GFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN Waardeerende stem uit den Geref. Bond. Ds. J. J. Woelderink, Herv. pred. te Ouder kerk aan den IJssel, schrijft, naar aanleiding van de Afscheiding-herdenking „Het recht om zich af te scheiden van het Ned. Hervormd Kerkbestuur mag en kan door ons aan de Afgescheidenen niet worden betwist. We mogen de scheiding van '34 niet beschouwen als een zondig en eigenwillig drijven van enkele heethoofden. Veeleer hebben wij deze te erken nen als een eerste poging der Kerk om zich los te maken van de banden, waarmede zij in 1816 gebonden was geworden en die bedoelden haar over te leveren aan den geest des tijds en haar weerloos te maken in den geestesstrijd, die ko mende was. Als zoodanig kan en mag deze beweging op onze waardeering aanspraak maken. Ook al heeft zij niet tot het begeerde en gewenschte resultaat geleid, met eerbied gedenken wij het geloof en den geloofsmoed van die mannen en vrouwen, die verdrukking en banden hebben geleden en de rooving hunner goederen met blijdschap hebben aangenomen, wijl zij in het midden der gemeente geen aardsche macht noch eenige menschelijke heerschappij konden dulden, maar daar alleen wilden buigen voor Hem, die van God tot een hoofd der gemeente is gezet. Wie als lid van de Ned. Herv. Kerk uit de hoogte op de gescheiden kerken neerziet, ver geet, dat de oorzaak van alle kerkelijke ellende en verscheuring aan onze zijde wordt gevonden, zoodat verootmoediging voor God ons meerder past dan ijdele verhoovaardiging." Waardeering van vrijzinnige zijde. Ds. H. van Lunzen, Herv. pred. te Hoorn, schrijft in het weekblad „Ons Godsdienstig Le ven" „Hoe ver de geloofsinhoud en de levens- en wereldbeschouwing der Gereformeerden (poli tiek Anti-Revolutionairen) ook van ons af mo gen staan wij eeren in hen een stoere begin selvastheid en een weergalooze offervaardigheid. Aan vele slappe Hervormden ten beschamend voorbeeld. Ook bedenken wij als zij in de Hervormde Kerk waren gebleven, dan waren wij vrijzinnigen er allang uitgerangeerd. En zouden wij als het moest, met dezelfde kracht een eigen Kerk kunnen stichten? Men denlce over die vraag maar eens ernstig na in deze dagen van de herdenking van de Afschei ding in het jaar 1834." (Heraut) K. B. S. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg op 14 November 1934. 1. Ds. Pestman opent namens de roepende kerk van Grijpskerke de vergadering, laat zingen Ps. 122 3, leest Eph. 3 en gaat voor in gebed. 2. De credentiebrieven worden in orde be vonden. 3. De predikanten Oussoren en Bavinck worden ter vergadering welkom geheeten. Ds. Wiersinga wordt gelukgewenscht met het be roep naar Leiden. De Praeses wijdt enkele woorden aan de Her denking van de Afscheiding. 4. De notulen worden goedgekeurd. 5. Ingekomen Stukken Van de kerk van Middelburg een schrijven betreffende de Zendingsbijdrage, waarop be spreking volgt. 6. Rapporten Gerapporteerd wordt over de intrede van Ds. Oussoren te Middelburg en van Ds. Bavinck te Souburg. Ds. Heij geeft een overzicht van de Zendings- financiën. Hij wekt de kerken ernstig op om aan hun verplichtingen te voldoen. 7. Benoeming Deputaten enz. De volgende benoemingen of herbenoemingen hebben plaats. Tot Questor der Classis Br. C. P. Pouwer. Tot Kerkvisitatoren PrimiDs. Heij en Ds. Koning; Secundi: Ds. Vreugdenhil en Ds. Visser. Tot Archiefbewarende kerkde kerk van Middelburg. Voor de Regeling der examina Ds. Heij en Ds. Vreugdenhil. Voor Hulpbehoevende KerkenDs. Linde boom, Ds. Koning en Br. Louwerse. Voor Regeling vacaturebeurten pr. Ds. Vis ser sec. Ds. Heij. Voor Approbatie beroepen De kerken van Middelburg, St. Laurens en Souburg. Voor de Zending Ds. Heij en Ds. Pestman. Voor 't organiseeren van een Classicale Zen dingsdag Ds. v. Dijken, Ds. Koning, Ds. Lin deboom, Br. Adr. Melis en Br. J. Olthoff. Voor Corr. Theol. SchoolBr. J. Olthoff. Voor Classicale collecten Br. A. Vertregt; sec. Br. R. v. d. Welle. Voor Kas voor Hulpbehoevende Idioten A. Huysman, Meliskerke en Terpstra, Middel burg. Voor Rijn-Pruisen en Westfalen Ds. Visser. Voor Evangelisatie België Ds. Pestman. Voor geestelijke verzorging van militairen Ds. Bremmer. Voor Radio-kerkdiensten Ds. Lindeboom. Voor Art. 19 D.K.O. Ds. Bremmer, primus Ds. Lindeboom, sec. Als examinatoren O. T.Ds. Koning en Ds. Oussoren. N. T. Ds. Pestman en Ds. Lindeboom. DogmatiekDs. Heij en Ds. Vreugdenhil. KerkgeschiedenisDs. v. d. Guchte en Ds. Visser. Ethiek Ds. Pestman en Ds. Scholing. SymboliekDs. Heij en Ds. Vreugdenhil. KerkrechtDs. Bremmer en Ds. Tundennan. Ambtelijke vakken Ds. Bremmer en Ds. Lin deboom. Inhoud H. S. Ds. v. d. Guchte en Ds. Visser. 8. Rondvraag Art. 41 De kerk van Westkapelle vraagt om hulpdien sten op „Tweede Feestdagen". De kerk van Westkapelle wordt geadviseerd voor bedoelde dagen predikanten uit de Classis uit te noodigen. 9. Als roepende kerk voor de volgende ver gadering wordt aangewezen de kerk van Koude kerke en als datum wordt vastgesteld Woens dag 13 Febr. 1935. Het moderamen zal dan als volgt worden geconstitueerd Praeses Ds. Tun- derman Assessor Ds. Pestman le Scriba Ds. Scholing 2e Scriba Ds. Lindeboom. 10. Persoonlijke rondvraag Besloten wordt op den a.s. Pinksterdag weer een Classicale Zendingsdag te organiseeren. Ds. Wiersinga spreekt enkele woorden van afscheid welke door den Praeses worden beant woord. Aan het verzoek om het uitschrijven van een Classis Contracta, door de kerk van Vlissingen ingediend, wordt voldaan. 11. Br. Pouwer komt ter vergadering en dient de Classicale begrooting in. Deze bedraagt 500.en wordt aangenomen. 12. Besloten wordt een Classicale Zendings avond te organiseeren, waarvoor Ds. Merkelijn zal worden uitgenoodigd op te treden. 13. Medegedeeld wordt dat de Magelangfilm gereed is. De kerken moeten zoo spoedig moge lijk een aanvrage inzenden. 14. Het Kort Verslag wordt gelezen. 15. De Praeses sluit de vergadering, nadat gezongen is Ps. 75 1 en Ds. Scholing is voor gegaan in dankgebed. Voor de Classis, J. W. TUNDERMAN, 2e Scriba. Ondergeteekende hoopt Donderdag 22 No vember van 11 tot 12 uur zitting te houden in de consistoriekamer van de Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecten voor Evan gelisatie in de Provincie. Hij herinnert er aan dat eenige kerken nog niet hebben afgedragen de collecte voor de Theo logische Faculteit van de Vrije Universiteit en voor de Theologische School. Met het oog op afrekening met de betrokken deputaten zou hij die gaarne spoedig ontvangen. De Correspondent, J. A. VERTREGT. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 15 November 1934. Praeses Ds. A. H. Oussoren. Aanwezig 34 broeders. De Praeses openc de vergadering, laat zingen Ps. 119 1, gaat voor in gebed en leest Ps. 113. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukkenkennisgeving van over lijden van een zuster een schrijven van de kerk te A. een verzoek om afvaardiging naar de Jaarvergadering op 25 Nov. a.s. van de J. V. op G. G. „Herman Faukeel"; de brs. Sanderse en Van Sluijs worden afgevaardigd een ver zoek van de Middelb. Geref. Jeugdcentrale voor het houden van een collecte, wordt toegestaan een schrijven van de Zendingscommissie met ver zoek om een collecte te doen houden voor het Zendingshospitaal en het gebruik van de Hof- pleinkerk op Maandag 26 Nov. a.s. voor het vertoonen van de Magelangfilm le verzoek wordt toegestaan, 2e verzoek doorgegeven aan de Commissie van Beheer met gunstig advies mededeelingen van de brs Boucherie, le Cointre, de Jonge en Van Swichgem, dat zij hun benoe ming tot ouderling en van de brs. Adriaansen, Diermanse, Rothuizen en Walraven, dat zij hun benoeming tot diaken aannemen een verzoek van br. Groenewegen om uitstel van beslissing inzake zijn benoeming tot ouderling, verlenging beslissingstijd wordt toegestaan een schrijven van de Classis Middelburg, zal worden beant woord drie verzoeken om steun, verwezen 'naar de Commissie ad hoe. Commissie voor doopaanvragen enz. drie attestaties, één doop en één huwelijksbevestiging aangevraagd en toegestaan. Rapporten door br. Heemskerk wordt rap port uitgebracht over de gehouden Classisver- gadering. Ds. Oussoren wordt benoemd tot voorzitter van de Zendingscommissie. 29 Nov. a.s. Sectie 6 Dec. a.s. Breed 13 Dec. a.s. Smal. Rondvraag. Dankzeqqinq. Sluitinq. DE KERKERAAD. De mensch als „levende ziel" door A. Janse. Uitg.: „De Pauw", Culemborg Een uiterst belangrijk onderwerp wordt door den heer Janse in deze brochure behandeld op de wijze, die we van hem gewoon zijn, dus degelijk en principieel dat laatste woord ge nomen in den zin van afdalend tot de beginselen. Zoo is het een heel interessant boekje gewor den, waarin men telkens nieuwe gedachten aan treft en dat dringt tot nadenken. Uit dien hoofde kunnen we de lezing en bestudeering daarvan dan ook hartelijk aanbevelen. Dat wil dan niet zeggen, dat we in alle op zichten het met den heer Janse eens kunnen zijn. We vinden hier en daar een exegese, waartegen we bezwaren hebben en 't lijkt ons ook toe, dat hier en daar de vraag kan rijzen of het wel ge heel in overeenstemming is met onze belijdenis. Maar daarom te meer achten we bestudeering daarvan gewenscht, noodig en vruchtbaar. Herman Boerhave, biografische schet sen door Ds. J. W. Gunst. Uitgave W. Punt Jr., Leiden. Er zijn zoo enkele menschen, wier naam in de geslachten blijft voortleven zöö dat bijna ieder dien naam wel eens hoorde. Dat is ook het ge val met den man, wiens naam hierboven vermeld is, Herman Boerhave. Ieder heeft wel eens ge hoord van dezen beroemden medicus. Het is dan ook te begrijpen, dat Ds. Gunst, die gaarne zijn vrijen tijd gebruikt voor histo rische studies, in z'n woonplaats Oegstgeest, waar Boerhave een groote buitenplaats had, ge ïnspireerd werd zijn historie na te gaan en wat hij vond te publiceeren. Deze publicatie geschied de eerst in de Leidsche Kerkbode. En deze ar tikelen werden nu gebundeld uitgegeven en keurig uitgegeven met een zevental heel goed geslaagde illustraties op kunstdrukpapier door den heer W. Punt Jr. te Leiden. Gelijk de schrijver in een voorbericht op merkt, komt het aan de eenheid van het werkje niet ten goede, dat de inhoud eerst artikels- gewijze verscheen in een weekblad. Het zou o.i. er bij gewonnen hebben, wanneer de schrijver die artikelen had omgewerkt. Een en ander had dan kunnen achterwege blijven zonder schade te doen aan het geheel. Boerhave was een zeldzaam man begonnen met de studie der theologie, waarin hij het ver bracht zijn leven lang las hij dagelijks de Heilige Schrift in de grondtalen studeerde hij ook filosofie, waarin hij promoveerde, nog geen 22 jaar oud studeerde ook in de medicijnen, botanie en scheikunde en dan zöö dat hij in de drie laatste wetenschappen een professoraat kon bekleeden, zöö dat tal van buitenlanders naar Leiden kwamen om onder zijn leiding te stu- deeren. Van dit alles wordt op smakelijke wijze in gezelligen vorm verteld. Van Dordt tot '34 door A. Janse. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Met bijzonder veel genoegen lazen we deze studie van den heer Janse. Voor een oningewijde moge de titel onbegrijpelijk zijn, de lezers van onze Kerkbode begrijpen dien aanstonds, en deze titel pakt hen. Dat zal ook het boek doen als ze zich tot de lezing daarvan zetten. In een „Woord vooraf" zegt de schrijver, dat hij hier de „Afscheiding" wil zien in breeder verbanden, dan men meestal gewoon is te doen. Hij wil haar zien in het verband van Gods ver kiezing der geslachten, in verband van den groo- ten strijd tusschen het vleeschelijk en het gees telijk Israël en in verband van den kamp tus schen de humanistische en de Gereformeerde strooming in de Herv. Kerk tijdens de Republiek. We schreven reeds in de Kerkbode, dat we met de herdenking van de „Afscheiding" nu nog niet klaar zijn, maar daarmee eigenlijk pas goed zijn begonnen en ijverig moeten bestudeeren wat daarover in de laatste maanden verscheen. Onder de literatuur over de „Afscheiding" neemt dit boek van den heer Janse een eigen en een waardevolle plaats in. Metterdaad doet het ons de „Afscheiding" zien in breed historisch ver band en geeft het daarom ook een goed inzicht in de roeping van het heden. Ook geeft het en dat vinden we een niet geringe verdienste stof tot nadenken en verdere studie. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN KERSTFEEST 1934. Met hartelijken dank ontvangen van W. F. F. te Heerlen 1.50; van Mej. Molendijk namens het Dames Zend. Comité te Maastricht 5.Verder ontving Mej. Pouwer de volgende giften allen uit Middelburg Mej. M. J. 0.50; Mej. K. 1.Fam. V. 4.— Mej. N. N. 1.50. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Giro-adres Ds. A. C. Heij 169757. SCHOOLZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen door den heer J. C. Ruitenbeek van de kinderen der Chr. School te Koudekerke 15. Ds. HEIJ. Arnemuiden. Met dank ontvangen voor de Zen ding van Piet en Theo van Belzen 60 halve centen. Namens de Zendingscommissie, Ds. H. SCHOLING. Serooskerke. Met hartelijken dank ontvangen van een zuster der gemeente 2.50, n.l. ƒ1.voor de Kerk 1voor de Diaconie 0.50 voor de Kerk telefoon. W. F. M. LINDEBOOM. Middelburg. Hartelijk dank voor de volgende gif ten f 2.voor de Zeeuwsche Beker 5.voor Kerk en Armen „Uit Dankbaarheid". F. DAMEN, Kassier Diaconie. ZENDING. Middelburg. Ontvangen uit het busje van Andree Tazelaar, Nieuwe Vlissingsche Weg, 5.07J^ en een pakje zilverpapierdoor tusschenkomst van Mej. Huissoon 1.50 van dhr. P. Gr.van de Wed. F. 5.en van Wim Verhagen een flink pak zilver papier. Namens de Commissie mijn hartelijken dank. Wie volgt nu W. P. WATT'EL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. VEREENIGINGSLEVEN. KRING WALCHEREN I DER GEREF. MEISJES VEREENIGINGEN. Vergadering op D.V. 22 November kwart voor acht in de Hofpleihkerk. Als spreker hoopt op te treden den Heer Kuiper te Utrecht met het onderwerp „De Jongeren en het boek". Vergadering der Gerei. Meisjesvereeniging „Het ontluikend leven" op Zondag 18 November in de consistorie der Gerei. Kerk te St. Laurens. G. G. „De rijke man en Lazarus" door L. Prins. Na de pauzeReciteeren door J. de Bree. Memo- riseeren door G. Boon. De Gerei. M. V. ,,Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert D.V. Woensdag 27 November N. T. Schets 27, deel II en II. „Paules' bekeering en Apostelschap", K. Sanderse Pd. Gel. Bel. Art. 1. „Dat er een eenig God is", Si Hillebrand. Poëzie, D. Prins. Gerei. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Maria, Martha en Lazarus" door Annie Klaver. Na de pauze Reciteeren. Aideeling II. Bijb. Gesch. „De gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan" door Anke Schout. Na de pauze Vrije werkzaamheden. Aideeling III. Werkverd. Bijb. Gesch. „De blindgeborene" door Gré Klein. Na de pauze besprekingen a.s. Jaarfeest. Gerei. Mannenver. „Calvijn"Vrouwepolder. Vergadering op Maandag 19 Nov. a.s., des avonds 7 uur. Onderwerp„Brieven aan de Corinthiërs". Gereformeerde Knapenv erg ader ing SamuëlM'burg. Afdeeling II. B. G. „Bij Jericho" door vr. A. de Boks. K. G. „De Waldenzen" door vr. D. den Hollander. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. S. S. Job, vr. J. Jonkheer. A. R. Schets 10. „De Provincie", vr. K. Schout. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Agenda: Inleiding door den Bondsbezoeker. V. G. „Regenten tegen Maurits" door vr. J. de Rijke Jr. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Vergadert op Donderdag in het gebouw der C.J.M.V. Lange Singelstraat. Rooster 22 November a.s. Schr. St. IV „De verbreiding der Schrift" door vr. Goetgard. Gesch. „Groen van Prinsterer" door vr. A. Buys. Varia door P. Walraven. Vergadering der C. J. V. Pred. 12 la te Koudekerke op a.s. Zaterdagavond om 8 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: I. N. T. Deel II, les 58. „Petrus reis door het Joodsche land", vriend D. Wielemaker. II. Voordrachtvriend S. de Kam. Memorisatie vriend L. A. Jacobse. III. Vrij onderwerp. „Nut en zegen der Christe lijke Pers" door vriend D. Kerkhove. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 18 NOVEMBER 1934. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Theol. School. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Ds. D. Bremmer Ds. A. H. Oussoren Ds. A. H. Oussoren Ds. H. A. Wiersinga Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing 6 uur Ds. H. A. Wiersinga Zendingsrede. Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. D. Bremmer Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Voorb. H. Av. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Namiddag Voorber. H. Av. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 uur Ds. H. A. Wiersinga 5.30 uur Ds. J. W. Tunderman Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anaa Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. A. P. Heiner te Giessen-Rijswijk. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2.30 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 2.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Dinsd. 20 Nov. av. 6.30 uur Ds. Jac. van Nes te 's-Gravenhage. Lezing Zending o. d. Joden met Lichtbeelden. Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Cand. J. A. van Arkel te Rotterdam. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 5 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3