwschen Beker. Voorts ontvangen voor onze Diaconie, door tusschenkomst van br. Geu ze, van een zuster die niet ter kerk kan komen 2.50. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. VEREEN IGIN G S L E VEN. DIACONAAL HULPBETOON. Alle dames worden verzocht a.s. Maandagavond den arbeid weder te hervatten. Gerei. M. V. „Het ontluikend leven" te St. Laurens. Vad. Gesch. „Frederik Hendrik" door Mina Vogel. Memoriseeren door Marie Huisman. Reciteeren door Leuntje Tramper. Middelburg. De catechisaties van Ds. Ous soren zullen worden gehouden Dinsdag 56 meisjes beneden 16 jaar. 7.308.30 meisjes 1618 jaar. 8.309.30 meisjes boven 18 jaar. Plaats Consistoriekamer boven Hofpleinkerk. De GereiM.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. 23 September. N. T. Schets 20. „De opgang naar Jeruzalem", N. Corbijn. M. O. „De rust op den Zondag", B. en Bew. 18 Juni 1937, S. Hillebrand. Proza N. Sanderse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. N. T. „De volheid des tijds", B. en B. No. 33 van den 17den jaargang, J. den Hollander. Vrije werkzaamheden. Afdeeling B. N. T. „De volheid des tijds" door Nel Pouwelse. A. R. beginselen. „Gods Woord en de overheid" door Jeanne Davidse. BijdrageRie de Schipper. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. Zondag 19 September. S. S. 33. „Het verbond bij den Sinai", Tj. Lodewijk. M. O. 8. „De invloed van de revolutie van 1789", P. Meyler. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Ethiek. Sch. 5. „De Christelijke vrijheid", J. H. Louwerse. M. O. Art. 7a. „Kerk en Maatschappij", P. Vader. Varia M. Walraven. Gereformeerde Knapenv erg ader ing „Samuël", M'burg. Afdeeling III. B. G. „Elia's hemelvaart", vr. de Rijcke. V. G. „De Schoolstrijd", vr. Sinke. V. „Repos Ailleurs", Aid. A, Souburg. S. S. Schets 65. „De apostel Paulus en zijn brie ven" door W. F. Diermanse. V. G. Ond. 11 .„Onder Spaansche dwinglandij", J. Suurmond Jz. ZONDAG 19 SEPTEMBER 1937, CLASSE MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Vrijdag 10.30 uur Noorderkerk 9.30 uur Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling II. Inleiding „De Tempelbouw", 1 Koningen 58 door Jaantje de Kam. Na de pauze reciteeren door Janny de Schipper, Leintje de Boks, Coba v. Iwaarden, Rina de Munck. Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Huwelijksbevestiging Ds. D. Bremmer Bed. H. Av. 6 uur Ds. D. Bremmer Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. Arnemuiden 9.30 Leesdienst 2 uur Ds. G. Smeenk Domburg 9.30 en 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp 7 uur Ds. J. W. Tunderman Rede Geref. Jeugdvereen. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. K. Veen te Oude Bildtdijk. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 uur Ds. J. v. d. Guchte 2.30 uur Leesdienst Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. v. d. Guchte CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veensttra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. Drenth te Nunspeet. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9, 2 en 6uur Ds. H. Scholing te Arnemuiden. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. S. Datema te Driebergen. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. v. Zuijlen Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Dr. J. v. Lonkhuizen Zonnemaire 9.30 en 2.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder29.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 10.30 uur Leesdienst 3 uur Ds. E. Beukema Heinkenszand 10.30 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 uur Ds. E. Beukema 2.30 uur Leesdienst Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 3 uur Schoondijke 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Ds. J. S. Post Ds. J. A. Vink Ds. Th. P. Potma Ds. D. de Vries Voorb. H. Av. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok Voor REGENKLEEDING WIENER

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3