OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN* BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN gestaan bij Een opdracht Gods volbracht. De blijdschap Gods gesmaakt en Het werk van God voortgezet. Voor de Geref. Kerk te Oldekerk (Gron.) was het j.l. Zondag 29 Juli een blijde dag. Na 's morgens bevestigd te zijn door zijn broer, Ds. P. v. d. Sluis, van Aduard, met een predikatie naar aanleiding van Rom. 1 11 en 12, deed Cand. J. v. d. Sluis, vroeger hoofd der Pr. Ju- lianaschool te Amsterdam-Oost en leerling der V. U., in den middagdienst zijn intrede. De nieuwe leeraar had als tekst gekozen 2 Cor. 4:5 en 6. Nu de Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk bijeen is, treft ons een berichtje uit het Hbld. van 27 Juli 1834, luidende: „Men meldt uit 's-Gravenhage dd. 25 Julij Naar men verneemt, zijn der algemeene synode van de Hervormde Kerk in dit Koninkrijk, tijdens derzelver jongste vergadering in deze Residentie, niet ontgaan de veelvuldige verschillende in sommige gemeenten voorgedragen wordende uiteenloopende godsdienstige meeningen en be grippen, en moet zij daaruit aanleiding getrokken hebben, om, bij eenen rondgaanden brief, al de Leeraren en kerkelijke Besturen liefderijk op te wekken, en broederlijk te vermanen, om toch, in hun openbaar en bijzonder onderwijs, zich met bedachtzaamheid te onthouden van alles wat de zuiverheid hunner Belijdenis en Evangelie prediking eenigszins in verdenking zoude kunnen brengen, of zelfs aanleiding geven, dat dezelve, en om hunnentwil ook het geheele ligchaam der Hervormde Leeraren, door onverstandigen mis kend en veracht, en door kwaadwilligen belas terd zoude worden." Zacharias Ursinus. Den 18en Juli her dacht de Duitsche Evangelische kerk voorzoover zij Gereformeerd is het feit, dat 400 jaar geleden een der opstellers van den Heidelbergschen Ca techismus Zacharias Ursinus te Breslau geboren werd. In ons land is dat feit onopgemerkt gepasseerd. Zacharias Ursinus is de zoon van Andreas Beer (Ursinus is de verlatiniseering van dezen naam), een Oostenrijker, die zich te Breslau ves tigde. Reeds op 16-jarigen leeftijd werd hij stu dent te Wittenberg en behoorde daar gedurende 7 jaren tot den naasten kring van Melanchton. In 1557 begeleidde hij Melanchton naar het re- ligiegesprek te Worms. Na dien treffen wij hem op studiereis in Zwitserland te midden der Zwit- sersche theologen aan, Calvijn, Petrus Martyr, Bucer, Bullinger, waar hij van harte bij het Cal vinisme zich aansloot. En toen keurvorst Frede- rik III van de Paltz den Züricher professor Pe trus Martyr voor Heidelberg zocht te winnen, beval Martyr Ursinus zoo warm aan, dat Juli 1561 Ursinus hoogleeraar te Heidelberg werd, waar de heele faculteit een bolwerk van Geref. belijden werd. Hier schreef hij in opdracht van den keurvorst te zamen met Casper Olevianus den beroemden Heidelbergschen Catechismus. Toen Frederik III in 1576 werd opgevolgd door Lodewijk VI, een overtuigd Lutheraan, werden de Geref. theologen ontslagen, ook Ursinus, die in Oct. 1577 bijkans zonder middelen uit Heidel- berg moest uitwijken. Ziek en bedrukt over de vele godsdiensttwisten van dien tijd trok hij zich met afwijzing van een leerstoel te Bern in het kleine college te Neustadt aan de Hardt (Pfalz) terug, waar hij zijn Schatboek schreef en nog tot 1583 zijn arbeid voortzette. Den 6en Maart 1583 overleed hij, 48 jaar oud. De Kweekschool te Solo. Over de Christ. Hollandsche Inlandsche Kweekschool te Solo, tot dusver eigendom der Geref. Zending, schrijft het Zendingsblad der Geref. Kerken, dat het onmogelijk was deze school in handen te houden tegen den eisch der Indische regeering in, daar het subsidiebedrag niet minder is dan 127.716.67 en bovendien nog de vraag zou rijzen, of de onderwijzers dezer kweekschool, indien men ze niettegenstaande deze kosten zelf geheel financierde, wel aan een gesubsidieerde school benoemd zouden kunnen worden. Er is thans op eisch der regeering be sloten, gelijk reeds eerder bekend gemaakt werd, dat de kweekscholen te Probolinggo (van de Oegstgeester Zendingscorporaties) en Solo ver- eenigd zullen worden. De vereenigde school zal te Solo zijn. Ze wordt voortaan beheerd door een Stichting, die als grondslag aanvaardt den grondslag van den Nederlandschen Zendings raad. De 6 bestuursleden worden voor de helft aangewezen door de Zending der Geref. Kerken, voor de helft door Oegstgeest. Benoemd werden voor de Geref. Zending Dr. H. A. van Andel, Dr. D. Verhagen en de heer A. Timmer, voor de samenwerkende Zendingscorporaties de hee- ren dr. H. Kraemer, Ds. L. Goedhart en de heer J. Pik. De directeur der Solosche school de heer H. Meyering, die repatrieert, wordt in het di recteurschap der vereenigde school opgevolgd door den heer J. Goudoever, tot dusver directeur der school te Probolinggo. De gebouwen dei- kweekschool te Solo, waar thans de vereenigde kweekschool wordt gevestigd, blijven eigendom der Geref. Zending, maar worden aan de Stich ting in gebruiksrecht afgestaan, waarvoor de Stichting rente en aflossing betaalt totdat aan alle verplichtingen voldaan is. Een en ander gaat in per 1 Augustus. De 45e Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken zal gehouden worden op Woensdag 26 September te Hilversum in het kerkgebouw aan de Torenlaan. In de middag zitting zal de heer W. Strijbis Gzn., diaken der Geref. Kerk van 's-Gravenhage-Oost, een refe raat houden over „Diaconale zorg en het loon- vraagstuk". Door Ds. G. Laarman van Hilver sum zal het slotwoord gesproken worden. Bij de verkiezing van comité-leden moet voor zien worden in de vacature-F. L. van der Bom te Amsterdam, die wegens drukke werkzaamhe den zich niet herkiesbaar stelt in de vacature- G. Buiten te Eindhoven, die geen diaken meer is en in de vacature-wijlen H. van Driel te Middelburg. Aan de orde komen de volgende vragen van de Diaconie te Delft„Is het gewenscht dat dezelfde diakenen steeds dezelfde ondersteunden bezoeken öf verdient het de voorkeur, dat perio diek omgewisseld wordt, waardoor iedere dia ken successievelijk in alle gezinnen komt Van de Diaconie te Groningen „Welke taak hebben onze Diaconieën met betrekking tot het bekostigen van de verpleging in een Ziekenhuis, Sanatorium, Zenuwinrichting, Rust- of Herstel lingsoord e.d., zoowel ten behoeve van de vast- ondersteunden als van andere leden onzer ker ken Van de Diaconie te Terneuzen „Is het de Conferentie niet mogelijk een regeling te treffen voor tegemoetkoming in de reiskosten voor de afgevaardigden, die veraf wonen van de plaats waar de Conferentie gehouden wordt en wel in dier voege, dat een zeker bedrag gerestitueerd wordt uit de centrale kas, in verhouding tot den afstand Van de Prov. Diac. Conferentie in Zeeland „Hoe heeft een Diaconie te handelen in gevallen dat valide werkloozen, die crisissteun genieten, een beroep doen op aanvullende steun der Dia conie Aan de Conferentie gaat een begroetingsavond vooraf, in de Geref. school aan de Boschdrift. K. B. S. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Woensdag 8 Augustus. DE SECRETARIS. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 27 Juli 1934. PraesesDs. D. Bremmer. Aanwezig 35 broeders. De Praeses opent de vergadering, laat zingen Ps. 97 1, leest Ps. 97 en gaat voor in gebed. De Praeses heet br. L. Adriaanse, voor het eerst ter vergadering aanwezig, hartelijk wel kom en bidt hem toe, dat hij alles van den Heere ontvangen moge wat noodig is om mede te wer ken tot den bloei van de kerk hier ter plaatse en tot eere en verheerlijking van Gods naam. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken le. verslag van het Zen dingsziekenhuis te Magelang 2e. een schrijven van de Commissie van Beheer inzake aanschaf fing voor de ambtsdragers van de bundel ^eni ge Gezangen en Formulieren, zal worden beant woord 3e. een schrijven van dezelfde Commis sie inzake de vrijwillige bijdragen, waarvan kennis wordt genomen 4e. nog een schrijven van dezelfde Commissie inzake de controle der finantiën, waarvan eveneens kennis wordt ge nomen 5e. een tweetal verzoeken om steun ver wezen naar de Commissie ad hoe. Commissie voor doopaanvragen enz. een doopaanvrage en 7 aangevraagde doopattesten toegestaan twee ingekomen attestaties en een doopattest aanvaard. Tot tijdelijk Praeses der breede vergadering, gedurende de vacantie van Ds. Bremmer, wordt br. R. v. d. Welle benoemd. Rapporten. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. DE KERKERAAD. Comité tot Herdenking van de Afscheiding van 1834. Alsnog ontvangen van de Geref. Kerk te Yer- seke, als nagift11 'W. M. LE COINTRE. Bergen op Zoom, 30 Juli '34. (Gironr. 63783). VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 30 Juli 1934. Afwezig met kennisgeving Br. G. Prins. De Voorzitter Ds. A. Koning opent de ver gadering op gebruikelijke wijze. De notulen worden gelezen en geteekend. Ingekomen Stukken a. Het Comité voor de Herdenking der Af scheiding noodigt de kerken uit tot het zenden van afgevaardigden, benoemd worden Ds. A. Koning en Br. J. Koole. b. Verzoek Geref. Kerk te Hellevoetsluis om steun, wordt met een gift uit de Kas voor Chr. doeleinden aan voldaan. Rapporten. Door den Voorzitter zijn enkele zieken bezocht. Br. J. Koole heeft met genoegen de J. V. bezocht. Door de Contact-commissie wordt gebruik van de kerk gevraagd op 5 Aug., wordt toegestaan. Huisbezoek. Nog enkele personen zijn bezocht. Diaconale Zaken geen bijzonderheden. Finantieele zaken worden besproken. Rondvraag. Sluiting. DE KERKERAAD. Ontvangen voor den Hulpbehoevenden stu dent in de Classis over de maand Juli van Grijpskerke 23.54 van Vrouwenpolder 14.60 van Middelburg 25. J. W." TUNDERMAN. L. S. Ondergeteekenden hebben zich vereenigd tot een Comité, dat zich ten doel stelt ter gelegen heid van de herdenking der Afscheiding in Oc tober een tentoonstelling te houden. Aangezien de medewerking is toegezegd van de Bibliotheek der Theologische School te Kampen en van Dr. G. Keizer, die het archief-De Cock tot zijn be schikking heeft, is er in elk geval genoeg mate riaal. Niettemin is aanvulling ten zeerste ge wenscht. Het Comité doet derhalve een krachtig beroep op allen, die in het bezit zijn (of aan wijzingen kunnen geven omtrent het voorhanden zijn) van brieven of andere stukken, portretten, foto's, prenten en curiosa (merkwaardigheden), welke op de jaren, onmiddellijk aan de Afschei ding voorafgaande, en op haar eerste periode (tot 1854) betrekking hebben. Natuurlijk zal de tentoonstelling ook omvatten geschriften uit den tijd zelf (inzonderheid brochures), zoowel als litteratuur over de Afscheiding uit later dagen, maar het meeste van dien aard is ongetwijfeld te vinden in de Bibliotheek der Theologische Schoolhet zou echter kunnen zijn, dat daar enkele zeldzame geschriften ontbreken. Doch van welken aard ook datgene moge zijn, dat men in bruikleen zou willen geven, men sture het niet dadelijk, maar stelle zich eerst in ver binding met den heer J. H. Kok te Kampen. Men hoort dan later wel, wat geschikt wordt geacht, en wanneer en waarheen dit verzonden moet worden. Hieraan worde nog toegevoegd, dat ook dat gene wat op de Kruisgemeenten betrekking heeft welkom is. Verder, dat er zoo mogelijk speciale afdeelingen zullen worden ingericht betreffende de kerken der Scheiding in het buitenland (Bent- heim en Oostfriesland Noord-Amerika Zuid- Af rika). Het Comité voornoemd, Prof. Dr. A. GOSLINGA, Voorz. Prof. Dr. G. M. DEN HARTOGH, Secr. J. H. KOK, Penningm. Ds. J. DOUMA. Ds. J. H. RIETBERG. Prof. Dr. S. GREIJDANUS. Dr. G. KEIZER. Prof. Dr. A. NOORDTZIJ. Dr. L. W. G. SCHOLTEN. Juli 1934. Tractaatgenootschap „Filippus". Uitg. J. B. v. d. Brink N.V., Zutfen. Het bekende Gereformeerde Tractaatgenoot schap „Filippus" zond ons een pakje nieuwe tractaatjes. Gaarne vestigen we daarop de aan dacht. En zijn heel pakkende onder, zoo „Hin dert ons niet", „Meer dan die" e.a. Door ze te verspreiden werkt men mee aan het zaaien van het goede zaad. Menigerlei genade, wekelijksche pre dikatiën onder redactie van Dr. K. Dijk en Dr. B. Wielenga. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. Van deze bekende preekenserie ontvingen we de eerste tien nummers van den 24ste jaargang. Dat reeds de 24ste jaargang kon ingaan toont wel hoe er nog altijd behoefte is aan preeken en hoe de preeken van „Menigerlei genade" worden gewaardeerd. Onder dit tiental vinden we preeken over de Hemelvaart van Ds. T. Ferwerda, Pinkster- advent van Dr. B. Wielenga, Pinksteren van Dr. K. Dijk, een Zendingspreek van den oud- Missionair Ds. J. F. Colenbrander. In alle vinden we ontsluiting en toepassing van het Woord Gods tot besturing, zooals dat ook het geval is in de andere predicaties. In de aankondiging van de preeken voor de eerstvolgende maanden vonden we ook twee Zeeuwsche dominees ver meld, n.l. Ds. Vogelaar van Scharendijke en Ds. C. A. Vreugdenhil van Oud-Vossemeer. HEIJ. Terugkeer door E. Dennett. Uitgave J. N. Voorhoeve, den Haag. Prijs 2.50. Bij dhr. Voorhoeve verscheen „Terugkeer" van E. Dennett eene beschouwing over het boek Ezra. Dhr. J. N. Voorhoeve geeft eerst „een woord vooraf", waarin hij uitspreekt, dat de heele bijbel feitelijk is het werk van één auteur den Hei ligen Geest. De schrijver behandelt van het begin tot het eind Ezra's geschrift en geeft een goed over zicht, dat het lezen waard is. Door verschillende bijgevoegde opmerkingen brengt hij tot nadenken ook over problemen van onzen tijd. Al zouden we het soms anders uitdrukken, toch neemt alles niet weg, dat dit boekje in een- voudigen band en groot 118 bladzijden zij aan bevolen ter lezing van allen, die een goed over zicht over het boek Ezra in zijn geheel wen- schen te bezitten. Het is te hopen, dat nog eens een wetenschappelijke commentaar verschijne. Reeds voor eene „Korte Verklaring" zouden we uiterst dankbaar zijn. K. B. S. Evangelisatie-Bibliotheek. Uitgave J. N. Voorhoeve, den Haag. Uit bovengenoemde Bibliotheek ligt voor ons het tweede pakket van den 19en Jaargang der E. B. 1. Jongens van de Straat door Anne de Vries, prijs 0.85 en gebonden 1.35 voor leden niet leden betalen 0.95 of gekartonneerd 1.05. Hoofdpersoon is een jongetje uit de achter buurten van een onzer groote steden een kind, dat hunkert naar liefde, geluk en vrede, maar die niet vinden kan in het ouderlijk huis en zoo door omgang met verkeerde vrienden straks wordt een kleine vagebond. Na een diefstal van een fietslantaarn, op de daad gegrepen, komt hij in eene stichting, waar opvoeding en onderwijs hem brengt in kennis met Hem, Die eenmaal sprak kom tot Mij en Ik zal u de rust geven. Door Gods genade kan hij als christen plaats en taak vervullen in het bedrijvige menschen- leven. De schrijfster weet de aandacht te boeien en duidelijk te maken, dat wij eene roeping hebben tegenover het verwaarloosde. 2. De Weg tot God, door D. L. Moodij. Een werkje de naam van den schrijver wijst er reeds op uit het Engelsch vertaald, 't Is in het bijzonder een woord tot afgedwaalde christenen. De schrijver weet nu en dan den toon goed te treffen, wat natuurlijk niet zeggen wil, dat dit werkje ook niet door anderen mag en moet gelezen. Wie het met aandacht leest, zal het niet gansch ongezegend neerleggen. Hiermee is niet gezegd, dat ieder het met alle uitdrukkingen zal eens zijn. Prijs 0.35 en 0.45. 3. Wandtext met de woorden Ken Hem in al Uw Wegen, ontwerp Brandes. Voor leden 10 cent en voor niet-leden 15 cent. 't Spijt me te moeten zeggen, dat hoe mooi ook de woorden uit Spreuken 3 zijn, dit toch niet wegneemt te moeten neerschrijven, dat de uitvoering van deze wandtext m.i. allesbehalve mooi is. 4. Nog 4 Tractaten van 4 bladzijden, die ter verspreiding wel mogen aanbevolen. Per 100 ex. 0.90. Door alles wil dhr. Voorhoeve dienen het Evangelisatiewerk, dat tegenwoordig wel staat in het centrum der belangstelling. En het stemt tot blijdschap, dat de roeping tot dit werk ook in onze kringen steeds krachtiger begint te ont waken, zoodat telkens weer pogingen worden gedaan dien arbeid intensiever te doen plaats hebben. Desniettegenstaande mag, wie kan, ook deze Evangelisatie-Bibliotheek van dhr. J. N. Voorhoeve zeker steuunen. K. B. S. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Knapen vergadert op Zondag 5 Aug. in de consistorie der Geref. Kerk te St. Laurens. G. G. „Over den Sabbath", zie Knapenblad Februari door vr. J. Buis. V. G. „Strijd voor de vrije school" door vr. Jac. Louws. Vergadering der G. J. V. Pred. 12: la te Koudekerke op Zondag 5 Aug. des avonds 8 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: I. Schriftstudie, les 24. „De Volkeren der wereld", vriend D. Simonse. II. Voordracht vriend A. Harpe. Memori- satie vriend M. Boone. III. M. O. Deel II, les 11. „Sociaal Demo cratie", schets II, vriend S. de Kam. J. V. „Sola-Fide". Fietstocht 7 uur Molenwater 9 Augustus. Komt allen. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 5 AUGUSTUS 1934. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Feestgave Comité Herdenking Afscheiding 1834. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. K. van Anken te Delft. 2 uur Ds. K. van Anken 6 uur Ds. J. D. v. d. Velden Noorderkerk 9.30 uur Ds. J. D. v. d. Velden te Rotterdam. 6 uur Ds. K. van Anken Arnemuiden 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Domburg 9.30 uur Ds. J, E. Visser 2.30 uur Ds. W. M. le Cointre Gapinge 9.30 uur Ds. C. von Meyenfeldt 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. C. von Meyenfeldt te Alkmaar. 7 uur Ds. W. M. le Cointre voor de Jeugd-Ver. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Cand. Vink te Vreeswijk. Veere 9.30 en 2 uur Ds. F. A. den Boeft te Rotterdam. 7 uur Ds. F. A. den Boeft Rede voor J. V. en M. V. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 7 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 uur Ds. J. P. Unger 5 uur Lezen eener Leerr. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur Ds. M. de Regt te Dinteloord. Nieuwerkerlc 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur Ds. J. P. linger Oosterland 9.30 en 2 uur Ds. H. Veenstra Bed. H. Av. en Dankz. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Ds. M. de Regt Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Ariia Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Dr. H. Kaajan te Utrecht. Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 10.30, 3 en 7 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Bed. H. Av. en Dankz. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Lezen eener Leerr. CLASSE AXEL. Aardenburg 10 uur 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 uur 3 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Ds. Th. P. Potma Ds. J. S. Post Lezen eener Leerr. Ds. Th. P. Potma Lezen eener Leerr. Ds. D. de Vries Cand. C. van Nes te Amsterdam. Zaamslag 9.30 en 2.30 u. Ds. Joh. A. Tiemens

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3