akker s Abdijsiroop Die NACHT-HOEST zal ophouden! KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN Zou dit niet een belangrijker zaak zijn dan vele tegenwoordig aan de orde gestelde kwesties? A. B. W. M. KOK. P.S. Na het schrijven van dezen brief kwam me in handen een nummer van „Pniël" (13 Juni 1936), waarin Dr. J. H. Gunning J.Hz. over dit onderwerp handelt. Ook hij raadt aan in den Avondmaalsdienst ,,alle preekerij te bannen. Hier spreke de Heiland, die toch de onzichtbare, maar zeer wezenlijke Gastheer is, alléén door woord en teeken". Dr. Gunning begon tijdens zijn ambtsvervulling terstond met de lezing van het Formulier. Geen preek daarvoor of daarna. BEROEPEN TE Nijeveen Cand. G. Spek te Breda. AANGENOMEN NAAR Westerenden Cand. J. van Hoegee te Utrecht. Huizum W. v. d. Heide te Stadskanaal. BEDANKT VOOR Schiedam B. A. Bos te Assen. Gameren Cand. J. van Hoegee te Utrecht. Uithuizen: Th. Boersma te Oudega (Small). Uithuizermeeden J. L. Wielenga te Arum (Fr.). Bevestiging en intrede van Cand. C. van Nes als Miss. D. d. W. Donderdagavond 17 December j.l. had in de Noorderkerk te Middelburg de bevestiging en intrede plaats van Cand. C. van Nes, den door de Geref. Kerken van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg beroepen Miss. predikant voor den dienst te Magelang als opvolger van Ds. Mer- kelijn. Bevestiger was Ds. S. Groeneveld, tot voor kort predikant te Terneuzen en Zendingsdepu- taat, thans emeritus-predikant. Deze wees er in zijn inleidend woord op, dat het thans voor de Geref. Kerken in het Zuiden, voor die van Mid delburg als Zendingskerk in het bijzonder en ook voor de Zendingsdeputaten een belangrijke ure is. De opvolger van Ds. Merkelijn staat thans gereed om aan de kerk van Middelburg verbon den te worden om dan over ongeveer vijf maan den te vertrekken. Ook voor de ouders Van Nes. die hun tweeden zoon naar Indië zien vertrekken en voor de ouders-De Putter, die hun eenig kind voor de Zending afstaan, is het een aangrijpend moment. Het zal D.V. mogelijk zijn, dat Ds. Van Nes alvorens het werk van Ds. Merkelijn over te ne men nog ongeveer een jaar met hem zal samen werken. Het is te begrijpen, dat men ook te Magelang vanavond met ons meeleeft. Wij gelooven, dat wij in Cand. Van Nes den man van Gods raad mogen zien. Van harte wenscht spr. de kerken met hem geluk. Ook met zijn vrouw, die te Leiden eveneens de studies volgde en haar man bij zijn voorbereiding in alles behulpzaam was. Naar aanleiding van Hand. 22 vs. 21 wees spr. er achtereenvolgens op le. wie Paulus zendt (de zendende kerk, geleid door Gods Geest), 2e. waarheen hij moet gaan (niet naar het eigen volk, maar naar de Heidenen) en 3e. hoe Paulus moet gehoorzamen. Spr. wenschte Cand. Van Nes toe, dat hij ook zoo, n.l. veilig onder Jezus hoede en gedragen door het gebed der gemeente zijn arbeid straks mag verrichten. Hierna had de bevestiging plaats. Na de hand oplegging, waaraan behalve de bevestiger nog zeven predikanten deelnamen (de Middelburg- sche predikanten en de Zendingsdeputaten), zong de gemeente Ds. Van Nes Psalm 134 vs. 3 toe. Daarna hield Ds. Van Nes de intreerede. Na een kort inleidend woord, waarin hij wees op de belangrijke ure voor de kerken en voor hem persoonlijk en zijn dank uitsprak dat straks zijn hoogste levenswensch in vervulling mag gaan, zeide Spr. niet te willen komen met allerlei be loften, maar het oog naar Boven te willen rich ten. Het Woord bedienend uit 2 Thess. 3 vs. la toonde Spr. aan, dat de Zending in de eerste plaats een gebedszaak is. Daaraan is de geldzaak volkomen ondergeschikt. Sprekend over de voor bede voor de Zending zette Spr. uiteen waar door, waarvoor en waartoe gebeden moet wor den. Spr. deed een krachtig beroep op de per soonlijke voorbede der gemeente, niet kleurloos, maar concreet, voor de Zendingsarbeiders en hun werk, omdat die arbeiders daaraan zoo drin gend behoefte hebben, maar bovenal opdat het Woord van God zijn loop hebbe. Wie dat durft bidden, zal door een ontrouw rentmeesterschap het binnenhalen van den oogst niet bemoeilijken. Hierna richtte Spr. toespraken tot zijn beves tiger, tot predikanten en kerkeraad van Middel burg, tot deputaten voor de Zending, zijn ouders, schoonouders en vrouw en tot de gemeente van Middelburg en de Geref. Kerken in het Zuiden. Ds. Oussoren, sprekende namens de zendende kerk, meende in de aanwijzing van Ds. Van Nes duidelijk Gods leiding te zien en gaf de verzeke ring, dat de gemeente van Middelburg Ds. en Mevr. Van Nes, en Ds. Merkelijn in den gebede steeds zal gedenken. Ds. Heij van Koudekerke het woord voerende namens de Zendingsdeputaten, gaf uiting aan de blijdschap dezer deputaten, dat Ds. Van Nes den arbeid van Ds. Merkelijn, een uitmuntend Miss. predikant, mag voortzetten. Daaraan voegt Spr. toe een woord van gelukwensch tot Ds. en Mevr. Van Nes en de wederzijdsche ouders, al weet hij wel dat door hen een offer gebracht moet worden. Tenslotte hoopt Spr., dat in alle Geref. Kerken van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg de liefde voor de Zending bestendigd moge groeien. Nadat Ds. Van Nes in dankgebed was voor gegaan, werd de dienst op de gewone wijze be ëindigd. (De Zeeuw) Deputaten voor correspondentie met bui- tenlandsche kerken. De door de jongste Generale Synode benoemde deputaten voor correspondentie met buitenlana- sche kerken berichten, dat zij zich als volgt heb ben geconstitueerd Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen te 's-Graven- hage, voorzitter Prof. Dr. G. Ch. Aalders te Hilversum, secretaris Prof. Dr. A. A. van Schel ven te Haarlem, penningmeester. Eventueele correspondentie te richten aan den secretaris, Nassaulaan 33 te Hilversum. Namens deputaten voornoemd, G. CH. AALDERS, secretaris. Het aantal Joden ter wereld. Blijkens het Jewisch Yearbook 1935 wonen de meeste Joden in de Vereen. Staten van Noord- Amerika 4.228.000. Verder in afdalende reeks Polen 3.600.000, Rusland 2.870.000, Roemenië 900.000, Duitschland 500.000, Hongarije idem, Tsjechoslowakije 360.000, Palestina 260.000, Frankrijk 250.000, Argentinië 240.000, Oostenrijk 230.000, Engeland met Ierland 333.000, Neder land 120.000, België 65.000, Italië 48.000. Te samen zijn er in de wereld ongeveer zestien mil- lioen Joden. Wat ons land betreft waren er in 1920 115.223 Joden. In 1930 was dat getal 111.907 of 1.41 pCt. der bevolking. In verhouding tot den aanwas der bevolking is er een gestadige achteruitgang sinds 1889: 2.15 pCt., 1899: 2.04 PCt„ 1909: 1.81 pCt., 1920: 1.68 pCt., 1930: 1.41 pCt. (Rotterdammer) Beroepingswerk Zaandam. De Geref. Kerk te Zaandam, welker twee kerkgebouwen te klein worden, bereidt zich voor op het beroepen van een derden predikant, nu de hulpprediker Ds. D. Dekker vertrokken is. Te Zaandam zijn thans Ds. C. J. Wielenga (se dert 1926) en Ds. P. van Dijk (sedert 1929). De bouw van een derde kerk, die ook noodig wordt, is door deze plannen voorloopig op den achtergrond gekomen. (A. Rott) K.B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Dinsdag 29 December. DE SECRETARIS. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op Vrijdag 18 Decem ber 1936, des avonds half acht. Praeses Ds. Bremmer. Deze leest Jes. 9 1-6, iaat zingen het vijfde vers van den Lofzang van Zacharias en gaat voor in gebed. Aanwezig 23 broeders. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken 1. Bericht van het overlijden van een broeder en een zuster. 2. Twee verzoeken om steun worden gesteld in handen van de Commissie ad hoe. 3. Een mededeeling van een legaat voor de kerk van 100.en een legaat van 100. voor het Rusthuis van wijlen Br. Timmermans. Wordt in dank aanvaard. 4. Een verzoek van de kerk te Vlissingen om inlichtingen omtrent een dooplid uit onze ge meente, die zich metterwoon te Vlissingen ves tigde. Zullen worden verstrekt. Over een ander dooplid, dat ter catechisatie gaat te Vlissingen, zal meegedeeld worden, dat deze kerkelijk te Middelburg wenscht te blijven behooren. 5. Een verzoek om toegelaten te worden tot onze kerk. Wordt in handen gesteld van de wijk- ouderlingen. 6. Een schrijven van de kerk te Veere zal worden beantwoord. 7. De Commissie voor Doopaanvragen, enz. deelt mede, dat 2 attesten zijn aangevraagd. Een doop wordt aangevraagd. Wordt toegestaan. Twee attesten worden aanvaard, alsmede een doopattest. Hierna eenige Sectierapporten, waarna volgen rapporten over belijdenis-catechisanten. Ds. Bremmer deelt mede, dat hij gaarne Zon dag 10 Januari a.s. zou ruilen met Ds. Kok te Zaamslag. Wordt goedgevonden. De Voorzitter spreekt de ouderlingen, die 1 Januari aftreden, hartelijk toe en dankt hen voor den arbeid voor onze gemeente verricht. Br. Tazelaar dankt namens de aftredenden den Voorzitter voor de gesproken woorden en dankt de broeders, die blijven, voor de aangename sa menwerking. Hij hoopt, dat de Heere den ker keraad steeds wijsheid mag geven te handelen volgens Zijn wil. 14 Jan. Breed. 21 Jan. Sectie. 28 Jan. Smal. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 21 Dec. '36. Ds. A. Koning opent de vergadering op de gewone wijze. Alle broeders tegenwoordig. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukken 1. Van de Oranjevereeniging te dezer plaatse om de radiorede, die bij het huwelijk van het Vorstelijk paar zal worden uitgezonden, daar voor het kerkgebouw te mogen gebruiken, wordt toegestaan onder bestaande voorwaarden. 2. Van de Generale Kas Art. XI K.O. voor Hulpbehoevende Kerken om een collecte te hou den, zal aan voldaan worden. 3. De Gereformeerde Kerken in Limburg vragen om een collecte voor haar Evangelisatie wordt aandacht aan geschonken. 4. Comité voor de geestelijke bearbeiding van verstrooide Gereformeerden in Indië vraagt steun; wordt aan voldaan. 5. De Vereeniging Davos vraagt steun voor haar arbeid wordt voor kennisgeving aangeno men. 6. Schrijven van de Generale Deputaten van de Zending, wordt doorgegeven aan de Plaatse lijke Zendingscommissie. 7. Van de Rudolphstichting verzoekt om steun, wordt aangehouden. Rapporten. Praeses doet verslag over gehou den ziekenbezoek. Om acht uur komen de brs van de Commissie van Beheer ter vergadering tot gemeenschappe lijke bespreldng van de financiën. Diaconale zaken worden besproken en gere geld. Kerkelijke stand. Vertrokken met belijdenis attest naar Gapinge Jantje Hollebrandse. Met doopattest naar Middelburg Arie Willeboordse. Rondvraag. Lezing Persverslag. Sluiting. Bruiloftslied ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Berahard von Lippe Biesterfeld door P. L. van Duindorp. Uitg. P. Labruyère, Zoutelande. Het kon niet uitblijven, dat het a.s. huwelijk van onze Prinses menschen met dichtersgaven zou inspireeren tot een lied. Er verschenen reeds onderscheidene. Ook het bovengenoemde lied wil aan de vreugde uiting geven en anderen daar van doen zingen. Bijzonder heeft de auteur het oog gehad op de scholen. Het heeft 15 couplet ten, waarvan de aanvangsletters de namen van het Bruidspaar vormen. Al is er hier en daar aanmerking te maken op een minder gelukkige uitdrukking, er zijn ook goed geslaagde couplet ten bij. HEIJ. Stuwdam. De Stuwdam is een mooi blad. Het wil ook Christelijk blad zijn. De platen zijn goed. De verhalen evenzeer. Bovendien is er een bijblad. Tenslotte is er nog een waas van geheimzin nigheid, waarin de redactie zich hult. Als iets goeds gepresteerd wordt en dat is hier zeker het geval kan dan niet open en bloot de oorsprong van dat goede genoemd worden Overigens aanbevolen A. H. OUSSOREN. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Souburg. Het was een blijde avond toen wij Don derdag 17 December als brs. diakenen samen ver gaderden met het Bestuur der Jongedochtersvereeniging „Persis". Deze laatsten waren gekomen om de goede ren, die in het afgeloopen jaar ten getale van 82 stuks door de leden dezer Ver. waren vervaardigd, aan ons over te dragen. Zoo werden we dus weer bij ver nieuwing in de gelegenheid gesteld om vele van onze behoeftige broeders en zusters van het noodige te voorzien. Een woord van dank is hier dan ook op zijn plaats. Allereerst voor dit groote offer der liefde door „Persis" gebracht, doch ook een woord van dank aan al haar leden voor al de moeite en zorg en vooral de opoffering die zij zich hebben getroost, om alles te maken, zooals het moest. Maar bij dien dank willen wij de bede voegen, dat God nu en bij den voortduur zijn zegen over hen gebiede, opdat mede door dezen arbeid den dienst der barmhartigheid onder ons zijnen voortgang moge hebben. Geve de Heere daartoe bij zijn gemeente veel gebed en veel liefde en veel offervaardigheid voor dezen noodigen arbeid. De tijden, waarin wij leven zijn ernstig en zwaar en de omstandigheden van velen zijn moeilijk en somber. Ook in de gemeente des Heeren. Doch laat ik U mogen opwekken, om dan ook juist nu in dezen tijd door woord en daad te toonen de eenheid, die daar is door het geloof in onzen Heere Jezus Christus. Dan wordt Gods naam verheerlijkt en dan zal er blijdschap zijn in ons hart en in ons leven. En zoo wordt het alles goed, want God heeft een blijmoedigen gever lief. Namens de Diaconie der Geref. Kerk van O. en W. Souburg, J. A. ARENDSE, Scriba. Middelburg. Gevonden in de collectevoor de Wintercollecte Mej. C. de R. 2.50, 2.5. 2.50, 2.50. Ontvangen door tusschenkomst van br. Drost 0.75 opgespaard door een Zuster voor de Wintercollecte. Hartelijk dank J. J. ORNEE, Kassier Diaconie. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. M. V. „Het ontluikend leven" te St. Laurens. G. G. „De jaren 15881598" door P. Riemens. Na de pauze reciteeren N. Corbijn. Memoriseeren: G. Boon. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. op Dinsdag 29 December a.s. O.T. Schets 5. „Vloek en Zegen", N. Sanderse. Vrij onderwerp. Opvoedkunde. B. en Bew. 6 Maart 1936, S. Hillebrand. Poëzie E. Vogel. De Geref. Mannenver. Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. op Zondag 27 Dec 's avonds 6 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Behandeld zal worden Art. 2 van de Ned. Geloofs belijdenis. In te leiden door br. J. v. d. Broeken. Het Bestuuu De Geref. V. Spr. 8 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 27 Dec. des avonds 8 uur. Kerstonderwerp „Christus' geboorte" door vr. J. A. de Visser. A. R. Schets 11. Art. 4 2de gedeelte. „Wat de Hei lige Schrift leert" door vr. J. Sta: ;-. ZONDAG 27 EN DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 EN VRIJDAG 1 JANUARI 1937. CLASSE MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. D. Bremmer Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. A. H. Oussoren Oudejaarsavond Hofpleinkerk 7 uur Ds. D. Bremmer. Noorderkerk 7 uur Ds. A. H. Oussoren. Nieuw j aarsdag Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing O. 7 uur Ds. H. Scholing N. 9.30 uur Ds. H. Scholing Bevestiging Ambtsdragers. Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. M. J. van Dijken O. 7 uur Ds. J. E. Visser N. 9.30 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst O. 5.30 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 uur Ds. J. Plomp 2 uur Ds. A. Koning O. 7 uur Ds. J. Plomp N. 9.30 uur Ds. J. Plomp Bevestiging Ambtsdragers. Koudekerke 9.30 uur Ds. M. Vreugdenhil 2 uur Ds. A. C. Heij O. 7 uur Ds. A. C. Heij N. 9.30 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Ds. A. Koning 2 uur Ds. J. Plomp O. 7 uur Ds. A. Koning N. 9.30 uur Ds. A. Koning Bevestiging Ambtsdragers. Meliskerke 9.30 uur Ds. A. C. Heij 2 uur Ds. M. Vreugdenhil O. 6.30 uur Ds. M. Vreugdenhil N. 9.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Bevestiging Ambtsdragers. Oostkapelle 9.30 uur Ds. M. J. van Dijken 2 uur Ds. J. E. Visser O. 6.30 uur Ds. M. J. van Dijken N. 9.30 uur Ds. M. J. van Dijken Bevestiging Ambtsdragers. Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds. W. F. M. Lindeboom O. 7 uur Ds. W. F. M. Lindeboom N. 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur Ds. G. Smeenk 2 uur Ds. C. B. Bavinck O. 7 uur Ds. C. B. Bavinck N. 9.30 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij te Heinkenszand. Oudejaarsavond Ds. J. v. d. Guchte N. 9.30 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 uur Ds. C. B. Bavinck 5.30 uur Ds. G. Smeenk O. 8 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman O. 7.15 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst O. 5.30 uur Ds. J. E. Visser 9.30 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst O. 7 uur Ds. Z. Hoek N. 9.30 uur Ds. Z. Hoek Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Cand. van Apeldoorn te Den Haag. O. 6.30 uur Cand. Feenstra te Amsterdam. N. 9.30 uur Cand. Feenstra CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoclstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. Feringa te Moerdijk. Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Cand. B. A. v. Lummel O. 6 uur Ds. C. Steenblok N. 9.30 uur Ds. C. Steenblok Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen O. uur Ds. G. Leene N. 9.30 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheelc O. 6 uur Ds. A. Scheele N. 9.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk O. 5 uur Ds. E. Beukema N. 9.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Bevestiging Ambtsdragers. O. 6 uur Ds. G. van Heiningen N. 9.30 uur Ds. G. van Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Prof. Dr. de Hartog te Kampen. O. 7 uur Ds. A. van Egmond N. 9.30 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 uur 2.30 uur O. 6.30 uur N. 9.30 uur Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 uur 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur O. 6.30 uur N. 9.30 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur Ds. Joh. A. Tiemens Ds. D. de Vries Ds. Joh. A. Tiemens Ds. Joh. A. Tiemens Ds. J. S. Post Ds. J. A. Vink Ds. Th. P. Potma Ds. D. de Vries Ds. Joh. A. Tiemens Ds. G. W. van Houte Ds. G. W. van Houte Ds. G. W. van Houte Ds. A. B. W. M. Kok Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akkers Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en nóg krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel Verlaagde prijzen f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1936 | | pagina 3