QaCste&t£ydeZ$! UIT DE PERS* BOEKAANKONDIGING. ANTIFELLIN PREDIKBEURTEN KORT VERSLAG van de vergadering der Gereformeerde Kerken in de Classis Tholen, gehouden te Bergen op Zoom, 5 Mei 1937. 1. De Praeses, Ds. Ros, opent de vergade ring, laat zingen Ps. 1223, leest Ps. 122 en gaat vóór in gebed. 2. De credentiebrieven worden onderzocht en in orde bevonden. Alle Kerken zijn wettig vertegenwoordigd. De Kerk te Tholen heeft een instructie. 3. In het Moderamen nemen zitting Ds. Ros, Praeses Ds. van Herwijnen, Scriba en Ds. Ie Cointre, Assessor. 4. Ds. A. Scheele en Ds. W. H. v. d. Vegt komen ter vergadering en worden welkom ge- heeten, als Deputaten van de Part. Synode van Zeeland, inzake de questie van het z.g. pensioen van Br. K. de Vries. In den breede wordt deze zaak besproken. Deputaten ontvangen de door hen gevraagde inlichtingen en verlaten daarna de vergadering. 5. Inmiddels is onze missionaire Dienaar des Woords, Ds. C. van Nes, ter vergadering geko men. De Praeses heet hem hartelijk welkom en geeft Ds. van Nes het woord om tot de Classis te spreken over het werk op ons Zendingster rein. Enkele vragen worden nog door Ds. van Nes beantwoord. Praeses dankt hem voor zijn woord, wenscht Gods zegen op zijn arbeid en verzoekt de Classis Ds. van Nes toe te zingen Ps. 121:4, waarna deze de vergadering verlaat. 6. De notulen der vergadering van 3 Febr. worden gelezen en onveranderd vastgesteld. 7. Naar aanleiding van de notulen, doet de Kerk te Bergen op Zoom een tweetal mededee- lingen. 8. Ingekomen Stukkeneen vraag van de Kerk te Bergen op Zoom om adhaesie te betui gen aan haar verzoek om steun in haar Evan gelisatiewerk aan de Deputaten in Zeeland de Classis voldoet hieraan. 9. Instructie van de Kerk te Tholen inzake haar financieele moeilijkheden. Een besluit dien aangaande wordt genomen. 10. Ds. Ie Cointre doet enkele mededeelingen inzake de Zending en dringt aan op verhooging der bijdragen. 11. Als afgevaardigden naar de Part. Synode van Zeeland worden gekozen de Di W. M. Ie Cointre en C. A. Vreugdenhil als primi, en de Di C. Veltenaar en M. Ros als secundi, en de Ouderlingen J. v. Strien en E. Tange als primi en Mr. J. J. Versluijs en M. M. C. Haaijer als secundi. 12. De rondvraag naar Art. 41 K.O. wordt gehouden en levert niets bijzonders op. 13. De Kerk te Poortvliet vraagt een vaca turebeurt, Ds. van Herwijnen zal die vervullen. 14. De algemeene rondvraag wordt gehou den. Praeses wenscht Dr. Veltenaar geluk met zijn 35-jarig ambtsjubileum, waarvoor deze dankt. 15. Het persverslag wordt gelezen en vast gesteld. 16. De volgende vergadering wordt vastge steld op 8 September. 17. Nadat de Assessor in dankzegging is voorgegaan, sluit Praeses de vergadering. Op last der Classis, W. M. LE COINTRE, h.t. Assessor. De volgende collecten werden geïnd Theol. School Anna Jacoba Polder 8.11 Bergen op Zoom 25.61 Krabbendijke 16.25 Oud Vossemeer 7.24 Poortvliet 5. Rilland Bath11. Tholen 7.60 Evang. Zeeland 11.50 23.27 17.16 7.86 4.— 12.25 0.00 Hulpbeh. Kerken i.d. Prov. 4.96 14.— 8.35 5.- 2.— 6.50 2.95 KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg op Dinsdag 11 Mei '37. 1. Namens de roepende kerk van Vrouwen polder opent Ds. Tunderman de vergadering op de gebruikelijke wijze. 2. De afgevaardigden van de kerk van Se- rooskerke zien op verzoek de credentiebrieven na. Alle kerken werden wettig vertegenwoordigd bevonden. De kerken van Oostkapelle en Westkapelle hebben instructie. 3. Het Moderamen neemt zitting als volgt Praeses Ds. W. F. M. Lindeboom Asses sor Ds. A. Koning le ScribaDs. A. C. Heij 2e Scriba Ds. J. van de Guchte. Ds. Lindeboom memoreert, dat God de Heere de kerken in de Classis Walcheren vóór 50 jaar heeft geleid tot reformatie. Hij spreekt de wensch uit, dat de gedachtenis van dit werk Gods de kerken moge verwakkeren tot voortgaande reformatie. Hij gedenkt dat Ds. van Nes, kort vóór zijn vertrek naar het Zendingsterrein beproefd werd door het overlijden van zijn moeder, Mevrouw van Nes. Op voorstel van den Praeses zal aan Ds. van Nes een schrijven van deelneming worden ge zonden. 4. Op verzoek van den Praeses leest Ds. Vreugdenhil de notulen van de vorige vergade ring. Deze worden vastgelegd. 5. Ingekomen Stukken. Ingekomen is een schrijven van een broeder uit G. Zal behandeld worden bij de rapporten. 6. Per instructie vraagt de kerk van West kapelle Classisbeurten aan. Deze worden toe gestaan. De kerk van Oostkapelle vraagt, indien noo- dig, vacaturediensten. Er worden ten hoogste 3 beurten toegestaan. Eveneens verzocht Oostk. voor de a.s. vaca ture als consulent aan te wijzen Ds. W. F. M. Lindeboom van Serooskerke. Dit verzoek wordt toegestaan. 7. Rapporten. a. Ds. Koning brengt rapport uit over de kerkvisitatie, gebracht aan een achttal kerken. Naar aanleiding van dit rapport vraagt Ds. van Dijken of een algemeene regeling voor de catechisatie-duur niet gewenscht is voor de ker ken op het platteland. Aan de roepende kerk voor de volgende ver gadering wordt verzocht dit punt op het agen dum te plaatsen. b. De Depp, tot organisatie van den Class. Zendingsdag deelen mee, dat de Zendingsdag is gesteld op den 2den Pinksterdag, 17 Mei, des namiddags half drie op Korenbloem. Bij regen achtig weer in de kerk van Serooskerke. Als spreker hoopt op te treden de missionaires, Ds. C. van Nes. Ds. van Dijken en Ds. Plomp hopen resp. een openings- en een sluitingswoord te spreken. c. Ds. Vreugdenhil brengt rapport uit over een tuchtzaak in de kerk van Gr. Na breede bespreking wordt door de Classis een bepaalde beslissing genomen. d. Ds. Bavinck brengt, namens de Classicale commissie, rapport uit betreffende de Zendings- bijdragen. De conclusies van de Commissie worden aan vaard aldus a. De bijdragen zullen vastgesteld worden volgens het Classicaal quotum. b. Opdracht te geven aan een nieuwe com missie om de verhoudingscijfers opnieuw te be rekenen en vast te stellen. In deze commissie worden benoemd Di. Ba vinck en Smeenk en de broedersL. Vroon, D. Huinink, C. Pouwer. e. Rekening van ontvangsten en uitgaven naar Art. 13 D.K.O. Deze wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Ds. Heij brengt rapport uit over het Zen dingswerk. Hij merkt o.a. op, dat Ds. van Nes 26 Mei a.s. uit Brussel naar het Zendingsveld hoopt te vertrekken en hij verzoekt den kerken hem op den Zondag daarvoor bijzonder in de samenkomsten te gedenken. Voorts doet hij nog eenige meedeeling over den zegen in het Zen dingswerk. 8. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. a. De kerk van Oostk. dankt voor de toe wijzing van den consulent. Zij vraagt acte van ontslag voor Ds. van Dijken. Deze wordt ver leend. Zij vraagt tevens afvaardiging bij het afscheid van Ds. van Dijken op Zondag 23 Mei a.s. Aan gewezen wordt namens de Classis als primus Ds. Lindeboom, als secundus Ds. Koning. Ook voor de kerken wordt vertegenwoordiging gevraagd en verzocht bericht te zenden als geen afvaardiging plaats heeft. b. De kerk van Serooskerke vraagt en ver krijgt advies over een tuchtzaak. c. De kerk van Souburg zegt dank voor ver leende hulpdiensten. 9. De volgende vergadering wordt gesteld op 8 September. Kerk van Westkapelle is roepende kerk. Moderamen Ds. Oussoren, Praeses Ds. Lindeboom, Assessor Ds. Koning, le Scriba Ds. Heij, 2e Scriba. 10. In de vacature Ds. van Dijken wordt br. D. Huinink benoemd tot Dep. tot organisatie van den Classicale Zendingsdag. Ds. Plomp wordt benoemd tot examinator Inhoud H. S. 11. Door stemming worden de volgende brs afgevaardigd naar de a.s. Part. Synode als primi predikanten Di. Heij en Koning als secundi predikanten Di. Bremmer en Vreugdenhilals primi ouderlingenP. Boon en C. Polderman, Biggekerke als secundi ouderlingen J. Bosse- laar, Aagtekerke en A. Geschiere. 12. Bij de persoonlijke rondvraag vraagt Ds. Vreugdenhil advies inzake de evangelisatie te Zoutelande. Dit wordt gegeven. Ds. van Dijken neemt in hartelijke bewoording afscheid van de Classis. De Praeses brengt dank aan Ds. van Dijken en wenscht hem Gods leiding. 13. De vacaturediensten worden als volgt geregeld Voor Oostkapelle Ds. Vreugdenhil, Ds. Ba vinck, Ds. Bremmer. Voor Westkapelle Ds. van de Guchte, Ds. Heij, Ds. Koning. 14. Het persverslag wordt gelezen en vast- steld. 15. Na dankzegging door Ds. van Dijken sluit de Praeses de vergadering. Voor het Moderamen, J. VAN DE GUCHTE, 2e Scriba. 11 Mei 1937. ONZE CANDIDATEN. Wanneer wij de lijst van candidaten onder de oogen krijgen, welke schier wekelijks in onze kerkelijke bladen staat afgedrukt, dringt zich de vraag aan ons op, of al die jonge mannen wel ooit het doel zullen bereiken, dat zij zich bij den aanvang hunner studiën voor oogen stelden. Daar zijn, vergeleken met het groote aantal candidaten, betrekkelijk maar weinig vacante gemeenten en die er nog zijn, daaronder zijn er nog sommige, die veel te lang wachten met het vervullen van de vacature. Maar gesteld eens, dat alle kerken, die daar voor maar eenigszins in aanmerking zouden kun nen komen, tot beroepen overgingen, dan zou toch die lange lijst van candidaten niet uit onze kerkelijke bladen verdwijnen. Zeker, enkele namen zouden afgevoerd wor den, maar men vergete niet dat er telkens weer nieuwe namen bijkomen. Wie het lijstje van studenten in de theologie inziet, zoowel in Kampen als in Amsterdam, komt tot de ontdekking, dat de lijst van candidaten in de eerste jaren niet korter maar wel langer wor den zal. Daarom moet zich de vraag aan ons opdrin gen, wat wij voor die jonge mannen kunnen doen, die daar ledig aan de markt staan. Wie de opgaven nagaat, zal zich met ons ver heugen over het feit, dat velen van hen bij aan vang een werkkring vonden, doordat zij in een bepaalde kerk tot het verrichten van hulpdienst werden aangesteld. Nu is het niet voor tegenspraak vatbaar, dat er in ons vaderland nog werk in overvloed is, maar dat het niet kan worden aangevat, omdat er geen geld voor is. Daar zijn tal van kerken, die plaatsen, welke in hun omgeving liggen, ter bearbeiding hebben ontvangen, en waar practisch op die plaatsen niets gebeurt, omdat het aan het benoodigde geld ontbreekt. Nu heeft het bekende Comité „Overvloed van werk en van werkkrachten" al onderscheidene kerken financieel geholpen, waardoor deze in staat werden gesteld een candidaat te benoemen, die op het aangewezen arbeidsveld tot het op hem wachtende werk kon ingaan. Het moet tot eer van onze candidaten gezegd, dat zij vol moed dezen arbeid hebben aangevat en dat zij met toewijding dit werk verrichten. Wij mogen daar nog aan toevoegen, dat op tal van plaatsen de resultaten verblijdend zijn. De Heere gebiedt kennelijk Zijn zegen over dezen arbeid, want op meer dan één plaats kan er reeds van vrucht op het werk worden ge sproken. Wij hopen zeer dat het andere kerken zal aansporen ook het werk ter hand te nemen, dat zij voor hun rekening hebben gekregen, opdat ook daar de noodige stappen mogen worden ge daan om jeugdige werkkrachten aan te stellen. Daar is nog werk genoeg en er zijn ook werk krachten te over, het eenige waar het aan ont breekt is het geld. Daarom vrage een iegelijk zich af, of hij niet iets kan afzonderen voor het genoemde Comité. Wie onder den indruk leeft van het feit, dat er overvloed van werk is en wie daarbij bedenkt, dat de Heere ons in de laatste jaren overvloed van werkkrachten schenkt die kan tot geen an dere conclusie komen, dan dat wij die werk krachten aan het werk moeten zetten. De kerkeraden hebben hier een taak om te zien of er geen braakliggende terreinen zijn, waarop de arbeid moet worden aangevat, en wij als gemeenteleden kunnen niet beter doen dan het Comité, waarvan Ds. A. Schweitzer, Amstel- dijk 81, Amsterdam, penningmeester is, te steu nen met onze gaven. Wie wil hem verblijden met de toezegging van een jaarlijksche bijdrage of met de toezending van een gift ineens Hoe meer geld er binnenkomt, hoe meer can didaten er aan het werk gezet kunnen worden. De laatste Synode nam met groote belangstel ling kennis van den arbeid van het Comité en besloot een krachtige opwekking te doen uit gaan om het Comité den noodigen steun niet te houden. (Amsterdamsche Kerkbode) J. L. SCHOUTEN. Het Maartnummer van „De Wandelaar", Uit het Maartnummer van „De Wandelaar", geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, geologie, folklore, buitenle ven en toerisme, onder leiding van A. V. Fey, zij hier het volgende vermeld. Daar is allereerst het artikel „Paschen op de Veluwe" door Simon de Waard, een met veel foto's en teekeningen van vogels, torentjes, land schappen en menschen opgeluisterde beschrijving van een Paaschvacantie met fietstochten door eenzame heidevlakten en droomende bosschen. Ook Jul. Terlingen was op de Veluwe en maakte een serie teekeningen van karakteristieke typen en hoekjes, waarbij de redacteur een causerie schreef met herinneringen aan sociale toestanden in het laatst van de vorige eeuw, waarvan me nigeen zal opkijken. Een actueel verschijnsel is landverhuizing naar Zuid-Afrika. Één yan deze landverhuizers, Dr. G. J. Broekhuysen, begint in dit nummer een beschrijving van de reis. Dr. A. C. de Koek schrijft ditmaal over „de afstan den der sterren" en F. G. over Fotografeeren. Tenslotte vallen nog te noemen de rubrieken ge wijd aan tuinieren, kamerplanten. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Serooskerke. Gevonden j.l. Zondag 25.voor de Kerk met bijschrift„Uit dankbaarheid". Met dank. DE BOEKHOUDER. ZENDING. Middelburg. Ontvangen uit de busjes van Jannie Kingmans 3.72J4, Jettie v. d. Kleijn 3.10, Jo Gast 3.01 Yi, Lily Fernhout 9.25. Voor al deze giften namens de Commissie mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. ZENDING. HOSPITAAL MAGELANG. Middelburg. In dank ontvangen door tusschen- komst van Mej. Vinke 1.van de Dames N. Janie Cornelisse 200 h.c. en van de kinderen der Geref. School 't Zand (Breeweg) een flink pak zil verpapier. Namens de Commissie, L. A. TANGE, Penningmeester. vraagt gratis brochure met beoordeelingen, ook van vooraanstaande Doctoren, over de gunstige resultaten verkregen met bij Firma J. DWARSHUIS, GRONINGEN Jacobynerstraat 13 B VEREENIGINGSLEVEN. Geref. M.V. „Hef ontluikend leven" te St. Laurens. Gew. Gesch. „De tien plagen" door Jaantje Hen- drikse. Memoriseeren door J. Willemse. Reciteeren door B. Boon. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling II. 15 Mei geen vergadering. Ledenvergadering der Gerei. Mannenvereeniging „Dr. Herman Bavinck" op Vrijdag 21 Mei des avonds om 8 uur in de consistorie der Hofpleinkerk. Onderwerp„Kerk en Zending" door den Heer G. M. Fey. Gerei. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. 20 Mei geen vergadering. De Geref. J. V. Spr. 8 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 16 Mei des avonds 7 uur. G. B. 20. „God heeft Zijn rechtvaardigheid en barm hartigheid bewezen in Christus" door vr. J. Koole. A. R. 15. Art. 5 1ste gedeelte. „De overheid en de Wet Gods" door vr. P. Boon Pz. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling 11. Bijb. Gesch. „Salomo bevestigd" door vr. A. Joosse. Vad. Gesch. „Willem I" door vr. J. Frangoys. V. „Repos Ailleurs", Afd. A.. Souburg. S. S. Schets 61. „De uitstorting des Heiligen Gees- tes" van J. van Maldegem. K. G. Schets 51. „De kerk in het westen" van P. Huson. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Schr. st. Sch. 23. „Het Noachitisch verbond", M. Verspoor. K. G. Sch. 4. „De wet des Heeren", P. Vader. Varia J. Drost. Alle vrienden zijn hartelijk welkom in hef Militair Tehuis (aanvang 8 uur). ZONDAG 16 EN MAANDAG 17 MEI 1937. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Zending. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Maandag 9.30 uur Ds. E. Beukema te Nieuwdorp. Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. van Dijken Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Zending. Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst M. 9.30 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. T. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Cand. de Ridder te 's-Gravenhage. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Cand Pos te Amsterdam. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Ds. H. Fransen Leesdienst Leesdienst Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. J. Lafeber te Lobith. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema M. 9.30 uur Ds. D. Bremmer te Middelburg. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. G. van Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur M. 9.30 uur Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. Joh. A. Tiemens Ds. D. de Vries Ds. J. S. Post Ds. J. A. Vink Ds. Th. P. Potma Ds. D. de Vries M. 9.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. G. W. van Houte Zaamslag 9 en 5 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3