KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN DRIETAL TE 2e Exloërmond: J. van Arkel, Cand. te Rotterdam van Bruggen, Cand. te Ermelo. W. Diepersloot, Cand. te Amsterdam TWEETAL TE Groningen A. J. Boss te Nijmegen. D. Zwart te Aalten. Drogeham H. J. Meyerink, Cand. te Ede. J. J. Oranje, Cand. en hulppred. te Den Oever. Driebergen W. J. Smidt te Waddinxveen. H. Torenbeek te Ierseke. BEROEPEN TE 2e ExloërmondJ. van Bruggen, Cand. te Ermelo. Den Dolder A. Schouten Jr. te Stadskanaal-Pekelderweg. AANGENOMEN NAAR HardinxveldJ. J. Beukenkamp, Cand. te Sleenwijk. de Glind (bij Achterveld): N. 't Hart, Cand. te Maassluis. BEDANKT VOOR Den Dolder J. H. Mulder te Giesen O. en N. Kerk. Curatoren van de Theologische School maken bekend, dat op Woensdag 19 Juni a.s. na den bidstond voor den Theologischen School dag in de groote Aula der Theol. School eene samenkomst zal worden gehouden, gewijd aan het afscheid van den lector der School, den Zeergel. Heer Dr. J. J. Esser, die met het einde van den cursus, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, als lector aftreedt. Verschillende Sprekers zullen dan het woord voeren. De toegang is vrij. De waarde der belijdenis. Prof. Grosheide wijst er in ,,N. H. Kerkbl." op, dat de meerdere waardeering voor de belijdenisschriften der Kerk, die er in den lateren tijd gekomen is, niet betee- kentleven naar de belijdenis, handhaven van de belijdenis. „Men kent den ouden strijd over het quia of het quatenus. Twee Latijnsche woorden, die omdat en voorzoover beteekenen. En die ge bruikt werden, om de verschillende houding aan te geven, die men ten opzichte van de belijdenis kan innemen. Is de belijdenis waar, omdat men gelooft, dat ze met Gods Woord overeensetmt Of is ze waar, voorzoover niet de kerk na be oordeeling van bezwaarschriften, maar men zelf gelooft, dat ze met Gods Woord overeenstemt Wie het laatste standpunt inneemt, handhaaft slechts in naam de belijdenis, want hij is ieder oogenblik in staat zich aan haar oordeel te ont trekken, omdat het naar zijn persoonlijk inzicht niet rust op de Schrift. Het gaat er soms op lijken, dat men in onzen tijd hetzelfde spelletje spelen gaat. De belijdenis, zoo oordeelt men, is uitnemend en verdient alle waardeering. Maar laten we toch niet meenen, dat de drie formulieren van eenigheid de nauw keurige formuleering zijn, van wat in de kerk moet gelden. Dat zou leiden tot een formulier rechtzinnigheid die de kerk van heden bond, aan wat drie eeuwen geleden werd vastgelegd. Alsof de geschiedenis was blijven stilstaan Alsof God de Heilige Geest niet bleef werken in de kerk Alsof de onderzoekingen van de laatste jaren ons inzicht in de Schrift niet hadden verbreed en verdiept Zegt niet de belijdenis zelf, dat men geen menschelijke geschriften, gelijk mag stellen met het Woord van God Dat alles ziet er op het eerste gezicht mis schien niet onaardig uit. Maar het beteekent in derdaad het terzijde stellen van de Formulieren. Want wat is de kwestie Zeer zeker is de belijdenis tenslotte menschenwerk. Ze staat niet boven, maar onder de Schrift en te allen tijde mogen op grond van de Schrift bezwaren tegen haar worden ingebracht. Maar in den rechten weg. De belijdenisschriften zijn niet het eigen dom van personen, maar van de kerk. Geen per soon heeft het recht uit te spreken, dat dit of dat in de belijdenis niet juist is, doch hij heeft zich, wil hij lid blijven van de kerk, te onder werpen aan het oordeel der kerk. Het aloude onderteekeningsformulier voor de predikanten, dat nog steeds in onze kerken geldt, spreekt dat ook uitdrukkelijk uit. Geen predikant heeft het recht met afwijkingen van of bezwaren tegen de belijdenis voor den dag te komen. Hij heeft ze aan te brengen bij de kerkelijke vergaderingen. Zeker, ook wij gelooven (en we danken er God voor) dat de Heilige Geest nog werkt. Maar Hij leidt in de eerste plaats de kerk in alle waarheid. Hij leidt niet zóó, dat Hij iemand zijn persoonlijk inzicht tegenover de belijdenis doet zetten. Hij neemt het uit het werk van Christus, Hij leidt naar en tot de Schrift. Ook wij gelooven, dat de geschiedenis niet stilstaat. Maar dat geeft niemand het recht om de woorden der belijdenis te houden en er in derdaad heel iets anders onder te verstaan, dan er duidelijk staat. Ook hier is het oordeel aan de kerk. Daarom hebben we op onze hoede te zijn met die nieuwe liefde voor de belijdenis. Ze betee kent bij sommigen niet anders dan afwijken van de belijdenis en propageeren van eigen meening. Oprechte handhaving van de belijdenis is al leen daar, waar ze gehandhaafd wordt, zooals de vaderen het hebben begeerd." (Heraut) K. B. S. Vergadering Classis Zierikzee. De a.s. Classicale vergadering zal D.V. wor den gehouden op Woensdag 17 Juli. Stukken voor het agendum op te zenden aan br. M. P. Ganzeman, Scriba van den kerkeraad der Geref. Kerk te Zonnemaire, vóór Maandag 1 Juli. Namens de roepende kerk, JOH. VAN DIJKE, Praeses. M. P. GANZEMAN, Scriba. Classis Goes. De e.v. vergadering van de Classis Goes van de Geref. Kerken zal D.V. worden gehouden op Donderdag 11 Juli 1935. Stukken voor het agendum kunnen tot 21 Juni gezonden worden aan den eerstondergeteekende. Namens de roepende kerk, G. VAN HEININGEN, Praeses. J. KATSMAN, Scriba. AGENDUM van de Particuliere Synode op Donderdag 20 Juni a.s. in de Hofplein- kerk te Middelburg. 1. Opening door de roepende kerk Middelburg. 2. Onderzoek der Credentiebrieven. 3. Verkiezing van het Moderamen. 4. Lezing der Notulen. 5. Mededeeling van gevoerde Correspondentie. 6. Ingekomen Stukken. 7. Rapporten I. Van de Commissie tot herziening der verhoudingscijfers van Art. 13 K.O. II. Rekening en verantwoording van depu- taten ad art. 13 K.O. III. Begrooting van deputaten ad art. 13 K. O. IV. Over art. 19 K.O. en 11 K.O. V. Van de Zendende Kerk met deputaten over de Zending in 1934. VI. Rekening en verantwoording van de Zending over 't jaar 1934. VII. Begrootinq voor de Zending voor 't jaar 1935. VIII. Rekening en verantwoording van de putaten voor den Evangelisatie-arbeid. IX. Jaarverslag van deputaten van de Pro vinciale Kas tot ondersteuning van Diaco nieën enz. X. Theol. School. XI. Van art. 49 K.O. XII. Over het archief. XIII. Van den quaestor. XIV. Van de roepende kerk over het na zien der boeken. 8. Aanvragen om steun a. van de kerk van Wemeldinge b. van de kerk van Westkapelle c. van de kerken gesteund door de respec tievelijke Classes d. inzake art. 13. 9. Benoemingen. 10. Regeling van de volgende Particuliere Synode. 11Omvraag. 12. Korte Notulen. 13. Sluiting. In opdracht van de Particuliere Synode van 1934 Namens den Kerkeraad van Middelburg, D. BREMMER, h.t. Praeses. A. H. OUSSOREN. D. H. LOODEWIJK, Scriba. J. OLTHOFF. Nationaal-Socialisme en Christendom door Ds. J. J. Buskes Jr. Uitg. D. van Sijn en Zonen, Rotterdam. In deze brochure, uitgegeven voor rekening van de Christelijk Democratische Unie, geeft Ds. Buskes een antwoord op de vraag of de N.S.B. Christelijk is En van zijn antwoord, dat beslist ontkennend luidt, geeft hij hier dan rekenschap. Duidelijk wordt door hem, met gebruikmaking van vele citaten, aangetoond dat het Nationaal- Socialisme als levens- en wereldbeschouwing lijnrecht staat tegenover het Christelijk geloof, en hoe misleidend de propaganda van de N.S.B. is, wanneer daarin beweerd wordt, dat men aan deze beweging kan meedoen zonder in strijd te komen met zijn Christelijke belijdenis. Ter waaschuwing tegen die misleiding bevelen we deze brochure gaarne aan. Wat wil de C.D.U. door Drs P. Prins. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. Er is nog een andere waarschuwing noodig dan tegen de N.S.B. Ook moet gewaarschuwd tegen de Christelijk Democratische Unie, de politieke partij, waaraan ook Ds. Buskes mee doet. Die waarschuwing laat Ds. Prins van Deven ter hooren in een handig en duidelijk boekje van 32 bladzijden. En die waarschuwing wordt dan ook gedocumenteerd. De schrijver begint met af te laten drukken de beginselverklaring der C. D. U., waarin als grondslag van de organisatie wordt aangegeven de belijdenis van den Drie eenigen God, die in den bijbel zich aan ons open baart, om dan de vraag te stellen en te beant woorden of de C. D. U. zich aan dezen grond slag houdt en dezen ten volle laat gelden. En dan toont hij aan, dat blijkens uitlatingen van de leiders dezer partij, de C. D. U. principieel verwant is aan de S.D.A.P. terwijl deze beide in de practische politiek vaak samen gaan. Ook over de leuze van de C. D. U. inzake eenzijdige ontwapening, worden hier rake dingen gezegd. Deze brochure verdient op ruime schaal ver breid te worden. Wat blijft door H. de Bruin. Uitg. Daamens Uitgevers Mij., 's-Gravenhage In dit boek geeft de schrijver een teekening van het leven in een klein gezin. Vader en moe der Eelenbos en Marie en Antoon, hun beide kinderen, zijn alle sympathieke, degelijke, ook kerksche menschen. En in hun leven ontvangen de ouders en de kinderen den zegen van het leven bij het Woord Gods en het verbond der genade. Schokkende dingen komen er in hun le ven niet voor, maar de gewone, die in zooveler leven voorkomen, worden hier goed en niet zon der talent beschreven. We kunnen dit boek hartelijk aanbevelen. Ter nagedachtenis F. Idenburg. Uitg. Kampen 1935. Een extra-nummer van Staatkunde, orgaan van de Dr stichting, werd gewijd aan de Z.Exc. A. W. F. Idenburg. ook afzonderlijk verkrijgbaar aan Z.Exc. A. W. J. H. Kok N.V., Antirevolutionaire Abraham Kuyper- nagedachtenis van Dit nummer werd gesteld en ons al- zoo ter aankondiging toegezonden en gaarne vragen we hiervoor bijzonder de aandacht. Dat hier superieur werk geboden wordt moge blijken uit de inhoudsopgave. Het boekje begint met een kort ,,In memoriam" van Prof. V. H. Rutgers daarna volgt „Staatsman en politiek leider" door Dr. H. Colijn voorts „Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië" door dhr. Weiter vervolgens „Gouverneur van Su riname" door G. J. Staal en „Parlementaire herinneringen" door J. van der Molen Pz. Ein delijk worden verschillende belangrijke redevoe ringen van den heer Idenburg opgenomen en als besluit gegeven een particuliere brief van hem aan een Indologisch student van Christelijke le vensovertuiging te Leiden, die hem om raad ge vraagd had. Bijzonder treffend is wel het artikel van Dr. Colijn, waarin Idenburg herdacht wordt als Christen-Staatsman, en waarin de beteekenis van deze beide woorden in hun samenhang, wordt in 't licht gesteld. Moge door dit boek de nagedachtenis van dezen eminenten Christen-Staatsman nog rijke vrucht dragen. De uitbreiding onzer kerkgezangen door Ds. A. H. van Minnen. N.V. W. D. Meinema, Delft. Ds. van Minnen kwam tot het schrijven van deze brochure van 30 bladzijden, omdat hem telkens vragen werden gesteld over de uitbrei ding van den bundel Eenige Gezangen. Hij hoopt dat dit geschriftje moge dienen tot verheldering van inzicht in ons kerkgezang, vooral voor hen, die nog omtrent de wettigheid en noodzakelijk heid van die uitbreiding in het onzekere zijn. Daartoe kan het zeker dienen. Verschillende bezwaren, die worden ingebracht tegen die uit breiding, worden hier in hun onhoudbaarheid aangetoond en vooral gewezen op de groote beteekenis van het kerkgezang. Wie is Jezus door Ds. W. M. Ie Cointre. De preek over Matt. 16 1318, door Ds. Ie Cointre Zondag 3 Febr. j.l. gehouden en door de radio uitgezonden, werd door de Evangeli satie-Commissie van de kerk, die hij dient, uit gegeven. In den tekst vinden we de bekende belijdenis van Petrus, dat Jezus de Christus is, de Zoon des levenden Gods en de beteekenis dezer belij denis wordt uit verschillend oogpunt in 't licht gesteld in heldere ontsluiting van het Woord Gods. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen uit dankbaarheid van een oude Zuster die niet meer ter kerk kan komen 1.— voor de Kerk, 1.voor de Diaconie, 0.50 voor de Zending en 0.50 voor het Rusthuis. Vriendelijk dank. Ds. D. BREMMER. Middelburg. Ontvangen door tusschenkomst van de brs Boucherie en le Cointre uit hun wijk 1. gevonden in de collecte 2.uit dankbaarheid. Hartelijk dank. J. J. ORNEE, Kassier Diaconie. Ontvangen collecten van de kerken in de Classis Middelburg. Hulpbeh. Kerken Hulpbehoevende in de Prov. Studenten. Arnemuiden 9.40 9.40 Domburg 4.94 3. Gapinge 3.3. Grijpskerke 12.93J^ 12.93J^ Koudekerke St. Laurens 9.29 9.29 Meliskerke 8.57^ - 8-57^ Middelburg Oostkapelle 6.10J^ 6.IOJ/2 Serooskerke 12.95 12.95 Souburg 18.45 18.45 Veere 7.37^ 7.37^ Vlissingen Vrouwenpolder 6.75 6.75 Westkapelle 2.63 2. De Correspondent, J. A. VERTREGT. VEREENIGINGSLEVEN. Kring Walcheren I der Geref. Meisjcsvereenigingen. Vergadering D.V. op Donderdag 20 Juni a.s. 's avonds 8 uur in de Geref. Kerk te Veere. Inleiding Geloofsleer, schets 3840 „De voorzie nigheid Gods" door Meliskerke. Inleiding Opvoedkunde „Het godsdienstig leven van het kind beneden 15 jaar". „Bouwen en Bewaren" van 1 April, 13 Mei, 1 Juli, 28 Oct. 1932 en 6 Juni 1934 door Koudekerke. Vrije bijdrage door Veere. De Geref. M.V. Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert op Donderdag 20 Juni. O. T. Schets 30, deel I en II „Van Joram tot Athalia" door Sien Geertse. M. O. „Tucht en orde in de samenleving", B. en B. van 22 Maart 1935 door Marie Gidconse. Poëzie door A. v. d. Broeke. M. V. Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Maandagavond half 8. O.T. Schets 12. B. en B. 31 Aug. 1934 door Nel v. d. Leek. Kcrkgesch. Schets 23 door Maatje de Vos. Varia door C. en P. Huisman. Geref. M. V. „Het ontluikend leven" te St. Laurens. G. G. „Opstanding en eerste verschijning" door B. Sanderse. K. G. „Luther" II door T. Dingemanse. Reciteeren door M. Vogel. Memoriseeren door L. Prins. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdecling A. O.T. Schets 24. „Het rijk der 10 stammen en van Jerobiam tot Achab", D. Wattel. Letterkunde „Guido Gezelle", F. de Vos. Bijdrage M. den Boeft. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „De verdere verschijningen" door Jan- nie de Schipper. Na de pauze Reciteeren door Paulien Ingelse en Leni Dorleijn. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Vervolgingen" door Catrien Wattel. Na de pauze Voorlezen. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De verdere verschijningen" door Ma rie Cornelisse. Na de pauze Voorlezen. Geref. Jongelingsver. ,£ola-Fide", Middelburg. Donderdag a.s. vergadering 8 uur. Zie Rooster. Geref. Jongclingsvereeniging Herman Faukeel". G. B. Art. 22. „Van onze rechtvaardigmaking door geloof in Christus" door vr. J. de Rijke Sr. M. O. „Strijdmiddelen der vakorganisatie II,, door vr. Poly. Vergadering der G. J. V. Pred. 12: la te Koudekerke op Zaterdagavond 8 uur in het Vereenigingsgébouw. Agenda: I. N. T. les 65. „Paulus' derde Zendingsreis", vr. JJ. Blaasse. II. Voordrachtvriend A. G. Heij. Memorisatie vriend K. Siera. III. M. O. deel II, les 18 „Onze Middenstand", vriend Joh. Tevel. ZONDAG 16 JUNI 1935, CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer Voorber. H. Av. 2 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. D. Bremmer Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren Bed. H. Av. 6 uur Ds. A. H. Oussoren Dankzegging. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Voorber. H. Av. Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge in de Hervormde Kerk 9 uur Lezen eener Leerr. 7 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Cand. Pol te Rijsoord. Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 uur Ds. M. Vreugdenhil 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 uur Ds. M. J. v. Dijken 2 uur Ds. J. W. Tunderman Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Ds. M. Vreugdenhil CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. H. Hoekstra te Hoogvliet. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur Ds. J. D. v. d. Velden te Kralingen. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Cand. van Zuijlen Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. T. Sap Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Cand. W. Vis te Haamstede. Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 3 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur Ds. J. A. Vink Voorb. H. Av. Ds. J. A. Vink Lezen eener Leerr. Ds. Datema te Driebergen. Voorm. Voorber. H. Av. en 3 uur Ds. D. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok Hoek 9 uur 2 uur Oostburg 10 en 3 uur Schoondijke 10 Terneuzen 9.30

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 3