OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN Theologische School. In dank ontvangen van de kinderen van wijlen den heer T. Visscher Hzn., gewoond hebbende te Vroomshoop, en aldaar overleden 10 Novem ber 1934, een som, groot VIJFHONDERD GULDEN 500.daarmede uitvoering ge vende aan den wensch van den Erflater. De Penningmeester, A. M. DONNER. Doopledentucht. Uit het verslag van de Classis Amsterdam De bespreking over het rapport der kerkvisi- tatoren inzake de Tucht over doopleden" wordt hervat, mede in verband met de aan de kerken op verzoek toegezonden memorie van Dr. G. C. Berkouwer. Als resultaat der bespreking besluit de ver gadering de kerken te adviseeren aan het einde der vermaningen van de afwijkende doopleden de volgende formule te gebruiken ,,De Kerkeraad is in de droeve noodzakelijk heid aan de gemeente mede te deelen, dat N. N. de gemeenschap met Christus en Zijne Kerk, die hem in den Heiligen Doop beteekend en ver zegeld was, ondanks veelvuldige vermaning ver loochent, tengevolge waarvan de Kerkeraad ver klaart, dat hij geacht moet worden buiten de gemeenschap der Kerk te staan." De zaak zelve zal ter Generale Synode ge bracht worden. Een commissie ter voorbereiding hiervan wordt benoemd, bestaande uit de diena ren Dr. G. C. Berkouwer, H. S. Bouma en ouder ling J. H. Linschoten, van Amsterdam. Naar het ,,Friesch Dagblad" verneemt is bij den kerkeraad der zendende kerk te Heeg van Ds. H. Bergenia bericht ontvangen, dat hij de benoeming tot docent aan de Opleidingsschool te Soemba heeft aangenomen. Ds. Bergenia heeft de Geref. Kerken in Fries land sedert 1929 als missionair predikant ge diend. Dr. J. L. Koole. Op 8 Febr. j.l. verwierf Ds. J. L. Koole te Vreeland aan de Universiteit te Berlijn cum laude den doctorstitel op een proefschrift„Stu diën zum koptischen Bibeltext". Zijn promotor, Prof. Hans Leitzmann, doet hem de eer aan te zorgen voor de uitgave van deze dissertatie in de reeks „Beihefte van het door hem geredigeerde „Zeitschrift für die neu- testamentliche Wissenschaft". Dr. Koole, die van 19271932 aan de Theo logische School en van 19321934 te Heidel- berg en te Berlijn studeerde, liet zich aan het einde van het vorige jaar inschrijven aan de Vrije Universiteit en volgt nu de colleges van Prof. Grosheide. (Bazuin) Waarom zoo weinig arbeiders in de Evangelisatie Dr. Brillenburg Wurth schrijft in de Kerkbode van Rotterdam-Zuid „Onlangs las ik het volgende verhaal. Twee heeren waren jarenlang compagnons geweest in een groote stad. Een van hen was een geregeld kerkganger, de ander bemoeide zich met geen kerk of godsdienst. Op een Zondagmorgen trof fen ze elkaar onderweg, terwijl de een naar de kerk en de ander naar het golf veld ging. Toen ze uiteengingen, zei de laatste tegen den eerste „Zeg eens, A. wanneer komt er nu eens een eind aan die huichelarij van godsdienstigheid en kerkgaan bij jou „Ik begrijp je niet", zei de ander. „Ik bedoel het toch precies zooals ik het zeg wanneer komt er nu eens een eind aan die huichelarij Diep beleedigd gaf de compagnon ten antwoord „Wat geeft jou het recht mijn godsdienst huichelarij te noemen „Kijk eens hier", zei de ander, „Wij zijn nu sinds twintig jaar compagnons. Eiken dag zijn wij urenlang bijeen en spreken wij elkaar. Je weet heel goed, dat, als jouw geloof waarheid is, het er met mij treurig voorstaaten toch heb je nooit gepoogd mij met een woord te helpen, om tot andere ge dachten te komen." Is dat verhaal voor ons allen niet ontdekkend? Is er bij ons vaak niet veel te weinig te bemer ken van dat„de liefde van Christus dringt ons", van dat„wij kunnen niet laten te spre ken van hetgeen wij gehoord en gezien hebben" En hoe komt dat nu 'k Ben zoo heel bang, dat dat komt, omdat wij vaak zelf nog zoo weinig van die „liefde van Christus" vol zijn. Wij zeg gen tegen de anderen vaak zoo weinig. Waar om Omdat wij soms geestelijk inderdaad ook zoo weinig hebben te zeggen. Allerlei andere organisatorische arbeid en der gelijke te verrichten, daar zien wij niet tegenop. behoefde te maken. Ik twijfelde echter, of er totaal niets was. Heino en jij waren zoo heel anders dan vroeger. Is er werkelijk niets, Mar tha Of heeft Heino gelogen „Heino heeft U voorgelogen, tante", snikte Martha. „Hij heeft schandelijk gehandeld." ,,'t Is heel goed, dat je eens spreekt, kind. Je hadt het al veel eerder moeten doen. Waar om deed je dat niet Heb ik je vertrouwen niet meer „Ik mocht niet van Heino", zei Martha. ,,'t Moest voorloopig tusschen ons beiden blij ven. „Voorloopig vroeg mevrouw Heerema. „Hoe lang is dat „voorloopig" dan al Zij begreep, dat zij nu de volle waarheid te weten zou komen. Maar groot was haar droef heid en verbazing, toen zij van Martha ten ant woord kreeg, dat de historie al een anderhalf jaar oud was. Nu vatte zij eerst recht de kwali ficatie van Martha, dat Heino schandelijk ge handeld had. 't Was veel en veel erger dan zij vermoedde. „Kindje, Martha", zei zij teeder, „gan au eens rustig dicht bij mij zitten" want Martha stond nog steeds „en vertel mij dan alles eens. Heino schrijft er iets over in dezen brief, maar hij is kort en vaag. Ik kan met zijn mededeeling alleen geen oordeel vellen." En terwijl de moeder luisterde, met smart denkend aan de ontrouwe handelwijze van haar jongen, vertelde Martha alles, precies zooals zij Truus had ingelicht. Zij zeide trouwens ook, dat Truus er haar naar gevraagd had en dat deze op de hoogte was. Maar van den Heiland te getuigen, tot wie Hem nog niet kennen, ach, daar zijn wij eerlijk gezegd min of meer bang voor. Want iemand moest ons eens vragen kent ge nu zelf ook dat geluk en dien rijkdom, dien ge anderen aanprijst En wat moeten wij dan zeggen Wil men, veler huiver voor het evangelisatie werk lijkt me een misschien onbewust en toch duidelijk symptoom van het jammerlijk tekort aan geloofsverzekerdheid en geloofsblijdschap onder ons. Die kringen, waar dat gevonden wordt waar men met blijmoedigheid het kan getuigen „Ik weet, Mijn Verlosser leeft, neen, daar hoeft men niet aan te dringen op evangelisatiewerk en op den plicht om te getuigen. Daar kan men het eenvoudig niet laten. Immers daar voelt men iets van wat Palus ergens zoo mooi zegt„in dien ik het evangelie verkondig, het is mij geen roem, want de nood is mij opgelegd wee mij, indien ik het evangelie niet verkondig". (Heraut) K. B. A. S. Middelburg. Maandag 1 April Coetus. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 25 Maart 1935. Ds. A. Koning opent op gebruikelijke wijze de voltallige vergadering. Notulen na lezing ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen Stukkena. van het Comité ter herdenking Afscheiding aanbieding herdenkboek der Afscheiding zal worden aangevraagd b. van Ds. Heij een bericht, dat op 12 April kerk visitatie zal worden gehouden. Rapporten Praeses doet verslag over gehou den ziekenbezoek. Br. Riemens en br. Koole hebben met genoegen het jubileum der J. V. bij gewoond brs Koole en Weeda hebben den kerkeraad vertegenwoordigd bij de intrede van Ds. Smeenk. Diaconale zaken geen bijzonderheden. Rondvraag geen bijzonderheden. Lezing persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Aan de kerken in de Classis Zierikzee D.V. zal de a.s. Classicale vergadering worden gehou den Woensdag 1 Mei. Brieven en stukken op te zenden aan br. P. M. Ketelaar, Praeses van den kerkeraad te Wis- senkerke, vóór of op Dinsdag 16 April. Namens kerkeraad der roepende kerk, P. M. KETELAAR, Praeses. J. BOOT, Scriba. Wissenkerke, 25 Maart 1935. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Met vriendelijken dank ontvangen, door bemidde ling van Ds. Pestman, 20 stuivers en 100 halve cen ten van Willem de Wolf Jacz. te Grijpskerke voor de Zending, welk bedrag bestemd werd voor het kerkje te Parakan. Ds. HEIJ. Middelburg. Ontvangen voor de Zending 1. en voor de vervolgden in Rusland 1. Vriendelijk dank. Ds. OUSSOREN. ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen door bemiddeling van dhr. Weeda uit het Nikkertje der Chr. School 5.en van Jo Prins 150 halve centen. Namens de Zendingscommissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. Gapinge. Met hartelijken dank ontvangen van S. Goedbloed Pd. 150 halve centen voor de Zending. Namens de Zendingscommissie, W. LOUWERSE. Middelburg. Getelde collecten Collecte Vrije Universiteit 115.12 Collecte Biddag 229.92J^ Kerkbussen 65.57 In dank ontvangen voor de kerk door tusschenkomst van br. Walraven van een Zuster die niet met de gemeente kan opgaan 2.50 en door bemiddeling van koster Volkers van Broeder J. 5. De Boekhouder, A. DE POORTE. „Dat Heino het nog eenigen tijd geheim wilde houden, was niet zoo schrikkelijk, al was het niet noodig geweest. Maar dat hij je zoo lang in het onzekere heeft gelaten, is meer dan erg. Je hebt nu de hoop opgegeven, Martha „Wat kon ik anders doen na deze schande lijke handelwijze van Heino vroeg Martha heftig. „Hij heeft mij behandeld op een wijze, waarvoor geen woorden te vinden zijn. Waar om zegt hij niet, of, als hij dat niet durft, waar om schrijft hij mij niet, datdat hij mij niet meer liefheeft Hij heeft mij toen dan wel wat wijs gemaakt, maar hij zou in ieder geval eerlijk hebben gehandeld." Martha was knap en fier in haar edele ver ontwaardiging. „Dacht je, dat het dat was, Martha vroeg mevrouw Heerema, die pijn voelde over de han delwijze van Heino. „Is het iets anders was de gretige weder vraag, die, méér dan duizend betuigingen ver mochten, uitdrukte, hoe lief Martha Heino nog steeds had, al sprak zij dan over hem in heftige verontwaardiging. De straal van hoop verdween „Neen, kind, het is niets anders. Heino schrijft er over. Het beste is, dat ik je de passage voor lees." De stem van de lezeres klonk mat en vol medelijden. En zij durfde, na de lezing, Martha eerst niet aanzien. Hoewel deze laatste op het ergste was voor bereid, grepen de enkele woorden, die Heino neergeschreven had, haar toch ontzettend aan. Maar onmiddellijk daarop kwamen de toorn ZENDINGHOSPITAAL MAGELANG. Ik mocht door bemiddeling van Mej. J. Vinke ont vangen 1.van de Dames C. en door tusschen komst van den Kassier der Diaconie 1. Hartelijk dank. Namens de Commissie, L. A. TANGE, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Waaktdoor Paulien Ingelse. Na de pauzevoorlezen. Afdeeling III. B. G. „De voetwassching" door Eva de Boeft. Na de pauze voorlezen. Vergadering der C.J.V. Pred. 12:1a te Koudekerke op a.s. Zaterdagavond 8 uur in het Vereenigingsgebouw Agenda: I. Schriftstudie, les 30. „De twaalf stammen", vr. J. Huisman. II. Voordrachtvr. D. Verhage. Memorisatie vr. J. Blaase. III. K. G. les 22. „De strijd voor Kerkherstel", vr. J. Looise. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Rooster 5 April. Schriftstudie 6b. „De schepping in het algemeen" door vr. M. Verspoor. Huishoudelijke zaken. Varia door vr. G. Versluis. Maandag a.s. Jaarvergadering Ring Middelburg te St. Laurens, 8 uur. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. G. B. 6. „Van het onderscheid tusschen Kanoniti- schc en Aprocr. boeken", C. de Klercq. A. R. 11. „De administratieve Rechtspraak", J. Houmes. Geref. Jongelingsvereeniging Herman Faukeel". N. T. „Handelingen II" door vr. J. de Rijke Jr. V. G. „Achteruitgang en verval" door vr. P. Ingelse. Improviseeren door de vr. P. Ingelse en A. Jonk heer. De Geref. Mannenver. Onderzoekt de Schriften" te St. Laurens vergadert D.V. 3 April des avonds 7.30 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Onderwerp„Geloofsleer. Christus in Zijn verne dering" door br. P. Boon. Het Bestuur. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling II. B. G. „De verdere verschijningen" door vr. A. Izeboud. V. G. door den Leider. Afdeeling III. B. G. „Golgotha", vr. Vermeulen. K. G. „Ulrich Zwingli", vr. Clement. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 31 Maart, aanvang 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Gel. Bel. Art. 29. „Van het onderscheid en de inerkteekenen der ware en der valsche kerk", vr. J. A. de Visser. M. O. Ond. 15. „Gerechtigheid als eisch voor de oplossing der sociale kwestie", vr. J. Christiaanse. Gecombineerde Jaarvergadering van de kringen Walcheren 1 en 2 D.V. te houden Donderdag 4 April in de Hofpleinkerk te Middelburg. Aanvang kwart voor acht. De Agenda bevat een M. O. over „Weelde en Mode" (zie B. en B. No. 24 van deze Jaargang) door Serooskerke. Verder jaarverslagen, memorisatie en reciteerwedstr. enz. Dringend verzoek» De berichten voor de rubriek Vereenigings- leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie. en de wrevel weer boven. Had hij anderhalf jaar noodig gehad, om dat te zeggen En hij schreef dat maar neer, alsof het niets beteekende. „Martha „Ja, tante." „Kind, wat spijt het mij. Ik had het zoo gaarne anders gezien. Ik dachtmaar neen, het doet er niet toe, wat ik vroeger dacht. Het is heel anders geloopen. Maar dat Heino zóó met je heeft gespeeld, dat deert mij, dat doet mij ont zaggelijk pijn. Hij mocht het niemand aandoen, maar toch zeker jou niet. Martha, kind, dat jou zooiets in mijn huis nu moet overkomen. En dat, door de schuld van mijn eigen jongen." Zij uitte in deze woorden al haar moedersmart. En tóch goot zij met die smartvolle woorden balsem in Martha's wonden. Het was Martha echter onmogelijk, haar te troosten. Zij had zelf troost noodig. Haar hart dreigde te scheuren. En tegelijkertijd dacht zij met bitterheid aan Heino, die in een luttel aantal woorden zóó gewoon sprak over het verbreken van een belofte, die hem heilig moest zijn. Aan Heino, die te laf was, om zélf een verklaring te geven en die zijn moeder er voorspande Het duurde geruimen tijd, eer de beide vrou wen het gesprek konden vervolgen. Zij konden er toen wat rustiger over spreken. En mevrouw Heerema, die nog eens nauwkeurig navroeg, kreeg meer en meer een onbehagelijk gevoel. In haar kwam op de twijfel, of Heino nu toch wel de waarheid schreef. Het kon natuur lijk wel, dat hij zich had vergist toen, en dat, wat hij dacht liefde te zijn, niets anders was ZONDAG 31 MAART 1935. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. A. H. Oussoren Arnemuiden 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. C. Heij Voorb. H. Av. Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9.30 uur Ds. A. C. Heij 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur Ds. M. J. v. Dijken 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. G. Smeenk Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. G. Smeenk te Vlissingen. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke9.30 en 2 uur Cand. van Zuilen Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Rilland-Bath 9.30 en 2 u. Cand. B. G. v. Lummel te Zwijndrecht. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. Sap te Loppersum. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2.30 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Bed. H. Av. en Dankz. Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Voormiddag Biduur voor 't gewas. Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. dan een broederlijke genegenheid voor haar, die met hem als zuster was opgegroeid en opgevoed. Maar hij was toch geen kind meer Dat wist hij een jaar geleden allicht toch ook Of was er in Rotterdam een ander in zijn leven gekomen, die de liefde voor Martha had ontroofd Hij had pertinent gezegd, op de vraag van Tjaard, dat er geen sprake van was. Maar was hij te vertrouwen O, niet haar moederliefde, maar wel haar moe derlijk vertrouwen in Heino had een geduchten knak gekregen. En daarbij kwam de zorg, die haar hart de laatste dagen was gaan besluipen. De levenstoon van Heino was zoo een geheel andere geworden. Was hij in Rotterdam wel een trouw kerkganger Hielden de aardsche dingen hem niet te veel vast Het was een sombere avond in de anders zoo gezellige woning in de „schildersbuurt". Martha sprak zoo goed als niet, overweldigd als zij was door de ruwe bekentenis van Heino, die zoo kortweg zeide ik heb je niet meer lief. Dat be teekende natuurlijk, dat hij haar nooit had lief gehad. Maar hoe was dat mogelijk Was hij niet geheel eigener beweging tot haar gekomen en had hij haar zijn liefde niet verklaard Was dat dan een pertinente leugen geweest Zoo kampten in het stille vertrek twee vrou wenharten met vragen, die zij niet konden op lossen. Daar was angst en zorg en bitterheid en teleurstelling en pijn en lijden. Maar in beide harten was, ondanks alles, de liefde niet uit- gebluscht (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 3