KERKNIEUWS. CFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN HET COMITÉ TOT HERDENKING VAN DE AFSCHEIDING VAN 1834. Het „Comité tot Herdenking van de Afschei ding van 1834" heeft Maandag 11 Maart j.l. in het Kuyperhuis te Den Haag zijn laatste ver gadering gehouden. In deze vergadering, die voor een groot gedeelte ook bijgewoond werd door Z.Exc. Dr. H. Colijn, werd met groote dank baarheid getuigd van den zegen, dien God op het werk van het Comité heeft willen schenken. Met blijden dank kan ook teruggezien worden op de herdenkingssamenkomsten in Utrecht ge houden op 10, 11 en 12 October. Door den heer A. Schilder, accountant te 's-Gravenhage, werd de boekhouding van den penningmeester gecontroleerd. Het rapport hier over eindigt met deze verklaring De ondergeteekende verklaart den post „Col lecten en Giften", met een eindbedrag van 35.493.15 (vijf en dertig duizend vier honderd drie en negentig gulden en vijftien cents), op genomen in de Rekening en Verantwoording van 1 December 193331 December 1934 van den eersten Penningmeester van het „Comité tot Herdenking van de Afscheiding van 1834", te hebben gecontroleerd door de administratie van den Penningmeester te verifieeren met a. de souches van de postgiro-formulieren en andere op de geldzendingen betrekking hebbende stukken b. de verantwoordingen, door den Penning meester geplaatst in de Kerkelijke Pers, en tusschen de administratie en die bescheiden overeenstemming te hebben geconstateerd. W.g. A. SCHILDER, Accountant. 's-Gravenhage, 5 Februari 1935. In overeenstemming met hetgeen het Comité schreef aan de Synode van Middelburg worden de gelden verdeeld. Besloten wordt hierover aan de komende Synode rapport uit te brengen. Voor de verdere afwikkeling der zaken wordt een commissie benoemd, aldus samengesteld Dr. H. Colijn, le voorz. Ds. J. Douma, 2e voorz. Ds. Joh. H. Rietberg, le secr. Ds. G. Staal, 2e secr. J. H. Kok, le pennigm. H. Diemer, 2e penningm. Dr. S. O. Los, alg. adj. Aan deze commissie werd o.m. opgedragen de uitgave van archiefstukken, betrekking heb bende op de afscheiding. Hierna is het „Comité tot Herdenking van de Afscheiding van 1834" ontbonden. BEROEPEN TE Zuidhorn A. J. Boss te Nijmegen. AANGENOMEN NAAR OldenzaalCand. Joh. Karsten te Meppel. BEDANKT VOOR ZwartebroekH. Velteman te Bruchterveld. Classicale indeeling van Overijsel. De „Almelosche Kerkbode" schrijft „Keurig op tijd is het rapport der Synodale verschenen, immers vóór 1 Maart 1935. Op grond van een zestal overwegingen stellen de deputaten voor, te besluiten tot een nieuwe indeeling van classes in de provincie, en wel in niet minder dan zes classes tegenover de drie van thans. Vier gaf geen oplossing van bestaande bezwa ren, en vijf verbrokkelde en versplinterde teveel, maar zes deelt in hoofdzaak de bestaande classes middendoor. Alleen wordt Daarle uit Ommen overgebracht naar Almelo, en Deventer, Olst en Wijhe van Deventer naar Zwolle. De nieuwe classes zouden zijnAlmelo, met 8 kerken, Enschede, Hardenberg en Ommen, eveneens met 8 kerken, Kampen met 12 en Zwolle met 9 kerken. De quotatiecijfers voor de provincie worden aldus voorgesteld, bijna absoluut aansluitend aan de tegenwoordige draagkracht-cijfersAlmelo 113^2 °/o' Enschede 11 Hardenberg I6J/2 Kampen 23^ Ommen 16J^ en Zwolle 21 Voorts zou de afvaardiging van de zes classes naar de Part. Synode moeten plaats vinden door 2 dienaren des Woords en 2 ouderlingen (in- plaats van zooals tegenwoordig 3 en 3). De nieuwe toestand zou intreden op 1 Juli 1935, naar onze kerkelijke jaarrekening. Als roepende kerken voor de eerste vergade ring der nieuwe classes zouden worden aange wezen die kerken, aan welke de respectieve classes haar naam ontleenen, terwijl de archie ven der huidige classes behoorden te worden overgedragendat van de classis Zwolle aan de nieuwe classis van dien naam, eveneens dat van de classis Ommen, en dat van de classis Deventer aan de nieuwe classis Almelo. Tot Almelo zouden dan behooren de kerken van Almelo, Daarle, Enter, Holten, Nijverdal, Rijssen, Vriezenveen en Wierden. Tot de classis Enschede de kerken van Borne, Delden, Enschede, Glanerbrug, Goor, Haaks bergen, Hengelo en Oldenzaal. Verder De zes deputaten, die het rapport hebben in gediend, t.w. H. A. Munnik, Voorzitter, J. H. iVÏeuleman, Rapporteur, W. L. Milo, H. A. Beu kenkamp, R. Bosma en J. Wijnbeek, hebben de volgende overwegingen naar voren gebracht. 1. Door de grootte der classes is het classi caal agendum meer dan eens overladen, wat langdurig vergaderen met zich brengt of onvol doende besprekingen en afhandeling, mede door dat meerdere afgevaardigden de vergadering niet ten einde kunnen bijwonen. 2. Straks komen, bij de nieuwe organisatie van den zendingsarbeid, de zendingszaken meer dan tot nu toe beslag leggen op een deel van den vergadertijd. 3. In vergelijking met Groningen en vooral met Drente zullen de kerken van Overijssel eenigszins zwak vertegenwoordigd zijn op de Zendingssynode bij handhaving van de bestaan de indeeling. 4. De afstanden tusschen de verst van elkaar gelegen kerken in iedere classis zijn te groot, waardoor het met elkander meeleven al moei lijker is geworden. 5. In eene kleinere classis zullen ook de ouderlingen meer actief deelnemen aan de be spreking en werkzaamheden. 6. Bij afwijzing eener nieuwe indeeling is het niet onmogelijk, dat de classis Deventer zou moeten komen tot afzonderlijke splitsing. Indien dit plaats vond, zou het veel moeilijker gewor den zijn om binnen afzienbaren tijd tot een in deeling te komen door welke héél de provincie voor jaren gebaat zou zijn. (Bazuin) Militie en Militia Christi. Namens het moderamen der Conferentie van kerkeraden uit garnizoensplaatsen schrijft Ds. J. Kremer Gebedsstaking. Daar hebt U misschien nog nooit van gehoord. Arbeidsconflicten en loongeschillen, die een staking als eindresultaat brachten, dat is tegen woordig geen nieuws onder de zon. Dat er ech ter ook gebedsstaking mogelijk is, is wellicht niet bij U opgekomen. Toch is die er metterdaad. Ze breekt in de kazerne bijvoorbeeld heel dik wijls uit. Er komen jongens in dienst. Ze zijn afkomstig uit christelijke gezinnen. Ze gingen geregeld naar de kerk. Ze hoorden thuis den Bijbel lezen en baden met de anderen mee. Ze kwamen onder de wapenen. Nu zoudt U denken, dat ze dezelfde gedrags lijn daar volgen als die welke ze thuis gewend waren. Gelukkig, er zijn van die getrouwen. Maar er is ook een groot deel, dat in de kazerne gekomen het bidden staakt. Het persoonlijk spreken met God wordt nagelaten. Gebedsstaking. Vaders en moeders, wanneer uw jongen met verlof thuis is of binnenkort komt, zult U dan eens vertrouwelijk en ernstig met hem spreken over zijn gebedsleven Zijn bidden in de ka zerne, wilt U het daar eens met hem over heb ben Bidden is immers een van de krachtbron nen van ons persoonlijk christelijk leven. Wijst uw zoon daar dan op. Bidt ge ook zelf, als ouders, voor uw jongen, die onder de wapenen is. Wordt zijn leven door uw voorbede gedragen Weet hij dat Doet gij dat Indien ge tot nog toe in gebreke waart, laat deze dag U dan in gebed vinden. Aan het werk met uw hart en uw mond. Gebeden tot God voor uw jongen in militairen dienst. Gebeden tot God voor onze geheele Neder- landsche weermacht. (Heraut) De grootste ontdekking van Dr. Simson. Van Dr. James Simson, die van 1811 tot 1870 leefde, den uitvinder der Chloroform-verdooving, is ons het volgende gesprek met een zijner stu denten bewaard gebleven. „Doctor", vroeg een student, „welke was de grootste ontdekking van uw leven Het antwoord van den grooten geleerde luid de „Toen ik op zekeren dag mijn kamer bin nentrad, zag ik een Nieuw Testament op tafel liggen. Ik begon er in te lezen, en het resultaat was, dat ik mijzelf leerde kennen als een ver loren zondaar, die echter door Christus gevon den en verlost werd. Uit Kraft und Licht". Uit het kerkeraadsverslag van Scheve- ningen „De beslissing over het beroepen van een 5en predikant zal, hoewel de geestelijke nood dei- gemeente groot is, een jaar worden uitgesteld, gezien de huidige stand van de financiën, mee met het oog op den kerkbouw. Er zal sterke actie moeten worden gevoerd tot het op peil brengen van de kerkelijke bijdragen." Mevrouw H. W. de BruynLandwehr is in den ouderdom van bijna 80 jaren te Oegst- geest overleden. Zij was de weduwe van Ds. C. de Bruyn, die aan de zijde van haar echt genoot 35 jaren zich op Soemba met volle toe wijding aan het werk der Zending gegeven heeft. K. B. S. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den kerkeraad, gehou den op Donderdag 14 Maart 1935. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1.2. Circulaire's belij denisuitgaven, in handen van den predikant. 3. Steunaanvrage Geref. Kerk Tijnje, naar de Com missie ad hoe. 4. Rapport Zending uitgebracht op de laatstgehouden Classicale vergadering zal circuleeren. 5. Verzoek om een spreekbeurt in het belang van de Evangelisatie in Vlaande ren om verschillende redenen wordt de inwil liging van dit verzoek uitgesteld tot later. Kerkelijke stand. Ingekomen is het bericht van overlijden van br. I. de Buck de familie werd bezocht. GedooptCornelis Johannes Jobse Cz. (vorige maal verzuimd te vermelden). Rapporten. Br. Wattel bezocht de M. V. „Jaagt den vrede na" br. Ton rapporteert over de uitvoering der Zangvereeniging „Soli Deo Gloria". Over bezoeken in de gemeente wordt verslag gedaan. Diaconale Zaken. Geene. Naar de intrede van Ds. Smeenk te Vlissingen worden afgevaardigd de brs. Jobse en Verton. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. L. S. Den Haag, 8 Maart 1935. Met veel dank ontving ik de volgende bijdragen: a. voor kerkje ParakanCollecte Classis- verg. Terneuzen 41.18 Collecte samenkomst Middelburg met nagift door bemiddeling van Ds. Br. 159.40 van N. N. te M. 20. van Geref. Kerk Souburg 250. b. Voor Huishoudsch. Magelang Van N. N. te G. 25.— van P. L. te H. 5.Geref. Kerk Moerdijk 10.- Zen- dingskrans „Tryfosa" Zevenbergen 10.van N. N. te H. 10.collecte Franeker 66.22; N. N. te Vro. L. 10.Classis Klunderö 93.-. A. MERKELIJN.i Gironummer 141811. Neuzen. Ontvangen collecten voor de Evan-1 gelisatie in België en Noord-Frankrijk Aarden burg 12.65; Axel 20.28; Hoek 14.38; Neuzen 48.24 Neuzen (nagift) 5.Oost burg 33.64 Schoondijke 14.82 Zaamslag 37.60. Totaal 186.61. L. MICHIELSEN, Correspondent Classis Axel. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens gehouden op 11 Maart 1935. Ds. A. Koning opent de voltallige vergadering op gewone wijze. Notulen goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. Van de Geref. Jong. Ver. een verzoek om op de Jaarvergadering te genwoordig te zijn. Aangewezen de brs. Koole en Riemens. b. Van de Commissie van Beheer een voordracht van twee broeders om één te benoemen in haar Commissie. Aangewezen wordt br. Chr. Volkers, c. Financieel verslag van de Zendingskas Classis Middelburgmet belang stelling kennis van genomen en in handen ge steld van de Zendingscommissie. Rapporten. Praeses rapporteert over gehouden ziekenbezoek. Br. Koole heeft de J. V. bezocht en brengt daarvan rapport uit. Evangelisatie. Enkele broeders daartoe door den kerkeraad uitgenoodigd komen ter vergade ring. Een Evangelisatiecommissie wordt na breede bespreking opgericht. Ds. A. Koning zal optreden als voorzitter. Diaconale zaken geen bijzonderheden. Rondvraag. Enkele interne aangelegenheden worden geregeld. Kerkelijken stand. Met attestatie naar Krab- bendijke Zrs. Meijers, de Regt. Lezing persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. (Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie L. S. Het is de Knipkrans een genoegen te kunnen meedeelen, dat alle verpleegstersschorten onder handen zijn. Hartelijk danken we hen, die hier aan wilden helpen, en zoo deze zorg uit den weg ruimden. Zulk meeleven verkwikt. Vriendelijk verzoeken we de genaaide schor ten terug te bezorgen bij koster Volkers, Bogard- straat D 33, Middelburg. Namens de Knipkrans, C. WAGENAAR. VERAN1 WOORDING van LIEFDEGAVEN Met vriendelijken dank ontvangen voor de School- zending van de Chr. School te Koudekerke door den heer J. C. Ruitenbeek een bedrag van 15. Ds. HEIJ. Wemeldinge. Ontvangen voor het Evangelisatie gebouw uitgaande van de Geref. Kerk Wemeldinge van J. L. te H. 5.van H. L. te A. 1. Vriendelijk dank. Br. en Zr. volgt dit voorbeeld. J. COK. Giro 17653. Middelburg. Hartelijk dank voor de ontvangen kleeding van de dames M. en van een onbekende. Namens de Evangelisatie Commissie, Molstraat 26. KOR l'EKNIE, Secr. De corporatieve Staats- en Maat schappijgedachte door Mr. J. Oranje. N.V. de Graafschap, Aalten. Deze brochure behandelt een actueel onder werp, dat tegenwoordig veel besproken wordt en doet dat op heldere wijze en beknopt. Een volledige behandeling zou een dik boek vor deren. De schrijver wil echter alleen een inlei ding geven tot een bespreking. Er wordt aan het slot een lijst van literatuur opgegeven. Door het één en het ander is het uitnemend geschikt voor wie van dit onderwerp studie wil maken. HEIJ. VEREENIGINGSLEVEN, Geref. ]ongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. O. T. Schets 49. „David Koning te Jeruzalem" door vr. J. Provoost. Vrij onderwerp door vr. P. Wisse. Varia door vr. M. Verspoor. In het gebouw der C.J.M.V. Lange Singelstraat. Vergadering der C. J. V. Pred. 12 la te Koudekerke op a.s. Zaterdagavond 8 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: Gel. Bel. Art. 25. „Van het afdoen der cerimo- nieele Wt", vr. D. Verhage. VoordrachtA. Harpe, P. Izeboud. Memorisatie D. Kerkhove. Anti Rev. beg. Art. 13. Schets 3 en 4, vriend M. A. Ailewijnse. Gereformeerde Knapenv erg ader ing SamuëlM'burg. Afdeeling 11. B. G. „Golgotha" door vr. A. van den Ouden. K. G. door den Leider. Afdeeling III. B. G. „Petrus" verloochening", Graafhuis. V. G. „Dr. Bavinck", v. Moolenbroek. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 17 Maart, aanvang 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Gel. Bel. Art. 28. „Dat ieder schuldig is zich bij de ware kerk te voegen J. Willemse. A. R. beg. Inleiding 4. „De A. R. partij", J. Boon. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. O. T. Schets 6. „Zondvloed en het Noachitisch verbond", vr. C. Hondsmerk. V. G. Schets 2. J. B. 30 Sept. '32. „De Middel eeuwen (in 't algemeen)," vr. D. Geuze. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Drie strikvragen en een wedervraag" door Rina de Munck. Na de pauze memoriseeren door Koba van Iwaar- den, Annie Klaver en Voorlezen. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De gelijkenis van de Bruiloft" door Nel le Cointre. Na de pauze Kerkgesch. „Johannes Hus" door Tanny Kooman. Afdeeling III. B. G. „Wacht" door Annie Suurmond. laatste gymjaren". Na de pauze Voorlezen uit„Miek en Betty's De Geref. K. V. „Benjamin" te St. Laurens vergadert op Zondag 17 Maart 1935. aanvang 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. B. G. „De barmhartige Samaritaan" door vr. J. v. d. Broeke. K. G. „Over de Waldenzen" door vr. J. Boon. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Zondag a.s. wegens Bed. H. Avondmaal geen vergadering. Het agenda voor 24 Maart luidt O. T. „Israël verbannen" door vr. A. Jonkheer. M. O. „Christen Socialisme" door vr. M. Breel. Improviseereu door de vr. L. Kingmans en J. Joosse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. N. T. Schets 15. „Jezus en den Dooper", M. Maas. M. O. „Weelde en Mode", B. en B. 5 Oct. '34, T. Cornelisse. BijdrageL. Castel. Afdeeling B. Bijb. Gesch. O. T. Schets 22 II III. „Salomo in zijn beteekenis voor den eeredienst en openbaring in de H. Schrift" door Marie de Vos. Opvoedkunde. „Invloeden van buiten", B. en B. 1 Nov. 1927 door Gré Davidse. ImproviseerenKoos Alewijnse en Annie Sanderse. ZONDAG 17 MAART 1935, CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkcrk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Bremmer Ds. A. Koning Ds. D. Bremmer Bed. H. Av. 6 uur Ds. D. Bremmer Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Cand. Joh. Verhave Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 uur Ds. H. A. Wiersinga te Leiden. Bevestiging. 5.30 uur Ds. G. Smeenk Intrede. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Ds. H. Veenstra Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Cand. van Zuilen Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. A. P. Heiner te Giessen Rijswijk. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES, Baarland 9.30 en 2.30 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek CLASSE AXEL, Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Voormiddag Biduur voor 't Gewas. Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij te Heinkenszand. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Voormiddag Voorber. H. Av. Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 3