OFFICIEELE BERICHTEN7 INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN het koninkrijk der hemelen, wordt gesmaad en tegengewerkt. Staat Ds. Niemöller dan geheel alleen Integendeelbij hem is God, en dat is meer dan alle vliegtuigen der aarde. En achter hem staat de gemeente. Ook in ons land. Haar gebed steunt. En dat is meer dan de techniek der wereld. Om Psalm 33 over te brengen in termen van onzen tijdeen koningin der lucht wordt niet gered door een groot heer van schepen een heldin niet behouden door een groote macht van vliegtuigen. Zie, des Heeren oog is over degenen die Hem vreezen, die op Zijn goedertierenheid hopen, om hun ziel te redden van den dood en om hen in het leven te behouden bij den honger en in de vervolging." Benoeming hulppredikers. De kerkeraad van de Geref. Kerken te Den Helder heeft in verband met de komende vaca ture van Ds. Joh. Meynen tot hulpprediker be noemd, den heer W. Loopstra, theol. candidaat te Groningen, en wel voor den tijd dat deze vacature nog niet vervuld is. Voorts heeft de kerkeraad tot hulpprediker benoemd, den heer IJ. Feenstra, theol. candidaat te Amsterdam, om hulpdienst te verrichten in de wijk van Ds. F. Tollenaar, waardoor laatstge noemde gelegenheid ontvangt om geestelijken arbeid te verrichten onder het Marinepersoneel. K. B. S. Coetus Classis Middelburg D.V. Maandag 2 Augustus des voorm. 10 uur. VERGADERING van den kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 26 Juli 1937. De Voorzitter opent de vergadering op ge bruikelijke wijze. Notulen worden gelezen en geteekend. Ingekomen Stukken 1. Handelingen van de Particuliere Synode. 2. Mededeeling van de te houden Centtrale Diac. Conferentie op 8 Sept. te Zwolle. 3. Verzoek van de Afd. Middelburg van den Ned. Mil. Bond om bijdrage voor Chr. Militair Tehuis, wordt aan voldaan. RapportenZiekenbezoek. De brs ouderlin gen zullen tijdens vacantie zieken en ouden van dagen bezoeken. Br. Sanderse rapporteert over bezoek aan de kleine Meisjesvereeniging. Br. Koole over de J. V. Diaconale Zaken worden besproken en gere geld. 8 Aug. hoopt op te treden Ds. van Ginhoven van Vledder. Kerkelijke Stand. Overleden Zr. M. Davidse- Louwerse. GedooptMaria, dochter van C. TonPoppe. Adres tijdens vacantie br. P. Boon. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluitting. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad, gehou den op Donderdag 29 Juli 1937. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken: 1. Verzoek om een jaar- lijksche bijdrage voor het Militair Tehuis, Mid delburg wordt reeds gecontribueerd. 2. Acta Particuliere Synode van Zeeland 1937. Kerkelijke stand. Kerkelijke huwelijksbevestti- ging aangevraagd tegen 6 Augustus a.s. door Jacob Boone en Maatje Joziasse Ld. Ingekomen met doopattest van Opende (Gr.) Maarten Geer- se. Een ingekomen attestatie zal worden terug gezonden, teneinde in Vrouwenpolder te worden ingediend. Rapporten. Verslag wordt gedaan van het huisbezoek in 41 gezinnen. Het collecterooster voor het Synodejaar 1937- 1938 wordt, na een enkele aanvulling, vastgesteld. Diaconale zaken. Verschillende beslissingen worden genomen. Op de vacantie-Zondagen van den predikant zal getracht worden voorziening te krijgen voor den predikdienst. Reeds werd voor 29 Augusttus a.s. toezegging ontvangen van Cand. A. B. C. Hofland, van Naaldwijk. Rondvraag. Gedurende de maand Augustus zullen geen kerkeraadsvergaderingen worden ge houden. Censura Morum. Sluiting. DE SCRIBA. het gebeurde op de hoogte te stellen. Zij wist immers, dat hij Lucie opzettelijk ontweek Moest het haar niet vreemd voorgekomen zijn, dat hij haar naar huis begeleidde Doch hij had gezwegen, 't Was beter, er niet over te spreken. Het geval lag er eenmaal toe. En Annie kon ook geen verandering geven. Dat kon niemand. Een soldaat spreidde „Het Volk" uit en begon te lezen. Vreemd, dat Dolf er zich door aange trokken gevoelde. Hij las het blad sinds lang niet meer. Bijna onmiddellijk na de afkondiging der mobilisatie had hij zijn abonnement opgezegd. Hij maakte zich diets, dat het hem te duur was. Maar de werkelijkheid was, dat hij, verkeerend onder den invloed van Everaards, Van Oosten en anderen, het blad liever niet meer had. Hij las nu van zijn makkers en betaalde mede „De Standaard" en „De Rotterdammer". En dat beviel hem. Hoe kwam dat Was het, omdat hij nog niet geheel ontworsteld was aan zijn opvoe ding in christelijken geest Of was hij eigen lijk ooit overtuigd socialist geweest „De lectuur boeit je nog al, geloof ik", merkte een sergeant den „Volk"-lezer op. De soldaat haalde de schouders op. „Je moet toch wat doen, sergeant. Ik vond het thuis, 'k Weet niet, hoe mijn vader er aan komt. Hij is geen abonné." „Je behoeft je niet te verontschuldigen, kame raad. Ik lees dat blad ook wel eens. Het heeft nu weer praats voor drie. Vóór den oorlog lef daarna in het begin der mobilisatie zoo klein als wat maar nu het gevaar geweken schijnt, veroorlooft het zich weer critiek op regeering en leger en zijn het feitelijk de socialisten, die den boel regeeren. In tijden van nood kunnen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie ANTI-KERMISAVONDEN. L. S. Dit jaar nam een Commissie uit de Middel- burgsche Gereformeerde Jeugdcenttrale, die altijd een anti-kermisavond belegt, kennis van een schrijven, gezonden aan den kerkeraad der Geref. Kerk alhier, uitgaande van de „Nederlandsche Christelijke Filmcentrale" te Utrecht. Die N. C. F. heeft een speciaal programma samengesteld voor anti-kermisavonden. De Commissie is er in geslaagd hier enkele mooie films te doen vertoonen, o.a. „Nederland in Bruidstijd" en een natuurfilm. Als men weet welke heeren op deze N. C. F. toezicht houden, kan men er verzekerd van zijn, dat iets goeds geboden wordt. De Commissie hoopt nu, dat vele leden der Jeugdcentrale en ook de ouders en verdere be langstellenden een avond zullen vrijmaken om naar St. Joris (Balans) te gaan. Een kindervoorstelling met apart programma is ook nog georganiseerd. Uit de adverentie in dit blad blijkt wel, dat de toegangsprijs laag is. De Commissie rekent op volle zalen HET MODERAMEN VAN DE M. G. J. C. Op de groote heide door J. A. Vis- scher. Uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Een titel als W. G. van de Hulst gaf aan zijn verzamelde schetsen „Stille dingen", zou niet passen bij dit boek van Ds. Visscher, waarin zelfs moord en doodslag voorkomt. Het bewijst wel, dat het op de heide niet altijd stil is, en daar soms groot rumoer kan zijn. En het boek bewijst ook, dat Ds. Visscher de gave bezit om voor de groote stille heide, waar hij zoo mooi werk mocht verrichten, belangstel ling, zelfs liefde te wekken. Met talent zijn de heidebewoners geteekend, met hun deugden en gebreken (soms groote ge breken). En op menige plaats heeft zijn boek zelfs literaire waarde. Hartelijk kunnen we het aanbevelen. Van stille dingen, verzamelde schet sen door W. G. van de Hulst. 4e druk. Uitg. G. F. Callenbach, Nijkerk. In wat we hierboven plaatsten staan een paar dingen, die schier overbodig maken er nog meer van te schrijven. Het eerste is, dat deze verza melde schetsen zijn van de hand van W. G. van de Hulst, wiens naam reeds lang bekend is als van een zeer bekwaam schrijver, die vooral de gave ontving om de jeugd te boeien het tweede, dat ons hier een vierde druk wordt geboden. Maar dit alles maakt het bijzonder aangenaam, op dit mooie boekje, dat door Callenbach prach tig is uitgegeven, in een mooien band, nog eens de aandacht te vestigen. Deze vierde uitgave is maar niet een herdruk van de vorige. De uitgever deelt mee, dat deze vierde uitgave geheel afwijkt van de vorige drie. Wie dus één van de vorige uitgaven zou hebben, schaffe zich ook deze vierde aan. Met de titel „Stille dingen" is deze bundel wel goed getypeerd. We zouden willen zeggen ook in dezen zin, dat men bij het lezen dezer schetsen zich stil voelt worden. En dat maakt dan juist ook geschikt om een woord dat tot nadenken brengt, in zich op te nemen. Op den Uitkijk, Jaargang B. no. 9. Zomer en Keuning te Wageningen. We willen de aandacht weer eens vestigen op dit mooie hoogstaande tijdschrift, door iets te memoreeren uit de inhoud van het laatstversche nen nummer. Het eerste artikel hierin is van Ds. A. B. W. M. Kok en handelt over De volksredenaar en dichter: Johannes Brugman (14001473). Ac tueel is de bijdrage van Mr. P. S. Bakker De bisamrat en de wetgever. W. Bakker schrijft ze niets." Aandachtig zat Dolf te luisteren. En in zijn hart moest hij den man volkomen gelijk geven. In enkele rake woorden had deze sergeant het socialisme geteekend. Vóór den oorlog veel bravour en de heilige verzekering aan de massa, dat er geen oorlog meer komen zou. Toen de mobilisatie een feit was, stemmen vóór de credieten en verklaren, dat alle partijgeschillen opzij gezet moesten wor den. En zelfs had een socialistisch voorman, toen Duitschland den inval in België deed, het land in een avontuur willen storten, door aan Duitsch land den oorlog te verklaren En nu Al den dag critiek in „Het Volk" op regeeringsmaatrege- len en een schelden op het leger, 't Was toch alles met elkaar een vooze boel. WatDurfde hij, die nog steeds lid van de S.D.A.P. was, zóó denken Maar was hij nog wel socialist Was hij het wel ooit geweest Had hij zich niet meer laten leiden door zijn vrienden in Leiden, die hem in een bepaalde richting stuwden Was het niet meer balsturigheid dan ernst geweest Het gesprek tusschen den sergeant en den sol daat werd voortgezet, maar Dolf had er geen aandacht meer voor. Nieuw-Namen was reeds in volle rust, toen hij in zijn kwartier arriveerde. Maar daar werd op hem gewacht door Van Oosten en de familie, bij wie hij was ingekwartierd. De hartelijke ont vangst deed hem goed. De hospita vertelde hem, dat zij twee dagen geleden zoo geweldig was geschrokken. Er was een luitenant aan de deur geweest om den mili cien Woldinga te spreken. Zij dacht minstens, dat Dolf wat op zijn kerfstok had. Maar tot haar over De nieuwe tijd trekt over het platteland. Verder noemen we nog R. Vedder Koffie en Tabak W. B. van Vlooten Vierhonderd jaar aardappelen O. de Moor John Lewis Dr. W. A. Schouten Otto von Guericke en zijn merk waardige proeven Ds. J. D. BoerkoelTwee imperia enz. interessant zijn ook de bladvullin gen, mooi zijn vaak de foto's. „De Wandelaar" van Juli, De eereplaats is terecht ingeruimd voor een artikel van Martin van Waning over Schier monnikoog. En zulks niet slechts om redenen van actualiteit, maar ook vanwege het groote aantal illustraties, dat deze schilder ter reproduc tie heeft afgestaan en waarin de pracht van duin, strand en zee op indrukwekkende wijze tot uit drukking is gebracht. Dr. G. J. Broekhuysen en Mariette Broekhuy- senBoots brachten een bezoek aan Dassen Is land, een eiland aan de kust van Zuid-Afrika, dat bevolkt is door ontelbare scharen malagas, pinguins en duikers, welker guanoproductie door het gouvernement wordt geëxploiteerd. Het was een moeilijke tocht over een bodem, die door de in holen broedende pinguins bijkans geheel ondergraven is, maar een serie fraaie foto's, in dit nummer afgedrukt, beloonde de moeite ten volle. J. W. M. van de Wal nadert het einde van zijn beschouwing over Valkerij in Nederland, terwijl wij van H. W. Derksen het eerste ge deelte aantreffen van een artikel over Tropische vlinders. F. Gerhard schrijft over het ontwikke len van vacantiefoto's en Dr. A. C. de Koek over het sterrenbeeld Hercules. Jac. Gazenbeek leverde een boekbespreking en K. Hulsbos ver zorgde de natuurkroniek van Juli. Ten slotte is er het laatste stuk van des redacteur's verslag van een kampeertocht over de Luneburgerheide, werk van een onafhankelijk journalist en natuur liefhebber, die zijn oogen goed den kost gaf en niet alléén naar bloemen en planten keek, die billijk en objectief wil wezen, zonder naar bloed- looze neutraliteit te streven. De illustratie vertoont nog steeds de klimmen de lijn. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Middelburg. In dank ontvangen f 1.50 voor de Kerk. Ds. A. H. OUSSOREN. Gapinge. Ontvangen van de Meisjesvereeniging Monica alhier 2.85 voor de Huishoudschool op ons Zendingsterrein. Vriendelijk dank. Namens de Zendingscommissie, W. LOUWERSE. Middelburg. Getelde collecten Collecte Vrije Universiteit 132.47 Collecte voor de Kerk 131.08 Kerkbussen 60.12 Huwelijkscollecte 14 Juli 12.51 De Boekhouder der kerk, A. DE POORTE. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. M. V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. N. T. Schets „Jezus en Zijn discipelen", L. Wiele- maker. Geref. Gel. Art. 18. „Van de menschwording van Jezus Christus", A. Tevel. Verder reciteeren. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Zij, die de Provinciale vergadering wenschen te bezoeken, kunnen zich voor het bestellen van kaarten opgeven bij de Secretaresse hunner afdeeling en met 10 Augustus Hendrikstraat 9 en Noordweg 153. J. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. Ethiek. Schets 7. „Het tweede gebod door P. J. Arendse. V. G. Ond. 9. „De gezegende arbeid van de voor- loopers der kerkhervorming" door J. Suurmond Pz. Zaterdag 7 Augustus half 3 Openluchtmeeting op „Korenbloem". Sprekers Ds. Buffinga „Kiezen in de Jeugd" Ds. v. d. Sijs „De Gouden luchter". Slotwoord Ds. Lin deboom. verbazing deelde de officier, die een heel vrien delijk man was, haar mede, dat hij een broer van Woldinga was. Het speet hem, dat zijn broer er niet was en hij had gevraagd, of hij (Dolf) eens naar Hulst wilde komen als hij vrij van wacht was. Zijn adres had hij achter gelaten. „Ja, 'k heb gehoord, dat mijn broer in Hulst is. Ik kan hem morgen wel eens opzoeken", ant woordde hij, hoewel hij dat laatste niet van plan was. „Morgen zal niet gaan, kerel. Je bent bokje. Je staat op de reservelijst voor de wacht." „Ja, dat had ik eigenlijk wel kunnen begrijpen. Waar moet ik heen Naar den Hedwigpolder zeker Als je vier dagen verlof gehad hebt, wordt je natuurlijk met de verste wacht belast." „Mis, dit keer naar de Clinge I." Clinge I was een wacht tusschen Nieuw- Namen en Clinge, de eenige wacht, die uit enkel posten bestond. De posten stonden er trouwens dicht op elkaar. Voor die wacht was veel lief hebberij. Zij was, behalve dan de dorpswacht, het dichtste bij en in een estaminet was een be hoorlijk verwarmd wachtlokaal ingericht. „Dat is een bof", zeide Dolf vroolijk. „Als het nu maar doorgaat, want er wordt zoo geschar reld met die wachtlijsten." Weldra ging hij met Van Oosten naar den zol der, om de rust van den nacht op te zoeken. „Heb je mijn broer gezien vroeg hij nog. „Neen, 'k was niet thuis. Je kunt wel verlof vragen, om het dorp te verlaten. Het wordt veel toegestaan." ,,'k Zal nog wel eens zien. Anders komt mijn broer nog maar eens naar hier." Hij besefte nu wel, dat een ontmoeting met Frits niet te vermijden zou zijn. Maar dan had ZONDAG 1 AUGUSTUS 1937, CLASSE MIDDELBURG. Collecte voor ondersteuning der Diaconieën en voor onze Diaconie. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur Ds. H. Pestman te Rijswijk. Ds. G. Bouwmeester Ds. G. Bouwmeester te Rotterdam. 2 uur Ds. G. Bouwmeester 6 uur Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2.30 uur Ds. G. Smeenk Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. J. Plomp Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema te Nieuwdorp. St. Laurens 9.30 en 2 uur Cand. de Groot te Rotterdam. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. D. Bremmer Bed. H. Av. en Dankz. Woensdag 1.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Huwelijksbevestiging. Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. C. Lindeboom te Amsterdam. Voorm. Voorb. H. Av. Vrijdag 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Huwelijksbevestiging. Souburg 9.30 uur Ds. C. B. Bavinck 2 uur Ds. G. Tom te Westzaan. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 7 u. Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. P. v. d. Hoven 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. J. B. Vogelaar Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Leesdienst 6 uur Ds. U. Elgersma te lllrum. Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Leesdienst Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. H. D. Drenth te Nunspeet. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Leesdienst Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Ds. B. Timmer te Hijken. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. C. Lugtigheid te Oudemirdum. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Leesdienst Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. K. A. Kouwenhoven te Wageningen. CLASSE AXEL, Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 10 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 10 en 3 uur Ds. P. H. Wolfert te Mariënberg. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 10 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok hij die liever niet, wanneer er anderen bij waren. Want hij zou Frits koel en koud behandelen, zoodat dezen de lust wel zou vergaan, hem nog maals op te zoeken. Naar Hulst gaan, om Frits te verwelkomen, daaraan dacht hij geen oogen- blik. Den volgenden morgen werd hij gewaar, dat hij inderdaad in Clinge op wacht moest. In het wachtlokaal vernam Dolf des middags, dat de officier van het piket dien dag en nacht door Hulst zou worden geleverd, 't Was naar den zin der soldaten, want Hulst was zoo ver. Allicht kwam er geen officier controleeren. Dolf was daarvan niet zoo zeker, want als Frits toe vallig het piket had, dan kwam deze vast. Hij hoopte vurig van niet. De nacht ging evenwel voorbij, zonder dat er een officier was geweest. Om zeven uur in den morgen, het werd reeds licht, loste Dolf een kameraad af en maakte vervolgens een praatje met den Duitschen schildwacht, die vol trots vertelde, dat het met den oorlog voor Duitsch land goed ging. De Duitscher was een jonge man, die vol eer bied en met liefde sprak over het ouderlijk te huis en over zijn meisje in Hannover. „Dat gaat hier gezellig", hoorde Dolf opeens zeggen. Hij had niet bemerkt, dat de officier van het piket op zijn rijwiel was aangekomen. 't Was Frits. De stem was voor Dolf vol doende. Frits had nog niet gezien, dat de schild wacht Dolf was, daar deze hem den rug had toegekeerd. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3