KERKNIEUWS. QFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN Nog een kort woord over zijn gezinsleven. Zijn vrouw stond hem trouw ter zijde en deelde met hem het verlangen om wèl te doen. Van hun 11 kinderen bereikten 3 zoons en 4 dochters den volwassen leeftijd. De theologen Lavater, Simmler en Zwingli (een zoon van den reformator) werden zijn schoonzoons. Als een patriarch ging hij met zijn kinderen en kleinkinderen om. Zijn levensavond werd door vele wolken ver donkerd. Vooral de jaren 1564 en 1565 waren bizonder moeilijke. In 1564 werd hij door de pest aangetast. Twee dagen was hij bewusteloos. De dood kon elk oogenblik intreden. Hij herstelde echter, maar zijn vrouw stierf aan dezelfde vreeselijke ziekte. Spoedig daarop ontviel hem zijn dochter Mar- garetha (Lavater's vrouw). In 't volgend jaar woedde opnieuw de pest en stierven binnen een maand twee van zijn dochters. Het werd eenzaam om hem heen. Door de pestziekte was zijn gezondheid ge broken. Vanaf 1566 leed hij aan het graveel, waardoor zijn kracht verteerd werd. Soms waren de pijnen ondraaglijk. Den 26en Augustus 1575 nam hij afscheid van de predikanten der stad en de theologische pro fessoren, en vermaande hen trouw te zijn in de leer en rein in den wandel. Den 17én September 1575 stierf hij. A. B. W. M. KOK. ONS GEZINSLEVEN EN DE HEILIGE SCHRIFT. 59. Uitgestooten en toch verkoren. De Heilige Schrift windt geen doekjes om de zonden. Ook niet om de zonden, in het huisgezin en tegen het huisgezin bedreven. Ze noemt die zonden niet alleen bij de ware naam ze laat ook duidelijk uitkomen de vreeselijke gevolgen er van. En na de zonden tegen het gezin worden niet verbloemd de verwoestende machten, die daarna dreigen heel dat gezin te gronde te richten. Zie dat in de geschiedenis van Jeftha in Rich- teren 11. De schrijver zegt ons kort, maar dui delijk, dat Jeftha's vader Gilead hoererij bedreef: één der ergste zonden in betrekking tot Gods huwelijksgebod. En als dan Jeftha opgroeit onder de andere zonen, die der wettige vrouw, dan komt aan het gekrakeel in dat gezin geen eind daar is geen vrede, maar haat. En het slot is, het voorloopig slot althans, dat Jeftha door zijn broers wordt uitgestooten en in de eenzame ver latenheid dwalen moet. Voor wie zou dat nu wel het ergste zijn ge weest voor Gilead of voor Jeftha of voor die broers Zeker voor alle drie wel heel erg de zonde moet wel zwaar worden geboetEn heel het gezin werd er door ontwrichtDat kan ook niet anders, omdat de zonde ingaat tegen Gods gebod en dus nooit behoud, maar altijd vernie ling moet doen verwachten. Wat zullen wellicht die broers in hooge zelf genoegzaamheid op dien verstooten Jeftha hebben neergezienWat was de liefde zoek en wat tierde de haat daar welig Arm gezin Arme vader, die slechts de hand op de borst kon slaan en eigen schuld niet kon wegdoezelen. Maar nu laat de Schrift ons ook het wonder lijke zien, dat God dien verstootene juist wil ge bruiken voor groote dingen. Dat Hij den uit geworpen Jeftha wil roepen tot Zijn knecht. Als de Ammonieten met loodzware hand Israël drukken en daar is geen helper in die nood, dan zien ten slotte de oudsten van Gilead zich ge drongen en genoodzaakt de hulp van Jeftha in te roepen. En dan blijkt het, dat de Heere dit alles zóó bestuurt, dat Jeftha de redder en de Richter van Israël wordt. Wonderlijk De Heere handelt anders dan de menschen. En heel anders, dan de broers van Jeftha wel ooit zullen gedacht hebben. Naar Gods vrijmacht en genade en naar Zijn wijsheid, die des men schen dwaasheden beschaamd moet maken. Dat moet wel heel wat geweest zijn voor de trots der hooggevoelende Gileadieten. Jeftha, door hen eerst verstooten, door Gods bestel straks toch verkoren Het verachte door Hem gekozen tot Zijn middel O zeker, alleen tot Gods eere en niet uit verdienste maar dan toch verkoren De Heere weet nog te heelen, wat de mensch verbroken heeft. Hij kan nog oprichten, wat door de mensch is neergeworpen. Hij is wonderlijk in Zijn doen De lessen liggen hier voor het grijpen. Ouders, wandelt toch voorzichtiglijk Uw zon den kunnen in het gezin zulke ontzettende ver woestingen aanrichten. Soms onherstelbaar, voor menschenhand tenminste. O, en die zonde be hoeft nog geen voor allen blijkbaar hoererij te zijn Die zonde kan in zoo velerlei vormen op treden. Behoeft nog niet altijd voor menschen openbaar te zijn Wacht u en waakt, biddend en strijdend. Tegen alle zonde als hoofd van uw gezin Maar ook de groote kinderen kunnen soms zoo schrikkelijk eigengerechtig zijn. Zich zoo ver verheven achten boven die en die. O ja, daarom en daarom Waarlijk niet voor niets zoo mee- nen ze. Doch hier past ook de ootmoed. Het kon wel eens blijken, dat de minst geachte de meeste werd. Dat de verworpene juist een verkorejie was. Dat het veronachtzaamde straks werd ge roepen tot hooger dingen dan de zelfgenoegzame. Bovendien wat hebt ge, dat niet genadegoed is Onze groote kinderen moeten soms klein worden! En daar kan een rijke zegen in liggen Van W. te W. TWEETAL TE Sprang B. A. v. Lummel, Cand. te Willemstad. B. J. A. Streefkerk, Cand. te Rotterdam. Voorburg (2e pred. plaats): J. C. J. Kuiper te Arnhem. P. K. Keizer te Vrijhoeve-'s-Grevelduin Capelle. BEROEPEN TE Sprang B. A. v. Lummel, Cand. te Willemstad. AANGENOMEN NAAR Bierum B. Slingenberg te Echten. BEDANKT VOOR Schettens-SchraardE. A. v. Es te Warns. Zondag 23 Mei was het 12J/£ jaar ge leden, dat Ds. W. M. Ie Cointre als predikant aan de Geref. Kerk te Bergen op Zoom werd verbonden. In de morgengodsdienstoefening preekte Ds. Ie Cointre over Rom. 11 36. Op Dinsdagavond 8 uur was door den kerke- raad een samenkomst belegd in het vergader lokaal. De gemeente was in grooten getale op gekomen. De waarn. praeses van den kerkeraad sprak Ds. en Mevr. Ie Cointre zeer hartelijk toe. Hij bood namens kerkeraad en gemeente als blijk van waardeering aan Ds. Ie Cointre een schrijfmachine aan. Ds. H. J. Winter, van Antwerpen, sprak als vriend woorden van dank en waardeering tot Ds. Ie Cointre en zijn familie. Cand. L. J. Schalekamp getuigde voorts van den arbeid van Ds. Ie Cointre voor de Evan gelisatie. De Diaconie van de Geref. Kerk van Delfshaven heeft van wijlen Mej. J. van Til te Bergen op Zoom een legaat ontvangen groot 4000.ten bate van haar rusthuis. De opening onzer vergaderingen. Wij zijn gewoon, vele onzer vergaderingen te beginnen, niet alleen met gebed, maar ook met het lezen van een gedeelte uit Gods Woord. Dit laatste heeft de aandacht getrokken van Anton van Duinkerken. Deze schrijft in 't bekende Roomsche dagblad ,,De Tijd" over den ,,christelijken groet", waar mede alle bijeenkomsten voor Roomsch-Katho- lieken plegen te worden geopend en gesloten. De voorzitter zegt„Geloofd zij Jezus Christus", waarop de overige aanwezigen antwoorden, staande ,,In alle eeuwigheid, Amen." De schrijver heeft natuurlijk allen eerbied voor deze vele eeuwen oude traditie, en meent dat het een schennis zou zijn van de onderlinge een heid der Roomsch-Katholieken, haar achterwege te laten. Anderzijds gevoelt hij veel sympathie voor het gebruik in sommige Protestantsche kringen, om een bijeenkomst met de lezing van eenige regels uit het Evangelie te openen „Telkens wanneer ik een vergadering van jonge Protestanten, want juist bij de jeugd leek mij dit gebruik zoo waardevol, werd ik getroffen door den diepen indruk, dien zulk een evangelie lezing maakt, en herhaaldelijk kwamen er uit die enkele verzen van het Boek der boeken gedach ten naar den voorgrond, die op den spreker en op de vergadering bevruchtend werkten. Nu is het waar, dat bij ons in de kerken dagelijks een deel uit het evangelie wordt gelezen in de Heilige Mis en dat de geloovigen, die deelnemen aan de liturgische handeling van de Heilige Katho lieke Kerk, dus volop in de gelegenheid zijn, deze diepe woorden van waarheid en vertroosting op zich te laten inwerken en er hun leven naar te richten. De Protestanten hebben dit buitenge wone voorrecht niet. Het is dus geen wonder, dat zij er naar streven, het heilig evangelie vruchtbaar te maken voor hun buitenkerkelijke bijeenkomsten, waar gewoonlijk veel over God en godsdienst wordt gesproken." Van Duinkerken meent, dat zulk een korte voorlezing na het brengen van den Christelijken groet veel zal bijdragen tot de kennis van den levenden Christus en juist aan dien groet een prachtig relief zal geven. (Heraut) K. B. S. Classis Goes, De Kerkeraad van de roepende kerk van Kapelle-Biezelinge, daartoe aangewezen door de vergadering van de Classis Goes, gehouden April 1937, roept bij dezen de kerken uit de Classis Goes op ter vergadering D.V. Donder dag 15 Juli 1937, 's middags half 2. Gelieve punten voor het agendum in te zenden uiterst 29 Juni a.s. Namens den Raad v. d. Geref. Kerk te Kapelle-Biezelinge, A. SCHEELE, Praeses. T. P. DE GRAAF, Scriba. Gereformeerde Kerk, Middelburg. Ingekomen met attestatie vanAardenburg, Adriaan Scheele en gezin, N. Vliss. Weg E 330: St. Laurens, Herman Hoonhoud en gezin, Bleek 19 St. Laurens, Jan en David Willeboordse, Noordweg 52Nieuwdorp, Janna Steketee Steenblok, Noordweg 13 Serooskerke, Leuntje LouwsProvoost, Breestraat 35 Veere, Leun tje NijpjesGoedbloed en kind, Veersche Weg 82 Andries Volkers en echtgenoote, Noordsin gel 88 Vlissingen, Frederika Boon, N. Oos- terschestraat 29. Ingekomen met doopattest van St. Laurens, Aiie Willeboordse, Noordweg 43. GedooptJohanna P. Camper, N. Vliss. Weg E 310 Johannes W. P. Cornelissen, Veersche Singel 222 Izaak J. Dubois, Penninghoeksingel 49 Johanna H. C. Moelker, Koudek. Weg 153 Adriaan van de Putte, O. Vliss. Weg 73 Wil- helmina Riemens, Arn. Voetpad 68 Willem A. Roose, Veersche Weg 147 Magdalena J. H. Sukkel, Vlasmarkt 22. Gehuwd Cornelis Hondsmerk en Jannetje C. Stroo, VerwerijstraatChristiaan Davidse en Johanna P. Verschuure, Noordweg 19 Krijn Eekman en Tannetje A. Alewijnse, Abdij 3. Vertrokken met attestatie naar: Amsterdam-C., Helena den Toonder, Seisweg R 79 Amster dam-W„ Adriana de RegtHuissoon, Molstraat F 84 Bandoeng, Antje AlewijnseBoonstra, St. Janstraat H 194 Bloemendaal, Neeltje A. van Sorge, L. Giststraat F 199 den Helder, Cornelia SinkeCevaal, Leliestraat 6 St. Lau rens, Jans Marijs, Segeersweg V 101 Andries Pouwer, Nadorst S 250c Oppedoes, Pieter Davidse, W. Havendijk V 144 Rotterdam, Gijs- brecht F. C. v. d. Ende, Punt O 216 Seroos kerke, Jacoba de Visser, Langeviele K 193 O. en W. Souburg, Joost Poppe en echtgenoote, Koudek. Weg D 28 Vlissingen, Adrianus Geer- se, N. Vliss. Weg E 211. Vertrokken met doopattest naar Arnemuiden, Jacoba Duijne, L. Noordstraat L 111 Vlissin gen, Leintje Boon, N. Oosterschestraat 29. OverledenLein Adriaanse, Seisweg R 99 Lourens Bastiaanse, Seisweg R 125 Adriaan F. Blokpoel, N. Oosterschestraat N 92a Wed. J. W. Haccouvan Eek, Rusthuis Jacobus J. Jan sen, Noordplein M 220 Dina de KlerkWisse, Veersche Singel S 155; Wed. C. P. Ludikhuize Gies, Rusthuis Jan T. J. Matena, Vlasmarkt L 19 Jacomina Midavaine, Koudek. Weg D 24 Wed. C. SanderseReijerse, Noordsingel S 189; Anthonie A. Wanda, Rusthuis. VerhuisdC. Aarnoutse van Schroeweg V 32 naar Segeersweg 20 P. J. van den Berg van Bogardstraat D 45 naar O. Vliss. Weg 35 Wed. C. BooneProvoost van Krommeweele 27 naar Augustijnenstraat 17 J. Boone van KI. Vlaanderen M 194 naar Krommeweele 27 Fam. van Dijk van Verwerijstraat N 143 naar Haring plaats 10 C. Go verse van Nieuwstraat 39 naar Noordsingel 86 Mej. J. J. Jansen van Van Epen- park W 220 naar Kortedelft 22 H. D. P. Schunselaar van Segeerssingel V 64h naar Lange Geere 47. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING. Met hartelijken dank ontvangen voor den School- dienst door bemiddeling van br. T. P. de Graaf 2 giften ieder van 5.uit Wolphaartsdijk, n.l. ƒ5. van de Jeugd-Zendingsvergadering en 5.uit het busje der Christ. School (hoofd dhr. van Wijk). Verder overhandigde Mej. Tazelaar van Wemel- dinge de som van 1.10, zijnde opbrengst der col lecte, op Pinksterdag gehouden, op de schippers kinderen-Zondagsschool. Zelfs schippers-kinderen werken dus mee voor scholen op ons Zendingsterrein. Mooi zooMet verdere aanbeveling, Kapelle-Biezelinge, 8 Juni 1937. A. SCHEELE. Met hartelijken dank ontvangen voor de School- zending van de kinderen der Chr. School te Seroos kerke (hoofd de heer J. de Wolf) 15. En voor de Zending van Maatje Verhage Pd. 250 opgespaarde halve centen. Ds. HEIJ. Middelburg. Ontvangen door tusschenkomst van br. Terpstra van Wed. B. één gulden voor onze Diaconie. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. VEREENIGINGSLEVEN. Woensdag j.l. werd in Artis te Amsterdam de toog- dag van de Geref. Knapen- en Meisjesvergaderingen gehouden. Dit is een groot gebeuren geweest. Al die vereeni- gingen met hun leiders en leidsters te zien binnen komen met fleurige doeken en borden met opschriften, dat was mooi. Zoo uit het heele land bijeen, naast ons stonden Friesland, dichtbij Limburg en Groningen en wij uit Zeeland, en allen in één bond met hetzelfde doel. 11000 jongens en meisjes bij elkaar te zien en aan te hooren zingen U alleen, U loven wij Ja, wij loven U, o Heer dat is iets wat je nooit vergeet. De verschillende toespraken waren kort, maar krachtig. Er werd met groote aandacht geluisterd. En laten wij als ouderen niet zoo zuchten over de jeugd van tegenwoordig, want als wij zien, dat onze jeugd zoo'n bond en zulke leiding heeft, dan kunnen wij niets anders of wij moeten alle krachten inspannen om alle Geref. kinderen lid te maken van de Geref. Knapen- en Meisjesvergaderingen, dat het wordt zoo als wij het op één van de borden zagen „De jeugd voor de kerk' De Gercj. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert op Donderdag 17 Juni. O. T. Schets 8. „De verspreiding der volken", N. P. Sanderse. Na de pauze vrije werkzaamheden. Geref. M.V. „Het ontluikend leven" te St. Laurens. Gew. Gesch. „Achab en Elia" door Mina Vogel. Gerei. Meisjesvcreeniging „Meisjesroeping", M'burg. Ajdeeling A. O. T. „Mozes' geboorte en roeping", No. 34 v. d. 15en jaargang, T. Clercq. Anti Rev. beg. „Het overheidsgezag", No. 14 v. d. 17den jaarg., A. Berkeveld. BijdrageA. Ingelse. Ajdeeling B. Bijbelbespreking. Ps. 85 door Ab Dronkers. Letterkunde. Boekbespreking op onze M.V. (17e jaarg. nos 2 en 8 door Krina de Rijke. Bijdrage Annie Sanderse. Trouwe opkomst dringend gewenscht Gerei. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Ajdeeling I. Bijb. Gesch. „Simson's val", Richteren 16 vers 1 tot en met 20 door Jopie Kingmans. Na de pauze reciteeren doorAnnie Jonkheer en Jannie Cornelissen. Ajdeeling 11. Bijb. Gesch. „Davids val en boete" door Corry Meeuwse. 2 Samuël 11, 12: 125. Na de pauze Aldecling 111. Bijb. Gesch. „De Richterentijd" door Jaantje Wat- tez. Meisjesblad Oct. 1936. Na de pauze voorlezen. RING SEROOSKERKE. Vergadering op Dinsdag 15 Juni a.s. 's avonds 8 uur te Serooskerke. 1. Voorstudie en bespreking door Vrouwepolder. 2. De inrichting onzer jaarfeesten door Gapinge. 3. Stemming voor Ringvoorz. J. V. „Repos Ailleurs", A[d. A„ Souburg. S. S. Schets 62. „Het apostolaat", J. Suurmond Pz. K. G. Schets 5. „De kerk in het Westen", P. J. Arendse. De Geref. J. V. te St. Laurens vergadert op Zondag 13 Juni des avonds 7 uur. S. S. 19. „Vloek, Dood, Lijden" door vr. W. de Visser. K. G. 22b. „De strijd voor kerkherstel" door vr. J v. d. Broeke. Gereformeerde Knapenv erg ader ing „Samuël", M'burg. Afdeeling 11. B. G. „Achab en Elia" door vr. Abr. de Boks. K. en V. G. „Het Leger des Heils" door vr. P. de Bruin. Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck" te M'burg. Ledenvergadering op Vrijdag 18 Juni des avonds 8 uur in de consistorie Holpleinkerk. Inleider den Heer W. v. Dalen. Onderwerp„De Christus in zijnv ernedering". Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". G. B. Art. 9. „Bewijs van de drie Personen in één God" door vr. A. v. d. Oude. Vrij onderwerp door vr. A. Vroon. ZONDAG 13 JUNI 1937, CLASSE MIDDELBURG, Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur Geref. Jongelingsvcr. „Sola-Fide"Middelburg. O. T. Onderw. 30. „Het tweestammenrijk tot Achas" I. Provoost. Letterkunde. „Is het mijn schuld" (Risseeuw), C. Antheunisse. VariaP. Krijger. Ds. A. H. Oussoren Voorb. H. Av. Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Bremmer Bed. H. Av. 6 uur Ds. D. Bremmer Dankzegging. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Namiddag Voorber. H. Av. Domburg 9.30 en 2 uur Cand. R. Schalekamp te Bergen op Zoom. Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Ds. A. Koning 2 uur Leesdienst Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Cand. Kraan te Den Haag. Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur Ds. G. Smeenk 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 uur Ds. C. B. Bavinck 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Evang. N. Br. en L. Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. A. Koning CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Leesdienst Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 u. Ds. J. D. v. d. Velden Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. H. Veenstra Bed. H. Av. en Dankz. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 10.30 uur Ds. J. Meester Bed. H. Av. 3.30 uur Leesdienst CLASSE THOLEN, Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES, Baarland 9.30 en 2 uur Leesdienst Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Ds. J. Koojstra Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Leesdienst Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Zaamslag 10 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok Axel 10 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. G. W. v. Houte

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3