KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. PREDIKBEURTEN zoekt nieuwe wegen in overeenstemming met de oude paden. Inderdaad zij heeft iets gedaan. Dr. H. Bavinck heeft den eersten druk van zijn Gereformeerde Dogmatiek in Kampen ge schreven en uitgegeven. Dr. H. Bouwman heeft de twee deelen van zijn Gereformeerd Kerkrecht in Kampen ontworpen en het licht doen zien. Dr. S. Greijdanus is bezig in samenwerking met Dr. F. W. Grosheide een Kommentaar te geven op het Nieuwe Testament. Welk dienaar des Woords geniet niet van Greijdanus' prachtkom- mentaren op Romeinen en Openbaringen Er is inderdaad een ontwikkelen van de Ge reformeerde theologie aan onze Theologische School. Voor eenheid, zuiverheid en ontwikkeling der theologie heeft zij veel gedaan. Zij is het waard, dat we voor haar bidden. Zij is het waard, dat we voor haar offeren. T. HOEKSTRA. BEROEPEN TE Donkerbroek Cand. A. Nijhuis te Sneek. Emmer Erfscheiderveen L. M. de Graaf, Cand. te Zeist. AANGENOMEN NAAR HolwerdCand. W. Diepenhorst te Amsterdam. Lopik Cand. H. Pol te Rijsoord. Oosterwolde (Fr.): Cand. A. Mollema te Scharnegoutum. Diever Cand. A. van Arkel te Rotterdam. BEDANKT VOOR Terneuzen A. v. d. Weg te Oudewater. Met 1 October a.s. zal de „Gereformeerde Kerkbode voor de Geref. Kerken op Schouwen- Duiveland, Tholen en Noord-Beveland" niet meer verschijnen. Er worden pogingen in het werk gesteld de lezers van bovengenoemd blad te winnen voor de Zeeuwsche Kerkbode. Het plan is, dat eens in de maand een bijblad van den Zeeuwsche Kerkbode verschijnen zal, dat zeer speciaal zich richten zal op de behoeften van Schouwen-Duiveland etc. en welk bijblad zal verzorgd door de predikanten in die streek. Laat ieder nu helpen, wat men kan, opdat het ideaal worde bereiktéén groot blad voor Zeeland. Cand. J. Plomp, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Grijpskerke (Zld.), die door de classis Middelburg is toegelaten tot den Dienst des Woords, hoopt 20 October zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door Ds. H. Pestman, van Rijswijk. In den ouderdom van 55 jaar overleed Ds. P. E. van Schaik, pred. van de Geref. Kerk te Emmercompascuum. In 1907 candidaat gewor den aan de V.U., deed hij 12 April 1908 intrede te Zonnemaire daarna diende hij de kerken van Anna Jacobapolder 1911'16, Strijen 1916'23 en zijn tegenwoordige gemeente sinds 7 Oct. 1923. Het bekende Institutum Judaicum Delit- schianum te Leipzig, waar degenen die in de Jodenzending gaan arbeiden, worden gevormd, zal, naar wij vernemen, van Leipzig naar Wee- nen verplaatst worden. De Zweedsche en de Engelsche Zending onder Israël werken samen om deze verhuizing mogelijk te makende Zweedsche Zending zorgt voor het noodige ge bouw, de Engelsche voor de overige kosten. De verhuizing naar Weenen geschiedt, omdat in Duitschland voor dezen arbeid de sfeer te on gunstig geworden is. (A. R.) Emeritaat. De classis Amsterdam heeft, wegens voortdurende ongesteldheid, eervol eme ritaat verleend aan Ds. B. van der Werff, pred. van de Geref. Kerk te Amsterdam-West (Sloter- dijk). Ds. v. d. Werff, die in 1872 werd geboren, aanvaardde het predikambt te Kruiningen, 21 Nov. 1897, en diende voorts de kerken van Grootegast 1900''06, Harlingen 1906'14, Dok- kum 1914—'21, Helder 1921—'25, Doorn 1925— '27 en Amsterdam-West sinds 3 Juli 1927. Toen de beroemde Duitsche Theoloog Bengel op sterven lag, smeekte hij een student, die aan zijn bed stond „spreek een vertroostend woord tot mij De jonge man wist in zijn hulpeloosheid en angst voor den Bijbelvasten schriftonderzoeker niet wat hij zeggen moest. „Maar binnenkort moet u toch arme zondaren kunnen troosten. Hebt u hun dan niets te geven?" Toen stamelde de student: „Christus is in de wereld gekomen, om zondaren zalig te maken". „Dat is de troost, dien ik noodig heb", zei Bengel. „U hebt mij een venster opengedaan." K. B. S. De volgende collecten en giften werden geïnd op de vergadering van de Cl. Tholen d.d. 18 September j.l, Evang. Theol. Verstr. België Fac.V.U. Ger. Indië Anna Jacoba Polder 9.06 15.31 10.87 Bergen op Zoom „34.92 „33.90 „30.96 Krabbendijke 19.71 19.27 20.62 Oud Vossemeer 8.07 8.50 9.51 Poortvliet 4.25 5.50 4.25 Rilland-Bath 14.54 10.59 10.75 Tholen 7.— 9.36 6.50 Giften voor den arbeid in Rijn-Pruisen Anna Jacoba Polder 5.Bergen op Zoom 5. Krabbendijke 5.Oud Vossemeer 5. Poortvliet 2.50 Rilland-Bath 5.Tholen 2.50. Namens de Classis voornoemd, C. A. VREUGDENHIL. h.t. Assessor. Wissenkerke. „Een blijde dag, maar toch zoo schreven wij 1.1. 17 Maart bij de aanvaar ding van het hulppredikerschap van Cand. Dr. W. H. van Zuylen. Toen werd er nog meer verlangd door kerke- raad en Gemeente van Wissenkerke. Welk een bevrediging was het Zondag 22 September voor onze kleine gemeente, na een vacature van bijna 55 jaar vanaf 5 Juni 1881 door vertrek van Ds. D. J. ten Grootenhuis., Cand. Dr. W. H. van Zuylen een eigen Herder en Leeraar te mogen ontvangen. Slechts enkelen waren er nog, die het zich herinnerden dat Z.Eerw. Ds. t. Grootenhuis de Gemeente diende. Ds. v. d. Ende van Kamperland leidde den jeugdigen Dienaar des Woords tot zijn dienst werk in met de woorden uit 2 Tim. 4:1, 2, waarin wij vinden de ambtelijke vermaning van Paulus aan Timotheüs1. den eed, waarmede de vermaning wordt aangedrongen 2. de inhoud der vermaning n.l. prediking des Woords 3. de wijze waarop dit geschieden moet. Na de plechtige handoplegging door den be vestiger, waaraan mede deelnam Ds. Veenstra van Colijnsplaat, als vriend en collega, zong de Gemeente staande haar Leeraar toe de zegen bede uit Ps. 134 3. 's Middags verbond Z.Eerw. zich aan zijne Gemeente met een predikatie uit Rom. 5:1. Vrede met God, vrucht van door God ge schonken gerechtigheid1Rechtvaardig voor God door 't geloof2. Vrede met God door gerechtigheid 3. Gerechtigheid en vrede door onzen Heere Jezus Christus. Hierna volgden de gebruikelijk toespraken tot Consulent Ds. v. d. Ende van Kamperland, de kerkeraad, afgev. Classis Zierikzee en genabuur- de kerken, almede de Burg. Overheid, die ach tereenvolgens ook weer den Leeraar 's Heeren onmisbaren zegen toewenschten op zijn werk, in de Gemeente en den kerkeraad met dezen feest dag in het Geref. kerkelijk leven van Wissen kerke, van harte gelukwenschten. Tot slot dankte Dr. van Zuylen allen voor de gesproken woorden en wenschen en zongen wij Ps. 105 1, 2 Juicht elk om strijd met blijde galmen, maar ook spreekt van Zijn wond'ren dag aan dag. Ja, wond'ren doet de Heere alleen. Namens den Kerkeraad, J. BOOT, Scriba. Collecte voor Hulpbehoevende Kerken in de Provincie. Arnemuiden 21.85 Domburg 11.42 Ga- pinge 5.28 Grijpskerke f 20.30]/^-, Koudekerke 25.St. Laurens 13.93; Meliskerke 27.69; Middelburg 122.54 Oostkapelle 13.56 Se- rooskerke 26.54; Souburg 41.01 Veere 7.87 Vlissingen 60.87 Vrouwenpolder 14.41 Westkapelle 4.75. De Correspondent, J. A. VERTREGT. Nagekomen collecte ten behoeve van de Theo logische Faculteit der Vrije Universiteit van de kerk te Meliskerke 22.35 en van de kerk te Oostkapelle 16.06. Middelburg. VERGADERING van den Kerkeraad-Smal op Donderdag 26 Sept., des avonds 7.30 uur. Aanwezig 26 broeders. De Praeses, Ds. Oussoren, opent de vergade ring, waarna de notulen worden gelezen en vast gesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken 1Uitnoodiging Conferentie Garnizoensker ken te Utrecht op 10 October a.s. Afgevaardigd wordt Ds. Oussoren. 2. Dank voor betoond medeleven bij het overlijden van een zuster. 3. Mededeeling van het overlijden eener zuster. 4. Een schrijven over de bekendmakingen des morgens voor den dienst. Zal worden beant woord. 5. Een schrijven van de Geref. Kerk te Vlis singen over militairen die te Middelburg wonen. 6. Een schrijven van de Meisjesver. „Meis jesroeping" om de vergadering van den kerkeraad een dag te verzetten en verzoek om vertegen woordiging op haar 12J^ jarig feest. Een afvaar diging zal worden gezonden, n.l. de broeders Loodewijk en Olthoff. 7. Een schrijven van den kerkeraad te Amers foort over doopattesten van militairen. Is be antwoord. Commissie van Doopaanvragen enz. rappor teert, dat een bewijs van lidmaatschap is aan gevraagd, 1 doopattest aangevraagd, 4 attestaties aangevraagd en toegestaan, 2 ingek. attestaties aanvaard en 3 doopattesten. Hierna worden eenige rapporten uitgebracht, o.a. van de Jeugdouderlingen. Rondvraag. Sluiting. Volgende week Breed. DE KERKERAAD Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad gehou den op Donderdag 26 September 1935. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 12. Steunaanvraag Geref. Kerk Oosterwolde en Evang. Drenthe in handen van de Commissie ad hoe. 3.4. Stuk ken van het Centr. Telefoonbureau voor kerken. Kerkelijke stand. GedooptSimon Jongepier Lz„ Adriaan Meyers Jz., Elisabeth Pieternella Ingelse Pd., Abraham Gideonse Johsz. Attestatie aangevraagd naar Gapinge door Catharina Jo hanna VersluysJasperse doopattest naar Rot terdam door Willem Broerse. Rapporten Br. W. Louwerse bezocht de J.V. afd. B. en br. Verton de M.V. „Sursum Corda". De verslagen worden met belangstelling aange hoord. Oud. Verhage doet breedvoerig verslag van de gehouden Classicale vergadering, dat na der wordt besproken. Het organiseeren van een Zendingstentoonstelling wordt verwezen naar de Zendingscommissie. De Praeses zal in October één beurt hebben te vervullen in Westkapelle. Enkele intieme aangelegenheden vragen de aan dacht. De Commissie voor de steunaanvragen stelt voor talrijke verzoeken voor kennisgeving aan te nemen en voorts te bestemmen voor Geref. Kerk Tijnje 2.idem Rockanje 2.Mi litair Tehuis Bergen op Zoom 2.idem 's-Gravenhage 2.idem Helder ƒ1. Geref. Tractaatgen. „Filippus" 1.Justus- comm. 1.50 Hongaarsche Studenten (reeds uitbetaald) 2.50 Geref. Oekraine 1.50 Ar beid Pa v. d. Steur, Magelang, 2.Hernhut terzending 2.- Milit. Bond O. en W. Indië 2.Blondo 1.50. Aldus wordt besloten. De catechisaties zullen D.V. de volgende week alle worden hervat. Diaconale zaken. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) CHRISTELIJKE VOLKSBIBLIOTHEEK. Aan onze leden kunnen wij tot onze blijdschap mededeelen dat, te beginnen met Zaterdag 28 September a.s., de bibliotheek weder van 7—9 uur en Woensdag van 78 uur geopend is. Dank zij het feit, dat vele lezers ons trouw ble ven, konden wij ook weder dit jaar een flink aantal nieuwe werken aanschaffen, voornamelijk ontspannings- en jeugdlectuur. Het vorig lees- seizoen werden 4214 boeken uitgegeven, waaruit blijkt, dat de bibliotheek nog steeds in een be hoefte van ons christelijk gezinsleven voorziet. In September 1929 werd onze Christelijke Volks bibliotheek opgericht met een kapitaal verkregen door het plaatsen van rentelooze aandeelen ad 10.waarvan jaarlijks twee uitloten. Hier past een woord van dank aan de Gereformeerde Mannenvereeniging „Dr. Herman Bavinck", die niet alleen het initiatief nam tot oprichting, maar tevens zich verbond voor de aflossing zorg te dragen. Hierdoor konden de abonnementsgelden bijna geheel worden aangewend voor exploitatie en uitbreiding van de bibliotheek. Wij hopen, dat bovenstaande voor velen een aansporing moge zijn om lid te worden van de Christelijke Volks bibliotheek. De prijs bedraagt slechts 1per jaar, waar voor men elke week een boek ontvangt. De bibliotheek is gevestigd Consistorie Noor- derkerk, Bogardstraat, Middelburg. DE COMMISSIE. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN KERSTFEEST 1935. Met hartelijken dank ontvangen van J. te Middel burg 1.van N. N. te Koudekerke 1.en ge vonden in de kerkcollecte te Koudekerke 1. Aanbevelend, S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Giro-adres Ds. A. C. Heij 169757. LINNENKAS T-COMITE VOOR MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. In September nog ontvangen van Mej. L. P. Ver burg namens de Geref. M.V. te Colijnsplaat 16.— en door Mej. J. de Wagenmaker van het Rusthuis 1.26. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Giro-adres Ds. A. C. Heij 169757. Adres voor aanvrage van naaigoederen Mej. C. Wagenaar, Markt K 4, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Koster Noorderkerk, Bogardstraat, Mid delburg. SCHOOLD1ENST. Door bemiddeling van dhr. F. P. de Graaf ontvan gen voor den Schooldienst 5.verzameld door de kinderen van de Christel. School te Heinkenszand (hoofd dhr. Westveer). Aan hem vriendelijk dank voor deze gift. Wanneer volgen de andere scholen op Zuid-Beve land. Van Goes, Heinkenszand, Wolphaartsdijk en Kapelle-Biezelinge kwam reeds giften in. A. SCHEELE. Serooskerke. J.l. Zondag gevonden in de collecte 15.waarvan 2.50 voor de Kerk, 10.voor de Diaconie en 2.50 voor de Telefoon, met bijschrift: „Nauw rees des morgens vroeg de dag, of God gaf ons inplaats van lijden, weer stof tot juichen en ver blijden" en 25.voor de Diaconie, dankoffer van een zuster. Verder ontvangen door bemiddeling van een broeder ouderling van een zieke zuster 0.75 voor de Kerktelefoon en 1.voor de Diaconie. DE BOEKHOUDER. Middelburg. Ik ontving van een zieke zuster der gemeente f2.voor de Stads-Evangelisatie. Hartelijk dank. P. LOOF. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Stefanus" door Coba van Iwaarden. Na de pauze reciteeren door Paulien Ingelse. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Petrus te Joppe" door Jo Vereist. Na de pauze reciteeren doorMien Annot, Lies du Bois, Nel le Cointre, Rie Kleynenberg en Ettje Loodewijk. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Filippus en de kamerling" door Gré Klein. Na de pauze Voorlezen. Geref. M. V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Vergadering Maandagavond half 8. N. T. Schets 28. „Paulus II" door C. Verhage. Kerkgesch. Schets 2. „De leer van Pelagius en Augustinus", M. Sinke. Bijdrage J. Boone en C. Aarnoutse. Gereformeerde Knapenv erg ader ing SamuelM'burg. Afdeeling III. B. G. „Oproer te Efeze" door vr. E. Graafhuis. Daarna Voorlezen uit „Paljas". De Geref. K. V. „Benjamin" te St. Laurens vergadert op Zondag 29 September des voormiddags om 4 uur. 1. Gew. Gesch. „Petrus' verloochening" door vr. J. Koole. 2. Kerkgesch. „Voorloopers der Hervorming" door vr. J. v. d. Broeke. J. V. „Repos Aillcurs", Afd. A„ Souburg. O. T. Ond. 59. „Achab II" door vr. L. v. Eenen- naam. Vaderl. Gesch. Ond. 15. „Grondvesting der Repu bliek" door vr. D. Verstrate. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel" N. T. „Handelingen VI" door vr. A. Wattel. A. R. Art. 3 (1 en 2) door vr. J. Coumou. Pol. Weekoverzicht door vr. J. Coumou. J. V. „Dr. Luizen Wagenaar"Middelburg. G. B. 11. „Dat de H. G. waarachtig en eeuwig God is" door vr. P. Smallegange. Huishoudelijke zaken. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert a.s. Zondag, aanvang 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. N. T. Ond. 33. „De verheerlijking op den berg", vr. P. Boon Jz. K. G. Sch. 15 „Verdonkering", vr. W. Hendrikse. VoordachtJac. Lous. Vergadering der G.J. V. Pred. 12la te Koudekerke op Zaterdagavond 8 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: I. Schriftstudie, les 36. „Het Richterschap", vriend D. Kerkhove. II. Voordrachtvriend J. Looise. Memorisatie vriend A. G. Heij. III. Kerk. gesch. les 26. „Van 19081929 in de Geref. Kerk in Nederland", vriend J. Aarnoutse. ZONDAG 29 SEPTEMBER 1935. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Evangelisatie in eigen stad. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. A. H. Oussoren Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Ds. J. Wj Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Cand. Nijhuis te Sneek. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Schulddelging. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Voorber. H. Av. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. W. Veder te Utrecht. Oogst-collecte. 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. W. H. van Zuijlen Zierikzee 10.30 en 6.30 Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 10 en 3 uur Ds. v. Herwijnen Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. Goris te Goes. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 3 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Afscheid. CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. Tiemens Nam. Voorb. H. Av. Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 ei 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. C. Vonk te Schiedam. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 3