GFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. PREDIKBEURTEN b. door de kerkelijke en particuliere instel lingen 24,51 millioen of 22,13 pCt. sinds 1931 stegen de uitgaven dezer instellingen met 0,46 millioen of 1,93 pCt. Men meene echter niet dat in bovenstaand bedrag van 110,85 millioen alle armenzorgs uitgaven begrepen zijn. Het Nationaal Crisis- Comité gaf in 1932 nog bovendien uit 4,05 millioen de overheidsuitgaven voor werkloos heid bedroegen na aftrek van de premie-bijdragen der tegen werkloosheid verzekerde arbeiders 121,3 millioen alzoo tezamen 236,1 millioen. En bedenkt men nu, dat onder dit enorme bedrag nog niet begrepen zijn de giften en onder steuningsgelden, die rechtstreeks door particu lieren werden verstrekt en dat sinds 1932 de nood en dientengevolge ook de ondersteunings gelden nog in belangrijke mate zijn gestegen, dan beseft men onder welk een geweldige last ons volk, mede als gevolg van de crisis, gebukt gaat. N. Diaconaal Correspondentieblad. Eeredoctoraten. Naar men uit Parijs meldt, heeft de vrije Pro- testantsche Theologische Faculteit aldaar beslo ten ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van Calvijn's Institutie aan twee geleerden van naam, die echte discipelen van den grooten Re formator zijn, den graad van doctor in de theo logie honoris causa te verleenen. Met eenparige stemmen is besloten deze eervolle onderscheiding te doen toekomen aan twee Nederlanders, Prof. Dr. H. H. Kuyper en Prof. Mr. V. H. Rutgers. In een plechtige zitting van de Faculteit zal het diploma hun worden uitgereikt. In het Kerkblad van de Gereformeerde Kerken in Nederl. Indië vonden we de volgende mededeeling van een sterfbed in de verstrooiing: Overleden Dirk Steenbergen, oud 32 jaar. 26 Nov. is br. Steenbergen in het hospitaal ge bracht. Tweemaal is hij geopereerd. Kans om er door heen te komen was 1 5000. 27 Nov. scheen het, alsof hij beter zou worden. 28 Nov. 's nachts overleden. Een aangrijpende geschiedenisZelden of nooit zal een eenzame op Sumatra zoo gestor ven zijn, in volle verzekerdheid des geloofs, in vollen vrede, verlangende bij Christus te zijn. Ontroerend was het te hooren, dat hij alles kalm met zijn vrouw geregeld heeft. Allerlei zaken besproken. Afscheid genomen van zijn collega's. Met zijn baas de verhouding in orde gemaakt. Gebeden voor zijn vrouw en kinderen, zijn oude moeder, zijn familie. Gebeden voor de omstan ders. Gebeden of zijn sterven een getuigenis mocht zijn ten leven voor anderen. Gezongen met zijn vrouw Ps. 89: 1. Juichend, ziende de hemelen geopend, ontsla pen. Daar Ds. E. de Jong op zijn Westkust-ver- strooidenreis niet te bereiken was, is Ds. Mak van Medan naar het Wingfort-Hospitaal gereisd om de begrafenis te leiden. De belangstelling was groot, de ontroering algemeen. Zoo ontsliep een planter, op 200 K.M. van Siantar. De laatste maanden had dit gezin, voorzoover ik weet, geen contact met medegeloovigen, daar deze overgeplaatst of met verlof waren. Zoo ontsliep een planter in een land zonder Zondagsrust, zonder kerk, zonder gemeenschap. Achterlatende een jonge vrouw en twee kleine kinderen. de J. Duitsche Zending. Ondergang nabij Londen, 10 Januari. Tijdens een bijeenkomst van den Zendingsraad van de Kerkvergadering te Londen verklaarde Dr. J. H. Oldham, de voorzitter van den internationalen Zendingsraad, dat de Duitsche Zending in het buitenland den ondergang nabij is als gevolg van Duitschland's beperkende bepalingen op den uitvoer van geld. Dr. Oldham verklaarde, dat de bijdrage voor de Duitsche Zending per jaar totaal 330.000 pond sterling beloopende, in Nov. j.l. 700 pond sterling bedroeg en voorzoover bekend nihil in December. Groote ellende wordt veroorzaakt door de plotselinge stopzetting der geldzendingen en in verschillende plaatsen zijn de Duitsche missio narissen van alles ontbloot. AnetaReuter. K. B. S. Coetus Geref. predikanten in de Classis Mid delburg D.V. Maandag 4 Maart des morgens om 10 uur. Collecte voor de Geestelijke Arbeid onder de Zuiderzeewerkers. Arnemuiden 21.73 Domburg 7.23J^ Gapinge 6.07 Grijpskerke 20.24y2 Koude- kerke 20.67 St. Laurens 16.15 Meliskerke 15.23J/£ Middelburg 107.10)^ Oostkapelle 12.78}^; Serooskerke 27.12 Souburg ƒ39.19; Veere 8.02 Vlissingen Vrouwenpol der 13.94 Westkapelle 2.38. De Correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg. Commissie voor de kerktelefoon P. B. Tazelaar, Voorzitter. I. de Wolff, Secretaris. A. Coumou, Penningmeester. J. W. Kögeler, adres voor klachten. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens gehouden op 25 Febr. '35. Praeses Ds. A. Koning. Opening op gebrui kelijke wijze. Br. Riemens wegens ziekte afwezig. Notulen worden na lezing goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. De Ver. Autozending verzoekt steun aangehouden, b. De C. N. Schoolvereeniging te Drimmelen verzoekt steun; voor kennisgeving aangenomen, c. Br. A. v. d. Broeke deelt mede z'n benoeming tot lid van de Commissie van Beheer niet aan te kunnen nemen. De Commissie van Beheer zal een nieuw dubbel tal worden verzocht. Rapporten. Praeses doet verslag van zijn ge houden ziekenbezoek. Sinds de vorige kerke- raadsvergadering is een zuster overleden (zie kerkelijken stand). Br. Sanderse rapporteert over de gehouden Classisvergadering. Diaconale zaken. Geen bijzonderheden. Evangelisatie. De kerkeraad besluit te trach ten een Evangelisatiecommissie te institueeren. Kerkelijke stand. OverledenZuster A. G. Antheunissen, geb. Van Essen. GedooptHen drik, zoon van J. Broerse en J. Mesu en met attestatie van 's-Gravenhage-West ingekomen Zuster A. M. Antheunissen. Rondvraag geen bijzonderheden. Lezing persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Theol. School te Kampen. Naar zijn gewoonte was br. v. d. Bosse te St. Laurens weder de eerste, die mij de contri buties voor het boekjaar '34-'35 afdroeg. Ook bleef hij zijn gewoonte getrouw hierin, dat de som, 41.weder hooger was, dan die van het vorige jaar. Gaarne zag ik het geschieden, dat de andere correspondenten hem hierin na volgden. Vriendelijk dank. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 1 Maart 1935. Middelburg. Door den koster van de Hof- pleinkerk is in dat kerkgebouw 1.gevonden. Deze zal, indien de verliezer zich niet aanmeldt, Zondag in het busje voor de Kerk gedeponeerd worden. A. D. LITTOOIJ. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Voor ons Zendingsziekenhuis. De Knipkrans uitgaande van het Linnenkast- comité, komt door dezen nog eens weer met een verzoek om hulp. Er zijn n.l. voor ons Zen dingsziekenhuis geregeld o.m. ook verpleegsters- schorten noodig. Daar dit geen stukken zijn, die zich leenen om met de hand genaaid te worden, en de Naaivereenigingen juist daarop ingesteld zijn, kunnen deze schorten niet langs de gewone weg klaar komen. Tot nog toe werden deze genaaid door enkele Kransen, welker leden het werk bij zich aan huis doen, en ook door enkele zusters, die, op ons verzoek, zoo vriendelijk waren er eenige voor haar rekening te nemen. Echter kwamen er zoo niet klaar zooveel er noodig waren en zijn we hiermee heel wat ten achter. Gaarne wilden we nu deze achterstand inhalen en Dr. Dreckmeier dit jaar verblijden met het volledig aantal schorten. Verscheidene hebben we al ge plaatst, nu liggen er nog 64 geknipt, die genaaid moeten worden. Wie wil nu hieraan helpen Hoe meer er wil len, des te lichter wordt de taak voor iedere helpster. Men krijgt een schort voor model er bij en er is tijd mee tot half Juli dan hadden we ze graag klaar. Hiermee is nu onze moeilijkheid blootgelegd. Denkende aan het medeleven der zusters bij vorige gelegenheden, rekenen we met vrijmoe digheid ook nu op hare hulp. Willen zij, die eenige schorten willen naaien, zich opgeven bij één der ondergeteekenden Bij voorbaat onzen hartelijken dank. Middelburg C. FANOYv. RIET, Lange Burg B 16. M. CALJOUW, Londensche Kade H 54. L. v. NOPPEN—DE KAM, Korte Heerengracht M 283. C. WAGENAAR, Markt K 4. Naschrift. Gaarne willen we boven staand verzoek van de Knipkrans hartelijk ter overweqinq aanbevelen. Ds. A. C. HEIJ. DE GEESTELIJKE VERZORGING DER MILITAIREN. Ook onze Geref. Kerken in ons vaderland, moeten het erkennen, dat het met de zielszorg van hare leden en doopleden, vertoevende in de kazerne en op de vloot, vóór 1910 treurig gesteld was. Vele rechtgeaarde Chr. ouders zagen dan ook hun zoon met bezorgdheid de woning ver laten en dat heusch niet zonder reden. Ja, wel vertrouwden ze dat God ook in de kazerne over de ziel van hun kind zorgen zouden, maar wisten tevens dat Hij naar zijn ordinantie werkt in den middellijken weg. Gelukkig ging in het begin de zer eeuw in enkele garnizoenskerken de oogen open om dat braakliggende terrein te bearbeiden. Van de vruchten van dezen arbeid kon spoedig gewag gemaakt worden in de kerkelijke bladen, zoodat langs dien weg het verantwoordelijkheids besef in alle garnizoenskerken doordrong. Vooral de ernstige jaren '14'15 toen een groot deel der jonge leden en doopleden over alle plaatsen des lands verspreid lagen, werd er door de ker ken onderling contact gezocht, opdat het zaad der gemeente niet zou verstikken. Ja, de Gene rale Synode der Geref. Kerken nam dien arbeid ter hand. God had de gebeden van vele ouders verhoord. Zoo wordt er thans door een groote staf van predikanten en ouderlingen, uitgerust met het zwaard des geestes, dagelijks uitgegaan in kazerne en op de vloot, om aan de poort der ziel onzer kinderen, de wacht te betrekken en satan te bekampen. In nauw samenwerken met deze staf, rukt er dagelijks een andere staf uit, in dezelfde wapenrusting en 't zelfde doel, n.m. onze Nat. Christ. Onderoff. Ver. Militair en Burger Pro Rege, die ook in ieder garnizoen een Chr. Mil. Tehuis hebben geplant, onder welk dak alle militairen een veilige schuilplaats vinden en met liefde ontvangen worden. Hoe door de kerk dien arbeid wordt verricht? Ten e erste worden de ingelijfden onmiddellijk opgevangen door ze in vergadering bijeen te roepen in 't Chr. Mil. Tehuis. De namenlijst, die door den legerpredikant ons is toegezonden, wordt gecontroleerd of alle Geref. jongens pre sent zijn de niet aanwezige worden den vol genden dag in de kazerne opgezocht. Er wordt daar met hen gebeden en gesproken over den eisch Gods voor ieder christen-militair, die 't merk- en veldteeken aan hun hoofd hebben te genover God, ouders, superieuren, kameraden in en buiten de kazerne. Van stonden aan is er nu contact tusschen hen en de kerk en weten tevens den weg naar ons Mil. Tehuis. Ten anderen krijgt ieder een gedrukt staatje, vermeldende plaats, uur van aanvang der kerken, uur van catechisatie, vergaderingen J. V.'s, adres predikanten en ouderling der militairen. Over al deze zaken wordt gesproken. Voorts over het bijbellezen in de kazerne, dat iederen middag op een bepaald uur en bepaalde plaats gehouden wordt over Mil. Tehuisbezoek enz. Vervolgens wordt steeds het contact behouden door zelf het tehuis te bezoeken en met hen te spreken en ze ook thuis in eigen woning te ontvangen. Vóór ze het garnizoen verlaten is ieder afzon derlijk in de kazerne bezocht, waar samen van hart tot hart gesproken wordt en gebeden (ge woon huisbezoek). Hoewel nog niet breedvoerig, ouders, is Uw vraag in 't kort beantwoord. Zijn er geen redenen te over om God te danken voor al dien arbeid, die als verhooring op 't gebed, vanwege de kerk aan Uw kind verricht wordt. Toont dan Uw dank b.v. met geldelijken steun voor ons Mil. Tehuis. Ouders, toont Uw medeleven met Uw jongen, die zich alleen bevindt in een wereld en omgeving waar satan met verdubbelde kracht op zijn ziel aanstormt. Hoe komt het dat van medeleven zoo weinig blijkt Hoe komt het dat er van honderd ouders, wier zoon is dienst is, een enkele aan predikant of ouderling een schrij ven binnenkomt, hoe hun zoon het maakt Zijn die allen zóó overtuigd, dat hun kind in den goeden weg wandelt Neen ouders, jammerlijk zou mijn rapport velen teleurstellen. Ook gij, broeders en zusters der gemeente, als Uw zoon in militairen dienst gaat, wendt U even tot ondergeteekende, die altijd bereid is met Uw zoon te spreken over het kazerneleven en de gevaren die zijn weg zullen kruisen. Daar hij zelf vele jaren de soldatenattila heeft gedra gen, is hem dit alles niet vreemd. Veiligheid boven alles. Daarover las ik in de Reformatie van 18 Jan. j.l. 't volgende Militie en Militia Christi. Safety first. Veiligheid voor alles. Dat is het slagwoord van ons reizend publiek. Geen wonder, want het gaat immers om men- schenlevens. Ouders, uw zoon, die in militairen dienst moet komen, gaat ook op reis. Op reis van het ouderlijk huis naar de garni zoensplaats. Op reis van de oude en vertrouwde omgeving naar het vreemde en onbekende terrein. Veiligheid voor alles. Zult U daar ook aan denken, als Uw jongen onder de wapenen komt en de reis naar de ka zerne aanvaardt Zult U hem een bijbel als reisgids meegeven? Zult U hem wijzen op de gevaren, die er dreigen De ervaring leert, dat er nog zoo talloos vele ouders zijn, die hun jongens laten wegtrekken zonder met hen over dit alles gesproken te heb ben. Men is van de noodzakelijkheid daarvan helaas nog al te weinig doordrongen. Gij hebt voor de veiligheidsmaatregelen te zorgen. Wilt U er enkele weten Stel Uw predikant in kennis van het vertrek van Uw zoon. Stuur zelf zoo spoedig mogelijk bericht aan den predikant uit de betrokken garnizoensplaats. Licht hem in over Uw jongen, wellicht heeft hij leiding en steun noodig. Veiligheid voor alles. Denkt U er aan als Uw zoon onder de wa penen komt Het gaat om een menschenziel Laten wij als ouders deze les ter harte nemen. P. VAN SULIJS, Ouderling voor de militairen. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. In dank ontvangen voor het kerkje van Ds. Merkelijn 2.50 van N. N. Ds. OUSSOREN. LINNENKAST-COMITE VOOR MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van de Geref. M. V. „Wees een Zegen" te Driewegen door Mej. J. Krijger 5.van A. L. te Koudekerke 1. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Giro-adres Ds. A. C. Heij 169757. Adres voor aanvrage van naaigoederen Mej. C. Wagenaar, Markt K 4, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Koster Noorderkerk, Bogardstraat, Mid delburg. Middelburg. Ontvangen voor de Schoolzending van de kinderen der school Heerengracht 5.72)^ en frs. 1.10 en door bemiddeling van dhr. W. P. Wattel van N. N. 10.Met vriendelijken dank. I. VAN NOPPEN. Gereformeerde Knapenvcrgadering .JSamuël", M'burg. Afdeeling II. B. G. „Voor Pilatus en Herodes" door vr. H. Len selink. V. G. „Dr. Herman Bavinck" door vr. R. Vos. Serooskerke. Ontvangen van een zieke zuster voor de Diaconie 1.Met dank. DE BOEKHOUDER. Geref. Jongelingsver. Sola-FideMiddelburg. N. T. Sch. 68. „De verwoesting van Jeruzalem" door vr. P. de Boks. A. R. Art. 7. „De Grondwet" door vr. C. Goedhart. Varia door vr. A. W. Rijnhout. Geref. jongelingsverceniging „Herman Faukeel". G. B. „Onderscheid der twee naturen van Christus" door vr. L. Kingmans. A. R. „Partijbeleid" door vr. W. Verstraate. Improviseeren door de vr. J. de Rijke Sr. en A. Joosse. Middelburg. Getelde collecten Collecte Emeritusfonds 113.88 Collecte Evangelisatie in België 110.98 Collecte verschillende doeleinden 99.55 Kerkbussen 71.65 Catechisatiebussen 25.50 In dank ontvangen door bemiddeling van Ds. Bremmer van een zuster der gemeente 1.voor de kerk. De Penningmeester, A. DE POORTE. VER HENTGTNG S L E V E N. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „De slechte arbeiders in den wijn gaard" door Jo Gast. Na de pauze Voorlezen. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Naar en van Bethanië" door Jo de Box. Na de pauze Memoriseeren door Mien Leenhouts en Jo Vereist. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Gecombineerde vergadering op Vrijdag 8 Maart Gasthuisconsistorie. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. S. S. Schets 1. „De eere Gods (einddoel aller din gen)" door vr. J. Geldof. K. G. Schets 18. „Rome in de 19e en 20e eeuw" door vr. M. J. Geuze. De Geref. K. V. „Benjamin" te St. Laurens vergadert op Zondag 3 Maart 1935. aanvang 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. B. G. „Wie is de meeste" door leider Koole. Vad. Gesch. „Staatsinrichtingen" door vr. P. Boon. De Geref. J. V. Spreuken S vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 3 Maart, aanvang 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Gel. Bel. Art. 27. „Van de Algemeene Christelijke Kerk", Jac. Sanderse. Vrij onderwerp. „De nieuwe geest der N. S. B. en onze houding als J. V. daar tegenover", W. de Visser. Vergadering der C. J. V. Prcd. 12la te Koudekerke op a.s. Zaterdagavond 8 uur in het Vcreenigingsgebouw. Agenda: I. Schriftstudic, les 29. „Jozef", vr. D. Siinonse. II. Voordrachtvr. P. Izeboud. Memoriseeren vr. J. Stroo. III. K. G. Les 21. „Hendrik de Cock en de zijnen", vriend A. Sanderse. ZONDAG 3 MAART 1935, CLASSE MIDDELBURG, MIDDELBURG. Collecte voor de Theol. Fac. V. U. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren Voorber. H. Av. 2 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. D. Bremmer Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. A. C. Heij Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Dinsdagavond 7 uur Ds. J. van Nes Rede Zending onder de Joden. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Maandagavond 7 uur Ds. D. Ringnalda te Weesp. Rede Jongel. Vereen. Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Collecte Theol. Fac. V. U. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. W. Vis te Haamstede. Souburg 9.30 uur Ds. C. B. Bavinck 2 uur Ds. J. W. Tunderman Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Dr. A. Kuyper te Rotterdam. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. C. B. Bavinck Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Cand. van Zuilen Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapoider 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2.30 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Woensdag 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Biddag. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 uur Ds. Joh. Booij 2 uur Cand. A. J. Radder Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Schcelc Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 uur Cand. A. J. Radder te Hoogevecn. 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. A. Merkelijn Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groene veld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 3