KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. ZENDING. BOEKAANKONDIGING. gedierte des velds zal met u bevredigd zijn en gij zult bevinden, dat uw tent in vrede is en gij zult uwe woning verzorgen, en zult niet fei len", meende hij een roeping Gods te vinden om voor een eigen woning te zorgen. Die achtte hij straks gevonden te hebben toen hij zes mijlen van Baltimore, zich op een boerderij vestigde. Hij was daar, schreef hij, „wel afgezonderd van de menschen, maar niet van den Heere". Hij liet zich nu niet meer dominé noemen, maar mijnheer. Hij had alle ambtelijke bediening neer gelegd. Zijn naaste buren waren negers en Duitschers. Op een mijl afstand was er een Duitsche kerk, waarin nooit meer gepreekt werd. Hij vroeg Br. de Jonge en zijn vrouw of ze voor hem wilden bidden, „dat de Heere hem een ar beidsveld geve, indien Hij hem niet gansch en al uit zijn wijngaard heeft geworpen". Maar actief optreden om in zijn donkere omgeving het licht des Woords te doen schijnen, deed hij niet. Hij leidde daar eenigen tijd het boerenbedrijf en had een weduwe als huishoudster. Toen deze hem wilde huwen haastte hij zich om weg te komen. Hij liet de hoeve, die duizenden guldens waard was, zonder eenig contract aan anderen over en nam niet meer dan een klein koffertje kleeren mee. Op reis ontbrak het hem zelfs aan het allernoodigste. En zoo kwam hij in 1851 in 't vaderland terug om zich na eenig omzwer ven weer in Goes te vestigen. Kan het ons ver wonderen, dat Budding later zelf meermalen be leed, dat heel zijn bestaan tot dusverre „eigen maaksel" was geweest. Hoe geheel anders en veel rijker en gezegender was het leven van Ds. van der Meulen, die trots alle moeiten en bezwaren stand hield en geestelijk bouwwerk verrichtte. Tijdens Ds. Bud dings verblijf in Michigan leed Van der Meulen een droef verlies. Een achtjarig dochtertje stierf. Maar we vinden nergens vermeld, dat Ds. Bud ding hem troostwoorden toesprak. Anna, zoo heette het meisje, had ruim zes weken veel en zwaar geleden maar in geduldig vertrouwen. Eenige dagen vóór haar dood gaf ze in klare bewoordingen getuigenis van haar geloof in Jezus als haar Borg. Aan den morgen van haar sterf dag vouwde ze de handjes en zei dit versje op Gerechtigheid door 's Heilands bloed Zij 't eerekleed, mijn schoonste goed. Daarmee zal ik voor God bestaan Als ik ten hemel in mag gaan. In den middag stierf zij. 't Was Zondag. Ds. van der Meulen nam eerst afscheid van haar voor hij naar de kerk ging, hoewel hij hoopte ze nog levend na kerktijd weer te zien. In geval ze overleed, terwijl hij in de kerk was had hij aan een jongen besteld zich achter in de kerk te laten zien. Hij zag terwijl hij preekte den jongen komen. Toen deze de kerk intrad ver anderde zijn gelaat even. Hij herstelde zich spoedig en beëindigde zijn preek. In een een voudig ongeverfd kistje, met een zwarten doek van moeder er over, werd ze begraven. F. STAAL Pz. MAGELANG-FILM. Deze Magelang-film is een geheel nieuwe en wordt voor het eerst in Nederland vertoond. Zij geeft heel aardige en duidelijke kiekjes van ons Zendingsterrein. Het moet ongetwijfeld de moeite waard zijn haar te gaan zien. Het aan trekkelijke voor ons ligt vooral hierin, dat wij nu een goede kijk krijgen op ons terrein, Zen dingshospitaal, enz. enz. Daar komt nog bij, als de Hofpleinlcerk des middags en des avonds goed gevuld is, dat dan ons Zendings-Comité verblijd wordt, daar de helft van de opbrengst qestort wordt in de plaatselijke Zendingskas. J. O. BEROEPEN TE Ameide (hulppred.): W. G. F. van Herwijnen, Cand. te Vianen. Hoorn (als hulppred.): L. W. Korvinus, Cand. te Haarlem. AANGENOMEN NAAR Niewolda Cand. L. Praamsma te Sneek. 6 December a.s. hoopt de aftredende rector der Theol. School Prof. Dr. J. Ridderbos het rectoraat over te dragen aan Prof. Dr. S. Greijdanus. Op 6 December 1934 is het juist 80 jaar ge leden, dat de Theol. School werd geopend. Ds. N. J. Trenning, Geref. predikant te HeterenRandwijk, herdacht Woensdag der vorige week zijn 25-jarig ambtsjubileum. Zondag d.a.v. hield Z.Eerw. des voormiddags te Rand wijk en des namiddags te Heteren een gedach tenisrede. Zijn" tekst was Hand. 26:22, over de verkregen hulp van God en haar zegenrijke ge volgen. Door wijlen den heer M. Hoekstra te Wommels is aan de Geref. Kerk te Oosthem gelegateerd de som van 1000. Ds. Th. A. Bergsma, Geref. pred. te Drogeham, gaat met emeritaat. Het is hem door de classis Drachten met ingang van 1 December a.s. eervol verleend. Ds. Bergsma, die in 1867 geboren is, aan vaardde in 1899 het ambt. St. Jacobi-Parochie was zijn eerste gemeente. In 1911 vertrok hij naar Tweede Exloërmond. Zijn tegenwoordige gemeente dient Ds. Bergsma sinds 1917. De Afscheiding en Zuid-Afrika. „De afscheiding" aldus het „Kerkblad voor Zuid-Amerika" „zou ook groote en gewich tige gevolgen hebben voor onze stam- en ge- loofsgenooten in Zuid-Afrika. Immers ook daar was begeerte, om terug te keeren naar de zui vere prediking en kerkregeering, volgens de Drie Formulieren van Eenigheid en de Dordtsche Kerkenorde. De Correspondentie met de Chris telijke Afgescheidene kerk in Nederland begon in het jaar 1857 en het gevolg was ten slotte, dat Ds. D. Postma werd uitgezonden, welke in het volgende jaar, 1858, de aloude Gerefor meerde kerk in Zuid-Afrika herstichtte". Het „Kerkblad" publiceert dan den lastbrief „opdat ieder wete, met welk doel indertijd Ds. D. Postma is uitgezonden" LASTBRIEF. De Synodale Commissie der Christelijke Af gescheidene Kerk in Nederland, heeft benoemd en benoemt bij dezen den Weleerwaarden her der en leeraar Ds. Postma tot afgevaardigde naar de Transvaalsche Republiek in Zuid-Afrika. Het is het verlagen der Commissie dat ge noemde Broeder zich naar de Transvaalsche Re publiek begeve, ten einde op de plaats zelve onderzoek te doen naar den godsdienstigen toe stand van onze stamverwanten en geloofsgenoo- ten aldaar, broederlijke betrekkingen met hen aan te knoopen en in alles te handelen gelijk het hemzelven het nuttigst zal voorkomen in het be lang van Gods Koninkrijk en van onze stamver wanten en geloofsgenooten op Zuid-Afrika's Oostkust. Een ieder wien deze lastbrief vertoond zal worden, verzoeken wij tot het gezegde einde onzen genoemden Broeder in alles met Christe lijke raad en daad behulpzaam te zijn. Van onzen afgevaardigde verlangen wij zoo dra mogelijk een verslag van zijne verrichtingen te ontvangen en wenschen, dat de Heere onze pogingen zegene tot prijs van zijnen grooten naam. Hij geleide en beware onzen Broeder en geve hem zijnen Geest en genade in ruime mate om ook anderen te kunnen dienen. Gegeven te Kampen, den 26sten Maart 1858. De Synodale Commissie der Christelijke Afge scheidene Gereformeerde Kerk in Nederland. (Get.) S. VAN VELZEN, Leeraar aan de Theol. School. A. BRUMMELKAMP, Leeraar aan de Theol. School. H. JOFFERS, v. d. m. te 's Hage. (Heraut) Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den kerkeraad gehouden op Donderdag 22 November 1934. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1.4. Diverse drukwer ken, voor kennisgeving aangenomen. 5. Verslag Comité Linnenkast, Magelang. 6. Verzoek van Deputaten om een collecte voor de Zuiderzee werkers, zal worden gehouden. 7. Steunaanvrage arbeid Pa van der Steur, in handen van de Commissie ad hoe. 8. Mededeelingen Comité Java-Soembafilm, wordt nota van genomen. 9. Invulbiljet Belasting Doode hand, zal worden onderzocht en ingevuld. Kerkelijke stand. GedooptJacobus Wille- boordse Pz. Rapporten. Br. W. Louwerse doet verslag van de gehouden Classicale vergadering. Br. Sturm over zijn bezoek aan de Knapenvergade- ring. Gerapporteerd wordt over verschillende bezoeken in de gemeente. Diaconale Zaken worden behandeld. In verband met de ontheffing verleend aan br. C. Jobse worden voor ouderling gecandideerd de brs (alfab.) Abr. Melis en J. Verhage. De stemming wordt vastgesteld D.V. op Zondag 2 Dec. a.s. na afloop der middaggodsdienstoefening. Rondvraag. Censura Morum. Sluiting. DE SCRIBA. Door den kerkeraad werden tot ouderling benoemd de brs C. Jobse en Corns Louwerse Johsz en tot diaken de brsG. Christiaanse en C. Wattel. Aan br. C. Jobse werd op diens ver zoek, de redenen gehoord, ontheffing verleend. VERGADERING van den kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 19 Nov. 1934. Afwezig met kennisgeving br. Prins. De voorzitter Ds. A. Koning opent de ver gadering op gebruikelijke wijze. De notulen worden gelezen en geteekend. Ingekomen Stukken a. Een schrijven van de correspondente van de Vereeniging „Het Hoogland" betreffende aanvraag kerkgebouw. b. Van Deputaten voor den geestelijken ar beid onder de Zuiderzeewerkers, wordt nota van genomen c. Verzoek om steun van de Evangelisatie Z. O. hoek van Friesland, wordt aan voldaan. d. Een schrijven van de gekozen ambtsdra gers. Br. P. Boon verzoekt ontheffing. Br. J. Riemens aanvaardt zijn benoeming als diaken. e. De Voorzitter deelt mede, dat is overge gaan tot oprichting van een Geref. Mannenver- eeniging. Rapporten. Ziekenbezoek geen bijzonderheden. Met leedwezen moet de kerkeraad overgaan tot afvoeren van een dooplid. Br. J. Koole doet verslag van de gehouden Classisvergadering. Kerkelijke stand. Ingekomen van Middelburg C. Janse en gezin. Vertrokken naar Middelburg J. Pouwelse en gezin. Voor vacature ouderling worden de brs J. v. d. Broeke en P. Sanderse op dubbeltal geplaatst. Rondvraag. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG van de vergadering van de Geref. Kerken in de Classis Tholen, gehouden op Woensdag 14 November 1934 te Bergen op Zoom. 1. Ds. Ros opent de vergadering, laat zingen Psalm 1:1, leest Jakobus 3 112 en gaat voor in gebed. 2. De credentiebrieven worden nagezien door de afgevaardigden van Anna-Jacoba-Polder. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Aan een Br. Diaken van Poortvliet wordt, gehoord de redenen, keurstem verleend. De kerken te Krab- bendijke, Oud-Vosmeer en Poortvliet hebben een instructie. 3. Het moderamen wordt als volgt geconsti tueerd Ds. Ros, Praeses Br. E. Tange, Scriba en Ds. Ie Cointre, Assessor. 4. De Scriba leest de notulen der vergadering van 5 Sept. j.l., die na een kleine wijziging wor den goedgekeurd en vastgesteld, onder dank aan den Scriba. 5. Ingekomen Stukken. Schrijven van de kerk te Poortvliet over een nog-hangende questie. Scriba leest copy voor van schrijven, in Sept. namens de Classis verzonden aan den Kerkeraad te Poortvliet. Na een breede discussie wordt be sloten den Kerkeraad te verzoeken het daarheen te leiden, dat de zaak in questie hier op de ver gadering zal worden afgehandeld. 6. Instructies. De kerk te Oud-Vosmeer ver zoekt wederom de steun der Classis bij haar verzoek om steun bij de Particuilre Synode van Zeeland. Eenstemmig wordt daartoe besloten. De kerk te Poortvliet verzoekt om een anderen consulent, de tegenwoordige heeft daartegen geen bezwaar. Ds. Vreugdenhil wordt als zoo danig aangewezen en aanvaardt het consulent schap onder een bepaalde voorwaarde. Bij monde van den Praeses ontvangt Dr. Vel- tenaar dank voor zijn arbeid als consulent en kele jaren verricht. De instructie van de kerk te Krabbendijke zal worden behandeld bij het rapport inzake de classicale quota. 7. De vacaturebeurten worden geregeld. R. Bath vraagt en verkrijgt twee beurten, de Di. Spoelstra en Veltenaar worden hiervoor aangewezen. 8. Ds. Ie Cointre deelt een en ander mede over de Zending. Besloten wordt Ds. Merkelijn uit te noodigen op de Febr. classis aanwezig te zijn. Aangedrongen wordt op het niet-eigen- machtig veranderen van de op te brengen bij dragen. 9. Br. J. J. Boon komt ter vergadering, wordt welkom geheeten en verkrijgt het woord ter nadere toelichting van het aan de kerken toege zonden rapport, waarin wordt voorgesteld een nieuwe regeling der quota. Na een kleine wijzi ging wordt de conclusie aanvaard, onder bij zondere dank aan de commissie. Een exemplaar van het rapport met de daarbij behoorende ge gevens zal worden opgenomen in het archief. Behandeld wordt de instructie van de kerk te Krabbendijke om de nu vastgestelde quota ook geldend te maken voor de Zending. Na breede bespreking wordt besloten, dat de Deputaten voor de Zending, Ds. Ie Cointre en Ds. Vreug denhil tegen de volgende vergadering een nieuwe regeling zullen trachten te ontwerpen. 10. Rilland-Bath deelt mede een aanvraag gedaan te hebben aan de Generale Deputaten Art. XI en vraagt, eventueel, dit verzoek aan te bevelen. Alzoo wordt besloten. 11Bij de Rondvraag wekt Ds. Ie Cointre de kerken op tot praktische Evangelisatie-arbeid, tevens tot goede zorg voor de jonge menschen, die in militaire dienst gaan. Ds. Vreugdenhil vraagt en verkrijgt advies in de zaak van een collecte voor Art. 19 K. O. 12. Het persverslag wordt gelezen en vast gesteld. 13. De volgende vergadering wordt vastge steld op 6 Febr. 1935. 14. Nadat de Assessor is voorgegaan in dankzegging, sluit de Praeses de vergadering. Op last der Classis, Ds. W. M. LE COINTRE, h.t. Assessor. De volgende collecten werden geïnd Theol. Y2 coll. y2 coll. School. Hulpbeh. Hulpbeh. Kerken Studenten Anna Jacoba Polder 12.50 7.32 7.32 Bergen op Zoom „33.63 17.10 16.92 Krabbendijke 26.33 „12.55 „12.55 Poortvliet 4.85 2.50 2.30 Rilland Bath 10.85 6.25 5.28 Tholen 9.40 5.83 Oud Vosmeer 10.84 4.60 4.60 NEGENDE JAARVERSLAG van het Comité voor de linnenkasten van het Zendings terrein „Magelang" (van 1 Oct. 1933 tot 30 Sept. 1934). Voor de negende maal schrijven we ons jaar verslag en ook deze keer kunnen we weer met dankbaarheid op het afgeloopen jaar terugzien. Er kon geregeld doorgewerkt worden, want al is bezuiniging op alle gebied tegenwoordig het wachtwoord, toch werd er voor de linnenkast nog steeds wat afgezonderd, hoewel de inkom sten beneden het peil van het vorige jaar bleven. Er werd 779.ontvangen, terwijl in het najaar van 1933 nog 98.kon worden ver zonden voor het Kestfeest te Parakan en Blondo. De naaikransen konden steeds van de gevraagde kleedingstukken worden voorzien. Alles werd weer op tijd ingeleverd en vóór de verzending tentoongesteld in de Noorderkerk, waar ver scheidene dames en zelfs enkele heeren een kijkje kwamen nemen en zich zoo op de hoogte konden stellen van wat er jaarlijks naar Indië kan worden verzonden. Alles zag er keurig uit en hier en daar zag men tusschen de kleeding stukken kiekjes, die nu en dan door Dr. Dreck- meier worden gezonden, van het hospitaal en de patiënten. Dr. Dreckmeier schrijft„Dat het vertrouwen in het ziekenhuis groeit, blijkt wel daaruit, dat wij maar zelden een leeg bed hebben. Aan uit breiding kunnen wij helaas in deze moeilijke tij den nog niet denken." Ds. Merkelijn, die met zijn vrouw 27 Septem ber met verlof uit Indië kwam, was zoo vrien delijk ook wat voor ons verslag te schrijven. Hij zond ons het volgende „Ons Hospitaal". „U kunt niet begrijpen hoe blij we met ons hospitaal zijn. Toen de malaise in Indië begon door te zetten en we eiken dag schier hoorden over sluiten van fabrieken en winkels en kan toren, hebben we dit hospitaal geopend. 't Was wonderlijk een gave Gods op een tijdstip, dat we menschelijkerwijze gesproken niet meer konden hopen op steun van de Re geering, toen de opening van een hospitaal meer dan ooit een afgesneden zaak scheen. Nu het hospitaal een paar jaren staat en we de beteekenis ervan hebben gezien in de vruch ten van den arbeid, in de opening van nieuwe wegen, nu is onze blijdschap verdiept, onze dank verinnigd. Stelt het u maar voor 't Is avond, 6 uur, de schemering is ingetreden en daarmee is de tijd aangebroken om onze voorgenomen samenkomst te houden in dessa A, waar een der oud-patien- ten woont. Ik rijd met de auto naar het hospitaal. Hier vult zich de auto met verplegers en den goeroe-indjil. Nog staan er enkele verplegers bij, die haastig de fiets pakken omdat ze meewillen naar de dessa. In de dessa gaan we naar de woning van den oud-patient. Hij is nog geen Christen, nog niet gedoopt, maar hij begeert wel nader te worden onderwezen en hij zou o zoo graag willen, dat in zijn dessa er meerderen waren, die iets hoor den van dat Evangelie, waarvan ze hem in het hospitaal zooveel hebben verteld. Die verplegers, die goeroe-indjil zijn z'n vrien den geworden en hij heeft graag zijn huis be schikbaar gesteld voor een samenkomst. Hij heeft de buren uitgenoodigd om te komen luisteren. In zoo'n samenkomst komt de beteekenis van het medisch Zendingswerk wel duidelijk uit. De bewoner van het huis vond herstel van gezond heid bij hem werd belangstelling gewekt voor het Evangelie. Zijn huis wordt een centrum van arbeid, waaraan de verplegers gaarne meedoen. Het hospitaal opent nieuwe wegen en brengt nieuwe arbeiders en nieuwe hoop." Onzen hartelijken dank aan allen, die hetzij door het zenden van giften of door het naaien der kleedingstukken meehielpen tot het vullen der linnenkasten. Geve de Heere ons weer bij vernieuwing Zijn zegen op ons werk. A. J. POUWER, Presidente. W. A. VERTREGT, Secretaresse. J. A. J. VAN SCHELVEN, 2e Secretaresse. S. E. HEIJGOSLINGA, Penningmeesteresse. M. HUIZENGA—BIJLENGA. Middelburg, October 1934. P.S. Meerdere jaarverslagen worden gaarne verstrekt door de Secretaresse, Noordstraat 109, Middelburg. Giro-adres voor geldzendingenDs. A. C. Heij, Koudekerke (Z.), No. 169757. Adres voor aanvrage naaigoederen Mej. C. Wagenaar, Markt K 4, Middelburg. Hoc Signo van Kathe Papke. Uitgave La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Dit boek verplaatst de verbeelding naar Jum- ne, de koningin van het Noorden, waarin Thor- keel Redami de ongekroonde koning was. Steeds was hij bedacht op de grootheid, eer, macht en vrijheid van Jumne, daarin gesteund door den raad dier stad en de heidensche priesterschap. Doch stil drong in Jumne binnen de prediking van Christus Jezus en naar Gods wil werd zelfs de dochter van Thorkeel Redami tot eene stille discipelin des Heeren. Als op aandringen van den hoofdpriester, die gaarne dat meisje tot zijn vrouw wilde hebben, besloten is alle christenen uit Jumne te dooden of te verdrijven, vluchten de christenen naar eene naburige stad, maar zij worden achterhaald en de heidensche priester doodt met eigen hand de jeugdige christin, die, naar hij wist, een ander liefheeft. Thorkeel Redami heeft van dat oogenblik geen rust meer, ieder trekt zich van hem terug. Jaren later komt deze man na vele zwerftochten aan het Bodenmeer tot de erkentenis het kruis heeft overwonnen. Dit was in het jaar 1046. De teekening dier tijden is af en schoon de worsteling van het meisjeshart tot het eindelijk rusten leert in het geloof, dat Christus is haar Zaligmaker en Heere. Dit boek spreekt van de overwinning van het kruis. Een Huwelijksleven door M. v. O. La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Dit boek bereikt nu de 3e druk. Zeker voor de uitgevers een bewijs, dat dit boek er bij het lezend publiek in wil. Licht en schaduw komen zeer duidelijk uit, alsook, dat het huwelijksleven moet geheiligd door de genade Gods. Geteekend wordt het huwelijksleven van baron en barones Seefeld. In het le deel staat dikwerf tegen het eigenrechtig optreden van den opbruisenden en hardvochtigen baron, die zijn vrouw en kin deren wel liefheeft, maar tact in zijn optreden is niet groot en zij zij is wel wat bang voor haar man, zoodat zij zich hult in een leu gensfeer. Door het sterven van den oudsten zoon komt er later verandering en dat wordt in het 2e deel de eene bekeering na de andere. Eerlijk heidshalve zij er bij gezegd, dat ons niet wordt onthouden de teekening van den harden strijd, die de baron te doorworstelen heeft, eer hij tot overgave komt, maar toch wil en vraagt men iets meer. Toch is dit boek te lezen genotvol en er is menige bladzij, die diep ontroert, 't Is eene pre diking ook voor dezen tijd, dat het huwelijks leven niet gelukkig wezen kan en zal in den vollen en hoogen zin, als niet Christus is Koning van beider hart en leven. K. B. S. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN KERSTFEEST 1934. Met hartelijken dank ontvangen van de Naaikrans „Lydia" (door L. MolendijkOoms) 2.50van Mevr. K. uit Eindhoven 8.50N. N. uit Wisse- kerke 2.50 door Ds. Pontier uit Heerlen van Mevr. Z. de P. 1.door A. Metzke, namens de Zen dingscommissie te 's-Grevelduin-Kapelle ƒ5.door Mej. J. E. Geldhof namens het Zuster-Comité te Roermond 8.50gevonden in de kerkcollecte te Koudekerke 1.aan 2y2 cent stukken: Mej. S. de G. 1.— Mej. S. 1.beide uit Vlissingen Mej. N. N. te Koudekerke 0.50. Het geld wordt nu verzonden, de volgende week hoop ik het totaalbedrag te vermelden. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Serooskerke. Met dank ontvangen 2.uit de collecte voor de Kerktelefoon. DE BOEKHOUDER.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 2