KERKNIEUWS. FEIIILLETON KLATERGOUD GFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN den grooten dag der dagen wij met onze kinde ren voor den rechterstoel van Christus, zonder verschrikken mogen verschijnen, en we het uit 's Vaders mond mogen hooren „Wel gij goede en getrouwe dienstknecht, over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik U zetten ga in in de vreugde uws Heeren, en we daarna in het eeuwige leven onbevlekt zullen gesteld wor den". Kamperland. C. J. NOORDHOEK. TWEETAL TE Haren (Gr.): P. G. Kunst te Deventer. B. van der Sijs te Steenwijk. BEROEPEN TE Donkerbroek (Fr.): D. van der Wielen te Boornbergum (Fr.). AANGENOMEN NAAR Roden Cand. W. Reeskamp te Utrecht. Smilde G. J. Hoytema te Twijzelerheide (Fr.). Te De Bildt is op 66 jarigen leeftijd over leden Ds. L. Kuiper, em. pred. van de Geref. Kerk te Kampen. In 1892 deed hij het candidaats- examen aan de Theol. School en vervolgens diende hij de gemeenten van Genemuiden, Hoo- geveen, Enkhuizen, Delft en tenslotte Kampen. Na het verkrijgen van eervol emeritaat, ver leende hij hulpdiensten in de kerk van de Bildt- Bilthoven, waar hij om zijn eenvoudige duide lijke prediking zeer geliefd was. Met hem is een zeer bekend predikant der Geref. Kerken heengegaan. 21 Aug. herdacht Ds. H. Popma, Geref. predikant te Rotterdam-Zuid, den dag waarop hij voor 25 jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris diende de kerken van Tzum, Oudega, Voorthuizen en sedert 11 Mei 1924 die van Ka- tendrecht. Burgemeester in de kerk. Uit ,,IJmuider Kerkbode" ,,Een burgemeester kwam eenigen tijd ge leden een predikant bezoeken, om zich bij hem te beklagen, dat vele van zijne gemeen teleden aan de politie handenvol werk gaven. Dominé antwoordde burgemeester, dat deze aan de gemeente een slecht voor beeld gaf, door zelf nooit ter kerk te komen. Burgemeester, die nooit ter kerk kwam, be loofde voortaan de Godsdienstoefeningen bij te wonen, wat hij inderdaad deed. En dat heeft eene uitwerking ten goede bij velen van zijne gemeentenaren gehad. Het goede voorgaan deed goed volgen. De Autozending in Vlaanderen. ,,De autozending uit Amsterdam heeft onder leiding van de heeren Schotvanger en Rook acht dagen haar arbeid verricht in Vlaanderen, en wel in de gemeenten Antwerpen, Born, Deurne, Muy- zen, Wilrijck en Maria Hoorebeke, een pro- testantsch dorpje, reeds sedert de vervolging on der den hertog Alva. Vooral te Antwerpen was de luisterende me nigte zeer groot. Met kwistige hand werd echter roomsche propaganda gemaakt met het blad ,,De Waarheid". De socialisten waren er eveneens en verspreidden hun verderfelijke lectuur. Onder politie-bescherming verliep alles uitstekend. Een der R.K. bladen schreef het navolgende „Protestantsche betooging. Woensdagavond vastgesteld op het St. Jansplein. Om 8.30 uur komt een auto no. G 33943 Amsterdam, Auto zending in Nederland, uit de richting der Lange Dyckstraat dwars over het St. Jansplein gere den, en houdt stand in het midden (dus privaten weg). Een oogenblik later wordt gezegde auto achterwaarts geopend en begint een preek ten bate der protestanten met zang en radio en aan gemoedigd door supporters (aanmoedigers)die de reis mede maken, en dit te midden eener aan zienlijke menigte met kinderen op de eerste rei. Op mijn aanvraag ten policiebureel werd een agent gezonden om de toestand op te nemen. Om 9 uur heeft gezegde auto de St. Jansplein verlaten. Ik vraag mij af, en met mij honderden verontwaardigde gedwongen toehoorders, of zulke handelwijze door de wet toegelaten is en vragen ons met schrik wat er van ons gewor den, indien wij wederkeerig zulke demonstraties in Amsterdam zouden houden". (Handelsblad van 17 Augustus.) Commentaar overbodig, zegt niet ten onrechte de heer B. ter Haar, Evangelist der Geref. Kerk te Antwerpen-Mechelen, die ons genoemde me- dedeeling verstrekte. Ook te Maria Hoorebeke en te Boom een overheerschende socialisti- DOOR H. KINGMANS 37) „Het is verstandiger, er nog wat mede te wachten", zeide hij. „De tijden zijn er niet gun stig voor. Je bent bovendien nog jong genoeg. Je ziet aan Jansma, dat het niet zoo eenvoudig is, er in te komen. Wanneer de klanten goed bediend worden, blijven zij bij de firma, onver schillig, wie er aan het hoofd staat. Van Halen Co. heeft aan Jansma niet één klant verloren, dat zeg je zelf. Ik begrijp heel goed, dat je voor uit wilt in de wereld en dat je een eigen zaak wilt hebben en ik zal je er ook aan helpen, maar niet onmiddellijk. Mijn vrouw en ik vinden het best, dat jullie het volgend jaar trouwen. Voor uitstel is geen reden. Maar het kan geen kwaad, dat je dan nog eens een jaartje chef van Van Halen Co. blijft. Je moet over een eigen zaak niet al te licht denken, jongen. Er komt heel wat kijken." 't Was een leelijke tegenvaller voor Heino, zoo te worden gedwarsboomd in zijn plannen. Maar hij durfde niet tegenspreken of aanhouden, daar hij zijn aanstaanden schoonvader niet ont stemmen wilde. Hij was absoluut van hem af hankelijk. Als de oude heer geen geld fourneerde, vervloog zijn ideaal in rook. Dus zweeg hij verder tegenover Salomons, berustte er in, hoewel met een wrok in het hart. sche gemeente werd kwistig „De Open Poort" uitgedeeld. De heer Ter Haar vraagt voor de Evangelisa tie in Vlaanderen aller gebed en gave. Oude Bijbels en Christelijke lectuur zijn ten allen tijde hartelijk welkom en kunnen bezorgd worden bij J. ter Haar, Jacob Catsstraat 130 te Rotterdam." (Rotterdammer.) Militie en Militia Christi. Ds. P. Prins, van Deventer, schrijft namens het moderamen der Conferentie van Kerkeraden uit Garnizoensplaatsen Vaders en Moeders van militairen Wanneer ge uw jongen, die in dienst gaat, een Bijbel hebt meegegeven, houdt ge LI dan ook op de hoogte, of uw jongen dien Bijbel gebruikt? Want er zijn er helaas maar al te veel, die in een hoek van het kastje of koffertje blijven lig gen, even rustig en even werkeloos als het mee- rendeel van de wapenen in het arsenaal. En zoo gelukkig als het tweede is, zoo jammerlijk is het eerste het gebeurt zoo vaak. Ik sprak eens met een communist, die in zijn diensttijd zich had bekeerd tot God. Maar het was heel moeilijk geweest, die overgang, en wat had hem daarbij nog het meest tot ergernis en verzoeking en weer houding van den duivel gediend, dacht U De wandel en het woord van de jongens, waarvan hij wist dat „ze bij de kerk hoorden". De jon gens, waarvan hij wist, dat ze wel een Bijbel hadden, maar niet gebruikten en nog minder be leefden. Daar kan uw jongen ook bij zijn, terwijl ge denkt, dat het alles o zoo goed gaat. Hij kreeg toch Bijbeltje mee en beloofde toch dat eiken dag te zullen gebruiken. Zoo is hij toch van huis gegaan HOSPITIUM voor Studenten aan de Theol. School te Kampen. De jaarlijksche Algemeene Vergadering van het Hospitium, ten bate van de Studenten aan de Theol. School werd ook dit jaar gehouden in de groote zaal van het Hospitium-gebouw te Kampen. Tot aller blijdschap was de voorzitter der Vereeniging, Prof. Dr. T. Hoekstra, weer in zoover van zijn ernstige ziekte hersteld, dat hij wederom de leiding der vergadering op zich nemen kon. De secretaris, de Heer J. H. Kok, bracht ver slag uit van den loop der zaken in het afgeloo- pen jaar, waaruit o.m. bleek dat in plaats van den overleden Hoogleeraar Prof. Bouwman thans zitting in het Bestuur genomen had Prof. Dr. K. Schilder, en dat in de plaats van den Heer H. Krans, die door drukke werkzaamheden voor het Bestuur bedanken moest, gekozen was Ds. J. de Waard te Kampen. Het volledige Bestuur bestaat thans behalve de reeds bovengenoemde Heeren uit Ds. D. Steenhuis te Sneek, Dr. C. Bouma te 's Hage, Ds. A. Scheele te Biezelinge en Notaris J. van Willigen te Kampen. Uit het door den penningmeester uitgebrachte verslag bleek, dat helaas de contributies gelei delijk terugloopen, zoodat deze post dringend verbetering noodig had. Met dankbaarheid werd melding gemaakt dat er ook dit jaar verschillende giften waren ingekomen. (Tijdens de vergadering deed de voorzitter mededeeling dat bij hem van een Dame uit Rotterdam wederom 100.was ontvangen.) Met algemeene stemmen werd besloten den pensionprijs voor de Studenten te verlagen, en te brengen van 400.op slechts 360.per jaar. Aan de Directrice Mevr. Hendrikse werd dank gebracht voor haar uitnemend beheer en ver standige leiding. Aan vrienden der Theol. School, die ons Hos pitium, dat voor onze Studenten zulk een pracht- inrichting is, finantieel willen steunen (ons Hos pitium ontvangt geen steun uit de kas der Theol. School) wordt dringend verzocht te willen no- teeren dat Penningmeester is de Heer Notaris J. van Willigen te Kampen, die gaarne elke bij drage in ontvangst neemt. K. B. A. S. Vergadering der Classe Tholen D.V. Woens dag 18 September a.s. Stukken voor deze vergadering in te zenden tot en met 3 September a.s. bij ondergeteekende. E. TANGE, Scriba. Rilland-Bath, 20 Augustus 1935. Aardenburg. Zondag 18 Augustus 1.1. was voor Aardenburgs kerk een blijde dag. Het kerk- Tegenover Gretha zweeg hij er niet over. Hij beklaagde zich, dat haar vader zijn medewerking niet wilde verleenen, daarbij werkend op haar ijdelheid door op te merken, dat het toch voor haar geen stand was, te trouwen met een filiaal chef, zij, de dochter van een rijken, gezeten koop man Ook dit doel miste zijn uitwerking. Heino had vergeten, dat zijn meisje heel niet ijdel was. Zij lachte er maar eens wat om en zeide „Malle jongen, je hebt een beste positie. Met mijn geld er bij kunnen wij meer dan royaal leven. Voor mij behoef je heusch geen eigen zaak te beginnen. Dat geeft maar heel wat beslommering, om er in te komen. Maar als je het persé wilt, ik vind het ook goed. Alleen, doe het in overleg met vader, die heusch wel weet, wanneer het de ge- schikste tijd is." Er zat voor Heino niets anders op dan te berusten en zijn tijd af te wachten. Hij verweet zich, een stommeling geweest te zijn, door vóór de verloving niet eens te polsen, hoe ver de heer Salomons wilde gaan. Het bleek hem nu, dat deze niet zoo gemakkelijk „afschoof". Maar dan moest hij lachen om die zelfbeschul diging. Alsof Gretha op een pretendent had zit ten wachten en hij zijn voorwaarden slechts te stellen had Hij mocht dankbaar zijn, dat de familie hem tot schoonzoon wilde hebben. En dan voelde hij weer zijn volslagen afhan kelijkheid van zijn aanstaanden schoonvader. Hij had niet gewild, wat Tjaard had gedaan met bankkapitaal de zaak drijven en net zoolang zwoegen en ploeteren tot hij zichzelf redden kon. Hij had een rijk meisje, een veiliger weg gevon- gebouw, dat gedurende 10 weken onder de han den van metselaars, timmerlieden en schilders was doorgegaan, werd opnieuw in gebruik ge nomen. Reeds geruimen tijd werd in stijgende mate behoefte gevoeld aan vermeerdering van het aantal zitplaatsen. Voor Evangelisatie avonden was de toestand niet langer houdbaar. En dus benoemde de kerkeraad in dit voorjaar een bouwcommissie om deze zaak tot een op lossing te brengen. Over nieuwbouw, hoe be geerlijk ook, kon niet worden gedacht. Voor zoodanige lasten zijn ónze krachten te gering ente bedelen schamen wij ons, gezien den vasten steun, die wij jaarlijks uit classis en pro vincie voor ons werk mogen ontvangen. Der halve werd getracht tegen minimale kosten een maximale uitbreiding van het bestaande gebouw tje tot stand te brengen en 't geheel zoo te ver beteren, dat 't nog een reeks van jaren zijn dienst kan doen. Behoudens gewenschte dingen, die niet door den finantieelen beugel konden, zijn we, dank zij 't ontwerp, dat architect Tiemens uit Arnhem ons belangeloos verschafte, naar wensch geslaagd. Het aantal zitplaatsen, dat vóór de verbouwing 64 bedroeg en tot plm. 90 kon worden opgevoerd, bedraagt thans 100 en is nu te vermeerderen tot plm. 125, terwijl ten overvloede de kerkeraadskamer evenals vroeger kan bijgetrokken worden. Voor dit laatste le verde de dag van de ingebruikneming reeds het bewijs. Tijdens de verbouwing stond de goederloods van de fa Gebrs Catsman ter onzer beschikking, primitief, maar doelmatig voor kerkdiensten in gericht. Vanaf Pinksteren tot Zondag 11 Aug. werd hiervan dankbaar gebruik gemaakt. Zonder veel ceremonieel werd de verbouwde kerk in gebruik genomen. De eerste Dienst des Woords, die uiteraard met het feit van den dag rekening hield, bepaalde het gehoor bij 2 Petr. 3 913 en bracht de nu ontvangen zegen in verband met de geestelijke verwachting van Christus' kerk. In beide diensten werd voor de verbouwings- kosten, gecollecteerd een totaal bedrag van 110.-voor den kerkeraad een overtuigend blijk van het meeleven der gemeente, die met vreemdelingen en bijwoners het kerkje vulden. A. T. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Uit „dankbaarheid" ontving ik van een gezin uit mijn wijk 1.voor de Diaconie. P. LOOF. Middelburg. In dank ontvangen, door tusschen- komst van br. Fey, van een bejaard echtpaar f 10.- door tusschenkomst van br. I. de Wolff f 3.—. Gevonden in de collecte, f 1.—, voor Rusland en ontvangen van br. Janse f 1.— voor de Zeeuwsche Beker. Hiervoor hartelijk dank. J. J. ORNEE, Kassier Diaconie. ZONDAG 25 AUGUSTUS 1935. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Extra collecte Diaconie. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Pieter van Helleman 95'/2 centen, familie W. en T. ieder f 0.50. Namens de commissie mijn dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. VER E E NI GING S LEVEN. De Geref. M.V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. Donderdag 29 Augustus. N. T. Schets 4. „De Wereld en het Kind Je zus" door de Pres. Na de pauze vrije werkzaamheden. Geref. M. V. ,,Het ontluikend leven" te St. Laurens. G. G. „Stefanus" door W. Vogel. Na de pauze Reciteeren door J. v. d. Hof stede en memoriseeren door L. Tramper. De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens, vergadert D.V. Zondag 25 Augustus 's avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Onderwerp Kerkgesch. „De Caesaropapië", zie Geref. Mannenblad Jan. '35, in te leiden door Br. J. Koole. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. S. S. 5. „De inspiratie" door vr. A. Janse. K. G. 22. „De strijd voor kerkherstel" door vr. v. Sluis. Vergadering der G.J. V. Pred. 12:1a te Koudekcrkc op Zaterdagavond 8 uur I. Schrift. Studie les 35, „De Burgelijke Wet.", vriend J. Huisman. II. Voordracht. Vriend P. Dingemanse. Memorisatie vriend Ant. Sanderse. III. K. Gesch. les 25. De Geref: Kerk in Nederland, vriend C. Daane. den. Maar met dat al had hij zich aan handen en voeten gebonden en had hij alleen af te wach ten, wat de heer Salomons doen zou. Het was een tegenslag, die zijn ijdelheid diep kwetste. En er waren oogenblikken, waarin hij overwoog, zijn verloving te verbreken. Maar dan zag hij weer het onzinnige er van in, daar hij dan veel verder achterop was. Neen, hij zat nu eenmaal in het bootje, waarin hij door eigen toedoen was gaan zitten, en hij moest meevaren, in de hoop, dat eenmaal Salo mons hem terwille zou zijn. Als het eenmaal zoover was, zou hij wel spoedig zorgen, dat hij geheel onafhankelijk van Salomons werd. Als het begin er slechts eenmaal was. Hij zag niet in, dat zijn geheele huwelijk een leugen was. Het huwelijk werd voltrokken. En de vol trekking ging gepaard met groote feestelijkheden, waarvoor kosten noch moeiten werden gespaard. Voor de familie Salomons werd de feestvreugde nog vergroot, doordat Egbert, de eenige zoon, van zijn handelsreis door China, Japan en Oost- Indië was teruggekeerd en goede vrienden met Heino geworden was. Mevrouw Heerema, Tjaard en Truus waren naar Amsterdam gegaan, om de feesten bij te wonen. Vooral de eerste had er zeer tegenop gezien, maar de verdere Amsterdamsche familie viel wel in den smaak, behalve dan, dat diep gevoeld werd de onoverbrugbare klove, die tus- schen beide families gaapte. Een huwelijk zonder kerkelijke plechtigheid, Ds. D. Scheele te Assen. Ds. D. Scheele Ds. A. H. Oussoren Huwelijksbevestiging Huwelijksbevestiging Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Scheele Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Dinsdag 2.30 uur Woensdag 2 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2.30 uur Ds. F. A. den Boeft te Kralingen. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Cand. Dronkert te Ermelo. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Wielemaker te Silvolde. St. Laurens 9.30 uur Ds. F. A. den Boeft 2 uur Ds. Dondorp te Heemstede. Woensdag 2 uur Ds. A. Koning Huwelijksbevestiging. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdcnhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerkc 9.30 en 2.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Bed. H. Av. en Dankz. Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. G. Smeenk Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Collecte Strandevangelisatie. Vrouwepolder 9.30 en 7 u. Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. van Zuijlen Zierikzee 10.30 en 6.30 Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. Delleman te Aalten. Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. Wessels te Abcoude. Rilland-Bath lOen 2.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand 10 uur Ds. Joh. Booij 2.30 uur Ds. G. van Heiningen Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 3 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 uur Ds. G. v. Heiningen 2.30 uur Ds. Joh. Booij Vrijdag 3 uur Ds. G. van Heiningen Huwelijksbevestiging. Yerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 ea 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 10 en 3 uur Ds. M. van Wijk te Delfshaven. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Cand. van Dijk te Haaksbergen. zelfs niet voor den vorm een huwelijk zonder God mevrouw Heerema ijsde er van. „Ik bid God, dat je gelukkig moogt zijn, Hei no", zeide zij, toen zij hem onder vier oogen spreken kon, „maar ik moet je toch zeggen, hoe hard dat ook in je ooren klinken zal op dezen feestdag, dat je je hebt laten verblinden door goudgeschitter. Maar zonder God is alles klater goud, Heino. Ook het echte goud. Ik ben blij, dat je vader dezen dag niet meer beleeft. Hij zou dien niet kunnen dragen van diepe droef heid. Ik weet, wat het zeggen wil. Mijn hart doet er pijn van. En als de Heere mij niet steun de, mijn eigen jongen zou mij in het graf bren gen." Heine reageerde er niet op. Hij was wel even onder den indruk van haar woorden, die hem niet kwetsten. Hij wist, dat zijn moeder uit volle overtuiging sprak. Maar te midden van het feestgedruisch en aan de zijde van de van geluk stralende Gretha, die hem Truus moest het ook getuigen, want het was zichtbaar liefhad, zooals een vrouw liefhebben kan, werd de ernstige indruk weg gevaagd och kom, moeder nam het zoo nauw, veel nauwer nog dan zoovelen, die toch ook haar belijdenis deeldenAls je het zoo nauw nam, had je niets aan je leven. En bovendien, wie niet onder den voet wilde geloopen wor den, moest flink optreden en het volle leven meeleven (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 3