Hebt Gij Lendenpijn? AKKERTJES JfiüisteuUtydew! OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. v RUSCICIN PREDIKBEURTEN AKKER.CACHETS node van Groningen onderstaande vragen van de Kerk van Veendam te bespreken en deze door te zenden naar de Gen. Synode le. Mag een belijdend lid der Geref. Kerken, op wiens levenswandel niets valt aan te merken, maar die neutraal georganiseerd is in de „Bond van Ned. Gemeenteambtenaren" candidaat ge steld worden voor de verkiezing van ouderling der Geref. Kerken 2e. Mag een belijdend lid der Geref. Kerken, op wiens levenswandel niets valt aan te merken, maar die neutraal georganiseerd is in een „Bond voor opzichthoudend personeel" candidaat ge steld worden voor de verkiezing van diaken der Geref. Kerken Moeder en kinderen voorheen en thans. In de „Amsterdamsche Kerkbode" schrijft de heer N. Baas „Ik wil geen enkele moeder al te zeer binden, maar ik heb toch een innig heimwee naar onze ouderwetsche gezinnen. Ik heb mijn moeder betrekkelijk lang mogen bezitten, maar één ding heeft mij altijd diep getroffen, wanneer ik thuis kwam als kind of jongeling, van de school, het kantoor, de jongelingsvereeniging, later van mijn eerste evangelisatietochten, op den Zondag of in de week dat moeder bijna altijd thuis was. En die hoogst enkele malen, dat haar stoel onbezet was, voelde ik mij zeer onbehage lijk. Dat is ook op een bepaalde wijze een leven van opoffering geweest, maar een opoffering van de hoogste beteekenis. Natuurlijk is moeders plaats niet maar bij het theeblad alleen of bij den etenspot, al zal ook in die bijkomstigheden de toewijding van een goede moeder uitkomen. Zij is als het ware een dia mantslijper, die de harten van haar kinderen moet slijpen tot juweelen, die schitteren in de kroon van Christus en van Zijn Kerk. Zonder nu aan de vrouwen van heden tekort te willen doen, heb ik zoo de gedachte, dat de vrouwen van vroeger een intenser en algemeener belangstelling toonden in de dingen van het Ko ninkrijk Gods dan onze vrouwen en moeders van tegenwoordig. Want deze moeders van vroeger waren, ondanks hun groote gezinnen, toch waar lijk geen sloofjes. Vroeger was het iets dat vanzelf sprak dat een jongen of een meisje naar de catechisatie ging. Dat was nummer één. Tegenwoordig is de maatschappelijke vorming vaak nummer één en op het nippertje doet men iemand dan op een soort stoomcursus voor godsdienstonderwijs. God heeft daarin geblazen Onze jongens loo- pen nu met al hun diploma's rond zonder werk te kunnen vinden. En in het Koninkrijk Gods hebben wij een nijpend gebrek aan menschen, die werkelijk iets doen." K. B. S. Neuzen, 23 Juni 1937. Ontvangen van de kerken in de Classis Axel, de collecten voor den geestelijken arbeid in het IJselmeergebied, en de collecten voor de Verstrooide Geref. in Indië. Aardenburg 6.73 8.65 Axel 14.41 14.42 Hoek 5.38 5.38 Neuzen 39.37 54.38 Oostburg 12.53 13.21 Schoondijke 11.66 11.65 Zaamslag 22.43 29.32 Totaal 112.51 137.01 L. MICHIELSEN, Correspondent. Aan de kerken in de Classe Middelburg, Donderdag 1 Juli D.V. hoopt ondergeteekende de gewone zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk voor het ontvangen en uit betalen van de Emeritigelden (le kwartaal 1937—1938). Op de laatstgehouden Part. Synode werd het Emeritibedraq voor de Provincie vastqesteld op 22.045.26. Voor rekening der Classe komt 41)/£ of 9148.82 per jaar, of 2287.20 per 3 maanden. De bijdragen der kerken zijn per jaar per 3 mnd Arnemuiden ^A% 411.70 102.93 Domburg \]/2% 137.24 34.32 Gapinge 2 182.98 45.74 Grijpskerke 5lA 503.18 125.79 Koudekerke 6 548.92 137.23 Meliskerke 5^ 503.18 125.79 Middelburg 28 2561.66 640.42 Oostkapelle 4 365.96 91.49 O. en W. Souburg Sy2% 777.64 194.41 St. Laurens 4 365.96 91.49 Serooskerke 777.64 194.41 Veere 4 365.96 91.49 Vlissingen 13 1189.36 297.34 Vrouwepolder 4 365.96 91.49 Westkapelle 1 91.48 22.87 Totaal 9148.82 2287.21 C. P. POUWER, Dep. Art. 13 K.O. Noordsingel 26. Giro 69059. LIJST van collecten, waartoe door de Particuliere Synode van Zeeland van 9 Juni 1937 besloten is, 1. Hulpbehoevende Diaconieën, die idioten en andere ellendigen te verzorgen hebben, een halve collecte, Penningm. is br. A. J. Huijs- man te Meliskerke. 2. Hulpbehoevende kerken in de Provincie an derhalve collecte, Penningm. Ds. F. J. v. d. Ende te Kamperland, giro 41873. 3. Hulpbehoevende Kerken in Nederland, één collecte, te houden Januari 1938. Deze col lecte op verzoek der Generale Deputaten geïnd met medewerking van de Particuliere Synode door de Provinciale Deputaten ad artikel 11. Te zenden aan Ds. F. J. van den Ende te Kamperland. 4. Evangelisatie in de Provincie, één collecte (indien noodig anderhalf). Bij aanbeveling van de ééne collecte kan waarschijnlijk met één collecte worden volstaan. Penningm. Ds. G. van Heiningen te Wolfaartsdijk (giro 178021). 5. Hulpbehoevende Studenten, geen collecte. Namens het Moderamen v. d. Part. Synode, gehouden te Middelburg 9 Juni '37, A. B. W. M. KOK, le Scriba. RUSTHUIS MIDDELBURG. Vrijdag 18 Juni 1937 verzamelden zich een 9-tal auto's teneinde met onze ouden van dagen een rijtoer te maken door Walcheren. Hoewel het weer niet best aanstond werd toch besloten de rit door te laten gaan. Slechts een 3-tal oudjes konden niet mede. De tocht ging over Veere, Vrouwenpolder, Oranjezon, over Zeeduin (welwillend door den Weledel- gestr. Heer Lantsheer toegestaan), Westhove naar Domburg, alwaar een korte pauze werd gehouden. Hier kwam de zon ons nog wat meer opvroolijken en is voorts bij ons gebleven. Over Westkapelle gingen we langs Walcheren's schit terende duinenrij naar Zoutelande, verder via Biggekerke naar Vlissingen, waar we op de Bou levard weder pauseerden. Volop werd van het uitzicht op de zee genoten en allen vonden het jammer, dat het sein tot vertrek al gegeven moest worden. We zaten allen zoo echt op ons gemak en volop te genieten. Maar aan alles komt een eind de reis terug werd aanvaard en ongeveer 6 uur waren we allen weer thuis. Het was onze oudjes aan te zien, dat ze een genotvollen middag hadden gehad, waar nog lang over gesproken zal worden. Een woord van warmen dank aan hen, die ons dit uitstapje verschaften niet alleen voor het beschikbaar stellen van hun tijd en hun auto's, maar ook hen, die financieel tot het slagen van dezen middag hebben bijgedragen. J. J. ORNÉE. „De Wandelaar" van Juni. Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te La ren (N.-H.) verscheen het Juni-nummer van „De Wandelaar", geïllustreerd maandblad gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming etc. onder lei ding van A. V. Fey. Door een poort van bloeiende meidoorns staart een jonge vrouw over zomersche weiden. Zóó opent „De Wandelaar" zijn Juni-nummer. Kees van de Watering laat den lezer kennis maken met de weervisscherij, beoefend op de slikken aan den Branbantschen kant van de Ooster- Schelde. Mr. Fr. Haverschmidt wijdde een arti keltje aan de op Vlieland broedende eidereenden. De redacteur geeft, bij veel foto's, weer een moot van het vrijmoedig verslag van zijn kampeertocht over de Luneburgerheide. F. Gerhard heeft het over stereo-fotografie voor den natuurliefhebber en; Dr. A. C. de Koek over „het uitspansel". Een rijk gedocumenteerd en van groote bronnen studie getuigend artikel is „De Vleermuis in het volksgeloof". S. Hamburger Jr. beschrijft op le vendige wijze een der interessantste oudheid kundige musea van ons land, n.l. „Flehite" te Amersfoort. Jaren geleden zette een Friesche boerenknecht hark en hooivork aan kant om met verfkwast, palet en teekenstift te gaan zwerven in Zuid-Amerika. Nu is die man een kunstenaar van erkende bekwaamheid. Dirk Kerst Koopmans heet hij Over den man, zijn levensgang, en zijn werk draagt J. P. Wiersma een artikel bij, waar van de waarde wordt verhoogd door reproduc ties van het besproken oeuvre. J. W. M. van de Wall vervolgt zijn studie over Valkerij in Neder land en van K. Hulsbos is er de maandelijksche natuurkroniek. Eenige kindergebedjes voorgezegd door een moeder. Dikwijls vraagt men „Wat zal ik het kind leeren bidden Thans verscheen bovenge noemd bundeltje, samengesteld door Mevr. W. J. Boonv. Hoboken. Het geeft 8 Morgen- en 7 Avondgebedjes. Prijs 0.15 per exemplaar. Uitgever Johs Vlaanderen Oldenzeel, le Oos terparkstraat 212, Amsterdam-O. Organist en Eeredienst, officieel orgaan van de „Ver. van Organisten bij de Geref. Kerken". We ontvingen het Mei-nummer, dat opent met een artikelIets over de orgels in de St.-Bavo- kathedraal en de St. Nicolaaskerk te Gent. Ver der recensies en boekaankondigingen, vragen- rubriek, officieel gedeelte en als bijlage Voor spel en tusschenspel Psalm 45 1 en 2. Het Geref. Tractaatgen, „Filippus" stuurde ons weer een bundeltje tractaten ter aankondiging. De uitvoering der Filippus-tractaten wordt hoe langer hoe moderner ook de titels zijn vaak pakkend, b.v.Holland bouwt bruggen Diep- zeeonderzoekEen pyromaan. Ook de serie briefkaarten met bijbelteksten zal het wel doen. Hartelijk aanbevolen. We ontvingen hetNegende jaarverslag van de Vereeniging tot verzorging van kinderen „De Rudolphstichting" 1936, waarop we bij dezen de aandacht vestigen steun voor het mooie werk dezer Ver. blijft hard noodig, dat blijkt wel uit dit jaarverslag. We ontvingen het proef schild van den Gezelle Meerburg's Chr. Kalender voor 1938, waarop de inteekening thans weer is opengesteld. Deze in onze kringen algemeen bekende kalender wordt dimtaal bewerkt doorDs. R. E. van Arkel Ds. F. A. den BoeftDs. A. de BondtDs. N. Buffinga Ds. P. Deddens Ds. R. Hamming Dr. J. Hoek Dr. C. N. Impeta Dr. G. Keizer Dr. B. A. Knoppers Ds. G. Laarman en Ds. C. v. d. Woude. Voor de Schriftlezing in het gezin geeft deze kalender een richtsnoer, waardoor aansluiting wordt verkregen op de dagtekst en de daarbij geplaatste korte overdenking. De prijs van den kalender is 85 centspoedige bestelling wordt aanbevolen Tegen den verlaagden prijs van 60 cent is het premieboek „Daar zij licht" door N. van Sille- voldt Haasse, verkrijgbaar. Het succes van een bekende uitgeversfirma in het centrum des lands met de Libellenserie heeft La Rivière en Voorhoeve te Zwolle er blijkbaar toe gebracht ook iets dergelijks te ondernemen in de „Blauw-wit-serie", tot opbouw en ontwik keling blauw-wit zijn de Zwolsche kleuren. Als eerste deeltje verscheen W. Laatsman De Vlaamsche volksziel. In dit aardige boekje wijst Laatsman, die bekend begint te worden door zijn verhalen over Vlaanderen en zijn men schen, er vooral op hoe eenvoudige verkondiging van het Evangelie noodig is om Vlaanderen op te heffen uit al de misstanden, waarin het door de Roomsche kerk is gebracht. Om voor het werk van de Protestantsche Evangelisten in Vlaanderen sympathie te winnen is dit boekje dan ook uitstekend geschikt, maar het geeft niet wat de wijdsche titel aanduidt. Van geheel anderen aard is nr. 2/3 van deze serie Dr. M. L. van der StempelLuchtbescher ming. Dit onderwerp is belangrijk en actueel. Het boekje geeft alle maatregelen aan ter be scherming van de burgerbevolking, en is bevatte lijk en overzichtelijk geschreven. We bevelen het dringend in aller belangstelling aan. „Het Evangelie aan de grens van Sovjet-Rus- land" op bezoek bij Evangelische Polen, Oekra- iners en Russen door Ds. F. Dresselhuis van Oldeboorn. Ds. Dresselhuis vertelt hier van zijn ervaringen. Het boekje 96 blz. is geïllus treerd prijs 55 cent. In Rusland wordt de kerk verdrukt nabij de Russische grens ontwaakt het Calvinisme, en vindt het Evangelie een geopende deur. Kan het Evangelie thans geen beslag op de menschen leggen, dan zal bij velen het communisme dat doen. De oplage van het boekje is beperkt. De netto-opbrengst is bestemd om steun te verlee- nen bij de vorming van een gezonde cel aan de grens van Sovjet-Rusland. Bestellingen worden ingewacht bij de Afdeeling Propaganda van het Comité voor Gereformeerd Oekraïne J. Schip per Jr., Neuweg No. 32, Hilversum. Vereeniging tot werkverschaffing aan hulp behoevende blinden. Jaarverslag 1936. Deze Ver., die reeds bijna 75 jaar bestaat, onderhoudt de oudste en grootste Prot. Chr. werkinrichtingen in Nederland, voor 150 blinden, te Amsterdam gevestigd voor alleenstaande vrouwel. blinden heeft ze een internaat uit een suppletiefonds worden gedeeltelijk de onkosten bestreden on geacht de plaats van herkomst worden hier blin den tewerkgesteld. HEIJ. vraagt gratis brochure met beoordeelingen over de gunstige resultaten verkregen met bü Firma J. DWARSHUIS, GRONINGEN «Jacobjjnerstraat 13 B' De Heer G. J. A. Arends, Eerbeek, schrijft ons „Door llw „RUSCICIN" raakte ik veel nierstenen kwijt, waardoor ik thans weer gezond ben". VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen van een zuster der gemeente 2.50. De Huisvader, N. J. v. COMMENEE. Middelburg. Rusthuis. Ter bestrijding der onkos ten, verbonden aan onzen jaarlijkschen rijtoer met onze verpleegden, ontving ik van de fam. J. te St. Laurens een gift van 5.door tusschenkomst van br. Damen een bedrag aan giften van f 19.en door tusschen komst van br. Walraven een gift van 1.samen alzoo 25.Het Bestuur is hiervoor zeer erkentelijk. De Kassier, Noordweg 84. J. J. DRONKERS. Middelburg. Ontvangen van N. N. te S. 1. voor den 6den Professor. Hartelijk dank. Ds. A. H. OUSSOREN. VEREENIGINGSLEVEN. De Gerei. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert op Donderdag 1 Juli. N. T. Schets 18. „Jezus en het volk der Joden", S. Davidse. Vad. Gesch. Schets 4. „Ons land voor de prediking van het Christendom", M. Gideonse. Poëzie C. Sanderse Pd. Geref. M.V. „Het ontluikend leven" te St. Laurens. K. G. „Tweede Stadhouderloos tijdperk" door Maatje de Visser. Memoriseeren door T. Dingemanse. Reciteeren door Leintje Gideonse. Geref. Meisjesvcrceniging „Meisjesroeping"M'burg. Bij gunstig weer 1 Juli wandeltocht. Vertrek half acht begin Koudekerksche Weg. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Ruth" door Jannie Hamelink. Na de pauze reciteeren door Willie Kraak, Neeltje de Rijke, Paulien Vereist en Joes Verstraate. Afdeeling II. Bijbelsch opstel„Davids laatste levensjaren", 2 Samuël 24 en 1 Koningen 1. ReciteerenJanny Kingmans, Leintje Barendsen, Corry Wattez, Corry Verstraate. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Gideon" door Nel van As. Meisjes blad November 1936. Na de pauze voorlezen. KRING WALCHEREN-NOORD. Vergadering D.V. op Donderdag 1 Juli 's avonds half acht in de Geref. Kerk te Domburg. Inl. Gew. Gesch. „Simson", B. en B. 16c jaargang No. 15 door J. d. v. n. Serooskerke. Inl. Opvoedkunde. „De Fantasie", B. en B. 11 Juni 1937 door Grijpskerke. Bijdrage door Domburg. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg Afdeeling II. B. G. „Op den Karmel" door vr. J. de Vos. K. en V. G. „Bilderdijk" door den leider. Afdeeling III. B. G. „Op den Karmel" door vr. Vermeulen. K. G. „Afscheiding" door vr. C. Looise. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel" N. T. Handelingen 27 door vr. M. Verstraate. A. R. Schets 37. „Drie voorbeelden" door vr. Joh. de Rijke. Hedenavond A. R. Sectie. De Geref. J. Vte St. Laurens vergadert op Zondag Zondag 27 Juni des avonds 7 uur. G. G. 25. „Eliza" door vr. J. Wattel. Vrij Zendingsonderwerp. „Zendingsroeping en Zen dingsplicht" door vr. A. v. d. Broeke. Geref. Jongelingsver. „Sola-Ftde"Middelburg. Juli en Augustus vacantie. Fietstocht 12 Augustus. J. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. N. T. Ond. 6. „Johannes de Dooper", S. Davidse. M. O. Ond. 18. „Het loon der werklieden", F. Suurmond Jr. ZONDAG 27 JUNI 1937. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Kerk. Hofpleinkerk 9.30 uur Dr. S. O. Los te 's-Gravenhage. 2 uur Prof. Dr. K. Schilder 6 uur Prof. Dr. K. Schilder Noorderkerk 9.30 uur Prof. Dr. K. Schilder te Kampen. 6 uur Dr. S. O. Los Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Woensdag 2 uur Ds. A. Koning Huwelijksbevestiging. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. G. Bouwmeester te Rotterdam. Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. H. de Valk te Stellendam. Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. Wielemaker te Silvolde. Collecte Emeriti. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman Voorb. H. Av. 2 uur Leesdienst Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. Hagenbeek te Vlaardingen. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Veenstra Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 10.30 uur Ds. D. Bremmer Bevestiging Cand. van Sluijs. 3.30 uur Ds. A. J. van Sluijs Intrede. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. Drenth te Nunspeet. Bed. H. Av. en Dankz. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. B. Wessels te Lemmer. Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. A. H. Oussoren te Middelburg. 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Ds. E. Beukema Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 uur Ds. A. Scheele 2.30 uur Leesdienst Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. G. van Heiningen Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 uur Ds. G. van Heiningen 2.30 uur Leesdienst Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Bed. H. Av. en Dankz. Axel 10 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Leesdienst Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. J. A. Vink Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Bed. H. Av. en Dankz. Zaamslag 10 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok Het ongemak van velen, die een zittend leven leiden. Verrast zult Ge zijn na één of twee Vólgens recept van Apotheker Dumont

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3