Wèg die Migraine! AKKERTJES OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN AKKER-CACHETS 9. In de Babbelstraat, bij de huizen Kwaad tong en Eerroof, twee gouden uurwerken, ieder omzet met 60 diamanten minuten. 10. Op den slijkerigen buitenweg Oogenlust, bij den modderpoel Onreinheid, de kuischheid des gemoeds. Men verzoekt den eerlijken vinder, vriendelijk en dringend, indien hij één der bovengenoemde zaken vinden mocht, haar af te geven aan het bureau Menschenhart. Hij mag op een rijke be looning rekenen." (Kerkbl. voor Dr. en Ov.) De voorzanger. In het „Kerkblad voor Drente en Overijssel" schrijft de heer H. U. Bouwman over de Afscheiding te Heemse. 't Vol gende is er aan ontleend „In de kerkeraadsvergadering van 13 Augus tus 1841 werden de broeders Lucas Hilberink, Hk Veurink, Derk Veurink en E. Dunnewind belast om beurtelings bij het uitoefenen van den openbaren godsdienst als „voorzinger" te fun- geeren. De eersten waren later meer „voorzan ger in nood of hulpe- en medezanger". In de vergadering van 2 Juni 1847 verlangde Ds. de Vries dat voorzanger en voorlezer staan de hun werk zouden verrichten. „Eenige brs heb ben er bezwaar in of het n.l. niet leidt tot hoog moed. De Leeraar zegtwordt het openbaar, dan zijn zij te bestraffen", waarna dit voorstel werd goedgekeurd. Elke tijd heeft zoo zijn problemen. Het heeft in de laatste jaren hier en daar nogal wat moeite gekost om den voorzanger en voorlezer als on misbaar ornament uit den eeredienst te doen verdwijnen en men zou in sommige gemeenten niet kunnen jubelen zonder, behalve naar het orgel, nog naar een zang-gangmaker als inspi reerend element op te blikken. Voor honderd jaar evenwel liet men in Heem- se den voorzanger-voorlezer zittende zijn werk verrichten om den man voor opwellingen van hoogmoed te vrijwaren. Zou het thans niet zonder gevaar zijn om den predikant alleen het woord te laten K. B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Woensdag 28 Juli, 's avonds 7.30 uur. DE SECRETARIS. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad, gehou den op Donderdag 15 Juli 1937. Aanwezig alle leden. De Praeses opent de vergadering, gaat voor in gebed en leest een gedeelte uit GodsWoord. De notulen der vorige vergadering, na lezing, vastgesteld. Ingekomen is een collecterooster voor het Synodejaar 19371938. Verslag wordt gedaan van het huisbezoek in 39 gezinnen. Diaconale zaken. Rondvraaq. Sluiting. DE SCRIBA. Collecte Theologische School. Arnemuiden nihil Domburg 6.81 Gapin- ge 5.20 Grijpskerke 33.33J^ Koudekerke 25.11 St. Laurens 17.97; Meliskerke 25.23; Middelburg 127.25 Oostkapelle 18.35 Se rooskerke 25.26 Souburg 49.20 Veere 15.05Vlissingen 64.48 Vrouwenpolder 16.83 Westkapelle 6.16. Mag ik de Kerken, die de collecte voor de Hongaarsche Studenten en voor de Gerefor meerde Emigranten in Canada nog niet afdroe gen, beleefd verzoeken dit spoedig te doen De nieuwe rooster is verzonden aan al de Kerken in de Classe Middelburg. Voor een ge- regelden gang van zaken is het gewenscht, zooals trouwens de meeste Kerken doen, de collecten te houden op den aangegeven tijd en in de volg orde zooals de rooster aangeeft. De Correspondent, J. A. VERTREGT. KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Goes, gehouden op Donder dag 15 Juli 1937 om 1.30 uur. 1. Namens de roepende kerk van Kapelle- Biezelinge opent Ds. A. Scheele de vergadering, laat zingen Ps. 119:45, leest 2 Petr. 1 16 e.v. en gaat voor in gebed. „Ik had je hier niet moeten laten komen. Ik ben een ellendeling. Want ik breng je in groote moeilijkheden. Met heb ik je het laatste jaar zoo veel mogelijk ontweken, hoewel je geen oogen- blik uit mijn gedachten was. Maar gisteravond ik kan niet meer. En tóch weet ik mijn von nis. Min of meer verrast luisterde Lucie. Het ge sprek ging een richting uit, die zij niet had ver wacht. Dolf maakte het haar gemakkelijker dan zij had gedacht. Hij bewees, een fijn gevoel te bezitten. En zijn door en door eerlijk en gaaf karakter, dat zij juist zoo lief had, won het weer. „Ikik behoef je niet te vertellen, dat ik je lief heb", hernam hij na een pauze. „Want dat weet je. Vergis ik mij daarin „Neen, ik weet het", antwoordde Lucie schier onhoorbaar. „Natuurlijk. Ik heb mij verraden zonder woor den. Ik meen ook te mogen zeggen, dat ik weder liefde heb opgemerkt. Of vergis ik mij daar wel in Met spanning in de oogen wilde hij het ant woord van haar lippen aflezen. Maar het kwam niet. Hij kon haar ook niet in de oogen zien. Want zij tuurde naar den grond. Doch een ver raderlijke blos had haar gelaat bedekt. „Ik had zoo graag een antwoord", smeekte hij. „Anders praat ik doelloos in de ruimte." ,,Dolfhet kan niet", kreet zij. „Martel me niet. 't Was beter geweest, wanneer ik hier niet was gekomen." Hij wist genoeg. (Wordt vervolgd) 2. De credentiebrieven worden nagezien. Alle kerken blijken wettig vertegenwoordigd. 3. Het Moderamen neemt zittingDs. H. Fransen, Praeses Ds. G. van Heiningen, Scriba; Ds. Koolstra, Assessor. 4. De notulen worden gelezen en vastgesteld. 5. Ingekomen Stukken. Een schrijven van Ds. R. J. v. d. Veen, waarin hij dank zegt voor de betoonde belangstelling van de zijde der Clas sis voor zijn ambtsjubileum. 6. Een instructie van de kerk van Wemel- dinge inzake samenwerking met niet-Gerefor- meerden op Evangelisatieterrein. Na een voor- loopige, breedvoerige bespreking wordt het wen- schelijk geacht een commissie te benoemen, om op de volgende vergadering van advies in deze zaak te dienen. In deze commissie worden be noemd de pred. Booij, v. Dijk, Scheele en br. Zuidema. 7. Rapporten a. Ds. Scheele deelt mee, dat alle aanvragen van de Classis op de Part. Synode zijn toege staan dat Ds. Booij voortaan zal optreden als Deputaat van Art. 11 verder eenige meedeelin- gen betreffende de Zending. b. Ds. van Dijk over den Evangelisatie- arbeid te Wemeldinge. 8. De kerk van 's-Gravenpolder vraagt twee vacaturebeurten. Aan de beurt zijn Ds. van Eg- mond en Ds. Fransen. 9. Controle wordt gehouden van de gestorte gelden. 10. Onderzoek naar Art. 41 K.O. Geen bi- zonderheden. 11. Volgende vergadering: 14 October. Roe pende kerk Kruiningen. Moderamen Ds. Kool stra, Praeses Ds. van Heiningen, Scriba Ds. Leene, Assessor. Te storten collecten 1. Hulpbeh. Kerken in de Classis. 2. Hulpbeh. Kerken in de Provincie. 3. Evangelisatie in Zeeland. 4. Extra collecte voor de Zending op 12 Sept. Deze collecte rechtstreeks te zenden aan Dhr. C. J. Hondius, Vlasmarkt K 145, Middelburg. 12. Rondvraag. Hierbij wordt nog meege deeld, dat de kerkvisitatie zal plaats hebben in de tweede helft van September. 13. Korte notulen worden vastgesteld. 14. Sluiting. Op last der Classis, J. KOOLSTRA, h.t. Assessor. Korte Verklaring van 1 en 2 Timo theüs, en Titus en Filemon door Dr. C. Bouma. Uitgave J. H. Kok N.V., 1937. We zijn blij, dat we weer een nieuw deeltje mogen aankondigen van de bekende Korte Ver klaring der Heilige Schrift met nieuwe vertaling. Dit handelt over de zgn. pastoraalbrievende twee brieven aan Timotheüs, die aan Titus. En ook over die aan Filemon. Onder de brieven van Paulus nemen vooral die aan Timotheüs en Titus een bijzondere plaats in, omdat dit Paulus' voornaamste medewerkers waren en de brieven aan hen hun ambtelijk werk betreffen. Daardoor zijn ze leerzaam en belang rijk. Terecht zegt Dr. Bouma in zijn Inleiding „Hier worden aanwijzingen gegeven voor de ambtspractijk in de kerk des Heeren in het al gemeen en voor alle tijden. En die ambtsgedach te raakt het welzijn van de kerk zelf, het geloof en het leven van alle leden in het algemeen en in hun bijzondere verhoudingen en omstandighe den. De rechte zielzorg en gemeenteverzorging is het hoofdonderwerp van deze brieven". Een ietwat ander karakter draagt de brief aan Filemon. Het is niet een brief aan een gemeente, ook niet aan een ambtsdrager, maar een particu lier schrijven aan een bevriend gezin. Maar in teressant is deze korte brief wel, waarin gehandeld wordt over de geschiedenis van Oné- simus, die een slaaf was van Filemon, van dezen was weggevlucht en nu met een beschermend schrijven door Paulus naar Filemon wordt terug gezonden. Waar deze brieven vaak worden gelezen, twij felen we er niet aan of met gretigheid zal naar dit deel gegrepen worden. De uitgave is als die van de andere deeltjes keurig verzorgd. En Dr. Bouma is bekend als een kundig exegeet en een getrouw vertaler. Liefde op het eiland door G. J. Pee- len. Uitgave La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Marken wordt voorzien van electrisch licht onder leiding van Ir. Hans ten Wolde, een streng godsdienstig opgevoede jongeman, die in het stu dentenleven en in de groote stad zijn geloof heeft verloren. Op het eiland ontmoet hij Elsa, de domineesdochter. De conflicten, die hun liefde veroorzaakt en Elsa's prachtige vervulling van Longfellow's woord De ware liefde bestaat in het vergeten van het eigen ik, verwerkte de auteur in een mooi verhaal. Ook van het leven en de zeden der Markers vertelt de schrijver. Ons eenig bezwaar tegen dit goede boek geldt de leelijke meisjeskop op den omslag. Menigerlei Genade, wekelijksche pre dikatiën onder redactie van Dr. K. Dijk en Dr. B. Wielenga. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Deze serie beleefde reeds haar 26ste jaargang, waarvan we de nummers 31 tot en met 40 ont vingen, w.o. een adventspreek van wijlen Ds. W. van 't Sant, na zijn dood gevonden en als no. 32 uitgegeven. Ondanks de overvloed van candidaten zijn er nog altijd gemeenten, waarin moet worden preekgelezen, hetzij om financieele redenen, hetzij vanwege plotseling opkomende oorzaken. En ook zijn er altijd nog niet weinige broeders en zusters die gaarne in de week een preek voor zichzelf lezen, doordat ze niet in staat zijn geregeld de kerk te bezoeken of om een andere reden. Het bestaan van „Menigerlei Genade" is dan ook thans nog alleszins gerecht vaardigd. We ontvingen enkele losse preeken, die we alleen even noemen Ds. Joh. Kwak f„Mij dorst", radiopreek voor de N.C.R.V. gehouden op 27 Maart 1936. Am sterdam, S. J. P. Bakker. Ds. J. van de Guchte te Veere „Hij was ver achtin de serie Wet en getuigenis, eerste jaargang, no. 25. Uitgave drukkerij „Koopman", Genemuiden. Als los nummer 0.25, een jaar gang van 26 nummers kost 2.60. Ds. J. H. Telkamp te UtrechtDe Christelijke blijdschap (in verband met de Buchmanbewe- ging), uitgesproken op Zondag 9 Mei 1937. Uit gave P. den Boer, Utrecht. Prijs 0.25. Het Schouwvenster, Christelijke week- illustratie. Uitgave H. A. v. Bottenburg N.V., Amsterdam. Nog eens vestigen wij de aandacht op boven genoemde Christelijke weekillustratie, die van week tot week goede, gezonde en bovendien positief Christelijke ontspanningslectuur biedt. Zoo loopen er thans twee boeiende vervolg verhalen, één Indisch-Japansch verhaal: „In dienst van den Zoon des Hemels" door M. van der Hilst en „De Weg" door M. van der Staal. Verder bevat Het Schouwvenster iedere week twee korte verhalen, interessante reportage, mooie foto's bij de keuze waarvan inzonderheid met de belangstelling van ons Christelijk volks deel wordt rekening gehouden, een speciale ru briek voor de vrouw, een reisrubriek, etc. Er kan niet genoeg de aandacht op worden gevestigd, dat men voor een dergelijke illustratie gerust een z.g. „neutrale" ter zijde kan leggen. Het Christelijk gezin, waar eenmaal „Het Schouwvenster" komt, wil dezen wekelijkschen vriend onder geen voorwaarde missen. En, wat de prijs betreft, deze behoeft voor niemand een bezwaar te zijn de abonnementsprijs bedraagt slechts 1.25 per kwartaal. Men aarzele niet zich op dit mooie weekblad te abonneeren. HEIJ. Vaderlandsche Kerkgeschiedenis door G. van der Zee. Uitgave Kok, Kampen. Goede wijn behoeft geen krans. Dat in de eerste plaats. Maar voorts wie Van der Zee kent, die zal met genoegen dit mooié boek van de Kerkgeschiedenis, waarvan nu het tweede deel is uitgekomen, lezen. Op een zeer levendige en acurate wijze wordt deze moeilijke tijd beschreven. Men behoeft geen historicus te zijn om zich voor dit werk te interesseeren. Ieder, die gereformeerd is, zal dit belangrijke werk zeker begeeren. Van harte aanbevolen Laatst Vaarwel door Adolph Monod. Uitgave Kok, Kampen. Wie deze bundel overdenkingen ter hand neemt, doet het met grooten eerbied. Monod laat door deze woorden een blik in zijn hart slaan. Hier is een mensch aan het woord, die genade ontvangen heeft. Heerlijk zulk een werk te lezen. Van harte aanbevolen De Dordtsche leerregelen door Feen- stra. Uitgave Kok, Kampen. 'n Uitnemende verklaring, die vooral in dezen tijd van groote waarde is. We zijn blij, dat op zulk een heldere wijze de schat der Vaderen ons weer is voorgesteld Ds. Feenstra heeft onze kerken met dit werkje een groote dienst bewezen. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN. Met hartelijken dank ontvangen voor de School- zending van de kinderen der Chr. School te Grijps kerke (hoofd de heer Groot Nibbelink) een bedrag van 5. Ds. HEIJ. Domburg. Met vriendelijken dank ontvangen voor de Zending van de kinderen W. Vos uit Aagtekerke 100 halve centen en een pak zilverpapier. B. DE VISSER. Middelburg. Door bemiddeling van koster Volkers ontvangen van Br. K. 5.voor de Kerk en 5. voor de Diaconie. Hartelijk dank. A. DE POORTE. Serooskerke. Gevonden in mijn brievenbus „Uit dankbaarheid" 11.waarvan 1.voor de Evan gelisatie in Vlaanderen en 10.ter vrije beschik king, door mij aldus verdeeld ƒ5.voor de Kerk en 5.voor de Zending. Hartelijk dank W. F. M. LINDEBOOM. Serooskerke. Gevonden in de collecte 1.1. Zondag 2.voor de Kerktelefoon. DE BOEKHOUDER. ZENDING. Door bemiddeling van dhr. T. P. de Graaf ontvan gen voor den Schooldienst f 5.van de Christelijke School te Goes (hoofd dhr. Nederhand). Met hartelijken dank en verdere aanbeveling. A. SCHEELE. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen uit de Zendingsbusjes van Jans de Bree 3.50 van Betje Sanderse 2.77 van Jan Riemens 3.van Ko Janse 3.45 van Hendrik Hillebrand 2.72. Samen f 15.44. Namens de Zendingscommissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte één gulden voor den Zeeuwschen Beker. Hartelijk dank F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. De Diaconie der Geref. Kerk van Middelburg ver zoekt gemeenteleden, die een 1-persoons ledikant met matras willen afstaan, dit zoo spoedig mogelijk even te melden Lange Noordstraat 33, Middelburg. De Diaconie voornoemd. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. M.V. Het ontluikend leven" te St. Laurens. Gew. Gesch. „Van Gosen naar Sinai" door C. Davidse. Memoriseeren door J. Hendrikse. Reciteeren door J. de Bree. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert op Donderdag 29 Juli. O. T. Schets 10. „Izak en Jacob", C. Buys. Vad. Gesch. Schets 5. „De Gevolgen der Evangelie prediking", M. Trampe. Bijdrage A. Willemse. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". N. T. „Handelingen 28" door vr. J. de Rijke. A. R. Schets 38. „De geschiedenis van de sociale kwestie" door vr. J. Joosse. De Geref. V. te St. Laurens vergadert op Zondag 25 Juli des avonds 7 uur. S. S. 22. „Het genadeverbond" door vr. S. Simonse. A. R. 16. „De eed" door vr. M. Koole. ZONDAG 25 JULI 1937. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Kerk. Ds. B. Timmer te Hijken. Ds. B. Timmer Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. B. Timmer Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. C. Lindeboom te Amsterdam. Domburg 9.30 uur Dr. Harrenstein te Santpoort. 2.30 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Voorber. H. Av. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Cand. Streefkerk te Soest. Voorb. H. Av. Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. G. Bouwmeester te Rotterdam. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Ds. E. Beukema te Nieuwdorp. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Cand. Rullmann te Utrecht. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 3.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. J. J. Berends te Amersfoort. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Ds. H. Fransen Leesdienst Leesdienst Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Leesdienst D. 29 Juli Ds. E. Beukema Huwelij ksbe vestiging Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Voorb. H. Av. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 3 uur Schoondijke 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Ds. J. S. Post Ds. J. A. Vink Ds. Th. P. Potma Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 10 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindertlicht, reuk en geluid, dan werken als 'n wondei Volgens recept van Apotheker Duitront

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3