FEUILLETON BRANDING KERKNIEUWS. QFFICIEELE BERICHTEN, scheid (zie hierover ook Pro Ecclesia 5 Juni 1936): le. de ware kerk 2e. de secten 3e. de valsche kerk. - iï I. De lading dekken met een schoone vlag... dat komt meer voor. Dat kwam dus voor in de dagen van de opstelling van de belijdenis. Dat komt nog voor. Denk eens aan de Mörmomen zij noemen zich Heiligen van het laatste dei- dagen van de Kerk van den Heere Jezus Christus. („Church of Jesus Christ of Latter Day Saints".) Meerdere fraaie namen zijn voor het grijpen. Maar al die secten hebben deze overeenkomst, dat ze een bepaald punt van de leer nemen en dat gebruiken als hobbelpaard. Het beestje gaat al maar heen en weer en wordt niet moemaar verder komt men niet. De voeding, die men noodig heeft onttrekt men nog wel van moeder (de kerk), maar het kindje is zoet in het paardje. Wat is er gehobbeld en wat worden er een menschen zoet mee gehouden door te beweren, dat wij de veronderstelde wedergeboorte predi ken. En al begrijpt men er niet veel van het klinkt toch wel aardig als men beweert, dat die Gereformeerden zulke „afvalligen" zijn door die leer van de rechtvaardigmaking van eeuwigheid. Wilt ge nu een vrij nauwkeurige omschrijving van secte (ik haal I. de Wolff aan) „secten zijn groepen, die zich van de kerk losmaken om een bepaald punt dat zij drijven en in alles tot een schibboleth maken, zoodat alles bij de secte op dat één toespitst. Wie zich aan dat eene niet conformeert, wordt nauwelijks of niet geduld". Neen, b.v. de apostolischen wie geen aposte len erkent die uitgezonden worden en door wie den Heiligen Geest nog direct spreektdie zij vervloekt. Neem een andere secte wie niet eenzijdig steeds maar en voortdurend de nadruk legt op de onmacht van den mensch en de valsche lijde lijkheid in de hand werkt, die wordt veroordeeld. II. Valsche kerk. Calvijn noch onze vaderen aarzelden zoo te spreken van Rome. Recht-van-bestaan als kerk heeft ze niet meer. Eens had ze recht van be staan. Het eenige recht. Maar dat recht heeft ze verloren. De kerk deformeerde zich. Deformeer de zich zóó, dat ze onherkenbaar was. De apos telen zouden, zoo ze op aarde terugkwamen, die gedeformeerde kerk niet herkennen. Dat is het tragische met de oude christelijke kerk. Ze heeft niet de waarheid, maar de leugen verkondigd. Ze heeft niet de sacramenten, maar de afgoderij gepredikt. Ze heeft niet de tucht gehandhaafd, maar ontucht toegestaan. Gode zij dank dat uitgaande licht in die oude wettige kerk is nieuw leven ingeblazen door Gods Geest, die een man als Luther en daarna Calvijn riep om die gedeformeerde kerk te reformeeren. En met die reformatie is die gedeformeerde kerk valsche kerk geworden. En wie nu ook maar iets van de historie kent, wie iets afweet van de gebeurtenissen van het kerkelijk leven op onze vaderlandsche bodem sinds de Reformatie, ziet dezelfde lijn loopen door wat men thans nog noemt Ned. Hervormde kerk. III. Zoo komen we weer terug bij het punt, waarmee we begonnen zijn belijdenis en Calvijn. Calvijn gaat uit van de kerk. Niet alleen zalig makend. Zaligmaken kan geen enkele kerk. Dat doet God. Maar wel wettig met recht-van-zijn. We hebben dat recht of we hebben het niet. We hebben rechtens ons afgescheiden of niet. Dole antie was naar recht of niet. En wie mocht willen opmerken, dat Calvijn zoo spreekt, omdat er alleen maar was de tegen stelling Gereformeerd-Roomsch, die vergist zich. Hij leze Calvijn zelf. Overal ziet ge hem schrijvende kerk. Be paald. Gedefinieerd. Niet vaag. Niet min-of- meer-zuiver. Maar de eenige, de ware, de wet tige. Laten we uit de mist van den tegenwoor- digen tijd teruggaan naar Calvijn. En naar de belijdenis. „We gelooven, dat men behoort te onderscheiden welke de ware Kerk zij". Het slapen moet uit zijn zegt de belijdenis. Aan het werk. In onzen tijd bepaalt de tegenstander steeds scherper zijn standpunt. Laten wij dan minstens teruggaan naar wat onze Vaderen, onze belijde nis en vooral Calvijn beleden heeft. A. H. OUSSOREN. DOOR K. H. MARINUSSEN 8) Met ongeloofelijke inspanning was men er ja ren geleden gekomen tot oprichting eener school met den bijbel die aanvankelijk een moeizaam bestaan had en soms dreigde, weer ten onder te gaan. Maar moedig hielden de voorstanders in het geloof stand en langzaam kwam er eenige bloei. Het aantal leerlingen wies daar het onder wijs er niet onder deed voor dat op de openbare school, al had het onderwijzend personeel er lang niet die leermiddelen, die de gemeentekas met ruime hand op de andere school verstrekte. De opeenvolgende subsidieering had eenige verbetering gegeven en toen het gelukte, in plaats van den modernen predikant in de Ned. Herv. Kerk, een orthodoxe te verkrijgen, die een warm voorstander van het christelijk onderwijs was, ging de school met den bijbel gebouwd in de straat, die op het dorpsplein uitkwam, met spron gen vooruit, zoodat zij in leerlingental de open bare overvleugelde. Bij zijn komst, vijf jaar geleden vond Frits Woldinga er dan ook een betrekkelijk flinke school, al was de huisvesting slecht te noemen. Op achttienjarigen leeftijd had hij de hulpakte gehaald, waarna hij twee jaren in de school van zijn vader was werkzaam geweest. Doch deze had het verstandiger gevonden, dat zijn zoon ook EEN BELANGRIJK BERICHT OVER REISKOSTEN. Het Comité van den Schooldag heeft zich in verbinding gesteld met de Directie van de Nederl. Spoorwegen. Als resultaat daarvan kan thans aan belang hebbenden worden bericht, dat de Directie der Spoorwegen bereid is gevonden, voor den Theo- logischen Schooldag een bijzondere reductie op den prijs der Spoorkaartjes toe te staan. Deze verlaging bestaat voor retourkaarten voor de beide dagen in plm. 40% en voor een retour- kaart alleen op 18 Juni, in plm. 33%. Iedere bezoeker van den Schooldag uit welke plaats van ons land ook, die dit jaar naar Kam pen wil komen, en die gebruik wil maken van deze aanzienlijke verlaging, behoeft alleen een bewijskaart aan te vragen (adres J. li. Kok te Kampen) en deze bewijskaart te vertoonen aan het station waar de spoortkaart wordt gekocht. Op die bewijskaart wordt zonder meer de ver laging toegestaan. Ongetwijfeld zal deze extra verlaging van de reiskosten velen uiterst welkom zijn. De Commissie tot organiseering Ds. H. H. SCHOEMAKERS, Voorzitter. Dr. J. RIDDERBOS, Secretaris. J. H. KOK, Penningmeester. BEROEPEN TE Winsum (Fr.): Cand. J. Jansens te Groningen. Te Utrecht (als 2e miss. pred. voor 't Zendings- veld van Gelderland en Utrecht): Dr. J. van der Linden te Tzum (Fr.). BEDANKT VOOR Llithuizermeeden W. de Graaf te Ommen. Zomerconferenties van den Zendings studie-Raad te Lunteren. Eerste week (27 Juli1 Aug.). Voorzitter Ds. B. J. C. Rijnders (Hilversum); Vice-Voor- zitter Dr. J. van der Linden (Tzum); Bijbelbe sprekingen: Ds. J. F. L. A. de Jagher (Slijk- Ewijk). Cursussen: I. Zend. H. M. Bielke (Haar lem): „In het licht van het Surinaamsche Zen dingsjubileum". II. Dr. W. ten Boom (Hilver sum): „De Jodenzending". III. Zend. F. J. F. van Hasselt (Haarlem): „De Zending op Nieuw- Guinee". Studiegroep Ds. J. Mortier (Kruinin- gen): „Zending in een veranderde wereld". Sprekers: Zend. H. Bax (M.-Java); Zend. H. M. Bielke (Haarlem); Mej. M. F. Leijnse (Chi na); J. Schipper (Utrecht). Tweede week (38 Aug.). Voorzitter Dr. W. G. Harrenstein (Santpoort); Vice-Voorzitter Ds. J. Pannebakker (Amersfoort); Bijbelbespre kingen: Ds. IJ. K. Vellenga (Meppel). Cursus sen: I. Dr. W. Freytag (Hamburg): „Zwischen Bombay, Schanghai und der Südsee, die missio- narische Situation des Ostens". II. Zend. A. J. Bliek (de Bilt): „De Zending op West-Java". III. Ds. L. Netelenbos (Hilversum): „Midden- Java ten Zuiden". Studiegroep Ds. Th. Delle- man (Aalten): „Anibué" (het werk van de Ba- zalsche Zending op de Goudkust). Sprekers Ds. H. Bergema (Midden-Java)Zend. A. J. Bliek (West-Java); Dr. W. ten Boom (Hilversum); L. C. A. Bout (Zwolle); P. M. Legêne (Zeist). Derde week (1015 Aug.). Voorzitter: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer (Utrecht); Vice-Voor- zitterDs. H. J. Jaanus (Nijmegen); Bijbelbe sprekingen: Ds. D. Kuilman (Leiden). Cursus sen: I. Dr. W. Freytag (Hamburg): „Zwischen Bombay, Schanghai und der Südsee, die rnissio- narische Situation des Ostens". II. Ds. H. Kluin (Neerbosch): „Inwendige Zending". III. Huppre. P. Middelkoop (Timor): „Het Zendingswerk der Indische Kerk". Studiegroep C. van Nes (Oegst- geest): „Midden-Java ten Zuiden". Sprekers: Zend. K. A. Bot (Halmahera); J. van Goudoever (Java); Mej. Car. Gunning (Hilversum)Mej. C. E. Scharten (China); Zend. W. F. Schroder (Batoe-eil.). De deelnemersprijs is (sinds 1934) verlaagd tot 17.50 (alles inbegrepen). Aanvragen om toezending van een prospectus te richten aan het Bureau van den Z.S.R., „de Nye Wehme", Utrechtscheweg 64, Zeist (telef. 2777), waar men zich thans reeds kan aanmelden. Centrale Diaconale Conferentie. Het Comité van de Centr. Diac. Conferentie besloot, dat de 47e Conferentie D.V. op Woens dag 30 September a.s. te Utrecht zal gehouden worden. Aan de Diaconieën werd verzocht de punten elders eens rondneusde, vooral daar hij met ste vig werken op twintigjarigen leeftijd reeds was geslaagd voor de hoofdacte. Zoo was de school van Noordwoude de plaats geworden, waar Frits Woldinga zijn dagelijksch werk vond, om in de avonduren te blokken voor eenige moderne talen. Twee jaar later was het hem gelukt de acte Fransch te halen. Noordwoude leverde hem ook zijn vrouw de dochter van den Gereformeerden of, zooals men sprak, den afgescheiden dominé, die inmid dels naar elders was beroepen, welk beroep was aangenomen. Ook in de dorpstraat klonk het gejuich der kinderen op en was er gedraaf van vele trappe lende voeten de christelijke school ging uit. Frits Woldinga ruimde de leermiddelen op, maakte nog een praatje met enkele kinderen, die niet zoo spoedig uit het lokaal verdwenen waren en begaf zich dan, demi aan en hoed op, naar het lokaal der hoogste klassen om het hoofd der school, naar vaste gewoonte, de hand te drukken. „Woldinga", zeide deze plotseling, „ik moet je toch op den man af eens wat vragen, 'k Heb tot nu gewacht er mee, omdat ik veronderstelde, dat je het zelf zoudt mededeelen. Maar nu ik niets hoor, ga ik zelf vragen. Heb je gesollici teerd naar Laarwoud?" De jonge Woldinga glimlachte. „Ik heb U niets gezegd, omdat ik niets te zeg gen had", antwoordde hij. „Want ik heb niet gesolliciteerd." „Daar ben ik blij om", antwoordde het hoofd opgelucht, ,,'k Zou je het liefst niet willen mis sen. Maar ik begrijp niet dat je het niet hebt gedaan, 'k Heb onmiddellijk tot mijn vrouw ge- ter behandeling en de namen voor candidaat- comité-lid in te zenden aan het adres van den len Secretaris. M. C. Wijnbeek. Soestdijk. De inzending kan tot uiterlijk 15 Juli geschieden. De eerste Geref. Kerk in West-Indië. Na 14 Mei zijn weer verschillende giften bin nen gekomen, tot een bedrag van 145.78 met de eerste verantwoording samen 220.53. De nadere verantwoording wordt voortaan in ons Zendingsblad gegeven. We verzoeken dus vrien delijk aan de zenders van giften daar na te zien, of hun gift verantwoord is. Op enkele giften mogen we wel bizondere na druk leggen. Zoo werd ons uit Oranje City Jowa N. Amerika een cheque gezonden van 14. Voorts werd door een school te Amersfoort 12.48 bijeengebracht. En tenslotte heeft één predikant ons verzoek opgevolgd om in zijn ge meente een som bijeen te brengen, en wel de niet onbelangrijke som van 66.30. Hartelijk dank daarvoor. En niet minder aan de andere gevers. Telkens blijkt, dat er groote sympathie is voor dit doel. Welke predikanten en welke scholen en welke broeders en zusters volgen nu Het is voor de eerste Geref. Kerk, die we in West-Indië zullen bouwen. Namens Deputaten van de Gen. Synode, T. J. HAGEN, Secrataris, Delft Giro 355595. A. H. VAN MINNEN, Voorzitter. K. B. S. KORT VERSLAG van de vergadering dei- Part. Synode van Zeeland van de Geref. Kerken, gehouden op Woensdag 10 Juni 1936. 1. Opening namens de roepende kerk van Goes. 2. De credentiebrieven worden nagezien, de vergadering blijkt wettig geconstitueerdalle primi-afgevaardigden zijn aanwezig. 3. In het moderamen worden gekozen Ds. W. H. v. d. Vegt, praeses Ds. F. J. v. d. Ende, le scriba Ds. A. Scheele, AssessorDs. M. Vreugdenhil, 2e scriba. 4. De notulen der vorige vergadering worden na een wijziging goedgekeurd. 5. De praeses doet voorlezing van de ge houden correspondentie. 6. Ingekomen Stukken a. De Kerkeraad van Amsterdam deelt mede, dat de Gen. Synode is bijeengeroepen tegen 25 Aug. te Amsterdam. Aan de verzoeken, in dat stuk gedaan, zal gevolg worden gegeven. b. Circulaire verband van Geref. Kerken en Theol. Fac. V.U., wordt in handen gesteld van Depp. Art. 49. c. Schrijven van br. L. te T. wordt in han den gesteld van het Moderamen. d. Schrijven van de Kerk van Veere over bearbeiding der Gereformeerden in Londen. Hierbij gaat een aanbeveling van de Classis Mid delburg. Deze stukken zullen worden doorge stuurd naar de Gen. Synode met verzoek om advies. e. Voorstel van de Classis Goes om de per- centagecijfers voor de Zending op dezelfde wijze vast te stellen als die voor art. 13 K.O. en de provinciale onkosten. Dit voorstel wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. Voorstel van den Kerkeraad van Bergen op Zoom om aan de Gen. Synode te verzoeken, dat zij aanbeveelt in de prediking zich meer te houden aan den gang van het kerkelijk jaar. Het voorstel wordt ingetrokken. 7. Rapporten a. Ds. v. d. Ende rapporteert over het be zwaarschrift van de kerk van Serooskerke tegen een pensioenregeling. Het rapport van de Com missie wordt ongewijzigd aangenomen. b. Ds. Scheele rapporteert over rekening en verantwoording van Art. 13 K.O. Het rapport wordt goedgekeurd de voorstellen van den rap porteur worden aanvaard. c. Het rapport aangaande Art. 19 wordt uit gebracht door Ds. v. d. Ende. Ook dit jaar is geen collecte noodig. d. Dr. v. d. Berg rapporteert over de Provin ciale Kas tot ondersteuning van diaconieën. Een collecte zal voor deze Kas worden gehouden, zoo mogelijk in Januari 1937. e. Ds. v. d. Ende rapporteert over Art. 11 D.K.O. De voorstellen van Depp, tot steunver- leening aan de kerken worden aanvaard alleen de aanvraag van Domburg, die Depp, wilde af wijzen, wordt door de Synode aanvaard. zegd we zullen Woldinga hier het langst heb ben gezien. Je spreekt altijd met enthousiasme over Laarwoud en de school daar. En me dunkt dat je er wel kans zoudt hebben." Frits Woldinga glimlachte weer. 't Was evenwel niet een vroolijke lach. Want hij had het er niet gemakkelijk onder gehad, toen de oproep voor sollicitanten voor Laarwoud hen onder de oogen kwam, een oproep die natuurlijk te verwachten was, maar die hem machtig had aangegrepen. Allereerst, omdat hij hem herinner de aan den dood van zijn diep betreurden vader, maar dan ook, omdat hij onderdrukken wilde den ontembaren lust om te solliciteeren. Slechts één, behalve God, had van zijn strijd geweten zijn vrouw, Lena, die onmiddellijk had begrepen, dat haar man veel idee had in Laar woud. Hij was nu eenmaal iemand, die zich graag verdienstelijk maakte, wat hij als hoofd nog meer kon doen dan als een onderwijzer, omdat een hoofd nog meer overwicht op de menschen heeft. Bovendien was het een eer op zulk een leeftijd hoofd eener flinke school te zijn, terwijl het sa laris toch ook hooger was. Zij had gevoeld zijn begeerte en zonder dat er een woord over gevallen was, bij het lezen der advertentie gevraagd „Wat doe je Frits Hij had zijn vrouw niet eens verbaasd aan gestaard en de vraag als de meest gewone ter wereld gevonden. En te kennen gegeven, dat hij inderdaad aan solliciteeren had gedacht, maar het toch niet durfde te doen, allereerst, omdat hij nog zoo jong was, maar dan ook anderzijds, omdat hij de zoon van het overleden hoofd was en het bestuur in Laarwoud mogelijk niet vrij tegenover zijn solliciatie zou staan. Als het Laar- Het rapport van Zendingsdepp. wordt ge geven inlichtingen worden verstrektde Synode zal zijn blijdschap uitspreken aan de Inlandsche Kerken op ons Zendingsterrein over den gang van zaken op het Zendingsveld. De Synode zal Depp, verzoeken met een advies te komen over de vraag, of ook de bijdragen voor de Medische Zending berekend kunnen worden als de bijdra gen voor den hoofddienst. In behandeling komt een brief van den Kerke raad van Axel de verschillende vragen daarin zullen worden beantwoord. Mededeeling wordt gedaan en aanvaard, dat de bijdragen voor de Zending niet kunnen wor den verminderd. Ook wordt aangenomen, dat aan de Part. Sy node van N. Br. en Limburg gevraagd zal wor den toegang te verleenen om 2 afgev. der Synode om de gedachte te bepleiten, dat N. Br. en Lim burg hun bijdrage voor de Zending in overeen stemming brengen met de bijdrage van Zeeland. Voorts steunt de Synode het verzoek van de Zendende Kerk aan de Gen. Synode om de sub sidie voor haar Medische dienst te Magelang met een bedrag van 3000.per jaar te verhoogen. g. Ds. van Heiningen rapporteert namens Depp, van Evangelisatie-arbeid. Een collecte wordt aangevraagd en toegestaan. h. Ds. Scheele brengt rapport uit over de Theol. School. i. Ds. Scheele rapporteert namens Depp, ad Art. 49. j. Ds. Scheele rapporteert als quoestor. k. Ds. Scheele rapporteert namens Br. H. C. van Donk over het archief. Pogingen zullen wor den aangewend het archief te vervolmaken. De rekening en begrooting van al deze depu- taatschappen worden goedgekeurd en zijn in orde bevonden. 8. Benoemingen. Naar de Gen. Synode wor den door stemming afgevaardigd als primi de Di: A. Scheele en W. H. van der Vegt en de oud. J. F. Heemskerk en R. Zuidema en als secundi de Di A. C. Heij en J. van Lonkhuijzen oud. J. Bosselaar en A. Wisse. Alle Deputaatschappen worden gecontinueerd. 9. A.s. Synode te Middelburg, 's morgens 9.30 uur zoo mogelijk de 2e Woensdag na Pinksteren. 10. Rondvraag. Op verzoek stelt de Synode de Predikantenconferentie in staat te vergaderen op de gewone, mooie voorwaarden. 11. Korte notulen worden vastgesteld. 12. Sluiting door den praeses. Voor de Part. Synode, M. VREUGDENHIL, h.t. 2e scriba. Lichting V. U.-busjes 15 tot en met 20 Juni. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad ge houden op Donderdag 4 Juni 1936. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken: 1. Agendum jaarvergade ring „Jachin". 2. Idem Part. Synode. 3. „Ons Suriname". 4. Circulaire Ned. Zendingsraad. 5. Idem „Rust een weinig. 6. Idem Ned. Bijb. gen. 7. Jaarverslag Rudolphstichting. 8. Agendum Centr. Diac. Conf. 9. Rapport van de Commissie bezwaarschrift Serooskerke. 10. „De Reformatie van '86." Alle stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Kerkelijke stand. Kerkelijke huwelijksbevesti ging aangevraagd tegen 17 Juni a.s. door Lein Abraham Jacobse van Koudekerke en Jerina Louws. Attestatie aangevraagd naar Koudekerke door Jerina Louws. Rapporten. Br. Christiaanse doet verslag van zijn bezoek aan de Christ. School. Gerapporteerd wordt over het huisbezoek in 40 gezinnen. Diaconale zaken Geene. Stand der kas. Saldo per 1 Mei 299.66J/£. Ontvangsten 239.68J^. Uitgaven 177.76. Saldo per 1 Juni 361.59J^. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens op 8 Juni 1936. Voorzitter Ds. A. Koning opent op gebruike lijke wijze. Notulen worden na lezing goedgekeurd. Ingekomen Stukken 1. Van de Evangelisatie in Duitschland ver zoekt steun wordt aangehouden. 2. Verslag van de Evangelisatie in Rijn- Pruisen. 3. Verslag van den Militairen Bond. 4. Verslag van den Nederlandsche Zendings raad. Worden alle drie voor kennisgeving aan genomen. woud niet betrof, zou hij stellig naar de betrek king dingen, omdat hij er werkelijk naar ver langde, aan het hoofd van een school te staan, teneinde zijn volle krachten te kunnen ontplooien. Zij hadden er nog wat over gepraat en waren beiden tot de conclusie gekomen, dat het beter was, niet te solliciteeren. En tóch Frits Woldinga was er onrustig onder. Er waren oogenblikken dat hij dacht had ik maar geschreven. Eenige dagen geleden, nog was hij zoo in de war geweest, dat Lena had gezegdschrijf, schrijf dan jongen als het de weg is wordt je benoemd. Bijna had hij op het punt gestaan aan haar aandrang gevolg te geven. Maar hij had het ten slotte niet gedaan, het bestuur stond niet vrij het had in zekeren zin verplichtingen aan het overleden hoofd, dat de school tot bloei had gebracht het zou naar alle waarschijnlijkheid den zoon niet durven passeeren. En uit gunst wilde hij niet benoemd worden. Het was er bij gebleven. En Lena had hef^ goed gevonden. Zij wilde wel naar Laarwoud, omdat zij dan dichter bij de ouderlijke woning was, maar had ook niet het minste bezwaar, in Noordwoude te blijven. Frits Woldinga had niet geschreven, hoewel hij met zijn besluit toch eigenlijk ook geen vrede had. In elk geval zou hij blij zijn, te lezen, dat er in Laarwoud een hoofd was benoemd, zoodat de oorzaak van zijn onrust weg was. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1936 | | pagina 2