INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN 5. Het Comité voor den Schooldag te Kam pen verzoekt om afvaardiging op 18 Juni. Afge vaardigd wordt Ds. A. Koning. 6. De Protestantsche Reclasseeringsvereeni- ging verzoekt om den jaarlijkschen steun te mo gen ontvangen. 7. Agendum voor de Particuliere Synode wordt nota van genomen. Rapporten. Praeses doet verslag over zijn ge houden ziekenbezoek. Brs Ouderlingen doen verslag over gehouden huisbezoek. Diaconale zaken worden besproken en gere geld. Br. A. v. d. Broeke over het bijwonen van de Provinciale Diaconale Conferentie te Goes. Rondvraag. Kerkelijke stand. GedooptPieter, zoon van C. Ton en J. Poppe Pieter, zoon van J. Gilde en Adr. de Visser. Lezing Persverslag. Sluiting. KORT VERSLAG van de gehouden 16e Provinciale Diaconale Conferentie in Zeeland, gehouden te Goes op 5 Juni 1936 in de Gereformeerde Kerk. Broeder Ph. Wessels opent te ruim 10 uur de vergadering, laat zingen Ps. 146 1 en 6, leest 1 Joh. 3 vanaf vers 10 en gaat voor in gebed. In zijn openingswoord, waarin hij ook de beide adviseurs Ds. G. van Heiningen en Ds. J. A. Tiemens een welkom toeroept, zegt hij, dat wij ons gedurig moeten afvragen hoe volbrengen wij ons ambt in de praktijk. Wij zijn nu samen gekomen om elkander te dienen, elkander voor te lichten. Het doel van alle onze verrichtingen moet zijn de verheerlijking van Gods Naam. Het geheim van alle dienen en zelfovergave is de liefde. De liefde van Christus moet ons dringen het lijden en leed van onze arme broeders en zusters ter harte te nemen en hen in hun gees telijke en stoffelijke nood bij te staan. Daarna deelde hij mede, dat hij de tijd geko men achtte het Voorzitterschap der Conferentie te moeten neerleggen, èn wegens zijn leeftijd èn daar geen diaken zijnde buiten de praktijk van het ambt staat. Hij dankt de broeders, die hem in zijn 16-jarige periode als Voorzitter hebben gesteund, voor al de vriendschap en steun, die hij in zoo ruime mate heeft mogen ondervinden en wenscht br. W. v. d. Berg die door het Comité tot Voorzitter is benoemd Gods zegen toe in het leiden der vergaderingen. Hierna neemt br. v. d. Berg de leiding der Conferentie op zich en spreekt een woord van dank aan den afgetreden Voorzitter. Waar alles een bestemde tijd heeft, is dan thans het oogen- blik gekomen, dat br. Wessels meende zijn func tie te moeten neerleggen. Hij zal niet spreken over weemoed, maar over dankbaarheid, dat hij in het midden der broederen zulk een voorname plaats heeft mogen innemen. Hij was de ziel der Conferentie en de Heere heeft ook hem genade en eere willen geven. Hij stelt voor hem, waar hij nu geen lid der Conferentie meer is, als adviseur in deze ver gadering te benoemen, wat algemeene bijval vindt. Hem wordt toegezongen Ps. 121 4. Br. Wessels dankt al de broeders en br. v. d. Berg voor de toegesproken woorden en zegt, dat Gode alleen de eer toekomt voor alles wat hij voor de broeders heeft mogen zijn. Op voorstel van den Voorzitter wordt beslo ten een foto der vergadering te laten maken en br. Wessels een vergroote afdruk met lijst aan te bieden, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Br. v. d. Berg vraagt de welwillendheid om de vergadering te kunnen leiden en belooft zich ten volle te zullen geven. Aanwezig zijn afgevaardigden van 40 diaco nieën. De notulen der vorige Conferentie worden niet gelezen, deze zijn opgenomen in het Diaconaal Corr. blad JuliAug. 1935 en in de Zeeuwsche Kerkbode. De diaconie van Wolphaartsdijk brengt ver slag uit van de gehouden controle over de boe ken van den Penningmeester, welke in orde zijn bevonden. De Penningmeester wordt gedechargeerd voor zijn beheer. Door hem wordt verslag uitgebracht over den stand der kas, waaruit blijkt, dat op 31 Dec. 1935 een batig saldo van ƒ450.23 aanwezig is. Tot Comitéleden zijn gekozen de brs A. J. Huijsman en C. den Hamer, die hun benoeming aannemen. De navraag van de vruchten der vorige Con ferentie gaf geen aanleiding tot bespreking. Thans komt aan de orde het referaat van br. Dr. J. J. v. d. Berg over het onderwerp „Over den dienst der barmhartigheid". Br. v. d. Berg het woord nemende zegt, dat iedere tijd zijn bijzondere nooden heeft. Ook nu zijn steun en steunregeling geen ijdele klanken. De dienst der barmhartigheid moet geschieden volgens de eeuwenoude regeling der kerk. Iedere geloovige heeft de taak om te dienen, inzonder heid de diakenen volgens hun ambt. Wij moeten allen elkanders lasten dragen. De diaconie is in bijzonderen zin daartoe geroepen. De vrije barm hartigheid geeft aanleiding tot klachten, waarom dit moet worden geregeld en in banen geleid als in de eerste Christengemeente. De diaconieën hebben tot taak uit te deelen. De kerken der scheiding hebben het diaconaat in eere hersteld. Al wat de diaconieën ter beschikking wordt gesteld, behoort aan den Koning der Kerk en moet in Zijn naam worden uitgedeeld. Van be deeling mag hier niet worden gesproken. Daarom moet worden uitgereikt in Christus' naam, waar bij het gevoel van afhankelijkheid weg moet val len. De diakenen hebben zich te bemoeien met alle armen en ellendigen der gemeente. In de eerste plaats moet echter gezorgd worden voor armenzorg, verdere hulp is wenschelijk indien de middelen daartoe aanwezig zijn. Particuliere ar menzorg gaat voor diaconale zorg. Wederver gelding aan ouders moet den kinderen als taak worden opgelegd volgens Gods gebod. Indien hulp moet worden verleend, dan moet deze vol doende zijn. Hierbij moet met raad en daad worden bijgestaan. Echter moet worden toegezien, dat geen taak wordt aanvaard waartoe de diaconie niet ge roepen is. Vele nooden van oude van dagen kunnen op wettelijk recht aanspraak maken. Om in de nooden te kunnen voorzien moet de gemeente zoonoodig op haar taak worden gewe zen, die de diakenen in staat kunnen stellen hun ambtelijken arbeid te kunnen volbrengen. Dit moet met liefde geschieden, want God heeft den blijmoedigen gever lief. Dit referaat werd met belangstelling aange hoord. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd door eenige broeders gebruik gemaakt, welke door den referent, hoewel niet altijd betrekking hebbende op het referaat, werden beantwoord. Besloten wordt de redactie van het Diac. Corr. blad te verzoeken dit referaat in zijn geheel te willen opnemen in het Corr. blad. Indien de re dactie daartoe besluit, zal getracht worden bij den uitgever een 100-tal exemplaren te bestellen om aan de diaconieën in de Provincie te worden toegezonden. Na het sluiten der morgenvergadering wordt een foto genomen, waarna alle broeders zich vereenigen aan de door de diaconie van Goes aangerichte koffietafel. Te 2 uur.n.m. opent de Voorzitter de middag vergadering en laat zingen Ps. 86 6. De H.E.G. Heer C. Smeenk van Arnhem wordt door den Voorzitter welkom geheeten en krijgt gelegenheid om te spreken over het onderwerp „Diaconaat in crisistijd Spreker zegt, dat de reformatorische beweging der 19e eeuw zeer groote gevolgen heeft gehad voor het diaconaat. Er zijn, vooral in de Geref. Kerken, heel veel verbeteringen tot stand ge komen. In de tachtiger jaren der vorige eeuw waren er in de N. H. Kerk nog diakenen die verklaar den, dat hun werk bestond in het koopen van hout en turf. In het gunstigste geval was er al leen oog voor leniging van directe nood. In de Roomsche Kerk was de toestand nog on gunstiger. Daar was de arme grootendeels op het Burgerlijk Armbestuur aangewezen. Nu is het zoo, dat onze Geref. Kerken naar verhouding een kleiner percentage behoeftigen heeft dan de volkskerken. In latere jaren kon door verschillende goede sociale maatregelen de kring der behoeftigen worden beperkt. In verband met de heerschende crisis is het noodzakelijk geworden, dat de diaconieën hun hulp over grooter terrein moeten uitstrekken. Zoo zijn er diaconieën, die door middel van voorschotkassen de behulpzame hand kunnen bieden, waardoor geheele armoede wordt voor komen. Het spreekt vanzelf, dat alleen hulp moet worden geboden aan die takken van arbeid, die levensvatbaarheid hebben. Ook de vakopleiding dient bevorderd te wor den, want ongeschoolden lijden als regel het meest door de werkeloosheid. Bij groote gezinnen gebeurt het meermalen, dat de oudere zoons na de school direct mee gaan verdienen om tot meerdere financieele ruimte te komen, wat tot gevolg heeft, dat zij geen vak opleiding hebben en daardoor mede het aantal ongeschoolden vermeerderen. Jongere zoons uit zulke gezinnen worden dan in den regel wel in de gelegenheid gesteld om zich voor een vak te bekwamen. De door de Regeering geboden steun aan wer- keloozen moet dankbaar aanvaard worden. Waar geen bezwaar bestaat om hulp van Overheids wege te aanvaarden bij krankzinnigheid bijv., daar mag ook geen bezwaar zijn deze hulp te benutten. Het kan voorkomen, dat de diaconie kapitaal vorming gewenscht en noodig acht, maar dit is alleen te rechtvaardigen als de armen er niet onder lijden. Ouden van dagen die moeten leven van kleine inkomsten (z.g. stille armen), moeten op kiesche wijze worden geholpen. Daarbij moet men niet altijd wachten tot men zich aanmeldt. Spreker vestigt de aandacht op de crisiswerke- loozen en zij, die door de crisis in nood ver- keeren. De nood houdt verband met heel de wereld toestand. De Overheid heeft tot taak de volkswelvaart te verhoogen. Deze taak wordt sterk bemoeilijkt door hetgeen in andere landen geschiedt. Werkgelegenheid voor zooveel mogelijk per sonen is noodzakelijk. Hierbij moeten de maatschappelijke organen mede hulp verleenen om zooveel mogelijk werk krachten te plaatsen, wat echter in de praktijk veelal niet mogelijk blijkt. Vandaar dat de Re geering is overgegaan tot de steunregeling. Het kan voorkomen, dat de diaconie geroepen is aan leden der gemeente aanvullende steun te verleenen. Deze is altijd indivudueel. Elk geval dient op zichzelf beoordeeld te worden. De gedachte is ook geopperd of het niet wen schelijk zou zijn, dat de diaconie een arbeids beurs zou gaan oprichten. Deze wensch is goed te verstaan, maar toch bedenkelijk. Daarvoor heeft men zekere scholing noodig. De taak der diaconieën is zwaar. Er zijn diaconieën, die in het gedrang komen. Niet door eigen schuld, maar door veel werkeloosheid. Hebben we wel vol doende aandacht geschonken om elkander, als het noodig is, te helpen En wordt er waarlijk in de gemeente voor onze arme broeders en zus ters geofferd In heel veel gevallen zijn onze menschen daar nog niet aan toe. Het is de taak der gemeente om te zorgen, dat onze arme broe ders en zusters, „de heiligen" zooals de Schrift ze noemt, behoorlijk te verzorgen. Het moet een eere zijn ondanks de crisistijd, de behulpzame hand te kunnen bieden tot eere Gods. Deze rede werd met stille aandacht aangehoord. Na het gebruik van een kop thee werden de broeders in de gelegenheid gesteld vragen te stel len, waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt en spreker in de gelegenheid stelde op allerlei practische zaken in te gaan. Bij de rondvraag informeert een broeder of het niet wenschelijk zou zijn de Voorzitter der Conf. tot permanent Voorzitter te benoemen, wat niet wenschelijk wordt geacht. Na de gewone dankbetuigingen gaat, na Psalm gezang, de Heer Smeenk voor in dankgebed, waarna de Voorzitter deze goed geslaagde Con ferentie sluit. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) NED. CHRISTEN-VROUWENBOND Gewest Zeeland. Vorige week schreven wij, dat op onzen Land dag de Burgemeester van Middelburg een op wekkend woord zou spreken. Dit zal, jammer genoeg, niet het geval zijn. ZEdAchtb. is dien dag verhinderd aanwezig te zijn. M. PEL—FEDDEMA. Secretaresse Afd. Middelburg. A. van HoogstratenSchoch. Gou den Teugels. Uitgave van J. H. Kok N.V. te Kampen. Van deze bekende roman van Mevr. Hoog stratenSchoch verscheen de 8ste druk. Het thema de opstandigheid der hedendaagsche jeugd is nog steeds actueel. Dit blijkt ook wel hieruit, dat de pas verschenen Zweedsche verta ling zeer druk wordt verkocht, terwijl van de Duitsche uitgave in Mei 1936 een vijfde druk verscheen. We verheugen ons er over dat dit uitnemende boek thans voor den zeer lagen prijs van 1.25, geb. 1.75, door den uitgever Kok te koop wordt aangeboden deze prijs is voor een roman van 304 blz. werkelijk zeer laag. Max Ardau. Die eenmaal steelt Uitgave H. A. van Bottenburg N.V., Amsterdam. Wouter Kroeze heeft gespeculeerd met het geld van zijn patroon, verloren en „gezeten". Met Gods hulp begint hij na zijn ontslag uit de ge vangenis een nieuw leven, waarin echter teleur stellingen en tegenslagen hem treffen. Hij blijft evenwel staande in de beproevingen, ook wan neer een oplichter-speculateur hem wil gebruiken om zijn eigen speculatiën en oplichterij te ver hullen, waardoor Wouter een directeurspositie kan krijgen. Gelukkig blijft hij staande voor de verleiding en weigert hij zich verder met ver dachte manipulatiën bezig te houden. Een moeilijke tijd moet hij nog doormaken. Zijn verloofde is hem, tegen haar zin, ontstolen door een zoon van een rijken graanhandelaar. Ook hier zijn speculaties de oorzaak van allerlei narigheid. Hoe tenslotte alles nog vrij goed te recht komt en Wouter zijn Marie terugkrijgt, dat vertelt de auteur op boeiende wijze. Zijn boek is één groote aanklacht tegen het ellendige speculeeren. Behalve om den vlotten verhaal trant, bevelen we deze roman ook vanwege zijn goede strekking aan. Een waarschuwend verhaal tegen het speculeeren, is ook voor velen in onze provincie de moeite van het lezen nog wel waard. De lichtboei door A. L. van Hulzen. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Dit boek bevat een zevental opstellen van de bekenden en bekwamen essayist van Hulzen. We schrijven hieronder de titels af, dan kan men zien welk een verscheidenheid er is: 1. De Kerstpoëzie in onze litteratuur. 2. Vondels myste riespel van de val der engelen. 3. Perks Mathilde- cyclus in de schoonheidscultus der tachtigers. 4. Rondom Vondels standbeeld. 5. Willem Bil- derdijk. 6. Guido Gezelle. 7. „De Plaetse aan de Veght". Op zeer boeiende wijze heeft de heer van Hul zen deze onderwerpen behandeld. Door studies als deze wordt onze Nederlandsche litteratuur ons nader gebracht men leze b.v. de bijdragen over Vondels mysteriespel of die over Perk. Met groote nadruk vestigen we de aandacht van onze „belletrie-lievende" lezers op deze mooie bundel. HEIT. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Gevonden in de collecte 2.voor de Zending 1.voor de Pinkstercollecte en ƒ1. voor den Zeeuwschen Beker. Hiervoor hartelijk dank. J. J. ORNEE, Kassier Diaconie. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Adri Dingemanse een flink pak zilverpapier gevonden in de collecte voor de Zending 1.Uit de nalatenschap van wijlen Mej. de Wed. MesuGideonse 9.38. Namens de Commissie mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. Middelburg. Ontvangen door tusschenkomst van Mej. Fledderus 2 pak kinderkleeren. Hartelijk dank. Namens de Evangelisatie Commissie, Molstraat 26. KORTEKNIE, Secr. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. Donderdag IS Juni. Bijbelbespreking. Daniël 3 en 4, A. J. Davidse Ld. Vad. Gesch. Schets 26. „Woelingen in Europa enz.", W. Taapken. Proza E. Vogel. Geref. Meisjesvcreeniging „Meisjesroeping", M'burg. Gecombineerde vergadering. Spreker de Weled. Heer W. J. van Swigchem. Onderwerp„Revius". Militair Tehuis, aanvang 8 uur. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdceling II. Bijb. Gesch. „Jozefs vernedering" door Mien de Rijke. Na de pauze voorlezen uit „Stans van de vijfjarige Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Izak's huwelijk" door Nel le Cointre. Na de pauze reciteeren door Jo de Boks, Nel lc Cointre, Tini Graafhuis, Etsje Loodewijk. RING SEROOSKERKE EN OMSTREKEN. Vergadering op Dinsdag 16 Juni 's avonds 8 uur in de consistorie der Geref. Kerk te Serooskerkc. 1. Jeugd en kerkbezoek. 2 De taak van het bestuur in de Vcreeniging. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. Les 28. „De 10 plagen", M. Davidse. Kerk- en Vad. Gesch. Les 26. „Naar de Oost", vr. Pouwer. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De tien plagen". Ex. 511 door vr. H. Krijger. Kerk- en Vad. Gesch. „Naar de Oost" door den Leider. Afdeeling III. B. G. „Mozcs' geboorte en Jeugd" door vr. Janse. V. G. „Het Lcicestersche tijdvak" door vr. Looise. Ledenvergadering Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck" op Vrijdagavond 19 Juni, 8 uur consistorie Hofpleinkerk. Onderwerp „Messias als Profeet" door den Heer P. Willeboordse. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fidc", Middelburg. G. B. Art. 23 door vr. J. Hoogstrate. A. R. sch. 2. „Onze Naam" door vr. J. H. Louwerse. Varia door vr. J. J. van Aartsen. J. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. S. S. Schets 49. „De volheid des tljds" door W. Tange. V. G. Onderw. 26. „Woelingen in Europa Grond wetwijziging" door W. Huson. De J.V. te Koitderkerke vergadert op Zaterdag 13 Juni. Aanvang 8 uur. Inl. G. B. Art. 3. „Van het geschreven woord Gods", A. Sanderse. VoordrachtJ. Looise. Pauze. Inl. A.R. Art. 1. „A.R. of C. H.", A. Heij. Memorisatie D. Filius. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. S. S. 18. „Schuld en straf" door vr. H. Lorier. A. R. 9. Art. 3. „De band der overheid aan de Schrift" door vr. P. Smallegange. ZONDAG 14 JUNI 1936. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer Voorber. H. Av. en Openb. Belijdenis. 2 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. D. Bremmer Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren Bed. H. Av. 6 uur Ds. A. H. Oussoren Dankzegging. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Woensdag 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Huwelijksbevestiging. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 Ds. W. F. M. Lindeboom 7 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Leesdienst CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. S. Datema te Driebergen. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Leesdienst Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oosterland 9.30 en 2 uur Leesdienst Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Leesdienst CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rilland-Bath 9.30 en 2 u. Ds. W. G. v. Herwijncn Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Leesdienst Ds. H. Fransen Ds. LI. Fransen Leesdienst Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Ds. Wolfert te Mariënberg. Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Bed. H. Av. en Dankz. Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Voorm. Voorber. H. Av. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. J. Groen te Venlo. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1936 | | pagina 3