PREDIKBEURTEN ADVERTENTIEN. De conclusies worden aanvaard. De percentage- cijfers voor Art. 13 en voor de Prov. onkosten worden dus als volgt vastgesteld Middelburg 41J/2 Axel 19 Goes 17 Tholen 9% Zierikzee 133^2 c. Ds. Scheele brengt rapport uit namens Depp. Art. 13 K.O. Batig saldo is 2574.92. Rekening van ontvangsten en uitgaven wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van de kortingen wordt aan 't verzoek tegemoet gekomen en in verband daarmee de depp. gemachtigd van de memoriepost gebruik te maken. Voorts wordt een Commissie benoemd om de gerezen moeilijk heden te onderzoeken en rapport uit te brengen op de volgende vergadering. In deze Commissie worden benoemd Ds. F. J. v. d. Ende (met de samenroeping belast), de broeders J. Laport, Goes en C. P. Pouwer, Middelburg. 2. Van de kerk van Zonnemaire (gesteund door de Cl. Zierikzee). Haar verzoek wordt af gewezen. Voorts een verzoek van de kerk van Nieuw- dorp tot meerdere steun. Wordt ingewilligd. De begrooting wordt besproken en goedge keurd. d. Ds. v. d. Ende rapporteert namens depp. Art. 19 K.O. De rekening wordt vastgesteld. Besloten wordt om gezien de overvloed van candidaten een nieuwe aanvrage voor Art. 19 niet toe te staan. Dit jaar is voor deze kas geen collecte noodig. e. Ds. v. d. Ende brengt ook rapport uit na mens depp. Art. 11 K.O. Voor drie kerken (Ril- Iand-Bath, Wemeldinge, Wissenkerke) zijn bij dragen beschikbaar gesteld uit de z.g. Afschei dingscollecte. De steunaanvragen worden gere geld. Pro memorie wordt aan Wemeldinge 100.toegestaan. Het rapport Art. 11 zal voortaan te voren aan de afgevaardigden worden toegezonden. Rapport Zendingsdeputaten en het finan- tieel verslag. De Zendingsdepp. van de verschil lende classes zullen overwegen of 't niet ge- wenscht en mogelijk is de verdeeling van de lasten voor de Zending te doen geschieden naar verhouding van de draagkracht-cijfers, gelijk die voor Art. 13 en voor de Prov. onkosten zijn vastgesteld. Het rapport wordt aanvaard. g. Rekening en verantwoording van depp. voor Evangelisatie-arbeid. Rekening en begroo ting worden goedgekeurd. Besloten wordt om 1 Yi collecte te houden. h. Ds. Scheele rapporteert aangaande Theol. School. i. Eveneens rapporteert hij namens depp. Art. 49 K.O. en j. over het Archief. In 't vervolg zal de kerk van Goes aan de Part. Synode een kort verslag doen toekomen. k. Ds. Groeneveld, quaestor, rapporteert over de gevoerde correspondentie met br. de V. te Z., te voren oefenaar te P. De synode besluit dit jaar met een bepaald bedrag hem te steunen. Een verzoek van de kerk v. P. wordt onontvan kelijk verklaard. Ds. Groeneveld rapporteert vervolgens over de quaestuur. Rekening en begrooting worden goedgekeurd. Hij draagt de kas over aan den secundus-quaestor Ds. Scheele. Hem wordt dank gezegd voor zijn arbeid. 1. Rapport over 't nazien van de boeken der quaestores. Alles werd in orde bevonden. De quaestores worden gedechargeerd. 8. De volgende collecten worden door de Synode vastgesteld 1 collecte Prov. kas onder steuning Diakonieën enz. 1Yi collecte Hulpbeh. Kerken in de Prov. \]/2 collecte voor Evan gelisatie-arbeid in de Prov. 9. Benoemingen Voor de Correspondentie Ds. M. H. van der Vegt, Goes. Voor de Quaestuur Ds. A. Scheele, primus en Ds. W. M. Ie Cointre, secundus. Voor het Curatorium Ds. A. Scheele, primus en Ds. W. H. v. d. Vegt, sec. Voor Art. 11 K.O. Ds. F. J. v. d. Ende (met de samenroeping belast) en de brs C. P. Voge laar te Krabbendijke, J. Boidin te Schoondijke, Ds. A. Koning te St. Laurens en J. Sandee te Nieuwdorp. Generaal-dep. Ds. F. J. v. d. Ende, pr., Ds. A. Koning, sec. Voor Art. 13 K.O.Cl. Axelpr. Ds. J. S. Post, sec.: Ds. A. B. W. M. Kok. Cl. Goes: pr. Ds. A. Scheele, sec. Ds. J. Koolstra. Cl. Middelburg pr. br. C. P. Pouwer, sec. J. Lou- werse. Cl. Tholen: pr. br. J. J. Boon (penningm.), sec.Ds. C. A. Vreugdenhil. Cl. Zierikzee pr. Ds. F. J. v. d. Ende, sec.: Dr. J. van Lonkhuijzen. Voor Art. 19 K.O. primiDi. A. B. W. M. Kok, J. Booij, D. Bremmer, C. A. Vreugdenhil en F. J. v. d. Ende (penningm.). Secundi: Di. J. S. Post, G. v. Heiningen, W. F. M. Linde boom, Spoelstra, Dr. J. v. Lonkhuijzen. Voor Art. 49 K.O. Di. A. Scheele (adres), J. S. Post, A. C. Heij, W. M. Ie Cointre en F. J. v. d. Ende. Sec. Di. A. B. W. M. Kok, E. Beukema, M. Vreugdenhil, Dr. C. Veltenaar en Dr. J. van Lonkhuijzen. Voor het Archief de kerk van Goes (br. H. C. van Donk, Goes) in samenwerking met Di. F. J. van den Ende en Ds. A. Scheele. Voor de Zending Cl. AxelDs. D. de Vries, primus en Ds. J. A. Tiemens, sec. Cl. Goes Ds. A. Scheele, primus en Ds. W. H. van der Vegt, sec. Cl. Middelburg Ds. A. C. Heij, pr. en Ds. C. B. Bavinck, sec. Cl. TholenDs. W. M. Ie Cointre, pr. en Ds. C. A. Vreugdenhil, sec. Cl. Zierikzee Dr. J. v. Lonkhuijzen, pr. en Ds. J. B. Vogelaar, sec. Voor Evangelisatie Cl. AxelDs. A. B. W. M. Kok, pr. en Ds. J. S. Post, sec. Cl. Goes: Ds. G. v. Heiningen (penningm.), pr. en Ds. W. H. v. d. Vegt, sec. Cl. Middelburg Ds. D. Bremmer, pr. en Ds. G. Smeenk, sec. Cl. TholenDs. W. M. Ie Cointre, pr. en Ds. C. A. Vreugdenhil, sec. Cl. Zierikzee Dr. J. v. Lonkhuijzen, pr. en Ds. J. B. Vogelaar, sec. Voor kas tot ondersteuning van diakonieën Cl. Axel br. F. de Koeijer, te Zaamslag Cl. Goes br. J. J. v. d. Berg te Goes Cl. Middel burg br. A. J. Huijsman te Meliskerke Cl. Tholen br. J. van Luijk Cl. Zierikzee br. W. van den Berg. Commissie tot nazien van de boeken der ver schillende quaestoresde kerk van Goes. 10. A.s. Synode te Goes op Woensdag 10 Juni 1936, 's morgens 10 uur. 11. De praeses dankt de Synode namens de Predikanten-Conferentie. Het verzoek om 't vol gend jaar weer een Conferentie te mogen houden onder dezelfde voorwaarden, wordt toegestaan. 12. De praeses spreekt een woord van af scheid tot Ds. Groeneveld, die daarop antwoordt. 13. De assessor dankt den praeses voor de leiding der vergadering. 14. De korte notulen worden gelezen en vastgesteld. 15. De vergadering wordt gesloten. Op last der Synode, A. B. W. M. KOK, 2e Scriba. KORT VERSLAG van de gehouden 15e Provinciale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken in Zeeland op 21 Juni 1935 in de Hofpleinkerk te Middelburg. De Voorzitter, broeder Ph. Wessels, opent de vergadering met het doen zingen van Psalm 146 1 en 5, gaat voor in gebed en leest 1 Co- rinthe 13. In zijn openingswoord memoreerde spreker de rijke zegeningen die wij in den druk der tijden nog mogen ervaren. Wij komen niet samen om onzen roem, maar die des Heeren te vermelden. Bij een gezond kerkelijk leven komt het dia conaat tot zijn recht. De armoede is veroorzaakt door de zonde. En waar in de liefde de bron van kracht schuilt ook voor het ambt der dia kenen, daar mogen we als uitdeelers der stoffe lijke gaven ook uitdeelers zijn van geestelijken troost, gedrongen door de liefde van Christus, die arm werd, opdat zijn volk, ook de armen, rijk zouden worden. Daarom is het heerlijk barm hartigheid jegens hen te beoefenen. De Voorzitter roept de beide adviseurs, Ds. D. Bremmer en Ds. F. J. v. d. Ende een harte lijk welkom toe. Het Comitélid br. W. v. d. Berg en de Dia conie van Riliand-Bath zijn met kennisgeving afwezig wegens de plaatselijk te houden raads verkiezingen. Aanwezig zijn afgevaardigden van 38 diaco nieën. De notulen worden vastgesteld. De diaconie van Wolphaartsdijk brengt ver slag uit over de gehouden controle der beschei den van den Penningmeester van het Comité, die in goede orde zijn bevonden. De Penningmeester wordt voor zijn beheer ge- déchargeerd. Vervolgens wordt door den Penningmeester verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar. Uit den uitslag der stemming blijkt, dat de broeders W. v. d. Berg, J. Snoodijk en J. P. Timmermans als Comitéleden zijn herkozen. De navraag over de vruchten der vorige Con ferentie gaf geen aanleiding tot bespreking. Aan de orde is nu de bespreking van de in gekomen vraag van de Class. Diac. Conferentie in de Classis Axel om het daarheen te leiden, dat in elke Classis in de Provincie Zeeland jaar lijks een Conferentie wordt gehouden. Na eenige bespreking wordt besloten, dat het Comité daartoe geen pogingen zal aanwenden, aangezien de ervaring heeft geleerd, dat er on voldoende stof is om dergelijke Conferenties vruchtbaar te doen zijn. Br. Snoodijk doet enkele mededeelingen be treffende het door hem behandelde vraagpunt op de laatstgehouden Centrale Diac. Conferentie. Hij begint te zeggen, dat al is iets bij een Prov. Diac. Conferentie urgent, dat nog niet altijd zoo is bij een Centrale Diac. Conferentie. Door hem zijn eenige concrete gevallen be sproken wat aanleiding gaf tot nadere bespreking. Het Comité zou niet stil zitten, al werd aan den wensch van het Prov. Comité niet voldaan. Echter is langs politieken weg bereikt, dat ruimere armslag werd mogelijk gemaakt, dank zij de actie van eenige Kamerleden. Br. Huisman bepaalde ons bij het onderwerp hoe het diaconaat heeft te staan in verband met de ruimere armslag tegenover de dubbele be deeling. Spreker zegt, dat de Diaconieën ge plaatst v/orden voor groote moeilijkheden, de middelen zijn schaarsch en er is groote nood. De dubbele bedeeling is oud, was in de 17e en 18e eeuw algemeen. Waar thans de nood zoo groot is, moet de Regeering helpen. Dan kan gesproken worden van bijsteun, indien van par ticulieren of diaconieën steun wordt verleend. Het is echter de groote vraagkomt dubbele bedeeling in onze kraam te pas. Het is toch een eere voor de Diaconieën om zelf voor haar ar men te zorgen. Christus heeft aan Zijn Kerk de plicht opgelegd, het leed der armen te verzach ten. Bij ruimere armslag diene men het standpunt ruim te stellen. De nood is groot, de gemeente offert veel, de arme moet worden geholpen. Er zijn nu twee groepen armen. De eene groep ,,onze arme broeders en zusters" de andere groep ,,de werkeloozen". Het is onmogelijk aan de laatste groep steun te verleenen uit de diaconale kas. Ook hier moet het ambt in Gods kracht ge trouw bediend worden. De Heer W. Strijbis in inmiddels ter verga dering gekomen, wordt door den Voorzitter het welkom toegeroepen. In verband met het te behandelen onderwerp in de middagvergadering, wordt besloten over genoemd onderwerp geen verdere bespreking te houden. Nadat de morgenvergadering is gesloten, wor den de broeders in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan een te houden maaltijd. Om 2 uur vangt de middagvergadering aan. De Voorzitter laat zingen Ps. 135 1 en geeft den Heer W. Strijbis gelegenheid zijn referaat te houden „Het diaconaat en de sociale vragen". Spreker begint mede te deelen, dat het niet mogelijk is het geheele terrein te overzien over sociale vragen. Allen zijn overtuigd dat de om standigheden benauwend zijn. De crisis heeft een internationaal karakter. Het nationaal belang gaat voor. Ons land lijdt daar zeer onder in verband met den export. Bij al de moeilijkheden der stoffelijke oorza ken komt de geestelijke verdwazing, alsmede verdeeldheid in eigen kring. De kerk heeft een sociale taak te vervullen. Zij moet haar licht doen uitstralen over alle levensterreinen. Het is onze roeping de armen te dienen en daardoor Christus te dienen. Het is noodzakelijk bij het voorkomen van bijzondere gevallen om hulp te verleenen, na te gaan of de sociale bepalingen worden nageleefd. Het is onze taak de armoede te lenigen, ja, de armoede weg te nemen en op te heffen. Bij verleenen van hulp moet die van familie en particulieren voorop gaan. De steun door de Regeering verleend, moet dankbaar aanvaard worden. Op sociaal terrein is de Diaconie niet de eer ste om te helpen. Er is werkloozenverzekering, via de zwakke organisaties, die zwakke maatregelen hebben genomen. Werkloozenverzekering gaat boven steunver lening. De sociale voorzorg heeft te zorgen voor ko mende slechte tijden. Georganiseerde arbeiders hebben recht op uit- keering door de organisatie. De Diaconie betracht enkel barmhartigheid. Ongeorganiseerden te helpen, daartoe is de Dia conie niet in staat. Principieel moet steun ver leend worden, practisch is dit niet mogelijk. Zij behooren maatregelen te nemen om ge holpen te worden. Als steun wordt verleend dan rekening te houden met de steunnormen, waar boven men ruimer mag gaan. Wat aan hen wordt gedaan is uit liefde tot Christus en omdat er geen an deren helper is. Ook de middenstand vraagt onze aandacht. Als familie of particulieren niet of onvoldoende helpen, moet niet door wekelijksche ondersteu ning maar met een voorschot geholpen worden. Het arbeidsterrein is zeer breed. Kennis van verschillende wetten zeer noodig. De Diaconie moet over menschen beschikken die innerlijk gedrongen zijn door de liefde van Christus. Niets doen in eigen kracht. Dc Heere is nabij allen die Hem aanroepen. Hem vragen die Priesterlijke gestalte, die Hem welbehagelijk is en onze armen tot zegen zal strekken. De Voorzitter dankt de referent voor zijn met aandacht aangehoord referaat. Eenige broeders maken van dc gelegenheid gebruik vragen te stellen, die door spreker wor den beantwoord. Dc Voorzitter dankt nogmaals br. Strijbis en roept hem een „tot weerziens" toe. De Voorzitter dankt de adviseurs voor hun aanwezigheid, dankt de Diaconie van Middel burg voor de goede en gulle ontvangst, die, mede in verband met de 15e Conferentie, het kerkgebouw met planten en bloemen had doen versieren. Na het zingen van Ps. 72 11 en nadat Ds. F. J. v. d. Ende in dankgbed is voorgegaan, sluit de Voorzitter deze welgeslaagde Conferentie. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen door bemiddeling van Ds. G. Menken voor de Zending op ons Zendingsterrein (Hoofddienst) 200. Van Jaantje en Annie de Kam 50 stuivers voor de Diaconie, 50 stuivers voor de Zending en 50 stui vers voor Parakan. Door bemiddeling van Ds. A. Koning 1. voor kerkje Parakan. Van Krina de Boeft 100 halve centen voor kerkje Parakan. Van N.N. f 1.voor kerkje Parakan. Prachtig. U zendt, ik verantwoord en zend door. Al deze gevers hartelijk dank. Ds. A. H. OUSSOREN. VEREENIGINGSLE VEE_ De Geref. Mannenver. Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. Zondag 30 Juni des avonds half acht in de consistorie der Geref. Kerk. Vrij onderwerp, getiteld„Bijbelgeloof en Bijbel- critiek" in te leiden door br. J. Riemens. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Juli en Augustus vacantie. 15 Augustus Fietstocht. Geref. Meisjesvergadering ..Nunia". Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „De uitstorting van den Heiligen Geest" door Alice Teeuwen. Na de pauze Reciteeren door Jannie de Schipper en Saartje Maas. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De uitstorting van den Heiligen Geest" door Bets Pouwelse. Na de pauze Voorlezen. CORRESPONDENTIE. Post-abonné's kunnen tot 15 Juli a.s. het ver- schuldige abonnementsgeld over het tweede half jaar 1935 voldoen. Stort op gironummer 42280 2.en U spaart de dispositiekosten. De Administratie. ZONDAG 30 JUNI 1935, CLASSE MIDDELBURG, MIDDELBURG. Collecte Hulpbeh. Kerken in de Classis. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. A. W. F. Nijenhuis 6 uur Ds. A. W. F. Nijenhuis Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. W. F. Nijenhuis te Lutterade. 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. C. Lindeboom te Amsterdam. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9 uur Lezen ener Leerr. 7 uur Ds. J. W. Tunderman Voorb. H. Av. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Cand. Dekker te Zaandam. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapellc 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. S. van Wouwe te Marum. Vrouwepolder 9.30 en 2 u. Ds. J. W. Tunderman Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. F. Staal te Wassenaar. Gecrsdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Cand. van Zuijlen Zierikzee 10 en 6 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. M. Ros Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. J. D. v. d. Velden Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Cand. Bosch te Nijmegen. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur Cand. van Dijk Kapelle-Biezelinge 10 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur Ds. J. Koolstra Kruiningen 10 uur Ds. J. Koolstra 3 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 uur Cand. M. P. van Dijk 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 en 2 uur Ds. J. A. Vink Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok 2.30 uur Lezen eener Leerr. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, de heer ADRIAAN DE TROIJE, in den ouderdom van 75 jaar. Middelburg J. DE TROIJE—DEKKER. J. L. DE TROIJE. L. JOOSSE—DE TROIJE. J. JOOSSE. Breda F. DE TROIJE. M. DE TROIJE—BROERE. Middelburg, 25 Juni 1935. Tot ons leedwezen overleed heden na een langdurig lijden in het Rusthuis voor Ouden van dagen der Gereformeerde Kerk te Middelburg, PIETERNELLA VAN SCHIJNDEL, Echtoenootc van Alewijnse, in den ouderdom van ruim 81 jaar. HET BESTUUR VAN HET RUSTHUIS VOORNOEMD. Middelburg, 26 Juni 1935. KLEINE MARKT 15 VLISSINGEN ONS „SOLA MASSIVE" het door en door vlekvrije metaal wint meer en meer terrein. Dit hebben wij te danken aan de voortreffelijke kwaliteit en de groote verscheidenheid in fraaie model len. Mogen wij U eens uitnoodigen kennis te nemen van de zeer practische en nuttige artikelen als LEPELS EN VORKEN, SOEP-, SAUS- EN SCHUIMLEPELS, TAARTVORKJES, KOFFIELEPELS, ASPERGESCHEPPEN, KAASSCHAVEN ENZ. ENZ. alles in keurige cassettes verpakt. Zeer geschikte geschenken De prijzen vallen U mee Bij elke aankoop ontvangt U een garantie bewijs.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 3