net Geref. Meisje, KERKNIEUWS. OFFICÏEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING, PREDIKBEURTEN ADVERTENTIES Een vierde predikant. De kerkeraad van Haarlem heeft besloten een vierden predikant te beroepen. Hiertoe is men in staat doordat een broeder een gift van 25.000 schonk op voor waarde, dat een vierde predikant zou worden beroepen. Ds. A. Schweitzer, predikant bij de Geref. Kerk van Buiksloot (Amsterdam-N.), heeft om gezondheidsredenen eervol emeritaat aange vraagd. Ds. Schweitzer, die aan de V.U. stu deerde, werd in 1901 predikant te Buiksloot, zijn eerste en eenige gemeente. Ds. Schweitzer ver vult enkele deputaatschappen voor de Classis Zaandam en is generaal deputaat ad art. 13 K. O. In den ouderdom van ruim 65 jaar is te Bentheim overleden Ds. W. Bronger, em. pre dikant van de Geref. Kerk aldaar. Ds. Bronger werd in 1892 predikant te Wilsum (O.), vertrok in 1898 naar Bentheim en diende deze kerk tot het vorig jaar. Hij was een vooraanstaand figuur in de Geref. Kerken van Bentheim en Oost- Friesland en maakte bij herhaling deel uit van de Gen. Synode der Geref. Kerken van Neder land, waartoe ook de graafschap Bentheim en Oost-Friesland behoort. Een merkwaardige datum. 1886 4 Januari 1936. „Maandag 4 Januari 1886 Op den avond van dien dag zou de kerkeraad van de Hervormde gemeente te Amsterdam sa menkomen, om inzake het rapport over de at testen betreffende de moderne catechisanten de Synodale Commissie van de Hervormde Kerk (bij wie de kerkeraad cassatie aangetee- kend had tegen het besluit van het Provinciaal kerkbestuur, dat de attesten moesten afgegeven worden) had gelast, dat de attesten vóór 8 Jan. 1886 zouden worden toegezonden aan de aan vragers de eindbeslissing te nemen. Dan, deze kerkeraadsvergadering kon niet doorgaan, omdat het Classicaal Bestuur het durfde te bestaan op den morgen van dien dag provisioneel te schorsen de vijf predikanten, de twee en veertig ouderlingen en de drie en dertig diakenen, die gestemd hadden op Maandag 14 Dec. 1885 voor het voorstel van de kerkmees ters, om eene wijziging te brengen in de Beheers regeling, onder meer door opneming van deze bepaling in art. 41 van het Reglement, „dat de Commissie van Kerkmeesters (Kerkvoogden), bij eventueel conflict, den oorspronkelijken ker keraad, die de gemeente bij Gods Woord zocht te houden, als den eenig wettigen zou erkennen." Alzoo tachtig mannenbroeders geschorst En de beheerskwestie geschoven voor de at- testenquaestie (Bazuin) Ds. A. C. Sonneveldt, Geref. predikant te Buenos Aires (Calle Herrea 1572), herdacht, dat hij 25 jaar in Argentinië onder de Nederlan ders aldaar werkt. De gemeente aldaar hoopt 11 Januari te Buenos Aires samen te komen voor een feestelijke herdenking, waarbij dan tevens herdacht wordt, dat ouderling F. Bening, die veel deed voor den opbouw der Nederlandsche Gereformeerde samenleving in Argentinië, tege lijkertijd 35 jaar ouderling is. Ds. Sonneveldt, die thans 55 jaar oud is, werd 1 Januari 1910 predikant te Buenos Aires, ging April 1915 naar Chubut, doch keerde September 1926 naar Buenos Aires terug. De Nederlandsche Gereformeerden in Argen tinië zijn in een classis Buenos Aires vereenigd, welke classis officieel is aangesloten bij de Ge reformeerde Kerken in Zuid-Holland ten Zuiden en vier gemeenten omvat, n.l. Buenos Aires, Chubut waar veel Zuid-Afrikaansche boeren zich vestigden), Tres Arroyes en Carambehy (Brazilië) Te Tres Arroyos (waar o.a. de Nederlandsche predikanten Ds. A. Rolloos, thans te Zwijn- drecht, en Ds. Sj. Aijper, emer. predikant, ge werkt hebben) werkt thans Ds. B. Bruxvoort, die door de Chr. Geref. Kerk van Noord- Amerika, welke mede voor de Gereformeerden in Zuid-Amerika zorgt, daarheen gezonden werd. De Zandlooper der Hooge Overheid. Onder dit opschrift neemt het „Algemeen Weekblad" over wat Ds. N. de Jong schrijft in „Nieuw Kerkelijk Leven" „Onlangs preekte ik in een oud kerkje en vond op den preekstoel nog een mooien ouder- wetschen zandlooper. Het antieke uurglas heeft eens Overheidsdienst gedaan, want deze gaf allerlei voorschriften, niet alleen hoe lang een dienst mocht duren, welke collecten mochten worden gehouden, enz., maar zelfs omtrent het bidden der Dienaren des Woords. Om even terug te komen op den zandlooper. Als deze aanwees, dat de tijd verstreken was, zoodat bij langer duur van dienst boete moest worden betaald, namen de predikanten die boete voor eigen rekening, soms den zandlooper weer omkeerend met de woorden „Komaan, wij ne men nog voor een ducaton". Bevestigd is Cand. H. Pol bij de Geref. Kerk van Lopik. Bevestiger was Ds. D. Pol, Geref. predikant te Rijsoord, die sprak over Jes. 527. De jonge leeraar deed des avonds zijn intrede met een predikatie over 2 Cor. 4 7. K. B. S. 3 Nu de data der Doleantieherdenking veran derd zijn blijft de datum der Classisvergadering van de kerken in de Classis Tholen 5 Februari a.s. D.V. W. G. F. v. HERWIJNEN, Scriba. Rilland-Bath, 14-1-1936. KORTE NOTULEN der vergadering van de Classis Zierikzee op 8 Jan. 1936. Art. 1. De vergadering wordt door de roe pende kerk Brouwershaven op de gebruikelijke wijze geopend, waarna Ds. Meester de kerken opwekt ook voor het jaar 1936 sterkte te zoe ken bij Hem, Die gezegd heeft„Ik zal zijn die Ik zijn zal". Art. 2. De credentiebrieven worden door bemiddeling van de kerk van Scharendijke ge controleerd Oosterland en Nieuwerkerk vaar digden een ouderling en een diaken af Ooster land en Nieuwerkerk hebben een instructie. Art. 3. Het moderamen van deze vergadering neemt zitting Ds. Unger, voorz. Ds. Meester, scriba Ds. Mulder, assessor. Art. 4. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Art. 5. Op instigatie van br. Capelle wordt besloten dat voortaan de roepende kerk door middel van convocaties de kerken zal samenroe pen, en een ev. agendum zal toesturen. Art. 6. De Classis benoemt een commissie, bestaande uit de pred. Dr. van Lonkhuijzen en Ds. Meester om te onderzoeken in hoeverre wij zouden kunnen komen tot de oprichting van een Classicaal maandblad ter mededeeling van offi- cieele berichten. Art. 7. De begrooting van deze vergadering wordt vastgesteld op 100. Art. 8. Behandeling van ingekomen stukken. Art. 9. Behandeling der instructies. Art. 10. Behandeling der rapportena. van de kerkvisitaties van de kerken Zierikzee, Geers- dijk, Wissekerke, Oosterland en Bruinisse. b. Van de Zending door Dr. van Lonkhuij zen de boeken zullen worden nagezien door de kerk van Haamstede. c. Van de Evangelisatie in de Classis door Ds. Unger. d. Ds. Meester rapporteert namens de kerk van Brouwershaven, die verzocht werd voorstel len in te dienen om te komen tot het beleggen van een Classicale conferentie van ambtsdragers. Besloten wordt deze zaak nog aan te houden tot de volgende vergadering. Art. 11. Vacaturebeurten worden geregeld. Art. 12. Boeken van den Classicalen quaestor worden in handen gesteld van de kerk van Wissekerke. Art. 13. Rondvraag art. 41 levert geen bij zonderheden op. Art. 14. Persoonlijke rondvraag Ds. Meester wekt als dep. van de Theol. School de brs. op, in verschillende gemeenten nog contribuanten te winnen en zoo mogelijk correspondenten aan te stellen. Tevens doet Ds. Meester als dep. voor de geestelijke verzorging der militairen enkele mededeelingen. Ook herinnert hij er aan, dat de agenda van „Pro Rege" weer besteld kan worden, en dringt hierop aan. Br. van Dijke vraagt naar de uitkomst van het persoonlijk schrijven van Dr. van Lonkhuij zen aan alle kerken betreffende het percentage van Nieuwerkerk. Het blijkt, dat geen enkele gemeente zich aanbiedt om een deel van dit percentage over te nemen. Art. 15. De volgende vergadering zal D.V. worden gehouden Woensdag 6 Mei. Roepende kerk zal zijn Bruinisse. Art. 16. Lezing persverslag. Art. 17. Sluiting. Namens de Classis, J. M. MULDER. Jaarboekje der Geref. Vereeniging voor drank bestrijding. 23ste jaargang. Dit keurig uitgegeven boekje is voor iederen Geref. drankbestrijder on misbaar. Het bevat behalve een jaarkalender en de mededeelingen die we in ieder jaarboekje vinden (Posterijen enz.) een overzicht over de organisatie, uitgaven (brochures), etc van deze Vereeniging. Een foto van Ds. van Herksen, de voorzitter van het hoofdbestuur, is er ingelegd. In het mengelwerk vinden we verschillende korte bijdragen van de Di. Van Herksen, Smelik, Del- leman, Gerritsma en anderen, waarin wordt ge wezen op de verschrikkelijke gevolgen der drank- zonde en de noodzaak van den arbeid en den strijd der Vereeniging hiertegen. We ontvingen eveneens van het Maandblad dezer Vereeniging het Kerstnummer, dat met zijn vele langere en kortere artikelen, spreuken en citaten uitstekend geschikt is om propaganda te maken voor de Geref. Vereeniging voor Drank bestrijding en op te wekken zich hierbij aan te sluiten. Het bureau en de bibliotheek der Ver. zijn gevestigd aan de Willemsparkweg 217 boven, Amsterdam-Zuid. Uitgeefster Maandblad N.V. De Graafschap, Aalten. Het Ouderlingenblad. Maandschrift. Adres Adm. v. d. Brink Co. te Zutphen Redactie Prof. Aalders c.a. Inhoud Decemberno. Het recht op den kin derdoop II (Prof. H. H. Kuyper). Verslag 10e Provinciale LItrechtsche Ouderlingenconferentie. Kerkelijke Bibliotheek. Ouderlingen die nog niet met dit blad kennis maakten bevelen we het ten zeerste aan en aan hen die het kennen maar niet lezen, geven we den raad om hetzij alleen of samen met enkele andere broeders op hun blad te abonneeren. Uit het leven der profeten, deel II door Dr. W. H. Gispen van Delft. Meppel, ten Brink en Stenvert Zoon 1935. Prijs 1.45 ing. 2.10 geb. 138 blz. In dit deel worden de eerste zes bladzijden gewijd aan Zefanja, de volgende twintig aan Habakuk en de blz. 33 tot en met 138 aan Jere- mia. Het grootste gedeelte van dit boek wordt dus ingenomen door een bespreking van Jeremia's leven, wat ook begrijpelijk is. Omdat het hoofd stuk over deze profeet meer dan 100 blz. beslaat, zou het voor het gebruik gemakkelijker zijn wan neer het was onderverdeeld. Het boek leest gemakkelijk en geeft duidelijke voorstellingen en uitbeeldingen van deze Oud testamentische profeten. Voor onze J. V.'s en M. V.'s is het een uitnemend studieboek. Bij de citaten uit den Bijbel gebruikte de schrijver de nieuwe vertalingen. De uitgevers zorgden boven dien voor een prettig leesbare druk. Bijna alles werkt dus mee om tot het koopen en lezen van dit boek aan te sporen. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Koudekerke. Met hartelijken dank kan ik vermel den, dat mij door iemand, die onbekend wenscht te blijven, een bedrag van 100.is ter hand gesteld, om daarvoor aan te schaffen twee broodschalen voor de Avondmaalsbediening en linnen voor de Avond maalstafel. Met hartelijken dank ook ontvangen voor de Zending 80 opgespaarde halve-stuiversstukken van N.N. Ds. HEIJ. Middelburg. Met hartelijken dank ontvangen van P. W. voor de Zending en Diaconie 2.50. Ds. A. H. OUSSOREN. Scrooskerke. Gevonden in de collecte Zondag 5 Januari 2.waarvan 1.voor Brabant en Lim burg en 1.voor het landelijk Comité Hulpbeh. Kerken. Zondag 12 Januari 5.waarvan 2. voor de Kerk, 2.voor de Diaconie en 1.voor de Telefoon, plus nog 1.voor de Telefoon en van de kinderen J. Meliefste ontvangen 200 halve centen voor de Zending. Met dank DE BOEKHOUDER. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen 3.waarvan 1.50 voor de Kerk en 1.50 voor de Diaconie. De Huisvader, N. J. v. COMMENEE. ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen door bemiddeling van dhr. Weeda uit het Nikkertje der Chr. School 4.Uit de Zendingsbusjes 4e kwar taal van Jan Riemens 5.34 van Laurens Boon 2.85 van Hendrik Hillebrand 2.65 van Jans de Brce 2.90 van Betje Sanderse 2.34. Samen 16.08. Namens de Zendingscommissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. Middelburg. Ontvangen van Mej. de Wed. G. 1.nagift tekort. Zending 5.van de school kinderen der Christelijke School Grijpskerke Dr. V. en Mej. B. van die allen een flinke partij zilverpapier. Namens de Commissie mijn hartelijken dank. Wie helpt mij eens van nog dertig stuks kalenders af ten bate van de Zendingskas W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. Middelburg. Getelde collecten. Collecte Kerktelefoon 51.89 Collecte Zending onder de Joden 96.14 Collecte Aflossing 116.60 Collecte Hulpbeh. Kerken in de Classis 112.89J^ Kerkbussen 142.25J^ Huwelijkscollecte 11 December 13.39J^ Huwelijkscollecte 20 December 8.06J^ Huwelijkscollecte 6 Januari 8.08)^ Met dank gevonden in de kerkcollecte 1.voor Rusland. De Boekhouder, A. DE POORTE. Middelburg. Wie helpt de Evang. Comm. voor een zeer behoeftig man aan een winterjas Daar onze voorraad geheel is uitgeput, zijn andere goederen ons zeer welkom, zoo noodig wordt het gaarne afgehaald. Namens de Evangelisatie Commissie, Molstraat 26. KORTEKNIE, Secr. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdecling 1. Bijb. Gesch. „Paulus te Cesarea" door Willy Dier- manse. Na de pauze Reciteeren door Rie Knieriem en Saartje Maas. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De Zondvloed" door Piet van As. Na de pauze voorlezen. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De schipbreuk" door Bels Volkers. Na de pauze voorlezen uit „Bartje" door Anne de Vries. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. N. T. „De lijdensweek" II, M. de Boks. Vad. Gesch. „Tien jaren", 15881598, B. en B. 6 Dec. 1929, M. Verstraate. BijdrageM. Wattel. Afdeeling B. Gew. Gesch. Schets 22. N. T. De Lijdensweek II. „De Lijdensnacht en morgen" door Jeanne Tange. Anti Rev. Beg. „Vrouwenkiesrecht" door Bets Frangooys. Bijdrage door Tity va Sluys. RING SEROOSKERKE EN OMSTR. Vergadering Vrijdag 24 Januari in de consistorie te Serooskerke 's avonds 7 uur. Agenda: 1De voorbereiding tot den arbeid der J. V. 2. De Totaalstaat van Nat. Soc. en Fascisme. Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck" te M'burg. Jaarvergadering op Vrijdag 17 Januari des avonds om 8 uur in de bovenzaal, consistorie Hofpleinkerk. Onderwerp„De tale Kanaans" door den Heer C. Suurmond. Het Bestuur. V. „Dr. Lützcn Wagenaar", Middelburg. G. G. 13. „De theocratie in Israël" (b) 42e jrg. No. 10 door vr. van Sluis. K.G. 25. „Van 1892—1905 in de Geref. Kerken in Nederland" door vr. P. de Vos. Geref. K. V. Benjaminte St. Laurens. Gew. Gesch. „In Samaria" door vr. J. Boon. Kerkgesch. Vrij onderwerp door vr. C. Hillebrand. Geref. V. Spr. 8 33a te St. Laurens. Gel. Bel. Art. 7. „Volkomenheid der H. Schriftuur om alleen te zijn een regel des geloofs", vr. A. Joossc. V. G. Ond. 28. „Een nieuwe Geest", vr. Jac. San derse. Voordrachtvr. W. de Visser. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". O. T. „Der Joden terugkeer" door vr. P. Ingelse. V. G. „Waar het thans om gaat" door vr. J. Joosse. Politiek Weekoverzicht door vr. J. Coumou. Geref. Jongelingsvcr. „Sola-Fidc", Middelburg. G. B. Ond. 19. „Vereeniging en oordeel der 2 na turen van Chr. in 1 persoon" door vr. P. Vader. A. R. Art. 21. „De Staten-Generaal", door vr. A. Buys. Weekoverzicht door vr. M. Ton. Sectie-vergadering. J. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. G. B. Art. 13. „Van de voorzienigheid Gods en de regecring aller dingen" door vr. J. Suurmond Pz. Politiek. Art. 15. „Hygiëne" door vr. L. v. Soelen. Gereformeerde Knapenvcrgadcring SamuëlM'burg. Afdeeling II. B. G. „Abram de Hebreër" door vr. P. Janse. Kerk- en Vad. Gesch. „Het voorspel van den tach tigjarigen oorlog" door vr. A. de Boks. Vergadering der G.J.V. Pred. 12:1a te Koudekerke op Zaterdagavond 8 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: I. Gel. Bel. Art. 35. „Van het Heilig Avondmaal", vriend J. Huisman. II. Voordrachtvriend P. Verhage Wz. Memori- satievriend D. Izeboud. III. Anti Rev. beg. Art. 21. „Partijbeleid", vriend J. Stroo. ZONDAG 19 JANUARI 1936. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Zendingshospitaal Magelang. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. A. H. Oussoren Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur Ds. J. W. Tunderman Voorber. H. Av. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Plomp Voorb. H. Av. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 en 2 u. Ds. J. W. Tunderman Bed. IT. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Ds. D. Bremmer CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 Bergen op Zoom 9.30 Krabbendijke 9 en 2 Poortvliet 9.30, 2 en 6 Rilland-Bath 9.30 en 2 u Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 en 2 uur Ds. J. Spoelstra en 5.30 uur Cand. L. J. Schalekamp te Wassenaar, uur Ds. M. Ros uur Lezen eener Leerr. Ds. W. G. v. Herwijnen Dr. C. Veltenaar u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Voorber. H. Av. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Cand. B. Timmer te Goes. CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. Joh. de Boer te Zuid-Beijerland. Zaamslag 9.30 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok Heden overleed nog onver wachts, zacht en lcalm, onze ge liefde Echtgenoote, Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante Mej MARIA TEVEL—Harpe, in den ouderdom van 47 jaar. Uit aller naam, L. TEVEL. Middelburg, 13 Januari 1936 Biedt zich aan 21 jaar, voor hulp in de huishouding of winkel. Liefst intern. Br. No. 10 bureau van dit blad.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1936 | | pagina 3