Gerei. Kerk Middelburg. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN Art. IV. Het Moderamen bestaat uitDs. Joh. Spoelstra, praeses Br. E. Tange, scriba Ds. M. Ros, assessor. Art. V. De scriba leest de notulen der vorige vergadering, welke worden vastgesteld. Art. VI. Ingekomen stukkena. schrijven van de Cl. 's-Gravenhage, met bericht van af zetting van een predikant. Hiervan wordt met leedwezen kennis genomen, b. Schrijven van de- putaten voor de geestelijke verzorging der ver strooide Gereformeerden in Ned. O. en W.- Indië, met opwekking collecte voor dit doel te houden. Hieraan wordt reeds voldaan, c. Aan sporing van de classis deputaat voor de gees telijke belangen der militairen, om opgave van namen van jonge menschen, die in 1935 hun dienstplicht moeten vervullen, onder aanbieding aan de kerken van een zakagenda Pro Rege. d. Schrijven van Zendingscomité en Deputaten van de Zending der Geref. Kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, betreffende een Zendingsaangelegenheid Art. VII. Ds. A. Merkelijn, mission, pred. te Magelang, wordt door den praeses hartelijk welkom geheeten. Art. VIII. De kerk van R. B. verkrijgt ad vies in een tuchtzaak. De kerk van Tholen ziet zich genoodzaakt, de Zendingsbijdragen te ver minderen. Art. IX. Rondvraag Art. 41 K. O. Art. X. Regeling vacaturebeurten. De kerk van R. B. vraagt en verkrijgt twee vacaturebeur ten, te vervullen door Ds. C. A. Vreugdenhil en Ds. V/. M. Ie Cointre. Art. XI. Het feit, dat de kerk van P. niet vertegenwoordigd is, vormt een onderwerp van bespreking. Besloten wordt aan deze kerk een schrijven te richten, met de vraag, welke motie ven hebben geleid tot het niet aanwezig zijn op deze classis. Voor deze zaak wordt een com missie benoemd Ds. Joh. Spoelstra, Ds. C. A. Vreuqdenhil, de brs. C. Haverhoek en J. van Strien. Art. XII. Breedvoerig wordt gesproken over de Zendingsbijdragen en de instructie van Tho len. Ook Ds. A. Merkelijn neemt aan de dis cussies deel en bepleit warm de belangen der Zending. De bestaande toestand blijft voorloo- pig gehandhaafd. Art. XIII. Rondvraag. Ds. W. M. Ie Cointre, Zendingsdeputaat, zegt Ds. A. Merkelijn harte lijk dank, dat hij niet alleen vanmiddag, maar ook vanmorgen aanwezig heeft willen zijn. Art. XIV. De volgende vergadering zal ge houden worden op D.V. Woensdag 1 Mei 1935. Moderamen zal alsdan zijn Dr. Veltenaar, prae ses br. E. Tange, scriba Ds. Joh. Spoelstra, assessor. Art. XV. De assessor leest het persverslag, hetwelk wordt vastgesteld. Art. XVI. De praeses schorst de vergadering. Art. XVII. De praeses heropent de vergade ring, v/elke nu toegankelijk is voor alle Gerefor meerden in de classis, en geeft het woord aan Ds. A. Merkelijn, die een boeiende Zendings rede houdt, naar aanleiding waarvan nog enkele broeders vragen stellen. Art. XVIII. De praeses sluit de vergadering, nadat Ds. A. Merkelijn, is voorgegaan in dank gebed. Op last der classis, Ds. M. ROS, h.t. Assessor. De volgende collecten werden geïnd Theol. Fac. Joden- Evangelis. V. U. Zending in Zeeland Anna Jacoba Polder 12.60 14.82 13.15 Bergen op Zoom 27.41 24.10 26.90 Krabbendijke 22.48 27.78 17.27 Poortvliet Rilland-Bath 14.37 17.16 14.17 Tholen 10.21 5.71 7.93 Oud Vossemeer 8.85 7.98 8.20 Middelburg. VERGADERING van den kerkeraad Smal op Donderdag 21 Febr. 1935, des avonds half acht in de con sistorie Hofpleinkerk. Aanwezig 28 broeders. Voorzitter Ds. D. Bremmer. Na opening worden de notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken Kennisgeving overlijden van een zuster is met een schrijven van rouwbeklag beantwoord. Commissie van Doopaanvragen rapporteert 1 doopattest ingekomen, 1 doopattest aange vraagd, 1 doop aangevraagd, 2 brieven over hier vertoevende militairen. Worden in handen ge steld van br. van Sluijs. Onderscheidene rapporten worden uitgebracht. Rondvraag. Sluiting. 28 Februari geen vergadering. 7 Maart kerkeraad Breed. DE KERKERAAD. De collecte op de Woensdagavond gehouden Zendingssamenkomst van de Classis Middelburg heeft opgebracht 157.51. Namens Deputaten, J. OLTHOFF. Middelburg, 22 Februari 1935. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg, gehouden op Woensdag 20 Februari 1935. Ds. Heij opent namens de roepende kerk van Koudekerke, laat zingen Ps. 865, leest Joh. 17 1523 en gaat voor in gebed. Art. 2. De afgevaardigden van Souburg zien de credentiebrieven na. Deze worden in orde bevonden. De kerken van Domburg en West- kapelle hebben een instructie. Art. 3. Het Moderamen neemt zitting Ds. Tunderman, Praeses Ds. Pestman, Assessor Ds. Scholing, le Scriba Ds. Lindeboom, 2e Scriba. Art. 4. De Praeses wenscht de kerk van Vlissingen geluk met de aanneming van het be roep door Ds. Smeenk. Art. 5. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Art. 6. Ingekomen is: 1. een schrijven van de kerk van Middelburg meldend voor dit jaar de volledige Zendingsbijdrage te zullen voldoen. 2. Verzoek van Deputaten voor den arbeid on der de verstrooide Gereformeerden in N. O. Indië om aanwijzing van een deputaat tot inning der collecte's aangewezen wordt Ds. Scholing. 3. Van den Classicalen quaestor rekening en verantwoording over het jaar 1934. 4. Schrijven van de Classis 's-Gravenhage met bericht, dat Ds. H. S. uit zijn ambt is ontzet met leedwezen kennis van genomen. Art. 7. Behandeling der instructies. De ker ken van Domburg en Westkapelle vragen voor dit jaar steun van Classis en Provincie voor dezelfde bedragen als het vorige jaar. De kerk van Westkapelle vraagt bovendien hulpdiensten voor één beurt op enkele Zondagen gedurende de volgende maanden gelet op de bijzondere omstandigheden en de toelichting gehoord, wordt besloten deze laatste aanvrage in te willigen. Art. 8. Ds. Bremmer rapporteert over de gehouden Classis contractu. De stukken van Ds. Wiersinga werden nagezien en in orde bevon den. Als consulent voor Viissingen werd aange wezen Ds. Heij. Ds. Heij doet verslag van het afscheid van Ds. Wiersinga. Art. 9. Ds. Merkelijn komt ter vergadering en wordt door den Praeses hartelijk welkom ge heeten. Art. 10. Br. Jac. Louwerse rapporteert na mens deputaten voor hulpbehoevende kerken over de steunaanvragen van Domburg en West kapelle. De Classis kent aan de kerk van West kapelle voor het jaar 1935 het gevraagde bedrag toe en zal gunstig adviseeren aan de Particuliere Synode eveneens voor het gevraagde bedrag aan de kerk van Domburg wordt het gevraagde bedrag grootendeels toegekend, terwijl aan de Partculiere Synode gunstig zal worden geadvi seerd tot het door Deputaten voorgestelde be drag. Art. 11. Ds. Heij rapporteert uitvoerig en aan de hand van vele cijfers over de Zending. Van dit rapport wordt met belangstelling ken nis genomen het zal worden vermenigvuldigd en aan de Kerkeraden en Zendingscommissie's worden toegezonden. Art. 12. Rondvraag Art. 41 D.K.O. De kerk van Serooskerke deelt mede, dat aan deze kerk werd gelegateerd voor de Zending een bedrag groot 1000.en dat voor de aanvaarding van dit legaat bereids de Koninklijke goedkeuring werd aangevraagd. De Classis neemt met dank baarheid van deze mededeeling kennis. De kerk van Vlissingen vraagt vertegenwoor diging der Classis bij de intrede van Ds. Smeenk; aangewezen wordt de consulent Ds. Heij. Art. 13. Roepende kerk voor de volgende vergadering St. Laurens. Datum Dinsdag 14 Mei a.s. Moderamen Praeses Ds. Visser Assessor Ds. Tunderman le Scriba Ds. Pestman 2e Scriba Ds. Scholing. Ds. Pestman dringt aan op getrouwheid in het houden van de collecte voor de Evangelisatie in België. De vergadering wordt geschorst. Art. 15. De Praeses heopent de vergadering, laat zingen Ps. 113 2 en geeft daarna het woord aan den Classicalen Quaestor, die het finantieel verslag uitbrengt. Er is een voordeelig saldo groot 176.26. Br. Pouwer ontvangt den dank der vergadering en wordt gedéchargeerd. Art. 16. Hierop verkrijgt Ds. Merkelijn het woord spr. dankt allereerst voor de uitnoodi- ging en voor de vriendelijke ontvangst en doet daarna uitvoerige mededeelingen over den Zen- dingsarbeid te Magelang over den Medischen dienst, Schoolzending, Parakan, Blondo, enz., die met groote aandacht worden aangehoord. Naar aanleiding van het gesprokene worden verschillende opmerkingen gemaakt en vragen gesteld, die door Ds. Merkelijn worden beant woord. Ds. Merkelijn verkrijgt, bij monde van den Praeses, den dank der vergadering. Art. 17. Het Kort Verslag wordt gelezen en vastgesteld. Art. 18. Ds. Merkelijn gaat voor in dankzeg ging, waarna de Praeses de vergadering sluit. Voor de Classis, W. F. M. LINDEBOOM. Gereformeerde Kerk Middelburg. Ingekomen met attestatie vanAxel, Jacob Koole en gezin, N. Vliss. Weg E 205 Katwijk aan Zee, Maria A. Davidse, Noordweg R 35 Meliskerke, Helena Jasperse, Seisweg R 130 St. Laurens, Johannes Poppe en gezin, Veersche Weg B 127 Jacob Pouwelse en gezin, Seisweg B 63a O. en W. Souburg, Elizabeth A. Adri- aanse, Hoogstraat I 127. Ingekomen met doopattest vanAmsterdam Z.Hendrikje F. Niemeijer, Blauwendijk P 39n Koudekerke, Maatje Maas, L. Delft H 15 Johanna van Vlaanderen, Veersche Weg S 254c; Oostkapelle, Jacobus Marijs, Noordweg R 2 O. en W. Souburg, Arie F. Vos, Bree E 121. GedooptTannetje J. Franse, Noordweg S 236 Maria J. de Graaf, Lazerijstraat O 85. GehuwdMarinus Ernst en Neeltje Louisse, St. Jorisstraat L 118; Huibregt P. Huijsman en Neeltje J. Goote, 's-Gravenhage. Vertrokken met attestatie naarArnemuiden, Jacob de Bree en gezin, O. Vliss. Weg V 22 Goes, Wed. HendrikseMeliefste, Jacob Cats- straat S 112 Grijpskerke, Pieter Abrahamse en gezin, Veersche Weg B 127 Heerlen, Jacoba J. G. Bevelander, GasthuisOostkapelle, Ca- tharina E. Matthijsse, Vliss.straat K 54 Rot terdam, Jannetje M. Verburg, L. Burg C 93 Utrecht, Pieternella J. van Driel, Langeviele K 390 Vlissingen, Jans Vlieger, Park van Nieu- wenhove S 156 4. Vertrokken met doopattest naarAmsterdam (W.), Francina Poortvliet, Noordweg R 11; Dordrecht, Pieter J. van Ouwerkerk, Werfstraat P 149 Kamperland, Aarnoud van der Heyden, Domb. Schuitvlot Q 209. OverledenCornelis Drost, Nieuwstraat H 23 Sea van DijkHuissoon, Wal A 12 Jacoba C. RuitenbeekDekker, Molenwater M 271 Wed. J. WisseMauer, Breeweg D 163. Verhuisd W. Alewijnse van Emmastraat W 106 naar Bleek E 94 1 K. Louwersede Vries van Heerengracht M 43a naar N. Vliss. Weg E 203a Johanna Tange van L. Delft I 18 naar Noordbolwerk M 231a. 1 Samuël door Prof. Dr. Joh. de Groot. Uitg. J. B. Wolters, Groningen. In de serie Tekst en Uitleg", practische bijbelverklaring onder redactie van Prof. Böhl en Prof. van Veldhuizen, gaf Prof. de Groot uit Groningen een nieuwe vertaling met uitleg ging van het eerste boek van Samuël. Hij voegde er bij tien schetskaartjes. Dit deeltje werd gelijk te verwachten was heel interessant. En omdat het handelt over de bekende figuren van Samuël, Saul en David van wie in de Inleiding een korte karak terschets wordt gegeven, wordt het nog belang wekkender. Er is veel uit te leeren, dat het verstaan van deze belangrijke periode in Israels geschiedenis bevordert. De Schriftbeschouwing van den auteur, is niet de onze en maakt, dat ook dit deeltje met oor deel des onderscheids moet gebruikt worden. Op bl. 146, staat bij vers 1921 dat Samuël boden uitzond om David gevangen te riemen. Daar is dus een drukfout en moet inplaats van Samuël Saul staan. Door het geloof, of de kracht der Afscheiding van 1834 door Dr. G. M. den Hartogh. De Afscheiding cn de Theologische School door Dr. G. M. den Hartogh. De geboorte der Afscheiding vooral in het Noorden des lands door Dr. F. L. Bos te Wilnis. Ven de N.V. ,,De Graafschap" te Aalten ont vingen we bovenstaande uitgaven. Het eerste boekje bevat de rede door Prof. den Hartogh gehouden op den Theologischen Schooldag 21 Juni 1934. Het tweede is geschreven ter gedachtenis aan het 80-jarig bestaan der Theologische School te Kampen 6 Dec. 1934. Het derde bevat een bijdrage over de geschie denis der Afscheiding van de hand van Dr. Bos, pred. te Wilnis. Alle drie behooren ze tot de lectuur over de Afscheiding, waarvan het goed is kennis te ne men, opdat het tegenwoordige geslacht wete om welke groote dingen het toen ging en in dezen tijd de vrucht van die herdenking moge open baar worden in een voortzetten van de refor matie. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Met vriendelijken dank ontvangen voor de School zending, door bemiddeling van Ds. Vreugdenhil, van de school te Zoutelande 3.80. Ds. HEIJ. Middelburg. Ontvangen van N. N. in mijn brie venbus 10.voor Ds. Merkelijn voor de Zending voor hetgeen het meest noodig is. Ds. D. BREMMER. Middelburg. Gevonden in de collecte een bankb. van 10.te verdeelen als volgt: 2.50 voor de Kerk, 2.50 voor de Zending, 2.50 voor de Armen, 2.50 voor 't Rusthuis. Hartelijk dank. De Kassier der Diaconie, J. J. ORNEE. ZENDING. Middelburg. Ontvangen uit de catechisatiebus Langedelft 16.23 uit de Hofpleinkerk f 18.99. Namens de Commissie mijn dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. A.fdccling A. N. T. Schets 14. „Jezus' wonderen", S. Bcrkeveld. Anti Rev. Beb. „Ontwikkeling en invloed der A.R. partij van 19201931", J. de Rijke. Bijdrage L. Ludikhuize. Afdeeling B. O. T. Schets 221 „Salomo. In zijn beteckenis als koning" door Laura de Vos. Zending. „Overzicht van de arbeid cp ons Zen dingsterrein over 1934" door Koos Alewijnse. Bijdrage Bets Frangoys. Geref. M. V. Het ontluikend leven" te St. Laurens. G. G. „De gelijkenis van de bruiloft" door T. Din- gemanse. Na de pauze reciteeren door C. Vogel. Memoriseeren door N. Corbijn. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Naar en van Bethanië" door Gorrie Cornelisse. Na de pauze Improvisceren door Janna Wattel, Leintje Barendse en Rie Lievense. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De intocht van Jezus" door Lies du Bois. Na de pauze Reciteeren door Truus Meeuwse, Anke Schout en Jo de Plaa. Afdeeling 111. B. G. „De gelijkenis van de bruiloft" door Jo Wattez Vrije bijdrageMarie Cornelisse, Saar Wattel, Mies Harinck. M. V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Maandagavond half 8. N. T. Schets 6. „Jezus' Doop" door Mien Verhage. Vrij onderwerp door A. Tevel. Varia door J. Filius en M. Harpe. De Geref. M.V. Wees ccn Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. Donderdag 28 Februari. Gel. Bel. Art. 3. „Van het geschreven Woord Gods", A. v. d. Broeke. Vad. Gesch. Schets 14. „Losmaking van Spanje", K. Sanderse Jd. Memoriseeren S. Gecrtsc. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Schriftst. 6a. „De schepping in het algemeen docr vr. C. Franse. Vrij onderwerp door J. de Boks. Varia door vr. J. H. Louwerse. Sectievergadering. „Handboek van Groen van Prinsterer" door vr. W. de Rijke. Gereformeerde Knapenvergadcring „Samuël", M'burg. Afdeeling II. B. G. „Petrus' verloochening" door vr. D. den Hol lander. V. G. door den Leider. Afdeeling 111. B. G. „Gethsemané", vr. Vermeulen. Vrije werkzaamheden. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 24 Februari, aanvang 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. N. T. Ond. 23. „Verloren schaap, verloren pen ning. verloren Zoon", vr. W. F. van de Fofstedc. K. G. Schets 12. „Vooruitgang der Reformatie plm. 1555", vr. Jac. Wattel. Voordrachtvr. Adri van de Broeke. Vergadering der C. J. V. Pred. 12la te Koudekerke op a.s. Zaterdagavond 8 uur in het Veteenigingsgcbouw. Agenda: N. T. Deel II, les 61. „Paulus' eerste Zendings reis", vriend C. Daane. Voordrachtvriend J. Looise. Memorisatie vriend A. G. Heij. M. O. Deel II, les 15. „De strijdmiddelen der Vak organisatie, I", vriend P. Izeboud. ZONDAG 24 FEBRUARI 1935. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte voor verschillende Doeleinden. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Bed. H. Av. en Dankz. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veerc 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. A. C. Heij Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. Sap te Loppersum. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. K. Spoelstra te Meeden. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2.30 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. A. J. Radder te Hoogeveen. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. van Dijk Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groene veld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok ADVERTENTIE N. De Commissie van Beheer van bovengen. Kerk maakt bekend, dat de obligaties van de leening 1930, groot 50.000,voor den bouw van de Hofpleinkerk, voor zoover deze niet ten kantore van Firma Hondius Zn in verband met de renteverlaging van 5 op 4^ ter afstempeling zijn ingeleverd, zijn uitgeloot en aflosbaar zijn gesteld per 1 Maart 1935. De Boekhouder, A. DE POORTE.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 3