GFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN Nu deze wijze van werken eenigen tijd ge volgd wordt, is wel gebleken, dat de oprichting van een klein bureau niet overbodig is geweest. Gedurende de weinige maanden, die sindsdien verstreken zijn, werden reeds bijna 50 adviezen verstrekt. Wie er van profiteeren wil, richte zijn vragen aan Dr. Hoek, Ieplaan 56, Den Haag. Naar ,,De Stand." meldt, heeft wijlen de heer W. Hoekstra te Wommels (Fr.) aan de Geref. Kerk te Wommels vermaakt een huis met erf aldaar, ter waarde van 2700, benevens 'n geldsbedrag van 4500, terwijl hij aan de Diaconie dier kerk een perceel weiland onder Wommels heeft gelegateerd, waarvan de waarde wordt geschat op 2500. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Rotterdam-Zuid heeft met algemeene stemmen aanvaard een voorstel van de predikanten dezer Kerk om een tweetal candidaten te benoemen, opdat de arbeid in de gemeente beter geschieden kan dan tot op dit oogenblik. De predikanten hebben voor dat doel een bedrag bijeengebracht met steun van enkele anderen, zoowel binnen als buiten de gemeente, zoodat een eventueele be noeming van hulppredikers buiten bezwaar van de kerkelijke kas kan blijven. Een commissie wordt benoemd om deze zaak verder voor te bereiden en uit te werken. Aan de commissie wordt volmacht gegeven zoo spoe dig mogelijk met enkele candidaten contact te zoeken. De regeling van het werk der candidaten zal nader door den kerkeraad worden besproken. K. B. S. Middelburg. VERGADERING van den kerkeraad Breed op 7 Februari 1935, des avonds half acht in de consistorie Hofpleinkerk. Aanwezig 36 broeders. Voorzitter Ds. Bremmer. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken Verzoek om aanbeveling bij de te houden collecten voor de Theol. Fac. der V.U. Zal ge schieden. 5 stukken worden verwezen naar de Com missie ad hoe. Besloten wordt een radiodienst uit te zenden. De datum wordt overgelaten aan de predikanten. In dien dienst zal een collecte voor de Radio kerkdiensten en onze Kerktelefoon worden ge houden. Br. Damen komt ter vergadering en licht de jaarrekening en verantwoording Diaconie over het jaar 1934 toe. Br. de Poorte brengt ter tafel de rekening 1934 en de begrooting der kerk over 1935. Na dat enkele vragen worden gesteld en beant woord, wordt de begrooting aangenomen als door de Commissie van Beheer is voorgesteld. De ingediende exploitatierekening van het Rusthuis wordt goedgekeurd. De rekening Kerktelefoon wordt eveneens goedgekeurd. Een bezwaarschrift wordt gelezen. Een Com missie zal het antwoord van den kerkeraad overbrengen. Met een schrijven van de Commissie van Be heer gaat de kerkeraad accoord. De rekening Evangelisatie wordt goedgekeurd. Br. Ton wordt aangewezen in de Zendings commissie zitting te nemen. Verschillende rapporten worden uitgebracht. 1 Doopaanvrage toegestaan. 1 attestatie aanvaard. Br. Olthoff rapporteert over de Zending. Be sloten wordt de volgende Mei-classis met een voorstel te komen. Br. Verburg rapporteert over de Jaarvergade ring der J. V. „Dr. Lutzen Wagenaar". De vergadering met de gemeente wordt vast gesteld op Maandag 11 Maart, des avonds kwart over acht in de Hofpleinkerk. Volgende week Sectie. DE KERKERAAD. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den kerkeraad, gehou den op Donderdag 31 Januari 1935. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1. Verzoek van de Zangver. ,,Soli Deo Glo ria" om gebruik van het kerkgebouw op 27 en 28 Febr. a.s. 2. Idem van de Ring J. V. op 13 Maart a.s.; beide verzoeken toegestaan. 3. Steun aanvraag Armenkolonie Blondo in handen van de Commissie ad hoe. 4. Brochure „Arbeids kans in Arbeidsnood". 5. Twee ex. „Herleving". 6. Schrijven Ds. Bremmer over de militairen in den geest van dit schrijven wordt reeds ge handeld. 7. Dankbetuiging van de Kring II der M. V. voor gebruik kerkgebouw. 8. Bericht dat door wijlen Wede E. SanderseWisse aan de kerk werd gelegateerd 1000.voor de kerk en 1000.voor de Zending. Deze legaten v/orden dankbaar aanvaard. De Koninklijke be williging zal worden aangevraagd. Kerkelijke Stand. GedooptJohannes Pieter Geldof. Ingekomen met attestatie van St. Lau rens Leuntje JoziasseWalraven met doop- attest van St. Laurens Johanna Wattel. Doop- attest aangevraagd naar St. Laurens door Adriana Provoost. Rapporten. De Praeses rapporteert over het afscheid van Ds. WiersingaBr. Christiaanse over het jaarfeest der J. V. Van verschillende bezoeken in de gemeente wordt verslag gedaan. De Boekhouder br. Adr. Melis komt ter ver gadering. De boeken der kerk over 1934 werden nagezien door de brs. Wattel en Verton en in orde bevonden. Na behandeling van den staat van Ontvangsten en Uitgaven wordt br. Melis hartelijk dank gezegd voor zijn accuraten, om vangrijken arbeid, waarop deze de vergadering weer verlaat. De boeken der Diaconie over 1934 werden nagezien door Ds. Lindeboom en oud. Verhage en eveneens in orde bevonden. Na be handeling van den staat van Ontvangsten en Llitgaven ontvangt ook de Boekhouder der Dia conie br. Jobse in waardeerende woorden den dank van den kerkeraad. De vergadering met de belijdende leden der gemeente, waarin de jaarrekeningen zullen worden behandeld, wordt bepaald op Donderdag 14 Febr. a.s. Diaconale zaken worden behandeld. Stand der kas. Saldo per 1 Jan. 73.28. Ontvangsten 145.24. Uitgaven 192.11. Saldo per 1 Febr. 26.41. Voorbereiding H. A. 17 Febr. H. A. 24 Febr. a.s. D.V. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. Ondergeteekende zal D.V. op Donderdag 14 Febr. van 1112 uur zitting houden in de con sistoriekamer van de Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Geestelijken arbeid onder de Zuiderzeewerkers. Hij verzoekt dringend alsdan het bedrag der collecte af te dragen of, bij verhindering, dit te storten op zijn postrekening No. 71284 of over te maken per postwissel, opdat in tijds de af rekening kan plaats vinden ter plaatse waar dit behoort. De Correspondent, J. A. VERTREGT. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Meneer de Redakteur, Wil U zo goed zijn onderstaand stukje in Uw blad op te nemen. Bij voorbaat onze dank. In Middelburg bestaat een jongensevangelisa- ticklas welke Dinsdags- en Donderdagsavonds in de school Heerengracht gehouden wordt. Reeds enige jaren wordt hier, ondanks grote moeilijkheden vruchtbaar in Gods koninkrijk ge arbeid. Onze bezoekers zijn jongens uit niet- christelijke gezinnen. Van 10 totongeveer 14 a 15 jaar. Nu wilden we voor deze jongens een biblio theekje oprichten. Maar nu is onze hoofdmoei lijkheid hoe aan boeken te komen. En nu hadden we een vriendelijk verzoek Zou U ons nu eens willen helpen bij ons werk U kunt dat doen door Uw boekenkast eens na te zien. Misschien hebt U dan nog wel iets dat voor U geen waarde meer bezit. Onze jongens daarentegen zullen er hoogst dankbaar mee zijn. Vooral hoofden van scholen kunnen ons goed helpen, door hun pre sentexemplaren en oude bibliotheekboekjes nog eens na te zien. Niets is voor ons te oud of te versleten. Bij voorbaat onze dank. J. C. DE WOLFF, Segeerstraat 98. J. JANSE, Vlissingschestraat 49, Middelburg. Christelijk Vrouwenleven. Uitgave H. A. v. Bottenburg N.V., Prinsen gracht, Amsterdam. Ter aankondiging ontvingen we het eerste nummer van den 19en jaargang van dit Tijd schrift, dat onder redactie van Mevr. Hoogstra tenSchoch goede lectuur biedt. Onze reeds meer gegeven aanbeveling, willen we hier nog eens herhalen. Herleving. Onder bovenstaanden naam verschijnt een veertiendaagsch blad ter verspreiding der Chris telijke beginselen, onder redactie van Ds. D. J. Couvée, als uitgave van de Geref. Kerk te Hille- gersberg. Gaarne vestigen we ook op dit blad, dat pit tige en leerzame artikelen bevat, en een middel wil zijn tot herleving, de aandacht. Toelichting op de Schetsen Kerk geschiedenis, eerste deel. Uitgave van de Geref. Jongelingsbond. In de reeks toelichtingen die den laatsten tijd van den kant van onze J. V. op G. G. ver scheen, neemt dit boekwerk een waardige plaats in. De samensteller merkt in het voorwoord op dat het geen Handboek is, maar „slechts" een Toelichting. Welk een mooi werk gaf hij ons echter. De behandeling van het onderwerp Kerkgesch. moet nu haast wel zeer goed worden op de vereeni- gingen. Want wie aan de hand van zijn schets in deze Toelichting studeert, hij zal, al bezat hij die lust misschien ook niet, dan tot zichzelf zeg gen „Ik wist niet dat een onderwerp Kerkgesch. zoo interessant te maken was als ik het volgens deze Toelichting kan doen". Maar in veel bree- deren kring dan in die van onze jongelingen kan dit werk gebruikt worden, ook onderwijzers en misschien ook wel studenten en predikanten zul len er veel aan hebben. Met belangstelling zien we naar het tweede deel van de Toelichting uit. We wilden ook nog de aandacht vestigen op een door de heer Roldanus Jr. vertaald werk van de hand van Sir Ch. Marston De histo rische juistheid van het Oude Testament, dat door firma Meinema op voortreffelijke wijze werd uitgegeven. In een Inleiding wordt het doel van het werkje uiteengezetmet de resultaten der opgravingen de hist, juistheid van het O. T. te bewijzen, in 't bijzonder van de boeken Genesis tot Richteren. In hoofdstuk III wordt al direct de interessante kwestie van de Eerste religie behandeld en ver der verteld hoe de opgravers op vele plaatsen sporen van den zondvloed vonden een en ander vaak met citaten uit de werken van beroemde opgravers. In de achtereenvolgende hoofdstuk ken wordt ons op veelal boeiende wijze verhaald vanUr der Chaldeën, Haran, Gaza, over de Phoeniciers, de Hyksos en verder zeer breed voerig over de opgravingen en vondsten te Je richo, waaraan ook de schrijver deelnam in deze hoofdstukken is hij dan ook op z'n best. Gewapend met de conclusies, getrokken uit de Jerichosche vondsten, volgen we dan den auteur, wanneer hij het tijdstip van den Exodus- en de chronologie van het Richterentijdperk vaststelt. Welk een merkwaardig licht vooral ook de vondsten te Tell-el-Amarna en te Rash-Shamra werpen op beschaving en godsdienst van Israël wordt op, in den regel heldere wijze, uiteengezet. Al hebben we wel eenige bedenkingen tegen en kele plaatsen in 't boek en al vinden we een enkel hoofdstuk, o.a. dat over de Phoeniciërs, niet zoo geslaagd, toch kunnen we over 't algemeen het boekje hartelijk aanbevelen, ook voor onze M. V.en en J. V.en waar men met enkele kwes ties waarvoor hier een oplossing wordt gegeven, nog al eens „zit" (b.v. de ligging van Haran). Het is inderdaad zeer bevattelijk geschreven en het bezwaar „dat is voor ons te geleerd", geldt er zeker niet van. De Macedoniër ging zijn 39sten Jaargang in. Dit hoogstaande Zendingstijdschrift verdient ten zeerste dat we er geregeld de aandacht op ves tigen. Met ontstelling lazen we wat de Redactie op pagina II van den omslag mededeelt, n.m. dat de vooruitzichten van het tijdschrift niet zeer gunstig waren omdat wegens bezuiniging som mige kerkeraden en vereenigingen hadden be sloten „De Macedoniër" op te zeggen. Dat ze daardoor toonen het groote belang van een Geref. Zendingstijdschrift niet in te zien zijn we met de Redactie eens. Bezuinigen kan noodig zijn, maar niet zóó, broeders. Aan den anderen kant staat dat de inhoud voor een niet zoo'n grooten kring te genieten is, maar dit zal de redactie ook wel inzien en trach ten de artikelen zoo populair-wetenschappelijk als mogelijk is te maken. Dit eerste nummer opent met een voordracht van Dr. H. A. van Andel over een belangrijke onderwerp n.m. Het overgaan van het werk dat de Zending verricht, naar de inheemsche Christenen. In een artikeltje vertelt Ds. Velders hoe de Engelsche regeering, om den Joodschen geleerde Dr. Weizmann, die de stof aceton wist te vervaardigen, die noodig was in den wereldoorlog voor de chemische wapenindustrie, beloonde door af te kondigen dat Palestina tot Joodsch nationaal tehuis zou worden verklaard. H. Meijerink schrijft over 15 jaar Kweekschoolwerk 19191934. Ds. D. Pol ten slotte, deelt weer veel belangrijks mede in zijn „Uitkijk" rubriek o.a. over Kagawa. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Getelde collecten Geestelijken arbeid onder de Zuiderzee- werkers 107.10J^ Collecte Aflossing 111.30 Kerkbussen 51.31 Huwelijkscollecte 18 Januari 25.51J^ Domburg. In dank ontvangen van Jo de Visser Ld., Aagtekerke, 100 halve centen voor de Zending. De Penningmeester der Zending, B. DE VISSER. Meliskerke. Ontvangen voor de Zending uit de busjes van Suus Sinke 8.03 van Marie Nieuwen- huijze 5.64 en 150 halve centen van Piet Dekker Jsz. K. POLDERMAN, Penningmeester. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Bram Langebeke te Heinkenszand 50 halve centen; van Mej. J. 1. Mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Bij Jericho" door Janna Wattel. Na de pauze voorlezen. Afdeeling 11. Bijb. Gesch. „De arbeiders in den wijngaard" door Bets Pauwelse. Na de pauze Reciteeren door Magda v. d. Kleijn, Nel le Cointre en Rie Kleijnenberg. Afdeeling III. B. G. „Naar en van Bethanië" door Marie Corne- lisse. Na de pauze voorlezen. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. O. T. „De profeet Habakuk", P. Davidse. Vad. Gesch. „Periode van 1578—1581", 12 Juli en 13 Sept. '29, J. Verstraate. Bijdrage L. Ludikhuize. Afdeeling B. N. T. Schets 13 II. „Jezus' leer. De wijze van Jezus' prediking" door Gré Jansen. Vrije werkzaamheden. Bijdrage van Mien Littooij. Uitslag Boekenwedstrijd M.G.J.C. le groep De Rozenkrans, De Kloof zonder brug, De Gouden Draad. 2e groep Boefje, Bruintje Beer, Gouden Teugels. 3e groep Om wat klaprozen, Armoede, De Lichte Last. 4e groep Vacantie-emoties van Juffrouw Bagijntje, Het Geluk hangt als een druiventros, Spiegeltje. De eerste prijs werd toegekend aan Tini Loode- wijk. De tweede prijs aan H. M. Kingmans. Geref. Jongelingsver. „Sola~Fide"Middelburg. O. T. Sch. 48. „David, Koning te Hebron" door vr. W. Alewijnse. Gesch. „Dr. A. Kuyper" door vr. P. Walraven. Varia door vr. J. Provoost. Sectievergadering. „De gemeente gratie" (Dr. A. Kuyper) door vr. C. Antheunisse. Geref. Jongelingsvcreeniging Herman Faukeel". Agenda: G. B. „Menschwording van Christus" door vr. W. L. v. d. Schee. A. R. „Kerk en Staat II" door vr. A. Jonkheer. Improviseeren door de vr. A. Wattel en W. Ver straate. Ledenvergadering der Geref. Mannenvereeniging „Dr. Herman Bavinck" op Vrijdagavond 15 Februari a.s. om 8 uur. Onderwerp „Het Genadeverbond" door den Heer L. J. Florusse. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 10 Februari, aanvang 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. N. T. Ond. 21. „De gelijkenissen van het Koninkrijk der hemelen, I", vr. M. Koole. Zending. Schets 12. „Magelang De colportage- arbeid", K. Willemse. Improvisaties. V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. O. T. Schets 5. „Kinderen Gods en kinderen der menschen" door vr. J. Drost. Ringonderwerp„Hoe onze organisatie in elkaar zit" door vr. C. Hondsmerk. Vergadering der C.J. V. Pred. 12:1a te Koudekcrke op a.s. Zaterdagavond des avonds 8 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: O. T. Les 6, deel I. „De Zondvloed", vr. J. Blaase. Vrij onderwerp. „De Kerk", vr. J. Stroo. Voordracht en Memorisatie, vr, J. Huisman en K. Siera. Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Verenigings leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie. ZONDAG 10 FEBRUARI 1935. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Emeritus-fonds. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. D. Bremmer Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. H. Oussoren Vlissingen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 5.30 uur Ds. C. B. Bavinck Collecte Evangelisatie in Zeeland. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacobapolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. Bouwman te Herwijnen. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. A. J. Radder te Hoogeveen. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2.30 uur Ds. G. Leene 's morgens Bevestiging Ouderling. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. van Dijk Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1935 | | pagina 3