GFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN De classis Tiel der Geref. Kerken heeft peremptoir geëxamineerd en met algemeene stem men toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten, Cand. G. F. Snel, van Hauler- wijk, beroepen predikant van Aalst, Hoensa Driel, Rossum en Well. Ds. W. Breukelaar, em. pred. van Zaan dam, die reeds eenige jaren in de Geref. Kerk van Santpoort eenige hulpdiensten verrichtte, gaf kennis, dat hij de bestaande overeenkomst wenscht te beëindigen. 28 April a.s. denkt Ds. M. Heuzeveldt afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Nieu- werkerk (Z.). Ds. J. P. Unger hoopt hem 's Zon dags daaraanvolgende te bevestigen te Hazers- woude, waar Ds. Heuzeveldt dan 6 Mei zijn intreepreek hoopt te houden. De kerkeraad van de Geref. Kerk te 's-Gravenpolder overweegt zeer ernstig over te gaan tot het bouwen eener nieuwe kerk. Nie mand zal kunnen beweren, dat het voor den tijd is. Sinds de institueering dier kerk is plaats van samenkomst het gebouw, dat vroeger dooi de Oud-Geref. Gemeente te 's-Gravenpolder is gebruikt als schoolgebouw. Deze school is later opgeheven. De kerk van Goes, waarbij de Gereformeerden te 's-Graven polder wonende, behoorden, heeft er stimulee- renden arbeid verricht, die tenslotte leidde tot de institueering der kerk in 1898. Sinds al die jaren is de gemeente langzaam uitgebreid en het oude gebouwtje is steeds goed bezet 's Zondags, zoodat naar uitbreiding moet uitgezien. Met be langstelling zij de verdere afwikkeling tegemoet gezien. De vergadering van de Vereen, van pre dikanten der Geref. Kerken zal 24 en 25 April onder leiding van Prof. Dr. F. W. Grosheide in het jaarbeursgebouw te Utrecht worden ge houden. Woensdag 24 April komt aan de orde de ver kiezing van bestuursleden in verband met de periodieke aftreding van de heeren Ds. C. B. Bavinck, em. pred. te Amersfoort en Ds. D. van Dijk te Groningen. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal Dr. K. Dijk van 's-Gravenhage-West refereeren over ,,Het Kerkbegrip van de Doleantie", 's Avonds zal Ds. K. Fernhout, em. pred. te Baarn een referaat houden over „De Doleantietijd". Don derdag 25 April zullen als referenten optreden Dr. K. Sietsma, Geref. pred. te Amsterdam-Zuid met het onderwerp„De beteekenis van het Verbond voor den arbeid in de gemeente en Dr. H. W. Haverkate, arts aan de Stichtingen Ermelo-Veldwijk, over het onderwerp „Won- dergenezingen". Het ondoofbare licht. De Zendeling Tural, die in een dorp in. de provincie Leo (Spanje) het Evangelie verkon digt, schreef aan een zijner vrienden het vol gende „Op ons jaarlijksch feest voor de schoolkinde ren ontvingen de honderdvijftig leerlingen, die trouw de lessen daar gevolgd hadden, als prijsje een bijbel, of Nieuw Testament, of een evange lie, of een of ander christelijk boekje. De meeste kinderen zijn roomsch en bezoeken dus de room- sche kerk. Een jonge pastoor, die onlangs in ons dorp gekomen was, ondervroeg den volgen den Zondag de kinderen om te hooren, wie hun ner het feest hadden bijgewoond en een boek hadden gekregen. Zij, die toestemmend ant woordden, moesten naar huis om hun boek te halen zij zouden er een beter voor in de plaats ontvangen. Toen de pastoor ze alle in handen had, werden zij een voor een verscheurd en latei- op het plein plechtig verbrand. In het auto dafe verdwenen één bijbel, één Nieuw Testament, verscheidene evangeliën en andere gedeelten van den bijbel en eenige boekjes". („Open Paort") De Kerkelijke Bevestiging van het ge dwongen Huwelijk. De jongste Generale Synode der Geref. Ker ken (Middelburg 1933), welke de liturgie heeft herzien, heeft voor de afkondiging van den hu welijksbevestiging de volgende formule vastge steld „Aan de gemeente wordt bekend gemaakt, dat N. en N. zich, naar de ordening Gods, in den heiligen huwelijken staat wenschen te bege ven. Zij hebben de kerkelijke bevestiging daar van aangevraagd, omdat zij begeeren dezen heiligen staat in den Naam Gods te beginnen en zalig tot Zijn lof te voleindigen. Indien geen wettig bezwaar wordt ingebracht, zal deze be- Truus had die opvatting gewaardeerd, maar te kennen gegeven, dat moeder daaraan vooralsnog niet denken zou. Over eenigen tijd zou Heino wel komen en dan moest zij trachten gewoon te zijn, al zou haar dat moeilijk vallen. Vanzelf keerde dan de oude tijd, ten deele althans weer terug. Martha had evenwel gevoeld, dat zij Heino onmogelijk ontmoeten kon. Daarvoor was de geslagen wonde al te versch. Zij was niet zeker van zichzelf. En toen was zij op de idee ge komen, met een vriendin, met wie zij sinds eeni gen tijd omgang had, naar Den Haag te gaan en had dat voornemen aan mevrouw Heerema te kennen gegeven met de bijvoeging „Schrijf dan aan Heino, tante. Vermoedelijk komt hij dan wel." Het smartte mevrouw Heerema, dat op deze wijze een .oplossing moest gevonden worden, maar zij zag in, dat het de beste manier was, om Heino in Groningen te krijgen, zoodat zij er in toestemde. Maar van dat alles wist Heino niets. Hij vond het alleen geschikt, dat Martha er niet was. Toen hij echter thuis was miste hij haar. 't Was, of het thuis het thuis van vroeger niet meer was. Hij gevoelde met wisse zekerheid, dat hij niet los was van Martha. En hij betrapte er zich somwijlen op, dat hij naar de deur van het vertrek zag, of zij niet binnenkwam Het verblijf thuis was trouwens toch niet een onverdeeld genot. (Wordt vervolgd) vestiging, zoo de Heere wil, geschieden In den kerkeraad der Geref. Kerk van Aalten rees bezwaar om zich van deze formule te be dienen. in geval het een gedwongen huwelijk geldt. De kerkeraad heeft daarop heel deze ma terie in bespreking genomen en als gevolg daar van besloten de publieke schuldbelijdenis te ver vangen door een mededeeling van schuldbelijde nis, welke in een gewijzigde afkondiging is opgenomen. In geval van een gedwongen huwe lijk zal dus in het vervolg geen publieke schuld belijdenis meer plaats vinden (alleen in geval van hoererij blijft deze gehandhaafd) maar bij zulk een aangelegenheid de zaak als volgt wor den afgekondigd „Aan de gemeente wordt be kend gemaakt dat N. en N. zich hebben schuldig gemaakt aan overtreding van het 7e gebod. Zij hebben voor den kerkeraad beleden, dat zij zich zelf vanwege deze zonde mishagen en voor God verootmoedigen. Daar zij den heiligen huwelijken staat, dien zij ontheiligden, in boete en berouw met den Heere willen beginnen en zalig tot Zijn lof voleindigen, heeft de kerkeraad geen bezwaar hun de aangevraagde kerkelijke bevestiging van hun huwelijk toe te staan. Indien er van de zijde der gemeente geen wettig bezwaar wordt inge bracht, zal deze bevestiging, zoo de Heere wil, geschieden De Zendings-Studieraad hoopt dezen zo mer te Lunteren weder eenige conferenties te houden. Betreffende de programma's kan reeds het volgende worden medegedeeld Eerste week (29 Juli3 Aug.): Voorzitter Ds. P. Visser te Amsterdam vice-voorzitter Ds. H. J. Drost te Aalten bijbelbesprekingen Ds. Th. J. Mudde te Brummen. Tweede week (510 Aug.): Voorzitter Ds. Jac. van Nes Czn. te 's-Gravenhage vice-voor- zitter Ds. C. M. v. Endt te Wehl bijbelbespre kingen Ds. H. W. Engelkes te Meppel. Derder week (1217 Aug.): Voorzitter Ds. M. D. Gijsman te Drachten vice-voorzitter Ds. Verkuyl te Laren (N.-H.); bijbelbesprekingen Ds. H. J. F. Wesseldijk te Oud-Schoonebeek. K. B. A. S. Aan de Kerken der Classis Middelburg. Alle stukken, benoodigd tot 't opstellen van het agendum der Classicale vergadering, te hou den op 14 Mei a.s., in te zenden bij den Raad der roepende kerk van St. Laurens, vóór of op Donderdag 18 April. A. KONING, Praeses. J. KOOLE, Scriba. Hulpdienst Arnemuiden. Ds. A. Koning (21 April). Ds. W. F. M. Lindeboom. Ds. H. Pestman. Ds. G. Smeenk. J. E. VISSER, Dep. Art. 19 H. R. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad gehou den op Donderdag 11 April 1935. Afwezig de brs. W. Louwerse, J. Jobse en C. Wattel, allen door ongesteldheid. Opening. Notulen. Br. Sturm wordt belast met de waarneming van het Scribaat. Ingekomen Stukken: 1. Schrijven van Ds. J. A. Tazelaar te Rotterdam over een Radiokcrk- dienstuitzending uit Serooskerke nader zal wor den gecorrespondeerd over datum en uur. 2. Bericht van den Minister van Justitie, dat de aanvaarding van de beide legaten voor Kerk en Zending, elk groot 1000.koninklijk werden goedgekeurd. 3. Agendum van de Predikanten conferentie op 24 en 25 April a.s. te Utrecht. 4. Idem van de Prov. Ouderlingenconferentie op 8 Mei te Goes afgevaardigd worden de brs. Corns Louwerse en J. Verhagen, sec. W. Lou werse. 5. Steunaanvrage Militair Tehuis, den Helder, in handen van de Commissie ad hoe. 6.7. Twee brieven van het Rijkstelefoonkan toor te Vlissingen over de kerktelefoon, in han den van enkele broeders ter afdoening. 8. Schrij ven van den kerkeraad van 's-Hertogenbosch over een lid, dat tijdelijk daar vertoefde met dankbaarheid voor kennisgeving aangenomen. 9.11. Enkele circulaire's, enz. Kerkelijke stand. GedooptPaulina Suzanna Meyers Kd. Kerkelijke huwelijksbevestiging aan gevraagd tegen 1 Mei a.s. door Pieter Wattel Sz. en Tannetje Jakobsen. Rapporten over enkele aangelegenheden wor den uitgebracht. De namen der belijdeniscatechisanten worden nogmaals dQor den Praeses genoemd. In de week van Zondag 28 April zal D.V. het huisbezoek worden aangevangen, te beginnen met de gezin nen, waartoe de belijdeniscatechisanten behoo- ren. Voorbereiding H. A. en Openbare Belijde nis 19 Mei, Bediening van het H. A. 26 Mei a.s. Diaconale zaken worden behandeld. Stand der kas. Tekort per 1 Maart 26.31. Ontvangsten 293.58J/2. Uitgaven 242.Kassaldo per 1 April 25.27J/2. In verband met uitgaven, die in deze maand nog noodzakelijk zijn, moet 50. van het saldo op de Boerenleenbank worden teruggevraagd. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 8 April 1935. Praeses Ds. A. Koning opent de voltallige vergadering. Notulen goedgekeurd. Ingekomen Stukkena. Agendum voor de Ouderlingenconferentie te houden binnen Goes. Een drietal ouderlingen hoopt de vergadering te bezoeken, b. Chr. Mil. Tehuis te Den Helder vraagt steungehandeld overeenkomstig een vroeger kerkeraadsbesluit. c. Duymaer v. Twist- fonds vraagt steun aangehouden, d. Van de Commissie van Beheer een verslag van het ge houden beheer over het le kwartaal. De kerke raad keurt de handelingen van de Commissie goed. Rapporten. Praeses rapporteert over gehouden ziekenbezoek. Enkele jonge broeders en zusters komen ter vergadering om door den kerkeraad onderzocht te worden ten einde te komen tot het doen van Openbare Belijdenis. Toegelaten worden de brs. W. Hendrikse, J. J. v. d. Hofstede, J. Sturm, J. Walraven en J. Willemse en de zrs. A. v. d. Broeke, C. Sanderse, W. de Visser en J. Wil lemse. Diaconale zaken geene. Kerkelijken stand met doopattest uit Bergen op Zoom C. Jobse. Gedoopt Maria, dochter van br. en zr. W. Marinussen. Rondvraag. Lezing persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Theol. School te Kampen. Ontvangen van br. K. Polderman de contri buties uit Meliskerke c.a. 32.35 van br. A. Houterman uit Gapinge 14.van br. C. Wisse Pz. uit Souburg 5.25. Vriendelijk dank. Van 4 kerken uit onze Classis ontving ik de contributies. Mag ik de correspondenten van de overige 11 kerken er aan herinneren, dat 1 Mei a.s. het boekjaar wordt afgesloten Deze datum is niet meer zoo ver verwijderd. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Ondergeteekende zal D.V. op Donderdag 18 April van 1112 uur zitting houden in de con- consistoriekamer van de Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Theol, Fac. V.U. en de Radio-kerkdienst. Hij verzoekt dringend alsdan het bedrag der collecte af te dragen of, bij verhindering, dit te storten op zijn postrekening No. 71284 of over te maken per postwissel, opdat in tijds de af rekening kan plaats vinden ter plaatse waar dit behoort. De Correspondent, J. A. VERTREGT. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Met vriendelijken dank ontvangen van A. L. 5. waarvan 3.bestemd voor het kerkje te Parakan en 2.voor een doel door Ds. Merkelijn te bepalen. Ds. HEIJ. Serooskerke. J.l. Zondag gevonden in de collecte 0.80 van een zieke zuster voor de Kerktelefoon. Met dank. DE BOEKHOUDER. Middelburg. Hartelijk dank aan de fam. B. en aan onbekende gever voor de ontvangen kleeding. Namens de Evangelisatie Commissie, Molstraat 26. KORTEKNIE, Secr. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. ,,Dc voetwassching" door Rie Lievense. Na de pauze voorlezen. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Petrus' verloochening" door Dé Roose. Na de pauze Reciteeren doorTo Bolier, Koos Tevel en Piet van As. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Het heilig Avondmaal" door To de Vos Vrij onderwerp. „Jezus' allesopofferende liefde" door Mies Harinck. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Afdeeling A. N. T. Schets 16. „De familie van Jezus", L. King- mans. Opvoedkunde. „Invloeden van buiten", B. en B. 1 Nov. '27, L. Walraven. Bijdrage P. Davidse. Afdeeling B. Geloofsleer. Schets 18. „De Raad Gods" door Mien Ton. Kerkgeschiedenis. Schets 47. „De Waldenzen" door Bets Frangoys. Reciteeren Sien Pouwelse. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". „Paschen" door vr. IJtoma. „Chr. Vakorganisatie" door vr. J. de Rijke Sr. Improviseeren door de vr. Winter en Van As. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. „Verplichting van het lidmaatschap der J. V." door vr. J. Buijs. Bijdragen. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 14 April, aanvang 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Gel. Bel. Art. 30. „Van de regeering der kerk door kerkelijke ambten", vr. J. J. van de Hofstede. Vrij onderwerp. „Techniek, mensch, God", vr. J. Sturm. J. V. „Dr. Liitzen WagenaarMiddelburg. O. T. Schets 9 en 10. „Noachs Godspraak in de torenbouw van Babel" door vr. W. J. C. Weeda. V.G. Schets 2. J. B. 30 Sept. '32. „De Middel eeuwen (in 't algemeen)" door vr. H. Kingmans. De Geref. K. V. „Benjamin" te St. Laurens vergadert op Zondag 14 April 1935, aanvang 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Gew. Gesch. „Verloren en Gevonden" door vr. A. Tramper. Na de pauze memoriseeren door de vr. C. Hille- brand en Wattel. Vergadering der C. J. V. Pred. 12 la te Koudekerkc op a.s. Zaterdagavond 8 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: I. Gel. Bel. Art. 26. „Voor de eenige Voorbidding Christus", vriend D. Izeboud. II. VoordrachtJ. de Witte. Memorisatie vriend P. Dingemanse. III. Art. 14 van de Anti Rev. beg. Schets 1 en 2. Vriend M. Boone. ZONDAG 14 EN VRIJDAG 19 APRIL 1935. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Evangelisatie in eigen stad. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren Openbare Belijdenis. 2 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. D. Bremmer V. 7 uur Ds. D. Bremmer Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer Openbare Belijdenis. 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. H. Oussoren Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser V. 7 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. J. W. Tunderman Bed. H. Av. en Dankz. V. 5 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij V. 6 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning V. 7 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Bed. H. Av. en Dankz. V. 6 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken V. 6.30 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom V. 6.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 7 uur Ds. C. B. Bavinck V. 7 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Bed. H. Av. en Dankz. V. 8 uur Ds. G. Smeenk Collecte Emeriti. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 7 uur Ds. J. W. Tunderman V. 7 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Ds. C. B. Bavinck V. 5.30 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 uur Ds. F. J. v. d. Ende 2 uur Dr. van Zuijlen 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 uur Cand. van Zuilen 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Geen opgaaf ontvangen. Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Bed. H. Av. en Dankz. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. M. le Cointre Poortvliet.9.30, 2 en 6 uur Ds. Joh. de Lange te Utrecht. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt Bed. H. Av. en Dankz. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 uur Ds. G. van Heiningen 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 uur Ds. E. Beukema 2 uur Ds. G. van Heiningen V. 5 uur Ds. G. van Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 uur Ds. S. Groeneveld Bevestiging. 2 uur Ds. J. A. Vink Intrede. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. A. Merkelijn V. 5.30 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. V. 7 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Vereenigings- leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 3