KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN, BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN ADVERTENTIEN. GEEFT LITTOOIJ OLTHOFF ZEEUWSCHE PREDIKANTENCONFERENTIE. Zooals gewoonlijk is er ook dit jaar, op den dag vóór de Particuliere Synode, een conferentie geweest van de Gereformeerde Predikanten in Zeeland. Dinsdag 9 Juni werd ze gehouden in de Gereformeerde Kerk te Goes. Er waren zeven-en-dertig predikanten tegenwoordig. D.w.z. weer meer dan het vorige jaar. Uit het ieder jaar toenemende getal van opgekomenen blijkt, hoe de faciliteiten, door de opeenvolgende Sy nodes aan deze conferenties toegestaan, doel treffend zijn. Daarop gelet is het des te meer verblijdend, als zulk een conferentie ook zelf, aan de verwachtingen beantwoordt. Dat nu kan zeker gezegd worden van de pas gchoudene. Ze had zulk een goed verloop, als maar begeerd kon worden. Behalve de bekwame, rustige leiding van Ds. A. Scheelc, bijgestaan door zijn Assessor Ds. A. C. Heij, hebben zonder twijfel veel daar toe bijgedragen de pracht-referaten van Ds. J. van de Guchte van Veere en van Dr. W. H. van Zuijlen van Wissekerke. De inhoud ervan moge hier in het kort weergegeven volgen. Ds. van de Guchte refereerde over de „Verhouding van het Koninkrijk Gods tot de wereld". Na een korte inleiding gaf hij een schriftuurlijke bepaling zoowel van het Koninkrijk Gods als van de we reld. Naar beide zijden werden de controversen aangegeven. Het leven in het Koninkrijk Gods in zijn onvolkomen realiseering op aarde werd geduid als een wandelen voor Gods aangezicht, wat aangaat alle levenskringen. Het is de open baring van het lichaam van Christus in velerlei instituut en organisatie. Het instituut der kerk is alzoo niet het éénige, nog veel minder het beheerschende, doch slechts één dezer instituten, met name voor den godsdienstigen kring. De „wereld" werd eveneens gezien als een leven in alle kringen, doch in ongehoorzame richting. Evenwel werd staande gehouden, dat de men- schelijke natuur, hoezeer ook, gecentreerd als ze is in het hart, verdorven geworden, toch door Gods conserveerende goedertierenheid gehand haafd is in haar structuren. Vandaar in de Schrift de veelszins ruime waardeering voor het leven der wereld. Hieruit volgde, dat de verhouding niet zonder meer die van de antithese of der subordineering kon zijn, evenmin als een dialectische. Ze is in het algemeen belijdend en getuigend, bij doorwerking van Gods goedertierenheid kan er saamwerking zijn in geval van af goderij antithese. Van uit dit standpunt werden de controversen besproken, terwijl ten slotte deze algemeene be paling werd uitgewerkt voor de godsdienstige, de politieke, de analytische en sociale kringen, waarbij nader werd ingegaan op verschillende actueele vraagpunten. Dr. W. H. van Zuijlen refereerde over Bartho- lomaeus Keckermann (15721609) in zijn be- teekenis voor de Gereformeerde Theologie. „Deze wijsgeer en theoloog, die werkte te Hei delberg en Danzig, is van beteekenis door zijn pogingen, de theologie een plaats te geven in het geheel der wetenschappen (of filosofie) en de methode der filosofie consequent toe te passen op de theologie. Deze poging, op zich zelf zeer goed, moet tot verderf der theologie strekken, indien daarbij wordt uitgegaan van een niet- christelijke filosofie, zooals bij K. het geval is, die de filosofie van Aristoteles, op enkele punten gewijzigd, in haar geheel heeft overgenomen. De filosofische vakken worden verdeeld in theore tische en practische. Om de theologie in dit systeem der wetenschappen een plaats te kunnen geven, wordt ze verdeeld in tweeënde leer van God en openbaring krijgt onder den naam van theosofie een plaats onder de theoretische wetenschappen, waar de bijna zondelooze rede heerscht (lijn naar het rationalisme). De rest der theologie (soteriologia) wordt deel der practi sche wetenschappen, waarin vooral het hart, de wil des menschen op den voorgrond treedt hierbij gaat het er over, hoe ik zalig word (lijn naar het piëtisme). In theoretische en practische wetenschappen heerschen resp. de synthetische en analytische methode. K.'s beteekenis ten goe de is dus, dat hij ingezien heeft, dat de alge meene methode, de stofordening van een theo logisch systeem niet los staat van den inhoud der theologie daarbij, dat hij de theologie ge heel wetenschappelijk heeft gemaakt. Verkeerd is geweest de scheiding der theologie in een theoretisch en een practisch deel en daardoor het afbuigen naar rationalisme en piëtisme, waar bij de afwijking naar 't rationalisme werd bevor derd door zijn te weinig rekenen met de door werking der zonde ook op het gebied der theo retische wetenschap." Er volgde op deze referaten een levendige, leerzame bespreking, die een broederlijk karakter droeg. De Scriba, F. J. VAN DEN ENDE. Sombere tijding. Hoezeer de Diaconieën te kampen hebben met den stijgenden nood, blijkt uit het besluit der Diaconie van de Geref. Kerk te Rotterdam, die met 1 Juli a.s. ertoe zal overgaan, le. de bijsteun in natura aan de crisis-werkloozen met 50 te verminderen, zoodat de werklooze broeders dan maar de helft van hetgeen ze nu ontvangen, aan hen zullen zien toebedeeld 2e. alle verdere ondersteuningen aanmerkelijk te verminderen, zoodat ieder een deel van zijn ondersteuning zal moeten missen. (Rotterdammer) Referaat van Ds. S. G. de Graaf te Am sterdam. Onderwerp „Algemeene en Bijzondere genade". Stellingen 1. Genade is in de Schrift de gunst Gods, zij het verbeurde gunst. Het woord drukt een verhouding uit, in welke God Zich tot menschen stelt. Genade staat tegenover toorn. Ze wordt door God in Zijn verbond alleen aan de Zijnen geschonken, want in genade geeft God Zichzelf. Zoo moet de term „algemeene genade" verwor pen worden. Wel is er te spreken van een zekere goedheid, die God aan ongeloovigen toont. 2. De gunst of genade, die door het Eeuwige Woord ons geschonken wordt, behcerscht de structuur der gansche wereld. In het Eeuwige Woord, dat de onderhouder is van de verbonds- gemeenschap, vindt ze haar bestand. Dan moet ook nu haar bestaan rusten in de genade, die God de Zijnen in den Christus schenkt. Van een zoogenaamde algemeene genade, die niet haar grond vinden zou in het kruis van den Christus kan geen sprake zijn. Dit kon reeds uit Joh. 1 118 afgeleid worden, het wordt echter in Koloss. 1 1220 letterlijk gezegd. 3. Hierbij is verondersteld, dat door den zondeval de gemeenschap tusschen God en mensch gansch verbroken werd, en die gemeen schap alleen door den Christus in het verbond der genade werd hersteld. Daarmee staat in ver band, dat van een Vaderschap Gods over alle menschen naar de Schrift niet kan gesproken worden. 4. De genade of gunst gaat in logischen zin aan de natuur vooraf, daar de gansche schepping door de gunst in het Eeuwige Woord bestaat. Men moet dus niet vragen naar de verhouding van natuur en genade, want dat zou de gedachte wekken, dat de genade supra-naturalistisch bij de natuur bijkwam. Men dient te vragen naar de verhouding van genade en natuur. 5. Men kan dan ook niet onderscheiden tus schen tweeërlei terrein, een onderbouw van al gemeene genade, waarin geloovigen en ongeloo vigen zich tezamen bewegen, en een bovenbouw van bijzondere genade, die alleen voor geloovi gen toegankelijk is. 6. In de goedheid, die God om Zijn verbond in den Christus met de geloovigen nog aan de ongeloovigen bewijst, is veel, dat hen huns on danks leidt en ten deele verlicht. Toch ligt in hun leven de tendenz, om zich met dien zegen van God vrij te maken. K. B. S. Lijst van die collecten, waartoe door de Par ticuliere Synode van Zeeland van 10 Juni 1936 besloten is 1. Hulpbehoevende Kerken in de Provincie. Anderhalve collecte, te houden in November 1936 (heele) en in Maart 1937 (halve). Quaestor der Deputaten Ds. F. J. van den Ende te Kam perland, giro 41873. 2. Hulpbehoevende Kerken in Nederland, één collecte, te houden Januari 1937. Deze col lecte wordt op verzoek der Generale Deputaten geïnd met medewerking van de Particuliere Sy node door de Provinciale Deputaten ad artikel 11. Te zenden aan Ds. F. J. van den Ende, Kam perland. 3. Hulpbehoevende Studenten, geen. 4. Evangelisatie in de Provincie, één collecte, te houden Februari 1937. Quaestor der Deputa ten Ds. G. van Heiningen te Wolfaartsdijk, giro 178021. 5. Hulpbehoevende Diaconieën, die idioten en andere ellendigen te verzorgen hebben, één collecte, te houden Juli van dit jaar 1936. Deze collecte wordt door de Particuliere Synode bij zonder aanbevolen. Om in den nood der bedoel de diaconieën te voorzien, kan met één collecte alleen dan volstaan worden, als de opbrengst grooter is dan gewoonlijk. Quaestor dezer De putaten is dhr. A. J. Huysman te Meliskerke. Namens het moderamen van de Particuliere Synode, gehouden te Goes 10 Juni 1936, F. J. VAN DEN ENDE, le Scriba. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op 18 Juni 1936. Praeses Ds. D. Bremmer. Opening. Lezen Joh. 10:114, gebed. Aanwezig 19 broeders. Notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken 1. 4e Centrale Conferentie van Ouderlingen te Arnhem 24-6-1936. Kennis van genomen. 2. 't Anker. Naar Evang. Commissie. 3. Verzoek om steun. Naar Commissie ad hoe. 4. Over Zendingskalender 1937. In handen van de Zendingscommissie. 5. Een schrijven van de Diaconie Geref. Kerk alhier. Zal beantwoord worden. 6. Een schrijven van Staatsbedrijf P. T. T„ Telefoondistrict Vlissingen. In handen gesteld van Commissie voor kerktelefoon. 7. Een verzoek om toegelaten te worden tot onze kerk. Wijkouderlingen zullen bezoeken. Commissie voor doopaanvragen enz. 1 attesta tie ingekomen, 2 doopattestaties aanvaard, 1 doopattestatie gevraagd, 2 doopaanvragen toe gestaan, 2 doopbewijzen zuHen aan Ned. Herv. Kerk gevraagd worden. 1 huwelijksbevestiging toegestaan. Rapporten a. Op voorstel van Sectie II zal aan Classis advies gevraagd worden in tuchtgeval. b. Over een zuster die elders lid is. Zij mag a.s. Zondag met de gemeente H. Av. vieren. Rondvraag. Persverslag. Sluiting. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad ge houden op Donderdag 18 Juni 1936. Aanwezig alle leden. De Praeses opent de vergadering met gebed en Schriftlezing en betuigt daarna aan br. Chris- tiaanse de deelneming van den Kerkeraad met het overlijden van zijn moeder. Br. Christiaanse zegt daarvoor dank. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukken 1. Rapport Zending. 2. Finantiëel verslag Zending zal circuleeren. 3.5. Steunaanvragen Geref. Kerk Hoenze Driel Verband van Geref. Evang. Comm. Ar beid Pa v. d. Steur in handen van de desbe treffende Commissie. 6. Circulaire -Zendings kalender 1937 voor alle gezinnen zal wederom een exemplaar worden besteld. 7. Agendum Centr. Ouderlingen Conferentie, voor kennisge ving aangenomen. 8. Schrijven van Ds. J. Ver- steegt betreffende de G.E.O.S. (Geref. evang. onder schippers)zal worden beantwoord. Kerkelijke stand. Overleden Dina Christi aanseMaas. Ingekomen met doopatt. van Oost- kapelle Jans Marijs. Br. P. Ton vraagt en verkrijgt toegang tot de vergadering. Br. Ton zegt uit naam van de Geref. Jeugdvereenigingen, die zonder betaling in de con sistorie mogen vergaderen, aan den Kerkeraad daarvoor hartelijk dank en biedt uit waardeering namens genoemde vercenigingen een tiental stoe len aan. De Praeses dankt br. Ton voor zijn sympathieke woorden en zegt, dat de Kerkeraad dit geschenk zeer gaarne wil aanvaarden en ver zoekt hem den dank aan de gevers over te bren gen. Gezien den wankelen toestand van de thans gebezigde stoelen wordt het geschenk dadelijk in gebruik genomen. Rapporten. Verslag wordt gedaan van het huisbezoek in 50 gezinnen. Gerapporteerd wordt, dat de actie tot verhooging der bijdragen voor de Theol. School niet onbevredigend is verloo- pen en nog zal worden voortgezet. De Praeses brengt het verzoek over van de Vereeniging tot verspreiding der Heilige Schrift om een aanbeveling voor een collectie langs de huizen op Woensdag 24 Juni a.s. deze wordt verleend. Diaconale zaken. Br. Verton doet verslag van de gehouden Prov. Diac. Conferentie. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. Ons Blad. Evangelisatie-Maandblad voor jongens en meisjes, 0.60 per jaar. Uitgave Johs Vlaanderen Olden- zeel, le Oosterparkstraat 212, Amster dam (O.). Ons werd toegezonden het le Lustrumnummer. Op de eerste pagina schrijft Prof. Grosheide een brief aan de jeugdige lezers en lezeressen. Op de volgende bladzij is een mooie plaat van Josina Knap gereproduceerd Juda borg voor Benjamin, waarbij een korte Bijbelsche toelichting is ge schreven op de volgende pagina, terwijl „Oom Johannes" bladzij 4 vult. De prijs voor versprei ding van dit aardige Evangelisatieblaadje is zeer laag gesteld. HEIJ. VEREENIGINGSLEVEN. Middelburg. Ontvangen van een zuster der Ge meente uit dankbaarheid 1.voor de kerk en 1. voor de Zending van een zuster der Gemeente 1. voor de Kerk, 1.voor de Diaconie, 0.50 voor Rusthuis en 0.50 voor de Zending. D. BREMMER. Middelburg. In dank ontvanqen voor de Kerk van N.N. 1.—. Ds. A. H. OUSSOREN. Serooskerke. Met hartelijken dank ontvangen een dankoffer van een zuster der gemeente 3.waar van 1.voor de Kerk, 1.voor de Diaconie en 1.voor de Kerktelefoon. W. F. M. LINDEBOOM. Middelburg. Ontvangen door tusschenkomst van br. Damen van een zuster 2.50. Hartelijk dank. J. J. ORNEE, Kassier Diaconie. Middelburg. Uit dankbaarheid voor genoten zegen van een Broeder en Zuster der Gemeente ontvangen 2.voor de Kerk. De Boekhouder, A. DE POORTE. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Geref. M. V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekcrke. N.T. Schets 14. „Jezus" wonderen" door J. Simonse. M.O. Schets 2. B. en B. Sept. 1934 door J. Sanderse. ReciteerenJ. Ruitenbeek. VoordrachtM. Sinke. Geref. Meisjcsvergadcring „Nunia", Middelburg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Jozefs verhooging" door Leintje Ba- rendsc. Na de pauze voorlezen uit „Stans van de vijfjarige". Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De strijd om het eerstgeboorterecht" door Janny Verspoor. Na de pauze reciteeren door Lies Dubois, Koos Suurmond, Jo Vereist en Cathrien Wattel. Geref. Meisjcsvcrccniging „Meisjesrocping", M'burg. Afdeeling A. O. T. Schets 10. „Lot", B. en B. 13 Juli '34, A. Naye Lees- en Reciteeroefening uit „Bartje", B. en B. 22 Nov. '35. L. Kingmans, P. Lavooij, J. Maas. Bijdrage F. Rooze. Afdeeling B. Geloofsleer. Art. 27, 28 Bets Slot. OpvoedkundeJan Ligthart, Gré Janse de Jonge. Bijdrage Nellie Drost. Gereformeerde Knapenvcrgadcring „Samuël"M'burg. Afdeeling II. Geen vergadering. Afdeeling III. B. G. „Mozes' roeping", Heuseveldt. V. G. „De 10 jaren", v. Westrenen. Geref. V. Spr. S33a te St. Laurens. S. S. Schets 7. „Het zesdaagsche scheppingswerk", vr. J. A. de Visser. O. M. Schets 2. „Patriciërs en Plebejers" vr. J. Wiilemse. De J. V. te vergadert op Zondag 4 uur a.s. N.T. les 1. „Jezus' dispelen" door vr. C. Labruijère. VoordrachtJ. Tevel. Pauze. M. O. dl. 3, les 9. „Staat en gemeentebedrijven", vr. D. Simonse. MemorisatieJ. Huisman. V. „Repos Aillcurs", Afd. A.. Souburg. G. B. Art. 20. „God heeft Zijn rechtvaardigheid en barmhartigheid bewezen in Christus" door J. van Maldegem. M. O. Onderw. „Kerk en Maatschappij" A door J. de Grool. Geref. jongclingsver. Sola-FidcMiddelburg. Schrifst. 26. „Het verbond met Abraham" door vr. A. Buijs. Varia door vr. W. de Rijke en J. de Boks. Geref. Jongclingsvcrceniging „Herman Faukcel". N.T. Handelingen 16 door vr. A. Jonkheer. V.G. „De strijd om Wereldheerschappij" door vr. J. de Rijke Jr. Varia door vr. P. Ingelse. Behandeling van enkele Huishoudelijke zaken. Ring van V. en Kring van M. V. op G. G. in Zeeuwscli Vlaanderen. Landdag te Schoondijkc op Zaterdag 27 Juni. 2 uur. ZONDAG 21 JUNI 1936. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofplcinkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer Bed. H. Av. 6 uur Ds. D. Bremmer Voortz. Bed. H. Av. en Dankzegging. Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. E. Beukema te Nieuwdorp. 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Grijpskerkc 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Namiddag Voorber. H. Av. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M, f v. Dijken Serooskerke 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom 2 uur Ds. J. W. Tunderman Souburg 9.30 en 2 uur Ds. G. B. Bavinck te Amersfoort. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwcpolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Leesdienst Westkapelle 9.30 uur Ds. C. B. Bavinck 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Leesdienst Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Leesdienst Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Cand. J. Terhaak te Utrecht. 2 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Leesdienst CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijkc 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. H. v. d. Zanden te Wapenveld. Rilland-Bath 9.30 en 2 u. Ds. W. G. v. Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Ds. H. Fransen Ds. P. Bakker te Andel. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d, Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkcnszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 uur Ds. E. Beukema 2.30 uur Ds. A. H. Oussoren Wcmcldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 10 en 3 Schoondijke 10 en Terncuzen 9.30 en Zaamslag 9.30 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok Prof. Dr. K. Schilder te Kampen. Ds. J. A. Vink uur Ds. Th. P. Potma Bed. H. Av. en Dankz. 3 uur Dhr. Jonker Hulppred. te Rotterdam. 2.30 uur Dr. J. Schelhaas te Tzummarum. .30 uur Ds. Joh. A. Tiemens G. SMIT eti N. SMIT—ARNOLD1 zeggen, mede namens hun wederzijdsche familie, hartelijk dank voor de vele bewijzen van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Middelburg, Juni 1936. UW ADVERTENTIES TER PLAATSING AAN HET ADVER TENTIEBUREAU VAN SPANJAARDSTR. - MIDDELBURG

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1936 | | pagina 3