FEUILLETON KLATERGOUD OFFICIEELE BERICHTEN. zit. Ik ben n.l. van Genua weggevaren met de Marnix, maar ik ben in Belawan Deli met mijn vrouw van boord gegaap, gehoorgevend aan de uitnoodiging van Medan en Pematang-Siantan om een paar dagen naar Medan te komen en daar de Javaansche gemeente te visiteeren. Ik nam deze uitnoodiging graag aan omdat de ker keraden me als belooning in staat wilden stellen om iets van het Zendingswerk op Sumatra in de Bataklanden te zien. Dat bezoek aan Medan ligt nu achter den rug en heb nu op deze rustige boot (deze boot is een vrachtboot met accomodatie voor enkele passagiers) gelegenheid mijn aantee- keningen eens na te zien en iets daaruit over te schrijven. 24 Mei. Hedenmorgen zijn we vertrokken. Gisteren 23 Mei zijn Ds. Heij en Ds. Oussoren geweest om namens Zendende Kerk en Deputa- ten afscheid te nemen en dezen morgen heeft de Heere het afscheid van de kinderen en van de familie makkelijk willen maken. We weten dat ze veilig zijn in de hoede des Heeren en we zijn dankbaar, dat God de krachten verleent om nog maals naar het Zendingsveld te vertrekken. We hebben thuis afscheid genomen en zijn met z'n beiden weggereden om het ons en de kinderen niet noodeïoos moeilijk te maken. Aan 't station in Den Haag en in Utrecht zijn nog vele vrien den gekomen om ons een goede reis te wenschen. We hebben een coupé apart er zijn blijkbaar niet zooveel reizigers, dat alle plaatsen bezet zijn. We zijn daar erg dankbaar voor want we zijn nu alleen vrij om te praten wat ons hart ver vult. We genieten van de prachtige reis langs den Rijn en denken dankend terug aan 1912, toen we voor de eerste maal deze mooie reis maakten naar het Zendingsterrein. Wat heeft God alles wel gemaakt. Na een voorspoedige reis komen we den volgenden morgen in Genua aan en vinden daar de boot, die ons naar Indië zal brengen. De eerste tocht is naar de hut, waar we ons zoo goed en zoo kwaad als het gaat in richten de koffers worden uitgepakt, de kasten en kastjes met onze kleeren gevuld en dan gaan we naar boven om te zien of er onder de pas sagiers ook geestverwanten zijn. We vinden er enkele in de tweede en de derde klas en we spreken af om eiken avond een avondwijding te hebben. Daarin zullen voorgaan Ds. Duetz, een predikant, die naar Indië gaat om de Indische kerk te dienen, mijnheer Tichelaar, een adjudant van het Leger des Heils, de heer Roozeboom, Zendeling te Halmaheira, mijnheer Schmit, hoofd van een Chr. school te Salatega, en een dame, wier naam me niet in de gedachte wil schieten. Bij ons bezoek aan de administrateur van de boot gelukt het voor deze avondbijeenkomsten de kinderzaal der eerste klas te krijgen, terwijl voor bekendmaking in de verschillende klassen zou worden gezorgd. We waren nieuwsgierig wie er zouden komen. De eerste avondwijding heb ben we gehouden. De opkomst bedroeg een 25 passagiers. Nu ze zijn bijna eiken avond gekomen en we hebben het allen gewaardeerd, dat we zulke bijeenkomsten konden hebben. Over 't algemeen is zoo'n bootreis niet be vorderlijk aan het geestelijk leven. Dat leven vindt in het milieu van de boot geen goede bo dem. De menschen hebben niets te doen dan te genieten van het eten, dans en spel. De maat schappij spant zich in om het den passagiers zoo aangenaam mogelijk te maken. Eiken dag is er weer wat anders te doen, er is bioscoop en zang uitvoering van het personeel, wedstrijden voor kinderen en volwassenen, en onder hen weer voor mannen en vrouwen en danhet is moeilijk alles te beschrijven wat er op zoo'n boot plaats heeftmaar wel is het duidelijk, dat arbeid een zegen is en wanneer de menschen gedwongen worden tot een lui leventje van on geveer drie weken en het vleesch slechts tot be geerlijkheid wordt verzorgd, dan ziet ge ook dat in ons vleesch geen goed woont en zij die God vreezen danken Hem als de reis goed en wel achter den rug is. Op de boot ziet ge de wereld niet op haar fijnst maar als dronken van allerlei lusten. Dat er dus eiken avond enkele oogen- blikken zijn, dat uit de verschillende klassen de geloovigen bij elkaar komen, is heerlijk alleen merkt ge dat ook onder de overige passagiers er meer moesten zijn die met ons moesten vergade ren menschen, die als meelevende christenen te boek stonden, maar op de boot dat meeleven meer in wereldsche richting sturen. Wat is het moeilijk op een boot te volharden en met een voornemen des harten bij den Heere te blijven. (Wordt vervolgd) DOOR H. KINGMANS 34) ,,Ik ga in betrekking", zei Martha. „Ik kan het niet aanzien. Tante voelt er niets voor en wil mij tegenhouden. Wat zeg jij er van „Je moet het met je zelf uitmaken", meende Truus. „Natuurlijk, maar dat is geen antwoord. Zeg nu ook eens ronduit je meening." „Ik geloof, dat moeder je niet moet tegenhou den", antwoordde Tjaards vrouw. „Ik moet gaan", zei Martha toonloos. ,,'t Is voor allen hard", meende Truus. „En voor Heino hoop ik, dat hij niet eenmaal gestraft zal worden voor zijn verkeerd doen. Want hij alleen is de schuldige. Om echter allerlei ver wikkelingen te voorkomen, geloof ik, dat je moet gaan. O, Martha, wie had kunnen denken, dat het zóó moest loopen. Wat ontzettend hard, ook voor moeder, wier dochter je als het ware bent." ,,'t Is 's Heeren wil. Wij moeten berusten", zei Martha met een snik. En dan, energieker „Praten Tjaard en jij er eens met Tante over. Heusch, ik kan het niet anders zien. Het beste is, dat ik ga." Twee dagen later viel Martha's oog op een advertentie „In pastorie in de provincie Utrecht wordt een nette juffrouw gevraagd als assistente in de huishouding. Wordt als huisgenoote opge- HANDELINGEN der Particuliere Synode van de Gereformeerde Kerken in Zeeland, gehouden te Middelburg 20 Juni 1935, Zooeven werden „de Handelingen" ontvangen. Een woord van lof voor de goede en vlugge uit voering mag gerust neergeschreven aan het adres der drukkers en verzenders. Bij nauwkeurige lezing blijkt, dat Zeeland's Synode enkele gewichtige besluiten nam, zooals b.v. is te lezen in art. 7 over de herzening der verhoudingscijfers voor art. 13 K.O. en de Prov. onkosten en die zijn vastgesteld voor dit Synode jaar Axel 19% Goes 17% Middelburg 41J/£ Tholen 9 en Zierikzee 13J^ De quaestoren der verschillende Classes zullen wel zoo goed zijn met dit besluit rekening te houden. Volgens art. 10 in verband met bijlage III is besloten, dat voor de Hulpbehoevende Kerken in de Provincie zal gehouden l1/? collecten, dus in 3 beurten een volle en een halve Zondag. Art. 11 herinnert alle Zeeuwsche Kerken aan eene collecte voor de Evangelisatie in Noord- Brabant en Limburg. De voortschrijdende evangelisatie-arbeid in Zeeland bracht tot het besluit hiervoor te hou den \]/2 collecte (zie art. 12) en in art. 13 staat, dat de Kas tot ondersteuning van Diaconieën vraagt een volle collecte, te houden in beide beurten op één Zondag. Ds. S. Groeneveld, die zoovele jaren quaestor der Part. Synode was, kon bij zijn vertrek uit Zeeland zijn opvolger een goed gevulde kas na laten, wat het volgende jaar wel te pas komen zal. In art. 19 vindt ge de breede rij deputaten. De volgende Synode zal D.V. worden gehou den te Goes 10 Juni 1936. Beslaan de eigenlijke Handelingen slechts 8 a 9 pagina's, de verschillende opgenomen rappor ten vereischen 35 bladzijden. Verschillende dezer rapporten zijn dan ook van groot belang, 't Is te hopen, dat de kerkeraden deze Handelingen niet zoo maar in het archief opbergen, maar eerst nauwgezet lezen. A. SCHEELE. Kapelle-Biezelinge, 31-7-1935. ONS GEZINSLEVEN EN DE HEILIGE SCHRIFT. 46. Geen gemurmel, maar een klaar getuigenis I Onze tijd vraagt beslistheid O, dat halve, dat wankele, dat wazige, dat onbesliste en zwevende: dat doet zooveel kwaad. Vooral tegenover onze kinderen, het opgroeiend geslacht. Men verliest er de vaststaande waarheden door uit het oog. Wat doet er waarheid of onwaarheid eigenlijk toe Geen ja en geen neen een scharrelen daar tusschen door, dat is het, wat velen schijnt te bekoren. Weet ge, waar dat op uitloopt Op een ont kennen van de waarheid Op een loslaten van de eeuwige waarheden en een afglijden in steeds snellere vaart naar de stikdonkere duisternis van zonde en ongerechtigheid. Maar is daarvoor nu ook gevaar in onze Christelijke gezinnen Mogen we eigenlijk die vraag nog wel stellen! Is het niet duidelijk, onheilspellend duidelijk hier en daar, dat we al lang op weg zijn naar die ellende Och neen, het is niet bepaald iets nieuws het is niet een gevaar van onzen tijd alleen. Maar daarom is het niet minder ernstig Reeds negentien eeuwen geleden was er dat zelfde kwaad. En het voerde ook toen tot vol slagen vijandschap en afkeer van God en Zijn dienst en van Zijn Zoon Jezus Christus. Mijn opschrift ontleende ik aan Johannes 7 vers 12 En daar was veel gemurmel van Hem onder de scharen sommigen zeidenHij is goed en anderen zeiden neen, maar Hij ver leidt de schare. En dan volgt er in vers 13 nochtans sprak niemand vrijmoedig van Hem, om de vrees der Joden. O, dat gemurmel omtrent Jezus en Zijn Waar heid! Dat getwist en gekijf, dat beter willen we ten, dat ophalen van de schouders en al dat ge praat over allerlei meeningen en meeninkjes Het heeft al wat kwaad gebrouwen. En hoe velen, of liever hoe weinigen durven het nog aan, te zeggen Jezus is de Christus, de Zoon des levenden Gods Toch wat is er in onze onvaste tijd, in onze tijd van woelingen en beroeringen en afglijden nomen. Dienstbode aanwezig." „Op deze advertentie zal ik maar eens schrij ven, tante", zeide zij, het blad mevrouw Herema toonend. „Ze lijkt niet onaardig voor je", antwoordde deze. „Doe het eens." Mevrouw Heerema had berust in Martha's vertrek, dat zij zag als een groot offer. Zij had het meisje er nóg liever om gekregen. HOOFDSTUK XII. Het huwelijk. Op het Centraal station te Amsterdam stond de trein voor het Noorden gereed. „Over veertien dagen zien wij elkaar dus weer, hé?" zei Gretha Salomons tot Truus. Tjaard was in gesprek met Heino. Zij zouden naar huis terugkeeren, na te heb ben meegemaakt het verlovingsfeestje, voorafge gaan door een grandioze receptie. „Over veertien dagen?" vroeg Truus. „Ik meende van volgende week Heino „Om U te dienen, schoonzuster." „Nu ja, die complimentjes", zei Truus korze lig. „Ik meende dat jullie volgende week naar Groningen zoudt komen. En nu vertelt Gretha mij daar „Dat het een week uitgesteld is Dat klopt. Ik kan volgende week niet uit de zaak weg." Truus' oogen drongen diep in de zijne. Hij sloeg de oogen neer. Hij voelde zich in haar nabijheid wat onrustig, 't Was hem, of zij dwars door zijn ziel keek. Dan had hij liever nog met Tjaard te doen, hoewel die ook een onderhoud en loslaten, dat alleen nog maar houvast kan bieden Wat is er, dat blijft ondanks alle schud dingen en omkeeringen en afbraak Is het niet die waarheid van de goede belijdenis van Jezus Christus Veel gemurmel was er onder schare veel ge praat en getwist Maar men verzuimde Jezus te volgen en te eeren en te gehoorzamen en te die nen en lief te hebben en Hem te vragen als den eenigen betrouwbaren Leidsman in het leven. Veel gepraat en getwist over hetzouden we wel en kunnen we wel en mogen we wel aan Hem ons overgeven en toevertrouwen op de woelige levenszee Maar slechts weinig een doen, een hartelijk en gewillig en geloovig doen van den wil desgenen, dien de Vader gezonden heeft. En zie nu eens rond in onze gezinnen. Och ja, daar wordt wel veel gepraat en getwist soms over de waarheid en wat daarmee in verband staat. Zachtjes en hardop. Er is wel veel ge murmel. Maar is er nu ook, van ons als ouders in de eerste plaats, een kloek en klaar getuigenis van Jezus als van den eenigen Redder in allen nood Van ons geloof in Hem, die altijd en in alles en door alles en ondanks alles toch het laatste Woord heeft en hebben zal Denken wij er wel eens aan, dat al dat ge murmel zoo ontzaglijk veel kwaad sticht Voor al tegenover onze kinderen O, nog veel meer kwaad soms dan een plotseling door drift op komende zonde, groote zonde soms Want dat gemurmel werkt als de kanker, in 't geheim door vretend. Dat weifelende, dat wankele en on zekere in onze gedachten en woorden en gedra gingen o, het werkt zachtjesaan de dood Laat ons getuigenis toch klaar en helder en duidelijk Schriftuurlijk zijn, vooral in ons gezin. Als van een Abraham en Izak en Jacob op wier voorbeelden de nageslachten zich beriepen! Niet als grond voor zijn behoud, maar tot na volging Van W. te W. DRIETAL TE Noord-ScharwoudeJ. J. Oranje, Cand. en hulppred. te Den Oever. W. Reeskamp, Cand. te Utrecht. P. J. Riekel, Cand. te Den Haag. TWEETAL TE Smilde G. J. Hoytema te Twijzelerheide. H. Post te Ambt-Vollenhove. BEROEPEN TE Smilde G. J. Hoytema te Twijzelerheide. Noord-Scharwoude P. J. Richel, Cand. te 's-Gravenhage. Leek (Gr.): J. A. Gravenstein te Oosterzee. L. S. Op de vergadering ter vaststelling der Han delingen is mij verzocht de kerken in Zeeland er aan te herinneren, dat de Part. Synode van Zee land besloot te houden de volgende collecten voor Hulpbehoevende Kerken in de Provincie \l/2 collecte (in 3 beurten); voor Evangelisatie in Zeeland \l/2 collecte (in 3 beurten); voor Kas tot ondersteuning van Diaconieën 1 volle collecte (in 2 beurten). Worde ook niet vergeten de collecte voor Evangelisatie in NoordBrabant en Limburg (mag voorgesteld die te houden vóór 1 Januari 1936?) Als nu alle kerkeraden hun collecte-rooster even vergelijken en zoo noodig bijvullen wordt voor komen de klacht, dat sommige kerken de collecte niet hielden of verzonden voor de vergadering der Synode. Daarbij bemoeilijkt het ook den ar beid der verschillende deputaten. A. SCHEELE. Rilland-Bath, 31 Juli 1935. Door de Classe Tholen der Geref. Kerken werd heden na afge legd peremptoir examen met algemeene stemmen toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten de heer W. G. F. van Herwijnen te Vianen, beroepen predikant te Rilland-Bath. De heer van Herwijnen hoopt zich D.V. Zondag 1 Sept. a.s. aan deze gemeente te verbinden na bevestigd te zijn door Ds. B. Telder te Breda. Onnen. Na bevestiging door Ds. J. van den Berg, em. pred. te Renswoude, die sprak met hem Kad gehad, waarin het aan vermaningen en waarschuwingen niet ontbroken had. Truus haalde de schouders op. „Dan over twee weken", lachte zij tegen Gre tha. „Mannen zijn nu eenmaal onberekenbaar." „Ik meende in mijn onnoozelheid, dat dat al tijd van vrouwen gezegd werd", zei Tjaard ge amuseerd. „Ten onrechte", beweerde Truus met groote stelligheid. „Vrouwen weten precies, wat zij wil len." „Je bedoelt mannen", zei Heino. „Inderdaad zijn er zóó, daar heb je gelijk in. Er zijn er, die het zóó precies weten, dat zij alles omver smijten, om hun doel te bereiken." Truus was strijdlustig. „Die filisofische redeneering kan ik niet vol gen", zei Heino, die een onaangenaam gevoel kreeg, daar hij vermoedde, dat Truus hem op het oog had. „Filosofisch was ik nooit aange legd. Jullie moeten instappen menschen." De conducteurs sloegen de portieren dicht, zoodat Tjaard en Truus zich haasten moesten, hun plaats in te nemen. En weldra gleed de lange trein weg. „Die Truus is een leukerd", meende Gretha, toen zij met Heino in de auto der familie Salo mons naar huis reed. „Zij kan aardig uit den hoek komen. Maar 'k verzeker je, dat zij geen katje is, om zonder handschoenen aan te pakken." „Kom, kom, jongen, dat valt heusch mee. Ik vind haar een echte leukerd, afgedacht dan na tuurlijk van die vreemde, godsdienstige ideeën. Maar daarop had je mij voorbereid." over 1 Corinthe 4:1 en 2, deed Cand. A. Kui per intrede bij de Geref. Kerk te Onnen. Intree- text 2 Petrus 1 19. Ds. K. van Dijk, miss. predikant van de Geref. Kerken van Friesland op het Zendings veld van Keboemen, momenteel met verlof te Drachtster-Compagnie, waar zijn zoon predikant is, is voornemens reeds in September a.s. weer naar zijn arbeidsveld te Wonosobo terug te kee- ren. Zendingsterrein Keboemen. De Zendings synode van Friesland heeft bij verschillende clas ses opgave gevraagd van namen van hen, die in aanmerking zouden kunnen komen voor de ver vulling van de vacature in Keboemen. De Centrale Diac. Conferentie der Geref. Kerken vangt Woensdag 18 Sept. a.s. te 10 uur aan en wordt gehouden in de kerk Oude Gracht te Alkmaar. Ter tafel komen vragen van de Diaconieën van Eindhoven (systeem van vaste vrijwillige bijdragen voor de diaconie); van Enschedé, van Amersfoort (de verpleegkosten van behoeftige patiënten in ziekenhuizen)van Arnhem van Vlaardingen (ziektegeld voor crisis-werkloozen) van Almelo van de prov. Drente (overleg met Chr. Besturenbond). Na de pauze zal Dr. S. O. Los van Den Haag een referaat houden over „De verhouding van het Diaconaat tot de gemeente als één geheel". De middagzitting wordt gesloten met een toe spraak van Ds. C. von Meijenfeldt, Geref. pre dikant te Alkmaar. (A. R.) De in Zendingskringen welbekende Dr. J. Offringa, Hoofd van den dienst der Volksge zondheid in Ned.-Indië en voorheen directeur van het „Petronella-Hospitaal" te Djokja, thans met verlof hier te lande vertoevende, zal zich binnenkort met toestemming van de Ned.-Ind. regeering, voor het ondernemen van een studie reis naar Amerika begeven. Dr. Offringa heeft n.l. van de „Rockefeller-Foundation" het verzoek ontvangen naar Amerika over te komen, ten einde nader het werk en de organisatie van deze instelling te bestudeeren. K.B. S. Lijst van de bijdragen voor Artikel 13 (Emeritaatsgelden) in de Classis Zierikzee over 1935—1936. Het eerste getal achter den plaatsnaam in de hieronder volgende opgave is het gemiddelde aantal belijdende leden over de laatste drie jaar; het tweede is het percent, tot op een half nauw keurig het derde is het bedrag, dat voor het loopende jaar per kwartaal te betalen is door de bedoelde kerk. De kerken in de Classis saam hebben dit jaar per kwartaal aan de Provinciale Kas te betalen 726.07. Brouwershaven 163 Sy 61.72 Bruinisse 123 6]/2 47.20 Colijnsplaat 174 9 65.35 Geersdijk 94 V/2 32.67 Haamstede 169 61.72 Kamperland 402 20^ 148.84 Nieuwerkerk 182 9]/^ 68.98 Oosterland 36 2 14.52 Scharendijke 165 8J/£ 61.72 Wissekerke 50 2x/2 18.15 Zierikzee 306 15J^ 112.54 Zonnemaire 88 \y2 32.67 1952 100 726.08 De bedragen behooren in Augustus te worden gestort. Mijn gironummer is 41873. De Classicale Deputaat voor deze zaak, F. J. v. d. ENDE. Kamperland, 30 Juli 1935. Vacaturebeurten in de Classis Zierikzee voor de maanden AugustusOctober, Geersdijk 6 October Ds. Veenstra. Nieuwerkerk 13 October Ds. van den Ende. Oosterland 15 September Dr. van Lonkhuijzen. 6 October Ds. Vogelaar. 27 October Ds. Unger. „Die neem je maar op den koop toe", zei hij luchtig. „En wat zeg je van mijn broer „Tjaard ken ik nog zoo niet. Maar vader noemt hem een door en door solied man. En als vader dat zegt, dan is dat een zeer groote lof." „Hij is solied", zei Heino op warmen toon. „Maar Truus windt hem om haar vinger. „Ik geloof er niets van. Dat wordt altijd van de vrouwen gezegd. Tjaard en Truus zijn geluk kig met elkaar." „Wij dan niet vroeg hij glimlachend zich naar haar over buigend. Hij drukte haar hand en zij leunde tegen hem aan, waarop hij, wat zijn doel was, spoedig van onderwerp veranderde Gretha moest niet al te dik met Truus bevriend worden. Gelukkig woon de zij ver weg. Zij, over wie gesproken was, zat met Tjaard alleen in de coupé van den naar Hilversum voortsnellenden trein. Man en vrouw zagen el kaar aan en raadden eikaars gedachten. „Ik ben blij, dat het achter den rug is", zei Truus met haar gewone resoluutheid en open hartigheid. „Denk je er zoo ook niet over Tjaard streek met de hand langs het voor hoofd, als om een onaangenaam denkbeeld te verdrijven. ,,'k Weet niet, of ik mij verheugen moet, dat het achter den rug is", zeide hij. „Voor 'k weet niet had ik gewild, dat wij dit reisje niet hadden behoeven te maken." „Ja, jongen, 't was ver van aangenaam. Die lui zijn ongetwijfeld heel aardig. Ook Gretha valt mee. Maar je hebt geen band met ze. Wij leven zoo'n eind van elkaar." (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 2