OFFICIEELE BERICHTEN. (Y collecte) PREDIKBEURTEN ten, die van 20 October 1933 tot 20 October 1934 zich voor het eerst lieten inschrijven. Theologie 36 Rechten 28 Letteren 9 Wis- en Natuurkunde 15 Medicijnen 1 Theologie en Rechten 2 Economie 1 92 Dat het aantal slonk vergeleken bij een vorig jaar, toen het totaal 110 bedroeg, is in hoofdzaak daaraan toe te schrijven, dat het aantal studen ten, die voor de theologie zich lieten inschrijven, verminderde, wat met het oog op de moeite, waarin reeds nu de candidaten verkeeren om een plaats te krijgen, niet te verwonderen is en ook niet te betreuren valt. (Heraut) De 5e conferentie voor den Justus-arbeid in de Geref. Kerken, stond onder leiding van Ds. J. A. Tazelaar, van Rotterdam. Blijkens verslag van den secretaris zijn weder een achttal Geref. (Centra) Kerken overgegaan tot het vormen van een Justus-commissie welke commissies zich alle hebben aangesloten bij het Centraal Verband Schiedamscheweg 205, Rot terdam. De Justus-lijst is inmiddels te klein ge worden om het snel groeiende aantal correspon dentie-adressen op te nemen, waarom dan ook een nieuwe meer ruimte biedende en van meer modern motief voorziene lijst binnen den kortst mogelijken tijd aan de Geref. Kerken in Neder land zal worden toegezonden. Tevens werd be sloten een tweeërlei propaganda-folder te ver spreiden waarop in het kort samengevat de Justus-arbeid alsmede de benoodigde adressen zijn aangegeven, een en ander ten gerieve van belanghebbenden, als studenten, militairen, kan toor- en handelsbedienden, verpleegsters, dienst boden e.a. in den meest ruimen zin. Inmiddels is aan alle Geref. Kerken in Nederland verzocht een Justus-correspondent ter plaatse aan te stel len zulks met verwijzing naar de uitspraak van de Generale Synode van Middelburg ,,dat de Justusactie, wijl ze vele jeugdigen vooral van groot nut kan zijn, allen steun verdient", en zij dezen arbeid in de medewerking aller kerken aanbeval. Uit den ingekomen en nog steeds in komenden stroom van berichten der kerken, blijkt dat aan dit verzoek met alle welwillend heid, wordt voldaan, zoodat de Justus-actie zich vrijwel heeft uitgebreid over al de Geref. Ker ken in den lande. Na afhandeling der huishou delijke zaken, refereerde Ds. P. Ch. van der Vliet van Utrecht over Zoekers". Spreker ves tigde de aandacht op het feit, dat met veel men- schenleed wordt meegeleefd, maar dat de een zamen van het moderne leven door velen vergeten worden. Justus nu zoekt deze eenzame zoekers, de jonge menschen, aan wie door ver huizing in een vreemde plaats de weg gewezen moet worden. Men vergete uit de vele op zich zelf staande personen de verpleegsters uit de groote ziekenhuizen niet. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd ruimschoots gebruik gemaakt. Ds. van der Vliet ging voor in dank zegging, waarna de voorzitter de conferentie sloot. ,,Oude Paden" schreef Ds. J. J. Knap, Herv. pred. te Groningen, over de Afscheiding, o.m. het volgende „Heeft Ds. de Cock de eenheid verscheurd, toen hij zich met zijn gemeente afscheidde Uit de Acte van Afscheiding of Wederkeering blijkt duidelijk, dat hij dit noch gewild noch bedoeld heeft. Hij ziet de toenmalige Hervormde Kerk daarin als een valsche Kerk. Wij kunnen dit gezichtspunt niet juist noemen, omdat de ware, zuivere leer nog altoos hier en daar gepredikt en de Sacramenten naar den eisch bediend wer den. Wij zijn van oordeel, dat Ds. de Cock de Kerk te zeer met haar organisatie vereenzelvigd heeft, en dat de ware Kerk onder die onschrif tuurlijke organisatie ook toen nog voortleefde. Wij kunnen echter wel begrijpen, dat de om der waarheid wil vervolgde leeraar tot zijn in zicht te dezer zake gekomen is, vooral omdat het de leidende Besturen waren, die het hem moeilijk maakten. Maar hij was, ondanks deze opvatting, volkomen ter goeder trouw, en als men van de valschheid der Kerk overtuigd is, dan moet men zich afscheiden, en kan men dit bezwaarlijk een verscheuren der Kerk noemen. Wat hij wilde en bedoelde, was een Reformatie der Kerk. Immers noemt hij in de Acte de Af scheiding ook Wederkeering, n.l. wederkeering tot de Kerk der Vaderen met haar aloude Be lijdenisschriften en Kerkenorde. Voor zijn besef scheidde hij zich af van de valsche Kerk, die geen Kerk meer voor hem was, en hij wendde zich in de Acte tot alle geloovigen in Nederland om met hem en zijn gemeente de Kerk der Va deren, te doen herleven en tot zegen voor de gansche natie te doen zijn. Er is dus op Hervormd standpunt ruimte voor kritiek, maar dan toch voor begrijpende kritiek, die een vurig begeerde toenadering niet uitsluit, maar veeleer in de hand werkt. Een Hervormde, die de zaken ernstig overweegt, zal gaarne er kennen, dat ook zijn eigen Kerk wel iets aan de Scheiding te danken heeft, al heeft deze vele ernstige Christenen uit haar midden weggeno men. Sinds '34 en later ook sinds '86 zijn veler oogen opengegaan voor de heerlijkheid der Gereformeerde beginselen. Indirect en voor een deel is het aan Scheiding en Doleantie te danken, dat het Calvinistische bewustzijn in de Her vormde Kerk opgewekt is en zich ontwikkeld heeft tot een geestelijke macht van beteekenis, die goede hoop voor de toekomst geeft. Bovendien willen wij niet vergeten, dat de opkomst der Afgescheiden Kerken vooral in de Noordelijke provincies een vrij groot deel des volks voor het liberalisme bewaard heeft, waar voor de Groninger richting deed vreezen. Ten slotte gaat het niet allereerst om de belangen van onze eigen Kerk, maar om die van ons volk en, hooger nog, om de verheerlijking van Gods Naam. Laten de Kerken in dezen tijd van klim mend ongeloof schouder aan schouder staan, om een dam tegen den vloed op te werpen. En al zal de zichtbare vereeniging nog wel even toe ven, laat ons toonen, dat het in het geestelijke bij ons is Eén Heere, één Geloof, één Doop, één God en Vader van allen, die daar is boven allen, en door allen, en in u allen 1" Voorzichtig toch. Onder dit opschrift geeft Prof. Grosheide in ,,N.-H. Kerkbl." onder- staanden, ook o.i. zeer noodigen, wenk Wanneer één van onze kerkelijke vergaderin gen in de droeve noodzakelijkheid is gekomen om een dienaar des Woords te schorsen of af te zetten, doet ze daarvan mededeeling aan alle classes onzer kerken. Dat is noodzakelijk. Uit het kerkverband, waarin onze kerken met elkan der leven, vloeit voort, dat wie in één classis het recht ontving om Woord en sacramenten te bedienen, dat recht in alle classes bezit. Wie het recht in één classis verliest, verliest het in alle. Vele classes hebben de gewoonte om als zulk een droeve brief bij haar in kwam, dat te ver melden in het kort verslag, dat in de bladen wordt geplaatst. Soms geschiedt dat in zeer al- gemeene termen en zonder verdere aanduiding. Daar bestaat geen bezwaar tegen, al heeft de mededeeling dan ook weinig zin. Soms echter geschiedt het met vermelding van de initialen van den betrokken dienaar des Woords en van de kerk, waar hij woont. Dat dit zeer gevaarlijk is, bleek ons dezer da gen. Ons werd gevraagd, waarom Ds. X., ge noemd werd de naam van een achtenswaardig predikant, geschorst was. Toen we vroegen, hoe men daar aan kwam, werd ons gewezen op een verslag van een kerkelijke vergadering, waarin dat zou vermeld staan. Gelukkig konden we den vrager helpen, omdat we wisten, wie bedoeld was. Doch de initialen van den bedoelde, waren volkomen dezelfde als van Ds. X. Zulke dingen mogen niet voorkomen. Want praatjes verbreiden zich snel en schaden altijd den goeden naam. Laten we daarom zulke mededeelingen uit de publieke verslagen weglaten en in ieder geval geen initialen vermelden. Te Hilversum heeft zich een Comité ge vormd om de oprichting te bevorderen van een tehuis voor ouden van dagen, leden der Gerefor meerde Kerk. Het Comité bestaat uit de Heeren J. A. Con- standse, Jan Steenlaan 11 Ds. H. v. d. Elskamp, Nassaulaan 44 Dr. G. Esselink, Burg. Gulcher- laan 1 C. Rot, Diependaalsche Drift 9 J. Wes terman, Multatulilaan 46. Ouden van dagen, die inlichtingen wenschen of een plaats verzoeken in het te openen rust huis, worden verzocht zich ten spoedigste op te geven bij J. A. Constandse, Jan Steenlaan 11 te Hilversum. K. B. S. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Dinsdag 6 November, 's av. 7.30 uur. DE SECRETARIS. Coetus Geref. predikanten in de Classis Mid delburg D.V. Maandag 5 November, des mor gens om 10 uur. VERGADERING der Classis Tholen D.V. op Woensdag den 14en November 1934 des v.m. om 9 ure, in het vergader lokaal, te Bergen op Zoom. Agenda: 1. Opening der vergadering door den Praeses. 2. Nazien der credentiebrieven en instructiën. 3. Vaststellen moderamen. 4. Lezen en vaststellen der notulen. 5. Zaken uit de notulen. 6. Mededeeling van ingekomen stukken. 7. Behandeling van instructiën. 8. Rapporten. 9. Rondvraag naar art. 41 en zoo noodig art. 43 K.O. 10. Aanvragen en vaststellen vacaturebeurten. 11Algemeene rondvraag. 12. Lezen persverslag. 13. Vaststelling van den aanvang der volgende vergadering. 14. Sluiting. Mede te brengen collecten Yi collecte Hulp behoevende Kerken; Yi collecte Hulpbehoevende Studenten collecte Theol. School Bijdragen Zendingshospitaal. Op last der Classe, E. TANGE, Scriba. Rilland-Bath, 30 October 1934. 2e lijst der feestcollecie van 14 October 1.1. (Herdenking Afscheiding) in Zeeland. Totaal der le lijst was 4315.34 2e lijst: Aardenburg 51.25 Baarland 113.62 Borsele 34.58 Gapinge 40.77 Goes 1074.35 Grijpskerke (nagift) 1. (Het totaal voor Grijpskerke is dus 323.88) Heinkenszand 134.35 Hoek 48.43 Kruiningen 135.75 Oostburg 112.17 Oostkapelle 213.15 Oost Souburg 248.14 Scharendijke 57.07 Serooskerke (nagift) 16. (Het totaal voor Serooskerke is nu 247.05) Terneuzen 437.04 Vrouwepolder 112. Zaamslag 271.88 Zonnemaire 24.75 Totaal van 48 kerken 7441.64 Van vijf kerken is de collecte nog niet ont vangen, n.l. van Driewegen, 's-Gravenpolder, Krabbendijke, Poortvliet en Tholen. Het bedrag wordt gaarne heel spoedig ontvangen. Namens Depp. v. Hulpbeh. Kerken, F. J. VAN DEN ENDE, Giro 41873. Kamperland, 1 November 1934. Deputaten voor Hulpbehoevende Kerken in Zeeland noodigen die kerken in de provincie, welke tot heden niet in staat waren te beroepen, maar voor welke wellicht de mogelijkheid daar toe geopend zou kunnen worden door eenige hulp uit de collecte van 14 October, uit, om, voorzoover ze het nog niet deden, zoo spoedig mogelijk, liefst binnen acht dagen, meedeeling te doen aan eerstondergeteekende, van hun verzoek met opgave van het bedrag, dat ze noodig heb ben en met verdere toelichting. Tevens verzoeken ze de kerken, die in zeer buitengewoon finnancieelen nood verkeeren, en een beroep wenschen te doen op de gehouden collecte, eveneens dat te berichten. Aan de ver gadering der Generale Deputaten zullen dan de binnengekomen adressen worden voorgelegd. Namens Depp, voorn., F. J. VAN DEN ENDE, Kamperland. J. BOIDIN, Schoondijke. 1 November 1934. Collecte Classis Walcheren. Theol. Fac. Hulpb. Kerken der V.ll. in de Provincie Arnemuiden 20.05 22.59 Domburg 11.03^ 13.20^ Gapinge 6.85 6.90 Grijpskerke 25.10 17.70 Koudekerke 11.50 St. Laurens 15.74 16.27 Meliskerke 18.73 19.96 Middelburg Oostkapelle 14.75 11.46 Serooskerke 30.25 27.12 Souburg 39.57 39.73 Veere 12.53 7.13 Vlissingen 71.18 33.57 Vrouwenpolder 12.50 11.01 Westkapelle 5.70 4.84 J. A. VERTREGT, Correspondent. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN KERSTFEEST 1934. Met hartelijken dank ontvangen van de Dames K. te Breda ƒ1.van Mevr. S. te Kapelle 2.50; van J. L. te Vlo ƒ1.van J. J. de K. te Grijps kerke 2.Vriendelijk aanbevelend, S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Giro-adres Ds. A. C. Heij 169757. P.S. De inzameling voor het Kerstfeest duurt nu nog drie weken, dus tot 22 November. Zij, die nog wat willen zenden, verzoeken we dringend er niet te lang mee te wachten, daar het nazenden weer extra onkosten meebrengt. Mej. Pouwer, Noordplein 171, Middelburg, stelt zich nog steeds beschikbaar giften te ontvangen. Serooskerke. Onder dank ontvangen voor de Her denkingscollecte Hulpbehoevende Kerken een gift van 10.-. W. F. M. LINDEBOOM. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte de volgende giften 2.50 nagift Afscheiding 2.50 voor de collecte der Scheiding 1834; 1.Afschei ding collecte 1voor de collecte ter herdenking van de Afscheiding, van een zuster die niet aanwezig kon zijn; 1.voor de kerken van N. N. Onder dankzegging aan den Kassier der Kerk door gezonden. F. DAMEN, Kassier Diaconie. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Willy Swane veldt 75 halve centen; schoolkind Gravenstraat 15 cent; Jopie en Gerda Timmermans een pak zilverpapier wijlen Mej. Toutenhoofd een legaat van 500.ho pende dat dit goede voorbeeld navolging moge vinden. Voor al deze giften mijn hartelijken dank. Namens de Zenamgscommissie, W. P. WATTEL. Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. VEREENIGINGSLEVEN. Jaarvergadering der Geref. M. V. „Wees een Zegen" te St. Laurens D.V. Donderdag 8 November. Aanvang 7 uur. Inleiding „De Afscheiding" door M. Hendrikse. Jaarverslag Seer,, Penn., Bibb. en Samenspraak. Vergadering der Geref. Meisjesvereeniging „Het ontluikend leven" op Zondag 4 Nov. in de consistorie der Geref. Kerk te St. Laurens. K.G. „Innocentius III" door M. de Visser. Na de pauze Reciteeren door N. Corbijn. Memo- riseeren door P. Riemens. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Wie is de meeste" door Truus Meeuwse. Na de pauze Vrije werkzaamheden. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De barmhartige Samaritaan" door Jeanne Davidse. Na de pauze Voorlezen uit „Te mogen leven", ge schreven door Mary Pos. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. Afdeeling A. Gel. leer. „De mededeelbare eigenschappen Gods", R. Buyze. Boekbespreking „Het vergeten deel", L. Goedbloed. Bijdrage M. van Moolenbroek. Afdeeling B. N. T. Schets XI. „Jezus in Galilea" door Laura de Vos. Kerkgeschiedenis. Schets 44 en 45. „De Bedel orden" door Tanny Davidse. Bijdrage Frans Sanderse. Vergadering der C.J.V. Pred. 12:1a te Koudekerke op Zaterdagavond 8 uur precies in het Vereenigingsgebouw. Agenda: I. O. T. Deel I, les 3. „De Zondeval", vr. P. Vader. II. Voordrachtvriend A. Harpe. Memorisatie vriend A. C. Heij. III. V. G. Les 13. „Willem I kiest de zijde van het Nederlandsche volk", vriend D. Izeboud. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 4 November, aanvang 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Gel. Bel. Art. 20. „God heeft Zijn rechtvaardigheid en barmhartigheid bewezen in Christus", vr. W. de Visser. M. O. Ond. 13. „Armenzorg in den Bijbel", vr. J. Boon. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. N. T. Schets 7. „Johannes den Dooper", II, vr. H. Kingmans. V. G. Schets 1. „Wat „Geschiedenis" is en het ontstaan van volkeren en vorsten", vr. D. Geuze. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. O. T. Sch. 46. „Davids vervolging" door vr. P. de Boks. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling II. B. G. „Van kinderen en van een jongeling" door vr. A. Izeboud. V. G. door den leider. Geref. Jongclingsverceniging „Herman Faukecl". G. B. „Val des menschen" door vr. W. Verstraaten. A. R. „Sociale kwestie" door vr. L. W. v. d. Schee. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 4 NOVEMBER 1934. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Aflossing Geldleening. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. H. Pestman Woensdag 10.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Ds. A. H. Oussoren 2 uur Ds. A. H. Oussoren 6 uur Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Voorb. H. Av. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Bed. H. Av. en Dankz. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 10 en 5 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur Ds. M. Heuzeveldt Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Voorb. H. Av. Woensdag 7 Nov. 9.30 en 2 uur Ds. E. Mobach te Numansdorp. Dankdag. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Arr.a Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 uur Lezen eener Leerr. 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. J. v. d. Berg te Renswoude. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. W. M. le Cointre Bed. H. Av. en Dankz. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2.30 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Cand. J. A. Vink Hulppred. te Bunschoten. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 5 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3