KERKNIEUWS* PREDIKBEURTEN* onmiddellijk verdwijnen de pijnen met AKKERs KLOOSTERBALSEM HANDELINGEN VAN DE CURATOREN v. d. THEOL, SCHOOL. II. Nu nog een kort woord over de finantiën der School. Wie in gelegenheid is het verslag van den penningmeester in zijn geheel te lezen, late dit niet na. Zooals ieder weet, bestaan de inkomsten voor namelijk uit collecten en contributies en ook nog legaten. Voor de cijfers van inkomsten en uitgaven worden genoemd, moge het woord gegeven aan den afgetreden penningmeester Ds. A. M. Don- ner, die aldus neerschreef 8689.02 aan legaten werd ontvangen, waar van twee elk van 4000. Mede door dit bedrag is het mogelijk geweest 1 Juli j.l. de schuld van 10.000, welke de School nog aan het Pensioenfonds heeft, af te lossen, zoodat ik, behoudens eenige nog steeds uitstaande aandeelen in een oude rentelooze geld- leening, de School onbezwaard met schuld aan mijn opvolger kan overdragen." En die zijn 31e en tevens zijn laatste verslag beëindigde met de volgende woorden ,,Ik moge dit mijn laatste Verslag besluiten met de School en allen, die haar besturen en aan haar arbeiden, in Gods gunst aan te bevelen. Hij stelle haar ook verder ten zegen van onze Kerken, tot eer van Zijn Naam en tot de komst van Zijn Koninkrijk." Het bedrag der gewone ontvangsten was 59050.883/2 en dat der gewone uitgaven 61320.84, zoodat er een nadeelig saldo is van f 2269.84. De begrooting voor 1937-1938 sluit met een te kort van rond 5000.zoodat er wel gewerkt mag worden op verhooging van collecten en contributies, gelijk dit reeds in ver schillende kerken met vrucht wordt gedaan. De collecten gingen enkele honderden guldens hooger en de ingezette actie voor contributies bracht 1800 meer binnen dan het vorige jaar. Als men nagaat de verschillende provincies, dan is er over het algemeen een kleine stijging te merken, maar toch blijft er nog al wat ver schil in opbrengst voor de School. Berekend per ziel is het voor Groningen 9Y cent Friesland (N.) bijna 83^ Friesland (Z.) ruim 7 Drenthe ruim 9Y Overijsel ruim &Y Gelderland ruim 9Y Utrecht 10 N. Holland ruim 7 Zuid-Holland (N. G.) 9Y Z. Holland (Z. G.) ruim 7Y N. Brabant en Limburg 6Y en eindelijk Zeeland ruim 13 cent per ziel. Konden alle provincies zich tot dezelfde hoog te opwerken, dan was er geen sprake van te kort voor 19371938. Wat Zeeland betreft, konden wij tot onze blijdschap ons houden op dezelfde hoogte in opbrengst voor de School. Alle kerken waren dan ook trouw in het hou den van de 2 voorgeschreven collecten en ook wat betreft contributies is er vooruitgang. Jam mer, dat door te late inzending der contributies deze niet meer in dit verslag konden worden opgenomen, waaruit ook de daling van de Clas sis Goes is te verklaren, die anders gemakkelijk had bereikt 20 cent per ziel. De cijfers voor de 5 Classes zijn Axel bijna 11 (is gedaald van 13 denkelijk door late indiening van contributies uit 2 kerken); Goes 18 gedaald van 19 Y door idem der contributies uit 4 kerken Mid delburg klom van 12Y tot bijna 13 Tholen was ook iets minder en bracht het tot 9 cent het vorige jaar tot 10 Zierikzee ging ook eenigzins vooruit tot bijna 11 Yi cent Per z^- Hiermede moge dit korte overzicht besloten. Dit is wel duidelijk geworden, dat voor het be staan der Theol. School werkelijk geen zware offers worden gevraagd. En nu weer met moed vooruit ook in het wer ken voor de Theologische School, die toch de School is van alle kerken in ons land. Er mag dank zijn in de harten, dat God zoo goed ook voor deze inrichting van hooger onder wijs heeft willen zorgen en Hij stelle haar verder ten rijken zegen en zij blijve deelen in aller liefde. Kapelle-Biezelinge. A. SCHEELE. TWEETAL TE StadskanaalH. J. Jager te Voorthuizen. P. Veenhuizen te Soerabaja (N.O.I.). AANGENOMEN NAAR Hoogersmilde Cand. A. Bos te Groningen. Jutrijp-Hommerts J. L. v. Apeldoorn, Cand. en hulppred. te Zeist. BEDANKT VOOR Schiebroek E. T. van den Born te Helpman. Catechismusprediking. In ,,Friesch Kerkblad" zegt Ds. J. Douma over het streven om „afwisseling" aan te brengen in de Catechismusprediking, o.m. ook dit „Al is dit allerminst af te keuren, toch wachte de prediker zich er voor, dit doel te willen be reiken door zich van de formuieering van den Catechismus los te maken. En dat schijnt wel eens te gebeuren. De Zondagsafdeeling wordt wel zooals 't behoort voorgelezen, maar in de preek vindt men niet terug, wat onze kerken na zeer zorgvuldige toetsing van elk woord daarin belijden. Dit middel om eenige afwisseling aan te brengen in de Catechismusprediking lijkt mij erger dan de kwaal. Want inplaats van den in houd van haar Formulier van Eenigheid, gelijk toch de Catechismus is, kan de gemeente de meer of minder origineele ideeën van den dominee te hooren krijgen. En daarmee heeft zij niets te maken. Zij moet worden opgebouwd in het ge loof, dat den heiligen overgeleverd is. En daarom zou ik mijn collega's en niet minder mijzelf willen voorhouden tracht naar een fris- sche prediking, maar blijf bij den te behandelen Zondag. En de ouderlingen hebben naarstig toe te zien, dat het gebeurt ook. Door gepreek in de ruimte wordt de gemeente niet gebouwd. Al lerlei persoonlijke opvattingen, die heelemaal niet de leer der kerk zijn, zouden op zoo'n manier te berde kunnen worden gebracht, ook al was vooraf de Catechismus-afdeeling tot op de letter getrouw voorgelezen. De vaste gang in de onder wijzing der gemeente zou zoo zoek raken. Secuur en getrouw moet de Catechismus gepredikt wor den. De stof zelf is rijk genoeg om daarbij af wisseling aan te brengen. Als de prediker maar telkens nieuwe Catechismuspreeken maakt, zon der naar de oude om te kijken, komt, evenals bij de jaarlijks terugkeerende feeststoffen, de afwis seling vanzelf." „Den inwendigen mensch versterken." Ds. B. A. Bos schrijft in „Asser Kerkblad" Neen, het wordt niet altijd kwaad bedoeld, maar toch is het een zeer af te keuren gewoon te op schertsende wijze bovenstaande uitdruk king te gebruiken. Hoe vaak hooren we het niet„Nu ga ik maar eerst eens weer den inwendigen mensch versterken", en men be doelt daarmee in den regel dan, te zeggen dat men gaat eten of drinken. En het lachje, waarmee zulk een gezegde in den regel samengaat, en dat ook bij den hoorder te voorschijn geroepen wordt, zegt reeds hoe men zelf gevoelt, dat zulk spreken toch eigenlijk ongeoorloofd is, ook al bedoelt men dat zoo niet Zijn we er ons wel bewust van, wat die uitdrukking „den inwendigen mensch ver sterken" eigenlijk beteekent Het is een uitdrukking aan de Schrift ont leend. Lees maar eens Efeze 3. Daar luidt het in vers 16 „Opdat Hij u geve, naar den rijkdom Zijner heerlijkheid, met kracht versterkt te worden door Zijnen Geest, in den inwendigen mensch". De Schrift bedoelt er dus allerminst mee de voeding of laving van het lichaam, dat de uitwendige mensch is. Het is „den uitwendigen mensch" versterken. De „lintjesregen" op 31 Augustus 1937 de jaardag onzer geëerbiedigde Koningin bracht deze rijke verrassing, dat behalve Ds. N. Duursema te Nieuw-Amsterdam Ds. G. Ren ting, em. pred. van Winterswijk Ds. A. Hoene- veld van Nijkerk, ook benoemd is tot Officier in de orde van Oranje-Nassau de welbekende missionaire predikant Ds. A. Merkelijn te Mage- lang. Waar Ds. Merkelijn arbeidt op het terrein, toegewezen aan de 3 Zuidelijke Provincies, is het te begrijpen, dat we ons over deze benoeming zeer verheugen, omdat we daarin zien eene er kenning ook van onze Koningin, van den inge spannen en gezegenden arbeid van Ds. Merkelijn in het Magelansche. Onverdroten heeft hij gewoekerd met zijne rijke gaven voor den Zendingsdienst en dat waar geringe middelen hem ten dienste stonden. Zullen alle Zendingsarbeiders zich verheugen met den „nieuwen officier", zij en in het bijzonder Ds. Merkelijn kunnen er van verzekerd zijn, dat de Kerken uit het Zuiden ook voor dit feit Gode den lof toebrengen en Ds. Merkelijn gelukwen- schend met deze eervolle onderscheiding, zij ejr de bede aan toegevoegd, dat God hem schenke nog vele jaren deze ridderorde in dankbaarheid te mogen dragen. Uit Curasao de open deur van Ds. Kroe- ze's pastorie. Via de „Westl. Kerkb." ontkenen we aan „Quo Vadis", officieel orgaan van de Chr. Zee- liedenvereeniging, het volgende laten we zien wat er op Curasao gedaan wordt. Dan zijn daar geopende deuren om de zee lieden te ontvangen. Ik zou haast zeggen „Ze zijn er uitgebroken, opdat de wijdgeopende deu ren der pastorie zelfs het binnentreden niet zou den belemmeren". In deze pastorie zijn niet alleen de zeelieden welkom, die tot de Geref. Kerk be- hooren, doch alle Christen-zeevarenden, ongeacht tot welk kerkgenootschap ze behooren, en welke functie ze aan boord bekleeden. Van keteljongen tot kapitein. Zeer veel zeelieden die de haven van Curasao bezochten, weten daarvan. Steeds meer wordt van die gelegenheid gebruik gemaakt, hetgeen wel blijkt uit de volgende cij fers. In 1936 bezochten 210 zeelieden de pas torie en gedurende de eerste drie maanden van 1937 90. Deze cijfers betreffen alleen de koop- vaardijmenschen. Zouden we Marine, militairen en „andere burgers" er bij tellen, dan moeten deze getallen enkele malen worden verdubbeld. In de pastorie is een leesbibliotheek aanwezig, uitgaande van de Gereformeerde lectuurcommis- sie, welke ruim 700 nummers bevat. Gratis wor den deze boeken uitgeleend, waarvan grif ge bruik wordt gemaakt. Doordat enkele boeken dubbel aanwezig zijn, wordt het mogelijk boeken kisten te plaatsen. Eén is reeds geplaatst in de politiepost te Ruio Canari. Het plaatsen van een tweede kist in de militaire cantine te Aruba wordt overwogen." (Heraut) Middelburg, Coetus Maandag 6 September, 10 uur. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Dinsdag 7 September a.s. DE SECRETARIS. Aan de Kerken in de Classis Zierikzee. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Kamperland, door de laatstgehouden vergadering der Kerken in de Classis Zierikzee aangewezen als roepende Kerk, bericht, dat de eerstvolgende Classisvergadering Deo volente zal zijn Woens dag 6 October a.s. en verzoekt hen, die rappor ten hebben uit te brengen, of voorstellen willen indienen, of verzoekschriften willen zenden of eenige mededeeling hebben omtrent het agendum, brieven en stukken te zenden aan den eerstonder- teekende vóór Zaterdag 25 September a.s. F. J. VAN DEN ENDE, Praeses. S. C. KLAP, Scriba. Kamperland, 23 Augustus 1937. De Kerkeraden der Gereformeerde Kerken in de Classis Middelburg worden verzocht op de Classisvergadering op 8 September a.s. te stor ten de 2de bijdrage voor de Hulpbehoevende Kerken. De Penningmeester, J. LOUWERSE. Gapinge, September 1937. KOSTER MIDAVAINE, Er zullen wel weinig menschen zijn te Middel burg, die dezen man niet kenden. Bovendien was hij bekend bij allen op Walcheren, die meeleven met ons kerkelijk leven. En dat was niet omdat hij zich zoo op den voorgrond drong. Zijn weg was in stilheid. In alle bescheidenheid deed hij vele jaren lang zijn werk in groote getrouwheid. Er zullen niet veel kosters gevonden worden, die zoo met hart en ziel hun arbeid verrichten als deze. Hij heeft vele jaren het kosterschap waar ge nomen in de Hofpleinkerk. Dat was zijn kerk. En zijn dominee was Ds. Bouma. Niet, dat hij andere predikanten niet zou geacht hebben. Stel lig en zeker. Allen, die eenigen geestelijken ar beid hadden te verrichten in onze kerk achtte hij om des werks wil hoog. Maar toch, Ds. Bou ma was in bizonderen zin zijn dominé. En toen Ds. Bouma voor goed vertrok naar Friesland en men Z.Eerw. daar bezocht, dan kon men rekenen op een belangstellend oor, als men den ex-koster van dat bezoek mededeeling deed. Het was aardig om te zien, hoe vroeger, bij het uitgaan der oude Hofpleinkerk, de kerkgan gers eigenlijk hoofd voor hoofd, door hem wer den gegroet. Hij kende ze allen. Hij ook had zijn tekortkomingen, maar ik ken ze niet. Hij was een zachtmoedig man. Iemand zei, dat hij zonder aanwijsbare fouten was. Ech ter, zoo oordeelde hij niet van zichzelf. Hij wist zich een zondaar, maar hij wist ook in Wien hij geloofde. Bileam, ziende het volk Israëls, gelegerd in de woestijn, verzuchtteMijn einde zij gelijk het zijne. Dit kunnen wij herhalen, ziende op het heengaan van koster Midavaine. Zonder ziekbed, 's morgens opstaande en op zijn knieën, tot God biddende, nam God hem tot Zich. Wat had hij de kerk des Heeren lief. 35 jaren was hij koster en toen hij, wegens hoogen leeftijd zijn ontslag vroeg, werd hem door de Commissie van Beheer in de nieuwe Hofpleinkerk een eere plaats aangewezen. Wat was hij daarmee ver blijd, zijn eigen plaats te behouden, vlak bij de preekstoel. Dat was voor hem van meer betee- kenis dan een som gelds. Hij ging van ons. De Heidelberger leert ons, dat wij alzoo moeten wandelen, opdat wij door onzen wandel den naaste voor God zouden win nen. Dit heeft zeker deze eenvoudige, zacht moedige, bescheiden koster betracht. M. J. O. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN KERSTFEEST 1937. Hoewel de Septembermaand pas in 't land is, be ginnen we toch al aan 't Kerstfeest te herinneren. Als naar gewoonte zouden we gaarne weer een be drag overmaken naar Magelang om de Zendings arbeiders in staat te stellen weer velen te noodigen met hen het heerlijk Kerstfeest te vieren, en hun het Kerstevangelie te verkondigen. De broeders en zus ters die voor 't eerst of bij vernieuwing hiervoor een gave willen afzonderen kunnen deze zenden aan Mej. A. Pouwer, Klein Vlaanderen 5, Middelburg of aan Mevr. S. E. HeijGoslinga, Geref. Past. Koude- kerke, giro 16975 Ds. A. C. Heij. Reeds kwamen er 2 giften binnen. 5.van de Zendingscomm. te Aardenburg en 1.gevonden in de kerkcollecte te Koudekerke. LINNENKAST-COMITÉ VOOR MAGELANG PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen de contr. van Grijpskerke 23.14 verzameld door Mej. Joz. Francke, Mevr. de V., Koudekerke, 5.M. E. v. Gilst te Colijnsplaat 16.75, N. N. te Middelburg 1. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie, Koudekerke. Gironummer 169757 Ds. A. C. Heij, Koudekerke. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt 33, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Bogardstraat, koster Noorderkerk, Middelburg Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte 1.voor den Zeeuwschen Beker, Rusland verdruk te Christenen. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Jo den Hollander een pak zilverpapieropbrengst gehouden collecte brui loft J. de Poorte 3.50. Ter navolging aanbevolen Mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. De GereiM.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. Donderdag 9 September. Gew. Gesch. O. T. Schets 15. „Jacobs verder leven", B. en Bew. 19 Óct. 1934, M. Hillebrand. Vad. Gesch. Schets 7, C. E. Sanderse. Bijdrage S. Davidse. Geref. M.V. „Het ontluikend leven" te St. Laurens. Gew. Gesch. „De tabernakel" door Mina de Visser. Memoriseeren door Keetje Davidse. Reciteeren door Maatje de Visser. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Ajdeeling A. Gel. leer. Art. 37. B. en B. 17de jaarg. No. 39 en 40, R. Buijze. Opvoedkunde. „De stem van het geweten", B. en B. 17de jaarg. No. 11, M. Verstraate. Bijdrage T. Cornelisse. Afdeeling B. N. T. „Belofte en vervulling" (17e j. no. 30) door Agaath Coumou. Kerkgesch. „De Reformatie in Nederland" (17e j. no's 5 en 8) door Gré Janse de Jonge. Reciteerwedstrijd door Nel Drost, Do Heuseveldt, Bets Tange en To de Vos over „Moederke alleen". Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afd. Ill A. Bijb. Gesch. „Jeftha" door Truus Meeuwse. Na de pauze Vrije werkzaamheden. Afd. Ill B. Bijb. Gesch. „Jeftha" door Janna Verspoor. Na de pauze Vrije werkzaamheden. Gerei. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". O. T. 15. „Van de Sinaï tot Kanaan" door vr. P. de Schipper. M. O. 19. „Kapitaalvorming en grondbezit" door vr. J. de Rijke. V. „Repos Ailleurs", A[d. A., Souburg. N. T. Ond. 8. „De verzoeking in de woestijn" door A. Meyers. K. G. Schets 7. „Monnikenorden en Godgeleerde wetenschap in de middeleeuwen" door W. Huson. J.V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Verg. Zondag 5 September. G. B. 32. „Van de orde en tucht der Kerk", vr. J. Versluijs. V. G. 19. „Staats- en Prinsgezinden", vr. W. Bassie. Gereformeerde Knapenv erg ader ing SamuëlM'burg. Afdeeling III. Vergadert weer op Donderdag 9 Sept. 7 uur in de consistorie Noorderkerk. Gerei. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. N. T. „Openbaringen 15", M. Verspoor. A. R. Art. 4 I. „Antirevolutionair en kerkelijk belij den", M. Sul. Varia W. Alewijnse. ZONDAG 5 SEPTEMBER 1937. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Theol. School. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. W. v. d. Kerk te Goënga. Voorber. H. Av. Ds. D. Bremmer Ds. D. Bremmer Ds. D. Bremmer Ds. W. v. d. Kerk Ds. H. Scholing Voorb. H. Av. Domburg 9.30 en 2.30 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 uur Leesdienst 7 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Grijpskerke 9.30 en 2 uur Leesdienst Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Cand. Jongeling te Rotterdam. Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Jr. Bed. H. Av. en Dankz. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Cand. Greijdanus te Tzum. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. G. J. Pontier te Heerlen. Westkapelle 9.30 en 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veensttra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. J. J. Berends te Amersfoort. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. E. Beukema 6 uur Ds. E. Beukema, Zendingsrede Nieuwerkerk 9.30 en 6 u. Cand.B. J.A. Streefkerk te Rotterdam. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. v. Zuijlen Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Dr. J. v. Lonkhuizen Zonnemaire 9.30 en 2.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder29.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes 9.30 en 5.30 uur Cand. G. Spijker te Sliedrecht. Ds. H. Fransen Leesdienst Cand. Flinterman te Voorburg. 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Leesdienst Heinkenszand 10.30 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Leesdienst Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. C. Diemer te Rotterdam. Axel 10 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Cand. L. J. Schalekamp te Bergen op Zoom. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok Onverwachts overvallen U de venijnige steken. Wrijf dadelijk met Kloos terbalsem, welke tol diep in de weefsels door dringt. omdat de stoffen die de pijnen ver oorzaken er door wordén verdreven. Doosje 35 ct. Potten 62'/a ct. en f. 1.04

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3