KERKNIEUWS, OFFICIEELE BERICHTEN, PREDIKBEURTEN Door den vrijzinnigen predikant, zijn enkele stellingen gepubliceerd, waarin hij zijn bezwaren tegen de luchtbeschermingsoefeningen samen vatte. Wij geven ze hier verkort weer le. De luchtbeschermingsoefeningen gaan uit van de fatale meening, dat oorlog onafwendbaar is. Daartegenover stellen wij, aldus de N., de overtuiging van een evangelisch geloof, dat iedere oorlog voorkomen kan worden, wanneer men- schen daartoe de handen vereenigen. Vredeu- arbeid in plaats van oorlogstoerusting. En dan, is oorlog onmogelijk, zooals het thans is buiten gesloten dat er oorlog tusschen Brouwershaven en Zierikzee komt. 2e. Door de luchtbeschermingsoefeningen wordt de burgerij ingeschakeld in het gansche defensie-systeem. 3. Luchtbescherming is voor een deel ver dragsbreuk. Nederland heeft ook het luchtpact van den Volkenbond onderteekend, waarbij de gasoorlog verboden wordt. Toch wordt er gas geproduceerd en wij houden oefeningen. 4e. De luchtbescherming is een van de vele onderdeelen van den greep der duisternis, die steeds meer slachtoffers maakt. Bij het lezen van deze stellingen, lette men dadelijk op het standpunt van den schrijver, dat duidelijk, reeds door deze weinige regels heen- schemert. Wat betreft stelling I. Dat evangelisch geloof verwarre men vooral niet met het geloof in den Heere Jezus Christus, Die is gestorven en nu in den hemel leeft. Aan Wien de Vader alle macht heeft gegeven. Dit is een geloof in de goede krachten van de menschen. Als menschen de handen ineenslaan, kan iedere oorlog voorkomen worden De Heilige Schrift leert ons wat anders over de menschen, dat uit hunne harten voortkomen booze bedenkingen. Eigenaardig voorbeeld. Tusschen Zierikzee en Brouwershaven kan geen oorlogstoestand ont staan, die met bommen wordt uitgevochten. Maar kan er niet haat en nijd zijn en zich uiten op veel andere, niet minder erge manieren Wat betreft stelling II. In alle defensie wordt de burgerij, het zij meer of minder, ingeschakeld. De stelling alsof dit uitsluitend bij de luchtbe scherming zou plaats hebben, is een fictie. Stelling III is wellicht ten deele juist, maar, dit toegegeven, is daardoor de roeping der overheid om beschermingsmaatregelen te treffen voor het leven der burgerij, toch allerminst weggenomen. En onze ïoeping om de overheid te gehoorzamen, in al wat niet door God verboden wordt, blijft toch onverzwakt, ook al begaat 'n overheid fei len. Waar is de overheid in deze wereld, die zonder zonde is Stelling IV. Bij greep der duisternis, denke geen lezer aan de vorst der duisternis in de Schriftuurlijke beteekenis. Met greep der duister nis bedoelt deze schrijver de gruwelijke moderne oorlog. De ontzettende greep van den Vorst der duisternis, omvat veel en veel meer dan een oor log. Die greep is ook in het denken en redenee ren, dat zich losmaakt van het Woord en zich niet aan den Christus onderwerpt, zooals wij het bij het bij dezen vrijzinnigen schrijver moe ten constateeren. Ondanks al den ernst waarmee hij getuigt tegen de gruwelen van den oorlog, kent hij niet de onderwerping aan Hem, Die den Satan heeft overwonnen, en Die ons waarlijk vrijmaakte van elke greep der duisternis. Deze vingerwijzing om vooral over den ach tergrond van de stellingen van Ds. de N. niet heen te lezen, hebben wij eerst gegeven. Nu vol gen wij nog even den gang van de polemiek. Dr. Weeda bracht tegenover dit alles twee vragen in, die hij graag beantwoord zag le. Of er thans, op dit oogenblik oorlogs gevaar bestond, ja dan neen. 2e. Of men kon verwachten, dat, zoo er een oorlog mocht uitbreken, deze met geen lucht aanvallen zou gepaard gaan. Slechts wanneer Ds. de N. op deze twee vragen, een geruststel lend antwoord kon geven, had hij het pleit ge wonnen, volgens Dr. W. Natuurlijk heeft eerst genoemde volmondig erkend, dat hij op deze twee vragen geen geruststellend antwoord kon geven. Maar dat dit voor hem allerminst een reden was om van ongelijk overtuigd te worden. Juist tegen die nuchtere werkelijkheid, waaruit Dr. W. redeneerde, teekent Ds. de N. protest aan. „Een christenpredikant heeft niet als mili tair te redeneeren, mag niet rekening houden met de allerslechtste instincten van de menschen" schrijft hij. En verder„Een christenpredikant heeft een andere taak, zeer nuchter en waak zaam te blijvenvoor de zaak van Christus' Koninkrijk." Tegen een „sympathiek ingezon den" van iemand uit Vlissingen, merkt hij op, dat wij moeten denken aan Jezus' woord tot Petrus „Gij kleingeloovige, waarom hebt gij ge wankeld „De hoofdzaak is telkens bij iedereen, dat wij in ons geloof tekort schieten, en dat wij dan gaan redeneeren En dat is onjuist." Zoo stuiten de vragen van Dr. W. af op een overtuiging, die met geloof-in-menschelijke- goede-krachten, gaat staan tegenover de nuch tere en gruwelijke werkelijkheid van het leven. Dat geloof-in-den-mensch wordt vereenzelvigd met de zaak van Christus' Koninkrijk. Op die groote vergissing heeft de ethische Dr. Weeda zijn vrijzinnige collega niet gewezen. Helaas niet. Volgende week hopen wij daarop nog iets dieper in te gaan. Brouwershaven. J. M. (Wordt vervolgd) DRIETAL TE Daarlerveen (Ov.)Cand. B. Geuchies te Dwingelo. Cand. en hulppred. A. J. Radder te Dedemsvaart. Cand. en hulppred. E. Torenbeek te Haaksbergen. BEROEPEN TE Dirkshorn Cand. en hulppred. S. Greving te Dirkshorn. AANGENOMEN NAAR Zwijndrecht (Gr. Lindt): J. C. Hagen te Sprang (N.-Br.). Soemba. Het getal Christenen op het eiland Soemba klom tot 4607 Gemeente Melolo 486 Zendingspost Melolo 476 Gemeente Peta- wang 206 Gemeente Kambaniroe 493 Gemeen te Pajeti 235 Zendingspost Pajeti 529 Gemeen te Waingapoe 251 Zendingspost Anakalang 223 Zendingspost Karoeni 1708. Volgens de laatstvermelde opgave was het cij fer voor doop- en belijdende leden ruim 3000. (Jaarboek voor de Geref. Kerken in Nederland '36, bl. 368.) In de Gemeenten van Melolo en Petawang worden thans de Psalmen gezongen naar Soem- baneesche en Savoeneesche melodieën. Zeer tot genoegen van de leden. (Macedoniër). Ds. G. W. van Houten te Nijeveen hoopt Zondag 6 Sept. 1936 afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Nijeveen en Zondag 13 Sept. 1936 zijn intrede te doen te Terneuzen. Door Dr. G. Keizer van Rheden-De Steeg, is als predikant der Geref. Kerk te Tiel beves tigd, Ds. J. Wiepkema, gekomen van Duisburg- Ruhrort (Dl.). Tekst Nehemia 4:6a. 's Mid dags verbond Ds. Wiepkema zich aan de ge meente met als tekst 1 Cor. 1:1 en 2. Bij den kerkeraad der Geref. Kerk te Dedemsvaart is uit de nalatenschap van een lid der gemeente een gift ingekomen groot 1000, gelijkelijk te verdeelen voor kerk, diaconie, fonds tweede predikant en school. In het midden der vorige eeuw werd het Zuiden der Vereen. Staten van Noord-Amerika en het Noorden van Mexico onveilig gemaakt door den krijgszuchtigen stam der Comanchen. Eindelijk werden deze Indianen, die zich zelf Wum, d.i. menschen, noemden, zóó in het nauw gedreven, dat zij zich in 1865 vrijwillig naar Oklahoma lieten overbrengen. De Geref. Kerk in Noord-Amerika werkt reeds veertig jaren onder de Comanchen, en met zichtbare vrucht. Een kerkgebouw met pastorie is gesticht en in de nabijheid daarvan is ook een ziekenhuis opgericht. De Comanchen hebben een predikant van hun eigen ras Ds. R. P. Chaat. Hij is klein van ge stalte, doch toont thans op geheel ander ter rein de eigenschappen der Comanchen dap perheid en volharding. De eerste Zendeling van de Geref. Kerk onder de Comanchen was Frank Wright, eveneens een Indiaan van afkomst. Zooveel mogelijk beijvert men zich jonge Christenen onder de Indianen op te leiden voor het Zendelingswerk, om ze daarna uit te zenden naar streken, waar hun rasgenooten nog in heidendom verzonken zijn. (A. Rott.) In het Curatorium der Theol. School zijn twee wijzigingen gekomen. De Particuliere Sy node van Groningen benoemde tot opvolger van wijlen Ds. P. Bos den predikant van Scheemda Ds. G. Diemer en tot opvolger van Ds. Koop- mans werd door de Particuliere Synode van Friesland aangewezen Dr. D. J. de Groot te Woudsend c.a. Het zij aan deze geachte broe ders gegeven, veel voor onze Theologische School te mogen doen! (Bazuin) Centrale Diaconale Conferentie. Het Comité van de Centr. Diac. Confer, be sloot, dat de 47e Conferentie D.V. op Woens dag 30 September a.s. te Utrecht zal gehouden worden. Aan de Diaconieën werd verzocht de punten ter behandeling en de namen voor de candidaat-comité-lid in te zenden aan het adres van den len Secretaris, M. C. Wijnbeek, Soest- dijk. Zuid-Limburg. Voor hen, die hun vacan- tie in Zuid-Limburg hopen door te brengen, is het wellicht niet ondienstig er eens op te wijzen, dat er in dit prachtige vacantie-oord vier Gere formeerde Kerken gelegen zijn de Kerken van Heerlen en Maastricht meer Zuidelijk, en de Kerken van Lutterade en Treebeek meer Noor delijk gelegen. Vooral de Kerken van Heerlen en Maastricht zijn vanuit het Geuldal gemakke lijk te bereiken. De Kerk van Heerlen heeft hare samenkomsten in het kerkgebouw Bekkerweg t/o de Vlotstraat, v.m. 9.30 en n.m. 3 uur. De Kerk van Maastricht vergadert in het kerkgebouw aan het Sterreplein, vlak bij het Station v.m. 10 uur en n.m. 5 uur. 't Zal zeer op prijs gesteld worden, als pre dikanten en candidaten, die hun vacantie in Zuid- Limburg doorbrengen, deze Kerken met een liefdebeurt willen dienen. K.B. S. Predikanten in de Classis Goes. Coetus D.V. Maandag 3 Augustus 1936, 's morgens half tien te Goes. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 27 Juli, 7JZ uur. DE SECRETARIS. Collecte voor Gereformeerde Emigranten in Canada. Arnemuiden ƒ3.Domburg 1.50 Gapinge 4.Grijpskerke 7.Koudekerke St. Laurens 2.50 Middelburg Oost- kapelle 4.Serooskerke 2.50 Souburg 2.50 Veere Vlissingen Vrouwenpolder 2.50 Westkapelle 1.50. Nagekomen collecte, voor de Hongaarsche Studenten, van Serooskerke 2.50. De Correspondent, J. A. VERTREGT. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens op 20 Juli 1936. Ds. Koning opent op gewone wijze de ver gadering. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukken 1. Een jaarverslag over het Zendingsterrein te Magelang, zal circuleeren. 2. Van Halle te Groningen verzoek om steun, wordt toegestaan. 3. Aanbieding boekwerk, wordt kennis van ge nomen. Rapporten De Voorzitter doet verslag over zijn gehouden ziekenbezoeken. In verband met de aanstaande vacantie van den Praeses, zal het ziekenbezoek door de brs ouderlingen geschieden. Tijdens de vacantie is het adres van den Ker keraad P. Sanderse. Br. Boon doet verslag van zijn bezoek aan de M. V. en van het bijwonen van het Herdenkings feest van de Christelijke school. Diaconale zaken worden als naar gewoonte besproken en geregeld. Tijdens de vacantie van den Praeses zijn de diensten des Zondags geregeld. Zondag 2 Aug. voormiddag Leesdienst, des avonds 7 uur Ds. Tunderman. 9 Aug. Ds. J. v. Herksen. 16 Aug. Ds. J. H. Kouwenhoven. 23 Aug. v.m. Leesdienst, des avonds 7 uur Ds. Vreugdenhil. Rondvraag. Wordt door enkele broeders ge bruik van gemaakt. Volgende Kerkeraad zal worden gehouden op 1 September. Censura Morum. Enkele tuchtgevallen worden behandeld. Kerkelijke stand. Overleden Br. J. Ingelse en Zr. J. Hollebrandse. Huwelijksbevestiging aange vraagd door Br. Labruijère en Zr. M. de Bree. Lezing Persverslag. Sluiting. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op 23 JuF 1936, des avonds half acht. De Praeses, Ds. Oussoren, opent de vergade ring, waarna de Scriba de notulen leest. Deze worden onveranderd vastgesteld. Tegenwoordig 21 broeders. Ingekomen Stukken a. Jaarverslag van het Zendingsterrein Ma gelang. b. Dankbetuiging voor betoonde deelneming bij het overlijden van een broeder. c. Verzoek van de Diaconie om een extra collecte. In handen gesteld van het Moderamen. De Commissie voor Doopaanvragen enz. rap porteert, dat 2 doopattesten worden aangevraagd en dat de Doop gevraagd wordt voor twee kin deren. Worden toegestaan. Verder, dat 1 doop- attest uit Hillegersberg Straatweg en 1 attestatie uit Serooskerke inkwam. Worden aanvaard. Daarna brengen Sectie I en II rapporten uit. 3 September Breed. DE KERKERAAD. KORTE NOTULEN van de vergadering Classis Goes, gehouden Donderdag 16 Juli 1936 te Goes. 1. Ds. H. Fransen opent namens de roepende kerk van Driewegen de vergadering. Hij laat zin gen Ps. 111 2, leest Ps. 111 en gaat daarna voor in gebed. 2. De kerk van Yerseke onderzoekt de cre- dentiebrieven en rapporteert bij monde van haar afgevaardigden, dat alle kerken wettig vertegen woordigd zijn. Er is een instructie van 's-Gra- venpolder. 3. Het moderamen neemt zitting Ds. E. Beukema, Praeses; Ds. G. van Heiningen, Scriba; Ds. Joh. Booij, Assessor. 4. De notulen der vergadering van 23 April j.l. worden gelezen en vastgesteld. 5. Uitgegane correspondentie naar de Part. Synode wordt gememoreerd. De afgevaardigden ter Synode, doen mededeeling, dat de verzoeken, door de Classis ingediend, alle werden ingewil ligd. Zij deelen vervolgens mee, dat volgende collectes, door de Synode zijn voorgesteld Hulp behoevende kerken in de Prov. \]/2 collecte; Hulpbeh. kerken Generale Kas 1 collecte Evan gelisatie in Zeeland 1 collecte Hulpbeh. Diaco nieën 1 collecte (deze collecte, indien mogelijk in Juli te houden en te storten per giro aan Dr. v. d. Berge, Goes. No. 52877. 6. Ingekomen Stukken een schrijven van de Classis Dordrecht over verleend eervol ontslag aan Dr. v. d. V. S. 7. Rapporten a. Verslag van Dep. Part. Synode. b. Verslag (halfjaarlijksche) van de kerk van Wemeldinge. Er wordt gewaagd van ongestoor de voortgang van het Evangelisatiewerk en van zegen op den arbeid. 8. Vacaturebeurten worden geregeld. 's-Gra- venpolder zal bediend worden door Di. Booij, Van Dijk, Van Egmond. 9. Gelden worden gestortTheol. School, Hulpbeh. Kerken in de Prov., Evangelisatie in België, Rijn-Pruisen. 10. Rondvraag naar art. 41 K.O. levert geen bijzonderheden op. 11. Roepende kerk voor de volgende ver- gaderng zal zijn Goes. Ze zal D.V. 8 October gehouden worden. Moderamen Praeses Ds. Booij, Assessor Ds. van Dijk, Scriba Ds. van Heiningen. Te storten collecten: Theol. School, Ver strooiden in N. O. Indië, Hulpbeh. Kerken in de Classis, Hulpbeh. Diaconieën (zie boven). 12. Algemeene rondvraag Br. Douw (Baar land) wekt op tot steviger actie bij de corres pondenten Theol. School, om te komen tot groo- ter aantal contribuanten. Kerkvisitatoren doen mededeeling van hun voornemen D.V. eind September kerkvisitatie te houden. Ds. Scheele vraagt naar de stand van het voor bereidende werk herdenking Reformatie. 13. Korte notulen worden gelezen en vast gesteld. 14. De Praeses sluit de vergadering, nadat hij in dankgebed is voorgegaan. Op last der Classis, JOH. BOOIJ, Assessor. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Serooskerke. J.l. Zondag gevonden in de collecte 5.voor Kerk en Diaconie. Met dank. DE BOEKHOUDER. Middelburg. Gevonden in de collecte 0.25 voor verwarming Noorderkerk 1voor de Diaconie en 1.voor Rusland 1.voor de Zeeuwsche Beker. Allen hartelijk dank. J. J. ORNEE, Kassier Diaconie. Middelburg. Hartelijk dank aan Mevrouw A. voor de zending prachtige kleeding. Namens de Evangelisatie Commissie, Molstraat 26. KORTEKNIE, Secr. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen een ex. Z. Kerkbode van de vorige week terug met de bemerking „Geweigerd door A. KPlaats van afzending is ons onbekend, dus gelieve het juiste adres op te geven De Administratie. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert op Donderdag 30 Juli. O. T. Schets I. „De Schepping" door Betje Vogel. Vaderl. Gesch. Schets 27. „De vruchten van het Liberalisme" door E. Boon. Memoriseeren Suus Sanderse. Geref. M. V. „Het ontluikend leven" te St. Laurens. G. G. „Izaks huwelijk" door L. Tramper. Na de pauze K.G. „Requesens landvoogdij" door L. Gideonse. De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 26 Juli in de consistorie der Geref. Kerk des avonds 7 uur. Vrij onderwerp in te leiden door br. G. T. Weeda. Het Bestuur. Vergadering der J. V. Pred. 12la te Koudekerke op Zondag na kerkdienst. Inl- S. S. les 8. „De schepping van den mensch", J. Huisman. VoordrachtW. Bakker. Pauze. Memorisatie J. Blaasse. Inl. K. G. les 8. „Naar de Reformatie", W. Aar- noutse. Gereformeerde Knapcnv erg adering „Samuël", M'burg. Afdeeling UI. B. G. „De Wetgeving op Sinai" door vr. Daane. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Schriftst. „Het verbond der werken" door vr. W. de Rijke. Varia door de vrienden M. Ton en M. Verspoor. J. V. „Repos Ailleurs", Afd. A„ Souburg. O. T. Onderw. 71. „Het gouden beeld" door vr. A. Jasperse. Vrij onderwerp„Onze houding tegenover de sport" door vr. H. Huson. ZONDAG 26 JULI 1936. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Prov. Kas Diaconieën. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Woensdag 2 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Bremmer Ds. D. Bremmer Huwelijksbevestiging Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur Ds. H. Scholing Ds. S. G. Bloem te Niezijl. 2.30 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. Woensdag 2 uur Ds. A. Koning Huwelijksbevestiging. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapellc 9.30 en 2.30 uur Ds. M. J. v. Dijken Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Woensdag 2 lur Ds. W. F. M. Lindeboom Huwelijksbevestiging. Souburg 9.30 en 2 uur Cand. C. v. d. Boom te Overschie. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. J. v. d. Laan te Haarlemmermeer. Collecte Emeriti. Vrouwepolder 9.30 en 7 u. Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Ds. Oosterhof te Hoofddorp. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9, 2 en 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Leesdienst CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 u. Ds. W. G. v. Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt Bed. H. Av. en Dankz. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Leesdienst Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 uur Leesdienst 6.30 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 10 en 3 uur Cand. Tiemens te Arnhem. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. J. A. Vink Bed. H. Av. en Dankz. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1936 | | pagina 3