OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN Toegang tot de Theologische School. In „De Bazuin", 2e Jrg no. 20, 16 Dec. 1854 leest men „Ons blijft niets meer over dan het volk des Heeren van wat naam, kleur of vorm op deze Inrichting te wijzen hun te herin neren dat zij, volgens Synodaal besluit even zeer openstaat voor jongelingen buiten ais binnen den kring der Afgescheiden Ge meente Kampen, 11 Dec. 1854. T. F. DE HAAN. S. VAN VELZEN. A. BRUMMELKAMP. H. DE COCK. De lezer ziet, dat dit een officieele verklaring is, afgelegd door het officieele leercorps, bij de officieele opening der Theologische School. Ik zette enkele woorden vet. Deze opvatting getuigt van breeden zin, welke, met behoud van het eigenlijke doel der Theol. School, voor haar ontwikkeling goede conse quenties zou kunnen gehad hebben. (Bazuin) Slechts weinige plaatselijke kerken onder gaan zóó pijnlijk de gevolgen der Rijksbezuini ging als die te Hellevoetsluis. De opheffing der Marinewerf aldaar heeft burgerlijke en kerke lijke gemeenten zoodanig gedecimeerd, dat bijv. de Geref. Kerk zich gedwongen ziet, naar finan- cieele hulp van buiten uit te zien. Wij ontvingen een circulaire, waarin wij lezen dat op 1 Mei 1934 de Geref. Kerk van Hellevoetsluis nog slechts 57 belijdende leden (19 mannen en 38 vrouwen) en 20 doopleden telde. Nog steeds vertrekken er leden en nieuwe komen er zelden. Zich uitbreidende gezinnen telt de gemeente slechts 3 De meeste leden zijn oud en hebben een klein inkomentje. De burgerlijke gemeente vertoont eenzelfde beeld. Van plm. 5000 inwo ners daalde ze tot ongeveer 1500. De Christe lijke school, eertijds MULO, telde vroeger ruim 200 leerlingen en thans31 Het kerkgebouw bestaat 12 jaar. De gemeente telde toen 302 zie len. Maar reeds spoedig daarna begon de „uit tocht", d.i. de overplaatsing van het garnizoen, de marine, het loodswezen, de werf. De vraag is nu zijn er mede-gevoelende broe ders en zusters in beter gesitueerde gemeenten, die een handje willen helpen, ons de schuld (plm. 13.000) van Hellevoetsluis te delgen? Zoo ja, dat zij dan den penningmeester der schuld-commissie, den heer K. Rietdijk, ver blijden met een overschrijving op zijn postreke ning 219069. De weg' naar den hemel. „Ik hoop, dat gij allen eens in den hemel zult komen, maar zal die hoop ooit werkelijkheid worden, dan moet gij allen ook den weg naar den hemel bewandelen. Er zijn thans velen hier door wier voetstap de drempel van dit kerk gebouw niet uitgesleten is velen ook die niet gewoon zijn des Zondagsavonds de kerk te be zoeken. Het heeft mij menigmaal bedroefd, dat hier zoovele menschen wonen, die met de mode godsdienstoefening van des Zondagsmorgens te vreden zijn. God heeft u een goede en wel varende stad met zulke schoone dreven ter wo ning gegevenmaar een volk, dat Gods dag niet in eere houdt, kan op den duur niet geluk kig zijn." W. H. Gispen Sr. Onder groote belangstelling had j.l. Maandagmiddag de eerste steenlegging plaats van de nieuwe Geref. Kerk te Mariënberg (O.). Deze gemeente geformeerd uit gedeelten van de Kerken van Bergentheim, Heemse, Ommen en Vroomshoop heeft ongeveer vanaf hare in- stitueering gebruik gemaakt van een houten noodkerk, doch zal zich binnenkort mogen ver heugen in het bezit van een vriendelijk kerkge bouw. Ds. P. H. Wolfert sprak een inleidend woord en herinnerde eraan, dat in Januari 1926 het Comité samengesteld werd, dat de institueering van de zelfstandige kerk moest voorbereiden. Met groote dankbaarheid gedacht Spr. Mees ter G. Dijkstra, die de totstandkoming van dit kerkgebouw niet mocht beleven omdat God hem van zijn post heeft afgelost. Het werk van dit Comité werd 2 Nov. 1928 bekroond toen de kerk werd geïnstitueerd. 8 Maart 1929 werd het houten hulpgebouw in gebruik genomen, dat nu op den achtergrond is geschoven. De eene weldaad volgde op de andere. Thans zijn we toegekomen aan de eerste steenlegging. „We kunnen je niet dankbaar genoeg zijn", merkte de vrouw op. „Je hebt er heel wat voor gedaan. We schaamden ons er voor, je te halen midden in den nacht." „Dat is niets. Ik ben blij, wat voor het kind te hebben kunnen doen. Ik was ook maar een werktuig in Gods hand. Alleen, Landman, en dat geldt ook je vrouw willen jullie hebben, dat het meisje rustig blijft voor het vervolg De toon, waarop deze vraag werd gesteld, was ernstig. Maar ook het gelaat van den schoen maker was een en al ernst. Man en vrouw be grepen, dat van hun antwoord veel zou afhangen. „Natuurlijk willen we dat", antwoordden zij. „De ellende van vanavond is al meer dan ge noeg." „Jullie hebben er dus alles voor over Ik vraag het met opzet en grooten nadruk. Want dit kan gevolgen hebben." „Wat bedoel je „Redding voor onze ziel is alleen mogelijk in het bloed van Jezus Christus", zeide Bazuin. „Je dochter zal dat meer en meer gaan inzien. Haar onrust van vanavond is voor mij het be wijs daarvoor. Maar dan zal Stien veranderen als een blad aan een boom. Zullen jullie haar tegenwerken „Als we dat zouden doen, hadden we je niet gehaald, Bazuin", antwoordde moeder Landman vlug. Want zij wist niet, welk antwoord haar man geven zou met grooten tegenzin had hij den schoenmaker gehaald. „Dan is het goed", zeide deze. „Ik wil jullie volstrekt niet voorschrijven, wat je doen moet, Voor Spr. persoonlijk is het ook een dag van beteekenis. Het overkomt niet iederen predikant, dat hij een eersten steen mag leggen. Alle eere echter aan den Koning der Kerk. In Zijn Naam wordt de steen gelegd met de bede die Hij zelf ons geleerd heeft„Uw Ko ninkrijk kome Na het inmetselen van den steen wijst Ds. Wolfert er op, hoe het werk bij dezen bouw in alle rust, vrede en harmonie verloopt. De gemeente heeft zelf medegewerkt. Ieder stond gereed en was bereidwillig om te helpen. Er mag gesproken worden van een harmonische samenwerking. Spr. besluit met de bede, dat Gods Koninkrijk, ook door het werk hier verricht, steeds meer tot openbaring moge komen. Nadat gezongen was Ps. 89 1 ging Ds. W. voor in dankgebed en was de plechtigheid ge ëindigd. K.B. S. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Dinsdag 4 September. DE SECRETARIS. AGENDUM van de vergadering der Clas sis Middelburg op Woensdag 12 Sep tember 1934 in de Hofpleinkerk. Aanvang 9.30 uur. 1Opening. 2. Nazien der credentiebrieven. 3. Samenstelling van het Moderamen Praeses Ds. H. Scholing. Assessor Ds. W. F. M. Lindeboom. Ie Scriba 2e ScribaDs. A. Koning. 4. Lezing en vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 5. Behandeling der Instructies. 6. Rapporten. 7. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. 8. Aanwijzing roepende kerk voor de volgende vergadering. 9. Rondvraag. 10. Lezing en vaststelling der korte notulen. 11Sluiting. Namens de roepende kerk van Gapinge, J. W. TUNDERMAN, Praeses. L. ORANJE, Scriba. Classis Zierikzee. De e.k. vergadering der Classis Zierikzee zal D.V. gehouden worden op Woensdag 3 Octo ber 1934 te Zierikzee. Aanvang 10 uur. Punten voor het agendum in te zenden vóór 12 September aan den eerstondergeteekende. Namens de roepende kerk van Oosterland, M. CAPELLE, Praeses. B. HAGE, Scriba. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 27 Augustus 1934. Praeses Ds. A. Koning opent op gewone wijze. Eén ouderling door vacantie afwezig. De Scriba leest de notulen. Goedgekeurd. Ds. Koning wijdt enkele woorden aan de na gedachtenis van br. J. de Voogd, die vele jaren de kerk als ouderling, hier en op andere plaat sen heeft gediend. Ingekomen Stukkena. Agendum van de Centrale Diaconale Conferentie. Br. Vogel wordt afgevaardigd, sec. br. Willemse. b. Ver slag van de Evangelisatie in Spanje en een ver zoek om steun uit de kas voor algemeene doel einden zal een gift gezonden worden, c. Een schrijven van het Chr. Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen om contribuant dier Stichting te worden, voorloopig aangehouden, d. Een ver zoek om steun van een Schoolvereeniging, te vens evangelisatiepost te Kerkwerve, uit de kas voor alg. doeleinden een gift gezonden, e. Han delingen Curatoren Theologische School, ter lezing gelegd. Rapporten. Praeses rapporteert over gehouden ziekenbezoek. Brs. ouderlingen doen eveneens verslag van afgelegde bezoeken gedurende do- miné's vacantie. Diaconale zaken worden besproken. Boeken en bescheiden der Diaconie zijn nagezien en in orde bevonden. Finantiëele zaken. Een dankoffer groot 10. en een gift van ƒ1.voor het tekort in de collecte gevonden. maar voor de rust van het meisje is het nood zakelijk, dat jullie haar niet tegenwerkt en rus tig haar gang laat gaan. En nu, goedennacht verder." „Goeden nacht, Bazuin. Nog vriendelijk be dankt." „Geen dank", weerde hij af, en verdween naar zijn woning. Het was licht in zijn ziel. Want het werd hem duidelijk, dat God bezig was, groote dingen te doen, al zouden de menschen die klein vin den en al zou er mede gespot worden. De ziel van dat meisje was gegrepen. En naar de uitlatingen van Landman te hooren, was Froukje ook niet rustig. Bij haar had hij het verwacht. Al lang was zij de oude niet meer. En God wist, hoe veel en hoe vurig hij en zijn vrouw gebeden hadden voor het behoud van hun kind Werd het gebed verhoord Hij meende het stellig. En er was dank in zijn ziel. Terwijl Bazuin naar huis liep, om zijn vrouw deelgenoote van zijn vreugde te gaan maken, klom vrouw Landman weer naar boven, om naar haar dochter te zien. Maar schier onmiddellijk keerde zij terug met de verrassende mededeeling, dat het meisje sliep als een roos „Snap je daar nu wat van vroeg haar man. „Neen, dat is mij een raadsel." ,,'t Is een mirakel", zeide hij nog. En toen gingen zij slapen, blij van de ellende verlost te zijn, en hopend, dat Stien verstandiger worden zou. Landman meende, dat zij haar dwaasheid wel zou inzien, maar zijn vrouw dacht er het hare Kerkelijken stand. Ingekomen met attestatie van de kerk van Gapinge Zr. A. van Zorge en van de kerk van Middelburg Br. J. Broerse en gezin. Gedoopt Maatje Johanna dochter van M. v. d. Broeke en M. Wattel Samuël zoon van P. Hillebrand en A. Fransoo. Overleden Br. J. de Voogd. Rondvraag. Niets te behandelen. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Wederom onder hartelijken dank ontvangen een partijtje fijne handperen. De tijdelijke Huisvader, L. JOOSSE. VEREENIGINGSLEVEN. Kring „Walcheren" II van M. V. Vergadering D.V. 6 Sept. 's avonds 7.30 uur in de Geref. Kerk te Serooskerke (W.). 1. Inl. „De Afscheiding" door Domburg. 2. Inl. Gezinsleven „Vriendschap in het meisjesleven" door Vrouwenpolder. 3. Bijdragen van de ontv. Vereenigingen. M. V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Oud Test. Schets 4. „Tweeërlei zaad", B. en B. van 9 Maart door M. de Vos. Verder Reciteeren en Improviseeren. Geref. Meisjesvergadering „Nunia". Middelburg. Afdeeling I. Bijbelsche Geschiedenis. „De bezetene van Gadara" door Koos Tevel. Na de pauze Improvisatiewedstrijd. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Af deeling A. N. T. Schets 10. „Jezus door Samaria", F. de Vos. Vrije werkzaamheden. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. De vergaderingen beginnen 6 September. Schriftstudie P. Vader. Kerkgesch. G. Versluis. Het Bestuur. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. O. T. „Esther", J. Vader. M. O. „Overheid en Maatschappij B.", J. Geldof. De Geref. J. V. Spr. 8 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 2 September. Aanvang 7 uur. Gel. Bel. Art. 17. „Van de wederoprichting des gevallen mensch", vr. J. Sturm. M. O. Ond. 12. „Zondagsrust en Zondags heiliging", J. J. van de Hofstede. Geref. Knapenvergadering op Zondag 2 Sept. in de consistorie der Geref. Kerk te St. Laurens, om 4 uur. 1. G. G. „De knecht van den Hoofdman ge nezen" door vr. L. Gidionse. Zie Knapenblad Maart. Pauze. 2. K.G. „De Afscheiding" door vr. P. Boon Pz. Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Vereenigings- leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie. van. Dat was maar niet een bevlieging. Ver klaren kon zij niets, maar dat het bij Stien iets bizonders was, stond voor haar vast. HOOFDSTUK XVIII. Na nog enkele uren slaap genoten te hebben, zette dien Maandagmorgen Bazuin zich vroolijk en welgemoed op zijn driepoot, niet vermoedend, dat een week vol onrust, maar ook vol geeste lijke blijdschap was aangebroken. Van onrust. Want het gebeurde van dien be- wusten Zondagavond bleef niet verborgen. In tegendeel eer de dag verstreken was, was het geheele dorp er van op de hoogte en wist ook de dokter zijn vrouw te verklaren, hoe het kwam, dat Froukje zoo vroeg thuis was gekomen en zich niet wel gevoelde. „Pure godsdienstwaan zin". Als zij het te bont maakte, moest zij maar verdwijnen, hoe eer hoe liever. Des dokters vrouw hoorde er vreemd van op, want zij had het meisje dien dag heel opgewekt gevonden en niets bijzonders aan haar ontdekt. Het heele dorp was op de hoogte. De namen van Stien Landman en Froukje Bazuin gingen over de tong. Ook die van de laatste. Daar zorgde Marie Laukema wel voor, die in eenen alle vriendschap vergeten was, nu Froukje nei ging toonde, met de Cocksen mede te gaan. Het gerucht bereikte de boerderij van Elema, die onmiddellijk op Arie afstevende, om haring of kuit te hebben. Arie, inwendig verstoord op Froukje, welke boosheid nog verergerde, toen hij bemerkte, hoe er op het dorp over haar en Stien Landman werd gepraat, hield zich voor den boer goed. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 2 SEPTEMBER 1934. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Emeriti-fonds. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. H. H. Schoemakers te Kampen. Voorb. H. Av. 2 uur Ds. H. H. Schoemakers 6 uur Ds. Z. Hoek Noorderkerk 9.30 uur Ds. Z. Hoek te Zierikzee. 6 uur Ds. H. H. Schoemakers Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Voorb. H. Av. Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Cand. Schalekamp te Wassenaar. Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. H. A. Wiersinga Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman 7 uur Ds. J. W. Tunderman Rede voor de Jeugdvereen. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 10 uur Lezen eener Leerr. 5.30 uur Ds. Joh. Spoelstra te Anna Jacoba Polder. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 6.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9, 2 en 6 uur Ds. W. Scheele te Hoogersmilde. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anrxa Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 10.30, 3 en 7 uur Ds. T. Sap te Nunspeet. Bed. H. Av. en Dankz. Rilland-Bath 10 en 2.30 u. Cand. B. A. v. Lummel te Zuidland. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. C. W. Keur te Scheveningen. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok „Het zal wel overgaan, baas", meende hij, hoe wel hij zijn eigen woorden niet geloofde. „De wichters zijn wat in de war. 'k Weet er alles van. Wat er op het dorp van verteld wordt is natuurlijk overdreven." „Dat zal wel. Maar er is altijd wat van waar. Je weet, wat ik je gezegd heb. 'lc Mag je graag lijden en zou je graag houden. Maar als de doch ter van Bazuin net als haar vader wordt, dan ga je de laan uit. 'k Heb tegen jou niets, dat weet je. Maar ik wil niet, dat mijn arbeider een vrouw heeft, die tot de Cocksen behoort. Op geen enkel manier wil ik dat gespuis steunen." ,,'t Zal wat meevallen, baas. En als het waar is van Froukje, maar ik geloof het nog niet, dan moet ik ze niet langer meer hebben." Arie Vreede sprak deze woorden op harden, dreigenden toon. De boer bemerkte, dat ze ge meend waren. „Dat is verstandige taal", zeide hij tevreden. Maar Arie was niet tevreden. Vol onrust en onbehagelijk zich voelend, ging hij weer aan zijn werk, dat niet vlotten wilde. Den geheelen dag reeds had hij in tweestrijd verkeerd, zich afvragend, hoe hij handelen zou. Nu weer vatte hij het voornemen op, dien avond Froukje te gaan opzoeken, en opheldering over haar houding van den vorigen avond te vragen, en dan weer vond hij het dwaas, zóó te handelen en oordeelde hij het beter, haar eenige dagen aan haar lot over te laten. Mogelijk kwam zij dan naar hem toe. Zóó behoorde het eigenlijk. Want niet hij, maar zij was de oorzaak van ver wijdering. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3