OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN Spr. wijst erop, dat er ook wonderlijke dingen kunnen geschieden door een geloof, dat met het Christelijk geloof niets te maken heeft, b.v. de Mohammedaan Kuda Box, die blootsvoets liep over een heet gestookte bodem (427° C), waar bij de voeten telkens 5 sec. met dien bodem in aanraking bleven, zonder dat verbrandingsver schijnselen optraden ook op de voetzool ge plakte kleefpleister schroeide niet Behandeld worden dan de bekeering van Va der Stanger, waarbij geconstateerd wordt een zekere neiging tot nabootsing van een opzien barende bekeering uit de H. Schrift (Paulus wien schellen van de oogen vielen) en het ontstaan van de Reddingsark. Verder wordt een enkele illustratie gegeven van het werk in de „spreek uren", waar de menschen verlost worden van den last hunner zonden. Is het nu waar, dat, als de zonde vergeven wordt, daardoor ook ziekte en allerhande narigheid verdwijnt enals deze niet verdwijnen, dat men dan mag consta- teeren on- of klein-geloof bij zoo'n patient In het N. T. is hiervan niets te vinden integendeel; Christus heeft in beginsel den dood overwonnen aan het kruis, maar alle menschen moeten nog sterven. Spreker wil dan nagaan, öf de „genezingswon deren" van M. gelijk te stellen zijn met die uit het N. T. Karaktertrekken van de N. T. wonde ren, die Jezus en de Apostelen verrichten zijn 1. de genezing door inwerking des H. Gees- tes is definitief is nooit een schijn- of maar een tijdelijke genezing. 2. De genezing voltrekt zich a. h. w. in een punt des tijds een genezing door den H. Geest duurt altijd korter dan op welke andere wijze ook het is ondenkbaar, dat de H. Geest voor een genezing 6 dagen noodig zou hebben, terwijl een dokter het klaar zou spelen in 3 dagen. 3. Bij de genezing door inwerking des H. Geestes draagt in het geheel geen risico. Spreker toetst dan een paar ziekte-geschiede nissen, die wat meer uitvoerig de „genezing" van duidelijke organische aandoeningen behan delen aan deze eischen, n.l. het geval van de kaakkyste (eenige pag. verder kaakkanker genoemd) van Mevr. Wirth en de z.g.n. „wer velvertering" van br. Geiger. In het eerste geval blijkt, dat terwijl gezegd wordt, dat God de kyste „wegnam", deze er eenigen tijd later nog onver anderd zat zelfs wordt hij dan als kanker be stempeld dit was dus een schijngenezing en la ter blijkt, dat er in de Reddingsark 2 jaar voor noodig gehad heeft, haar te genezen (het is, net als de eerste keer de vraag, óf zij nu genezen is!) terwijl men veilig aan mag nemen, dat patiente onder behandeling van een chirurg in 2 a 3 we ken beter geweest zou zijn. In het geval van br. Geiger blijkt van een „wervelvertering" niets, alleen maar wordt dui delijk de mishandeling van een groot (koud abces, waardoor patiënt noodeloos zeer ernstig ziek geworden is en ook veel langer ziek geweest is, dan bij doelmatige behandeling het geval zou geweest zijn. Ook uit eigen omgeving noemt spreker enkele gevallen, die in M. genezen zouden zijn, maar die in het geheel niet genezen bleken te zijn. Ook een enkel geval van een geloovig iemand, wier geloofsleven ernstig geschokt werd in M. omdat de verwachte genezing maar niet intrad en men haar toen verweet, dat haar geloof te klein was Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, maakten een 10-tal der aanwezigen gebruik. Spr. antwoordt, dat er voor zoover hem be kend, niet een speciale opleiding tot broeder in de Reddingsark is, hoewel men wel scherp toe ziet, dat geen gasten mogen gaan behandelen. Het groote meerendeel der patiënten zijn „ze nuwpatiënten", die dikwijls zeer gevoelig zijn voor suggesties, die hier tijdelijk wel eenigen in vloed uit kunnen oefenen. De genezingen staan op één lijn met die in Lourdes moesten we beide gelooven, dan zou Maria in Lourdes heen wijzen naar de Roomsche Kerk en de H. Geest in Mött- lingen naar het Protestantsche Christendom Natuurlijk wil spr. niet de waarde van het gebed onderschatten het is echter de vraag of God de gebeden om beterschap niet altijd verhoort via den weg der middelen. Spr. gelooft ook, dat het zaligmakend geloof tot zeker veel grooter dingen in staat zal blijken te zijn, als welk na tuurlijk geloof ook (b.v. van dien Mohamme daan). Het bezeten zijn door duivelen in den tijd van Jezus' omwandeling mogen we niet op vatten als epilepsie, etc. De Evangeliën spreken hier duidelijk en het is wel verstaanbaar, dat in de volheid des tijds ook de duivel een bizondere machtsontwikkeling vertoonde. Plotselinge wij zigingen ten goede van geestelijke stoornissen komen veelvuldig voor een definitieve genezing is echter bij geestelijke stoornissen objectief haast niet aantoonbaar, vandaar dat spr. zich in zijn referaat juist bepaald heeft tot een paar uitvoe riger meegedeelde organische ziektegevallen. Spr. wil in geenen deele den indruk vestigen, als zou den de M. broeders bedriegers zijn spr. gelooft dat zij, volkomen te goeder trouw handelen en... dwalen zij zien werk van aardsche krachten aan voor direct werk des H. Geestes. Spr. gelooft ook wel, dat er in de natuur nog meer krachten schuilen dan die wij nu kennen vroeger kende men b.v. geen Röntgenstralen maar juist aan de Röntgenstralen is te illustree- ren, hoe gevaarlijk het kan zijn, als onbevoegden krachten gaan gebruiken bij den zieken mensch, van wier werking men nog maar zeer weinig kent. (Bazuin) De Classis Rotterdam heeft gunstig advies uitgebracht op het verzoek om Tuinstad, Schie- broek en Berglustkwartier, thans ressorteerend onder de Geref. Kerk van Hillegersberg-Straat- weg, als zelfstandige kerk te institueeren met in gang van 1 Januari 1937. K.B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Woensdag 3 Juni, 7.30 uur. DE SECRETARIS. Regeling der vacaturebeurten in de Classis Zierikzee, voor de maanden JuniSept. 1936. GEERSDIJK. 2 Augustus Ds. v. d. Ende. NIEUWERKERK. 19 Juli Ds. Vogelaar. OOSTERLAND. 21 Juni Ds. Veenstra. 19 Juli Dr. van Zuijlen. 30 Augustus Ds. Meester. 27 September Ds. Vogelaar. ZONNEMAIRE. 12 Juli Ds. Mulder. 30 Augustus Ds. van Lonkhuijzen. 27 September Ds. linger. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad ge houden op Vrijdag 22 Mei 1936. Aanwezig alle leden, behalve Ds. Lindeboom, die elders vertoeft. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1. Schrijven van Ds. Vis ser, inzake vacaturebeurten. 2. Idem van Ds. Smeenk. 3. Idem van Ds. Scholing. 4. en 5. Steunaanvragen van Chr. Mil, Bond en Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. In handen van de Commissie ad hoe. 6. Jaarverslag van de Wijkverpleging op Walcheren. Zal circuleeren. Kerkelijke stand. Overleden Pieter Polder man. Ingekomen met attestatie uit Gapinge Lau rens Wondergem. Uit Grijpskerke Neeltje Louwersevan den Broeke. Met doopattest van St. Laurens Adriana Provoost. Attestatie aan gevraagd naar Koudekerke Pieternella Boone Marijs. Rapporten. Br. Verhage rapporteert over z'n bezoek aan de Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria". De Scriba brengt verslag uit van de gehouden Classicale vergadering. Nu volgen de rapporten over het huisbezoek in 30 gezinnen, waarbij o.a. verschillende vragen, die door brs. of zrs. waren gedaan, werden behandeld. Aan de Commissie van Beheer werd opgedra gen maatregelen te treffen, om het tekort aan zitplaatsen in de middagdiensten te verhelpen. Diaconale zaken. Enkele gevallen worden be sproken. Censura Morum. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op Donderdag 28 Mei 1936, des avonds half acht. De Praeses, Ds. Oussoren laat zingen Ps. 119: 1. leest Ps. 142 en gaat voor in gebed. Aanwezig 26 broeders. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen Stukken Een dankbetuiging voor het medeleven bij het overlijden van een zuster en voorts mededeelin- gen van het overlijden van twee zusters. 2 verzoeken om steun worden in handen ge steld van de desbetreffende Commissie. 2 doop- attesten worden schriftelijk aangevraagd en zul len worden gezonden. Een mededeeling van den Directeur der P.T.T., dat de kosten van kerk telefoon met 10 gulden per maand worden ver hoogd. Wordt in handen gesteld van de Tele fooncommissie. De Commissie voor Doopaanvragen enz. rap porteert, dat 1 zuster met attestatie is overgeko men uit Koudekerke. 1 Doopattest van een zus ter uit Rotterdam en 1 attestatie aangevraagd door een zuster naar Gouda. Hierna worden verschillende rapporten uitge bracht. 4 Juni Breed. DE KERKERAAD. Collecte voor de Hulpbehoevende Kerken in de Provincie. Arnemuiden 10.18; Domburg 4.50; Ga pinge Grijpskerke 13.68J/2 Koude kerke 11.70; St. Laurens 9.40; Meliskerke 8.16 Middelburg 114.92; Oostkapelle 5.41; Serooskerke 12.58 Souburg 20.54 Veere f 7.51 Vlissingen 38.66 Vrouwenpolder 6.35 Westkapelle 2.50. De Correspondent, J. A. VERTREGT. (Duiten verantwoordelijkheid der Redactie) DE EERSTE GEREF. KERK IN WEST-INDIË. Met hartelijken dank werden voor dit doel door mij ontvangen tot 14 Mei aan giften 74.75: f 10.van G. v. B. en W. d. V. 7.50 van N. N. 5.— van C. V., A. C. G. en B. 2.50 van N. N„ L. J. S., J. H„ Mej. J. W. e.a. 2.— van H. G. v. D., L. R. M. en J. A. 1.50 van A. A. v. d. P. en Mevr. A. A. 1.van W. H„ A. B„ G. B„ J. C. W„ C. W. E. P. v. A„ D. V., H. N„ J. v. D„ J. P. B. T„ G. K„ J. J. B„ Mej. J. D. en Mevr. A. M. L. en 0.25 van H. v. W. Deputaten zijn zeer dankbaar aan deze broe ders en zusters, die zoo spoedig een gift inzonden. Ze vertrouwen, dat nog veel meer giften hierbij zullen komen. Zou Gereformeerd Nederland niet enkele dui zenden kunnen samen brengen voor de eerste Geref. Kerk in West-Indië Voor onze Oost is al zoo veel geofferd, moge nu de West eens een beurt hebben. Het hart van Ds. Kroeze, die daar op zoo uitnemende wijze arbeidt, zal er door verkwikt worden. Zouden zijn collega's in ons land bijv. bij en kele gemeenteleden niet een bedragje kunnen ver zamelen Gemiddeld 10.per man zou al een pracht som worden. Deputaten voor den arbeid onder de Militairen, A. H. VAN MINNEN, Praeses. T. J. HAGEN, Penningm., Girono. 35595. Stemvorming en Methodisch spreken. Practi- sche handleiding tot vorming der spreekstem en het verkrijgen van een goede uitspraak door J. C. Romijn, spraakleeraar te Groningen. Uitgave van J. H. Kok N.V. te Kampen, 1936. Dit boekje is vooral geschreven met het doel deelt het Voorwoord mede bestrijding van de bij predikanten, leeraren, onderwijzers en sprekers veel voorkomende vermoeidheid der stem. met alle daaraan verbonden onaangename gevolgen. We gelooven, dat de heer Romijn over 't al gemeen er in is geslaagd om van dit boek een geschikte handleiding te maken om bovenge noemd euvel te bestrijden. Aan allen, die in het openbaar moeten spreken kunnen we het aan bevelen. Het boek kan zeer geschikt ook voor zelfstudie worden gebruikt. Van de Nederl. Chr. Reis Vereeniging ont vingen we het Reisprogrammaboek 1936. Van de vele reizen die de N.C.R(eis).V. dit jaar organiseert, vindt men in dit boekje een kort programma, met opgaaf van kosten enz. Zijn er onder onze lezers die dit jaar een reisje in binnen- of buitenland willen maken, laten ze dan dit boekwerk van 192 pagina's aanvragen bij het Centraal bureau der N.C.R(eis).V., Wetering kade 22a te Den Haag. Het wordt aan belang stellenden gratis en franco toegezonden. Vermelding verdient nog de uitgave van een fraai verzorgd „Interlaken"-nummer van „Ons Reisblad" (het orgaan der N.C.R.V.), dat even eens kosteloos aan belangstellenden wordt toe gezonden. Het is bijna geheel gewijd aan de groote Interlaken-reis van 28 Juli tot 6 Augustus. Verder wordt in verband met de Reformatie herdenking een reis naar Genève, de stad van Calvijn, georganiseerd, die onder de leiding van Dr. Hommers van Ijlst zal staan. Het is de be doeling, dat de bezoekers van het Calvinistisch Congres, dat van 1518 Juni te Genève zal worden gehouden, zich voor deze reis zullen op geven, om de kosten daardoor zooveel mogelijk te drukken. HEIJ. Christus alleen. Een bundel preeken van Prof. Dr. H. Bouwman, in leven Hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen. Uitgave G. F. Hummelens Boekhandel en Electr. Drukkerij N.V., Assen. In het Voorwoord deelt Ds. D. Scheele te Assen mede, dat het lag in het voornemen van den overleden Professor om na zijn emeritaat nog enkele preeken te bundelen. Hij 2elf heeft het niet meer mogen doen, want zijn Zender riep hem tot de eeuwige rust. Door de goede zorg van zijn schoonzoon ligt hier een bundel, be vattende 7 preeken voor ons. Bij lezing bleek, ja, zoo preekte Prof. Bouw man. Duidelijk, eenvoudig, opbouwend en ver troostend. Hij kende den strijd van het eenvou dige volk Gods. Ook in Zeeland hoorde men Prof. Bouwman gaarne preeken. Welnu hier spreekt hij nog, al is hij gestorven en dit staat wel vast, dat ook deze bundel met 7 preeken nog gezegend werk kan doen, waarom we de lezing ook ten zeerste aanbevelen. K.B. A. S. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING. Door bemiddeling van dhr. F. P. de Graaf ontvan gen van de Christ. School te Wolphaartsdijk (hoofd dhr. W. A. van Wijk) 6.voor den Schooldienst op het Zendingsterrein Magelang. Met hartelijken dank en verdere aanbeveling. Kapelle-Biezelinge. A. SCHEELE. Middelburg. Ontvangen uit de Zendingsbusjes van Andree Tazelaar, Nieuwe Vlissingsche Weg, 6.van Jettie v. d. Kleijn 2.14 en van Ko Geertse 100 halve centen. Namens de Commissie onze hartelijken dank voor het ijverig werken met de busjes. W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen van een broeder in 't Rusthuis een gift van 10. De Huisvader, N. J. v. COMMENEE. Middelburg. Ontvangen voor den Zeeuwschcn Be ker van een zuster der Gemeente 2.50. Hartelijk dank J. COUMOU. Middelburg. Door bemiddeling van br. J. Terpstra ontvangen 10.voor het tekort der kerk. Vriendelijk dank. De Boekhouder, A. DE POORTE. Middelburg. In hartelijken dank ontvangen voor nood te Deurne (België) 2.van N.N., bezorgd bij Mej. M. Maljers. Namens Comité Brussel, Mej. A. M. E. WATTEZ, Penningmeestcresse. Middelburg. Gevonden in de collecte 1.voor het tekort der Kerk. Hartelijk dank J. J. ORNEE, Kassier Diaconie. Middelburg. In dank ontvangen van een zuster der gemeente voor de Kerk 1 D. BREMMER. VEREEN IjG I N GS LEVEN. Gerc[. M. V. „Het ontluikend leven" te St. Laurens. G. G. „Izaks geboorte" door J. de Bree. K. G. „Alva's landvoogdij" door J. Willemse. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. 4 Juni. Geloofsbelijdenis. Art. 11. C. E. Sanderse Jd. Na de pauze Bondsdagverslag en vrije werkzaam heden. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdceling A. Geen vergadering. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „De vlucht" door Janny Hamelink. Na de pauze voorlezen. Afdeeling II. Zaterdag 30 Mei geen vergadering. Afdceling III. 30 Mei en 6 Juni geen vergadering. RING VLISSINGEN EN OMSTREKEN. Vergadering Donderdag 4 Juni in het Vereenigings- gebouw te Koudekerke. aanvang S uur. Agenda: 1. t Leven van Ds. Vonkenberg en zijn beteekenis voor onzen Bond" door Vlissingen-A. 2. „Wat is de C.D.U." door Biggekerke. De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens, vergadert D.V. Zondag 31 Mei des avonds 7 uur in de consistorie der Geref Kerk. Inleiding Geloofsleer. „De gave des Heiligen Gees tes" in te leiden door br. J. Koole. Zie Geref. Mannen blad Maart 1936. Ook niet-leden hartelijk welkom. Het Bestuui. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fidc". Middelburg. Sch. st. sch. 15. „De goede Engelen", vr. C. Ale- wijnse. Letterkunde. „Willem de Merode", P. Walraven. Varia J. Drost. J. V. „Repos Aillcurs", Afd. A., Souburg. G.B. Art. 19. „Van de vereeniging en het onder scheid der twee naturen van Christus in één persoon" door vr. D. Verstraale. M.O. Onderw. 6. „Overheid en maatschappij", B. door vr. I. Tange. Gereformeerde Knapenvcrgadering „Samuël"M'burg. Afdeeling II. Geen vergadering. Afdeeling III. B. G. „Jacobs sterven", vr. Daane. Verder vrije werkzaamheden. ZONDAG 31 MEI EN MAANDAG 1 JUNI 1936. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Pinkstercollecte. Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Bremmer Ds. M. J. van Dijken Ds. H. Scholing Ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. Ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur M. 9.30 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur M. 9.30 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom 2 uur Ds. G. Smeenk Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Zendingscollecte. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser M. 9.30 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. Joh. S. Langen te Utrecht. 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 u. Ds. W. G. v. Herwijncn Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Vcltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Lezen eener Leerr. Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. A. Oostenbrink te Dedemsvaart. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema M. 10 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Yer$eke 9.30 en 2 uur Ds. A. van Egmond CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens M. 10 uur Ds. D. de Vries Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries M. 10 uur Ds. Th. Potma Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Cand. J. W. Smidt te Kampen. M. Geen dienst Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1936 | | pagina 3