flink Dagmeisje. OFFICIEELE BERICHTEN, PREDIKBEURTEN De benoeming van Dr. K. Dijk tot hoogleeraar te Kampen is voor zeer velen allerminst een ver rassing. Het werd in vrij breeden kring vermoed, dat bij het door curatoren aangeboden tweetal de Haagsche predikant was, en ook, dat hij niet meer in dezelfde mate als bij de benoeming van een hoogleeraar te Middelburg in 1933, bezwaren had, den kansel voor den katheder in te wisselen. De huidige situatie van het Geref. kerkelijk leven overziende, zal men met deze benoeming een vrij wel algemeene instemming aantreffen. Zoowel door zijn positie als leider in het kerkelijk leven als door zijn omvangrijk werk en zijn onbe twiste bekwaamheden op het gebied der theolo gie en der kerkgeschiedenis is Dr. Dijk een der aangewezenen voor den leerstoel, die door het overlijden van Prof. Hoekstra onbezet was. De zesde hoogleeraar. Bij monde van ouderling Dr. G. K. Schoep, Den Haag, stelt de adviseerende Commissie voor: De Generale Synode, met belangstelling ken nis genomen hebbende van de uitspraak der hoogleeraren aangaande de wenschelijkheid van de benoeming van een zesden hoogleeraar en eveneens van de verklaring van de meerderheid en van de minderheid der curatoren dienaan gaande, besluit zich over deze zaak niet uit te spreken, voor en aleer door Curatoren volgens art. 9 van het reglement voor de theologische opleiding aan de Theologische School, een gemotiveerd voorstel ter benoeming van een zesden hoogleeraar zal zijn ingediend. Prof. Dr. K. Schilder, Kampen, meent, dat het voorstel der Commissie de benoeming van den zesden hoogleeraar voor onbepaalden tijd ver schuift. Spr. heeft daarom bezwaar tegen de con clusie der Commissie, vervat in de tweede alinea, en wenscht die als volgt te doen luiden „Spreekt uit, in deze aangelegenheid geen be slissing te nemen voor en aleer door Curatoren volgens Art. 9 van het Reglement voor de Theo logische opleiding aan de Theologische School een gemotiveerd voorstel ter benoeming van een zesden hoogleeraar zal zijn ingediend, en draagt aan het Curatorium op, deze aangelegenheid bij de eerstvolgende Synode aanhangig te stellen door indiening van een praeadvies ter zake. Ouderling A. Scholtens, Groningen, neemt deze gedachte van Prof. Schilder over en dient deze als voorstel bij de Synode in. Dr. W. A. van Es, Leeuwarden, acht het voor stel van Prof. Schilder onduidelijk. Ds. F. C. Meijster, Rotterdam, zegt, dat Cu ratoren in meerderheid vóór de benoeming van een zesden hoogleeraar zijn, maar zij weten niet waar het geld vandaan moet komen vandaar zijn voorstel om een lector van jaar tot jaar te be noemen. Tegen het amendement van Prof. Schilder heeft Spr. bezwaar. Hij meent, dat de zaak hier mede niet wordt gediend, want drie jaren zijn spoedig om. Prof. Dr. S. Greijdanus, Kampen, licht de uit spraak van hoogleeraren toe, die door het Cura torium wordt gedeeld. Voor de kerken is de be noeming van het hoogste belang, hetgeen in de conclusie der commissie evenwel niet voldoende tot uiting komt. Er moet van de Synode een dui delijke verklaring komen. Ds. J. Douma, Arnhem, meent dat de tweede alinea van het voorstel der Commissie de Cura toren in geen enkel opzicht bindt. Hij is het eens met Prof. Schilder, dat de benoeming, wordt dit voorstel aangenomen, tot onbepaalden tijd wordt verschoven. Als Curatoren er niet over spreken, doet de Synode het ook niet. Dat gaat niet aan, zegt Spr., die er verder zijn bevreemding over uitspreekt waarom de Commissie niet heeft ge reageerd op de verklaring van het Curatorium, waarbij de benoeming in beginsel wordt aan vaard. Over deze verklaring wenscht Spr. nader te worden ingelicht. Ds. N. Duursema, Nieuw Amsterdam, consta teert, dat het in de Synode een zware taak is om te pleiten voor de Theologische School. Achteraf is gebleken, zonder dat iemand zulks bedoelde, dat de opheffing van het lectoraat door de Sy node van Middelburg een vermindering is van den staat der Theol. School, een verarming van haar wetenschappelijke waarde. Een zesde hoog leeraar, zegt Spr. verder, is noodig, zooals blijkt uit den drang hiertoe uit den boezem der kerken. Curatoren achten den zesden professor ook noo dig. Z.i. behoort de Synode uit te spreken, dat het geld voor den zesden hoogleeraar moet wor den bijeengebracht. In de kerken, door Spr. be doeld, wacht men op deze uitspraak. Prof. Dr. K. Schilder, Kampen, is hierover bezwaard, dat de clausule der Commissie de uitspraak van Curatoren op den achtergrond schuift. De tegenwoordige gang van zaken, vijf hoogleeraren zonder lector, is voor den bloei van de Theol. School toch niet gunstig, zegt Spr. De Synode kan vandaag tot de benoeming besluiten, zegt Spr., want het Gereformeerde volk heeft nu reeds een bedrag bijeengebracht, toereikend voor de eerste drie jaren. Voor de verdere jaren kan ook zoo worden gezorgd. Laat men, besluit Spr., deze zaak niet op de lange baan schuiven. Ds. F. C. Meijster, Rotterdam, antwoordt Ds. Douma, dat Curatoren alleen vanwege de tijds omstandigheden de benoeming nog niet hebben voorgesteld. Curatoren hebben geen bezwaar te gen het amendement van Prof. Schilder. Dr. G. K. Schoep, 's-Gravenhage, zegt dat de Commissie nog niet over het amendement-Schil der heeft kunnen oordeelen. Persoonlijk ziet Spr. geen tegenstelling tusschen het voorstel der Com missie en dat van Prof. Schilder. De Praeses oordeelt, dat de Synode zich over het beginsel eener benoeming wel zal kunnen uit spreken. Spreker zegt, dat hij in het Curatorium tot de minderheid behoort, die meent, dat het lectoraat dient te worden hersteld. Met Prof. Schilder verschilt Spr. van meening ten aanzien van de financieele mogelijkheid. In Noord-Hol land, voor welke provincie Spr. zitting heeft in het Curatorium, heeft de crisis zoo diep inge werkt op het kerkelijk leven, dat een crisisfonds moest worden ingesteld, om kerken te helpen, die anders zouden te gronde gaan. De Praeses dient het volgende voorstel in „De Generale Synode besluit aan Curatoren op te dragen de volgende Synode te dienen van rap port en advies over een te benoemen zesden hoogleeraar Ds. W. W. Meijnen, Dordrecht, stelt voor „De Synode besluit zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de benoeming van een lector, en ver trouwt, dat Curatoren hun aandacht zullen blij ven wijden aan de zaak van den zesden hoo- leeraar." Dr. W. A. van Es, Leeuwarden, komt op te gen hetgeen in de morgenzitting is gezegd door Ds. Duursema over de verarming van de Theo logische School. Hij voor zich zou er niet gaarne op worden aangezien, liefde voor de Theol. School te missen, en hij zou daarom wenschen, dat Ds. Duursema zijn uitlating terugneemt. Ds. N. Duursema, Nieuw-Amsterdam, ver klaart dit van harte te willen doen. Prof. Dr. G. M. den Hartogh, Kampen, vraagt een schriftelijke gemotiveerde uitspraak van het Curatorium, die hij heeft gemist. Prof. Dr. K. Schilder, Kampen, acht het voor stel van den Praeses onaannemelijk. Spr.'s voor stel is erg mak en preciseert de bedoeling van de Commissie. Het voorstel van Prof. den Hartogh is hem nog liever. Ds. Douma, Arnhem, verklaar zich bevre digd met de nadere verklaring van Ds. F. C. Meijster. Aan het voorstel van de meerderheid van Curatoren heeft Spr. genoeg, niet aan dat van den Praeses. Hij voelt meer voor het voor stel van Ds. W. W. Meijnen. Op voorstel van den Praeses wordt nu een Commissie benoemd om de Synode van advies te dienen over de verschillende voorstellen. In deze Commissie worden benoemd de vijf voor stellers, n.l. Prof. Dr. K. Schilder, Ds. J. L. Schouten, Ds. W. W. Meijnen, Prof. Dr. G. M. den Hartogh, Ds. F. C. Meijster, Dr. K. Dijk en Ds. H. Meijering. Classis Middelburg. Kerken, denkt om Uw collecten of bijdragen voor den arbeid in N. Brabant-Limburg en Uw giften voor Rijn-Pruisen en Westfalen. (Girono. 46692 Ds. Visser, Domburg). De kerken in de Classis Middelburg worden beleefd verzocht op de a.s. Classicale vergade ring te storten het tweede bedrag voor de Hulp behoevende kerken over 1936. De Penningmeester, Gapinge. J. LOUWERSE. Van vijf kerken in de Classis Middelburg heb ik nog niet ontvangen de collecte voor de Provin ciale Kas tot ondersteuning Diaconieën. Gaarne zie ik spoedige toezending tegemoet, opdat ik tijdig kan afrekenen. De Correspondent, J. A. VERTREGT. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad ge houden op Donderdag 27 Aug. 1936. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken. 1. Circ. „Leertucht over leden der N. S. B. 2. Steunaanvrage Chr. School, Mechelen. 3. Brochure „Om de Waar heid", door Ds. K. van Dijk deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. 4.5. Steun aanvrage Vereen. „Bethsaïda" en Vereen, tot behartiging van de belangen van jonge meisjes in handen van de Commissie ad hoe. 6.7. Rap porten Zending en Geref. Kerk, Brussel over arbeid in Noord-Frankrijk, zullen circuleeren. 8. Schrijven van den Kring der M.V.en dankbetui ging voor het gebruik van het kerkgebouw. 9. Schrijven van Ds. G. Smeenk, dat hij op 6 Sept. a.s. n.m. in den D. d. W. hoopt voor te gaan. Kerkelijke stand. Attestatie aangevraagd naar Bergen op Zoom door Bartel Goedbloed. Inge komen met doopattest van Oostkapelle Jacomina Willemse. GedooptCornelis Johannes Meyers Jz. Hendrik Geldof Jz. Maatje Jacoba Tave- nier Dd. Rapporten. Verslag wordt gedaan van ver schillende bezoeken in de gemeente. Diaconale zaken. Eén zaak vraagt de aandacht. Naar de Classicale vergadering op 9 Sept. a.s. worden afgevaardigd als primi Ds. Lindeboom en oud. Verhage secundus oud. Louwerse. Censura Morum. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Breed op Donderdag 3 Sept. 1936, des avonds half acht, in de Hof- pleinkerk. Praeses Ds. Oussoren. Aanwezig 32 broeders. De notulen worden gelezen en na kleine aan vulling vastgesteld. Ingekomen Stukken Rapport van de visitatie op ons Zendingster rein. 4 aanvragen om steun, worden verwezen naar de Commissie ad hoe. Bericht van het overlijden van twee zusters, welke schriftelijk zijn beantwoord. Rapporten van de Generale Synode. Een schrijven van den penningmeester van de Hoofdzending, die verklaart 250 gulden te weinig in kas te hebben om in Sept. op de Classis-verga dering 600 gulden te storten en vraagt raad wat hij in dezen moet doen. Ook de penningmeester van den Med. Dienst klaagt over tekort. Beslo ten wordt een extra-collecte te houden. De Commissie voor Doopaanvragen, enz. rap porteert, dat 1 doop wordt aangevraagd, welke wordt toegestaan, 1 attestatie wordt aangevraagd en verleend, 4 doopattesten ingekomen, 3 attes taties ingekomen en aanvaard. Censura Morum wordt gehouden. Geen der broeders heeft bezwaar. Besloten wordt, in verband met den aanleg van de centrale verwarming in de Noorderkerk, het H. Avondmaal te houden op 20 Sept. in de Hofpleinkerk en 27 Sept. in de Noorderkerk. Ouderling J. J. de Vast vraagt ontheffing van zijn ambt wegens te drukke werkzaamheden. Deze ontheffing wordt verleend. Naar de Classis vergadering op Woensdag 9 Sept. a.s. worden afgevaardigd primi Ds. D. Bremmer en ouderling D. H. Loodewijk en als secundi Ds. A. H. Oussoren en ouderling J. Olthoff. Sluiting. 10 Sept. Sectie. 17 Sept. Smal. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG kerkeraadsvergadering, gehouden 1 Sept. 1936 te St. Laurens. Praeses opent de vergadering, laat zingen Ps. 89 7, leest Joh. 5 1924 en gaat voor in gebed. Afwezig met kennisgeving de brs. Boon en Vogel. Van br. Boon is een schrijven aanwezig. De notulen van den Scriba worden onveran derd vastgesteld. Ingekomen Stukken Agenda Centrale Diac. conferentie. Rapporten Generale Synode. Steunaanvragen van de school met den Bijbel te Mechelen en van „Bethsaïda" zullen worden gesteund. Enkele andere aanvra gen worden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den correspondent der Theol. School zal toestemmend worden beantwoord. Aanvrage van den Chr. Blindenbond om gebruik te mogen maken van het kerkgebouw op 14 Oct. voor een propaganda-avond, wordt op de ge wone voorwaarden toegestaan. Agenda Classis- vergadering. Afgevaardigd worden de Praeses, br. Boon, sec. br. Weeda. Brs ouderlingen rapporteeren over het door hen tijdens de vacantie van den Praeses gedane ziekenbezoek. Br. Sanderse rapporteert over zijn bezoek aan de J. V. Tuchtgevallen worden be sproken. Diakenen doen verslag van hun arbeid; verschillende gevallen worden besproken. Besloten wordt in de vacature van ouderling, ontstaan door het vertrek van br. L. J. Vroon, zoo spoedig mogelijk te voorzien. Uit het dubbel tal van de brs J. KooleJ. v. d. Wal zal D.V. op 14 September om 8 uur 's avonds de verkie zing plaats vinden. Kerkelijke stand. Ingekomen met doopattest J. T. Meyer uit Middelburg. Met attestatie uit Serooskerke L. v. d. Broeke. GedooptTan netje, dochter van W. Marinusse en E. Maas. Overleden br. Jac. Buis. Rondvraag br. L. J. Vroon vraagt ontheffing uit zijn ambt als ouderling, hetwelk hem, zij het met leedwezen, onder dank voor verrichten ar beid wordt verleend. Br. Vroon neemt afscheid van de broeders, dankt den Praeses voor de tot hem gerichte woorden en bidt den Kerkeraad en gemeente bij den voortduur Gods zegen toe. Lezing Persverslag. Sluiting. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN LINNENKAST-CO Ml TE VOOR M AC ELAN G, PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van Mej. M. van Gilst te Colijnsplaat 18.27, van Mej. M. van Steen- brugge te Scharendijke namens de Geref. M. V. „Dient den Heere" 15. S. E. HEIJ—GOSL1NGA. Geref. Pastorie, Koudekerke. Giro-adres No. 169757 Ds. A. C. Heij. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt K 4, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Bogardstraat, koster Noorderkerk, Middelburg Middelburg. Getelde collecten. Collecte Hulpbeh. kerken in Nederland 128.98 Collecte Emeritusfonds 113.09 Collecte Verstrooide Geref. in Indië 125.95 Collecte voor de Kerk 133.23 Kerkbussen 92.64 Huwelijkscollecte 12 Augustus 4.61 Huwelijkscollecte 14 Augustus 25.90^2 Huwelijkscollecte 19 Augustus 8.93 Door bemiddeling van Koster Volkers ontvangen 1.voor de centrale verwarming Noorderkerk. Voor alles hartelijk dank. De Boekhouder, A. DE POORTE. Middelburg. Hartelijk dank aan de fam. K. en Mej. L. voor de toegezonden kleeding. Namens de Huisbezoekcommissie, Molstraat 26. KORTEKNIE, Secr. Middelburg. Gevonden in de collecte 2.50 voor Rusland. Ontvangen door tusschenkomst van br. Abrahamse van een zuster 0.50 voor de Kerk en 0.50 voor de Diaconie. J. J. ORNEE, Kassier Diaconie. VEREENIGINGSLEVEN. DIACONAAL HULPBETOON. A.s. Maandag 7 September, des avonds half acht, zullen de werkzaamheden weder worden hervat. Het Bestuui. Geref. Meisjesvcreeniging „Mcisjesroeping", M'burg. Afdeeling A. N. T. Schets 26. „De uitbreiding der kerk" door G. Jobse. M. O. Schets 11. „De bodem en wie er van leven", B. en B. 6 Sept. '35, L. Ludikhuize. Bijdrage M. de Boks. Afdeeling B. Bijbelbesprcking „De Bergrede", Matth. 5, 6 en 7 door To de Vos. Na de pauze Vrije werkzaamheden. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Hereeniging", Genesis 4247 door Janna Wattel. Na de pauze voorlezen. Nieuwe leden hartelijk welkom. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Jacob bij Laban" door Cathrien Wattel. Nieuwe leden hartelijk welkom. Geref. M. V. „Het ontluikend leven" te St. Laurens. G. G. „Jacob bij Laban" door Mien de Visser. Memoriseeren door J. Hendrikse. Reciteeren door P. Riemens. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. 10 September. Gew. Gesch. N. T. Schets 12. „Jezus en zijn dis cipelen", M. Poppe. Vrije bijdrage W. Taapken. Na de pauze vrije werkzaamheden. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. S. S. Schets 52. „De vier Evangeliën" door vr. J. de Groot. V. G. Onderw. 28. „Een nieuwe geest" door vr. W. Luyk. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Schr. st. Sch. 16. „De gevallen Engelen" door vr. J. Drost. Zending. Sch. 16 door vr. P. Vader. Varia door vr. C. Franse. Geref. Jongelingsverceniging „Herman Faukeel". G. B. Art. 35. „Van het H. Avondmaal" door vr. W. Verstraate. V. G. „De strijd om wereldheerschappij" door vr. J. de Rijke Jr. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. S. S. 20. „De gemeene gratie" door vr. T. Lodewijk. K. G. 2. „AthanasiusArius, AugustinusPelagius" door vr. M. Geuze. De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens, vergadert D.V. Maandag 7 Sept. des avonds half acht in de consistorie der Geref. Kerk. Inleiding Geref. Ethiek. „De Wet des Heerenzie G. M. B. Sept. '35. Inleider br. H. Hoonhout. Allen welkom. Het Bestuur. ZONDAG 6 SEPTEMBER 1936. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Theologische School. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. K. Oussoren te Broek op Akkerwoude. Noorderkerk 9.30 uur Ds. K. Oussoren 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2.30 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. P. van Hoven te Honselaarsdijk. Oostkapelle 9.30 en 7 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 uur Ds. D. Bremmer 2 uur Ds. G. Smeenk Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. D. Bremmer CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Leesdienst Kamperland 9, 2 en 6 uur Ds. J. M. Mulder Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. W. Veder te Utrecht. Oogstcollecte. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Leesdienst CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. W. G. F. van Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Cand. B. A. v. Lummel 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 uur Ds. J. A. Vink 2.30 uur Cand. G. Spijker Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. W. Scheele te Hogersmilde. Donderdag 3.30 uur Ds. D. de Vries Huwelijksbevestiging. Terneuzen 9.30 uur Cand. G. Spijker te Kampen. 2.30 uur Ds. J. A. Vink Donderdag Ds. J. A. Vink Huwelijksbevestiging. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok NAGEKOMEN ADVERTENTIËN. Gevraagd een Aanmelden na 7 uur. Adres Jobse, Penninghoeksingel L 40, Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1936 | | pagina 3