KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN In Poerwokerto, de meest westelijke Zendings- post, meer dan 150 K.M. ten westen van Mage lang was reeds Ds. Rullman, die consulent was voor het Zendingsterrein Keboemen ter verwel koming aanwezig met Mevr. Rullman. In Ke boemen zelf waren er Dr. Vonk en Dr. van Coevorden Erouwer. In Koetoradjo was er de familie van der Loon uit Magelang om Mej. Munster af te halen. Mej. Munster reisde met dezelfde boot en trein naar ons Zendingsveld. Zij zal de administratie voor de Colportageboekhandel voeren en behoort dus feitelijk ook tot de arbeidsters voor de Zending. Ook was daar Mej. Netelenbos aanwezig om ons te verwelkomen. Wie er in Djocja waren vetelde ik reeds. Op de autoreis van Djocja naar Magelang kwamen wij langs Tempel, de Zuide lijkste post en Moentilan - het centrum der Roomsche Missie, waar nu ook zoon toenadering tot de Chineezen komt. Toen reden wij even over het terrein van de Armenkolonie in Blondo. Tot wij eindelijk aankwamen in Magelang. Daar hadden Ds. en Mevr. Merkelijn voor alles gezorgd. Er was wel niets, waaraan niet was gedacht. Zelfs een wieg stond kant en klaar voor onze kleine Wim en zijn badje stond gereed. Wij waren er dan ook onmiddellijk thuis en ons hart is vol dank en blijdschap, dat wij nu op het Zendingsveld zijn aangekomen, waar God ons roept tot den arbeid, die naar wij hopen en verwachten ons levenswerk worden mag en zal. Een volgende maal iets over de ontvangst in de Javaansche en Europeesche Gemeente. C. VAN NES. Magelang, Residentielaan 8. TWEETAL TE Leiden (vac.-W. Bouwman): Dr. G. C. Berkouwer te Watergraafsmeer. R. J. van der Meulen te IJmuiden. Steenwijk H. T. Riphagen te Schoonebeek. H. Zandbergen te Drachten. BEROEPEN TE Groningen (vac.-Oranje)H. W. H. van Andel te Rotterdam-Katendrecht. Aan onze Gereformeerde Kerken. De Herdenking van de Statenvertaling. De Generale Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland, die ten vorige jare te Am sterdam was saamgekomen, gaf aan haar Mode- ramen de volgende opdracht de Synode, erkennende den rijken zegen in de Statenvertaling van God ontvangen lettende op het feit, dat het in 1937 driehonderd jaar geleden zal zijn dat de Statenvertaling in het licht ver scheen besluit aan het Moderamen op te dragen de Kerken op te wekken tot een dankbare herden king van dit feit op zoodanige wijze als iedere Kerk dit dienstig zal oordeelen (Acta, artikel 206). Het is voor het Moderamen een aangename taak aan deze opdracht te voldoen en het meent te mogen vertrouwen, dat een opwekking om het driehonderdjarig bestaan van de Statenvertaling dankbaar te gedenken alom in onze Kerken weer klank zal vinden. De Statenvertaling toch is de Bijbel, die nog heden ten dage, al is het niet meer in den druk en de spelling en ook niet geheel meer in de woordkeus van de zeventiende eeuw, door ons gebruikt wordt. Zij is de Bijbel, waarbij we zijn opgevoed en waaruit dagelijks in onze gezinnen wordt gelezen. Zij is de Bijbel, waardoor wij de kennis van Gods genade in Christus Jezus en van Zijn wil voor ons leven mogen hebben. En nog steeds ligt de Statenbijbel met zijn kanttee- keningen op de kansels in onze kerkgebouwen. De Dordtsche Synode heeft tot deze overzet ting van de Heilige Schrift uit de grondtalen het besluit genomen. „Ende alsoo bij dese Synode oock noodigh bevonden is, dat de Nederlandsche kerkcken, na het exempel van alle Gereformeerde kercken van andere natiën ende talen, moghen hebben eene goede en getrouwe Overzetting des Ouden en Nieuwen Testaments in goet Neder- lantsch uyt de originele talen uytgedruckt" zoo heet het in het verzoekschrift, dat tot de Staten-Generaal gericht werd om hun medewer king. Een goede en getrouwe overzetting wilde de Synode en God heeft de vertalers bekwaamd om aan ons volk een Bijbel te schenken, die veel zuiverder dan de tot dien tijd gebruikte Bijbels het Woord des Heeren weergaf. Wel is ook deze vertaling menschenwerk en heeft ze haar gebreken. De vertalers konden niet anders dan werken met de handschriften en talenkennis van hun tijd. En de Synode van Rotterdam, in 1917 gehouden, sprak uit dat niet alleen „taal en stijl der Statenvertaling ten deele zijn verouderd", maar ook „op het gebied der Schriftstudie aangaande allerlei zaken een ver meerdering van kennis is verkregen, die het mogelijk maakt de Heilige Schrift op verschil lende plaatsen beter te vertalen." Maar voor haar tijd was toch de Statenver taling een meesterstuk en dezelfde Rotterdamsche Synode kon ook betuigen, „dat een nieuwe ver taling of een herziening van de bestaande verta ling niet in dien zin noodzakelijk is te achten als zoude de Statenvertaling aan de gemeente het Woord Gods onthouden." Drie eeuwen heeft thans deze vertaling zich gehandhaafd en dat in haar een rijke zegen van God is ontvangen, zooals de Synode van Am sterdam uitsprak, zal door niemand in onze ker ken worden betwijfeld en wordt ook buiten onze kerken in breeden kring erkend. In de Acte van authorisatie en approbatie, die door de Staten-Generaal voor in dezen Bijbel werd geplaatst en die hem onder den naam van „Statenbijbel" bekend deed worden, wordt ge zegd, dat de Staten deze overzetting authorisee- ren en approbeeren „ten eynde dat deselve in de Kercken ende publijcke Scholen der Vereenighde Nederlanden ende andere Rijcken ende Lant- schappen onder onse gehoorsaemheyt resortee- rende, moge worden aangenomen ende ge- bruycktomme alsoo de eenigheyt, welstant ende dienst der gemelte Nederlantsche Gerefor meerde Kercken ende Scholen meer ende meer te vorderen Daer toe Godt Almachtigh genade lick gelieve sijnen zegen te verkenen." Deze bede is door God verhoord. Al spoedig door de kerken aangenomen en gebruikt heeft de Statenvertaling de eenheid en den welstand der kerken krachtig bevorderd. Het valt on mogelijk te schatten welk een geestelijke zegen er gedurende dit drietal eeuwen door deze ver taling is verspreid. Bij haar hebben de voorge slachten geleefd en zijn zij gestorven. Uit haar hebben zij kracht ontvangen tot den levensstrijd en troost geput in de stervensure. En nog is het uit haar dat wij het licht des Heeren voor hart en leven opvangen. Ook op de kanteekeningen bij deze vertaling mag hier wel gewezen worden. Wat bevatten zij een schat van Gereformeerde Schriftverkla ring. En in welk een mate hebben zij bijgedragen tot het recht verstaan van het Woord des Heeren. Er is dan ook alle reden om in dit jaar met dankbaarheid te gedenken, dat voor drie eeuwen de Statenvertaling in het licht verscheen. Nu heeft de Synode te Amsterdam het aan de kerken overgelaten op welke wijze zij meenen dit te moeten doen en is door haar ook geen dag voor bepaald. Het was op den 17den September 1637 dat het eerste exemplaar van den nieuwen Bijbel aan de Staten-Generaal werd aangeboden. De herdenking zou dus gevoegelijk in September kunnen geschieden. Maar het Nederlandsch Bij belgenootschap hield haar reeds in deze Juni maand en daardoor alsmede door verscheidene artikelen in de pers is reeds thans de algemeene aandacht op net driehonderdjarig bestaan van de Statenvertaling gericht. En aangezien de acte van authorisatie en approbatie is geteekend 29 Juli 1637 verdient het onzes inziens aanbeveling, dat op den eersten Zondag van Juli het zegen rijke feit in de prediking wordt gedacht en in het gebed den Koning der Kerk voor Zijn on waardeerbare gave dank gebracht wordt. Het Moderamen der Synode van Amsterdam, J. L. SCHOUTEN. K. DIJK. G. KEIZER. J. THIJS. K. B. S. Middelburg. Coetus D.V. Maandag 5 Juli, 10 uur. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Woensdag 7 Juli a.s. DE SECRETARIS. Aan de Quaestores der Classis in Zeeland. Ingevolge het besluit der Part. Synode van Zeeland is de omslag voor de uitgaven in het jaar 19371938 als volgt vastgesteld: Classis Axel 190, Classis Goes 170. Classis Middelburg 415. Classis Tholen 90. Classis Zierikzee 135. x/2 van deze omslag wordt liefst zoo spoedig mogelijk verwacht, want de bodem der schatkist is zeer goed zichtbaar, A. SCHEELE. Kapelle-Biezelinge, 30-6-1937. Postrekening no. 278425. VERGADERING van den kerkeraad van St. Laurens, gehouden 28 Juni 1937. De Voorzitter opent de vergadering op ge bruikelijke wijze. Notulen worden gelezen en geteekend. Ingekomen Stukken a. Verzoek van de Ned. Militairen Bond om steun. b. Idem van het Chr. Militair Tehuis te Den Helder. c. Idem van het Geref. Militair Tehuis te Den Haag beide eerste worden als naar ge woonte aan voldaan. d. Circulaire van de Afd. „Middelburg" van de Ned. Middernachtzending. e. Rekening, verantwoording en begrooting van de Vereeniging tot Chr. Wijkverpleging op N. W. deel Walcheren. Rapporten. Ziekenbezoek. Diaconale zaken. Worden behandeld en ge regeld. Zondag a.s. herdenking 300-jarig bestaan van de Bijbelvertaling. Kerkelijke stand. Vertrokken met doopattest naar Oost- en West Souburg A. Louws. Ge doopt Adriana Jannie, dochter van I. Flipse Dees. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Breed op Donderdag 1 Juli 1937, des avonds 8 uur. De Praeses Ds. Oussoren laat zingen Ps. 116:1, leest Ps. 121 en gaat voor in gebed. Aanwezig 31 broeders. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken aBericht van het overlijden van br. Stroo. Zal beantwoord worden. b. Een schrijven van een lid van de Herv. Kerk, die zich wil stellen onder het opzicht van den Kerkeraad. c. Een verzoek van br. Kruithof om op een avond een kerkorgel te mogen bespelen. Wordt toegestaan. d. Een schrijven van Zr. IJkel wordt in handen gesteld van het Zendingscomité. e. Een schrijven van Ds. van Nes, houdende bericht van goede aankomst te Magelang. Een uitnoodiging om ons op de Jaarver gadering van Vrederust te doen vertegenwoordi gen. Besloten wordt geen afgevaardigde te zen den. g. Een schrijven van den Archivaris van het Prov. Archief, om stukken, die nog ontbreken, te willen zenden. De Archivaris zal een onder zoek instellen. h. Een brief van G.E.O.S. in handen van de Evangelisatie-Commissie gesteld. i. 4 aanvragen om steun worden gesteld in handen van de Commissie ad hoe. k. De Commissie voor Doopaanvragen enz. rapporteert, dat voor 1 kind de doop wordt aan gevraagd voorts 1 attestatie en 1 huwelijks bevestiging. 1. Br. Adriaanse brengt een verzoek over van de Classis om een betere bewaarplaats voor de rijwielen der afgevaardigden. Geoordeeld wordt, dat te Middelburg hiervoor bergplaatsen genoeg te vinden zijn. m. De Diaconie vraagt een extra-collecte. Wordt toegestaan. 8 Juli Sectie. 15 Juli Smal. In de maand Augustus geen Kerkeraad-Breed. Na dankgebed door br. Adriaanse, wordt de vergadering gesloten. DE KERKERAAD. Open brief aan Prof. Dr. K. Schilder van Dr. H. Steen te Andijk. N.V. Noord-Hollandsche Uitgevers maatschappij, Amsterdam. Over dezen langen (hij telt 32 bladzijden) open brief van Dr. Steen aan Prof. Schilder zou veel te zeggen zijn, omdat hier vele kwesties ter sprake komen, die de laatste jaren in onze krin gen nog al beroering wekten. In de laatste maanden meenen we echter te kunnen waarnemen, dat er wat meer bezinning komt. En daarover verblijden we ons. Dat is juist, wat we noodig hebben. Met dezen open brief zouden we echter van dien goeden weg weer kunnen afdwalen. Daar om hadden we maar liever gezien, dat die niet geschreven ware. Niet omdat er ook niet dingen in voorkomen, waarmee we kunnen instemmen. Die vinden we er zeker in, zooals we die ook wel vonden in andere „Open brieven". Maar het allerbeste lijkt ons, dat men ons alle „Open brieven" spare en dat de stille studie over de belangrijke vragen, die oprezen, worde voort gezet, opdat we te zijner tijd de gerijpte vrucht daarvan mogen ontvangen. Tegen valsche democratie en Nat. Soc. dictatuur door C. Smeenk. Uit gave Kok te Kampen. 40 blz. Ook na de verkiezingen blijft deze brochure actueel. Immers de C.D.U., die in de eerste hoofdstukken wordt bestreden, zag haar stem- menaantal stijgen en verwierf twee zetels en de N.S.B. die in het tweede gedeelte van dit geschrift wordt bestreden is wel verslagen, mis schien gebroken, maar toch zeker nog zeer ge vaarlijk. Men vuile daarom zijn politiek arsenaal met deze helder geschreven brochure. Het karakter der Anti-Revolutionaire partij door Dr. H. Colijn. Uitgave Kok te Kampen. 32 blz. Dit is een overdruk van het gelijknamige arti kel in „Schrift en Historie", Gedenkboek uitge geven bij het 50-jarig bestaan der A. R. partij. Op duidelijke wijze behandelt Dr. Colijn de A.R partij als volkspartij, nationale partij, democrati sche partij, christelijke partij en vrijheidspartij. We zijn blij, dat dit mooie artikel afzonderlijk is gedrukt en verkrijgbaar gesteld. Al onze dagen. Bijbels dagboekje door Dr. J. C. Rullmann, in leven V. D. M. te Wassenaar. Uitgave Kok te Kampen, met portret van den overleden schrijver. Bijbelsche dagboeken zijn tegenwoordig zeer in trek. Ook dit boekje, bevattende voor eiken dag een korte meditatie van den bekenden schrij ver over onze Kerkhistorie, zal het wel doen. Aanbevolen. Stemvorming en vloeiend spreken door Aafke Kuypers herzien en omge werkt door J. V. Bender. Vierde druk. Uitgave Kok te Kampen. Veel kunnen wij van een dergelijk werk niet zeggen, maar dat voor het boek van de bekende stempaedagoge een vierde druk noodig was, die door haar leerlinge Mej. Bender werd herzien, zegt toch wel veel. De aanbevelingen die enkele meer of minder bekende persoonlijkheden achterin het boek ge ven van de methode-Kuypers, verleenen ons de vrijmoedigheid om de aandacht van hen, die tob ben met hun stem, keel etc. op de genoemde methode en dit boek te vestiqen. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van een jong echtpaar, dat niet in de kerk kan komen 1.voor Diaconie. Hartelijk dank. Ds. A. H. OUSSOREN. Serooskerke. Zondag j.l. gevonden in de collecte 2.waarvan ƒ1.voor de Kerk en 1.voor Kerktelefoon. Met dank. DE BOEKHOUDER. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Ontvangen van een broeder der gemeente 10. waarvoor hartelijk dank. De Huisvader, N. J. v. COMMENEE. G. E. O. S. In het eerste halfjaar ontvangen voor de Geref. Evangelisatie onder Schippers door middel van de collectantes J. van Vlaanderen 4.80 L. Suurmond 3.29H K. Tevel 9.44]^ Cor Schippers 4.52 J. Suurmond 1.82J^ J. Wattez f 2.61 y2. Samen 26.50. Verder nog van de Fam. Pouwer, Noordplein, ontvangen een groote partij leesboeken. Namens Ds. Versteegt hartelijk dank voor alle ga ven en met vernieuwde aanbeveling. M. KLEIJNENBERG. iESKÜ vraagt gratis brochure met beoordeelingen, ook van vooraanstaande Doctoren, over de gunstige resultaten verkregen met ANTIFELMtf by Firma J. DWARSHUIS, GRONINGEN Jacobynerstraat 18 R VEREENIGINGSLEVEN. Meisjesvergadering BlandinaKoudekerke. Bijb. Gesch. „Dood van Mozes" door Kaatje Wiele- maker. Vad. Gesch. „Frederik Hendrik" door Mientje Roel- se Dd. VoordrachtCoba Verhage. GerejMeisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Ajdceling II. Vacantie tot nader bepaalde datum. Gerei. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Woensdagmiddag 7 Juli fietstocht naar Zuid-Beve land. Vertrek 2 uur van 't Station. RING MIDDELBURG der J. V. op G. G. Dinsdag 6 Juli vergadering te St. Laurens, aanvang 8 uur. „Het activiteitselement in onze Jeugdbeweging" door Grijpskerke. S.S. 19. „Vloek, dood, lijden" door Sola Fide. Gere/. Knapenver.. „Benjamin" te St. Laurens. Gew. Gesch. „De tien plagen" (Ex. 5:11) door vi'. Jac. Koole. Na de pauze voor den leider. J. V. „Repos Ailleurs", AJd. A., Souburg. Ethiek. Schets 6. „Het eerste gebod" door J. van Meldegem. Zending. „Hoe de Geref. Kerken aan haar Zen dingsterreinen kwamen" door J. de Groot. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. G. G. 31. „Jesaja en Micha", vr. A. Poppe. A.R. 19. „De Grondwet", vr. D. Geuze. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". O. T. 14. „De theocratie van Isrel", C., door vr. A. Louws. M. O. 18. „Het loon der werklieden" door vr. W. Verstraate. Gercjormeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. AJdeeling III. B. G. „Elia in de woestijn" door vr. J. Looise. ZONDAG 4 JULI 1937. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Aflossing. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren Prof. Dr. K. Schilder Prof. Dr. K. Schilder te Kampen. 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Leesdienst 7 uur Ds. J. W. Tunderman Voorber. H. Av. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. G. van Heiningen te Wolfaartsdijk. Meliskerke 9.30 uur Leesdienst 2.30 uur Prof. Dr. K. Schilder Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. E. A. van Es te Warns. Serooskerke 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 uur Ds. J. v. d. Guchte 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Vliissingen 9.30 en 5.30 uur Cand. Visser te Roosendaal. Vrouwepolder 9.30 en 2 u. Ds. J. W. Tunderman Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. C. Steenblok te Rotterdam. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 3.30 uur Ds. A. J. van Sluijs CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Leesdienst Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltcnaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Leene Leesdienst Ds. H. Fransen Ds. J. A. Tiemens te Aardenburg. 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. A. Koning te St. Laurens. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A- van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 uur 3 uur Axel 10 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 uur 3 uur Schoondijke 10 en 3 uur Leesdienst Ds. Th. P. Potma Ds. J. S. Post Ds. J. A. Vink Ds. Th. P. Potma Leesdienst Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 10 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3