^Spierpijnen? KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. ANTIFELLIIV PREDIKBEURTEN verdwijnen direct met AKKE&Kloosïerbalsem van den aanvang af. Reeds in 1921 verzocht de kleine kring daar zelf de kosten te mogen beta len voor de kerkdienst en eigen armen te mogen verzorgen. In 1923 kon Ds. Merkelijn daar reeds met 15 menschen Avondmaal vieren. Deze zoo veelbelovende gemeente stelde ech ter teleur. Als in 1932 de goeroe Jakoboes er ijverig werkt, is het getal hoorders nog niet grooter dan 20 a 25. En eind 1935 was het aantal leden nog niet meer dan 38, waarvan 22 volwassenen. Vanuit Setjang wordt regelmatig sinds vele ge werkt in het iets Noordelijker gelegen Ngoewet, waar Ds. Merkelijn sinds 1917 tracht ingang te vinden en in het nabijgelegen Kopen. BANA. Oostelijk van den weg MagelangSetjang lig gen een aantal plaatsen, waar zeer veel gearbeid is, maar waar zeer weinig voortgang te bespeu ren valt. De bevolking is er arm, 't land schraal, bijna geen rijstvelden, omdat heele streken niet bevloeid kunnen worden. De bodem is er hard. Zoo is het ook geestelijk. Vooral in de dessa Glagahombo waren de teleurstellingen vele. Daar is al een twintigtal jaren gewerkt en al even lang vindt men er een volksschool, maar nog steeds sluit men zich toe voor het Evangelie. En toen in 1934 Ds. Merkelijn met een aantal helpers nogmaals probeerde toegang te krijgen, was er uit de dessa zelf geen één hoorder. Dit was te teleurstellender, omdat aanvankelijk deze dessa zooveel goeds deed verwachten. Bovendien was dit de inzet om een reeks propagandameetingen in verschillende dessa's te organiseeren, waarbij de menschen met muziek en zang worden ver zameld, terwijl daarna verschillende Christenen spreken, een methode die al gauw ook op andere terreinen werd toegepast en die én in het Mage- langsche én daarbuiten reeds goede aanwijsbare vrucht liet zien. De loerah (dorpshoofd) stond een deel van zijn erf af om er een school op te bouwen, die spoedig een 25-tal leerlingen had. Er scheen een gemeente te zullen ontstaan, maar al spoedig kwam er tegenwerking, vooral van Mohame- daansche zijde en sindsdien bleven de harten ge sloten. Ook in Grabag, waar al even lang gearbeid wordt als in Glagahombo, is de vrucht niet groot, al begint zich daar een beginpunt te vormen. Aanvankelijk was deze dessa zeer moeilijk te bereiken. Ook hier had de arbeid geen blijvend resultaat. Hoopvoller laat het werk zich echter aanzien in Pakis, waar de eerste ingang het gevolg was van de zegenrijke invloed van het hospitaal. Een man uit die dessa was in het hospitaal verpleegd en met gansch andere gedachten vervuld terug gekeerd. Ook in het daarbij gelegen Kalegen schijnt er toenadering te zijn. Zeer moedgevend is echter wat er in Bana (bij Pakis) gebeurt. Daar werden in het jaar 1935 niet minder dan 43 menschen gedoopt, waarvan 27 volwassenen en het laat zich aanzien, dat spoedig weer velen den doop zullen begeeren. De loerah werkt tegen, als trouwen aanhanger van de regent van Magelang, die de Zending zeer vijandig gezind is. Deze liet toch in alle dorpen van zijn bewind mededeelen, dat de Christenen niet op de dorpsbegraafplaatsen mochten worden begraven. Ook gebeurde het, dat men opzettelijk Chris tenen aanklaagde van diefstal, om ze te beklad den. Toch bleef men in Bana standvastig en men wilde, zoo arm als men was, zelfs zonder eenige steun van de Zending een kerkje bouwen, dat 15 Oct. 1935 in gebruik genomen kon worden. (Wordt vervolgd) TWEETAL TE Leiden E. T. v. d. Born te Helpman. W. H. v. d. Vegt te Goes. BEROEPEN TE Beetsterzwaag A. Vellema, Cand. en hulppred. te Grouw. Steenwijk B. Holwerda te Kantens. Uithuizermeeden W. Scheele te Hoogersmilde. AANGENOMEN NAAR Nijverdal (2e pred. plaats): O. Bouwman te Zalt-Bommel. Duitschland. De kerkelijke verkiezingen voor onbepaalden tijd uitgesteld. „Terwijl ieder in Duitschland dacht, dat de verkiezingen voor de Generale Synode weldra zouden plaats hebben, wordt uit Berlijn dato 23 Maart gemeld, dat tijdelijke voorzieningen wer den getroffen voor de administratie van kerke lijke zaken, in afwachting van de verkiezingen, welke Hitier heeft voorgeschreven. De financi- eele belangen blijven in handen van de centrale Kanselarij der Kerk, en de bestuursaangelegen heden worden waargenomen door de personen, die ze in handen hadden dus bij de Luthersche bisschoppen in Beieren, Wurtemberg, Hannover, bij de besturen van Duitsche Christenen in Thü- ringen, Lübeck enz., en elders bij de neutrale regionale kerkbesturen, die niet tegelijk met de Rijkskerkcommissie zijn afgetreden. Er mogen geen principieele besluiten genomen worden, en men meent, dat dit beteekent, dat de confessioneele predikanten te Lübeck, die nog altijd huisarrest hebben, de predikanten in de concentratiekampen en de predikanten die uit hunne gemeenten werden verbannen, er niet op te rekenen hebben, dat hun vonnis spoedig zal ingetrokken worden. Wat heeft men met dit uitstel der kerkelijke verkiezingen voor De jongste encycliek van den paus is wel scherp gesteld, maar kan ook opgevat worden als een beroep op alle Christelijk gezin den in Duitschland om gezamenlijk op te trekken tegen hen, die de georganiseerde Duitsche jeugd aan kerkelijken invloed willen onttrekken. Wel licht zijn de staatkundige leiders in Duitschland ook minder aangenaam gestemd door het enthou siasme van hen, die voor het recht der belijdenis of liever voor de rechten van den Koning der Kerk strijden. Maar laat ons hopen, dat de mili tante confessioneelen door het uitstellen voor onbepaalden tijd der kerkelijke verkiezingen zich niet in slaap laten sussen door een manoeuvre, die wel beraamd schijnt om hun ijver te doen verkoelen." (Heraut) W. Blaasorkesten in Friesche kerken. In diverse Noordelijke kerken wordt de kerk zang 's Zondags door blaasmuziek begeleid. Te Drogeham doet men dit in de Gereformeerde Kerk reeds 25 jaar lang. Het zelfde gebeurt ook te Harkema-Opeinde, Augustinusga, Rottevalle, Drachten, Surhuisterveen, De Wilp en Siegers- woude, alsmede in een plaatsje in Groningen, n.l. Opende. De gewoonte is in de verschillende plaatsen een kwart eeuw geleden ontstaan, door dat de gemeenten behoefte gevoelden aan be geleiding en er geen geld voor een orgel was. Tot dusver had men het gedaan met de leiding van een voorzanger, doch toen er ter plaatse muziekcorpsen opgericht werden, zag men hierin een goedkoope methode, om aan muziek te ko men. Het corps te Drogeham werd in tweeën gesplitst, b.v. de eene helft speelde in de Gere formeerde Kerk, de andere helft in de Christelijke Gereformeerde Kerk. In Drachten denkt men er niet over, om tot het aanschaffen van een orgel over te gaan. Op de galerij in de Zuiderkerk zitten ongeveer 30 blazers, wier muziek buiten gewoon goed is. Met een orkest kan men zelfs in vele omstandigheden meer bereiken dan met een orgel daar een orgel meer begeleiding is vaak, een sterk orkest daarentegen de leiding in geen geval behoeft af te staan. Gewoonte is in de kerken, waar deze blaasbegeleiding bestaat, dat steeds zonder voorspel direct wordt ingeval len. (Leeuw. Kerkb.) Londen telt met zijn voorsteden ruim zeven millioen inwoners. Van hen behooren 36 tot de (nationale) Anglikaansche Kerk 33 tot de vrije Kerken 6 tot de R. Kath. Kerk. De Anglikaansche kerk bezit 1550 plaatsen voor den eeredienst, waarvan de Kathedraal van St. Paulus en de Westminster Abdij, waar de Koningen gekroond worden, de voornaamste zijn. De andere Kerkgenootschappen hebben samen 1365 bedehuizen, waarvan de R.K. Kathedraal van Westminster wel de voornaamste is. Hier ligt o.a. Kardinaal Nowman begraven. In de oude stad is één kerk op de 170 inwoners, in den nieuwen één op de 4000 zielen. (A. R.) De bid- en dankdagen en de dienst der P.T. T. In verband met het feit, dat aan de viering van jaarlijksche bid- en dankdagen voor het gewas op sommige plaatsen in zoodanige mate door bijna de geheele bevolking wordt deelgenomen, dat het maatschappelijk leven aldaar gedurende den geheelen dag of een groot deel van den dag, vrijwel stilligt, heeft de directeur-generaal der P. T. en T., naar wij vernemen, bepaald, dat voortaan in dergelijke plaatsen de beperkingen van den dienst, genoemd in de desbetreffende voorschriften ook op bedoelde dagen naar om standigheden toepassing kunnen vinden, indien hiertoe naar het oordeel van den betrokken af- deelings-inspecteur of van den directeur van een ongeclassificeerd kantoor voldoende aanleiding bestaat. K. B. S. Classis Middelburg. Coetus D.V. a.s. Maandag 10 uur. Vergadering der Classis Tholen der Gerefor meerde Kerken D.V. op 5 Mei a.s. Stukken voor 't agendum aan ondergeteekende. W. G. F. v. HERWIJNEN, Scriba. Serooskerke (W.). De Kerkeraad der Geref. Kerk van Serooskerke (W.) hoopt met de ge meente D.V. samen te komen op Woensdag 7 April a.s. 's avonds half acht om, in ootmoedigen dankbaarheid jegens den Koning der Kerk, met elkander te gedenken de Doleantie alhier vóór 50 jaren op 6 April 1887 en de ineensmelting der kerken A en B vóór 40 jaren op 15 Februari 1897. Onze tegenwoordige predikant, Ds. W. F. M. Lindeboom, zal de rede tot herdenking der Doleantie houden. Daarna zal over de plaatse lijke ineensmelting gesproken worden door onzen vroegeren predikant, Ds. A. L. Ruys, thans eme ritus, mede onder wiens leiding die ineensmelting alhier tot stand kwam. Voorts zal het woord gevoerd worden door onze vroegere predikanten Ds. W. Faber, van Hoogeveen en Ds. P. van Dijk, van Zaandam. Het slotwoord zal gesproken worden door Ds. J. D. van der Velden, van Kralingen, die vóór 25 jaren de herdenkingsrede der Doleantie in onze gemeente gehouden heeft. De Kerkeraad noodigt de kerken in de Classis Middelburg vriendelijk uit, zich door het zenden van afgevaardigden in deze samenkomst te doen vertegenwoordigen. Bij tijdig bericht aan br. Adr. Melis zal voor gereserveerde plaatsen worden zorg gedragen. Voor den Kerkeraad, C. JOBSE, Scriba. Classicale Diaconale Conferentie, gehouden op 30 Maart 1937 te Zaamslag. 1. De vergadering wordt geopend door de Diaconie van Zaamslag. De Praeses laat zingen Ps. 25 2, leest Jes. 58 en gaat voor in gebed. 2. De presentielijst wordt geteekend. Alle Diaconieën zijn aanwezig. 3. De notulen worden gelezen en goedge keurd. 4. Het Comité wordt samengesteld uit de broeders Voorzitter B. J. Knieriem, Axel Scri ba J. de Putter, Terneuzen Assessor A. de Hullu, Oostburg. 5. Uit de navraagvruchten der vorige Confe rentie blijkt, dat door verschillende Diaconieën winst is gedaan. 6. Ingekomen Stukken. 7. Financiëel verslag, wordt in orde bevon den. 8. Benoemd worden tot deputaten Art. 10 der regeling Br. Verpoorte en Br. Hamelink van Zaamslag. 9. Vraag van het Comité Wanneer de kerk schuld, de Diaconie overschot, en geen onder steunden heeft, moet er dan worden voortgegaan met collecteeren voor de Diaconie Conclusie Als algemeene regel dient gehand haafd te blijven, dat in de godsdienstoefening ook gelegenheid moet gegeven worden om de armen Christelijke handreiking te doen. Wanneer de Diaconie overschot en geen ondersteunden heeft men spreke echter niet te spoedig van over schot en kan in zoo'n geval misschien breeder terrein beslaan. En kan zulk een kerk meer dan andere kerken hulpbehoevende Diaconieën hel pen en instellingen van barmhartigheid steunen. Ook wanneer niet in eiken dienst gecollecteerd wordt, moet toch in elke godsdienstoefening ge legenheid gegeven worden, b.v. door het plaatsen van een bus om de arme broeders en zusters te gedenken. 10. Referaat van Br. J. Geelhoed te Hoek „Het Christendom en het sociale leven". I. Het Christendom en het aardsche leven. II. De grond- peilers voor het sociale levengerechtigheid, liefde, barmhartigheid. 11Rapport financiëele Commissie. 12. Volgende conferentie zal gehouden wor den te Aardenburg. 13. Rondvraag. 14. Persverslag wordt gelezen. 15. De Voorzitter sluit de vergadering, nadat Ds. G. W. van Houte van Terneuzen voorging in dankgebed. De Assessor, ADR. DE HULLU. VEREENIGINGSLEVEN. LINNENKAS T-COM1 TE VOOR MAGELANG. PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van M. de Hamer te Lewedorp 6.van Mevr. Fanoy namens Co mité Zendingshospitaal 25.door Mej. Littooij van de Zendingskrans te Bergen op Zoom 21.50, door Mevr. Tunderman de contr. Naaiver. te Vrou wenpolder 32.50, door Mej. J. Krijger van de M.V. „Wees een Zegen" te Driewegen 3.door Mej. J. de Wagenmaker de contr. uit Middelburg 75.50, door Mej. Jo Bouwhuis de ged. opbrengst verkooping zijnde 65.van de Naaikrans „Lydia" te 's-Her- togenbosch. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie, Koudekerke. Giro-adres No. 169757 Ds. A. C. Heij. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt 33, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Bogardstraat, koster Noorderkerk, Middelburg Met hartelijken dank ontvangen van N.N. een gift van 2.50 te verdeelen f 1.25 voor de Kerk en 1.25 voor de Diaconie. Ds. HEIJ. Meliskerke. Ontvangen voor de Zending van Pau lina, Neeltje en Corrie Jobse 300 halve centen. K. POLDERMAN, Penningmeester. vraagt gratis brochure met beoordeelingen, ook van vooraanstaande Doctoren, over de gunstige resultaten verkregen met bij Firma J. DWARSHUIS, GRONINGEN Jacobynerstraat 13 B VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Meisjesvergadering „Blandina"Koudekerke. Bijb. Gesch. „Het gouden kalf" door Neeltje Wiele- maker. Vad. Gesch. „Vrede of Bestand" door Kaatje Wielemaker. VoordrachtM. Roelse Pd. Geref. M.V. „Het ontluikend leven" te St. Laurens. K.G. „Frederik Hendrik" door J. de Bree. Memoriseeren door B. Boon. Reciteeren door J. Hendrikse. KRING „WALCHEREN ZUID" der Geref. Meisjesvereenigingen hoopt D.V. haar 5e jaarvergadering te houden op Donderdag 8 April, 's avonds kwart vóór acht in gebouw St. Joris, Balans, Middelburg. Inleiding. „De M.V. en het verbond Gods", Ta bleau, Wedstrijd in het raden van boekentitels, Reci taties, enz. Daar Afd. B. van de M. V. „Meisjesroeping" voor- loopig niet vergadert, verzoek ik namens de Rege lingscommissie langs dezen weg of de leden, die hun medewerking willen verkenen (verkoop programma's, insignes en ansichtkaarten) op den a.s. Bondsdag van de J.V. op G.G. te houden op 5 en 6 Mei, zich zoo spoedig mogelijk op willen geven bij Mej. M. Janse de Jonge, Lange Noordstraat. De Commissie hoopt, dat allen zich opgeven Namens de R. C„ A. JONKHEER, Secr. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdecling I. Bijb. Gesch. „Gibeon en Ajalon" door Saartje Me- liefste. Na de pauze reciteeren door Annie Jonkheer. Af deeling II. Geen vergadering. Afdecling III. Inl. Jo Vereist „Korach's oproer". Na de pauze voorlezen. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling 11. Bijb. Gesch. Les 63. „Sauls einde", 1 Sam. 28, 31, 2 Sam. 1 door den leider. Kerk- en Vad. Gesch. Les 43. „De Bataafsche Re publiek" door den leider. Afdecling III. B. G. „Davids omzwervingen IV", vr. Janse. V. G. „De Apostolischen" door den leider. De Geref. J. V. Spr. 8 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 4 April des avonds 7 uur. G. B. 19. „De vereeniging en onderscheiding der twee naturen van Christus" door vr. S. Simonse. V. G. 7. „De kruistochten en de gevolgen daarvan" door vr. M. Koole. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". O. T. 11. „De Uittocht" door vr. J. Verstraten. M. O. 15. „Gerechtigheid als eisch tot oplossing van de sociale kwestie" door vr. L. Cornelisse. J. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. N. T. Onderw. 3. „Christus' geboorte", L. Maas. K. G. Schets 3. „Van Constantijn de Groote tot Paus Gregorius de Groote", W. Huson. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Ethiek. Sch. 4. P. Vader. A.R. Art. 3. A. Buijs. Varia C. Antheunisse. J. V. „Dr. Liitzen Wagenaar", Middelburg. S. S. 28. „Izak en Jakob", P. Mijier. V. G. 16. „De strijd tusschen regenten en Maurits", H. Schroder. ZONDAG 4 APRIL 1937, CLASSE MIDDELBURG. Collecte Aflossing. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Bremmer Ds. D. Bremmer Ds. D. Bremmer Openbare Belijdenis. 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. M. J. van Dijken 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. C. A. Vreugdenhil te Oud-Vossemeer. Oostkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Ds. M. J. van Dijken Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Woensdagavond 7.30 uur Herdenking van Doleantie en Ineensmelting. Souburg 9.30 uur Ds. C. B. Bavinck 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Veere 9.30 uur Ds. J. v. d. Guchte 2 uur Ds. C. B. Bavinck Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. A. C. Heij 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Leesdienst Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. S. Kamper te Meerkerk. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. H. Veenstra te Colijnsplaat. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Nam. Voorber. H. Av. en Openb. Bel. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Cand. A. J. van Sluijs te Middelburg. Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 uur Cand. A. J. van Sluijs 2 uur Ds. G. Leene Voorber. H. Av. Heinkenszand 9.30 uur Ds. Joh. Booij 2 uur Ds. A. Scheele Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Ds. A. Scheele 2 uur Ds. Joh. Booij Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. Joh. A. Tiemens Ds. J. S. Post Ds. J. A. Vink Ds. Th. P. Potma Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. G. W. van Houte W. 2% uur Ds. G. W. van Houte Huwelijksbevestiging. Zaamslag 9 en 5 uur Ds. A. B. W. M. Kok Radio-uitzending. Wrijven, maar wrijven met Kloosterbalsem zal U ervan genezen want die spierpijnen omdat deze bijzondere balsem tot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voortzet..

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3