ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN ADVERTENTIEN. DE VELLEN HINGEN*ERBIJ Dank zi| KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde AKKEER'S ORIGINEEL TER INZAGE Fa. PAUL VAN SLUIJS NAAMKAARTJES ROUWBRIEVEN ROUWKAARTEN In de heer Way, oud-diaken der Geref. Kerk te Soerabaja, werd een geschikt man gevonden, om als hoofd en verdere organisator van dezen arbeid op te treden, 't Getal verpleegden steeg spoedig tot 100, en is thans reeds zeer ver daar boven. De bedoeling was de menschen aan een be staan te helpen, niet alleen door ze voedsel en kleeding te verschaffen, wanneer ze zelf niet in staat waren iets te verdienen, maar ook door ze te leeren arbeiden, wanneer zulks nog eenigs- zins mogelijk was. Men wendde ze aan geregel- den arbeid, als matten maken, touw vlechten, ook landarbeid, waarvoor in 1928 een stukgrond gekocht werd. Aanvankelijk gaf deze arbeid vele zorgen en ook velerlei teleurstelling, maar toch heeft Ds. Merkelijn van dit begonnen werk ook zeer veel vreugde beleefd. Reeds op Pinkstermorgen 1920 kon hij de dertig eerstelingen in Blondo doopen, gevolgd door talrijke anderen. Dit was vooral de vrucht van den Christen- Javaan Joesoep, die in zekeren zin wel de stich ter van de gemeente in Blondo genoemd zou kunnen worden. Uitgestooten door zijn familie toen hij Christen werd, ging hij, oud geworden en niet meer in staat te werken, naar Blondo om daar nog wat toezicht uit te oefenen. In groote eenvoud en met rotsvast geloof sprak hij tot de ongelukkigen van den vrede, die God hem gaf en hem steeds geven wilde. Lang leefde hij niet. Tot zijn stervensuur bleef hij getuigen. Allen liet hij bij zich komen en zingen moesten zij van de wuivende palmen, die den doodmoeden pelgrim begroeten op het einde der baan. Dat sterven maakte diepen in druk. Het leven van Joesoep was aanleiding tot het geestelijk ontwaken van de verschoppelingen der Javaansche maatschappij. Joesoep zelf be leefde dat echter niet meer. De Goeroe Indjil Wirja Tresna had van 't begin af aan daar de leiding en heeft met veel wijsheid en toewijding daar tot 1931 gearbeid. Hij ontving al de ellendigen die in de kolonie kwamen, reinigde en verzorgde zelf de vele won den en kon ook vertellen hoe in Blondo Chris tenen zijn bij wie het geloof kennelijk vrucht droeg in afkeer van de zonde, en in een aan God gewijd leven. Uiteraard is het gevaar groot dat er menschen komen in zoo'n kolonie om de vergankelijke spij ze die dan naar het uiterlijk ook wel Christenen willen worden, maar Ds. Merkelijn en zijn trou we helper hebben dit gevaar van meet af ingezien en zeer vele malen vond Ds. Merkelijn de vrij moedigheid in Blondo te doopen. Een belangrijke plaats in Blondo nam ook Ibraham, de blinde, in. Door z'n familie geëxploi teerd werd hij door Ds. Merkelijn en Pa van der Steur naar Blondo verwezen. Eerst vertrouwde hij het niet. Toch ging hij. Daar leerde de blinde zien. Men sprak er over ook buiten Blondo. Steeds was hij als een vader bezig zijn mede- Christenen te onderwijzen. Een van de eerst gedoopten van Blondo was Stephanus, die de gemeente van Tempel zeer deed groeien (zie aldaar!). Doordat de bevolking in Blondo zeer fluctee- rend is en velen uit Blondo weer in de maat schappij terugkeeren, is de gemeente daar niet zoo groot als de talrijke doopelingen telken jare zouden doen verwachten. Bovendien is de dessa zelf nogal vijandig. Niettemin waren er op 1 Januari 1936 nog 149 leden. In 1936 werd de kerk te Blondo geïnstitueerd en vormde met 7 andere kerken de nieuwe classis Kedoe. Toen in 1932 de zoo ijverige en toegewijde goeroe Wirja Tresna om gezondheidsredenen moest worden gepensioneerd werd hij opgevolgd door Sadi van Magelang, die daar reeds zijn sporen had verdiend en die door zijn trouw, eer lijkheid en standvastigheid de sympathie wist te winnen van hen, die hem kenden. (Wordt vervolgd) TWEETAL TE NunspeetM. J. v. Dijken te Oostkapelle. W. Schouten te Westbroek. 's-Gravenhage-West (vac.-Dijk) Dr. G. C. Berkouwer te Watergraafsmeer. L. Oranje te Groningen. Tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te Drachten is benoemd Cand. A. S. Schaafsma te Gasselternijeveen. Uitgebrachte beroepen in 1936. Nu het aantal vacatures gaandeweg slinkt, wordt ook het aantal uitgebrachte beroepen steeds minder. De a. r. Rott. geeft de volgende verhoudings- cijfers. In 1929 werden uitgebracht 279 beroepen, in 1931: 214, in 1935: 98, en in 1936: 62. „Vijftig kerken hebben eenmaal of meermalen beroepen. Drie en veertig zagen haar pogen met gunstig gevolg bekroond veertig slaagden met haar eerste uitgebracht beroep. Negen en dertig vacatures zijn of worden vervuld, waarvan 22 door dienaren des Woords, en 17 door candi- daten." Ph. Rijsdijk-v. Ballegooyen te Barendrecht heeft aan de Geref. Kerk aldaar gelegateerd een bedrag van 2000.te verdeelen tusschen kerk en diaconie. K. B. S. Middelburg, VERGADERING van den Kerkeraad-Breed op Donderdag 4 Febr. 1937, des avonds half acht. De Praeses Ds. Bremmer laat zingen Ps. 56:5, leest 2 Petr. 1 1921 en gaat voor in gebed. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Aanwezig 31 broeders. In behandeling wordt genomen de rekening en verantwoording van het Diaconale fonds over 1936. Br. Ornee is ter vergadering om zoo noo- dig toe te lichten. De brs Van Dalen en Vroon worden benoemd om namens den Kerkeraad deze rekening na te zien. Ingekomen Stukken Bericht van het overlijden van broeder A. F. Blokpoel, N. Oosterschestraat en van broeder Meulenberg te Ellewoutsdijk. 2 dankbetuigingen voor betoond medeleven van den Kerkeraad. Br. den Hollander vraagt om gezondheidsrede nen ontslag als lid van de Commissie van Beheer. Met waardeering voor zijn arbeid wordt dit ont slag verleend. Eenige vragen om steun worden gesteld in handen van de Commissie ad hoe. Een schrijven van een broeder. Besloten wordt dezen broeder te berichten, dat van het schrijven kennis is genomen. De Commissie van Beheer schrijft, dat over het beleggen van gelden door den boekhouder der kerk zal worden geantwoord. Met het ver zoek om geen collecten te houden tijdens de Avondmaalsvieringen zal zooveel mogelijk reke ning worden gehouden. Uit een tweetal voor de vacature in de Com missie van Beheer wordt gekozen br. Booster, Stationsstraat. De Commissie voor Doopaanvragen enz. rap porteert, dat voor 1 kind de doop is aangevraagd, dat 1 attestatie is aangevraagd, wordt verleend. Voor het nazien van de rekening van de Evan gelisatiecommissie worden benoemd de brs. Heemskerk en Walraven voor de Cl. collec ten de brs Loodewijk en Terpstra voor de kerk de brs Van Dalen en Leijnse voor de Zending de brs Coumou en Rothuizen. Br. de Poorte, boekhouder der kerk, komt ter vergadering en wordt welkom geheeten. De rekening der kerk 1936 en de begrooting der kerk 1937 worden in behandeling genomen en vastgesteld. Verschillende vragen worden naar genoegen door den boekhouder beantwoord. Ter tafel is de rekening van den boekhouder van het Rusthuis over 1936. De Commissie rap porteert, dat boeken en bescheiden volkomen in orde waren. Namens de Zendingscommissie vraagt Ds. Oussoren voor het tekort over 1936, groot 313.een collecte. Wordt toegestaan. Br. Knieriem wordt ontheffing verleend van zijn benoeming tot ouderling. Als candidaten worden gesteld de broeders J. W. Goedbloed en J. S. Hoek. De Gemeentevergadering wordt vastgesteld op Maandag 8 Maart, des avonds 8 uur. Des mid dags zal van 12 uur gelegenheid zijn tot stem men voor hen, die des avonds verhinderd zijn. De Commissie voor aanvragen om steun rap porteert. Tot een totaal van 60.aan giften wordt toegestaan. 11 Februari Sectie. 18 Februari onderzoek Belijdeniscatechisanten. 25 Februari Smal. DE KERKERAAD. VERGADERING Classis Middelburg op Woensdag 10 Februari 1937, 9.30 uur v.m. in de Hofpleinkerk. 1. Opening namens de roepende kerk van Vlis- singen. 2. Onderzoek credentiebrieven. 3. Samenstelling Moderamen. Praeses A. Koning. Ie Scriba J. van de Guchte. AssessorA. C. Heij. 2e Scriba D. Bremmer. 4. Notulen. 5. Ingekomen Stukken. 6. Behandeling ingekomen instructies. 7. Rapporten, o.a. Zending en nazien van boeken. 8. Rondvraag naar Art. 41 K.O. 9. Persoonlijke rondvraag. 10. Lezing persverslag. 11. Aanwijzing Moderamen volgende Classis en vaststelling datum. 12. Sluiting. Namens de roepende kerk, G. SMEENK, Praeses. P. VAN WOUWE, Scriba. De Kerken in de Classis Middelburg worden verzocht op de Classisvergadering Woensdag a.s. te storten de eerste bijdrage 1937 voor de Hulpbehoevende Kerken. Gapinge. J. LOUWERSE, Penningm. Het januarinummer van „De Wandelaar". Bij den Uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren verscheen het Januari-nummer van „De Wandelaar geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuurstudie, na tuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buiten leven en toerisme onder leiding van A. V. Fey, waar uit we iets vermelden. Dat men voor het maken van een mooien tocht niet persé buiten behoeft te wonen, blijkt uit een artikel van A. E. d'Ailly, getiteld „Een wandeling door Am sterdam". Heel wat verder van huis brengt ons Charles G. Behrens in zijn rijk geïllustreerde bijdrage„Oland, het land van zon en zeewind". Nu op de „Millioenennota" een bedrag is geplaatst voor restauratie van het kasteel „Doornenburg", is Jac. Gazenbeek er op uit getrokken om wat meer te weten te komen van deze in de buurt van Pannerden gelegen ruïne. Van zijn bevindingen brengt hij in dit nummer verslag uit en zulks in woord en beeld. Van S. J. v. d. Molen is er„Oude Kruisen in Friesland", waarin vele folkloristische en geschied kundige bijzonderheden zijn vervlochten en dat betrek king heeft, zoowel op bij kerken en kerkhoven staande steenen en ijzeren kruisen boven den grond, als op in wegbermen kruisvormig gegraven greppels. Christelijk Vrouwenleven. 21e jaargang. No. 1. Januari 1937. Uitg. H. A. van oBtten- burg N.V., Prinsengracht 493, Amsterdam. Eens per jaar, en wel aan het begin, wordt aan onze redactie het „Christelijk Vrouwenleven" toege zonden. Zeker om ons te doen zien, dat het nog be staat. Zoo ontvingen we weer het eerste nummer van den 21 en jaargang. We hadden ook niet anders ver wacht dan dat dit tijdschrift weer met nieuwen moed een nieuwen jaargang zou beginnen. Het wordt uit nemend geredigeerd, geeft goede voorlichting en wordt daarom bijzonder gewaardeerd. We wenschen het ook nu alle goeds toe en een steeds ruimeren lezerskring. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Met hartelijken dank ontvangen van N.N. 1.02J4 voor de Zeeuwsche Beker Rusland. Naar aanleiding van den brief van Mej. Baarbé, die werd opgenomen in de Kerkbode van 29 Januari j.l. ontving ik van N.N. een gulden voor haar arbeid. Indien er nog broeders of zusters zijn, die daarvoor ook iets willen bijdragen, ben ik gaarne bereid die gelden te ontvangen en door te sturen. M'n gironummer is 169757. Ds. HEIJ. Middelburg. Ontvangen van N.N. voor de kerk 0.50. Hartelijk dank. Ds. A. H. OUSSOREN. Meliskerke. Ontvangen voor de Zending uit het busje van KI. Meijer 5.49 en 100 halve centen van Geertje en Jaantje Rooze. K. POLDERMAN, Penningmeester. Middelburg. Ontvangen door tusschenkomst van br. Terpstra van een zuster een gift van achttien gul den, te verdeelen als volgt6.voor de Kerk, 6.voor het Rusthuis, 6.voor de Diaconie. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Veersche Singel 278. ZENDING. In dank ontvangen van de leerlingen van de Chr. School te Axel voor den Schooldienst der Zending 7.06. Schoondijke. D. DE VRIES Jzn. St. Laurens. Ontvangen van de kleine Johanna Hillebrand 200 halve centen. Vriendelijk dank. D. WILLEMSE, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. Gecombineerde vergadering M. V. en V „Twijfel" door Meisjesroeping B. „Staatkundig gezag" door Dr. Lutzen Wagenaar. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. Vrijdag 12 Februari 7.30 uur. Gew. Gesch. Reserve onderw. „Abrahams roeping". Gen. 12 tot 13 v. 4, A. J. Davidse Ld. M. O. „De Vrouw in het Maatschappelijk leven", A. de Buck. Bijdrage E. Boon. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. Afdeeling A. N. T. „Lucas 16 en 17", L. Houterman. Memoriseeren. Afdeeling B. „Theosofie", B. en B. nos. 16, 38, 39, 40, '35, Mies den Hollander. BijdrageCorry Midavaine. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De eere weg" door Leny Suurmond. Na de pauze reciteeren door Leintje Barentse, Corrie Verstraten, Tiny Huizinga en Corry Cornelisse. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Van Gosen naar Siai" door Truus Meeuwse. Na de pauze reciteeren. RING MIDDELBURG. Vergadering op Donderdag 11 Februari 's avonds 8 uur in het gebouw der C.J.M.V., Singelstr., M'burg. Onderwerp „Alg. en bijzondere Genade" door St. Laurens. „Onze politieke vorming op de J.V." door Veere. De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. op Zondag 7 Febr. 's avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding. Schriftstudie. „De Openbaring van Jo hannes" in te leiden door br. M. v. d. Broeke. Zie G. B. B. October 1936. Het Bestuur. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling 11. B. G. „Jonathan" door vr. W. Verhagen. Na de pauze Huishoudelijke zaken. Afdeeling III. B. G. „Eli en Samuël", A. Meliefste. V.G. „De Darbisten" door den Leider. J. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. Ethiek. Schets I. „Wezen en waarde van de Ethiek" door vr. A. Tange. M. O. „Beroepskeuze" door vr. J. v. d. Putte. Geref. Jongélingsvereeniging „Herman Faukeel". S. S. „De openbaring Gods en haar ontwikkeling" door vr. J. Coumou. K. G. „Hendrik de Cock en de zijnen" door vr. A. Drost. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. „Ethiek", vr. J. Houmes. V. G. „Willem van Oranje I-II", vr. W. Weeda. De Geref. J. V. Spr. 833a te St. Laurens vergadert op Maandag 8 Februari des avonds 7 uur. G. G. 21. „Salomo" door vr. L. Gideonse. Ringonderwerp door vr. J. Boon. ZONDAG 7 FEBRUARI 1937. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Evangelisatie eigen stad. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. D. Bremmer Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 9.30 en 2 uur Cand. A. J. v. Sluijs Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. A. H. Oussoren Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Voormiddag Voorber. H. Av. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. van Nes Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Voorb. H. Av. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Leesdienst CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Bed. H. Av. en Dankz. Borssele 9.30 uur Ds. H. Fransen 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. Joh. A. Tiemens Ds. J. S. Post Leesdienst Ds. J. A. Vink Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. G. W. van Houte Zaamslag 9.30 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok Heden overleed onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Groot vader JOOST DE GROOT, in den ouderdom van bijna 75 jaar. Uit aller naam, C. DE GROOT—Vogel. W.-Souburg, 5 Februari 1937. „'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand. dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." R >S.Q. Geen goud zoo goed Onovertroffen by brand- en sny wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel by Rheumatiek, spit en pyniyke spieren Scbroofdooa 85 «L Potten: 62f4 ct en f 1.04 Bovenstaande artikelen altijd verkrijgbaar in de DROGISTERIJ „DE STER". Vlasmarkt K 157t Tel. 641, Middelburg DRUKKERIJ LITTOOIJ OLTHOFF MIDDELBURG

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1937 | | pagina 3