A ABDIJSIROOP KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN Hebt Gij hel telkens op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte bleek Parakan een betere plaats om te beginnen, wijl men daar meer ingang had. In 1922 werd met de bouw begonnen en 2 Augustus 1923 kon het eerste hulphospitaal op het Zendingsterrein der Kerken van Zeeland, N. Brabant en Limburg in gebruik worden genomen. Aanvankelijk stond het hospitaal onder leiding van een Europeesche zuster (Zuster Netelenbos), terwijl tweemaal per week een arts uit Temanggoeng het hospitaal bezocht. Reeds zeer spoedig moest echter zuster Netelenbos haar arbeid neerleggen, waarna een mantri-verpleger aan het hoofd geplaatst werd, mede omdat de ervaring elders geleerd had, hoe de door Javanen beheerde hospitalen meer gees telijke vruchten dragen dan die onder Europee sche leiding staan. Van den aanvang af was dit hulphospitaal met zijn circa 50 bedden geheel bezet, terwijl gemiddeld ruim 50 patiënten eiken dag op de polikliniek werden behandeld en jaar lijks aan een kleine honderd vrouwen door een vroedvrouw verloskundige hulp werd verleend. Sinds 1932 staat het hospitaal onder toezicht van Dr. Dreckmeier. Elke dag wordt in het hospitaal een korte dienst gehouden door den goeroe indjil. GEEN ZENDINGSZIEKENHUIS TE TEMANGGOENG. In 1924 werd reeds te Magelang een begin ge maakt met de medische arbeid doordat Dr. Abar- banel te Magelang een polikliniek opende ten dienste van de Zending. Toch bleef de behoefte bestaan aan een hoofd hospitaal en reeds in 1926 treffen wij op een vergadering van Deputaten voor de Zending van Zeeland, N.-Brabant, Limburg Mej. Dr. Dreck meier aan destijds verbonden aan het Zen dingshospitaal te Poerworedjo om allerlei mededeelingen te doen over een eventueelen me- dischen dienst. Toen durfde men niet verder gaan dan de zendende kerk te machtigen een onder zoek in te stellen naar alles wat verband hield met een mogelijke overname van het Gouverne mentshospitaal te Temanggoeng, een mogelijkheid waarvoor toen en later herhaalde malen is on derhandeld en gesproken. Dit is tenslotte niet gebeurd, omdat het verzoek om dat hospitaal te mogen overnemen begin 1935 werd afgewezen, zoodat de afdeeling Temanggoeng thans nog niet anders heeft dan één hulphospitaal in Parakan. ZENDINGSZIEKENHUIS TE MAGELANG. In 1929 begon er eindelijk uitzicht te komen op een hoofdhospitaal te Magelang. In principe werd toen besloten tot oprichting, ook zonder regeeringssubsidie, waarop vroeger altijd gewacht werd. In Holland en in Indië werd een finan- cieele actie gevoerd, die geheel slaagde volgens het beraamde plan. In Indië werd niet minder dan 23.000 samengebracht en in Holland 27.000, ondanks de slechte tijdsomstandighe den. Toen dan ook de Kerken konden besluiten jaarlijks een bedrag van 15.000 toe te zeggen voor de exploitatie, kon worden begonnen met den bouw. Op wonderlijke wijze kreeg Ds. Merkelijn de gelegenheid om zeer billijk een prachtig gelegen terrein te koopen, de z.g. Tidarkliniek, een Chi- neesche majoorswoning tegenover den bekenden Tidarheuvel, waarin de laatste jaren reeds een Europeesche kliniek werd geëxploiteerd. In 1932, terwijl de verbouwing nog in vollen gang was, werd begonnen met de polikliniek op de voorgalerij van het hoofdgebouw, terwijl op 26 Mei 1933 het Ziekenhuis officieel geopend werd, nadat reeds in April de eerste patiënten waren opgenomen. Dit is het eerste en tot dusver ook het eenige hospitaal op het terrein der Geref. Kerken, dat zonder eenige subsidie werd opgericht en in stand gehouden. (Wordt vervolgd) TWEETAL TE Oosterbeek P. Keyzer te Vrijhoeve-Capelle. S. Wouters te Soest. BEROEPEN TE Leiden W. H. v. d. Vegt te Goes. Voor de Vrije Universiteit te Amsterdam kwamen in vier giften van 100.een van 200.een van 300.een van 400. en twee van 500. Door wijlen Mevr. Wed. J. C. Stans, geb. 't Hoen, zijn o.a. de volgende legaten vermaakt Geref. Kerk Alblasserdam 500.Diaconie dezer Kerk f500.Vrije Universiteit 2000. Bidstond V.U.-dag. De jaarvergadering van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag wordt D.V. begin Juli gehou den te Rotterdam. Het feit, dat dit jaar de hon derdjarige gedachtenis brengt der geboorte van Dr. A. Kuyper, den stichter der Vrije Universi teit, heeft Directeuren op de sympathieke ge dachte gebracht, den bidstond (met den daarop volgenden z.g. begroetingsavond) te doen houden in Dr. Kuyper's geboorteplaats Maassluis, en voor de leiding ervan uit te noodigen diens zoon en naamgenoot, Dr. A. Kuyper, pred. der Geref. Kerk van Rotterdam. Omslagsysteem voor de Theol. School Op het agendum der e.k. vergadering van de classis Dokkum is door de kerk van Ternaard het volgende voorstel geplaatst ,,De kerkeraad van Ternaard, bezwaar heb bende gevolg te geven aan de opwekking der classis inzake contributie actie voor de Theol. School, bezwaar hebbende tegen deze nevenactie als zoodanig verzoekt de medewerking der classis de Part. Synode van Friesland-N. te verzoeken de e.k. (voortgezette) Generale Synode voor te stellen terug te komen op haar sanctie van bepalingen ten deze en de School der Kerken haar inkom sten alleen te verzekeren langs den zuiver kerke- lijken weg van collecten, zoo noodig spoedig door een regeling die het omslagsysteem naar vaste normen voor alle kerken tot grondslag heeft". Comité Grosheide-Schouten. Ook met be trekking tot dit Comité heeft de kerk van Ter naard een voorstel op het classicaal agendum gebracht „Naar aanleiding van het besluit der classis inzake te organiseeren actie voor het Comité „Overvloed van werk en werkkrachten", ver zoekt de kerkeraad van Ternaard, bezwaard over den gang van zaken met dit Comité in onze kerkelijke wereld (nieuwe functie hulpprediker schap) ja bezwaar ook tegen deze onkerkelijke nevenactie als zoodanig, hoe ook goede bedoe lingen op zichzelf waardeerend, de medewerking der classis de Part. Synode van Friesland-N. voor te stellen de e.k. (voortgezette) Generale Synode te verzoeken een dringend woord te doen uitgaan tot veel meerdere activeering van kerke raden van groote en kleinere gemeenten, van meerdere vergaderingen en Deputaten voor hulp behoevende kerken, opdat meerdere predikants plaatsen gesticht worden, vele vacante kerken een dienaar des Woords kunnen beroepen en zoo vele candidaten in 't ambt gesteld worden en overvloed van arbeid in onze kerken te beter geschiede. De Synode neme het initiatief tot en geve leiding aan een radicale steunregeling in kerkelijke banen, waarbij ook via een sterke Generale Kas de door massale kerken sterke provinciën de zwakke meer meehelpen, opdat wantoestanden worden voorkomen. K. B. S. EVANGELISATIE IN ZEELAND. Namens de Deputaten voor den Evangelisatie- arbeid in de provincie Zeeland, verzoek ik alle betrokken Kerken de rapporten aangaande het Evangelisatie-werk in de onderscheiden Kerken en de eventueele steunaanvragen, aan het adres van den ondergeteekende in te zenden vóór 1 Mei a. s. Namens de Deputaten voornoemd, Bergen op Zoom. W. M. LE COINTRE. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Goes, gehouden te Goes op Donderdag 8 April 1937, om 1.30 uur. 1. Namens de roepende kerk van Heinkens- zand opent Ds. Joh. Booij de vergadering, laat zingen Ps. 118 10, leest uit Rom. 5 en gaat voor in gebed. 2. Alle kerken blijken wettig vertegenwoordigd 3. De vergadering wordt geconstitueerd. Het Moderamen is Ds. A. van Egmond, Praeses Ds. G. van Heiningen, Scriba Ds. H. Fransen, Assessor. 4. Notulen worden gelezen en vastgesteld. 5. Ingekomen Stukken a. een verzoek van de kerk van Nieuwdorp om steun voor twee kinderen van wijlen Ds. Doekes, wordt toegestaan b. een schrijven van den Archiefbewaarder br. van Donk om alle bescheiden toe te zenden hieraan zal worden voldaan c. een verzoek van het Comité Grosheide- Schouten om medewerking. Als leider van de actie, welke binnen de Classis zal worden ge voerd, wordt aangewezen Ds. A. Scheele d. Kalenders van de Ver. „Pro Rege" voor de militairen worden door den Dep. Ds. E. Beu- kema a 10 cent gedistribueerd. 6. Naar de e.k. Part. Synode worden bij stemming afgevaardigd de Di. A. Scheele en W. H. v. d. Vegt, primi, E. Beukema en G. van Hei ningen, secundi. De ouderlingen E. Bakker (El- lewoutsdijk) en F. P. de Graaf, primi, J. Hom mes en F. E. C. Rothuizen, secundi. Als Dep. voor Hulpbeh. Kerken in de Prov. worden aangewezenDs. Joh. Booij, sec. J. Hommes te Nieuwdorp. 7. De kerk van 's-Gravenpolder ontvangt drie vacaturebeurten. Aan de beurt zijn Ds. E. Beu kema, Ds. Joh. Booij, Ds. M. P. van Dijk. 8. Ds. C. van Nes, miss. predikant te Mid delburg, ter vergadering gekomen, wordt van harte welkom geheeten en ontvangt het woord. Hij geeft een duidelijke uiteenzetting van het zeer omvangrijke 25-jarig Zendingswerk onder leiding van Ds. A. Merkelijn te Magelang verricht en wekt tot trouw meeleven op. De Praeses wenscht Ds. van Nes sterkte toe en de zegen des Heeren voor zijn straks aan te vangen arbeid. 9. Controle wordt gehouden van de gestorte gelden. 10. Onderzoek naar Art. 41 K.O. 11. Volgende vergadering wordt vastgesteld op Donderdag 15 Juli. Praeses Ds. H. Fransen. Scriba Ds. van Heiningen, Assessor Ds. Koolstra. Te storten collecten zijnTheol. School Hulpbeh. Kerken in de Classis Evang. in België; Yl Hulpbeh. Kerken in de Prov. ]/2 Evang. in Brabant en Limburg. 12. Rondvraag. Enkele vragen worden be antwoord. 13. Korte notulen worden vastgesteld. 14. De Praeses gaat voor in dankgebed en sluit de vergadering. Op last der Classis, H. FRANSEN, h.t. Assessor. Haamstede, 12 April 1937. L. S. De vergadering van de kerken in de Classis Zierikzee zal D.V. worden gehouden op Woens dag 12 Mei a.s. op den gewonen tijd en plaats. Stukken voor het agendum te zenden aan den tweeden ondergeteekende vóór 3 Mei. Namens de roepende kerk van Haamstede, M. MULDER, Praeses. H. v. d. MEIJ, Scriba. Ondergeteekende zal D.V. op Donderdag 22 April van 1112 uur zitting houden in de con sistoriekamer van de Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de collecte Theol. Fac. V.U. en Hulpbehoevende Kerken in de Provincie. Hij verzoekt dringend alsdan het bedrag der collecte af te dragen of, bij verhindering, dit te storten op zijn postrekening No. 71284 of over te maken per postwissel, opdat in tijds de af rekening kan plaats vinden ter plaatse waar dit behoort. De Correspondent, Middelburg. J. A. VERTREGT. Theol. School te Kampen. De corr. J. de Wolf Sr. te Grijpskerke bracht mij 33.en corr. v. d. Bosse te St. Laurens nog 1.nagift, terwijl de corr. K. Coppoolse te Oostkapelle 26.75 afdroeg. Dat is twee gul den meer dan het vorige jaar. Vriendelijk dank. De correspondenten, die nog niet gereed zijn, willen wel denken aan het einde van het boek jaar, 1 Mei De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 16 April 1937. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Donderdag 22 April D.V. hoopt ondergetee kende zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk voor het ontvangen van de le helft van het quotum, dat door de Classe is vastge steld op 400.Voor rekening der kerken komt per jaar p. y2 jaar Arnemuiden 4;V2% 18.f 9. Domburg \XA% 6.3. Gapinge 2 8.4. Grijpskerke 5J/£ 22.11. Koudekerke 6 24.12. Meliskerke 5% 22.11. Middelburg 28 112.56. Oostkapelle 4 16.8. O. en W, Souburg 8J/£% 34.17. St. Laurens 4 16.8. Serooskerke 8% 34.17. Veere 4 16.8. Vlissingen 13 52.26. Vrouwepolder 4 16.8. Westkapelle 1 4.2. Totaal 400.— 200.— C. P. POUWER, Noordsingel 26. Giro 69059. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Giften zesde Professor. Uit Middelburg van een broeder werd mij 5. ter hand gesteld. Dat is deze maand dus al weer 9.50. Professor Schilder's laatste opgaaf was 17.200,1 Wie helpt mee verder te komen? Ds. A. H. OUSSOREN. Serooskerke. Met hartelijken dank mocht ik on langs van een broeder der gemeente ontvangen 1. voor de Kerktelefoon. W. F. M. LINDEBOOM. Meliskerke. Ontvangen voor de Zending uit de busjes van Suus Sinke 4.66 en van Pietje Davidse 3.72. K. POLDERMAN, Penningmeester. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte een gift van 0.75 voor de Zending. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. Serooskerke. Met dank ontvangen door bemiddeling van br. C. Louwerse 2.50 voor de Kerktelefoon. DE BOEKHOUDER. VEREENIGINGSLEVEN. Meisjesvergadering BlandinaKoudekerke. Bijb. Gesch. „Mozes' moeite" door Keetje Schout. Kerkgesch. Vertelling Voordracht, Nel van Boven. De Ge re/. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. Donderdag 22 April. Gel. Bel. Art. 16. „Van de eeuwige verkiezing Gods" A. Willemse. Vad. Gesch. Schets 1. „Het ontstaan van volkeren en vorsten", C. Sanderse Pd. Memoriseeren N. Sanderse. GereiM.V. Het ontluikend leven" te St. Laurens. Gew. Gesch. „Mozes' roeping" door C. Vogel. Memoriseeren door Betsy Christiaanse. Reciteeren door Mina Vogel. Gerei. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling 1. Bijb. Gesch. „De Richterentijd", Richteren 2 en 3 door Rie Knieriem. Na de pauze reciteeren door Bep de Poorte, Jannie Hamelink en Jeanne Damen. Afdeeling 11. Bijb. opstel. „David verheven", 1 Samuël 17 en 18 door Janny de Schipper. Memoriseeren door Jo Wattel, Matty v. d. Oude, Pietje Louws en Jo Ingelse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. Gel. leer. Art. 36. „Van het ambt der overheid", J. Geldof. Anti Rev. beg. „Program van beginselen", B. en B. No. 12 '36, G. Jobse. BijdrageS. Berkeveld. Afdeeling B. Geloofsleer. „Van het ambt der overheid". Art. 36, Jeanne Tange. M. O. „Koopen en verkoopen", B. en B. 10 Jan. '36, Nel Drost. BijdrageLaura de Vos. KRING WALCHEREN-NOORD. Vergadering D.V. op Donderdag 22 April 's avonds half acht in de Geref. Kerk te Oostkapelle. Inl. B. B. Art. 12 door Domburg. Inl. Zending. „De nieuwe koers in Nederland en in Indië" door Vrouwepolder. Jaarverslag en Kringrapport Secr. Bijdrage door Oostkapelle. J. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. S. S. Schets 60. „De Heilige Doop", L. v. Soelen. M. O. Ond. 15. „Gerechtigheid als eisch voor de oplossing der sociale kwestie", S. Davidse. De Geref. V. Spr. 8 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 18 April des avonds 7 uur. G. G. 23. „Jerobeam en zijn opvolgers" door vr. P. Boon Jz. A. R. 14. Art. 4. 5de gedeelte. „De grens, die de consciëntie aan de overheid stelt" door vr. A. v. d. Broeke. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling III. G. G. „David koning te Jeruzalem", vr. C. Looise. Geref. Jongelingsver. „Sola-Ftde", Middelburg. Intieme Jaarvergadering. A. R. door vr. M. Ver spoor. Bijdragen door alle vrienden. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. G. B. 29. „Ondersch. en merkt, der ware en valsche kerk", P. Smallegange. M. O. 5. „Het gildewezen", T. Loodewijk. Geref. jongelingsvereeniging Herman Faukeel". S. S. 4. „Verspreiding der H. Schrift" door vr. J. de Rijke Sr. V. G. 10. „Kerkhervorming in ons land" door vr. H. Krijger. ZONDAG 18 APRIL 1937. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Kerk. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Bremmer Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Tunderman Bed. H. Av. en Dankz. Grijpskerke 9.30 uur Ds. J. Plomp 2 uur Ds. C. B. Bavinck Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. van Dijken Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur Ds. C. B. Bavinck 2 uur Ds. J. Plomp Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 7 uur Ds. J. W. Tunderman Voorber. H. Av. Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Cand. A. J. van Sluijs 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 uur Ds. C. van Nes 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. C. Steenblok Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemen.j Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. G. W. van Houte Nam. Voorb. H. Av. en Openb. Belijdenis. Zaamslag 9 en 5 uur Ds. A. B. W. M. Kok neem dan bjj het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat dit voor U hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde „genees-cruyden" heelen, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm vliezen van Uw ademhalings-organen goed en grondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krachtig hoest-bedwingende stof: „codeïne" welke snel Uw verkoudheid doet „rijpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprik- kel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Daarom noemt men Akker's Abdijsiroop voor oud en jong ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3