FOCUS de beste Brillenmakers OFFICIEELE BERICHTEN. FEUILLETON KLATERGOUD BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN ADVERTENTDEN. Wij maken Brillen Wij slijpen Glazen Wij verstaan ons vak» MIDDELBURG BURG. onderwijs nog ter dege op zijn plaats is in deze propaedeuse. Men zal dan ook o.i. terug moeten komen op het besluit tot loslating van deze pro- paedeutische studievakken. Om de belangen van de opleiding zelf in de eerste plaats. Maar ook, om trouw te blijven aan de be lofte, die zakelijk eens gedaan werd aan de Vrije Universiteit. Daar toch wordt dit onderwijs nog altijd gegeven aan de pro- paedeutici der theologische faculteit. Wel nu, wie de historie van het bekende beding nagaat, ziet daaruit onmiddellijk, dat de be doeling ervan geweest is, vooral zorg te dragen, dat in Kampen geen gemakkelijker studiegang zou worden gevolgd dan in Arm sterdam. Het heele rapport van Prof. Dr. F. L. Rutgers uit die dagen wijst duidelijk in deze richting. Men zou dus zijn woord tegenover de Vrije Universiteit breken, als men in Kampen de studie verlichtte, zonder dat de Vrije Universiteit het deed. De uitbreiding intusschen tot een profes soraat, gelijk Prof. Greijdanus die bepleitte, is evenzeer gewenscht. Wanneer men be denkt, dat de theologische faculteit der V.U. beschikken kan over hoogleeraren van an dere faculteiten, dan is het alweer een eisch van billijkheid, dat ook te Kampen het on derwijs gegeven wordt door een aparten hoogleeraar, die dan daar het werk verrich ten kan, dat in Amsterdam door andere hoogleeraren ten bate der a.s. theologen ge schiedt. Over en weer dient gelijkheid te zijn. Hetgeen aantrekt in Prof. Greijdanus' voorstel, is ook dit, dat een nieuwe hoog leeraar zich kon specialiseeren op de studie der z.g. patristiek. Inzake de studie van de kerkvaders, welke onder dezen naam aan geduid wordt, zijn wij grootendeels nog af hankelijk van andersdenkenden. Dit moet een einde nemen. Voor den opbouw der dogmatiek, voor de studie der kerkgeschie denis, ten deele ook voor de exegese van het Nieuwe Testament, om dan maar te zwijgen van de geschiedenis der filosofie, is het inderdaad noodzakelijk, dat de periode der kerkvaders goed wordt gekend. Heel wat begrippen, die de dogmatiek, de filoso fie, nog steeds hanteert, zijn in hun tijd aan de orde geweest. De polemiek, die Prof. Waterink gevoerd heeft over de ziel, is nog altijd een bewijs voor de noodzaak van be studeering der in de discussie der kerkvaders optredende begrippen. Andere begrippen (b.v. hypostase) of problemen (b.v. twee naturen, natuur en genade, goed en kwaad) worden ook eerst door studie van de patres, d.w.z. de kerkvaders, langs gereformeerden weg benaderd en doorzichtig gemaakt. Wat Prof. Greijdanus wil is dus een verlangen van de eerste orde. Geld? Wij kunnen bespreking daarvan als geloovigen slechts als „punt twee" op het agendum plaatsen. Het eerste punt blijft steeds wat is noodig voor het vervullen van onze taak? Eerst als dat punt afgehandeld is, kome punt twee aan de orde. En dan zal ook weer daarin worden voorzien. Men moet wèl de kosten berekenen, vóór men den toren bouwt, doch niet vóór men uit spreekt, of hij altemet noodig is." K. B. S. Middelburg. Coetus niet 2 maar 9 Sep tember, 's morgens 10 uur. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Woensdag 4 September. DE SECRETARIS. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad gehou den op Donderdag 29 Augustus 1935. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken: 1. Verzoek om een col lecte voor de Evangelisatie in Noord-Brabant en Limburg overeenkomstig het collecterooster zal worden gehandeld. 2. Verzoek van de Ver. ,,De Autozending" in Nederland om een spreek beurt ten onzent te mogen houden toegestaan. 3. Verslag Zondagsschoolvereen. „Jachin" voor kennisgeving aangenomen. 4.6. Brieven van genabuurde kerken over verschillende kerkelijke huwelijksbevestigingen. Kerkelijke stand. Attestatie aangevraagd naar Middelburg door Leintje Provoost. Gedoopt DOOR H. KINGMANS 38) In den laten namiddag van den huwelijksdag bracht de trein het jonggehuwde paar naar Arn hem, van waaruit een huwelijksreis van drie we ken door Duitschland zou worden gemaakt. „Rotterdam", waar men zeer verbaasd was over het feit, dat Heino chef in Amsterdam bleef en met geen enkel woord van ontslagnemen had gerept, had hem dat verlof gaarne boven zijn vacantie geschonken. Dienzelfden avond keerden de Groningers naar huis terug. „Nu ben ik mijn jongen voorgoed kwijt", snikte mevrouw Heerema. En Tjaard en Truus konden niet troosten. Zij voelden bij eenige benadering de zwaarte van de ontzaggelijke moedersmart HOOFDSTUK XIII. Het voorstel van het hoofdkantoor. Terwijl hij haastig ontbeet, joeg Heino het „Handelsblad" door. Het was het tooneel, dat zich eiken morgen herhaalde. Gretha was het al gewoon geworden, hoewel het haar aanvankelijk tegen de borst stuitte en zij het ongezellig en Jannis de Voogd. Kerkelijke huwelijksbevestiging aangevraagd tegen 11 Sept. door Adriaan Ver- sluys Jz. en Catharina Johanna Jasperse Pd. Rapporten. Verslag wordt gedaan van huisbe zoek in 7 gezinnen. Eveneens van verschillende andere bezoeken van anderen aard. Diaconale zaken. Stand der kas. Kassaldo per 1 Aug. 18.36. Ontvangsten 207.18]^. Uit gaven 176.Kassaldo per 1 Sept. 49.5A]/2. Over verschillende gevallen wordt breedvoerig gesproken. Enkele besluiten worden genomen. De toestand der Diaconale kas wordt onder de oogen gezien, in verband met te verwachten stij ging der uitgaven. Naar de classicale vergadering te houden op 18 Sept. a.s. worden afgevaardigd als primi Ds. Lindeboom en Oud. Verhage secundus Oud. W. Louwerse. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. y2 collecten of Hongaarsche Geref. erni- gift voor Studenten granten in Canada Arnemuiden 3.3. Domburg 2.50 2.50 Gapinge 1.1. Grijpskerke 11.83 11.83 Koudekerke 10. St. Laurens 2.50 Meliskerke 8.98 8.98 Middelburg Oostkapelle 3.13.92 Serooskerke 2.50 2.50 Souburg 18.53 18.53 Veere Vlissingen Vrouwenpolder 7.27 7.28 Westkapelle 2.50 2. De Correspondent, J. A. VERTREGT. Gustav Schröer. Der Handen Dwang. Geaut. vertaling van Diet Kramer. Uitgevers-Mij. Holland, Amsterdam. Beginnend met eene mooie beschrijving van de omstreken, waar deze geschiedenis speelt, worden we gewezen op den levensloop van Eric Hindemit, van wie wordt gezegd „een jongen, die, als het zoo verder voort ging, met God noch menschen een weg zou kunnen vinden". Na vele moeiten des levens komt hij de jeugdige, knappe geleerde op de hooge Eugstligervlakte tot bewondering van Gods grootheid in de schep ping en sterft het „waarom" op zijne lippen. De teekening van dit karakter is goed vol gehouden en duidelijk is ook de strijd, die juist zoo iemand te doorworstelen heeft, eer hij klein is en zich schikt in de levensleiding. Bij het vele goede, dat in dit boek is, hadden we toch gaarne gezien meer zondebesef om zoo in aanbidding voor den God des rechts en der genade neer te zinken. Christus en Zijn werk kan meer op den voorgrond geschreven, waardoor dit boek rijker zou geworden zijn. Dr. Adolf Maurer. Vanwaar en Waarheen. Honderd vragen en één antwoord. Voorwoord van A. K. Straatsma. Uitgeversmaatschappij Hol land, Amsterdam. Met belangstelling is dit boek opengeslagen. Het bevat korte stukjes, waarboven is geplaatst een text, 't Zijn geen meditaties in den gewonen zin, maar het is, zooals Dr. Straatsma in het voorwoord schrijftDr. Maurer komt met u pra ten en steeds wijst hij terug naar de Schrift. 't Is niet een boek, dat ge zoo uitleest, maar telkens ter hand genomen voor één enkel of meerderen stukjes, kan het zegen verspreiden. De toon is ernstig en wie met den geest des onderscheids leest, zal dankbaar zijn voor menige opmerking. Stormweer van Franz Kliche. Naar het Hoogduitsch door A. Lukkien. 2e uitgave. La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Dit boek van 378 bladzijden bepaalt bij eene episode van den boerenkrijg in Duitschland en teekent ons het droeve lijden der boeren, wier leven en rechten werden vertrapt door het op- onvriendelijk en onbeleefd tegenover haar vond. Vader deed het nooit. In het begin had zij Heino gevraagd, het niet te doen. Maar zij zag wel, dat hij onwillig het blad neerlegde en na enkele weken had hij gesnauwd„Ja, hoor eens, dat moet ik wel doen, want straks heb ik geen tijd". Sindsdien had zij gezwegen. En weer was er een angel bijgekomen bij de vele, die aan haar hu welijksleven knaagden, haar huwelijk, dat haar in dat ééne jaar zoo bitter was tegengevallen. „Heino, hoor je niet „Ja, wat is ervroeg hij, verstrooid van zijn ochtendblad opziend. „Ik vroeg, of je vanmiddag niet wat vroeger kon thuis komen. Je weet „Het kan onmogelijk, Gretha. Ik moet straks vliegensvlug naar de zaak en dan naar het hoofd kantoor." „Moet je naar Rotterdam vroeg zij verbaasd. „Ja, geloof je mij niet Je doet zoo verwon derd als wat „Natuurlijk geloof ik je. Maar dat is toch nooit op Donderdag Heino had spijt van zijn uitval, die geen en kelen grond had. „Neen, dat is ook zoo", zei hij, ietwat vrien delijker. „Ik kreeg gisteravond bericht, dat ik komen moest. Ze willen natuurlijk over mijn ontslagaanvrage praten. Maar dat is overbodig. De kogel is gelukkig door de kerk. Die onder geschikte positie verveelt mij al lang." Gretha gaf er geen antwoord op. Als het aan haar gelegen had, was het gebleven, als nu. Het stichten van een eigen zaak zou maar een massa treden van de ridders dier dagen, hoewel er di rect aan zij toegevoegd, dat daarop ook zeer gunstige uitzonderingen waren te vinden. De schrijver teekent ook den persoon van Thomas Munza en de droeve afloop van den door hem gepredikten opstand brengt ook in aanraking met Luther, wat o.i. een mooi hoofdstuk is en hij eindigt met eene beschrijving van het einde van den Boerenopstand. Wie van geschiedenis houdt, moet dit boek eens lezen en hij zal het niet neerleggen voor het is beëindigd. De schrijver houdt in spanning en geeft een teekening van die tijden, die boeit van het begin tot het einde. K. B. S. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Serooskerke. Met hartelijken dank ont vangen van W. W. Phz. uit Rotterdam voor den Kerkedienst 5.„uit dankbaarheid". W. F. M. LINDEBOOM. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen twee kisten fijne handperen. De Huisvader, N. J. v. COMMENEE. Meliskerke. Ontvangen voor de Zending uit de busjes van Suus Sinke 4.58 en van Marie Nieuwenhuijze 6.01. K. POLDERMAN, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. M. V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Vergadering Maandagavond half 8. Inl. O. T. Schets 14. B. en B. 5 October 1934 door L. Sinke. Vrij onderwerp door Jo Filius. Varia L. Izeboud en J. Boone. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Afdeeling A. N. T. Schets 17 II „Jezus en de leidslieden van Israël", M. Verstraate. M. O. „Sparen en Verzekering". B. en B. 18 Jan. '35, M. Buijze. Bijdrage A. Berkeveld. Afdeeling B. Geloofsleer. Schets 19. „De voorverordinee- ring Gods" door Nel Pouwelse. Letterkunde. „De kloof zonder brug" door Tini Loodewijk. Geref. J. V. Spr. 8 33a te St. Laurens. Vergadering a.s. Zondag 7 uur. Gel. Bel. Art. 35. „Van het Heilig Avondmaal" vr. J. Boon. A. R. inl. 1. „Van den Heidenschen tot den Calvinistischen Staat", vr. A. Joosse. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Rooster 5 September. Vrij onderwerp door vr. C. Franse. Huishoudelijke zaken. Weekoverzicht vr. C. Antheunisse. Vrienden wees om 8 uur present. ZONDAG 1 SEPTEMBER 1935, CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Theol. School. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Prof. Dr. K. Schilder Noorderkerk 9.30 uur Prof. Dr. K. Schilder 2 uur Prof. Dr. K. Schilder 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2.30 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Cand. Goris te Goes. Koudekerke 9.30 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Woensdag 2 uur Ds. A. Koning Huwelijksbevestiging. rompslomp geven, zoodat zij aan Heino nog minder zou hebben. En sinds hij lid van die so ciëteit geworden was, had zij ongeveer niets meer aan hem. Maar Heino had bij vader aan gehouden en deze was gezwicht, vermoedelijk het meest, omdat hij het beloofd had. „Ik zal probeeren met den trein van 12.34 terug te zijn", zei hij. „Maar ik kom niet thuis lunchen, 'k Moet dan gauw naar de zaak." Met moeite at Gretha. Het eten 's morgens was toch al niet veel, maar wanneer er iets on aangenaams was en dat was heel vaak kon zij schier geen eten slikken. „Ik ga maar weg", zei hij, opstaand, 't Wordt mijn tijd." Hij drukte een koude kus op haar voorhoofd met een „Tot vanavond" en verliet het vertrek, Gretha voor de zooveelste maal met gemengde gevoelens achterlatend. Met geweld drong zij een opkomenden traan terug. Zij mocht niet denken, wat zij vaak dacht. Heino had het heel druk. Geen wonder, dat hij wel eens korzelig en kort aangebonden was, Hij kon toch ook wel lief voor haar zijn. Neen, neen, zij mocht niet denken, dat zij hem onverschillig was, al leek het er dikwijls veel op. Zij had het er niet gemakkelijk onder, al sprak zij er met niemand, zelfs niet met haar moeder, over. Het was niet gegaan, zooals zij het zich had voorgesteld. Alle mannen waren niet gelijk. Heino kon niet wezen, als vader, die zijn gezin op de handen droeg en die zelf door zijn gezin op de handen gedragen werd. Maar Heino kon toch wel wat hartelijker tegenover haar zijn. Zij had eerst gemeend, dat hij ontstemd was over Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Cand. Timmer te Goes. Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Ds. Spier te 's Gravendeel. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. G. Smeenk Voorb. H. Av. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9, 2 en 6 uur Ds. J. Meester Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. H. Hoekstra te Hoogvliet. 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wisskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. H. Veenstra Zierikzee 10.30 en 6.30 Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 uur Ds. M. Ros 3 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. Veder te Utrecht. Donderdagmiddag 3 uur Ds. C. A. Vreugdenhil Huwelijksbevestiging. Rilland-Bath 10 uur Ds. B. Telder te Breda. Bevestiging. 3 uur Ds. v. Herwijnen Intrede. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 3 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 ei 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok Getrouwd: JOHANNES JAN VAN DER HOFSTEDE en HELENA WILHELMINA ELEONORA JANS die mede namens wederzijdsche ouders hartelijk dank zeggen voor de belangstel ling vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 27 Augustus 1935. GOES KERKSTRAAT. het feit, dat vader voorloopig niet helpen wilde, opdat hij een eigen zaak kon krijgen. Maar sinds een maand had Heino toch zekerheid, dat het in orde zou komen. Veranderd was hij echter niet. Vaak werd zij er moedeloos onder. Maar dan gloorde weer die stille hoop, dat het over eenige maanden beter zou gaan, als de kleine er was. Kom, zij moest niet zoo neerslachtig zijn. Dat was heel niet goed in haar toestand. Maar Heino kon daarmede toch ook wel rekening houden Moeizaam stond zij op en belde, opdat het meisje de tafel kon ruimen. De laatste weken deed zij niets meer van be- teekenis. Heino vond, dat zij het nooit behoefde te doen. Er waren immers twee meisjes en bijna eiken morgen een werkvrouw Maar zij had er om gelachen. Iets moest zij toch doen. Zij was het thuis nooit anders gewoon geweest. Heino wandelde intusschen naar het Centraal station. Hij had zijn vrouw voorgelogen, toen hij zeide, dat hij nog naar de zaak moest. Den vorigen avond had hij zijn orders reeds achter gelaten. Als Gretha gedachten had kunnen lezen, dan wist zij meteen, waarom Heino zoo korzelig was. Hij was niet te spreken over Salomons, die hem. naar hij zich inbeeldde, dwarsboomde. Hij had voldaan aan Heino's verlangen en geld gefourneerd, om een eigen zaak te stichten. Maar 't was, Heino had het gevoeld, niet van ganscher harte gegaan. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 3