FEUILLETON BRANDING KERKNIEUWS» OFFICIEELE BERICHTEN7 van Suriname beleed, hoe heerlijk hij hier den dienst des Heeren vond. Wat was hij dankbaar eens te mogen zien wat er leeft in onze Gereformeerde Kerken. Bij al haar zonden is er toch veel reden den Heere te loven. Verrijkt met kennis hoopt hij naar zijn vaderland terug te keeren, om daar te zeggen welk een gezegend land Nederland is. Wat was die persoonlijke belijdenis van dien gekleurden broeder ontroerend. Hier gevoelden we Ik geloof de gemeenschap der heiligen, ver geving der zonden en een eeuwig leven. Hoe scherp steekt hier tegenaf het geschrijf van de Middelburgsche krant. Niet dat ons dit verwonderd heeft. Alleen de aap zit anders in de mouw, nu is hij door Colijn en het oplaaiende enthousiasme van het Gereformeerde leven uit' de mouw gehaald. We zijn echter dankbaar voor deze zelfopen baring. We weten nu, dat de Middelburger is een principieel Liberaal Vrijzinnig blad. Luister slechts „En van dien a.r. politicus (Colijn) moeten „wij als principieel liberaal-vrijzinnig blad, niets „hebben. Nog minder zijn we daarvan gediend, „omdat tengevolge van ons beroerde lijsten-kies- „stelsel de, niet onbegrijpelijk, populaire figuur „van Colijn niets anders is dan een trekpleister, „een stemmentrekkende suggestieve naam." Voorts „Maar breeder beschouwd hebben we „ernstig bezwaar tegen de antirevolutionairen. „Niet om hun beginselen: dat is elks zaak „Maar om hun houding tegenover hun mede- „menschen (vetgezette van mij), beter gezegd „als antirevolutionair staatsburger tegenover hun .andersdenkende mede-staatsburgers. „Dan treft ons op allerlei terrein en in veler lei omstandigheid hun hooghartige afgeschei denheid. Hun bewust niet mee-willen-doen. Dit „kan niet anders dan als onnationale zelfgenoeg zaamheid gezien worden. „Wij weten het, wij weten het precies, en wij „doen aldus. „Zie, dat is wat velen zoo onuitstaanbaar vin den in de antirevolutionaire politiek. „Een ieder die van die schotjesgeest niet gediend „is en die van scherp rechtsche geestdrijverij „niets moet hebben, die overwege toch één en „andermaal wat hij doet alvorens op de Colijn- „lijst zijn stem uit te brengen." t We zijn het let wel principieel Liberaal Vrijzinnige blad heel dankbaar voor deze zelf openbaring. Gereformeerde lezers van dit blad weten nu wat ze in huis nemen. Niemand be hoeft nu meer te twijfelen aan de beginselen van dit blad die zijn Liberaal. Die zijn Vrijzinnig. Met andere woordendie beginselen staan lijnrecht tegenover de onze. Die hebben niets, maar dan ook niets, te maken met de beginselen naar Gods Woord. Ze zijn Vrijzinnig. Nu zijn we natuurlijk niet van plan op die scheidpartijtjes in te gaan. Een scheldende straat jongen kwetst niet zoozeer zijn tegenstander dan wel zichzelf. Ook meenden we altijd nog, dat het niet voorkwam bij beschaafde menschen, dat ze gingen schelden. Maar dit zullen we wel uit zenuwachtigheid moeten verklaren. „De Zeeuw" (dagblad) gaf reeds een mooie verklaring. Het was ook wel wat veel in de vorige week die Colijn met 3000 menschen en die bondsdagen met 5000 jongens. Maar laten nu alle Gereformeerden de con clusie trekken, die ze moeten trekken. Zijn er nog die dit principieel liberaal vrijzinnige blad lezen, laten ze dan dit blad verwijderen. Er zullen geen vrijzinnigen zijn, die onze bla den lezen. Omdat ze een ander beginsel belijden. Toon gij dan, dat gij niet langer door uw- abonnement-op-zulk-een-blad wilt steunen de principieel liberaal vrijzinnige pers, tenzij in noodzaak. Tenslotte de Heer Kersten, die ons dikwijls liberalen noemt, moge zichzelf thans corrigeeren. y Alles tezamen hebben we veel reden tot dank baarheid. De geesten, die van ons zijn, werden wakker. Ze hebben met vuur hun liefde geopen baard. Ze hebben gezegd wij en ons huis willen DOOR K. H. MARINUSSEN 49) Sergeant Everaards, met wien hij er een lang durig gesprek over gehad had, vond die houding heel natuurlijk. Ook bij Mr. Troelstra en de zijnen kroop het bloed waar het niet gaan kon. Het was alleszins verklaarbaar, dat hij zóó had gesproken. Anders zou hij toch landverraad heb ben gepleegd Voor Dolf was de zaak niet vanzelfsprekend. Hij herinnerde zich de stoute woorden, die hij zoo vaak uit dienzelfden mond had vernomen, als het kapitalistische stelsel werd aan de kaak gesteld, het stelsel, dat van oorlogen leven moest. Maar de arbeidersklasse zou zich niet langer la ten knechten. Hij had die woorden ingedronken. Hij had er mede ingestemd. Dat was nog eens mannentaal, die alle maskers afrukte en die den mensch niet terneer drukte door al maar te spre ken van zonde, maar die zeide, dat de mensch van zichzelf een goed wezen was, maar bedorven werd door de schreeuwend-verkeerde, den hemel tergende misstanden. Men moest de omstandig heden veranderen, de maatschappij omzetten, de menschen een goed bestaan geven en laten leven ifn rechtvaardigheid. Dan werden ze vanzelf goed. Hij had die leerstellingen ingedronken, als wa ter. Maar de ontnuchtering werd zoo groot den Heere dienen, ook in het politieke leven. Ook in ons bondsleven. De geesten die niet van ons zijn, werden even eens wakker. Wat diep in hun ziel woont, kwam er nu opeens uit. Wat anders nog dikwijls verborgen wordt, werd nu openbaar. Zoo werkt het Woord des Heeren altijd. Het bouwt de gemeente. Het ontdekt degenen, die niet van ons zijn. Het sterkt de geloovigen. Het rukt het masker af van de wereld. En naarmate wij trouwer zijn zal de tegen stelling scherper worden. Geen noodHemel vaart heeft ons bij vernieuwing geprediktMij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. En we vragen Verlaat niet wat uw hand begon O levensbron, wil bijstand zenden. A. H. OUSSOREN. BEPERKING VAN LEESDIENSTEN Toen ik de vorige week de lijst van preekbeur ten in onze Kerkbode doorkeek, viel me op het groot getal kerken, waar leesdienst werd ge houden. Wanneer ik buiten beschouwing laat kerken als Borssele, Domburg enz., waar geregeld lees- diensten zijn, omdat één predikant twee gemeen ten te verzorgen heeft, blijven er toch niet minder dan negen kerken over, die volgens de opgave (ik ga er van uit dat deze juist is) zich met leesdienst moesten behelpen. Die negen kerken waren Geersdijk, Nieuwer- kerk, Oosterland, Wissekerke, Zonnemaire, Krabbendijke, Poortvliet, Baarland en 's-Graven- polder. Zooals ieder weet is het aantal candidaten beangstigend groot. Sommige krijgen bijna geen preekverzoeken meer. Moet in deze omstandigheden het preeklezen niet tot het uiterste beperkt worden 1 De finantieele toestand van de gemeente dwingt weieens tot leesdiensten, omdat deze geen onkosten meebrengen. Natuurlijk kan en wil en mag ik daarover niet oordeelen. Maar ik zou toch in 't algemeen alle kerken willen radenbeperkt het preeklezen zooveel mogelijk. Misschien kan alleen reisgeld vergoed worden. Welnu men vrage een candidaat en schrijve eerlijk, dat men geen honorarium kan geven. Als 't eenigszins kan geve men echter een ver goeding. Vele candidaten hebben bijna geen inkomsten. A. B. W. M. KOK. DRIETAL TE Ten Post Cand. H. J. Heersink, hulppred. te Drijber. Cand. J. v. d. Linden te Leeuwarden. Cand. K. Schaafsma te Gassalternijveen. TWEETAL TE ZevenbergenRoosendaal Cand. G. R. Visser, hulppred. te Roosendaal. Cand. J. S. v. d. Weg te Dubbeldam. BEROEPEN TE 's-Gravenhage-West (vacature-wijlen W. van 't Sant): Joh. Meynen te Den Helder. Ten PostCand. J. v. d. Linden te Leeuwarden. Zevenbergen-RoosendaalCand. J. S. v. d. Weg te Dubbeldam. BEDANKT VOOR Oosterbeek S. Wouters te Soest. Bierum P. H. Wolfert te Mariënberg (Ov.). AANGENOMEN NAAR Gameren Cand. K. J. Schaafsma te Gasselternijveen. Theol. School te Kampen. Kwam verleden jaar een gift van 10.000. binnen voor steun aan studenten, die in het Hos pitium der Theol. School te Kampen willen in wonen, thans is weer een belangrijke gift voor dit suppletiefonds ontvangen. Bij Prof. Schilder kwam van een gever, wiens naam onbekend moet blijven voor dit fonds de som in van 5000. En onder invloed van den sergeant Everaards, die er aanvankelijk zich over verbaasde, dat een zoon van den vromen onderwijzer Woldinga dus sprak, was hij steeds verder gaan nadenken, om tot de conclusie te komen, dat hij tóch niet moest zijn daar, waar hij het zocht. Maar verder was hij nog niet gekomen. Nóg dreef hij stuurloos op de golven zijner overleg gingen. De eerlijkheid gebood hem evenwel, het fiasco van de socialistische levensbeschouwing te er kennen. Vandaar zijn eerlijk antwoord aan den luitenant Van der Poll. „Ik heb het je immers voorspeld vroeg deze. „Niet, omdat ik zoo knap ben, maar omdat, wie de eenig juiste levensbeschouwing aanhangt, niet anders voorspellen kan. Ik weet niet, of je er mede op de hoogte bent, maar wat uit den mensch komt, gaat ten gronde. Één regeert. Dat is God in den hemel. Hij alleen bestiert het leven en geen schepsel kan dat. En nu moge men met veel bravour God uitschakelen, het baat niets. Zooals de Almachtige het leven van elk persoon en ook het leven der volkeren ordineert, zoo geschiedt het. Je hebt gemeend, dat een zekere catagorie menschen den oorlog zou kunnen ver hinderen. Ze zouden eenvoudig in massa weige ren, de wapens op te nemen en dan was er geen oorlog. Overleggingen, redeneeringen van een mensch. Dus van geen beteekenis. In ons leven moet God, moet Jezus Christus de stuwende kracht zijn. Zoo niet, er is geen dageraad. Moge lijk vertel ik je dingen, waarvan je nooit gehoord hebt, maar Luitenant Van der Poll zweeg opeens. Want Op de 12 Mei 1937 gehouden vergadering van de Classis Zierikzee is peremptoir examen afgelegd door Cand. A. J. van Sluijs, ber. pred. te Zonnemaire. Met algemeene stemmen is hij toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Oisterwijk (N.-Br.). De tijd voor het vaststellen der vacanties begint weer te naderen. Voor velen levert dit tevens de vraag op „waar dit jaar nu eens heen Laat u in dezen nu eens een goeden raad geven. Nergens schier is het natuurschoon in zoo'n ongerepten enuitge- strekten staat nog aanwezig als hier. Het is wel gelegen in het „donkere Zuiden", maar dit be hoeft geen bezwaren meer op te leveren. Het eenvoudige gebouwtje der Geref. Kerk, gelegen Kievitslaan D 355, biedt u des Zondags gelegen heid om u hier ook op den rustdag volkomen thuis te doen voelen. De brs J. Anema, Klomp ven D 339, wijkouderling, en B. Quist, Kievits laan D 354 (naast het kerkgebouw) zijn gaarne bereid u alle gewenschte inlichtingen te verschaf fen. Andere bladen wordenf verzocht dit over te nemen. De oude penningmeester der Theol. School. Ds. F. C. Meyster, secretaris van curatoren, schrijft in de „Rott. Kerkbode" „Onze Theologische School krijgt een nieuwen penningmeester. Bijna 31 jaren heeft onze waar dige Ds. A. M. Donner deze functie vervuld. Zij scheen als met zijn persoon saamgeweven. Met groote trouw en toewijding gaf Ds. Donner zich aan zijn taak, zoowel toen hij nog dienst doend predikant was, als toen hij genoot van zijn welverdiende rust. Het penningmeesterschap van een Hoogeschool is, zooals ieder begrijpen kan, geen sinecure. Het vereischt zeer velen en nauwkeurigen arbeid. Bovendien wijsheid en bedachtzame voorzichtig heid. Deze gaven waren bij Ds. Donner in ruime mate aanwezig. Hij was afkeerig van alle geld- over-den-balk-gooierij. Als iemand met plannen en voorstellen bij hem aankwam, die in de pa pieren zouden loopen, zag men zijn anders zoo vriendelijk gelaat betrekken. Dat gezicht van onzen deftigen penningmeester was ook in de curatorenvergadering wel eens een soort baro meter, waar we graag mooi weer aflazen voor de financiën, doch we wisten het moest al heel, héél stralend zijn, eer het wijzertje bij hem doorzette naar „Schoon Weder" en „Be stendig". Doch er was kans, dat het direct naar Storm terugliep, als b.v. een buitenstaander hem vroeg of het nu heusch waar was, dat die School zoo rijk was, althans in zeer goeden doen verkeerde Over die legende heeft hij zich uit liefde voor de School vaak geërgerd. Thans heeft Ds. Donner tegen de maand Juli, met het oog op zijn hoogen leeftijd (75 jaar), ontslag gevraagd bij curatoren. En dit ontslag wordt hem op de meest eervolle wijze verleend, al zal hij nog eenige maanden in functie blijven en al is het nog geen tijd afscheid van hem te nemen." De Classis Dordrecht der Geref. Kerken besloot aan de kerk van Papendrecht voor één jaar een bedrag van 250.te schenken om het haar mogelijk te maken een candidaat te be noemen om als hulpprediker haar te dienen. De onrust in de Geref. Kerken. Naar wij van meer dan één zijde vernemen, hebben curatoren van de Vrije Universiteit een ernstig onderhoud gehad met de hoogleeraren, die betrokken zijn in de wrijvingen en disputen der laatste maanden. Een der gevolgen van dit onderhoud zal zijn, dat de publicatie van brochu res, welke de spanningen kunnen verhoogen, stopgezet wordt. In de kerkeraadsvergadering van de Geref. Kerk van DenHaag-West, is in den breede de mogelijkheid behandeld om te komen tot den bouw van een vierde kerk. Besloten werd aan de Commissie van Beheer opdracht te geven, de voorbereidende werkzaamheden aan te vangen. JAARVERGADERING „EFFATHA", VOORBURG. Ter aanvulling van het verslag van de op 5 dezer gehouden Algemeene vergadering van de Vereeniging „Effatha" kan nog worden mede gedeeld, dat in die vergadering is aangenomen een aanvulling van het statuur. Aan artikel 11 is toegevoegd een nieuwe alinea, luidende als volgt„De Bestuursleden verrichten hun taak belangeloos". hij zag Van Oosten glimlachen en „ja" knikken. „Ik ben onderwijzer aan een christelijke school, luitenant", zeide hij, vroolijk. „U vertelt mij dus geen nieuws. En wat Woldinga betreft, wel, hij weet het minstens evengoed als wij, maar och, waarom zal ik het verhelen hij is in ver keerd vaarwater terecht gekomen." De officier luisterde met verbazing. „Ik wist heel niet, dat ik met twee geestver wanten te doen had. U kende ik natuurlijk niet, maar de uitlatingen die Woldinga mij indertijd deed, wekten bij mij het vermoeden, dat ik, eer lijk gezegd, mét een socialist te doen had." „Dat was ook zoo", bekende Dolf. „Dat was ook zoo. Dus nu niet meer „Ik ben nog lid van de S.D.A.P." „En tóch lag, naar ik moet begrijpen, je op voeding in een geheel andere richting „Mijn vader was hoofd van de christelijke school in Laarwoud. Hij is overleden. Mijn broer is er thans hoofd." „Je broer Maar is luitenant Woldinga, die op het oogenblik in Zeeland ligt, dan je broer Die is hoofd van een school, maar 'k weet niet precies waar. Hij is een week hier in Vlissingen geweest, maar is nu bij het 14e gedetacheerd." „Hij is mijn broer", deelde Dolf mede. „Vol gens een brief van moeder is hij in Zeeuwsch- Vlaanderen." „Ja, in Hulst. Vlak bij de grens. Maar, mijn beste jongen, neem me niet kwalijk, dat ik zoo familiaar ben, in welk vaarwater ben je dan toch verzeild geraat „Ik heb gebroken met mijn opvoeding. Ik ge loof er niet aan. Verlangt U van mij, dat ik hui- Bij zijn toelichting merkte de Voorzitter op, dat deze statuten-aanvulling niet bedoelde iets nieuws in „Effatha" in te voeren, want alle Be stuursleden verrichten toch reeds hun taak be langeloos. Echter werd het met het oog op hetgeen om trent sommige Vereenigingen verluidde wensche- lijk geacht alle twijfel omtrent hetgeen bij „Ef fatha" regel is weg te nemen. De vergadering vereenigde zich gaarne met het voorstel. Vermelding verdient nog, dat de nieuwe In- spectur van het Buitengewoon L. O., Dr. I. C. van Houte, de vergadering van het begin tot het eind heeft bijgewoond. De Voorzitter dankte hem voor zijn tegenwoordigheid. Aan den oud- Inspecteur, Dr. A. van Voorthuijsen, werd tele grafisch dank betuigd voor de aan „Effatha" steeds bewezen sympathie en steun. K. B. S. Particuliere Synode, De vergadering van de Particuliere Synode der Gereformeerde Kerken in Zeeland zal D.V. op Woensdag 9 Juni a.s. gehouden worden te Middelburg. Namen en adressen der afgevaardigden en stukken voor het agendum worden vóór Dins dag 25 Mei a.s. ingewacht bij den Scriba. De boeken der questores worden aan het zelfde adres verwacht. Namens den Raad der roepende kerk van Middelburg, D. BREMMER, Praeses h.t. D. H. LOODEWIJK, Scriba, Lange Noordstraat 31. Collecte voor de Hulpbehoevende Kerken in de Provincie i}/2 collecte) Arnemuiden 9.75 Domburg 2.50 Gapin- ge 2.30; Grijpskerke 11.57; Koudekerke nihil St. Laurens 8.Meliskerke 9.46 Middelburg 64.42 Oostkapelle 6.87Se- rooskerke 12.11 Souburg 25.82; Veere nihil Vlissingen 33.50 Vrouwenpolder 6.91 Westkapelle 2.25. De Correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed), gehouden op 13 Mei 1937. Praeses Ds. D. Bremmer. Aanwezig 34 broeders. Opening, zingen Ps. 133 3. lezen gedeelten uit Hand. 1 en 2, gebed. De broeders Hoek en Kabboord worden wel kom geheeten. Notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukken 1. 13 portretten van gewezen predikanten der Geref. Kerken van Middelburg. 2. Br. Goedbloed kan wegens ziekte voorloo- pig geen ambtelijk werk verrichten. 3. Overleden br. C. Cevaal. 4. Overleden zr. A. van Nesde Boer (Slo- terdijk) 5. Overleden zr. A. de Jongede Maaker. 6. Theol. Schooldag te Kampen 17 Juni a.s. Kennis van genomen. 7. Diaconie schrijft over een rondschrijven van Deputaten der Part. Synode van Drenthe. 8. Iemand wil lid worden van onze kerk. Wijkouderlingen zullen bezoeken. 9. Een schrijven van de Commissie voor het Handboek ten dienste van de Geref. Kerken in Ned. Indië. 10. Present-exemplaar: „Het Calvinisme, de N.S.B. en de Geref. Kerken" door E. J. Roskam. 11. „Het Huisbezoek" door Ds. S. Neerken. Commissie voor doopaanvragen enz. 1 doop- aanvrage toegestaan. 2 doopattesten aanvaard. Rondvraag. De vergaderingen van breed beginnen voortaan om 20 uur. Afgevaardigd naar 't afscheid van Ds. M. van Dijken te Oostkapelle, 23 Mei a.s., de brs Me- liefste en De Kam. Persverslag gelezen en goedgekeurd. Sectie 20 Mei. Smal Vrijdag 28 Mei. DE KERKERAAD. chel vroeg Dolf heftig in eenen. „Neen, dat verlang ik niet. 'k Heb liever, dat iemand zegtik geloof niet, dan ik geloof en hij meent het niet. Maar daarom mag ik wel op merken, dat je in een verkeerd vaarwater zit. Trouwens, dat voel je wel, want je bekent, dat je gezien de feiten, niet kunt volhouden, wat je toen zei." „Op dat puntDaar hebt U gelijk aan." „O, alleen op dat punt Maar het geheele socialisme is gedoemd tot mislukking. Omdat het een stelsel, een levensbeschouwing uit den mensch is. Het rekent niet met God en wie met God niet rekent, komt verkeerd uit, zelfs al won hij alle schatten der wereld. Onder het socialisme ver kommert de ziel van den mensch, waarvoor het niet den Heiland biedt. Je moet dat voelen. Ik wil je niet tot andere gedachten brengen, ik kan dat per saldo niet, maar wel wil ik je zeggen, dat je niet los bent van de opvoeding, die je hebt genoten. Ik hoop, dat je dat zult inzien. In elk geval verheugt het mij, dat je in dienst het gezel schap zoekt, als van dezen kameraad. Dat is teekenend en geeft hoop voor de toekomst." „Woldinga was in Den Haag een trouw be zoeker van het Militair Tehuis, luitenant. En we wilden er hier ook heen." Luitenant Van der Pol lachte. „Dus kruipt ook bij Woldinga het bloed, waar het niet kan gaan. Me dunkt, we gaan samen naar het Militair Tehuis. Ik was ook op weg er heen. 'k Heb den huisvader beloofd, vanavond een korte lezing te houden." (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 2