FEUILLETON KENTERING. GFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN Ds. J. E. Vonkenberg. -Te Hilversum over leed op 64-jarigen leeftijd Ds. J. E. Vonkenberg, emer. Geref. predikant der Geref. Kerk van Hui zen in Noord-Holland, een der bekendste figuren in de Geref. Kerken. Ds. Vonkenberg stond achtereenvolgens te Voorthuizen, te Barendrecht en te Zwijndrecht, verkreeg 5 Sept. 1920 voor onbepaalden tijd verlof teneinde als directeur van den Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag zich geheel aan den bondsar- beid te kunnen wijden en keerde na drie jaren dit ambt vervuld te hebben weer tot den kansel terug, thans in het kleine Huizen, waar hij nog 10 jaar werkte. Hij is de groote generaal geweest van den Bond van Geref. Jongelingsvereenigin gen, een leger dat hij vormde en tot groote kracht bracht. Thans omvat den bond een totaal van ruim 22000 jongelingen. Afgescheidenen Farizeën. Ds. C. A. Lingbeek, die onlangs de Afschei ding een werk des duivels noemde, gaat voort met in het Hervormde Weekblad ,,De Geref. Kerk" allerlei „liefelijkheden" aan het adres der „gescheidenen" te zeggen. in het laatste no. van dit orgaan betoogt hij dat de Afscheiding schadelijk is, ook voor de genen, die zich afscheiden persoonlijk. ,,Als men een valsche scheidingslijn trekt tus- schen wat bijeenhoort, kan het niet uitblijven of men zal wat zich aan zijn zijde van die lijn bevindt, te wit maken en wat zich aan de over zijde bevindt, te zwart maken. Voor degenen, die zichzelf te wit maken, moet dit het allerschadelijkst zijn. Geen zwaarder last dan een naam te dragen, dien men niet verdient geen gevaarlijker ding dan zichzelve een eere toe te eigenen, die men niet waardig is. En dat is het deel der Gescheidenen. Zij zijn het volk Maarmen zit veiliger in het gezelschap der tollenaren en verachten dan in dat der Fa rizeën". Rapporten inzake Theol. School. De Particuliere Synoden worden gehouden in Juni. De curatoren vergadering valt in Juli. De curatoren kunnen dus nooit actueel nieuws kwijt aan de kerken, inzake de Theol. School. Stel eens, dat in Juli van het jaar 1934 zou gerap porteerd zijn, dat de Theol. School nog altijd geld te kort komt, dan kan dat eerst (voorzoo ver den speciaal-kerkelijken weg betreft) gerap porteerd worden in Juni 1935. Dit bijkans „ver jaarde" nieuws komt dan van de Particuliere Synode tot de Classes en vandaar naar de ker ken. We kunnen dan wel veilig concludeeren dat er ongeveer niets van hangen blijft. Als er te kort is en zoo luiden de laatste publieke berichten dan zal er iets anders moeten ge beuren. Iets, dat helpt. B.v. een geregelde pers dienst, een officieel bureau voor financiëele pro paganda, een verhoogde actie van plaatselijke correspondenten, eventueel ook een verzoek aan enkele classicale correspondenten die zoo goed als niets doen om hun taak niet langer te aan vaarden als zij er niets voor voelen. De finan ciën der Theol. School zijn geen sinecure er zal moeten gewerkt worden om het van alle kanten geboeide leven der Theol. School (wat is er b.v. voor de bibliotheek beschikbaar, on geveer niets eens eindelijk weer vrij te maken. Spitse pilaren. Dr. H. Kaajan schrijft in de „Utrechtsche Kerkbode" „Een ouderling vroeg mij, jaren geleden, of ik de woordenStelt u spitse pilaren (Jeremia 31 21wel begreep. Tot mijn schaamte moest ik mijn onkunde in dezen belijden. Nu, hij wist de beteekenis dezer woorden wèl. „Dominé", zoo zei hij, „we moeten, als de Heere ons iets op den weg doet ondervinden, een paaltje slaan als herinnerings-teeken. Be grijpt u?" „Zeker," was mijn antwoord. „En waarom", zoo doceerde onze broeder verder, „waarom staat er: Stelt u spitse pilaren?" Al weer moest ik verklaren, dat ik dat zoo maar niet kon zeggen. „Nu", was zijn bescheid, ,,'t is anders nog al duidelijkwe moeten telkens pilaren stellen, maar dan spitse pilaren, anders gaan we er op zitten." Als ik het goed heb, beteekenen deze woor den dit niet. Maar ik heb van deze „leeken"- uitleg toch kostelijk genoten. En nu de toepassing. Laten wij ons in October 1934 spitse pilaren slaan, alles ter eere van Hem, uit Wien ook de 64) Ouderling Barkema had nog een laatste po ging aangewend en het kerkbestuur een brief geschreven, waarin hij wees op den kouden win ter, die het voor de predikantsvrouw alleen zoo moeilijk maakte, om te verhuizen. Hij had mee gedeeld, dat in lllrum geen woning te verkrijgen was. En tenslotte namens juffrouw De Cock gesmeekt, haar te vergunnen in de pastorie te blijven, althans tot het tijdstip, dat de predikant uit de gevangenis ontslagen werd. Maar het kerkbestuur was niet te vermurwen geweest. Het verzoek werd bot afgewezen. En herhaald werd, dat tegen half Februari de pas torie ontruimd moest zijn. In het tegenoverge stelde geval zouden maatregelen worden ge troffen. „En is de juffrouw nu in Groningen vroeg Bazuin. „Neen, nog steeds in Lllrum. Het heeft wat moeite gekost, dat begrijp je. O, allen wilden de juffrouw en de kinderen wel tijdelijk opne men, daar niet van. Maar het was niet mogelijk. Want allen hebben inkwartiering en dus geen plaats voor meerderen." „En de juffrouw is nog in Ulrum „Nu ja, wees niet zoo heet gebakerd, Bazuin. Dat ben je anders ook niet. De juffrouw is nog in Ulrum, want tenslotte is een weduwe, 'k weet niet, hoe zij heet, bereid gevonden van haar Afscheiding van 1834 is geweest. Maar we moe ten er niet op rusten. Rust roest. Zegt den kin deren ïsraëls, dat zij voorttrekken K. B. S. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 19 Juli 1934. PraesesDs. D. Bremmer. Aanwezig 25 broeders. De Praeses opent de vergadering, laat zingen Ps. 105 24, leest Ps. 138 en gaat voor in gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken: 1. een schrijven van Ds. A. H. Oussoren, waarbij deze de roeping naar Middelburg aanneemt, met blijdschap kennis van genomen. 2. Handelingen der Particuliere Synode van Zeeland, gedeponeerd in 't archief. 3. Kennisgeving van het overlijden van een broe der, reeds door den scriba beantwoord. 4. Een schrijven van Ds. Scholing met rapport betref fende de catechisatie. 5. Een aanbieding van de fa. Kok te Kampen inzake de bundel Eenige Gezangen, in handen gesteld van Ds. Bremmer. 6. Van het Comité tot Herdenking der Afschei ding, programma voor de vergadering te Utrecht op 10, 11 en 12 October a.s. afgevaardigd naar deze vergadering wordt Ds. D. Bremmer. 7. Een schrijven van de kerk te R. inzake een lid. 8. Een schrijven van een lid der kerk en een schrijven van de kerk te O., zal worden be antwoord. 8. Een anoniem schrijven ongelezen ter zijde gelegd. Commissie voor doopaanvrage enz. 2 doop- aanvragen en een aangevraagde attestatie toe gestaan, een ingekomen attestatie aanvaard. RapportenSectie I en II geen rapporten. Naar aanleiding van een uitgebracht rapport worden 2 leden der kerk onder den len trap der censure gesteld. Rapport jeugdouderlingen omtrent enkele on trouwe doopleden en de jeugdvereenigingen. Praeses brengt dank voor den arbeid. Algemeene rapporten. Een ingekomen doop- attest niet aanvaard. Mededeeling wordt gedaan dat Ds. Merkelijn D.V. op 27 Sept. a.s. in den Haag hoopt aan te komen. Afgevaardigd naar de Classis worden Ds. D. Bremmer en br. Goote, primi, br. Heemskerk, secundus. Vergadering Breed Vrijdag 27 Juli a.s. Rondvraaq. Dankzeqqinq. Sluitinq. DE KERKERAAD. Comité tot Herdenking van de Afscheiding van 1834. Ontvangen van de Geref. Kerk te Grijpskerke: 99.75 idem te Krabbendijke 29. W. M. LE COINTRE. Bergen op Zoom, 19-7-'34. (Gironr. 63783). Korte Christelijke Encyclopaedic, samengesteld onder redactie van Prof. Dr. F. W. Grosheide. Uitg. J. H. Kok N.V. te Kampen. Voor eenige jaren gaf de uitgever Kok een groote Christelijke Encyclopaedie in zes deelen uit. Dat werk werd met dankbaarheid aanvaard en hoewel het uiteraard nog al kostbaar was, werd het door velen aangeschaft. Toch was het voor een breede groep be zwaarlijk zich die uitgave te veroorloven. Daar om kondigen we met blijdschap deze nieuwe uitgave aan, een beknopte encyclopaedie in één deel, die, keurig uitgegeven, in stevigen band, niet meer kost dan 5. Het spreekt van zelf, dat men hierin veel te rugvindt en ook mist van wat in de groote en cyclopaedie geboden wordt. Deze beknopte uit gave wil vooral oriënteeren op het terrein van kerk en theologie en wat daarmee in onmiddel lijk verband staat. Tal van nieuwe artikelen werden hier geplaatst, terwijl het geheel werd bijgewerkt naar de nieuwste gegevens. We twijfelen niet of velen zullen zich nu deze Encyclopaedie aanschaffen en ze zullen er veel aan hebben, om zich op de hoogte te stellen van allerlei wetenswaardigheden. Deze uitgave lijkt ons bijzonder geschikt voor Jongelings- en Meis- jesvereenigingen, waarvoor een uitgave van 5.niet te hoog is. Laat het vertrouwen van redactie en uitgever hierin niet beschaamd worden. kleine woning iets af te staan. De juffrouw van den dominé is er met haar kinderen ingetrokken. En nu moet je weer eens hooren. Die weduwe had geen inkwartiering, maar niet zoodra is juf frouw De Cock er in huis gekomen, of er zijn vier soldaten ingekwartierd. Is dat nu niet het toppunt ,,'k Weet niet. Je moet niet vergeten, dat do miné er straks komt. En zoo'n staatsgevaarlijk man moet toch zeker bewaakt worden zei Bazuin vol droge humor. „Gelijk heb je, man. Zoover had ik nog niet doorgedacht. Onruststokers, zooals wij allen zijn, moeten soldaten in de nabijheid hebben. Maar nu verder geen grapjes. Het is toch wel verschrikkelijk, dat er zoo gehandeld wordt." „Er komt wel eens verandering", troostte de schoenmaker. „Op den duur zal men wel inzien, dat wij niets kwaads bedoelen en dat de Koning geen trouwer onderdanen heeft dan wij. Dat kan nog wel lang duren, maar die tijd komt. Dan zal men het bejammeren, de Afgescheidenen ver volgd te hebben." ,,'k Help het je wenschen, man. Maar ik zie er nog niets van." „Ik ook niet. We zullen het wel niet beleven ook. Gods molen malen langzaam. Wie weet, wat de Heere werkende is. We houden moed en zijn trouw en gehoorzaam aan Gods Woord, tegen alle verdrukking in." HOOFDSTUK XVII. 't Was in het begin van 1835. Zondagavond. Ten huize van Wolters was de gemeente ver- De nieuwe heirweg door Ds. A. G. Barkey Wolf. Uitg. Mij. Holland, Amsterdam. Het vorig jaar verscheen onder den titel „Rethinkings Missions" een boek over de Zen ding, dat in de Zendingswereld groot opzien baarde. Aanstonds heeft toen Dr. H. A. van Andel in de Macedoniër van Aug. 1933 dit boek in den breede besproken in een artikel, onder het opschrift„Een grootsche poging om de wereld zending in de macht van het modernisme te bren gen", waarin dat boek duidelijk werd getypeerd. Dat artikel is ook afzonderlijk uitgegeven. Het bevat een ernstige veroordeeling en waarschu wing. Over dat zelfde boek gaat ook de bovenge noemde brochure van Ds. Barkey Wolf. En ook hij ontwikkelt dan onderscheiden bezwaren daartegen, hoewel hij er ook z'n blijdschap over uitspreekt dat het verscheen omdat we er be hoefte aan hadden tot opscherping van ons ge weten. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Voor de Schoolzending met vriendelijken dank ontvangen uit de schoolbusjes der school te Grijpskerke 5.—. Ds. HEIJ. Middelburg. Ontvangen 35 stuivers voor de Zending, opgespaard door Jaantje en Annie de Kam, Nieuwe Vlissingsche Weg. Met dank. A. DE POORTE. Middelburg. Door bemiddeling van Kos ter Volkers ontvangen voor de Kerktelefoon f 3.55. Hartelijk dank. B. H. LAVOOIJ, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. J. V. Spr. 8 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 22 Juli, aanvang 7 uur. Gel. Bel. Art. 16. „Van de eeuwige verkie zing Gods", vr. A. van de Broeke. A. R. beg. Art. 10a. „Tweeërlei systeem der decentralisatie", vr. W. de Visser. De Geref. Knapen vergadert op Zondag 22 Juli in de consistorie der Geref. Kerk te St. Laurens. G. G. Bethesda (zie Knapenblad Februari) door vr. P. Boon Jz. Na de pauze Iets door den Leider. Vergadering der G. J. V. Pred. 12:1a te Koudekerke op Zondagmiddag 22 Juli na den kerkdienst in het Vereenigingsgebouw. Agenda: I. Gel. Bel. Art. 17. „Van de wederoprich ting der gevallen menschen", vr. L. A. Jacobse. II. Memorisatie vr. I. de Kam. Voordracht: vr. P. Wielemaker. III. Anti Rev. beg. Art. 10. Schets 4, vriend J. Sturm. IV. Reserve onderwerp „De Volkenbond", vriend A. Heij. M. V. „Het Mosterdzaadje", Koudekerke. N. T. Schets 26. „De uitbreiding der kerk" door C. Verhage. Zendingsbladzijde 62 „Poerworedjo", C. Huis man. VariaM. de Vos en L. Sinke. Kring Walcheren I der Geref. Meisjesver. Vergadering Donderdag 26 Juli 's avonds 8 uur in de Geref. Kerk te St. Laurens. Inleiding „Waarom Gereformeerd" door St. Laurens. Inleiding „Hoe bevorderen we de bespreking" door Souburg. Vrije bijdrage door St. Laurens. Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Vereenigings- leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie. gaderd, die alleen nog wachtte op dominé De Cock, om geconstitueerd te worden. Maar daar over moesten nog eenige weken verloopen, want de tijd van den gevangen predikant was nog niet verstreken. Zooals steeds, werd drie maal per Zondag vergaderd. Bazuin, Wolters en nog een ander broeder lazen, elk om beurt, voor. Niet ver van Wolters huis was een ander gezelschap bijeen. In een vroolijke, uitgelaten stemming. Froukje Bazuin was er met Arie en Marie Laukema met Jan Fresinga. En verder nog ver schillende jongelui van beiderlei kunne. Jannetje Agema was in die week vijf-en-twin- tig jaar geworden en, zij had zeer veel goede kennissen op het dorp, dat feit moest gevierd worden op den eerstvolgenden Zondagavond, als allen tijd hadden en niemand behoefde te verletten. Agema en zijn vrouw, niet geheel onbemid deld, hadden het goed gevonden, dat het gezel schap zoo groot mogelijk was en vonden het eveneens best, dat de bloemetjes eens werden buiten gezet. Om de jongelui gelegenheid te ge ven, vrij en frank te kunnen feestvieren, hadden zij de woning verlaten, zoodat de feestvierders het rijk alleen hadden. Nu, zij maakten er een duchtig gebruik van. Zelfs Froukje, die den laatsten tijd, tot ergernis van Arie, zwaarmoedig was, zoodat er schier geen lachje op overschieten kon, was in een vroolijke stemming en luisterde vol smaak naar enkele voordragers. Rechts van haar zat Arie, die uitbundig was, IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 22 JULI 1934. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Rudolphstichting. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. L. Oranje te Groningen. 2 uur Ds. L. Oranje 6 uur Ds. D. Bremmer Vrijdag 10.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer Bevestiging Ambtsdrager. 6 uur Ds. L. Oranje Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2.30 uur Ds. D. Bremmer Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. C. Haartsen te Nieuwe Pekela. Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Dr. G. B. Wurth te Katendrecht. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Voorb. H. Av. Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. Pilon Souburg 9.30 en 2 uur Ds. H. A. Wiersinga Bed. H. Av. en Dankz. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. S. Doornbos te Amsterdam. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 7 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 5 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. R. Brouwer Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur Ds. J. Meester Oosterland 9.30 en 2 uur Ds. E. Mobach te Numansdorp. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Ar-;.a Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 10.30, 3 en 7 uur Ds. B. W. de Graaf Stad aan 't Haringvliet. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. P. C. Tongbloed te Marken. Voorb. H. Av. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 2.30 uur Ds. C. B. Bavinck Axel 9.30 en 2.30 uur Cand. S. Sybrandy te Leeuwarden. Hoek 10 en 3 uur Cand. J. C. Jonkers te Schiedam. Oostburg 10 en 3 uur Cand. C. v. d. Boom te Overschie. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Bed. H. Av. en Dankz. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok vermoedelijk van het enkele glas drank, dat hij gedronken had. Want dat deed hij nooit, zoodat hij de werking aldra gevoelde. Links van Froukje, had Stien Landman een plaats. Froukje had met haar school gegaan. Zij was altijd een „vroolijke Frans" geweest. En zij verloochende dien aard ook nu niet. Telkens schaterde haar lach op. Het luidruchtige feest werd voortgezet. De pret was algemeen. Zoodat het allen opviel, toen er een moment stilte heerschte. „Dominé De Cock gaat voorbij", zei Jan Fre singa. „Zet een begrafenisgezicht, Marie." Er waren er, die lachten om „de grap" er waren er ook, die ze niet konden waardeeren. Terwijl Stien Landman zich van den lach in een stuk koek bijna verslikte, had Berend Stuivinga, een jongeling van een jaar of twee en twintig, den moed, om Fresinga op het ongepaste van zijn opmerking te wijzen. „Je kunt het met dominé De Cock eens zijn of niet", zeide hij, „je zult moeten toegeven, dat hij het oprecht meent. Iemand, die voor zijn overtuiging de gevangenis ingaat, is een held. Zoo iemand gaat men niet bespotten." Jan Fresinga werd rood tot achter zijn ooren. En hij was geducht geraakt. „Wel, wel, je zou zeggen, dat jij ook al tot de Coxianen behoort", spotte hij. „Wat doe je hier Je moet bij Wolters wezen. Daar zullen je vader en moeder ook wel zijn." „Zoekt nu geen ruzie, jongens", merkte de gastvrouw op. „We zijn hier om pret te hebben. Wat kan ons, jongelui, dat afgescheiden zaakje schelen (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3