KERKNIEUWS. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN AD VERTENTIEN niet volmaakt zijn is hiervan een der oorzaken. De gevoelsmensch is spoedig bewogen. De verstandsmensch is te laat bewogen. Door de zonde is mede niet bij allen hetzelfde rechtsge voel aanwezig. De gevoelsmensch is geneigd tot toegeven, de verstandsmensch voor nauw toe passen. Daarom is het noodzakelijk, dat bij het doen van bezoeken twee broeders worden uit gezonden (van iedere soort één). Daarna is het gewenscht van dit bezoek een schriftelijk rap port uit te brengen. In de praktijk is ook gebleken, dat omwisselen van wijken een gunstig resultaat heeft. Het is noodzakelijk, dat de diaken dag aan dag bij Christus kracht en wijsheid zoekt om de hem opgelegde ambtelijke taak te kunnen volvoeren. De opvoedkundige taak der diakenen is de armen recht te regeeren, met hen te bidden en hen in omgang brengen met andere geloovigen. De praktijk leert, dat de zonde werkt in de gezinnen. Er zijn gezinnen waar le. liefde en recht bloeien 2e. waar beiden worden gemist 3e. waar geen liefde is 4e. waar geen recht is. Hier dient onderzocht te worden tot wie ze behooren en hoe gehandeld moet worden; hier is plaats voor onderwijzing. Het kan wenschelijk zijn, dan gehuwde kin deren familieraad houden om tot overeenstem ming te komen in het verkenen van hulp. Hierbij komt in de eerste plaats het ambt der geloovigen in aanmerking, welke altijd dient voor te gaan voor het ambt der diakenen. Recht op ondersteuning is gevestigd op het recht der vergelding. Er is vergelding van goed en kwaad vergel ding van kwaad met goed vergelding van goed voor kwaad en vergelding van goed met goed. Met dit laatste hebben we te maken. Er bestaat groote onkunde aangaande het ge- zinsrecht. Hier hebben Ouderlingen en Diakenen te za- men een taak om te onderwijzen. Wanneer er weigering voorkomt, dan de censuur toepassen. Volgens de H. S. moet voor hun recht worden opgekomen. Nimmer mag berust worden in on recht. Gods Woord eischt het recht van weduwen en weezen te handhaven. Hieruit volgt, dat de Diaconie geen afwijzende houding mag aannemen om tot den rechter te gaan als hen onrecht wordt aangedaan. Er zijn gevallen, waarin de Diaconie bedrogen wordt. Bij controle blijkt, dat men met zondige menschen te doen heeft. De een zocht zich door dubbele bedeeling te verrijken, weer een ander geeft niet alle inkomsten op. De wet kent hiervoor geen straffen. Hier is broederlijke vermaning, soms geheele of gedeel telijke inhouding van ondersteuning geboden. Het aanbrengen aan den Raad der kerk is hierbij gewenscht, om mede door vermaan dit euvel te bestrijden. Hierbij gaan geestelijke en zedelijke middelen voorop alleen in uiterst geval proce- deeren. Van de rechtspraak kan en mag worden gebruik gemaakt wanneer de geestelijke goede ren, verkondiging van Gods Woord en het be staan van broederlijke liefde daardoor schade zou leiden, niet in gedrang komen. Dan liever schade geleden, hoewel gedurig protest niet ach terwege kan blijven, waardoor het mogelijk is de dwalenden tot inkeer te brengen. Na het gebruik van een kop thee wordt er gelegenheid gegeven den referent vragen te stel len, waarvan eenige broeders gebruik maken. Dr. Los, daartoe in de gelegenheid gesteld, geeft de gewenschte en gevraagde toelichtingen. De Voorzitter dankt den referent voor de ge houden lezing en roept hem een tot weerziens toe. Bij de rondvraag vraagt de Diaconie van Ter- neuzen waarom altijd op Vrijdag wordt verga derd. De Voorzitter deelt mede, dat in verband met verschillende plaatselijke omstandigheden o.a. marktdagen, de Vrijdag tot nu toe het meest geschikt is om te vergaderen. Bij het einde der vergadering dankt de Voor zitter de adviseurs voor de door hen uitgebrachte adviezen, de Diaconie van Goes voor de goede zorgen als ontvangende Diaconie verricht en den Raad der Geref. Kerk van Goes voor het af staan van het kerkgebouw. Na het zingen van Ps. 147 1 en dankzegging door Ds. Spoelstra, sluit de Voorzitter deze goed geslaagde Conferentie. Ondergeteekende zal D.V. op Donderdag 24 Juni van 1112 uur zitting houden in de con sistoriekamer van de Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Theol, School. Hij verzoekt dringend alsdan het bedrag der collecte af te dragen of, bij verhindering, dit te storten op zijn postrekening No. 71284 oï over te maken per postwissel, opdat in tijds de af rekening kan plaats vinden ter plaatse waar dit behoort. De Correspondent, Middelburg. J. A. VERTREGT. VERGADERING van den kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 14 Juni 1937. De Voorzitter opent de vergadering op ge bruikelijke wijze. Notulen worden gelezen en geteekend. Ingekomen Stukken 1. Jaarverslag van de Vereeniging tot Chr. Wijkverpleging. 2. Verzoek van de Chr. Mil. Bond in Oost en West-Indië om steun, wordt aan voldaan. 3. Van het Ned. Bijbelgenootschap. Idem. 4. Van het Comité voor kerkbouw op Cura cao. Idem. 5. Verzoek van den Ring Middelburg van de J. V. om gebruik consistorie op 6 Juli, wordt toe gestaan. 6. D.V. 4 Juli hoopt op te treden Ds. van Heiningen van Wolf aartsdijk. Rapporten Ziekenbezoek. De Voorzitter rap porteert over bezoek aan de M.V. Br. Hillebrand aan de J. V. Br. Boon aan de K. V. Deze luiden gunstig. De brs ouderlingen over gehouden huis bezoek. Een br. heeft zich aan het opzicht van den kerkeraad onttrokken. Diaconale zaken. Br. v. d. Broeke doet ver slag over gehouden Prov. Diac. Conferentie te Goes. Gewone Diac. zaken worden behandeld en geregeld. Br. Gideonse brengt verslag uit over bezoek aan de Meisjesnaaikrans, Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. Middelburg» VERGADERING van den Kerkeraad (Smal), gehouden 17-6-'37. PraesesDs. D. Bremmer. Opening, zingen Ps. 22 13, lezen Ps. 23, ge bed. Aanwezig 23 broeders. Notulen gelezen en na kleine wijziging goed gekeurd. Ingekomen Stukken 1Een schrijven uit Vlissingen over een dooplid. Goedgevonden. 2. Een schrijven van 't Comité voor kerk bouw op Curasao naar Commissie ad hoe. Commissie voor doopaanvr. enz. 1 attestatie aangevraagd 1 doopaanvrage. Rapporten a. Van Sectie I en II. Een zuster zal bezocht worden. Een schrijven zal aan een gezin gericht worden. Een broeder en zuster komen op de vergadering om een sa- menspreking te hebben. b. Na gehoord rapport wordt besloten be kend te maken, dat iemand lid wil worden van onze kerk. c. Evenals b. Rondvraag. Ds. Oussoren feliciteert den Prae ses met zijn 12J^ jarig ambtsjubileum (7 Juni '37). Praeses dankt voor de goede woorden. Persverslag gelezen. Br. Boucherie dankt. Sluiting. DE KERKERAAD. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad, gehou den op Donderdag 17 Juni 1937. Afwezig door ongesteldheid met kennisgeving br. Louws. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1Agendum Part. Synode met talrijke bijlagen 2. Schrijven Nederl. Christ. Graf. Bond, voor kennisgeving aangenomen 3. Idem Bestuur Zangvereeniging zal worden be antwoord 4. Agendum V.U.-dag 5. Steunaan vrage „Licht en Lijden", in handen van de Com missie ad hoe. 6.7. diversen. Kerkelijke stand. Ingekomen met attestatie van Vlissingen Elisabeth Maas met doopattest van Oostkapelle Johannes Volmer. Rapporten. Br. K. Melis doet verslag van de gehouden Prov. Diac. Conf. Gerapporteerd wordt over het huisbezoek in 59 gezinnen. Diaconale zaken. Enkele gevallen worden be sproken. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. BEROEPEN TE Voorburg P. K. Keizer te Vrijhoeve- 's-Grevelduin-Capelle. AANGENOMEN NAAR Sprang: B. A. van Lummel, Cand. te Willemstad. Oosterbeek A. van de Weg te Oudewater. BEDANKT VOOR Schiebroek-Hillegersberg-Centrum G. Hagens te Asperen. Op den Theol. Schooldag deelde Prof. Schilder mede, dat hij 's morgens telefonisch bericht had gekregen, dat iemand hem 420. zou toezenden, met welk bedrag juist de 20.000 voor den zesden Professor was volgemaakt. Ech ter werden hem weder een paar giften ter hand gesteld, waardoor het bedrag reeds is over schreden. In de Macedoniër van Juni 1937 staat een zeer lezenswaardig artikel over het leven en wer ken van Zendeling J. Wilhelm van de hand van Ds. J. van der Linden. O.m. treft het volgende de aandacht Wilhelm heeft wel gezien, waar het haperde. (Dit was in 1889. S.) Hij heeft een open oog voor de mogelijkheden. Daarvan getuigt ook zijn oproep om enkele Zendingszusters uit te sturen. „De Javaansche vrouw moet door geloovige vrouwen in den weg des heils onderwezen wor den." „Een Zendingszuster, die zich ontfermen wil over de Javaansche vrouwen en meisjes en zich voor hen geeft, zal hier niet vruchteloos arbeiden." Zoo drong Wilhelm reeds in 1889 aan en nu in 1937, dus bijna 50 jaar later, wordt nog op hetzelfde aambeeld gehamerd en met groeiend succes We hopen het. Waar gaan we heen In het Calvinistisch Weekblad stond deze pas sage te lezen „Er verscheen onlangs een boekje onder den titel„Aan moeders hand tot Jezus" (van Prof. Waterink, ook door ons besproken, Red.) Puur vanwege de Verbondsleer werd tegen dezen titel bezwaar gemaakt. Zoover zijn wij al, dat wij waarschijnlijk ook niet meer mogen lezen in Joh. 1 43, dat Andreas Petrus tot Jezus leidde. Men schijnt te veronderstellen, dat de middellijke daad der ouders om de kinderen tot Jezus te brengen niet meer genoemd mag worden. En de kinderen, die tot Jezus gebracht worden (Matth. 19, Mar cus 10 en Luc. 18) worden dan waarschijnlijk onnoodig tot Hem gebracht. Het waren toch alle Verbondskinderen Zelfs maakte de dame die zich tot tolk maakte van de extreme Verbonds- opvatting bezwaar er tegen, dat kinderen bidden om „een nieuw hartje". Conclusie „gedoopte kin deren" mogen niet bidden om wedergeboorte en bekeering K. B. S. „De Wandelaar" van Mei, Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te La ren (N. H.) verscheen het Mei-nummer van „De Wandelaar", geïllustreerd maandblad gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming etc. onder lei ding van A. V. Fey. De aflevering wordt geopend met een staaltje van Meibloei aan weg en water van Westbroek. Op hetzelfde feestelijke natuurgebeuren is afge stemd een artikel van J. H. W. Sandyck „Wan neer de boomen bloeien gaan rond huis en hof". De redacteur zag een hartewensch in vervulling gaan en maakte een kampeertocht door „het land van Hermann Löns" de Luneburgerheide. A. van der Most van Spijk compareert met een populair-wetenschappelijke nabeschouwing over het geval der potvisschen van de Middelplaat. Van Dr. G. J. Broekhuysen is er het derde ver volg van de landverhuizing naar Zuid-Afrika. Liefhebbers van vogellectuur worden niet verge ten in het artikel „Een Pinksterexcursie naar Schouwen" door Simon de Waard, krijgen zij de volle maat, óók wat foto's betreft. Dr. A. C. de Koek is een nieuwe serie astrologische bij dragen begonnen. Verder zijn nog te noemen de vaste rubriek over fotografeeren, gedichtjes over de Meimaand en een afscheidswoord door de redactie gewijd aan den overleden oudheidvor- scher J. L. A. Kremer. Bij de illustratie van deze aflevering (de eer ste van het tweede honderdtal) schijnt te zijn aangestuurd op een record HEIJ. De levensroman van Dr. H. Colijn. Rudlof van Reest. Uitgave Bosch en Keuning, Baarn. Een prachtboek. Een boek, dat de aandacht trekt en trok van vriend en vijand. Een boek, dat er moet ingaan. Dat niet den mensch ver heerlijkt, maar laat zien, welke gaven God aan menschen kan geven. En daarom een bij uitstek propagandistisch boek voor onze schoone be ginselen. In uitstekende stijl wordt hier het leven en werk van Dr. Colijn op buitengewoon boeiende wijze beschreven. We zien tot welk een gewichtige positie voor land en volk God deze man bestemd heeft. Denk niet aan vleierij. Verre van dien. Door zulk een vlek wordt dit werk niet ontsierd. Wel laat het zien de gaven, de talenten, die God gaf. Wel laat het zien, wat genade van een mensch vermag te maken. Rudlof van Reest heeft tegen den achtergrond van het beginsel geteekend het licht van Gods gunst in een zondaar. Want hij ontdekt het diepe geheim van dit leven in het persoonlijk geloof in Christus. Dr. Colijn wordt geplaatst in het licht van de belijdenis, welke belijdenis beleven is geworden. Zoo staat dit werk vol interessante mededeelingen. Zoo is dit werk opbouwend evangeliseerend. Een boek voor heel ons volk. Een boek, dat ieder moet lezen. Vooral onze jeugd. Ze kunnen zien, hoe heerlijk het is Calvinist te mogen zijn. Welk een voorrecht ze bezitten uit eenzelfde beginsel te mogen leven als Colijn. Tailing wil wat anders door G. Mulder. Mulder is geen onbekende. Hij schreef reeds Deining. Nu dit. Deze werken behooren feitelijk bij elkaar. Toch vormen ze ieder een zelfstandig geheel. Het zijn echte boeken voor het volk. Boeiend. Vol humor. Ernstig en waar. We kunnen hier lezen hoe God zorgt voor een ieder. Ook in het stuk der liefde. En Tjalling moet leeren Gods weg te bewandelen, al gaat die ook niet altijd naar het vleesch. Als Tjalling van knecht zelfstandig wil worden en het is des Hee- ren weg niet, wel dien dan den Heere in het dagelijksch werk met vreugde. We zien hier de heerlijkheid van het liefdeleven tusschen twee echte menschen. Ook om zijn schoonheid kunnen we het boek van harte aanbevelen. A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Gisteren werd ik verblijd door een belangrijke gift van iemand, die niet in de kerk kan komen, maar toch bewijzen wilt, dat ze meeleeft. De giften waren de volgende Kerk 2.Diaconie f 2.Rusthuis 2.Zendingshospitaal 2. zesde Professor 2.en 150 halve centen voor de Zending. Tezamen 10.75. Hartelijk dank Ds. A. H. OUSSOREN. Middelburg. Ontvangen van een zuster der Ge meente 5.voor de Diaconie. Hartelijk dank D. BREMMER. Serooskerke. Met hartelijken dank ontvangen van iemand, die verhinderd is op te gaan 10. waarvan 5.voor de Kerk en 5.voor de Dia conie en van een dankbare zuster 5.waarvan 2.50 voor de Kerk en 2.50 voor de Diaconie. W. F. M. LINDEBOOM. Serooskerke. Zondag 13 Juni gevonden in de col lecte 2.50 voor Rusland en 2.zijnde 1. voor Kerktelefoon, 0.50 voor Kerk en 0.50 voor de Zending. Met dank DE BOEKHOUDER. VEREENIGINGSLEVEN. KRING WALCHEREN-ZUID der Gerei. Meisjesver. vergadert D.V. Donderdag 24 Juni kwart vóór. 8 in de Gerei. Kerk te Veere. Inleiding „Over de kerk van Christus" door Kou- dekerke. Inleiding„Verlegenheid" door Middelburg B. Vrije bijdrage door Veere. GereJ. Meisjesvereeniging „Meisjesrocping"M'burg. 24 Juni Kringvergadering in Veere. Juli en Augustus vacantie. Gerei. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Ruth" door Maatje van Sluys. Na de pauze reciteeren doorAnnie Jonkheer en Jo Barendse. Aideeling II. Bijbelsch opstel. „Absalon", 2 Samuël 1518 door Tini Huizenga. GereJ. Knapenver. „Benjamin" te St. Laurens. Gew. Gesch. „Mozes' roeping" (Ex. 3 en 4) door vr. J. Lorier. Na de pauze voor den leider. Gerei. Jongelingsver. Sola-FidcMiddelburg. G. B. Art. 29. „Dat onze rechtvaardigmaking be staat in de vergeving der zonden enz.", A. Buys. M. O. Deel 1. Art. 6b. „Overheid en Maatschappij", J. Drost. Varia P. Krijger. J.V. „Repos Ailleurs", Afd. A„ Souburg. G. B. Art. 33. „Van de Sacramenten" vr. A. Tange. V. G. Ond. 7. „De kruistochten en de gevolgen daarvan" vr. L. Maas. Gerciormccrde Knapenvcrgadering „Samuël", M'burg. Afdeeling III. B. G. „Achab en Elia", vr. Vandeville. „Spiritisme" door den Voorzitter. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". S. S. 6a. „De schepping in het algemeen" door vr. C. van Nieuwenhuize. V. G. 6a. „De stempeling van ons volkskarakter" door vr. A. Louws. De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. op Zondag 20 Juni 's avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding over Kerkgeschiedenis„De geschiedenis der Staatskerken" in te leiden door br. S. Hillebrand. Zie G. M. blad October '36. Het Bestuur. ZONDAG 20 JUNI 1937. CLASSE MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren Bed. H. Av. 6 uur Ds. A. H. Oussoren Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Bed. H. Av. en Dankz. Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Ds. D. Bremmer Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Cand. R. A. Flinterman, Hulppred. te Voorburg. Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Cand. J. S. v. d. Weg te Dubbeldam. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. Spier te 's-Gravendeel. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Veenstra Zicrikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzcn Zonnemaire 10.30 en 3.30 uur Leesdienst CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. B. Wessels te Lemmer. Borssele 9 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 10 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Ds. J. A. Vink Bed. H. Av. en Dankz. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Cand. D. Zijlstra ber. pred. te N. Beets. Breskens 7 uur Cand. Zijlstra Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte Zaamslag 10 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok Voor de vele blijken van belangstelling bij onze 25-jarige Echtvereeniging ontvan gen, betuigen wij mede namens onze Kin deren, onzen hartelijken dank. P. ADRIAANSE. Middelburg, 18 Juni 1937. Zusterstraat 24.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3