KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN Weet ge wat verkeerd is Ditde samen komsten der gemeente te verzuimen, bij de Radio te gaan zitten, terwijl men gezond van lijf en leden is en niets verhindert ter kerk te gaan. Dat is een misbruiken van de Radio. Dat is eigen willige godsdienst. Ik voor mij geloof, dat, nu de Radio al meer en meer ingeburgerd is, dit euvel niet meer zoo veelvuldig voorkomt als in den beginne, toen de Radio nog een „nieuwtje" was. Toch is een waarschuwend woord tegen dit misbruik ook nu nog wel op z'n pas. In verband met het verzoek van mijn vrager wil ik nog op een ander euvel wijzen. Daar zijn er misschien ook wel in onze gemeente die geen kerkbeurt zullen verzuimen en toch op den dag des Heeren de Radio misbruiken, die er geen zonde in zien te luisteren naar aller lei wereldsche muziek of de uitzending van een voetbalwedstrijd volgen. Tegen zulk een mis bruik kan niet ernstig genoeg worden gewaar schuwd. Dat is geen Sabbathswerk. Laat het onder ons alzoo niet zijn. Laten we als ouders onze roeping verstaan tegenover onze kinderen. De Radio is een goede gave Gods. Elke goede gave kan worden misbruikt. Laten we op onze hoede zijn. Voorzichtig zijn met de Radio. De duivel staat ook voor de microfoon. Kampen. SCHOEM AKERS. TWEETAL TE Vinkeveen Cand. L. Touwen te Amsterdam. Cand. H. P. Rutgers te Sneek. BEROEPEN TE O. en W. Souburg C. B. Bavinck te Hoek. De Geref. Kerk van Ter Aar heeft een legaat groot 1000 ontvangen van wijlen de heer C. S. Ds. G. Brouwer, pred. van de Geref. Kerk van Echten, hoopt afscheid te nemen op Zondag 30 September en zijn intrede te Min- nertsga te doen op Zondag 7 October na be vestiging door Dr. J. Schelhaas Hzn. van Tzum- marum. Ds. J. Snoeij, hoopt Zondag 19 Aug. af scheid te nemen van de Geref. Kerk te 's-Gra- venmoer en Zondag 2 September d.a.v. intrede te doen te Huizen (N.-H.) In de morgen-godsdienstoefening der Geref. Kerk van Castricum werd Ds. J. Krüger, gekomen van Elburg, bevestigd door Ds. F. Kramer van Beverwijk. Ds. K. had tot tekst ge kozen II Kon. 11 17. In de avond-godsdienst oefening deed Ds. J. Krüger zijn intrede met het gekozen tekstwoord 1 Cor. 12 vs. 3 (2e ged.). De nieuwe prijsvraag. De deputaten door de Generale Synode der Geref. Kerken te Middelburg in 1933 benoemd inzake een nieuw leerboek voor de catechisatiën (Prof. Dr. G. Ch. Aalders, Dr. H. Kaajan, Dr. K. Sietsma) maken bekend, dat zij proeven voor zulk een leerboek onder schuilnaam gaarne vóór 1 Juli 1935 inwachten aan het adres van Prof. Dr. G. Ch. Aalders, Nassaulaan 33 te Hilver sum. Mededingers worden er op attent gemaakt, dat door de Generale Synode „de wenschelijk- heid is uitgepsroken, dat de concepten georiën teerd zullen zijn naar den gedachtengang van den Heidelbergschen Catechismus, waarin dan aan de stukken der leer welke met het oog op onze tijd moeten worden behandeld, en aan de bestrijding van hedendaagsche dwalingen een logische plaats dient te worden gegeven. Eind April, begin Mei heeft voor het Comité „Davos" onder de patiënten aldaar ge werkt Ds. W. M. Ie Cointre van Bergen op Zoom. Bij vernieuwing bleek, hoe noodzakelijk dit werk is en hoezeer daarnaar ook door de meeste betrokkenen verlangend wordt uitgezien. Het zijn meest jonge menschen, die, ver van de hunnen verstoken van den zegen van het kerke lijke leven, zooals ze het thuis gekend hebben, de last van een gemeenlijk-langdurig-ziek-zijn hebben te dragen, waarbij de omgeving niet wei nig bijdraagt tot verzwaring der lasten. Wij mo gen gelooven, dat ook ditmaal de arbeid, in intiem gesprek en gebed, in de bediening van het Woord Gods op den Zondag, niet ongeze- houden en te blijven, die zij was. Doch dat kon ook weer niet. Zij voelde zich zoo onvoldaan en onrustig Rondom haar gonsden de vroolijke stemmen. De opgewektheid en uitgelatenheid was ten volle weergekeerd. Maar Froukje leefde niet mee. Het liefst had zij het langzamerhand broodronken wordend gezelschap verlaten Er was nog iemand, wien de uitgelatenheid verdriette. Berend Stuivinga, die den moed had gehad, het voor dominé De Cock op te nemen. Onopgemerkt verliet hij het gezelschap en ging naar zijn in de buurt gelegen woning, waar hij in een kast zocht zijn vader en moeder wa ren naar het gezelschap en vond een dik boek, dat tot titel had „De redelijke godsdienst" van den predikant W. a Brakel. Uit dat boek werd in het gezelschap veel voorgelezen. Zijn vader en moeder, die reeds •lang een exemplaar hadden, lazen er eveneens geregeld in en hij zelf had er ook meermalen in geneusd. Berend Stuivinga had daaraan be hoefte, hoewel hij zelf nog niet wist, dat hij dicht bij het Koninkrijk Gods was aangeland. Met een vastberaden trek nam hij het boek onder den arm en keerde naar het luidruchtige gezelschap terug. Daar gearriveerd hij was zoo spoedig weer gekeerd, dat men hem nauwelijks gemist had wachtte hij een gunstig moment af, om dan op te staan en te zeggen„Ik wensch ook wat voor te dragen. Een stukje ernst. Het kan niet altijd luim zijn." Hij sloeg het boek open, bladerde even en begon voor te lezen het hoofdstuk over de we gend was. Van de versterkende invloed van een en ander mocht dan ook dankbaar gewaagd. De medewerking der betrokken instanties was, als immer, verheugend. In deze maand zette Ds. van der Vliet van Utrecht het werk daar voort. In bijzonderheden kunnen wij hier niet treden, uiteraard. Maar het Comité heeft volle vrijmoedigheid dit prachtige werk bij den voortduur in de offervaardige be langstelling der Gereformeerde Kerken aan te bevelen. Penningm. is de heer R. L. Haan, Pe trus Campersingel 215 te Groningen (Postgiro nr. 134937). De duivel voor een kiosk. In de „Geref. Kerkb. van Scheveningen" schrijft Ds. Keur De Fransche schrijver Pierre 1' Ermite vertelt hoe de duivel met hem stond voor het raam van een kiosk. De duivel keek hem uitdagend aan en zei„Tel even uw kranten als 't U blieft De ander begon te tellen „één, twee, drie, vier? Neen, slechts drie!" „Nu tellen we even mijn kranten", zei de dui vel, en hij begon te wijzen van de eene krant naar de andere „dit dagblad behoort mij toe, want zijn feuilletons stinken van zinnelijkheid. Ook die krant is van mij, want gedurig valt ze den godsdienst aan. Deze ook, want door haar kleine advertenties lokt ze vele argelooze meis jes in mijn val. Dit blad is hier schijnbaar van LI noch van mijhet bedoelt een „neutrale" krant te zijn. En toch staat ze op mijn hand Ze valt U wel niet grof aan maar tusschen de regels van haar hoofdartikels en in haar gewich- tigdoende wetenschappelijk gesausde bijdragen breekt ze steen na steen van het geloof harer lezers af. Ook deze krant is van mij. Kijk maar even naar haar pikante foto's. En die daar en dezeen mijn bladen worden ook veel gelezen in de treinen en op de booten. En kijk eens rond in de koffiehuizen, in de zalen van hotels, in de wachtkamers van doctoren, in de salons van de kappersin de eenvoudige woonkamers, en in de deftigste boudoirs overal waar ge wilt, zult ge mijn beste en meest verknochte medewerkers vinden, n.l. de dag bladen." En wat zou de duivel wel zeggen, wanneer hij eens voor de brievenbus of voor de couranten hanger stond van sommige Gereformeerde men schen De Geref. Synode in Amerika. De Synode der Christelijk Geref. Kerk in Noord-Amerika, te Grand Rapids bijeen, depu teerde Ds. I. van Dellen om de Amerikaansche kerk te representeeren bij de herdenking der af scheiding door de Geref. Kerken in Nederland in October a.s. en droeg hem tevens op om de Synode der Christ. Geref. Kerk in Nederland de wenschen der Amerikaansche kerk bij ge legenheid van de eeuwherdenking der afschei ding over te brengen. Inzake Zuid-Amerika waar de Amerikaansche kerk met de Nederl. Geref. Kerken samenwerkt zoodat de Zuid-Amerikaansche Geref. Kerken, in één classis vereenigd, twee predikanten heb ben, den Nederlander Ds. A. C. Sonneveldt en den Amerikaan Ds. B. Bruxvoort, besloot de Synode een tweeden predikant te zenden, Cand. W. Muller, die inzonderheid Zuid-Brazilië tot terrein krijgt. Tot deputaten voor het Zuid- Amerikaansche werk werden benoemd Dr. H. Beets, Dr. J. Wijngaarden, Prof. Dr. M. Wijn gaarden en Ds. H. Blijstra. Inzake de opleiding (Calvin College) was een voorstel ter tafel om de eigen opleiding door de kerk te veranderen in een vrije opleiding, dat is de kerk en Calvin College administratief te scheiden. Dit voorstel werd verworpen, om prac- tische redenen, maar ook om de principieele re den, dat al moge de kerk niet de bepaalde taak hebben om zulk een opleiding zelf te geven „de kerk nochtans het recht heeft om zulks te doen." De van Rijswijk overgekomen pred. der Geref. Kerk Ds. P. Deddens, is j.l. Zondagavond in de Westerkerk te Groningen door Ds. A. Wijngaarden bevestigd. Deze sprak eerst een persoonlijk woord tot den nieuwen herder en leeraar en ging daarna over tot de bediening des Woords, sprekende over Ef. 2 1022. Ds. Deddens werd toegezongen de zegenbede uit Ps. 134. Maandagavond heeft Ds. P. Deddens zijn in trede gedaan als (zevende) predikant. Hij sprak daarbij over 1 Joh. 1 57. Ds. Deddens richtte daarna hartelijke toe spraken tot den kerkeraad, de predikanten, zijn dergeboorte. „Is die vent gek", mopperde Jan Fresinga te gen Marie. Maar hij had toch niet den moed, den lezer luid in de rede te vallen. Want het merkwaardigste was, dat allen luis terden naar de stem van Berend Stuivinga, die niet onprettig las. Aanvankelijk waren er spottende blikken, maar ook die stierven weg. Wat men vernam boeide mogelijk omdat het iets nieuws was mogelijk, omdat betere gevoelens naar voren drongen dan er dien avond in het algemeen ge- heerscht hadden. Het was Froukje wonderlijk te moede. Zij begreep, dat voorgelezen werd uit een boek, dat haar vader ook bezat. Maar zij kende het niet. En het vreemde was, dat zij min of meer rustig gestemd werd. Maar lang duurde dat niet. Want als moker slagen vielen de zinnen op haar neer. En helder kwam het haar voor de aandacht te staan, dat zij zich had te bekeeren, wilde het goed met haar komen. Tengevolge haar gemoedstoestand lette zij niet op Stien Landman, haar buurvrouw, die, bleek als een lijk en met groote angstoogen den lezer aanstaarde en de woorden uit het boek indronk. Zoo nu en dan kreunde zij (Wordt vervolgd) Historisch Trouwens alle in dit verhaal vermelde feiten zijn zuiver historisch. bevestiger, de diaconie, de deputatie uit Rijswijk en de gemeente. Namens den kerkeraad vertolkte Ds. J. J. Mie- dema de blijdschap der gemeente met de komst van Ds. Deddens, waarna gezonqen werd Psalm 134:3. K. B. s. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Goes, gehouden 19 Juli 1934. Art. 1. Namens de roepende kerk opent Ds. A. Scheele op de gebruikelijke wijze. Hij spreekt daarna een hartelijk woord van deelneming in het verlies dat Ds. Koolstra geleden heeft. Ge denkt met droefheid het overlijden van den Emerit. D. d. W. Ds. van Schie, en spreekt tenslotte de blijdschap der classis uit over het blijven van Ds. v. d. Vegt in de classis. Art. 2. De afgevaardigden van Goes zien de geloofsbrieven na en rapporteeren dat alle ker ken wettig zijn vertegenwoordigd. Art. 3. Het moderamen neemt zitting Prae- ses Ds. E. Beukema Assessor Ds. Joh. Booij Scriba Ds. H. Fransen. Art. 4. Notulen van vorige vergadering wor den gelezen en vastgesteld. Art. 5. De scriba der vorige vergadering doet mededeeling over uitgegane stukken. Art. 6. Ingekomen Stukken a. dankbetuiging van br. v. d. L. te W. b. schrijven van br. S. te N. Beide stukken worden voor kennisgeving aan genomen c. instructie van de kerk van Wemeldinge, in handen gesteld van de commissie-Wemeldinge. Art. 7. Commissie, vorige classis benoemd, inzake schrijven van een bezwaarden broeder, brengt verslag uit bij monde van Ds. v. d. Vegt. Aan de betrokken broeder zal door de classis worden geantwoord. Art. 8. De Zendingsdeputaat doet eenige mededeelingen over de Zendingsarbeid. Dit jaar heeft de classis op te brengen voor den Hoofd dienst 4200.Alle kerken zullen, naar draag kracht, verminderd worden in haar quota. Hij dringt aan op trouwe storting van de gelden voor de Hospitaaldienst. Aan de hand van de Handelingen der Synode, beantwoordt de depu- taat eenige vragen. Art. 9. De afgevaardigden naar de Particu liere Synode brengen een kort verslag uit. De kerken zullen y2 collecte art. 19 hebben te hou den. \y2 voor de Hulpbeh. Kerken in de Pro vincie. Voor de kas tot ondersteuning van Idio ten en andere ellendigen, zal niet worden gecollecteerd. Art. 10. Gelden worden gestort. Ds. Beuke ma doet verslag van zijn storting der gelden voor de Geestelijke verzorging der Militairen. Art. 11. Vacaturebeurten ontvangt alleen de kerk van 's-Gravenpolder. Di. v. Heiningen, Koolstra, Leene hebben die te vervullen. Art. 12. Ds. Beukema rapporteert dat hij de classis op de begrafenis van Ds. v. Schie heeft vertegenwoordigd en brengt den dank van Mevr. de Wed. v. Schie over. Art. 13. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. levert niets op. Art. 12. Volgende vergadering wordt vast gesteld op 18 Oct. a.s. Roepende kerkKrui- ningen. Moderamen Praeses Ds. Joh. Booij AssessorDs. H. Fransen ScribaDs. van Heiningen. Te storten collecten1) Hulpbeh. Kerken in de Prov. [y)\ 2) Theol. Fac. V.U.; 3) Art. 19 {y2); 4) Verstrooiden in N. O. I. 5) Hulpbeh. Kerken in de Classis. Art. 13. Persoonlijke rondvraag brengt niets bijzonders. Art. 14. Korte Notulen worden gelezen en vastgesteld. Daarna gaat de Praeses voor in dankgebed. Op last der classis, JOH. BOOIJ, h.t. Assessor. Vergadering der Classe Tholen D.V. op Woensdag 5 September 1934 des v.m. om 9 ure, in het vergaderlokaal te Bergen op Zoom. Stukken voor de agenda in te zenden tot en met 21 Augustus a.s. Op last der Classe, E. TANGE, Scriba. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN In dank ontvangen door tusschenkomt van den Heer J. P. Timmermans een gift gevonden in de collecte der Geref. Kerk te Bergen op Zoom voor de kerk te Parakan 2.50. De Penningmeester der Zending, C. J. HONDIUS. Middelburg, 26 Juni 1934. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte 3.50 voor de Kerk (tekort over 1933); 1.voor de Zending 1voor de Zeeuwsche Beker, welke bedragen aan de resp. penningmeesters werden ter hand gesteld. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ont vangen door tusschenkomst van dhr. Weeda uit het busje der school 3.50 van Betje Sanderse 225 halve centen. Verder uit de Zendingsbusjes van Lein Riemens 4.23 van Mina Hillebrand 3.44 van Jans de Bree 2.67 van Gretha Boon 2.02 van Betje Sanderse 1.68. Samen 14.04. Namens de Zendingscommissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. Comité tot Herdenking van de Afscheiding van 1834. Ontvangen van de Geref. Kerk te Heinkens- zand 45.75. W. M. LE COINTRE. Bergen op Zoom, 26 Juli '34. (Gironr. 63783) VEREENIGINGSLEVEN. Vergadering der G. J. V. Pred. 12: la te Koudekerke op Zaterdag 28 Juli des avonds 8 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: I. N. T. Deel II, les 54. „De eerste vervol ging der Gemeente", Hand. 6, 7, 8, vr. J. Blaasse. II. Voordracht vr. Joost de Witte. Memori- satie vr. S. de Kam. III. Vrij onderwerp „De Afscheiding 1834", vr. D. Filius. Vergadering der M. V. „Het ontluikend leven" op Zondag 29 Juli in de consistorie der Geref. Kerk te St. Laurens. G. G. „De verheerlijking op den berg" door M. de Visser. Reciteeren door T. Dingemanse. Na de pauze V. G. „Z.K.H. Prins Hendrik" door L. Prins. Memoriseeren door N. Corbijn. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 29 JULI 1934, CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Ds. D. Bremmer Ds. J. A. Tazelaar Ds. J. A. Tazelaar te Rotterdam. Ds. J. A. Tazelaar Ds. D. Bremmer Ds. H. Scholing Geen dienst Ds. H. Scholing Lezen eener Leerr. Ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. Ds. M. J. van Dijken Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 uur 2 uur 6.30 uur Domburg 9.30 uur 2.30 uur Gapinge 9.30 uur 7 uur Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerlce 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. D. Bremmer Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Kooij te Midwolda. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 u. Ds. W. H. v. d. Vegt te Goes. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. H. Scholing Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 5 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. W. Veder te Utrecht. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Voorb. H. Av. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Arua Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 10.30, 3 en 7 uur Ds. C. Vreugdenhil Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. J. D. v. d. Velden te Kralingen. Bed. H. Av. en Dankz. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE GOES. Baarland 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. Willemse te Charlois. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE AXEL, Aardenburg 10 en 3 uur Ds. C. Diemer te Rotterdam. Ds. A. J. Fanoij te Eindhoven. Ds. C. B. Bavinck Ds. Th. P. Potma Cand. Lengkeek te Rotterdam. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Ros te Krabbendijke. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 3 uur Schoondijke 10 en 3 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3