AKKERTJES Ajgjü^ ZENDING. KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN AKKER CACHETS den, waar ge zeer wel buiten kunt, zonder daar mee iets te missen. En daarom moet onverbidde lijk vastgehouden aan deze twee. Vooreerst hier aan, dat het sacrament des heiligen Avondmaals evenals het sacrament van den heiligen Doop dient en strekt, om uw geloof te versterken. En ten andere, dat het Heilig Avondmaal uw ge loof sterkt op deze bepaalde wijze, dat het de levenskracht van het mystieke Lichaam des Hee- ren, uit het Hoofd, ook in u als lid van dit Li chaam weer met nieuwe veerkracht tintelen doet." Hiermede hebben we de hoofdzaken van het schrijven van den broeder uit Axel besproken. 'k Hoop, dat deze Axelsche brief aanleiding voor anderen moge zijn om mij eens te schrijven. A. B. W. M. KOK. ZENDING VAN ZEELAND, NOORD-BRABANT EN LIMBURG. V. (Residentie Kedoe, af deelingen Magelang en Temanggoeng) door C. van Nes. TEMPEL. Geheel in het Z. O. van het regentschap Ma gelang, op de grens van Djocjakarta, ongeveer halverwege de groote weg MagelangDjocja, ligt de dessa Tempel. Reeds in 1917 begon Ds. Merkelijn daar koem- poelan te houden. Maar vooral in de laatste ja ren wordt de vrucht van den arbeid gezien. In 1920 doopte Ds. Merkelijn den Chinees Tan Pek Ien uit Tempel, die in de Blondo met het Evangelie in aanraking kwam. Deze Chinees ontving bij den doop den naam Stefanoes. Hij wist ook zijn vrouw tot het geloof te bewegen en zoo werden hij en zijn gezin gedoopt. Ook zijn broer en diens kinderen ontvingen den Heiligen Doop. Stefanoes verzamelde in zijn woning vrienden en noodigde een goeroe om te spreken. Zoo ontstond in Tempel een kleine ge meente. Door Stefanoes kreeg men ook contact met den afdeelingsvoorzitter van Mohamadija, die ook zijn geloof wilde belijden. Natuurlijk kreeg men ook hier tegenstand. De mantri-politie was het een doorn in 't oog, dat die Chinees Christen werd en zoo ijverig was in de prediking van het Evangelie. Eerst trachtte hij hem in zijn handel te treffen door te waar schuwen tegen dien Christenhond, die niet eens op Zondag verkocht en bij wien ook geen opium meer te krijgen was. Stefanoes echter troostte zichzelf en de zijnen, dat zij blij moesten zijn verdrukking te mogen lijden voor den naam van Christus. Toen dreigde de mantri, dat zij, die de koempoelan bezochten, het zelf maar weten moesten als er bij hen gestolen werd, of hun tuinen werden leeggeplunderd, of hun vee ge roofd. Hij zou dan wel geen opheldering kunnen geven. Hij zond bovendien een van zijn manne tjes als spion, die schijnbaar begeerde Christen te worden. Door hem wist hij wanneer Stefanoes weg was. En op zekeren dag werd ook bij Ste fanoes ingebroken en veel gestolen. Den mantri- politie gelukte het natuurlijk niet de daders op te sporen. Maar gelukkig was de veldpolitie voorspoediger. Zij arresteerde den mantri en zijn handlangers. Geruimen tijd bleef Tempel zoo een plaats met treffende veranderingen en ook groote tegen stand en haat, die echter door de Christenen met blijdschap werd verdragen. Op deze opwekking volgde echter een inzin king. Reeds in 1924 hoopte Ds. Merkelijn, dat de kerk Tempel spoedig zou kunnen worden ge- institueerd, maar het duurde tot 1936 eer dit kon geschieden. In Tempel werkte jaren lang Raden Mas Prawiro Soegondo, maar onder hem stond de uitbreiding vrijwel stil, al deed hij ijverig z'n werk. In 1933 kwam er opnieuw een opleving. Op een propaganda samenkomst was een Mohamme- daansche goeroe gekomen uit Djocja om met Ds. Merkelijn te redetwisten over het Evangelie en over het geloof. Bij dit debat werd Ds. Merkelijn kennelijk gesterkt, zoodat zijn woord insloeg en hij reeds na enkele weken opnieuw uitgenoodigd werd te komen spreken. Niet lang daarna konden onderscheidenen van de hoorders van de eerste samenkomst worden gedoopt, terwijl tevens bleek, hoe een lid van de gemeente, waar het de laatste jaren zoo koud en lauw scheen, zich met groote ijver had gegeven om de aanvankelijk ge- trokkenen tot geloof te bewegen. Ook deze gemeente verzocht om institueering. Hetgeen werd goedgevonden door de Zendende kerk en door de classis Poerworedjo der Javaan- sche kerken. Eind 1935 telde de gemeente van Tempel 59 zielen. (Wordt vervolgd) NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. Af deeling Serooskerke (W.). Deze afdeeling omvat de gemeenten Seroos kerke, Vrouwepolder, Gapinge, Grijpskerke en St. Laurens. Om het werk van het Bijbelgenoot schap meerdere bekendheid te geven en om nieuwe leden te winnen, heeft het bestuur een Bijbeltentoonstelling georganiseerd van Maandag 1 tot Woensdag 3 Maart a.s. in het vergader lokaal te Serooskerke. Maandagmiddag 1 Maart om 4 uur zal de tentoonstelling door Burgemees ter P. Dregmans geopend worden, terwijl 's avonds om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk een propaganda-avond gehouden wordt, waar Ds. W. F. M. Lindeboom, Ds. M. van Empel en Ds. H. M. J. van Duyne hopen te spreken. De tentoonstelling kan bezichtigd worden Dinsdag 2 Maart van 912, 25 en 710 uur en Woensdag 3 Maart van 912 en 24 uur. Er wordt op veel belangstelling gerekend. vincies om te overleggen wat in het belang der Vrije Universiteit en tot voorziening in dezen noodtoestand kan worden gedaan. Wegens voortdurende uitbreiding van het ledental, zoowel te De Bilt als te Bilthoven, heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk besloten, om te Bilthoven een afzonderlijke kerk te institueeren. In het kerkgebouw aan den Soestdijkscheweg is een gemeentevergadering gehouden, waarop de zaak nader door den Kerkeraad is toegelicht. De Geref. Kerk te Rijssen ontving van iemand, die onbekend wenscht te blijven, een gift voor den aanleg van centrale verwarming in het kerkgebouw aan den Boomkamp aldaar, tot een bedrag van ten hoogste 2000. Te Schiedam is in één der Geref. Kerken een gift gecollecteerd van 1000.voor de kerk. Nederlanders in Parijs. De kerkeraad van Brussel vestigt de aandacht van de kerkeraden der Gereformeerde Kerken in Nederland op het feit, dat voor den opbouw van het Nederlandsch Paviljoen op de Wereldten toonstelling te Parijs Nederlandsch personeel zal worden gebruikt. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat iederen Zondagmorgen om half 11 in ons gebouw Rue Lekain 3-5, Paris (XVIe), een Gereformeerde kerkdienst wordt gehouden. De adressen van Gereformeerde Nederlanders, die er eventueel heen zouden gaan, worden gaar ne bij vertrek zoo spoedig mogelijk ingewacht bij Ds. J. Maaskant, 406 Boulevard du Souve- rain, Woluwe, St.-Pieter, Brussel (België). De Rotterdammer meldt, „dat Ds. C. Lin deboom, predikant der Geref. Kerk van Amster dam, met ingang van 1 Mei a.s. eervol emeritaat heeft aangevraagd, na volbrachten 40-jarigen dienst. Het is nog slechts eenige maanden geleden (18 Oct. 1936), dat Ds. Lindeboom zijn 40-jarig ambtsjubileum herdacht maar op zijn nadruk kelijk verzoek werd daarvan „geen werk ge maakt". De overheid echter heeft dien datum wél naar voren gebracht, want op dien datum werd Ds. Lindeboom benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Thans nog weinige maanden en de Amster- damsche prediker zal een lang tijdperk van ge- zegenden arbeid afsluiten. Als zoon van den bekenden Prof. L. Linde boom zag Ds. Lindeboom op 12 Juli 1872 het levenslicht. Hij studeerde te Kampen en werd in 1895 candidaat. Zijn eerste gemeente was Sprang; zijn tweede Bolnes (1900); vervolgens diende hij de kerken van Apeldoorn (1905) en Gorin- chem (1908), om dan 13 Mei 1914 te Amsterdam zijn intrede te doen. Daar heeft de nu 64-jarige dus bijna 23 jaren gearbeid, als hij den herders staf neerlegt." K.B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Dinsdag 2 Maart, 7.30 uur, Hof- pleinkerk. DE SECRETARIS. Classis Goes. De Coetus der predikanten van de Classis Goes, bepaald op 1 Maart 1937, gaat niet door wegens eene andere vergadering. K. B. S. Coetus Classis Middelburg D.V. Maandag 1 Maart a.s. des morgens 10 uur. Zeeuwsche Ouderlingen-Conferentie. Zeeuwsche Ouderlingen-Conferentie zal D.V. Woensdag 21 April te Middelburg worden ge houden. Referenten zijn: morgenvergadering Oud. P. J. de Jonge te Middelburg. Middagvergadering: Prof. Dr. K. Dijk van Kampen. C. DOUW, Secr. Vrije Universiteit. Naar wij vernemen hebben Directeuren der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gere- formeerdn grondslag in verband met den finan- cieelen toestand, waarin de Vrije Universiteit verkeert (de exploitatierekening voor het jaar 1937 sluit met een geraamd tekort van 40.000,-) besloten om in de diverse provincies vergaderin gen te beleggen met vooraanstaanden uit de pro Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op Donderdag 25 Fe bruari 1937, des avonds half acht. De Praeses, Ds. Bremmer, laat zingen het laat ste vers van Ps. 89, leest Marcus 14 5565 en gaat voor in gebed. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Aanwezig 22 broeders. Ingekomen Stukken Kennisgeving van het overlijden van de brs. Jansen en Matena en de Zrs. Haccou en De Klerk. Dankbetuiging van fam. Meulenberg voor be toond medeleven. Het Comité tot het houden van Ouderlingen Conferenties vraagt de Hofpleinkerk te mogen gebruiken op Woensdag 21 April. De Ring Middelburg vraagt eveneens Hofplein- kerk en wel op 18 Maart. Met gunstig advies doorgezonden aan de Commissie van Beheer. Br. Loof, afgevaardigde van onze kerk in de Afd. Middelburg van het Ned. Bijbelgenootschap, verzoekt een plaatsvervanger te benoemen. Met algemeene stemmen wordt besloten br. Loof te verzoeken ons daar te willen blijven vertegen woordigen. Een schrijven van Ds. van Nes wordt gesteld in handen van de Zendingscommissie. Besloten wordt 30 ex. te bestellen van het Rapport der Synode inzake voorstellen betref fende de N.S.B. en C.D.U. Een stuk om steun wordt in handen gesteld van de desbetreffende Commissie. Ingekomen de Acta der Gen. Synode Amster dam 1936. De Commissie voor Doopaanvragen enz. rap porteert, dat 1 attestatie is aangevraagd voor 1 kind de doop wordt aangevraagd 1 attestatie ingekomen 1 doopattest ingekomen. Hierna volgen eenige rapporten van Sectie I en II. Br. van Dort wordt benoemd in de Zendings commissie. Meegedeeld wordt, dat 8 Maart a.s. Ds. Fern- hout op ons verzoek gaarne voor onze gemeente zal optreden, om het feit te herdenken, dat 50 jaar geleden de Doleantie hier plaats had. Deze dienst zal in de Noorderkerk, des avonds 8 uur, gehouden worden. 4 Maart Breed. 11 Maart Sectie. 18 Maart Smal. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad, gehou den op Donderdag 25 Februari 1937. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken: 1.3. Brieven van Ds. A. L. Ruys te Zeist, Ds. W. Faber te Hooge- veen en Ds. P. van Dijk te Zaandam, allen vroe ger predikant te Serooskerke, met bericht, dat zij gaarne D.V. op 7 April a.s. bij de herdenking van Doleantie en Ineensmelting zullen tegenwoor dig zijn om daarbij een kort woord te spreken. 4.5. Steunaanvragen voor het Militair Tehuis in Bergen op Zoom en de Christ. Marinevereeni- ging te Helder in handen der Commissie ad hoe. 6. Verzoek om afkondiging van een propaganda- vergadering voor het Nederl. Bijbelgen, op Maan dag a.s. en van de te houden Bijbeltentoonstel ling op Dinsdag en Woensdag a.s. zal aan worden voldaan. 7. Acta der Gen. Synode zul len circuleeren en in het archief worden gedepo neerd. 8. Circulaire over de Tubileumuitgave van de zending te Magelang en Temanggoeng prijs 15 cent per stuk 240 exemplaren zullen worden besteld. 9. Verzoek om afvaardiging naar het jaarfeest der Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" op Vrijdag 26 Febr. daar geen der broeders zich beschikbaar kan stellen, wordt besloten dit maal een schriftelijke gelukwensch te zenden. 10.11. Diversen. Kerkelijke stand. GedooptJacoba Meyers Kd. Zich onttrokken aan de gemeenschap der kerk Cornelis Huijssoon en Maatje MaljersWille- boordse. Rapporten. De Praeses brengt een gunstig ver slag uit van zijn bezoek aan de M.V. „Tot nut en genoegen". Br. K. Melis rapporteert gunstig over het jaarfeest der Knapenvergad. „Samuël". Diaconale zaken. Een bedrag van 180. wordt als terug ontvangen ondersteuning in dank aanvaard. Op een verzoek om een collecte voor de hulpbehoevende Diaconieën in Drente, wordt besloten een gift van 15.te zenden. Voor de Vereeniging „Sonnevanck" wordt ƒ5.bestemd. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. CORRESPONDENTIE. Volgende week hopen wij te beginnen met een artikelenreeks over Möttlingen door Ds. M. Vreugdenhil. Red. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Arbeid Mej. Baarbê. Met vriendelijken dank voor bovengenoemden ar beid ontvangen van de K. te G. 2. Ds. HEIJ. Middelburg. Ontvangen 0.50 van N.N. voor de Kerk. Ds. A. H. OUSSOREN. Serooskerke. Met hartelijken dank ontvangen van een zuster der gemeente 1.voor de Kerktelefoon. Daar de jaarrekening van de Kerktelefoon sluit met een tekort van bijna 28.was deze gift zeer wel kom. Wie helpt verder mee om het tekort weg te werken W. F. M. LINDEBOOM. ZENDINGHOSPITAAL MAGELANG. Middelburg. In dank ontvangen door br. Walraven 388 h.c. en 16 cent. Namens de Commissie, L. A. TANGE, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. Meisjesvergadering „Blandina", Koudekerke. Bijb. Gesch. „De tabernakel" door Jaantje Aarnoutse Vad. Gesch. „De 10 jaren" door Coba Verhage. Voordracht door Jaantje Dekker. Alle 12-jarigen hartelijk welkom. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. O. T. Schets 16. „Jozef", B. en B. 2 Nov. 1934, C. Houtermém. M. O. Schets 14. „Koopen en verkoopen", B. en B. 10 Jan. '36. Bijdrage M. Verstraate. Afdeeling B. Geloofsleer. Art. 35. „Het Heilig Avondmaal" door Krina de Rijke. M. O. „Heldring gestichten" door Koos Alewijnse. Bijdrage Nel Pouwelse. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling 11. Bijb. Gesch. „Samuël en Saul". Handelende over 1 Sam. 11, 12, 13 door Nel Goverse. Na de pauze reciteeren door Rina de Munck, Lena Bijl, Leintje de Boks en Jaantje de Kam. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Het gouden kalf" door Ettje Loode- wijk. Na de pauze voorlezen. De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. op Zondag 28 Februati 's avonds 6 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Geloofsleer. „De roeping" in te leiden door Br. Jac. Corbijn. Zie G.M.B. October '36. Het Bestuur. KRING WALCHEREN-NOORD. Jaarvergadering (5-jarig bestaan) D.V. op Donderdag 4 Maart, 's avonds half acht in het vergaderlokaal te Serooskerke. Inl. „De waarde van onzen arbeid" (Jaarboekje Wasdom) door G. Wondergem van Oostkapelle. Bijdragen door alle Vereenigingen. De Geref. V. Spr. 8 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 28 Febr. des avonds 8 uur. K. G. 21. „Hendrik de Cock en de zijnen" door vr. J. A. de Visser. Vrij ond. „Godsvrucht de stuwkracht van ons Ver- eenigingsleven" door vr. J. Koole. Geref. Knapenver. „Benjamin" te St. Laurens. G. G. „De vlucht". Gen. 31, vr. A. Gideonse. Na de pauze voor den leider. J. V. „Repos Ailleurs", Afd. A„ Souburg. N. T. Onderw. 2. „De volheid des tijds" door vr. J. Suurmond. M. O. Onderw. 14a. „Barmhartigheid" door H. Vos. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. S. S. Schets 27. „De besnijdenis", vr. A. Poppe. Vrij onderwerp, vr. J. P. Geldof. Geref. Jongelingsver. „Sola-Ftde", Middelburg. O. T. Onderw. 29. „Het tweestammenrijk tot Joas", 111 vr. P. Wisse. Varia, M. Walraven. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". G. B. „Waarvan de H. Schrift haar aanzien en autoriteit heeft" door vr. A. v. d. Oude. M. O. 14. „Barmhartigheid en naastenliefde" door vr. A. Jonkheer. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. B. G. les 59. 1 Sa. 19, 20, 21 en 22. „Davids om zwervingen" door vr. Wattel. V. G. les 42. „Deïsten en de revolutie", vr. Poppe. Afdeeling 11. Vergadert 's Zaterdagsavonds in de consistorie Hofpleinkerk van 7.458.45 uur. Bijb. Gesch. Les LVIII, 1 Sam. 17 en 18. David en Goliath". Buitenkerkelijke stroomingen„De Darbisten". Nieuwe leden hartelijk welkom. Afdeeling III. B.G. „Samuël en Saul", vr. Ton. K. G. „De Engelsche Kerk in den 17en en 18en eeuw", vr. de Rijke. ZONDAG 28 FEBRUARI 1937. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Kerk. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 uur 2 uur Domburg 9.30 en 2 uur Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Bremmer Leesdienst Ds. H. Scholing Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Ds. A. Koning 2 uur Leesdienst Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. van Dijken Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. A. Koning Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Westkapelle 9.30 uur Ds. H. Scholing 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Woensdag 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. A. Scheele te Kapelle. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Cand. Van Sluijs te Middelburg. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. Ozinga te Veenendaal. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 uur Leesdienst 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 u. Ds. W. H. v. d. Vegt Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. G. W. van Houtc Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok \J r\ Voelt Ge U rillerig en onprettig» zoo echt grieperig? Neem dan 's avonds voor het naar bed gaan één of twee "AKKERTJES" en tien tegen een, dat Ge U 's morgens weer zoo frisch als een hoentje voelt, want "AKKERTJES" zijn echte koorts-verdrijvers 1 Onovertrof fen bij rheumatiek, spierpijn, spit, zenuwpijn, migraine, enz. Smaakloos ouwel-omhulsel om Nederlandsch 't poeder. Ge proeft daardoor Product niets. Ze glijden naar binnen. Veroorzaakt géén maagstoornis. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3