KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. Ieder jong meisje dat voortaan gevraagd zal wor den door een jonge man om zijn vrouw te wor den, zal hem eerst moeten vragen of hij geslaagd is in de huwelijkswetenschap. De huwelijkscan- didaten zullen dus een cursus moeten volgen gegeven door een professor in huwelijksweten schap die deze wetenschap zal behandelen uit physisch, psychisch, sociaal en godsdienstig standpunt." Ja het is om te lachen, maar ook om te schreien. Als er zóó gedacht wordt over het huwelijk en ge zin, dan vraagt men zich af wat zal het einde zijn van zulke verdwazing. Behalve het feit dat deze professor wel een veelzijdig man moet zijn wordt als laatste en als onderdeel genoemd huwelijks wetenschap uit godsdienstig standpunt. Het is wel een waarschuwing voor ons land voor onze kerken om onze roeping te verstaan ten opzichte van het leven naar 's Heeren ordi nantiën speciaal t.o.v. het gezins- en huwelijks leven. Nog eens Amerika. Dat er in de Vereenigde Staten ook andere geluiden beluisterd kunnen worden blijke uit het volgende Onder het hoofd „In de Nederlanden" schrijft Tanis in The Banner Koningin Wilhelmina opende het Parlement met de gebruikelijke toespraak. (Volgt korte in houd troonrede.) De troonrede eindigde met een uitdrukking van vertrouwen in den souvereinen God en het gebed dat de almachtige God ons allen de kracht en de wijsheid schenke, die Hij alleen geven kan, en dat Zijn onmisbaren zegen op ons werk moge rusten. Hoewel de groote meerderheid van het Neder- landsche volk ongodsdienstig is, is het land ge lukkig door het feit. dat het een eerste minister heeft die vereenigtgroote bekwaamheid met de vreeze des Heeren. Hendrik Colijn wordt door geheel Europa geëerbiedigd en heeft ook gediend als voorzitter van de Vergadering van den Vol kenbond." Zouden alle christenen wel Gode genoeg dank baar zijn voor de weldaden die wij nog bezitten. Of zou het buitenland ons nog moeten leeren te waardeeren hem dien God ons gaf. Misschien staan we wel te dicht bij den toren om de hoogte te kunnen bepalen. Op een afstand is de hoogte in den regel beter te schatten. A. H. OUSSOREN. DE AFSCHEIDING IN HET LAND VAN TER GOES. Het feit der Afscheiding op Zuid-Beveland zal eerst in 1936 herdacht. Volgens het Jaarboek van 1935 zijn in de maand September 1836 geïnsti tueerd de kerken van Borssele, Goes, Nieuw- dorp en naar de gevonden gegevens nog wel meerdere. Men is er nu reeds op uit te vergade ren de stof voor een gedenkboekje. Op de 1.1. gehouden Classis deelde Ds. W. H. v. d. Vegt mede, dat de kerkeraad van Goes besloten had in 1936 een Gedenkboekje uit te geven. Het schrijven werd opgedragen aan dhr. A. M. Wessels te Goes, welke deze opdracht aanvaard heeft, en thans bezig is deze opdracht uit te voeren. Diepgaand onderzoek in burgerlijke en kerkelijke archieven toonde echter aan, dat de Historie van Goes en die der Z. Bev. kerken onafscheidelijk aan elkaar verbonden zijn, zoodat door de beschrijving der Goesche Historie, die der andere kerken geweld zou worden aangedaan. Teneinde dit euvel te ondervangen, deed Ds. v. d. Vegt het voorstel om gezamelijk, als Zuid- Bevelandsche kerken, een Gedenkboek uit te ge ven onder den titel „De Afscheiding in het land van Ter Goes". Aan elke kerk zal dan een uit voerig hoofdstuk worden gewijd van hare ge schiedenis tot op 1936. Dit voorstel is door de kerken met warmte ontvangen. Reeds 8 kerken zonden hun garantie in, om voor elk gezin een ex. te nemen en op de respectievelijke herdenkingsavonden uit te reiken. Zelfs vernemen we van een kerkeraad, die een aantal ex. boven haar ledental garandeerde, 't welk hij wil uitdeelen in de toekomst aan hen, die belijdenis doen. Door de groote oplage kun nen de kerken op een minimum prijs rekenen. De historie van Baarland en Wolphaartsdijk waarvan het begin in het duister lag, de no tulen zijn reeds jaren zoek is door dhr. Wes sels opgespoord. Voor beide kerken een hoogst belangrijk feit, daar thans aan alle onzekerheid eerf einde is gekomen. Br. Wessels verzocht mij een opwekking te willen plaatsen, om ieder, die iets heeft, dat be trekking heeft op de Afscheiding op Z.-Beveland (hetzij brieven, portretten enz.) hem deze onver wijld te zenden, opdat een zoo'n getrouw mo gelijk beeld over de verloopen 100 jaar beschre ven kan worden. Naar wij vernemen is ook Krab- bendijke uitgenoodigd deel te nemen in deze uit gave. Dit is voorzeker goed gezien, want Krab- bendijke heeft van begin af, in 1836 mede de schouders onder het werk gezet en als gemeente trouw bijgedragen in het tractement van den Prov. leeraar o.a. van Buddingh. Wij vertrouwen dat elk meelevend belijdend lid eener Geref. Kerk op Zuid-Beveland, dit be richt met genoegen zal vernemen en indien mo gelijk dhr. Wessels met hem nog onbekende stukken dienen. Kijkt nog eens oude brieven en stukken in uw bezit na. Wie weet, wat er nog tusschen ligt. Dit verzoek is gericht aan heel Zeeland. Uit het land van Axel kwam men in de dertiger jaren der vorige eeuw meermalen naar Baarland en Bors sele ter kerk. Zit daar misschien ook nog wat belangrijks A. SCHEELE. TWEETAL TE Groningen (vac.-J. J. Miedema): H. W. H. van Andel te Rotterdam-Zuid. W. H. van der Vegt te Goes. (Vac.-wijlen J. Gispen): J. Wijmenga te Scheveningen. Dr. G. C. Berkouwer te Watergraafsmeer. De Krim H. J. Riphagen te Schoonebeek. D. Veenhuizen te Valthermond. DRIETAL TE Twijzelerheide: Cand. C. v. d. Boom te Overschie Cand. W. B. den Brave te Zwolle. Cand. J. Jansens te Groningen. Begin vorige week werd het onderstaande toegezonden, 't Lijkt me wel de moeite waard het over te nemen, omdat het de kennis verrijkt van het tijdperk der Afscheiding in Zeeland. In het Jaarboek van 1935 staat onder de aanteeke- ningen bij Middelburg als le predikant genoemd J. L. Lankhorst 18441845. Genoemde Ds. Lankhorst had reeds in 1842, toen hij nog stu deerde bij Ds. A. Brummelkamp zijn belofte ge geven als hij afgestudeerd was te zullen komen naar Middelburg. In 1844 deed hij er zijn intrede, maar de jonge, veelbelovende man is er slechts tweemaal in den dienst des Woords opgetreden, want zijn Zender nam hem weg tot de eeuwige rust. Middelburg was dus weer vacant en zij beriep spoedig na den dood van Ds. Lankhorst den predikant van Kockengen (Utrecht) n.l. Ds. J. H. Kleyn, die later in 1851 naar Amerika is ver trokken. Ds. Kleyn nam het beroep naar Mid delburg aan en heeft die kerk gediend volgens het Jaarboek van 18451849 (of moet dit 1851 zijn?). Juist over het uitbrengen van het beroep gaat het. De broeders van Kockengen waren alles behalve gesticht over het beroep door Middel burg uitgebracht, wat blijkt uit het gepeperde protest, dat de kerkeraad van Kockengen zond aan die van Middelburg. Dat protest zij hier overgenomen. Het luidt „Geachte Broeders U en ons zij Gods Woord een lamp voor on zen voet en een licht op ons pad. Zoo velen als naar dezen regel zullen wandelen, over de zelve zal zijn vrede en barmhartigheid en over het Israël Gods. Wij voelen ons gedrongen U de reden op te geven, waarom wij ons in geenen deele kunnen vereenigen met uwe roeping op onzen herder en leeraar uitgebracht, daar zij met Gods Woord in strijd is, en ulieden alzoo de macht ontbreekt om te zeggen „daar staat geschreven". Wij daarentegen beoefenen een heel andere wijze van zien, wel op Gods Woord gegrond. En wij wenschen voortdurend met onzen leeraar op een terrein te staan, waar wij kunnen zeggen: „daar staat geschreven". De grond waarop wij onzen Herder en Leeraar beroepen hebben was eerst „Laat alle dingen eerlijk en met orde ge schieden", en Gods Geest bestuurde ons en deed ons Zijn Woord ten regel zijn. Wij konden derhalve geen wachter begeeren reeds bij den aanvang op Sions muren geplaatst om de bij ons open gevallen plaats te vervullen. De beloften des Heeren „Ik zal U wachters op Zion's muren geven" zou met zoodanige ver roeping in strijd zijn, het zouberooving van onzen naaste zijn. Inplaats van blijde te zijn met de blijden, zou den wij bedroefd nederzitten en Gods oordeelen zouden wij ondervinden daar 't licht met een afbreken zou gepaard gaan, van wat de Heere heeft opgebouwd, en alzoo de Satan openinge zou vinden, om het erfdeel des Heeren te be schadigen. De Koning der kerk beveelt, bidt den Heere des oogstes, dat Hij arbeiders in zijnen wijngaard uitstootte, maar zou het van nietige, blinde ma den geen vermetelheid en laakbare handeling zijn, de arbeiders van anderen te begeeren, met voor bijgaan van zoovelen, die lust en gaven hebben ontvangen voor het Leeraarsambt „Gij zult niet begeeren hetgeen uws naasten is" zegt het 10de gebod. Dat was de geest en strekking van ons beroep in 1839 op onzen leeraar uitgebracht. Zijn stand in de Maatschappij was niet in strijd met eene roeping en aanneming als door ons verlangd. Hiermede stemde onze leeraar van harte in, ge- loovende mitsdien in Gods weg te zijn. Op dien grond heeft hij de roeping ook aangenomen zich door ordening, bevestiging en vergeving verbon den, aan de gemeente van Jezus Christus alhier. Alzoo heeft onze leeraar zich voor het aange zicht des Heeren aan de gemeente toevertrouwd en mag met zegen zijn bediening uitoefenen. Gij gevoelt dus, dat wij wel degelijk kunnen zeggen „daar staat geschreven". Wij vermanen ulieden derhalve dat gij het beginsel van eigen liefde, in zoo gewichtige zaak als deze is, moogt laten varen en inplaats daar van olie en wijn moogt gieten in de wonden uws naasten, die gij geslagen hebt, en laat een Samari taan niet tegen u getuigen En 't geen gij aanvoert tot grond uwer beroe ping en voldoening uwer consciëntie, en waarmee gij onzen Leeraar verstrikt, n.l. „Uitbreiding van Gods Koninkrijk", zouden wij zeggen „pas op, slaat uw handen niet op onwettige wijze aan de arke, opdat het u niet ga als Uza". Zijn er niet reeds 3 leeraars in uw Provincie en bij ons 2 De Heere zond Epiphanes van Colosse om met Paulus het Evangelie in de wereld te gaan verkondigen, maar niet alles werd weggenomen, de leeraar Archippo bleef. Indien nu ulieder hart recht is voor God en gij voor Zijn Woord moogt beven, en in deze betrekking oprechte dienaars van Jezus Christus moogt zijn, dan zal het u gaan als Maria, over leggende deze woorden in haar hart, dan zal het een gezegende vrucht voortbrengen, en zult gij niet voortgaan met uwe roeping op onzen herder en leeraar uitgebracht. Postcriptum. Nogmaals tot overtuiging, wijzen wij ulieden op den brief van Philemon vers 12—15." De broeders in Middelburg waren in het ge heel niet te spreken over de betiteling geachte broeders inplaats van geliefde broeders, zooals de apostel Paulus zegt. Er volgde een breede correspondentie, waarin Middelburg uiteenzette, dat zij geen dominé's verstrikte en de broeders in Utrecht een geheel verkeerde opvatting hadden van eene roeping en als Kockengen zich reeds 5 jaren in het bezit van Ds. Kleyn verheugen mag, dat die kerk dan toch zeker niet het recht heeft Middelburg te beschul digen van eene zonde tegen het 9e gebod. Ds. Kleyn nam de beroeping naar Middelburg aan. Verdeeling Zendingsterrein. De Classis Leeuwarden benoemde een commissie, om te overwegen de mogelijkheid van eventueele ver deeling van de Zendingsterreinen tusschen Friesland-noordelijk gedeelte en Friesland-zuide lijk gedeelte. Ds. W. Bosch, die is overleden, was se dert 21 November 1923 em. predikant der Geref. Kerk van Almkerk. Hij is 76 jaar oud geworden en diende van 1882 af ook de kerken van Zuid- wolde, Andijk en Vrijhoeve. Ds. Bosch heeft de Geref. Kerken in tal van deputaatschappen gediend en was o.m. vele jaren praeses van deputaten voor de evangelisatie in Brabant en Limburg. Bijkans 20 jaar was Ds. Bosch curator van de Theol. School te Kampen. Van het Geref. Gymnasium te Kampen is hij jaren curator geweest. Van de Generale Synode heeft hij na 1902 bij herhaling deel uitgemaakt. Van 19031916 was hij hoofdredacteur van de Geref. Kerkbode voor Noord-Brabant en Lim burg. Sedert 1903 medewerker aan de Wachter, maakt hij de laatste jaren deel uit van de com missie van redactie. Door zijn arbeid kwamen te Almkerk een Chr. school en een wijkverpleging tot stand. (A. R. Rott.) Een noodzakelijke aanvulling. Onder dit opschrift schrijft Ds. Keur in de „Schev. Kerkb." „Door de kerkelijke pers is alom verspreid het artikel van Prof. Hoekstra over de Theologische School, waarin hij vooral wees op den wetenschappelijken arbeid harer hoogleeraren. Ook van de ouderen der thans dienstdoende hoogleeraren. Maar één ding heeft Prof. Hoekstra niet ver meld. Dat kon hij niet vermelden. En dat mocht hij niet vermelden. Iets dat toch niet voorbijgezien mag worden. Dat is zijn eigen arbeid. Ieder die eenigszins met den studiegang aan de Theol. School op de hoogte is, weet van welk een groote beteekenis ook de arbeid van Prof. H. voor de vorming der dienaren des Woords is. Een arbeid, waarvan de resultaten ook naar buiten openbaar gekomen zijn in een respectabel getal grootere en kleinere geschriften, waarvan we met name noemen een handboek van de ge schiedenis der Philosophie, waarvan reeds twee deelen verschenen zijn, maar dat nog voltooid moet worden, en een handboek voor de bestu deering der Homiletik (d.i. de theorie der predik kunde). Vooral ook door dit laatste omvangrijke werk heeft Prof. H. talrijke predikanten aan zich verplicht, en genieten even talrijke gemeenten iederen Zondag weer, de vruchten van Prof. Hoekstra's arbeid, de vruchten van den weten schappelijken arbeid aan onze Theol. School. Hoe groot is de invloed die van dat werk uit gegaan is. Wat stelt Prof. H. daar de juiste wijze der prediking in het lichtniet eenzijdig dogma tisch, niet een eenzijdige verbondsprediking, niet een brengen van eigen bevinding, maar een zui vere uitlegging en toepassing van Gods Woord, waarbij rekening gehouden wordt met de bijzon dere nooden der hoorders, en met de bijzondere nooden van onzen tijd. Onderscheidenlijk pree- ken Dat leerde en leert steeds Prof. Hoekstra zijn leerlingen. En en dat is het voornaamste Christus in het midden. Moge het ook dezen hoogleeraar, over wiens aanvankelijk herstel we ons hartelijk verheugen, gegeven zijn nog menig jaar zijn zeer gewaar- deerden arbeid aan onze Theol. School voort te zetten, speciaal ook in de ambtelijke vakken, waarvan we boven alleen maar genoemd hebben de Homilitiek, maar waarvan we ook hadden kunnen noemen de liturgiek, de poimeniek en de catachetiek. Vooral bij deze laatste beide vakken komt Prof. Hoekstra's breede en gedegen kennis van de psychologie duidelijk naar voren." K. B. S. Het zij ons vergund aan sommige broeders en zusters van de Gereformeerde Kerk te Middel burg een vriendelijken wenk te mogen geven. We bezitten zoo iets als een Commissie van Doopaanvragen, enzoovoort, Mag ik artikel 1 hier eens laten afdrukken Haar taak is zitting te houden voor het in ont vangst nemen van Doopaanvragen, ingekomen attestaties, aanvragen om huwelijksbevestiging, en attestaties wegens vertrek. Artikel 2 Vergadering Woensdagavond 89 uur in de consistoriekamer, Noorderkerk. Het is voor de betrokken Commissie niet aan genaam daar te zitten en te bemerken, dat ze voorbij geloopen wordt. Mogen we U verzoeken, die broeders in de consistoriekamer werk te verschaffen 1 Namens den Kerkeraad, Ds. A. H. OUSSOREN. De Provinciale Deputaten voor de Hulpbehoe vende Kerken hebben in opdracht, de kerken in de Provincie Zeeland er aan te herinneren, dat naar besluit der Generale Synode van Middel burg, ieder jaar ook een collecte behoort gehou den te worden voor de Generale Kas van Hulp behoevende Kerken in ons land, en verzoeken deze collecte voor 't jaar 19351936 vast te stellen op een Zondag in Januari 1936, en de opbrengst te zenden aan den eerstondergetee- kende. Ds. F. J. VAN DEN ENDE, Kamperland, (Giro 41873), Voorz. J. BOIDIN, Secr. Ds. A. KONING, St. Laurens. J. SANDEE, Nieuwdorp. C. P. VOGELAAR, Krabbendijke. Kamperland, 7 November 1935. Ondergeteekende zal D.V. op Donderdag 14 Nov. van 1112 uur zitting houden in de con- consistoriekamer van de Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Evangelisatie in de Provincie en voor de collecte van de Prov. Kas ondersteuning Diaconieën. Hij verzoekt dringend alsdan het bedrag der collecte af te dragen of, bij verhindering, dit te storten op zijn postrekening No. 71284 of over te maken per postwissel, opdat in tijds de af rekening kan plaats vinden ter plaatse waar dit behoort. Nagekomen collecte voor de Theol. School van Westkapelle 5.54. De Correspondent, J. A. VERTREGT. Ondergeteekende maakt de kerkeraden in de classis Walcheren er bij dezen attent op ter voorkoming van mogelijk misverstand, dat de in deze maand te houden collecte voor de Ver strooide Gereformeerden in Indië aan mij moet worden afgedragen of gestort op mijn giroreke ning No. 197307. Namens den deputaat ad hoe, Ds. H. SCHOLING. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad gehou den op Donderdag 7 Nov. 1935. Aanwezig alle leden. De Praeses opent de vergadering op de ge bruikelijke wijze en spreekt een woord van deel neming tot br. Verhage in verband met de ern stige ongesteldheid van zijn dochter. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Boekhouder komt ter vergadering ter bespre king van enkele finantieele aangelegenheden. Ingekomen Stukken1Boekbeoordeeling „Jachin". 2.5. Steunaanvragen „Effatha", Prot. Chr. Reclass. ver., Anti-Commun. Verbond, Centr. Bureau voor Inwendige Zending, in han den van de Commissie ad hoe. 6. Schrijven van Standaart's orgelhandel, in handen van de Com missie van Beheer. 7. Verzoek van de Zang ver. „Soli Deo Gloria" om het gebruik der kerk op 11 en 12 Dec. toegestaan. 8. Brief van Ds. Merkelijn. Kerkelijke stand. Ingekomen met doopattest van St. Laurens Jacobus Janse toegang tot het H. A. gevraagd door Alberdina Jacoba Lamain- Haringck. Rapporten worden uitgebracht. Enkele zaken worden breedvoerig besproken. Besloten wordt verschillende bezoeken af te leggen. Diaconale zaken. In kas per 1 Oct. 38.80. Ontvangsten 138.67. Uitgaven 169.52. In kas per 1 Nov. 7.95. De laatste 50.zal van de Boerenleenbank worden gehaald, daar anders verschillende uitgaven niet kunnen worden ge daan. Candidaatstelling kerkeraadsleden en rond vraag moet om des tijdswille worden uitgesteld tot 14 Nov. a.s. D.V. Br. Christiaanse eindigt met dankzegging. DE SCRIBA. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Breed op Donderdag 7 Nov. 1935, des avonds half acht. De praeses, Ds. Oussoren, opent de vergade ring, laat zingen Ps. 34 4, leest Filippensen 1:27 e.v. en gaat voor in gebed. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Aanwezig 39 broeders. Ingekomen Stukken Aanvraag om de Hofpleinkerk te mogen ge bruiken voor het Comité van de Vrije Univer siteit om een filmavond te mogen houden. Wordt met gunstig advies doorgezonden aan de Com missie van Beheer. Een aanvrage om steun wordt verwezen naar de Commissie ad hoe. Medegedeeld wordt dat de broeders K. Da- vidse, A. van Dijk, B. H. Lavooij, T. Winter en J. IJsselstein de benoeming tot ouderling heb ben aangenomen, evenzoo de broeders F. Damen, C. van Dort, P. Klein en L. J. Lorier tot diaken. Aan br. C. Suurmond wordt op zijn verzoek ontheffing verleend. Aan de gemeente zal het volgende tweetal worden aangeboden de brs. I. van Noppen en J. J. de Vast. De stemming zal D.V. plaats heb ben Maandag 18 Nov., des avonds 8 uur in de Hofpleinkerk. Ook des middags zal hiervoor we der van 12 gelegenheid gegeven worden. Een schrijven van Ds. Merkelijn wordt in be handeling genomen. Het Zendings-Comité hoopt Maandagavond 5 uur te vergaderen om moeilijk heden, waarvan in een brief gesproken wordt, nader onder de oogen te zien om later hiervan op den Kerkeraad mededeeling te doen. De penningmeester van de Plaatselijke Zen dingscommissie doet mededeeling van zijn leege schatkist. Er moet dit jaar nog zijn 600.en er is 100. Ds. Oussoren zal met de Commissie overleg gen om het tekort weg te werken en te zien de contributies verhoogd te krijger- Een gewichtig schrijven van de Commissie van Beheer wordt voorgelezen en behandeld. O.m. wordt goedgevonden, dat voortaan in iedere kerk één koster en één stokman dienst zal doen. Van de Gasthuisconsistorie zal geen gebruik meer worden gemaakt. Voorts worden nog andere besluiten genomen en regelingen getroffen, die de uitgaven naar be neden brengen. Besloten wordt tevens iedere maand een extra collecte te houden voor het tekort der kerk. De Commissie van Doopaanvrage enz. rap porteert, dat 2 huwelijksbevestigingen worden aangevraagd op 22 Nov. des namiddags 2.30 uur. Een attestatie is ingekomen en wordt aanvaard. De Diaconie vraagt de predikanten de winter- collecte wel te willen aanbevelen a.s. Zondag. Br. Coumou deelt als penningmeester van de Telefoon-commissie mede, dat hij 37.50 ont ving van de collecte van verleden Zondag en vraagt een collecte aan. Wordt toegestaan. Er wordt nader gerapporteerd over de vraag door Ds. Heij op de laatste Classisvergadering gedaan, omtrent hoogere Zendingsbijdrage. Niet noodig wordt geoordeeld dat nu nog aan de Classis nadere motiveering wordt gevraagd. De afgevaardigden zullen het hieromtrent genomen besluit op de Classis meedeelen. 14 Nov. Sectie. 21 Nov. Smal. 12 Dec. Breed. DE KERKERAAD.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 2