OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKA ANKOND^IN G. PREDIKBEURTEN een begeerte om samen te komen. In een schuit zoover van huis als gemeente bijeen. Hier kon men echter zingen Wat blijdschap smaakt mijn ziel Wanneer ik voor U kniel Met wat innerlijke zielevreugde zal men aan deze samenkomst terug gedacht hebben. De notulen vermelden, dat in deze samenkomst er niet alleen acht kinderen werden gedoopt, maar ook twaalf lidmaten met hun kinderen in de gemeenschap werden opgenomen. Ja, 's Heeren woordHoemeer zij het ver drukten, hoemeer het wies, werd ook hier be waarheid. In Jan. 1840 werd de eerste kerkvisitatie ge houden door twee ouderlingen. Niet gemakkelijk is 't uit de aanteekening van de notulen, die buitengewoon kort zijn, de his torie der kerk te zien. 1 April '40 wordt de eerste classicale verga dering gehouden te Goes. Op 31 Juli '40 heeft Ds. C. v. d. Meulen ge preekt ten huize van Jochem van der Wege. 30 October '40 wordt de eerste Prov. ver gadering gehouden te Dordrecht. De naam Pro vinciaal past hier stellig niet. Het was een meer dere vergadering van kerken uit 't zuiden des lands uit verschillende provinciën. 1 Nov. 1840 wordt de eerste dankdag gehou den. Aan boeten enz. was omtrent dezen tijd door deze kleine groep geloovigen reeds betaald 362, omdat er meer dan 19 personen vergaderd wa ren, of omdat men een dominee liet preeken. 28 Jan. '41 neemt de kerkeraad een voorloopig besluit om op Spui, „het middenpunt des lands", een kerkgebouw te plaatsen. De zorg voor de gebouwen, waarin de ge meente kon samenkomen, bleef. De notulen van 23 Nov. '41 vermelden, dat te Axel een nieuw kerkgebouw is verrezen, voor de som van 3751.81. 25 Jan. '42 lezen we van pogingen voor een nieuw kerkgebouw te Neuzen. Men acht hier voor noodig te hebben de som van 5000. Er is onmiddellijk ingeschreven voor 3400 9 Febr. is er nog ingeschreven 1700, zoodat er ƒ5100 is toegezegd. Opnieuw wordt nu gedacht aan beroepen van een predikant. 5 April '42 wordt besloten tot het beroepen van L. Lankhorst, student in de god geleerdheid bij Ds. Brummelkamp. Er rezen ech ter moeilijkheden welke, wordt weer niet ver meld, en zoo is 't beroep niet uitgebracht. Er zijn er die misschien reeds gedacht hebben, maar hoe zit 't toch met Zaamslag, dat wordt in 't geheel niet genoemd. Welnu, wij mogen nu vermelden, dat 9 Mei '42 vermeld wordt„Er wordt uitgezien naar een plaats van samenkomst op Zaamslag". Eindelijk, 12 Juli '42 wordt er besloten, met 8 stemmen tegen en 19 voor om den beroeps brief uit te reiken aan Lankhorst. 8 Aug. '42 wordt bericht ontvangen, dat Lank horst heeft bedankt. Onderzoek wordt nu ingesteld naar Ds. J. Knap te Aarlanderveen, Herv. Predikant. Rapport werd hiervan uitgebracht, en 23 Sept. '42 werd Ds. Knap beroepen op een tractement van 900 en vrije woning of 1000 zonder vrij woning." Ontvangen de collecten voor de Theol. Fac. a. d. V, II. van de navolgende kerken. Aardenburg 8.46 Axel 44.14 Hoek 8.80; Neuzen 35.91 Oostburg 13.65 Schoondijke 26.92 Zaamslag 30.60. Totaal 168.48. L. MICHIELSEN, Correspondent Classis Axel. Neuzen, 16 October 1935. Grijpskerke. De afgevaardigden der kerken zij gemeld, dat de intree van Ds. Plomp in den namiddagdienst zal plaats hebben a.s. Zondag 20 October. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel, gehouden te Terneuzen op Dinsdag 15 October. 1. Namens de roepende kerk van Terneuzen opent Ds. Kok de vergadering. Hij laat zingen Ps. 87 1, leest Ps. 87 en gaat voor in gebed. 2. De credentiebrieven worden nagezien en in orde bevonden. 3. De vergadering wordt geconstitueerd. Praeses Ds. Kok Scriba Ds. de Vries As sessor Ds. Potma. 4. De notulen worden gelezen en goedge keurd. 5. Ingekomen Stukken a. Een schrijven van 't Zendingsbureau der Geref. Kerken, met verzoek tot het houden van een Zendingstentoonstelling. De Zendingsdepu- taat zal nadere inlichtingen inwinnen op de ver gadering der deputaten. b. Een schrijven van de kerk van A., dat ze haar besluit inzake het Zendingsquotum herroept. Dit schrijven zal later behandeld worden. 6. Rondvraag art. 41 K.O. De kerk van Zaamslag verzoekt herziening der regeling met betrekking tot de tucht op doopleden, daar de bestaande regeling in de praktijk niet wordt ge handhaafd. Deze zaak zal eerst in de kerkeraden worden besproken. 7. Rapporten. Rapport wordt uitgebracht van de kerkvisitatie in de kerken van de classis. In aansluiting bij 't rapport over A. wordt het schrijven van genoemde kerk besproken. De classis zal in een antwoord-schrijven haar blijd schap uitspreken over het genomen besluit. Br. Michielsen brengt verslag uit van de class, collecten. Ds. de Vries rapporteert inzake de Zending. 8. Roepende kerk voor de volgende verga dering in de kerk van Oostburg. Deze vergade ring zal gehouden worden op Dinsdag 21 Januari te Terneuzen. Het moderamen zal bestaan uit Ds. Tiemens, praeses Ds. Kok, scriba Ds. de Vries, assessor. 9. Bij de rondvraag vraagt de kerk van Ter neuzen op eventueele vacaturebeurten te mogen rekenen. Dit wordt toegestaan. 10. Deputaten worden herbenoemd met de volgende wijzigingen Voor Kerkvisitatie Ds. Post, sec. Ds. Kok. Voor voorbereiding examina sec. Ds. Vink. Voor approb. attesten en beroepingende kerken van Axel en Zaamslag. Sec. de kerk van Terneuzen. Voor de kas v. hulpbeh. idioten sec. br. Jan Verpoorte. 11. Nadat de assessor is voorgegaan in dank zegging, sluit de praeses de vergadering. Namens de Classis, TH. P. POTMA, Assessor. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 14 Oct. 1935. Ds. A. Koning opent op gebruikelijke wijze de voltallige vergadering. Notulen na lezing goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. Van de Geref. Kerk van Wilsum een vraag om steun voor kerkbouw; voor kennisgeving aangenomen, b. Van de Ver. voor Chr. onderwijs aan schipperskinderen als voren. c. De kerk van Wester voort vraagt steun voor kerkbouw te Lobith aangehouden, d. Een schrijven van een zuster der gemeente wordt met belangstelling kennis van genomen en zal beantwoord worden. Rapporten Praeses doet verslag van gehou den ziekenbezoek. Br. Prins deelt mede, dat hij met genoegen de J. V. heeft bezocht. Dezelfde rapporteert over het bezoek dat br. Vroon en hij hebben gebracht aan de M. V. Br. Koole wordt aangewezen de J. V. en br. Weeda de M. V. te bezoeken. Br. Sanderse zal de M. vergadering bijwonen. Diaconale zaken geen bijzonderheden. Kerkelijke standmet doopattest vertrokken naar Leiden W. F. v. d. Hofstede. Rondvraag levert niets op. Censura morum wordt gehouden. Lezing persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. AGENDUM van de vergadering der Classis Middelburg op Woensdag 13 Novem ber 1935 in de Hofpleinkerk. Aanvang 9.30 uur. 1. Opening, namens de roepende kerk van Middelburg. 2. Nazien der credentiebrieven. 3. Zitting nemen van het moderamen Prae ses Ds. Bavinck Assessor Ds. Vreugdenhil le Scriba: Ds. Visser 2e Scriba Ds. Tunderman. 4. Lezing en vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 5. Behandeling van ingekomen stukken. 6. Rapporten. 7. Behandeling van eventueele ingekomen in structies. 8. Verkiezing verschillende deputaten. 9. Rondvraag naar art. 41 K.O. 10. Aanwijzing der roepende kerk voor de volgende vergadering. 11Rondvraag. 12. Lezing en vaststelling der korte notulen. 13. Sluiting. Namens de roepende kerk van Middelburg, D. BREMMER, h.t. Praeses. D. H. LOODEWIJK, Scriba. Middelburg, VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op Donderdag 17 Oc tober 1935, des avonds half acht. De Praeses Ds. Bremmer opent de vergade ring, laat zingen Ps. 46 6, leest Matth. 28 16-20 en gaat voor in gebed. Aanwezig 24 broeders. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken 4 stukken om steun, verwezen naar de Com missie ad hoe. Een circulaire omtrent een te houden Zen- dings-Zondag wordt voor kennisgeving aange nomen. Een schrijven van den kerkeraad te Vlissingen over een vertrokken zuster naar onze gemeente. Een verzoek van de Commissie van Admini stratie te Dordrecht. Voor kennisgeving aange nomen, terwijl een ingekomen stuk uit Maassluis naar de telefoon-commissie wordt verwezen. Een schrijven van den kerkeraad te Arnemui- den inzake grensregeling. Wordt besloten een saamspreking te verzoeken met den Raad der kerk te Arnemuiden. De Commissie van doopaanvrage, enz. rap porteert dat 1 doopattestatie en 7 attestaties zijn ingekomen. Deze worden aanvaard. 2 attestaties worden aangevraagd en verleend. 1 huwelijks bevestiging wordt aangevraagd tegen 30 Oct., des morgens half elf in de Hofpleinkerk. 1 doop wordt aangevraagd. Hierna volgen onderscheidene rapporten. Naar de eerstvolgende Classis worden afge vaardigd Ds. Oussoren en ouderling Melis, primi, Ds. Bremmer en ouderling Olthoff, secundi. Bij de rondvraag v/ordt herinnerd aan de stich ting van onze gemeente op 10 Maart 1836. Deze zaak zal op de ev. vergadering van Kerkeraad- breed weder ter sprake worden gebracht. 24 October geen vergadering. 31 October Kerkeraad-Smal. DE KERKERAAD. De Melodieën der Psalmen, Lof- en Bedezangen, vierstemmig gezet met voor- en tusschenspelen, voor orgel met of zonder pedaal, piano of gemengd koor door J. Worp. Zeventiende druk herzien door George Stam bij J. B. Wol- ters' Uitgevers-Maatschappij N. V., GroningenBatavia. Deze nieuwe druk van het alom bekende en geliefde koraalboek van Worp heeft verschei dene veranderingen ondergaan. Bij de notatie der koralen is de 2-kwarts maat vervangen door de 4-kwarts de tusschenspelen tusschen de koraal- regels zijn vervallen. Enkele voorspelen zijn door andere vervangen. Alle koralen, dus ook die wel ke op dezelfde melodie gezongen worden zijn geharmoniseerd en van voor-, tusschen- en na spelen voorzien. Vooral het laatste moet als een groote ver betering aangemerkt worden. De nieuwe voor spelen zijn alle zeer mooi. Behalve bij Ps. 33 is de druk ruimer en daardoor overzichtelijker. De verbeteringen zijn dus vele en belangrijke. Bij het doorbladeren van het boek zullen de voorspelen van b.v. Ps. 68 en 72 ons wat lang lijken. Doch dit is niet het geval. Trouwens al was dat zoo, dan zou dit nog niet erg zijn. Een langer voorspel is in de regel mooier, tenminste met de twee door ons genoemde is dat het geval. We hopen dat deze nieuwe druk evenals de vorige, zijn weg moge vinden. De prijs, 5.50, is voor zulk een prachtwerk laag te noemen. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN KERSTFEEST 1935. Deze week kwam er gelukkig heel wat binnen. Nog twee verantwoordingen na deze en dan hopen we weer een aardig bedrag naar Magelang te ver zenden, opdat ze daar tijdig zullen weten hoeveel of hoe weinig geld er voor de Kerstfeestvieringen ge bruikt kan worden. Er zijn er heel wat in Magelang, Parakan en Blondo, die al verlangend naar dit feest uitzien. Bij Mej. A. J. Pouwer, Noordplein 171 te Middelburg kwam in 1.— van Mevr. de J. Voorts bij ondergeteekende van J. J. K. te G. 2.N. N. tc Domburg 1.Dames K. te Breda 1.—, M. v. d. B. te Vrouwenpolder 5.N. N. te Koude- kerke 0.50, N. N. 2.N. N. te Klundert 1. Zendingscommissie te Aardenburg (H. Leenhouts) 5.Met zeer hartelijken dank en dringende aan beveling. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Giro-adres Ds. A. C. Heij 169757. Verleden week stond er in de opgave voor 't Kerst feest van N. N. te Heinkenszand 2.dit moet zijn 2.50. Middelburg. Ondergeteekende ontving „uit dank baarheid van N. N." een bedrag van 100.te ver- deelen als volgt: 75.- voor de Diaconie; 10.— voor de Zending 10.voor Evangelisatie in eigen stad 2.50 voor de Jodenzending 2.50 voor Rus land. Hartelijk dank. Ter navolging P. LOOF. 's-Gravenpolder. Bij het ingebruiknemen van ons nieuw kerkgebouw werden wij door een onbekenden gever of geefster verblijd door een gift van 300. waarvoor langs dezen weg onzen hartelijken dank. Dc Heere heeft groote dingen gedaan, dies zijn wij verblijd. DE KERKERAAD. Serooskcrke. Zondag 6 Oct. gevonden in de col lecte 2.50 voor den Zeeuwschen Beker. Met dank. DE BOEKHOUDER. Middelburg. De collecte voor de Bijbelverspreiding heeft 128.37 opgebracht. Wij zeggen alle collectan ten hartelijk dank voor de geboden hulp. D. BREMMER. P. KORTEKNIE. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van dhr. A. 2.Met vriendelijken dank. Namens de Commissie, W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. V E R EJEN IGINGSLEVEN. RING VLISSINGEN. Vergadering Donderdag 24 Oct. a.s. 's avonds 8 uur in het Vereenigingsgebouw te Koudekerke. I. De roeping van de leden der J. V. t.ov. de Ver- eenigingsarbeid door Biggekerke. LectuurGedenk boek Bondsdag 1935. II. De Buchmannbeweging door Vlissingen. Lec tuur Jongel. blad Jrg. 44 nr. 30, 33, 34, 36, 39 en 40. Geref. M. V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Vergadering Maandagavond half 8. O. T. Schets 16 door E. Maas. Zending. „Midden-Java (het land I)" door Tanny Looise. Bijdrage M. Joziasse en Nel v. d. Leek. Geref. M. V. 'Het ontluikend leven" te St. Laurens. G. G. „Barnabas en Saulus" door W. Vogel. K. G. „Christendom en Karei de Groote" door G. Boon. Reciteeren door M. de Visser. Memoriseeren door J. de Bree. Improviseeren door C. Buijs. De Geref. M.V. Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. Donderdag 24 Oct., aanvang 7.30 uur. Inleiding Zending. „Het godsdienstig leven der Ja vanen", A. Sanderse Jd. M. O. Schets 10. „Hoe de volkshuishouding groei de", B. en Bew. 19 Juli 1935. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Ajdeeling A. O. T. Schets I. „De Schepping", B. en B. 14 Jan. '34, T. Walraven. Anti Rev. beg. „Het vrouwenkiesrecht", J. Ver- straate. Bijdrage L. Kingmans. Ajdeeling B. N. T. Schets 19. „De eerste lijdensaankondiging" door Riny Huizinga. Vad. Gesch. „De Staatsregeling der Republiek en dc Staatsregeling van heden", B. en Bew. 8-11 -'29 door Mies den Hollander. Bijdrage Jeanne Davidse. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Ajdeeling I. Bijb. Gesch. „Saulus" door Saartje Maas. Na de pauze Reciteeren door Janny de Schipper en Voorlezen. Ajdeeling II. Bijb. Gesch. „Barnabas en Saulus" door Willy de Wolf. Na de pauze Reciteeren door Anna Vader, Truus Hamelink, Jo de Plaa, Anke Schout en Koos Vende- vllle. Ajdeeling III. Bijb. Gesch. „Petrus en Cornelius" door Tanny Kooman. Na de pauze voorlezen. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert a.s. Zondag, aanvang 7 uur in de consistorie der Gerej. Kerk. Gel. Bel. Art. 1. „Dat er een eenig God is", Adr. Davidse. A. R. Inl. 1. „Van Calvijn tot de Fransche revolu tie", Jan Christiaanse. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. G. G. 9. „Izak en Jacob" (Jong. blad '30'31 No. 1) door vr. C. Schout. M. O. 15. „Gerechtigheid, als oplossing der sociale kwestie" door vr. D. Geuze. Geref. Jongelingsverceniging „Herman Faukeel". Agenda: N. T. Handelingen VII door vr. P. Ingelse. A. R. art. 3, deel 2 en 3 door vr. W. Verstraate. Politiek Weekoverzicht door vr. J. C. de Wolff. V. „Repos Ailleurs", Afd. A., Souburg. 0. T. Onderw. 60. „Elia de boetprofeet" I door vr. J. dc Groot. Vaderl. Gesch. Onderw. 16. „Strijd tusschen de regenten en Maurits" door vr. L. v. Soelen. Gerej. jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. G. B. Art. 17. „De wederoprichting der gevallen menschen" door vr. P. Vader. A. R. Art. 10 1, 2 en 3. „Decentralisatie" door vr. J. H. Louwerse. Weekoverzicht door vr. P. Walraven. Sectie-vergadering Saevis tranquillus in Und...is, Dr. H. Colijn door vr. M. Ton. Vergadering der G. J. V. Pred. 12la te Koudekerke op Zaterdagavond 8 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: 1. N. T. Deel 1, les I. II- Voordracht: vriend D. Izeboud. Memorisatie vriend D. Verhage. III. M. O. deel III, les II. „Vrijhandel en protec tie", vriend A. G. Heij. ZONDAG 20 OCTOBER 1935. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Prov. kas ondersteuning Diaconieën. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Cand. B. Timmer te Goes. 6 uur Cand. B. Timmer Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 uur Ds. H. Pestman Bevestiging. 2 uur Ds. J. Plomp Intrede. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Voorb. H. Av. Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Zijleman te Engwierum. Oostkapclle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Voorber. H. Av. Serooskcrke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Sr. Vcere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Voorber. H. Av. Collecte Evangelisatie. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2.30 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Ungêr Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. Berends te Amersfoort. Rilland-Bath 9 en 2 uur Ds. v. Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 uur Ds. Joh. Booij 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. Joh. Booij Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. P. Bakker te Andel. CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 ea 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. W. Scheele te Hoogersmilde. Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil te Meliskerke. Nam. Voorber. H. Av. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 3