OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN „LONDON" H. J. M. SIES. belagers van het Godsrijk en dus handelen in strijd met de bede„Uw Koninkrijk kome", alsmede met de verklaring, die de Catechismus van deze bede geeft„bewaar, vermeerder Uw kerk, verstoor de werken des duivels en alle geweld, dat zich tegen U verheft, mitsgaders alle booze raadsla gen die tegen Uw heilig Woord bedacht worden". Daarom oordeelt de classis dat de Kerk des Heeren geroepen is tegen deze beweging, die een onchristelijk karakter draagt, krach tig te waarschuwen dat de Kerkeraad geroepen is leden, die zich bij deze beweging aansluiten, te ver manen en te onderrichten dat hij, wanneer deze leden, ook na ern stig vermaan en goede onderrichting, toch hardnekkig voortgaan op dezen dwaalweg, naar het Woord des Heeren dezulken van het H. A. moet afhouden en zoo zij zich niet bekeeren, met de kerkelijke tucht moet voortvaren." „Bazuin" Ds. H. Torenbeek, Geref. predikant te Yerseke, hoopt 29 Sept. afscheid te nemen, 6 October bevestigd te worden door Ds. J. Kool stra van Kruiningen en 9 Oct. intrede te doen te Driebergen. Ds. K. Doornbos, Geref. pred. te Boxum heeft eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Doornbos is 69 jaar oud, werd in 1895 candidaat, zijn eerste gemeente was Wolvega. Den 20en April 1902 deed hij intrede te Boxum. In dank ontvangen een legaat van wijlen Mevr. Wed. A. W. JaarsmaOmmerth, ge woond hebbende te Oosterbeek, en aldaar over leden 5 November 1934, groot vijfhonderd gul den 500.vrij van rechten en kosten. De Penningmeester der Theol. School, A. M. DONNER. Zeist, 15 Juli 1935. De nestor der Groningsche predikanten, Ds. J. J. Miedema, zal, naar „Het Zendingsblad" meldt, na verkregen emeritaat, in September a.s. een reis naar Indië maken om zijn vijf kinderen daar te bezoeken, die allen in betrekking tot de Zending staan. Ds. J. Brouwer, em. predikant van Oude en Nieuwe wetering, wonende te Alphen aan den Rijn herdacht, dat hij vóór 45 jaar in het ambt bevestigd werd. Ds. Brouwer werd 23 November 1864 te Nij- kerk geboren en studeerde aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam en werd in 1890 candidaat. Op 20 Juli 1890 is hij te Naaldwijk bevestigd. In 1893 werd hij beroepen bij de Geref. Kerk van Oude- en Nieuwe Wetering. Ds. Brouwer heeft deze gemeente 37 jaar ge diend, Juli 1930 verzocht en kreeg hij emeritaat, na eerst nog het 40-jarig ambtsjubileum herdacht te hebben. K. B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 29 Juli, uur. DE SECRETARIS. KORT VERSLAG van de vergadering der Gereformeerde Kerken in de Classis Zie- rikzee, gehouden Woensdag 17 Juli 1934 te Zierikzee. 1. Namens de roepende kerk van Zonnemai- re opent de consulent Ds. Meester de vergade ring. Hij laat zingen den morgenzang 3, gaat voor in gebed en leest 2 Petrus 1. 2. De credentialen worden nagegaan. Drie kerken hebben een diaken afgevaardigd in plaats van een ouderling. De Classis verleent, gehoord de redenen, hun keurstem. Zierikzee en Zonne- maire hebben een instructie. 3. Het moderamen is als volgt samengesteld: Ds. Meester, praesesDs. Vogelaar, scriba Ds. van den Ende, assessor. 4. In het welkomstwoord van den praeses worden in 't bijzonder begroet de Provinciale Deputaten ad artikel 49 K.O. Ds. A. Scheele en Ds. A. C. Heij, den te examineeren candidaat Dr. W. H. van Zuijlen en den em.-predikant van Zonnemaire Ds. Hoek, die zitting neemt als adviseerend lid. 5. Dr. W. H. van Zuijlen wordt peremptoir geëxamineerd. De stukken zijn in orde. 't Preek- voorstel gaat over Openbaringen 12 13, 14. Ds. Vogelaar examineert Exegese Nieuwe Testament over Openbaringen 21829Ds. Meester Oude Testament over 1 Koningen 10 Ds. van den Ende Dogmatiek en KerkrechtDs. Mulder Ethiek Ds. Hoek Kerkgeschiedenis Ds. Unger Ambtelijke Vakken Ds. Veenstra Symboliek Ds. Hoek Kennis van den inhoud der Heilige Schrift. Met algemeene stemmen laat de Classis hem toe tot de bediening des Woords. Hem wordt toegezongen Psalm 134 3. 6. De begrooting wordt gesteld op 100. 7. De Classis stelt de notulen vast. 8. Na kennisname van een aantal ingekomen stukken worden de instructies behandeld. Bij de begrooting voor artikel 13 zal met een vergissing van één der kerken worden rekening gehouden. In een tuchtzaak krijgt een kerk advies. 9. Rapport wordt uitgebracht van het be heer der gelden voor artikel 13. De voorgestelde begrooting wordt aangenomen. De kerk van Haamstede zal de boeken nazien. Ds. Meester geeft kort verslag van de Particuliere Synode. Gelezen is het rapport van Dr. van Lonkhuijzen over de Zending. 10. Voor Augustus, September en October wordt op aanvrage toegestaan het volgende aan tal vacaturedienstenaan Geersdijk één, aan Oosterland drie, aan Zonnemaire drie, aan Nieu- werkerk (October) één. 11. Rondvraag naar artikel 41 K.O. en de algemeene rondvraag wordt gedaan. 12. Woensdag 2 October zal D.V. de vol gende vergadering worden gehouden. Zierikzee is de roepende kerk. 13. De Classis stelt de korte notulen vast. 14. Bij de sluiting der vergadering gaat op verzoek van den praeses de assessor vóór in dankgebed. Namens de Classis, F. J. VAN DEN ENDE. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens gehouden op 22 Juli 1935. Praeses Ds. A. Koning. De vergadering is voltallig. Opening als naar gewoonte. Notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. De Ned. Mil. Bond vraagt steun zal uit kas Alg. doeleinden gesteund worden. b. Verslag van den arbeid Chr. Wijkverple ging op Walcheren voor kennisgeving aange nomen. Rapporten. De Voorzitter deelt mede ver schillende zieken te hebben bezocht. Br. Vogel doet mededeeling de J. V. met ge noegen te hebben bezocht. Diaconale zaken geen bijzonderheden. Rondvraag. Enkele interne aangelegenheden worden behandeld. Censura Morum wordt gehouden. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Gezelle Meerburg's Chr. Kalender 1936. Uitgave D. H. Littooij Az„ Terneuzen. We ontvingen ter aonkondiging het prospec tus van de hier bovengenoemde kalender met een proefschild. De voorzijde der blaadjes is wat het stichtelijk deel betreft van de hand der Di. van Arkel, den Boeft, Buffinga, Hamming, Hoek ('s-Gravenhage)Impeta, Kei zer, Knoppers, Laarman, Veldkamp (Sneek), v. d. Werff en van de Woude. De prijs is nu 85 cent. Als premieboek verschijnt„De geslo ten Poort" door Bertie Ham, dat heel mooi moet zijn. Aan de uitvoering van het schild is vol gens een meedeeling van den uitgever veel zorg besteed. We willen dat gaarne gelooven, al kunnen we het resultaat over het geheel niet bewonderen. Maar de inhoud is het voornaamste en de namen der medewerkers geven waarborg, dat die goed zal zijn. Daarom bevelen we deze kalender weer gaarne aan. Het Nationaal-Socialisme door Prof. Mr. P. A. Diepenhorst. Uitg.J. H. Kok N.V. te Kampen 1935. De reeds omvangrijk wordende literatuur over het Nationaal-Socialisme, ontvangt in dit boek van Prof. Diepenhorst weer een gewenschte uit breiding. Het blijft noodig, tegen het Nationaal-Socia lisme, dat voor velen een groote bekoring schijnt te bezitten, te waarschuwen uit hoofde van de verkeerde beginselen, waarop het is gegrond en waarvan de uitwerking voor land en volk nood lottig zou zijn. Prof. Diepenhorst gaat in dit boek dan meer bijzonder aandacht wijden aan het oeconomisch gedachtenbeeld en zoo komen we bij de prac- tische vragen van het leven, waarvoor Hitier beloofde in korten tijd een oplossing te brengen, maar welke oplossing nog op zich laat wachten, terwijl wordt aangetoond, dat die ook in dien weg niet te verwachten is. Ook dit boek van den bekenden publicist is in heldere stijl geschreven en doet zien hoe on begrijpelijk de meening is, dat het Nationaal- Socialisme niet in strijd zou zijn met de Christe lijke belijdenis. Men leze dit boek en late zich de wapenen uitreiken om dit kwaad te bestrijden en te waar schuwen, die zich zouden laten verleiden. Batig Slot door G. Mulder. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. Het ontbrak den schrijver van dit boek zeker niet aan talent. Op vlotte wijze vertelt hij van het leven van den Frieschen boerezoon Wieger Wiegersma en hij vertelt zóó, dat de beschrijving niet alleen boeiend maar ook leerzaam wordt, als we Wieger volgen in de kazerne, op z'n be zoek bij een ziekelijk mystieken schipper van Werkendam en elders, waarbij we belangstelling voor hem gaan koesteren. De tijd, waarin deze Wieger leefde, met z'n opgang en neergang in oeconomisch opzicht, vindt in dit boek een duidelijke weerspiegeling, en als het daardoor ons dezen onzen eigen tijd beter leert kennen, heeft het ook uit dat opzicht verdienste. Zeker niet in alle opzichten is Wieger Wie gersma tot een voorbeeld te stellen hij deed onverstandige dingen, waarbij hij zich meer liet leiden door z'n goede hart dan door nuchterheid van geest. Het batig slot van zijn leven had anders kunnen zijn. Maar dat er een batig slot was en dan zulk een, doet het boek, na lezing, uit handen leggen, met de gedachte, dat het over 't geheel toch wel een goed boek is. Geestelijk liederen uit den schat van de kerk der eeuwen. Uitgave G. F. Callenbach, Nijkerk. Van dit mooi gebonden, handige boek is heel veel goeds te zeggen. Het bevat 640 liederen, in duidelijken tekst met de zangwijze, en een uitvoerig prachtig re gister achterin, waarin een register van bijbel plaatsen met de nummers van de liederen, waarin op dat bijbelwoord wordt gereflecteerd voorts aanwijzing van eenige liederen bij onderwerpen, toestanden en omstandigheden al verder een alfabetische lijst van de eerste woorden van elk vers. Door dat alles wordt het gebruik bijzonder gemakkelijk gemaakt. Eindelijk biedt het nog muziekonderricht en interessante meedeelingen over de uitgave en de auteursrechten. En dan de liederen zelf. Met groote zorg zijn die gekozen uit den schat der kerk en die schat blijkt dan wel heel groot te zijn. De meest be kende Christelijke liederen, ook kinderliedjes, vindt men hier terug. En daarnaast heel vele, die minder bekend zijn, maar die toch verdienen meer bekendheid te verkrijgen. Wat op het titelblad van het boek niet ver meld wordt, blijkt uit een prospectus, dat deze liederen verzameld zijn door Ds. H. Hasper, pred. bij de Geref. Kerk in H. V. te Den Haag, en dat hierin gegeven wordt de vrucht van jaren lang voortgezette ijverige nasporingen en studie. De verzamelaar verdient den dank van allen, die groote waarde hechten aan de beteekenis van het Christelijk lied. Hierbij komt de wensch op dat dit boekje er toe zou mogen dienen dat er meer gezongen werd en dat er betere liederen gezongen werden. Met het zingen ook in Christelijke kringen is het vaak erbarmelijk gesteld. Laat maar eens een gezel schap menschen uitgaan en zingen. Hoe klein is de voorraad liederen, die ze kennen. En dan neemt men ook wel eens de toevlucht tot we- reldsche deunen. Dit boek is ongelooflijk goedkoop. Het telt niet minder dan 744 bladzijden en kost, gebon den, maar 1.50. Voor allerlei onbeteekenende, waardelooze dingen wordt nog vaak veel geld uitgegeven, men veroorlove zich deze uitgave van 1.50 en ga in de gezinnen zingen. Strooschippers door J. K. van Eer beek. Uitg. G. F. Callenbach, Nijkerk. Ook in dit boek van den reeds bekend gewor den schrijver treft zijn scherpe opmerkingsgave en zijn macht over de taal om, wat hij opmerk te, in duidelijke omlijning uit te beelden. De meeste menschen weten van het schippers- leven niet veel af en zoo zullen ook wel ver schillende schipperstermen, hier gebruikt, voor hen zijn als een vreemde taal, die de schrijver goed gedaan had nader te verklaren. Maar on danks dit trouwens niet groote bezwaar komt het schippersleven ons door dit boek heel nabij. Men moet niet teveel letten op den titel „Strooschippers". De schippers, met wie we hier kennis maken, al hadden ze eens een ge vaarlijk maar voordeelig reisje met stroo, voeren ook zand en turf. Niet in het stroo-schippers- leven maar in het schippersleven worden we hier ingeleid door iemand, die daarin blijkbaar een ingewijde is die alles afweet van het leven der schippers aan boord en aan den wal. Zoo doet hij ons het schippersleven zien in z'n moeiten en gevaren te water en te land, ge varen ook van valsche mystiek en van café bezoek en kennisgedoe. De beschrijving daarvan lijkt ons buitenge woon goed geslaagd. En in zooverre die be schrijving dan die gevaren in 't licht stelt is het ook een Christelijk boek te noemen. HEIJ. L. I. Nommensen. De Apostel der Batakkers door J. Hemmers met inlei ding van Dr. J. H. Bavinck. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Prijs 2.50 Reeds het inleidend woord van Dr. Bavinck pakt en dringt tot het lezen van Hemmers' ge schrift, dat teekent den levensgang van den be kenden Nommensen, die gewerkt heeft tot hoo- gen ouderdom onder de Batakkers. Rijk gezegend is zijn arbeid, want Batakland is gewonnen voor Christus. Diep treft het geloof en de kracht des gebeds bij dezen Zendeling en den volkomen overgave in 's Heeren dienst. Van harte wordt dit boek ter lezing aanbe volen bij alle Zendingsvriendenzij zullen er door aangevuurd. Leest dit boek eens in uw vacantie en dankbaar zult gij zijn voor den tijd er aan besteed. K. B. A. S. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Serooskecke. Gevonden in de collecte 2.voor Kerk en Diaconie 0.50 van een zuster die niet ter kerk kan gaan en 2.met de bede dat de Pre diking gezegend mag worden, beide voor Radiouit zending en 150 halve centen van Cath. Louwerse J.Wd. voor de Zending. Met dank. DE BOEKHOUDER. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van de familie de Schip per 6.familie T 0.50. Namens de Commissie mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. Middelburg. Gevonden in de collecte 1.voor Rusland. Hartelijk dank. J. J. ORNEE, Kassier Diaconie. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. M. V. „Hei ontluikend leven" te St. Laurens. G. G. „De uitstorting van den Heiligen Geest" door G. Boon. Reciteeren door P. Riemens. Memoriseeren door T. Dingemanse. De Geref. M. V. te St. Laurens vergadert op Donderdag 1 Augustus. O.T. Schets 30, deel III en IV „Van Athalia tot Amaria" door C. Sanderse Pd. Vad. Gesch. Schets 19. „Staatsgez. en Prinsgez." door A. de Buck. Poëzie door Willie Taaphen. Fietstocht Nunia I 31 Juli. Vertrek 2 uur Molenwater (muziektent). De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" vergadert D.V. Zondag 28 Juli des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk te St. Laurens. Inleiding door den WelEerw. Heer Ds. A. Koning. Onderwerp „De Buchmanbeweging". Ook niet-leden hartelijk welkom. Het Bestuui. Vergadering der G.J.V. Pred. 12:1a te Koudekerke op Zaterdagavond 8 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: I. O.T. les 12. „Gods Verbond met Abraham", vr. P. Verhage Wz. II. VoordrachtM. Boone. MemorisatieL. A. Jacobse. III. Vaderl. Gesch. Les 20, vriend K. Siera. ZONDAG 28 JULI 1935. CLASS EM ID DELBURG. MIDDELBURG. Collecte Theol. Fac. der V. U. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 2 uur Ds. D. Ringnalda 6 uur Ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Ringnalda te Weesp. 6 uur Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur Ds. J. Duiven te Rockanje. Ds. Willemse te Charlois. 2.30 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Cand. Berger te Rijswijk. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij Voorm. Voorb. H. Av. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Voorb. H. Av. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Voorb. H. Av. Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. Goris te Goes. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper te Arnhem. Voorber. H. Av. Veere 9.30 en 2 uur Ds. A. J. Fanoy te Eindhoven. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 7 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 6 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Dr. van Zuijlen Zierikzee 10.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur Ds. J. M. Mulder Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. T. Sap te Loppersum. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 uur Ds. A. Scheele 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 3 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 9 e* 2 uur Oostburg 10 en 3 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Ds. J. S. Post Ds. J. A. Vink Ds. M. van Wijk te Delfshaven. Ds. D. de Vries Ds. P. v. d. Marei te Driessum. Bed. H. Av. en Dankz. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok ADVERTENTIE N. Heden overleed, ten onzen huize, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, PIETERNELLA DEKKER, Wed. van J. Houmes, in den ouderdom van 65 jaar Uit aller naam, P. HOUMES Middelburg, 21 Juli 1935. Vlasmarkt L 9 a WEET U dat U nevens Depót Ververij Palthe, Langedelft H 26, Middelburg, BOLDOOT'S EAU DE COLOGNE per flesch en per. maat kan bekomen. Beleefd aanbevelend, PIETERNELLA E. DE ZEEUW Nieuwe Zoutevisch 15, 25, 30 en 40 ct pp Kookschol 30, 35 en 40 ct. per pond Scharren vanaf 20 ct per bosje van 20 st Firma VAN DORT Segeerstraat 73, Middelburg. Telef. 228 HEEREN MODEHUIS Langedelft (naast de Prov. Bibliotheek). Steeds het nieuwste Ruime keuze Billijke prijzen Zie Etalage Aanbevelend,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 3